2e 13lad, We ge ling's Vraag en Aanbod van Vrijdag 6 Maart 192S No. 9 BERICHT. rrJJJJlLU Ns het rooken WYBERT Door de steeds stijgende paplerprljzen en de hooge exploitatiekosten zijn wij genoodzaakt de abonnements prijs van „WEGELING's VRAAG EN AANBOD" met ingang van 1 April a.s. met 5 cent per 3 maanden te verhoogen en dus te brengen op 40 cent, franco PV post 55 cent. Dat wl) noodgedwongen tot dezen stap moesten over gaan, kunnen onze lezers zich wel indenken. Ook wilden we niet inkrimpen op hetgeen we tot nu toe gaven, integendeel zulles we er naar streven, steeds meer en betere lectuur te verschaffen. Wij hopen dan ook, dat deze geringe verhooging voor onze talrijke lezers geen bezwaar zal zijn, ons blad geregeld te blijven lezen. Met deze 5 cent verhooging kost ons blad nog maar 3 cent per nummer. Uitgever -f- I Agentschap St.-Laurens. Door vertrek van onze agent te St-Laurens, de heer P. Boogaard, naar Abeele, houdt deze op agent voor ons blad te zijn. In zijn plaats is door ons aangesteld de heer P. DE BREE Abonnementen, advertentiën enz. gelieve men dus voortaan bij hem op te geven. De Uitqever 1 't Kan toch soms vreemd toegaan op de wereld 1 Dat is een waarheid als een koe, die telken dage nog be langrijk in omvang placht toe te nemen. Zoo kent ieder een wel de historie van de ontvluchting van Hugo de Groot in zijn boekenkist. Op zichzelf niets bijzonders— 't was natuurlijk de zucht naar vrijheid, die hem en de zijnen tot deze list aanzette en de goeie man zal wel nooit hebben kunnen droomen, dat men deze „roemzuchtig- tigheid" later in alle geschiedboeken zou kunnen vinden, terwijl er over zijn groote meesterwerken, op welker hoofdbegrippen onze hedendaagsche rechtspraak Wilsons 14 beroemde puntjes en „Volkenbond" incluis is opgebouwd, meestal gezwegen wordt, omdat, ja „omdat Zoo eert ons „volk" zijn groots mannen! De prullaria wordt echter nog grooter als men bedenkt, dat men dezer dagen tot de ontdekking gekomen is, dat er wel 4, zegge vier, boekenkisten zijn, waarin Huigje is ontsnapt 1 Het museum te A'dam heeft er een, dat te Delft ook en voorts zijn er nog twee stuks in omloop bij particulieren. Dat is natuurlijk de onzin gekroond, maar 't heeft in elk geval toch nog een humoristisch tintje. Ernstiger is, wat er voor een tweetal weken on geveer, te Ameide een dorpje in Holland is voor gevallen. Deze historie is zeker „waard" om, liefst per bulletin, in de verste uithoekjes van ons land, van huisje tot deurtje bezorgd te worden. Om de nieuwsgierigheid van onze lezers geheel tevreden te stellen, laten we het „verhaal volgen, zooals we dat in „de Zeeuw" hebben aangetroffen. In het „weekblad van het Recht" komt een ingezon den bijdrage voor van mr. J. A. van der Lee, te Rotter dam, waarin hij het volgenae mededeelt „Donderdag 5 Febr. anno 1925 roept in de gemeente Ameide de dokter, een zeer achtenswaardig man, mijn verdwijnt de onaangename smaak in den mond direct door gebruik van de verfrisschende TABLETTEN hulp in, omdat hij door den gemeenteveldwachter met arrestatie wordt bedreigd, indien hij zich niet onmid dellijk naar de woning van den burgemeester dier ge meente begeeft, teneinde aldaar door burgemeester en wethouders te worden verhoord. Ik ga met den dokter naar diens woning en inder daad, vijf minuten later vervoegt de veldwachter zich daar met de mededeeling, dat de dokter onmiddellijk bij den burgemeester ontboden wordt; bij weigering heeft hij last den dokter „mede te nemen". Op mijn vraag, wat er aan de hand is en welken rechtsgrond dit be vel heeft, antwoordt de veldwachter dat de burgemeester van meening is dat de dokter hem tegenwerkt en dat hij zijn bevoegdheid ontleent aan des burgemeesters be vel. Nadrukke ijk wordt geconstateerd dat mijn cliënt weigert vrijwil ig mede te gaan en dit gedwongen en slechts in gezelschap van mij doet. In de woning van den burgemeester gekomen, wor den wij door den veldwachter aangediend. Na eenige oogenblikken komt de burgemeester de trap afstormen, rent naar de voordeur, rukt deze open en beveelt den veldwachter mij de deur uit te zetten. Ik tracht iets in het midden te brengen, doch .de deur valt reeds achter mij in het slot en mijn cliënt en ik zijn gescheiden. Van half negen tot kwart voor elf is mijn cliënt door het college van B. en W. verhoord, waarbij naar mijn cliënt mededeelt de veldwachter ais secretaris fun geerde. Na afloop van dit verhoor moest cliënt den bur gemeester zijn eerewoord geven dien nacht zijn woning niet te verlaten, daar hij anders in het cachot zou worden gestopt. Beaenk ik dat de eenige dokter in dit afgelegen dorp de meest onmisbare mensch is, dat deze dokter zelf binnen eenige dagen gezinsvermeerdering te wachten staat en dat deze ourgemeester nog maar enkele weken De goedkoop© hoestmiddeltjes welke men gewoonlijk te baat neemt, genezen de noest niet; ze onderdrukken hoogstens de verschijnselen Neemt toch Akker'a Abdijsiroop te baat, het krachtig wer kende, beproefde kruidenmiddel en U zult zien, hoe gauw U uw verkoudheid kwijt is. zijn ambt bekleedt, zoo moet mij de vraag van de lippen óf in de gemeente Ameide het gezag is gelegd In han den van een burgemeester, aan wien onder meer de artt. 157 en 158 van de Grondwet onbekend zijn, óf hoe op andere wijze deze handelwijze kan, worden verklaard. De „Middelb. Courant" meldt daarvan nog het volgende: In verband met het gebeurde te Ameide, deelt „De Voorw.". die terzake een onderzoek heeft ingesteld, o.a. het volgende mee ln begin Februari zag dr. de jongh, 's avonds thuis komende, op den dijk een auto naderen, waarvan de bestuurder niet in staat scheen, de wagen behoorlijk te besturen. De dokter constateerde dat de inzittenden, twee heeren uit Schoonhoven, onder den invloed van sterken drank waren. Toen dr. de J. in verband hiermede den nachtwaker Vroon ondervroeg, zeide deze, dat beido heeren vrienden van den burgemeester waren. Hij had ook de dronken schap der heeren geconstateerd en tegen hen proces verbaal opgemaakt wegens het in gevaar brengen van het vorkeer, en wegens dronkenschap. Toen de dokter den volgenden dag over het gedrag van deze heeren bij den burgemeester zijn beklag deed, wilde doze daar niets van hooren. De nachtwaker welke rapport uitbracht en van het gebeurde een schriftelijke verklaring gaf werd op staanden voet ontslagen. De dokter had zich toen naar enkele der raadsleden begeven orr? over dit ontslag te spreken, met het be kende gevolg, dat hij voor den burgemeester moest verschijnen. Deze zaak heeft thans meerdere staartjes. De justitie te Dordrecht heeft een vervolging inge steld tegen den nachtwaker Vroon, wegens het opma ken van een valsch proces-verbaal of valsche verklaring De heer de Jongh heeft een aanklacht ingesteld tegen den burgemeester wegens vrijheidsberooving. De burgemeester heeft de zaak nog verder doorge dreven, en heeft een raadsvergadering bijeengeroepen, waarbij als eenig punt op de agenda vermeld stond het voorstel tot het verleenen van ontslag aan Vroon uit zijn andere gemeentebetrekkingen. Tot zoover „De Voorw." In den raad heeft de burgemeester een uiteenzetting egeven van het gebeurde tusschen hem en den dokter, e burgemeester zeide o.a. dat er vier getuigen zijn w.o. ook da nachtwaker welke verklaard hebben dat genoemde heerenjfniet dronken waren. Later scheen de nachtwaker tot anacr inzicht gekomen te zijn. ln verband met een ingesteld onderzoek verklaarde de nachtwaker ln tegenwoordigheid van getuigen dat hij niet onder pressie van den burgemeester gehandeld had. De oudste wethouder, de heer van Kerkum, die van den dokter gehoord had van de z.g. piessie, was naar den burgemeester gegaan om hierover de waarheid te vernemen. B. -en W. besloten toen den dokter ter verantwoor ding te laten roepen. Dat de gemeentebode tegelijk veldwachter is kan de burgemeester niet helpen. Er is hier dus geen sprake van vrijheidsberooving geweest. Volgens den burgemeester heeft de nachtwa ker met voorbedachten rade gelogen, wat volgens hem gelijk staat met meineedtevens heeft hij den burge meester belasterd om hem te beschuldigen pressie op hem te hebben uitgeoefend. Daarom heeft de-burge meester den nachtwaker geschorst. E/ei./ ;i j jide de voorzitter nader n - &i het oog op het gunstige verleden van Vroon zsjn voor stel tot ontslag introk. De heer de Boer, hel s. d. raadslid, teekende heftig protest aan tegen het optreden van den burgemeester. Dat zijn zoo van die „dorpsidyllen" waarvan we on derstellen dat ze wel eens konden gebeurd zijn in de middeleeuwen, doch waar we onzen tijd met zijn be schaving en ontwikkeling niet meer voldoende vrucht baar voor achtten 1 Meer in^de lijn van ons „menschelijk gevoel" is dan de bestraffing van het postpersoneel, dal heeft deelge nomen aan de postdemonstratie te Amsterdam op 3 October 1924. De opgelegde straffen betroffen slechts het inhalen van den verzuimden diensttijd. Dat lijkt ons een zeer verstandige handelswijze. Een ander „postbe- richt,' is een uitgevaardigde order van den Dir.-Gen. der Posterijen, waarbij het den directeuren en kantoor houders verboden wordt, om directies van dagbladen ter wille te zijn voor het uitreiken van proefexemplaren, aan personen, die voor het nemen van een abonnement in aanmerking kunnen komen. Waarschijnlijk zullen diverse bladen daar wel de begrijpelijke jeremiades over aanheffen evenals dit nog dagelijks al is de "storm" wei wat geluwd geschiedt over het bedrag van één millioen gulden voor de te houden Olympiade in 1928. Nu zit er in sport wel iets verheffends, dat zal niemand ontkennen, maar als het dan op die Olympiade uitloopt, zooals vorige week Zondagavond in een café te Vlissin- gen, waar eenige voetbalenthousiasten elkaar te lijf gin gen, denken we dat er in 1928 niet veel van 't Amster- damsche Stadion en deszelfs bezoekers zal heel blijven. Al ziet het er mogelijk dus in de toekomst voor de Discuswerpers angstvallig uit het miljoentje is er ook nog niet ook de toestand van onze kolenmijnen geeft reden tot bezorgdheid. De malaise staat daar voor de deur en men zint op middelen om hieraan te kunnen ontkomen. Iets positiefs is verder nog niet bekend. Wèl positief is de actie van verschillende vereenigingen o.a. de gezondheidscommissie te Amsterdam, de centrale Ambtenaarsbond enz. om te bewerken dat het aan hangige wetsontwerp tot afschaffing van den zömertijd niet wordt aangenomen. Zijn de berichten waar, dan zal het gemeentebestuur van 's-Gravenhage, zoo noodig, met een eigen zomertijd uitkomen. Waar blijft de rust, die ook ons land, immers zoo hard noodig heeft Aan genamer voor velen onzer is dan misschien de tijding, dat de graanprijzen te Rotterdam wederom met 10°7o zijn gedaald en dat de melkprijzen in Holland weer zak kende zijn. Zoo schommelt alles en wij schommelen mee, uit pure sympathie, Zelfs onze Senatoren kunnen niet altijd aan de schommeling ontkomen. Zoo is er in ons goede landje weer een nieuwe politieke partij de hoeveelste?? geboren. „Nationale Partij" is de naam van de pasgeborene. Het inwendig organenstel is opge bouwd uit mannen van allerlei politieke schakeeringen o.a. dhr. v.d. Voort van Zijp, een bekend A.R., die in de vorige verkiezingsperiode op verschillende plaatsen in Walcheren een politieke expeditie heeft gehouden terwijl haar functioneel leven naar buiten zich richt in de verwerping van de antithese. Dat is nog een gewel diger metamorphose dan het geval te Utrecht, waar een moeder, om haar 16 jarigen dochter uit handen van den kinderrechter te houden, er niet tegen opzag, om ze zoo spoedig mogelijk tot een huwelijk te drijven, wat ze in een 10-tal dagen wist klaar te spelen. Zoo is de ernst van het leven 1 f Vrijdag j.l. vergaderde de gemeenteraad van Vlissingen, onder voorzitterschap van den burgemeester. Alle leden waren tegenwoordig. Nauwelijks was de zitting geopend of de voorzitter achtte het noodig dat ze overging in comité-generaal en wel in verband met een schrijven van Gedep. Staten over gemeentelijken aankoop van OCHTENüVOER Hoofdvertegenwoordiger J. VAN SLUIS, „De Roode Toren" Groots Markt Middelburg Telefoon-lnterc. 506. Hoofdvertegenwoordiger voor Vüssingen en Omstreken A. POLDERMAN l ZONEN, Waletraat Vüssingen. grond. Bij Raadsbesluit van 19 December 1924 toch werden B. en W. gemachtigd een 9-tal perceelen aan te koopen tot een totaal bedrag van bijna f 14000. Gedeputeerden nu hebben echter hun volle goedkeuring hieraan onthouden en alleen toestemming gegeven tot den aankoop van één perceel voor een som van f1032. Dit college acht deze „aanschaffing" niet in het belang 4cr smeente noodig en vfndt bovendien de bestede Sriizen te hoog. Noch schriftelijke, noc rio'delinge toe- chting hebben in dezen de zienswijze van Gedeputeer- fRIllfRTIiiiii...' Croot* dooien 65 Cte.

Zeeuwsch Nieuwsblad/Wegeling’s Nieuwsblad | 1925 | | pagina 5