m verspreid ter re» a u en, en tl naren» ENORME SC cedureiide deze ttodatUweadvei nier ieders uo^ n. Gemengd Nieuws. fdi '4 r Vieuwe Duitsche Sneltreinlocomotie- Door den minister van publieke wer- i Duitschland is aan de firma Hen- fc zn, in Kassei, de opdracht vér- voor den bouw van twee nieuwe Inloeomotieven, waarmede een snel- an 150 KM. (bij een gering treinge- zelfs tot 200 KM.) zal kunnen wor- Vereikt. Deze opdracht is in zooverre jzonder belang omdat het vraagstuk t den wedstrijd tusschen stoom en siteit opnieuw te berde wordt ge- Hoewel de oplossing nog veraf ligt, In de naaste toekowst toch op de te militaire baan in Berlijn proe tomen worden met de nieuwe snel- Uimotieven, die in het laatst van 1903 moeten zijn afgeleverd, en met che sierkstroommotoren van de fir- liemens en Halske, waarvan de resul- voorzeker de basis zullen vormen je hoogst gewichtige vraag, hoe hoog imkracht en de electrische kracht kunnen worden opgevoerd, en wat ïiscb voordeeliger zal blijken te jonstructie voor de nieuwe sneltrein- |tieven is ontworpen geworden door per Wittfeld. Elke machine moet in tijn een trein van 180 ton gewicht uur over een afstand van 130 tot M, onafgebroken langs een rechten 'i kunnen vervoeren, waarbij het jewicht zonder tender 78.000 KG. jdragen. De tender zal met 20 M3 en 7000 KG. steenkolen een gewicht ïjgen van- 48.000 KG. Voor het ge J dezer locomotieven zullen later de lijnen Berlijn-Halle, Berlijn-Hamburg érlijn-Hannover in aanmerking'worden >acht. De kosten van elke machine 1 iden op 100.000 Mark begroot, of on leer 8000 Mark meer dan voor de tot ,en gebruikelijk grootste sneltreinloco- joven is besteed geworden. Onder die n is evenwel begrepen de som van Mark voor de dynamoelectrische in ng op de machine, ten behoeve van pinverlichting. i einde den luchttegenstand zoo ge- nogelijk te doen zijn, zal de geheele miet een omhulsel van plaatijzer wor ■kleed, dat allo uitstekende deelen locomotief zal bedekken, zich zal kken over tender en wagens en van )n van achteren een spits toeloo- I vorm zal verkrijgen. Om de pas- Vitegen den rook dor machine te be- zal deze door een buis worden ie van de locomotief naar het ach- •deelte van den trein loop. De locomotieven, die 1800 P. K. kun wikkelen, hebben zes assen, waar- 3 twee loopassen tot een voor en aaigestel zijn vereenigd. De ketel bsachlige afmetingen hij heeft een rmingsoppervlak van 260 Mz. of on- 120 M2 meer dan van de tegen- rdige locomotieven. De voorstanders den- stoom verwachten, dat met deze intieven, evenals met de electrische rein wagens, een snelheid van 150 tot i de genom. avondtoilet te voet naar toor te snellen, dat op stand lag. Onderweg scl van mijn satijnen schoen., genoodzaakt was op mijn dooi sen voort te gaan.'' H Diezelfde vrouw doorkruiste in 1871 de gebarrikadeerde straten van Parijs op weg naar het stadhuis waar de communistische leiders hunne vergaderingen hielden. En meeimalen bevond zij zich in die ernstige dagen om middernacht nog in de met soldaten gevulde straten van Versailles. Een andere journaliste, Miss Bellington, vertelde, dat zij tweemaal naar Indië was gezonden, en daar in streken was door gedrongen, waar nog slechts eenige Euro peanen geweest waren. Verder was zij als de eenige vrouw onder een zestal mannelijke collega's tegenwoordig bij de ontvangst van den Shah van Perzië te Plymouth. Bij die gelegenheid hernieuwde zij de kennismaking van Miss Lillias Ha milton, doctores aan het Perzische hof en bekwam van deze tal van inlichtingen omtrent het leven in Perzië. Na de plech tige ontvangst stond ze drie uur in de brandende zon om de revue bij te wonen, die ter eere van den hoogen gast gehouden werd. Zeer is zij ingenomen met de groote voorkomendheid, waarmede zij door de regeering behandeld wordt, die haar in staat stelt tal van staatsinstellingen te bezoeken, zooals gevangenissen, enz. Nog eene andere, Mrs. Tenwick-Miller, verhaalde dat zij op den jubileumsdag van Koningin Victoria bijna vier-en-twintig uur achtereen aan 't werk is geweest. Weer een volgende Miss Strutt-Cavell wist te verhalen, hoe zij een gezellige bijeen komst bijwoonde van arbeidersvrouwen. Dezen waren namelijk in een aanzienlijk landhuis genoodigd door eene dame, wier echtgenoot zich gaarne tot lid van het Parlement gekozen zag. Nadat de vrou wen onthaald waren, hield de eerzuchti ge echtgenoot een toespraak, waarin hij de vrouwen verzocht bij hare mannen en broeders al haren invloed aan te wenden om ze te bewegen op hem te stemmen. En onze Miss Strutt-Cavell, die zich dien avond voor een getrouwe vrouw uitgaf, vroeg heel onnoozel, hoe zij met al hare zorgen voor man en kinderen nog tijd zou kunnen vinden om aan verkiezingen te denken. Den volgenden morgen stond in het blad, waaraan zij werkzaam was, een ge sprek te lezen over de bijeenkomst van den vorigen avond, dat zoogenaamd van twee arbeidersvrouwen in een omnibus was afgeluisterd. Groote verontwaardiging van de beide echtgenooten, die zich lucht gaf in een woedenden brief aan den uit gever van het blad. Wat uit de herinneringen van deze vrouwen niet het minst blijkt, is de over het algemeen vriendschappelijke wijze, waarop zij op eenzelfde terrein samen werkten met hunne mannelijke collega's, die,slechts in de tweede plaats vrouwen in haar zien. Kerkdiefstal. Een tot heden onbe kend persoon is, na te Helvoirt in de Itoomsche kerk te zijn betrapt op het met de met een kaïae. Hij viel, 't schut ging af en t»-.„ borst, tengevolge waarvan hij kort daar na overleed. Het més. Te Midwolde hebben een paar vechtpartijen plaats gehad. Zekere G. B., van- Oostwold is erg mishandeld, met schaatsen op het hoofd geslagen, met een mes ter hoogte der longen gestoken en een zijner oorschelpen is grootendeels wdoorge- vild." De politie onderzoekt het geval. Bekend. De door de marechaussee aangehouden personen, behoorende tot de dievenbende, welke de streek tusschen Yenlo en Nijmegen onveilig maakte, heb ben allen bekend medeplichtig te zijn aan verschillende diefstallen. Uit hunne verhooren is gebleken, dat alle diefstallen hebben plaats gehad door middel van insluiting. Ongeluk. Nabij Beets (Fr.) is een achtjarig zoontje van den heer H. H., toen het uit school kwam, wegens de gladheid van den weg achterover gevallen en op de plaats dood gebleven. Ontvreemd. In het tijdsverloop der jongste zeven maanden is uit Onze Lieve Vrouwekerk te Maastricht ontvreemd een »Antependium" (altaar-voorhang), vervaar digd van wit zijden stof, dat gespannen was op een houten raam. Het doek, dat een groote waarde heeft en vermoedelijk is gemaakt in het laatst der 17e eeuw, is bewerkt mot zwaar goud- en zilverbor duursel en dunne gouden franje. Verder wordt nog vermist een doek van goudlaken, dienende voor hetzelfde doel. Dringend wordt verzocht ernstige na sporingen in deze, speciaal bij handelaren in antiquiteiten, verzamelaars van oudhe den en musea. Altijd nobel. Patroon. Vandaag is het 25 jaar geleden, dat u in mijn dienst kwam, mijnheer Muller, en uit dankbaar heid voor uw trouwe diensten, schenk ik u van nu af Muller (diep getroffen). »0, mijnheer u is waarlijk te goed Patroon (voortgaande). van nu af mijn onvoorwaardelijk vertrouwen." Een schaking op klaarlichten dag in de straten van Parijs met behulp van een automobiel, ziedaar een up to date sensa tie berichtje. Het was een medicus, Marcille, die beu was van het verzet, dat familie en vrien den van de schoone tegen zijn huwelijks plan boden en plotseling met motore kracht zjjne lieveling over alle hinderpalen naar hymens rijk vervoerde. Zij is de dochter van een geneesheer, een oud-senator, Le Play, en een kleindochter van Michel Chevalier, den beroemden politieken eco nomist. Cordelia had juist muziekles gehad in de Avenue de Villars en keerde, verge i- felaars te wmtfSÉrtfc- renden door de stad, verkiezu dragend, schreeuwend en satririekc zen aan het adres der tegenstanders gend. Die manifestaties leiden, zeer be grijpelijk, niet zelden tot bloedige vecht partijen. Het ledigen van de „Stembus" gebeurt op heel origineele wijze en getuigt van den schianderen geest der Grieken. Het geschiedt door middel van planken, van welke elk honderd gaten bevat, waarin men de kogeltjes laat glijden, naar gelang men ze uit de stembus neemt. Al die gaten vullen zich in een oogwenk, en de candidaat wordt bevonden evenveel honderden stemmen te hebben als er plan ken gevuld zijn. Dat is een methode van telling, die zeer snel in haar werk gaat en waarbij alle bedrog is buitengesloten. (Tijd) Een reuzen-bibliotheek. De grootste bibliotheek der wereld is zeker die van het Britsche museum te Londen, welke niet minder dan 2,125,000 deelen telt. De catalogus bestaat uit 1240 volumen met te zamen 700,000 bladzijden. Het samenstel len ervan heeft ruim 10 jaar geduurd, en het drukken 50 a 60 maanden. Het behoeft niet gezegd te worden, dat deze enorme hoeveelheid boeken dag aan dag met nieuwe vermeerderd wordt, en dat daardoor het maken van tai vau supple menten op den bestaanden catalogus nood zakelijk wordt. Alleen dit laatste kost aan de schatkist jaarlijks ruim 12000 gul den. De catalogus vertegenwoordigt een waarde van 37,500 gulden, zoodat zeker weinigen zich een exemplaar ervan zullen aanschaffen De bibliothecaris is de heer Richard Garnett, die een werkzaam aandeel geno men heeft in de samenstelling van den catalogus, en een der bekwaamste bibli ophilen van geheel Engeland is. Reeds 48 jaar is hij in bovengenoemde betrekking werkzaam en hij mag er zich op beroemen alle boeken van de bibliotheek te kennen. De 2,125,000 boeken; op een rij geplaatst, zouden een lengte van 57 kilometer heb ben, en hun gezamenlijk gewicht is niet minder dan 1,400 000 kilogram. Over Lawine's. Van de vier soor ten van lawinen, die iri berglanden, waar veel sneuw valt, voor de bewoners gevaar lijk kunnen worden, is de slaglawine de meest voorkomende, maar niet gevaarlijk ste. Zij ontstaat, wanneer jongere sneeuw lagen afglijden van oudere en vasteremen loopt dus de kans, dat zij neerkomen wan neer het in het voorjaar lang en aanhou dend sneeuwt. Dit nu was het geval in de maand Maart van dit jaar en op der 3n April viel er dan ook een hevige lawine in een der ,e, waar ze in eng»^. >onsen kan ontwortelen en zelfs menschen en huizen kan opnemen. De grondlawine eindelijklis een dreigend gevaar voor de Alpenbewoners. Men moet haar nadering vreezen, als in 't voorjaar de Zuidenwind, de warme Föhn, door de Alpen blaast. Hij duet zich altijd krachtig gelden in de hoogere luchtlagenen dan gebeurt het niet zelden, dat op de aan zienlijke hoogten een snelle smelting van sneeuw wordt veroorzaakt, terwijl bene den de sneeuw nog vast blijft liggen. Dan doorweekt een sterke afloop van water die lagere massa's en brengt ze mede aan 't glijden over den hellenden grond. De sneeuw neemt dan modder en steenen mee en sleurt zelfs dikwijls lossen grond mee weg, zoodat dan humuslagen, ja zelfs ge heele weiden worden medegevoerd en al leen kale rotsgronden oveiblijven. Door grondlawinen zijn in de Alpen soms ge heele strekerf voor langen tijd totaal ver armd geworden. Uit de aarde en haar volken.) Klein Liesje. Mijnheer Pong, mijn zuster Laura zei van morgen aan het ontbijt, dat u de mooiste knevel had van alle jongelieden uit de stad. Mijnheer Pong. Foei Liesje je mag nooit navertellen, wat ge zooal hoort zeggen in huis. Dat doen geen beleefde kinderen. Rein Liesje. En ik heb een dubbeltje van Laura gekregen om u dat te zeggen! Jetje D., een rammel, zat eergister- morgen kaarsrecht in de klas. De meesteres meende haar daarvoor te moeten beloonen en stelde haas* als voorbeeld van een ander, die niet stil wilde zitten. Zie eens naar Jetje D., riep de meesteres vermanend, hoe die braaf is en stil zit, zij verroert zich niet. Zij kan niet, juffrouw, riep de geheele klas. Zij heeft een stijven nek Muzikale insecten. In Japan verdienen meer dan drie duizend menschen hun kost met het fokken, africhten en verkoo- pen van zoogenaamde „zingende insec ten". Deze insecten lijken op krekels en heeten kustahibari en suzu-mushi. De muziek die zij maken lijkt op ge tingel van een zilveren belletje, en is, hoewel wat eentonig, heel lief en zuiver. De Japanners verzorgen ze evengoed als wij onze kanarie's of andere zangvogeltjes.

Zelandia | 1902 | | pagina 5