verspre ter reclame, Eerstdaags beginnen wij een prachtig en buiten gewoon boeiendfeuilleton. Heeren adverteerders! Hout Uw voordeel met Uwe mlverteutiën te plaatsen in Zelandia. /.elandin wordt het meest in Zeeland gele zen, en daarenboven op ENORME SC SS A VI. gedurende deze maand zoodat l weadvertentiën onder ieders oogen ko men. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Alhier hebben zich voor het her- halings-onderwijs aan een der buurt- scholen 13 leerlingen aangemeld. Of schoon volgens de verordening dit on derwijs op 1 November moest aanvan gen, is tot heden nog niet daarmede begonnen kunnen worden, omdat het gemeentebestuur geen lampen ver schaft. NIEUW-NAMEN, 15 Dec. Thans is de haven weder vrij van ijs en kan de scheepvaart, bij doorgaanden dooi, we der geregeld plaats hebben. De suiker bieten, welke waren blijven liggen, ongeveer 100000 KG, zullen nu nog, niettegenstaande ze natuurlijk veel ge leden hebben door de vorst, per schip ter bestemder plaatse gebracht worden. Er begon gebrek aan steenkolen te komen, ook al tengevolge van de stremming der vaart. Engelsche matrozen aan wal gingen, wrd de plaatselijke overheid aangezegd, dat als die matrozen werden aangevallen, de oorlogschepen het fort, den seinpost en het tolkantoor zouden beschieten. De overheid had toen echter slechts een bataljon tot haar beschikking: nu er ech ter 2100 man versterking onder generaal Ferrier zijn aangekomen, zal een nieuwe poging tot landing, naar men gelooft, weerstaan worden. Volgens een Reuter-telegram uit laGuai- ra worden de strategische punten in de bergen achter de stad bezet. Er heerscht, volgens alle berichten, groote geestdrift onder de bevolking en het stroomt bur gers, die onder de wapenen komen. Volgens een telegram uit Caracas heeft de Venezolaansche regeering het Engel sche telefoonkantoor en de kantoren van het havensbestuur van la Gauira in bezit genomen en er Venezolanen aan het hoofd van gesteld. NOORWEGEN. ItjöriiHon. De Noorsche schrijver Björnson is op zijn 70n verjaardag door zijn landgenoo- ten en vereerders gehuldigd; onder de gelukwenschen was er ook een van het Wurtembergsche koningspaar, terwijl Ib sen, Björnson's oude vijand, hem insge lijks heeft gefeliciteerd. TURKIJE!. De aseeroovers.' De zeeroovers in de Roode Zee, die een vaartuig onder Engelsche vlag hebben af- geloopen, zijn gevlucht naar El Wahla bij het beruchte Hodeida. Er zijn 200 man Turksche troepen tegen hen afgezonden. Een Engelsche kanonneerboot geeft blijk van Engeland's belangstelling in deze zaak Eugelnml. Vreeselijke armoede. Over de vreeselijke armoede die te Lon den geleden wordt en de oorzaak er van, wordt gemeld: De oorlog in Zuid-Afrika is de voornaamste oorzaak. Werkloosheid is er door in het leven geroepen, daar tienduizenden werklieden op de fabrieken hebben gedaan gekregen. Te Londen zijn er eiken nacht heele scharen die in de kou op straat moeten blijven. De toevluchtsoorden kunnen niet meer bevatten dan zij al herber-gen. Een verslaggever van de Daily Chronicle heeft een onderzoek ingesteld en het bleek hem, dat een groot aantal flinke werklie den met geen mogelijkheid iets konden verdienen en in de laatste weken een aan tal nachten op straat hebben doorgebracht. Keir Hardie bracht de zaak in het La gerhuis, maar ArthurBalfour zeide, dat hij overdreef en behandeling in het Parle ment de zaak niet verder brengen zou. In West-Ham heeft een gemeentelijk onderzoek uitgebracht, dat in 20,000 hui zen waar men navraag deed, 5300 loon trekkers geen werk hebben. Te Birmingham heeft men op een ver gadering besloten, het stadsbestuur te verzoeken dadelijk een fonds van onder stand te openen. Wat een vreugde! Donderdag is het geding tegen M. Kee- ver, beschuldigd van moord op Jonh Ken- sit, geëindigd met vrijspraak. Het schijnt twijfelachtig of hij 't wel was die den beitel wierp. Het publiek in de rechts zaal was buiten zich zelf van opwinding, toen de gezworenen het niet schuldig uit spraken. McKeever zelf danste in zijn hok. De rechter dreigde er onder de dolle me nigte in hechtenis te laten nemen. Op straat werd McKeever op de schouders rondgedragen en hij zelf bespeelde daarbij een mondharmonica. ITALIË. Niet erg pluis. De Honing van Italië schijnt zich nog al anti-katholiek te toonen. Zijn gedrag moet zelfs ergernis gewekt hebben onder de koninklijke familie. Z. M. moet over hoop liggen met zijn moeder de koningin weduwe ook met zijn tante koningin Maria-Pia van Portugal leeft hij in onmin. Koningin Maria-Pia heeft de jonge prin ses niet ten doop willen houden en is naar Parijs vertrokken, weigerende meter te zijn van het kind des konings. Ook moet prins Nicolas van Montenegro, heb ben laten weten, dat hij de doopplechtig heid van de jeugdige prinses niet zou bij wonen. Tweede Kamer. Wij maakten reeds in ons vorig nummer met een paar woorden gewag van het gesprokene door den heer Fruytier in de zitting van 11 Dec. Wij willen daar nog even nader op terugkomen. De heer Fruytier zeide den minister dank voor de maatregelen gehomen ter bevordering van de veiligheid in Zeeuwsch- Ylaanderen. Naar de Minister in zijne Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Staatsbegrooting zelf erkent, dat die veiligheid veel te wënschen overlaat en zegt, dat het hem reeds eenigen tijd be kend was, dat de Belgische smokkelaars daar zeer driest optraden, het den land bouwer in alle opzichten lastig maakten, hem van zijn veldvruchten en vee beroof den en dit binnen den kortst mogelijken tijd over de Belgische grenzen brachten ten einde aan vervolging te ontkomen, meende spreker verder geen bepaalde feiten ten bewijze daarvan te moeten aanhalen. Waar de Minister zegt dat in overleg met zijn ambtgenoot van Oorlog, deze besloten heeft tot plaatsing van tijdelijke brigades maréchausseés te Koewacht en te Kauter en tot tijdelijke versterking van de brigades te Sas van Gent, Hulst en Axel, wees spreker er op dat, waar de Minister erkent, dat die onveiligheid haar oorzaak vind in de smokkelarij daar ter plaatse, de genomen maatregelen, die blijkbaar slechts tijdelijk zijn, bezwaarlijk zullen kunnen worden ingetrokken zoolang die smokkelarij in dezelfde mate blijft be staan, wil men de oude toestanden niet terug zien keeren. Hij verzocht den Minis ter zijn, ambtgenoot van Oorlog daarop wel te willen wijzen. Wat de toegezegde vermeerdering van Rijksveldwachters betrof, wees spreker er op, dat het aanbeveling verdient, deze zoo te stationeeren, dat ze des nachts met tweeën dienst kunnen doen, daar het herhaaldelijk gebleken is, dat hun eigen leven niet veilig is, wanneer 2e des nachts alleen uitgaan. De Minister antwoordde den afgevaar digde van Hontenisse dat hij diens wensch aan zijn ambtgenoot van Oorlog zou over brengen voor wat de maréchausseés betrof en overwegen zal of hij aan de gegeven wenken betreffende de Rijksveldwachters kan voldoen. Dr Schaepman. Dr. Schaepman is weer lijdende aan bronchitis en woont de Tweede Kamer zittingen niet bij. Wie hem als voorzitter van de R. K. Kamer club vervangt, meldt de Residentiebode, die de nieuwtjes krijgt, niet. Zou het blad er niet mede in ken nis zijn gesteld 1 Begrafenis minister Kruys. Gisteren is de minister van marine met veel staatsie begraven. De begrafenis werd bijgewoond door de ministers, autoriteiten der zeemacht, kamerleden, gezanten enz. enz. De minister van oorlog huldigde den o- verledene namens de regeering. ZUIDDORPE. Ter vervanging van P. van Bambost die na ruim 30 jarigen dienst eervol ontslag heeft bekomen, is met in gang van 16 Januari 1903 benoemd tot postbode voor den bodeloop Overslag Zuiddorpe Axel, Augustus Bernardns de Coninck thans brievenbesteller te Terneu- zen. Bij kon. besl. van 28 November 1902 is aan het gemeentebestuur van Zuiddor pe ten behoeve der openbare lagere school voor het jaar 1902 ontheffing verleend van den eisch gesteld in het 4de lid van art. 45 der wet tot regeling van het lager on derwijs. Wie zich heden in ons heerlijke origi- neele plekje en doorgaans rustig dorpje bevond kon zich thans eens overtuigen dat er geen regel is zonder uitzonderin gen. Immers van het zoo gewone rustige was geen sprake. Dichters en droomers zouden ongetwijfeld zetel of bed hebben verlaten óm een genotvol uurtje te sma ken en zich te onttrekken aan hunne ontboezemingen. Lief en heerlijk kalm als het dorpje is, waar niet anders dan brave menschen wonen, was het heden levendig en opge wekt. Van af 9 ure in den voormiddag weer galmden blij en welgemoed de heerlijke tonen van ons fanfare-gezelschap onder de bladerlooze takken der in den zomer prachtig groene linden. En waarom? Het fanfare gezelschap vierde zijn jaarlijksch St. Cecilia feest en begaf zich vergezeld van een 40tal eereleden op dat uur in stoet kerkwaarts om een plechtigen dienst bij te wonen ter nagedachtenis van zijne overleden leden, in welke dienst elk jaar met gelijk doel wordt uitgevoerd een her- innerings treurmarsch. (Schrijver dezes die de eerste uitvoering hiervan bijwoonde moet hier ter loops aan stippen dat deze nieuwe marsch door zijne flinke uitvoering eene degelijken indruk maakte.) Na het eindigen van den dienst werd de feestdag door het maken van muziekale wandelingen door het dorp genoegelijk doorgebracht terwijl de opgewekte Pot pourri's oud en jong op de beenen brach ten en ondanks het slechte weder leven in de brouwerij veroorzaakten. Terwijl de courant verschijnt duurt het feest nog voort, dat met het uitvoeren van een klein concert wordt gesloten. Ingezonden. HULST. Zondag had in het hotel »De Graan beurs" het 4e of laatste gedeelte plaats van den internationalen tooneel- en voor drachten-wedstrijd. Een groot aantal bezoekers, waaronder zeer vele dames, waren opgekomen. Men merkte belangstellenden uit Terneuzen, Westdor- pe, Koewacht, Hontenisse en St. Gilles die allen een min of meer moeilijke reis hadden gemaakt om het laatste gedeelte van den wedstrijd bij te wonen. Voorgedragen werden 5 dramatische en 7 comische alleenspraken; terwijl de too- neelvereeniging ,,De Vreugd" uit St-Gil- les (Waes) een drama in drie bedrijven op voerde getiteld «Vergeten en Vergeven". Dit drama, hetwelk door den Belgischen staat, bekroond is, maakte veel indruk en me nigeen voelde zijn oog vochtig worden, toen het kind bad „Vergeef ons onze schulden, gelijk wij vergeven onze schul denaren"; terwijl zijn vader gereed stond met de bijl den schedel van zijn aartsvij and te verpletteren. Deze week zal de jury den uitslag be kend maken. (Niet van onzen gewonen correspondent HULST. Eindelijk rijdt de tram dan, het vervoermiddel waarvoor de laatste tij den zooveel te doen geweest is. Zondag werd door den raad van Bestuur met hunne families een feestrit gedaan naar Kloosterzande en Walsoorden en Maandagmorgen werd de lijn voor het publiek opengesteld. Het was eeue heele drukte en wat een volk de tram medebracht! het materieel dat in gewone tijden zeker ruim voldoen de is, was voor dien dag bijkans te klein. Toen de tram van 1Ü uur binnenkwam was de markt in eens zwart van het volk dat uitstapte's namiddags was al het materieel in dienst en alle plaatsen waren bezet: het was eivol zoo zelfs dat tot in den conducteurswagen plaats moest wor den genomen. Naar wij hoorden zijn dien dag tusschen de 450 en 550 personen vervoerd. Het geeft heel wat beweging in de an ders zoo stille gemeente. Laat ons hopen dat de tram aan de nering doenden ten zegen zal zijn. De Maandagsche markt welke steeds zijn kalm en gewoon verloop heeft, werd heden gekenmerkt door woordenwisseling en vechtpartij welke in haar midden plaats had. Broodnijd in het commissionairsvak scheen hieraan ten grondslag te liggen, en voegt daarbij eenigen die zich onge vraagd daarmede bemoeien, dan komt men aanstonds tot een relletje, dat best had kunnen gemist worden. Maandag 26 dezer zal er eene poli tieke lezing gehouden worden door den ZeeiEerw. Pater Ermann S. J. toeganke lijk, en zulks gratis, voor alle R. K. kie zers; het uur waarop deze lezing zou plaats hebben, is bepaald op twee uur in het ho tel, Neelemans alhier komen. HULST. Gisteren trad in 't hotel Nee lemans voor de afd. Zeeland der Mij. van Landbouw en Veeteelt als spreker op de heer J. Camman, Rijkstuinbouwleeraar voor Noord-Brabant en Zeeland te Tete- ringen. Spr. had tot onderwerp gekozen het snoeien der boomen. Na een kort inleidingswoord, waai in spr. er op wees, dat bij de fruitboomen het verschijnsel zich voordoet, dat steeds sterkere en zwaardere takken opschieten die de kleinere trachten te onderdrukken, ging hii over tot het verduidelijken van zijn gezegde door lichtbeelden, en tot het bewijzen dat om goede vruchtboomen te hebben, de zwaardere takken moesten worden besnoeid om vooral licht en lucht in de kroon aan te brengen. Een en ander herinnerde ons aan de maatschappelijke toestandeu. Wij vergeleken bij ons zelf, de boomstam bij de maatschappij, de sterkere en zwaar dere takken, die volgens spr's zeer juist oordeel moesten besnoeid worden, met de grootkapitalisten en de kleinere takken, die noodzakelijkerwijze door de groote, indien ze niet werden besnoeid met verstand en overleg, worden doodge drukt, met de proletariërs in onze maat schappij. In alle geval spr's lezing was zeer in- tressant. De lichtbeelden slaagden uit stekend, en hij oogstte veel bijval voor zijn optreden. Nader vernamen wij dat de heer Cam man nog na de lezing besloten heeft op initiatief van den boomkweeker Jos. v. d. Walle te Hulst, verscheidene photogra- phiën te nemen van den model-boomgaard staande op 4e eveneens model-hoeve van den heer Th. van Haelst te Stoppeldijk, en welke boomgaard behandeld en ge snoeid is door gemelden kweeker. Bereids is door den Heer van Haelst, bij monde van den heer Verhaegen alhier, de toe zegging gedaan den heer Camman alle mogelijke gemak te verschaffen om de noodige photo's te nemen. Een en ander pleit ervoor dat de boomkweeker Van de Walle wel de degelijke overtuiging moet hebben ook zijn vak in dat opzicht te verstaan, daar hij zijn werk aan het oor deel van een bekwaam deskundige durft onderwerpen. KOEWACHT. Bij den herbergier Ch. Verhoeven alhier had Zondag eene prijs kamp op den billard plaats, waaraan door 30 liefhebbers werd deelgenomen. Den eersten prijs wonnen de heeren A. de Windt van Stekene en Lammens van Zuiddorpe den tweeden de heeren P. L. Baert al hier en Böuws van Moerbeke, den derden de heeren C. Dierinck alhier en Waelput van Zuiddorpe en den vierden de heeren J. A. Andriessen, K. IJzebout, beiden al hier. KOEWACHT. De besmettelijke ziekte, de mazelen, begint gelukkig sterk te ver minderen. Sterfgevallen komen in de laatste dagen onder de kinderen niet zoo veel meer voor en de lagere klassen der scholen zijn beter bevolkt. Toch mag de ziekte nog niet als geheel geweken be schouwd worden. In den laatsten tijd is hier van Bel gische zijde veel vraag naar droog vlas en aanzienlijke hoeveelheden worden van de hand gedaan. Betaald wordt voor blauw vlas 32 tot 45 stuivers, voor wit Zeeuwsch 28 tot 31 stuivers. MIDDELHARNIS. Voor een der sui kerfabrieken te Moerbeke liggen hier nog voor eene waarde van ongeveer zesduizend francs suikerbieten welke niettegenstaande de stoomboot „Middelharnis" den dienst op Rotterdam, wegens het ijs, heeft ge staakt toch naar de Belgische fabriek zul len worden verscheept. Een ijsbreker zal de vaart openhouden en met een sleepboot zal het verder ver voer plaats hebben. Zijn wij goed ingelicht dan vraagt de sleepdienst-onderneming daarom niet min der dan acht honderd gulden of dat ook dure beeten zullen zijn TER NEUZEN, 13 December. Heden had alhier op de ijsbaan den wedstrijd plaats opgeluisterd door muziek. De prijzen werden als volgt behaald i Schoonrijden Dames. 1ste prijs een zil veren centuurgesp, Mejuffrouw stuurman. 2de prijs een zilveren servetbono Mejuf frouw M. Lommertze Schoonrijden Heeren. 1ste prijs een zil veren asch en luciferstel Dhr. J. de Jonge. 2de prijs een kristallen glas op zilveren voet Dhr. Strandt. Hardrijden Heeren. 1ste prijs een zilve ren inktstel Dhr. Buikema. 2de prijs een zilveren asch en Luciferslel Dhr. Meijns- berge. Blokjes rapen jonge Dames, 1ste prijs een groote briefkaarten Album jonge juf frouw D. van Pienbroek. 2de prijs een handtaschje jonge juffrouw A. C. Donze. 3de prijs een werkdoos jonge juffrouw van de Sande. Blokjes rapen Heeren. 1ste prijs een inktstel jonge heer J. Stasse. 2de prijs een portemonaie, jonge heer A. Vroegop. 3de prijs een zakmes jonge heer F. Hamelinck. KLOOSTERZANDE. Heden had de aanbesteding plaats van de schuur van den landbouwer D. Decker. Inschrijvers warenJ. van der Velp van Ossenisse voor f 4985 J. Boeijkens, Lamswaarde voor f 4750. J. van Gijsel, Hulst voor f 4708. Jac. Jonkheijm, Groe nendijk voor f 4650. A. Goedemondt, Hans- weert voor f 4630. J. Schopman, Hulst M. van Arenthals, Kloosterzande f 4410. H. Reuling, Hulst voor f 4400 D. de Koster, Kloosterzande voor f 4360. P. Voet Kloosterzande voor f 4350. J. Colsen, Ter Hole voor f 4312 C. Everaerdt Sint Jan Steen "voor f4225. C. Bleijenbergh St. an Steen voor f 4199. SAS VAN GENT. De werkman v d. W., die verleden Donderdag door een locomotief van de kanaalwerken aangere den werd, blijkt daarbij twee ribben ge broken te hebben. Zijn toestand is overi gens tamelijk bevredigend. Daar de keelziekte hier weer toe neemt, (er zijn nu zeven gevallen) is, door onzen Zeer Eerw. Heer Pastoor, verleden Zondag in de kerk eene openbare novene begonnen ter eere van den H. Blasius, op dat de zieken mogen genezen en de ge zonden gespaard blijven. BOSCHKAPELLE, 15 Dec. De gevol gen van het bevriezen van zeer veel vee voeder doen zich reeds gevoelen in de prijzen der jonge varkens. Wie ruim voorzien is van biggen, doet ze zoo veel mogelijk van de hand en koop lust is er niet, aangezien men niet weet, hoe ze den winter door te krijgen. Golden loopers van een week of tien dezen zomer omstreeks f 15 nu betaalt men de helft voor varkens van denzelfden leeftijd. Gisteren zakte een schaatsenrijdertje van een jaar of tien door het ijs en ver dween in de diepte. Even er na kwam hij weer boven om nogmaals weg te zak ken. Doordat het ongeval op zeer ziltig wa ter voorviel, durfden andere schaatsenrij ders vreezende voor afbreken van het ijs, niet naderen. Gelukkig kwam de drenkeling nog maals boven en nu wist men hem over ladders, op het ijs gelegd, te bereiken en ts redden. 't Was hoog tijd ook. AARDENBURG. Een zonderling en wel min of meer geheimzinnig geval deed zich in deze gemeente voor in 't begin der vorige week. De volwassen dochter van een arbeider die buiten het dorp woont, ging tegen den avond naar 't gehucht de „Draaibrug" om winkelgoed. Omstreeks 5 ure verliet zij den winkel. Daar deze niet meer dan een kwartier gaans van hare woning ligt, en zij om 9 ure nog niet thuis was, ging de de vader op zoek en vond zijne dochter aan den grooten rijksweg bewusteloos in een sloot liggen. Naar huis vervoerd, bleek «it de door haar geuitte verwarde beschuldigin gen van aanranding enz. dat zij was ge krenkt in hare geestvermogens. Politie noch dokter mocht het geluk ken het raadselachtige geval op te lossen. Intusschen is de toestand van het meisje allertreurigst, daar zij van tijd tot tijd het bewustzijn verliest en buitendien al lerlei wartaal spreekt. BIERVLIET. Door den kerkeraad is als ouderling bjj de N. Herv. gemeente herkozen de heer P. G. de Jonge en als diaken de heer A. Schilleman. In de va cature van ouderling door overlijden van den heer Reinhout is voorzien door de ver kiezing van den heer W. Naeye. De heer A. J. van Hoeve naar ontslag als diaken, de heer W. Dhondt werd in zijn plaats gekozen. Belgische nikkel». Men schrijft ons Vele personen in de grensplaatsen zijn van meening, dat de oude nikkelen munt, weldra niet meer geldig zal zijn en trach ten er zich daarom zoo spoedig mogelijk van te ontdoen. Dit is echter niet noodig. De oude nikkels blijven geldig, zoolang zij in omloop zijn. Alleen worden de stuk ken, die aan de Nationale Bank terecht komen, ingehouden en niet meer in circu latie gebracht. AARDENBURG. Met ingang van Zon dag 21 December wordt de door den Z. Eerw Heer pastoor alhier opgerichte lees bibliotheek geopend. Des Zondags tusschen de H. Missen zul len boeken ter lezing worden uitgereikt aan 't schoolgebouw de Eerw. zusters. Daar de bibliotheek enkel werken be vat welker lezing met het minste gevaar oplevert voor de goede zeden wordt een druk gebruik gemaakt en dan ook ten zeerste aanbevolen. Den Z Eerw. Heer pas toor wenschen wij niet het goede doel van harte geluk. ZAAMSLAG. De heer K. G. Odink staat op de voordracht voor onderwijzer te Bees- terzwaag. OOSTBURG, 11 Dec. 1902. De tijd der collecten is weer aangebroken. Van ge meentewege de Nieuwjaarscommissie, dan nog de beide voornaamste kerkgenootschap pen. In dezen barren winter kunnen deze giften veel nut stichten, want er zal geld genoeg benoodigd zijn. We willen hopen, dat de meergegoeden de armen eens goed zullen bedenken. De mazelen breiden zich hoe langer hoe meer uit de geheele omtrek schijnt

Zelandia | 1902 | | pagina 2