Hl De pijnbank. Md PEL. Binnenland. Provinciaal Nieuws. 'sHEERENHOEK 16 Dec. In de al gemeene vergadering van het steenko- lenfonds alhier, werd er rekening en verantwoording gedaan over het loopen- de jaar. Uit die rekening bleek, dat het fonds dit jaar uit twee schepen 3147 K. G. kolen aan de leden heeft afgeleverd, die den leden werden berekend tegen f 0,75 per H. L. De totale uitgaven bedroegen f 2799,11, terwijl de ontvang sten beliepen f2958,90, zoodat het sal do bedraagt f 167,79. De vereeniging neemt steeds in bloei toe, 8 nieuwe le den werden aangenomen, waardoor het getal boven tot 140 klom. De aftreden de bestuursleden werden herkozen. AARDENBURG. Eeven als op vele plaatsen heeft ook hier het dooiweer een leelijke streep gehaald door de re kening' van vele schaatsenrijders. Bestond het plan tot het houden ee- ner hardrijderij om prijzen, en waren de gelden voor dat doel reeds beschik baar, thans moest dat pretje worden uitgesteld tot een volgende ijsgelegen- heid. Mocht deze uitblijven, dan bestaat het plan om de prijzen te verloten on der de ingeschreven deelnemers aan den voorgenomen wedstrijd. Zondag 14 Dec. 'vierde de welEd. heer K. L. Reepmaker Raadslid en Voorzitter van het bestuur der Aarden- burgsche fanfaren zijn 40ste geboorte dag. ZEd. kwam op het schoone idee, bij die gelegenheid eene uitdeeling te doen va* krentenbrooden aan de arm™. Ruim 125 kilo brood werd uitgedeeld, Des avonds bracht het muziekgezelschap haren voorzitter eene serenade. Landbouw. In den afgeloopen dek tijd werden in Zeeland gedekt 8399 merrien waarvan in Zeeuwsch-Vlaanderen 4448. Rechtszaken. Ingezonden Stukken. ---TV. jong vond het wel erg dat er zoo moede geleden werd, maar men ef den toestand; en nu was de k voorbij en veel werk kon dus •innen. Hij vond den voorgestel- regel overbodig. Je Engelschen nog wel eens de - op gevangenen toe? Reuter seint rero, dat er vier verspreiders van Jjollah gevangen genomen zijn. Een ide hardnekkig alle schuld tot hij -T punishment" (onder pijniging) be- correspondent van Reuter te Berbe- aagt nu ook over het smokkelen van blau'en en patronen over Fransch gebied maliland. Wat geeft het of er veel lenCwordt uitgeven voor bewaking van agelsche en Italiaansche kust als TE&rijk niet meewerkt? DUITSCHLA1VD. Eene verrassing. De intrekking van de strafvervolging tegen het socialistenblad „Vorwarts" en andere bladen wegens beleediging van wij len den heer Krupp, heeft menigeen ver rast. De Procureur-generaal heeft dat intrek ken volgenderwijze gemotiveerd Door Krupp's overlijden is diens getuigenis onder eede niet meer mogelijk en aangezien mevrouw Krupp er waarde aan hecht dat de strijd over den overledene in het open baar zooveel mogelijk tot rust komt, wordt door hem (procureur-generaal) verdere ver volging als niet meer in het openbaar be lang beschouwd. De „Vorwarts" merkt, naar aanleiding van het staken van de vervolging, in hoofdzaak op dat zij voor dé rechtbank de zuiverheid van hare bedoelingen bij de openbaarmaking had kunnen bewijzen. Eerst op de herhaalde dringende vertoogen van de wetenschappelijke vakmenschen, die voor de afschaffing van art. 175 van het Duitsche Wetboek van Strafrecht zijn opgekomen, en na de waarlijk schokken de bekentenissen van andere personen, die onder den geesel van dit artikel heb ben geleden, heeft de „Vorwarts," naar zij staande houdt, een treffend geval willen vermelden teneinde de strafbepaling op dit stuk uit de wereld te helpen. Tweede Kamer. Zitting van 16 December. Het onderwijsdebat (het lager onder wijs was aan de orde) nam groote afme tingen aan. Van socialistische zijde rich- te men het zware geschut op de bizondere school en de heer Troelstra, kersversch weer in de Kamer gekomen, bediende de grootste kanonnen. Er blijft zoowat niets goeds aan die school, altijd naar de voor stelling der heeren sociaaldemocraten, die zooals men weet, voor hun eigen onder wijs óók vele offers gebracht hebbenDe? „clericalen" behandelden het arme school kind zeer stiefmoederlijk, verklaarden de socialisten met hevige verontwaardiging, en zij gaven voor dat schoolkind een ge- heelen stroom van woorden ten beste! meer en meer naderde, herleefde de hoop in de harten. Bij den ingang der haven pakte echter een aanstormende reuzengolf de boot ter zijde aan. Met onweerstaanbaar geweld werd ze meegesleurd in de richting der rotsen. Een gil weerklonk te gelijk van den havendam en uit de boot. De vrouwen bedekten het gezicht met de handen. De schuimende watermassa had zich op de kust geworpen en daarna teruggetrok ken. De boot zette zijn weg voort Ze was niet gezonken, maar half met water ge vuld en slechts langzaam ging het ver der. Doch hoe was daar geen plaats leeg in de boot. Waren zij zoo juist niet talrij ter? Wat zat te voren ginds achter in de boot?... De pastoor! Waar is onze pas toor?... De priester, die achter in de boot op de knieën lag op het oogenblik van den stort vloed, was door de golven meegesleurd Men had niet den tijd gehad hem vast te grijpen, eenmaal in het water, was liet onmogelijk hem nog te redden. Zoo had de boot haar weg weer vervolgdhet was het laatste gevaar, waartegen zij te wor stelen had. Alles drong zich nu om de schipbreuke lingen om hun naar krachten hulp te ver- leenen. Maar er was geen feest om de kranige redders te eeren. Van uit het raad huis woei een groote zwarte vlag, om aan te toonen, dat de stad zich in rouw be vond. De herbergen waren leeg en de stra ten eenzaam en stil. Treurig beierden de doodsklokken. Twee dagen later trokken spelende kin deren aan het strand een witte gestalte uit het water. Het was het lichaam van den waardigen priester. Zijn hand om klemde nog het kruis, dat zij den schip breukelingen te gemoet had gedragen. En daarom ziet men heden aan den in gang der haven van Oasis een houten kruis in de rotsen gemetseld; hier op deze plaats stierf deze trouwe dienaar der Kerk een offer van zijn plicht, een offer der zee. De heeren Passtoors en Bijleveld dank ten den minister voor het in uitziekt stel len van een pensioenregeling voor bijzon dere onderwijzers en spraken de hoop uit, dat de Kamer den minister zou stemmen. In verband met de werking der leer plichtwet, drong de heer Pompe Van Meerdervoort aan op verbetering. Zooals de wet thans uitgevoerd wordt, leidt zij tot hongerlijden en wetsovertreding, be toogde spr., die aandrong op uitbreiding van vrijstellingen, vooral gedurende het tijdperk Mei-November voor den veldar beid. De heer Dolk pleitte voor directen of ndirecten steun van rijkswege in zake het onderwijs voor achterlijke kinderen en spraakgebrekkigen. De heer Kolkman wees in het debat o.a. op het katholiek bizonder onderwijs te 's-Gravenhage, in handen van de Ver- eeniging van Vincentius a Paulo: het staat aan de spits van het bizonder on derwijs. Er wordt daar onderwijs gege ven door broeders van een Congregatie uit Maastricht en de Vincentius-Vereeniging betaalt hen met een prijs, die in overeen stemming is met wat voor het openbaar onderwijs betaald wordt. Na tal van re- en duplieken werd de algemeene beraadslaging gesloten en werd de artikelswijze behandeling van deze af- deeling ten einde gebracht. Zitting van 17 December De behandeling der begrooting voor bin- nenlandsche zaken werden voortgezet. Bij de afdeeling „Arbeid" verklaarde de minister Kuyper aan den heer Helsdingen dat voor maatregelen tegen loodvergifti- ging in aardewerkfabrieken een weten schappelijk onderzoek noodig is. Aan den heer Nolting zeide de minis terdat het onderzoek .inzake misstan den aan steenfabrieken beëindigd is, dat inzake arbeidsbeurzen het particulier ini tiatief niet door de regeering mag wor den afgesneden dat vervroegde winkel sluiting bij de arbeidswet behandeld dient te worden en dat hoogere salarieering der secretarissen van arbeidskamers over 't al gemeen ongewenscht is. Tegenover den heer Roessingh achtte de minister een medisch adviseur bij de arbeidsinspectie noodzakelijk. Bij de afdeeling „Ongevallenwet" ver klaarde de minister dat de vraag omtrent de geoorloofdheid van overdacht der risico- aan,buiteniandsche maatschappijen adminis- stratief zal beslist worden. Met den heer Lohman was hij het eens dat als correctief voor de onafhankelijke positie der rijksverzekeringsbank de re geering directeuren, die van hun positie misbruik maken, moet verzoeken heen te gaan. Vermoepelijk binnen een week zal net besluit tot invoering der ongevallenwet gereed komen. Zitting van 18 December In de heden gehouden zitting werd hoofdstuk Nationale Schuld goedgekeurd. Bij de begrooting van financiën verklaar de de minister dat partieele regeling van de positie der belastingambtenaren over ijld zou zijn. De commissie van onderzoek verdient lof voor den spoed dien zij heeft gemaakt. De minister kan niet toezeggem of reeds een volgend jaar voorstellen kunnen wor den ingediend. Tegenover den heer Jansen verdedigde de minister de aanstelling van een rijks advocaat voor Noord-Braband eu Limburg en verklaarde dat dit samenhangt met de reorganisatie, waarbij voor elk ressort van een gerechtshof slechts een rijksadvocaat zal worden benoemd. De minister verdedigde tegenover de heeren Ferf en Drucker de benoeming van den heer Bouman tot directeur der regis tratie, met voorbijgaan van andere ambte naren. De minister constateerde dat tegenover den heer Bouman onrecht was gepleegd in 1886, toen hij was gepasseerd voor eene benoeming tot inspecteur. De begrooting van financiën is aangeno men. Gezomllieiflscoiniinisie. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland zijn benoemd Tot secretaris der gezondheidscommissie te Hulst, de heer Jos. van Waesberghe te Hulst Tot secretaris van de gezondheidscom missie te Ter Neuzen, de heer Jac. van de Ree, te Ter Neuzen Tot secretaris der gezondheidscommissie te Oostburg, de heer Mr. J. F. Sluis, al daar. HULST. De jury van den internationa len tooneel- en voordrachten-wedstrijd heeft de volgende uitspraak gedaan A. Comische voordrachtenle prijs. J. W. Melkert te Tiel. 2e prijs. J. Jansen te Hulst. 3e prijs. W. van Damme te Hamme. 4e prijs J. Dedecker te Selzaete. 5e prijs. M. Reingoudt te Ierseke en P. Terlien te Hulst beiden evenveel punten. B. Dramatische voordrachten, le prijs. Mej. A. Bingler te Leeuwarden. 2e prijs J. W. Melkert te Tiel. 3e prijs. J. Jan sen te Hulst. 4e prijs. J. Verjaal te Ter- neuzen. 5e prijs. P. Speelman te St. Gil les. C. Blijspelenle prijs, de Rederijkers kamer „Trouw aan kunst" te Hamme. 2e prijs. De Tooneelvereeniging „Mutua Amicitia te Rotterdam. D. Drama's: le prijs. „Trouwen Kunst" te Hamme. 2e prijs. De rederijkerskamer „De Vreugd" te St. Gilles. Eereprijs voor de meest behaalde punten Mej. A. Ringler te Leeuwarden. Prijs voor de beste vertolking van de rol Mevr. Van de Wiele te Hamme. P. Geelman te St. Gilles. Bovendien werd door het Bestuur in Ernst en Luim" een aanmoedigingsprijs toegekend aan den jongeheer Speelman, die een kinderrol vervulde in het drama Vergeven en Vergeten" HONTENISSE. Bij de gisteren alhier ten overstaan van notaris Dumoleyn, ge houden definitieve veilig van een huis te Walsoorden, nagelaten door den heer P. A. Adriaansens Goedhart, is kooper gewor den de heer E. van Kemseke te Hulst, voor de som van 2275 gulden, de som, waarop het perceel door hem was inge steld. STOPPELDIJK. JAls^ene bijzonderheid kan vermeld worden, dat ik deze week getuige was van eene kaartpartij ten hui- je van den cafèhoudor P. F. Lemsen, waarvan de vier medespelers den respec tabelen ouderdom hadden bereikt van 302 jaren. De spelers waren; P. van Leuven, Fer. de Maat, Cornelia en Anna van der Vel- pen. GRAAUW. Heden namiddag (Woensdag) had de arbeider „van Schependom" het ongeluk in de schuur van den landbouwer A. Verhaegen van een tarwetas te glijden. Hij kwam met zijn rug terecht tegen een paal bij de mendeuren. Inwendig gekneusd naar men denkt, werd hij opgenomen en op een bed gelegd, daar de dokter die in middels verschenen was, verklaarde dat hij niet mocht vervoerd worden. GROEDE. De tol langs den klinkerweg te Groede die vroeger ruim f 1100 's jaars verpacht werd is nu gegund aan A. Con tant te Groede voor f950 's jaars geen vooruitgaven voor de tollen nu bijna alle binnenwegen verhard worden. BOSCHKAPELLE, 17 Dec. Gisteren hield de sociëteit, „De Eendracht" haar jaarlijksche teerdag. Nadat des morgens een dienst voor de overledene leden was opgedragen, vereenig- den de leden zich in het societeitslokaal om eenige zaken af te doen, waarna men tot koningschieten overging. Na hevige kamp was de heer Gailet de gelukkige. Vervolgens bracht men een klein bezoek bij een paar leden- kasteleins om zich daarna te goed te doen aan den keurigen feestmaaltijd, waarvoor onze hospita alle eer toekomt. Nog een bezoekje aan een paar leden, die voor dorstige menschen de liefde in persoon zijn, een zeer goed soupeettje daar achter, waarna men zich voor goed om de kaarttafels schaarde om nog hoogst gezel lig eenige uurtjes te slijten. SAS VAN GENT. Maandagavond om streeks 11 uur raakte de beurtschipper V., bij het aan boord gaan, te water. Geluk kig voor hem, dat dit door den Heer N. werd opgemerkt, zoodat hij uit zijne ne telige positie kan gered worden. Dinsdagavond viel een werkman aan het nieuwe werk van den z. g. „IJzeren man". De aan het been gekneusde man werd naar zijn kosthuis vervoerd. Als zijn toestand het toelaat wordt hij heden naar Terneuzen zijne woonplaats, overgebracht. Van de meelfabriek, waaraan uit wendig bijna de laatste steen gelegd is, viel Dinsdag een Duitsche monteur. Hij moest naar zijn kosthuis overgebracht worden. De campagne aan de Coöperatieve Suikerfabriek, welke ongeveer 70 dagen geduurd heeft, is heden geëindigd. Er werden ruim 40 millioen kilogram peeën verwerkt, met een opbrengst van ruim 5 millioen kilo suiker. SAS VAN GENT. De groote steenklamp, waarschijnlijk afkomstig van de vroegere vestingwerken van Sas van Gent, waarop men eenigen tijd geleden bij de graafwer ken aan het nieuwe kanaal gestooten is, is voor een aanmerkelijk deel verdwenen. Daar het bleek, dat de massa zonder bui tengewone krachtinspanning stuk te slaan en te breken was, heeft men tijdens de jongste kou, met dien arbeid, aan vele personen werk verschaft. Het plan om die steenmassa door middel van pikrine (een ontplofbare stof) uiteen te doen spatten, zal dus niet volvoerd worden. NIEUW-NAMEN, 18 Dec. Alhier kwa men reeds eenige gevallen van dyphtheri- tus voor bij kinderen van verschillenden leeftijd. Te Meerdonck, eene naburige Belgische gemeente, waar enkele kinde ren van ingezetenen onzer gemeente ter school gaan, schijnt de ziekte heviger te zijn. Er is sprake van, dat aldaar de schol zal gesloten worden. WESTDORPE. Gisteren middag is op het ijs van Canisvliet alweer bijna een ongeluk gebeurd. Zekere L. V. van Overslag kwam van 't veld en meende voor den kortsten weg van het ijs gebruik te maken, doch daar het door den dooi niet sterk genoeg meer was, zakte hij er op eens door. Nadat hij reeds een kwar tier geworsteld had om zich te redden kwam er eindelijk hulp opdagen. Na veel moefte hebben zij den ongelukkige, door hem koorden toe te werpen, geheel bui ten zichzelven aan kant kunnen krijgen. Naar wij vernemen zal hij er met den schrik en het koude bad nog afkomen. MIDDELBURG. Naar wij vernemen, zal in Maart van het volgend jaar te Middel burg weder eene poppententoonstelling ge houden worden ten voordeele van de ver- eeniging kindervoeding. ZAAMSLAG. Men meldt van hier aan de N.R.Ct. De uitbreiding der rijkspolitie in ooste- ijk Zeeuwsch-Vlaanderen doet reeds zijn gunstigen invloed gevoelen. Het aantal diefstallen is tot heden zeer miniem en vooral de rooftochten van onze Belgische buren hebben zoo goed als geheel opgehou den. Een gevoel van veiligheid heeft dan ook de vroegere vrees vervangen en alge meen verwacht men, dat ook de eigenlij ke diefstalperiode (Jan.-Apr.) zich in gun- stigen^zin zal onderscheiden van vorige ja ren. ZAAMSLAG. Dezer dagen washier een slager bezig den kop van een varken stuk te hakken. Het ongeluk trof, dat een van die fijne splintertjes been den man in het oog vloog, waardoor dit-ernstig gekwetst werd. Waarschijnlijk zal de man aan dit oog blind blijven. Nu het vervoeren vans uikerbieten ein delijk achter den rug is, heeft men direct de wegen onder handen genomen. De kei wegen zijn reeds gedeeltelijk van slijk be vrijd en de grindwegen worden opnieuw met een stevige laag grint bedekt. Wat de zorg voor de wegen betreft, daarover kan slechts met roem gesproken worden, misschien met een geringe uitzondering wat enkele stukken betreft. We verkee- ren in dit opzicht dus in betere conditie dan naburige gemeenten, waar men en zeer terecht steen en been klaagt. KOEWACHT. In den laatsten tijd is het zeer stil met het smokkelen van vee. Door de vroeg ingevallen vorst is ook in Belgie veel voeder bevroren en daardoor is de Vlaamsche landbouwer eer geneigd vee te verkoopen dan nu te verschaffen. Het gevolg is, dat de veeprijzen in Belgie niet veel hooger dan hier staan; waardoor er met het smokkelen niets te verdienen valt. NIEUW NAMEN, 19 Dec. Zouden de kippendieven, ondanks de versterking der Rijkspolitie aan de grenzen, dezen win ter hun snood bedrijf weer even brutaal denken uit te oefenen als den vorigen? Ze schijnen hier althans een begin te wil len maken. In den nacht van 1.1. Woens dag op Donderdag werd de zoon van den landbouwer G van Ruymbeke, alhier wakker tengevolge van het hevig blaffen van den bandhond. Hij stelde onmiddelijk een onderzoek in, waarop de dieven, zich ontdekt ziende, ijlings het hazenpad ko- se. f Het moet eene bende van vier of vijf man geweest zijn. Genoemde persoon heeft hen nog even in het oog gehad. Ze mo gen van geluk spreken, daar 't, geweer toevallig niet geladen was. EEDE. Een jonge Belg zekere de Dec- kere deserteur uit de bedelaarskolonie te Hoogstraeten bij Antwerpen, die sedert, een jaar in deze gemeente verbleef, waag de zich in gezelschap van zijne beminde verleden Zondagavond op het Belgisch ge bied tot aan het douane-kantoor 'te St. Laureijns. Hij ging daar zoo geweldig te keer te gen een daar dienstdoenden douanier, dat deze het geraden achtte, de gendarmen te verwittigen, die weldra verschenen, de lastige sinjeur met het droogtouw van een herberg'ier knevelden en hem verder per kar vervoerden naar het arresstantenhok. Het moge den kerel eenigzins tot troost strekken te weten, dat hij binnen korten tijd toch weer op zijn oudstal te Hoog straeten terecht zal komen. Zijn liefje die getuige was van de arres tatie, zag met woedende blikken de kar achterna en moest natuurlijk alleen huis waarts. Zij kan intusschen gerust zijn in de wetenschap dat haar vrijer voorloopig geen kou zal vatten. HEINKENSZAND. Terug komende van de markt van Goes, had J. U. het onge luk met paard en rijtuig van den 's Heer Hendrikskinderen dijk af te waaien. Het rijtuig was erg beschadigd, de passagiers kwamen met eenige schrammen en de schrik vrij. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg PER TELEGRAAF. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens: diefstal P. N., 21 j., schippersknecht, Ierseke, tot 1 m. gev.-straf mishandeling J. D., 22 j., slachter, Goes, tot 2 m. C. v. L., 17 jveldarbeider Kruiningen, en N. F. 17 jaar, werkman, Kattendijke, beiden tot 1 m. en A. R. 21 jaar, en A. J. 23 jaar arbeiders Heikens- zand en P. B. 26 jaar arbeider G«es, al len tot 14 d. gev.-straf. wederspannigheidL. V 23 jaar, arbei der, Goes, thans verblijvend in het huis van bewaring te Middelburg, tot 6 w. en J. F. 19 jaar en M. B. 20 jaar, veldar- beiders Wolfaartsdyk, ieder tot 1 m. gev. straf. De opname van ingezonden «tukken bewijst volstrekt niet, dat de Redactie met den inbond Instemt. Mijnheer de Redacteur t Het was geen lichtvaardig oordeel, toen ik beweerde, mijn gevoelen uitsprekende over de samenstelling van de gezondheids commissie in het district Hulst, dat dit het gevoelen was van zeer velen. Immers in stilte heb ik geluisterd, en vernomen, dat het weinige, wat ik zeide, de groot ste instemming had gevonden. Er werd zelfs de opmerking gemaakt, dat het uit sluitingsysteem niet thuis hoort, in een mu seum van oudheden, maar beter der ver getelheid wordt prijs gegeven, opdat onze nakomelingen zich niet zouden moeten schamen, dat er onder hunne voorouders menschen waren, zoo klein aangelegd, dat zij bij voorkeur de lakens deelden met hen, die in politicis dachten als zij.(*) Thans,. Mijnh de Redacteur, wensch ik de aandacht te vestigen op een feit van gansch anderen aard, los van alle politiek n.l. hierop, dat accumulatie of opeenhoo- ping van betrekkingen, ambten, waardig heden in een persoon noodzakelijkerwijze verderfelijk is. Immers het kan niet an ders, het is, ik zou bijna zeggen, eene physische onmogelijkheid, dat het eene niet lijdt door het andere. De nauwkeurige conscientieuse uitoefe ning van elk ambt, etc. in het bijzonder is zoo goed als niet te bereiken. Ook om deze reden worden in onze grondwet ver schillende ambten onvereenigbaar ver klaard: Vgl o.m. art. 93, 96, 128. Ik ge loof, dat het algemeen belang zeer goed zou gediend zijn, als de onvereenigbaar- heid wat verder werd uitgestrektMen zou dan een dubbel voordeel halen, twee vliegen slaan in één slagvan den eanen kant zou beter behartiging van vele ambten worden bevorderd, en van den anderen kant zou een goede dienst worden bewe zen aan vele personen, die hunne krach ten onverschattende zich de benoeming van alles en nog wat laten welgevallen. Deze personen toch zijn de ongelukkig ste menschen der wereld. Nooit hebben zij gedaan, van den vroegen morgen tot den laten avond zijn zij in de weer; vandaag wordt hunne tegenwoordigheid hier ge vorderd, morgen daar, overmorgen weer op eene andere plaats; zij zouden wel tien dagen in de week moeten hebben, of de gave der bilocatie, zoodat j| op twee plaat sen tegelijk konden wezen.

Zelandia | 1902 | | pagina 2