No. 103. Woensdag 17 December. Anno 1902. voordeelen twee edities FEUILLETON. De oude viool. speciale dienst het land van Hulst twee Wken te gelijk het raderwerk Brieuen, stukken en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur uan „ZELANDIA" te Zuiddorpe, t)eze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Zij die zich met 1 JANUARI a. s. op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende num mers gratis. GIFTEN Even willen we nog wijzen op de postverbindingen. Zuiddorpe gaf ons twee posten, de eerste 's morgens om 9 uur A half 10, de tweede om half drie 's namiddags. De laatste post voor heel den dag vertrekt hier reeds om half 12 voormiddags. Ontvangen wij nu 's morgens met de eerste post om half 10 Buitenlandsch Overzicht. ZELANDIA Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZOIVDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. A[d verton tién t van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels werden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. Voor liet Ne«lerlan«lsch College te ROME. Vorige opgaaf f 2,65 F. P. L. Flooren, deken 25, C. J. Asselman, Ossenisse 2,50 TaJ een zekere intentie ter eere van den H. Antonius, 0,50 Totaal f 30,65 In ons vorig nummer gaven >vlj reeds eenige aan, die aan «Ie uitgave van Zelandia te Hulst zijn verbon den boven Zuiddorpe. Wij zuilen tlians nog nader eenige omstandigheden bloot leggen. die deze voordeelen nog duidelijker doen uitkomen. Te Hulst worden van Zelandia gedrukt. He eerste editie wordt 's a- voiuls om 7 uur afgedrukt "en gaat om half acht ter post voor de richtingen Terneuzcn, Phi lippine, Sas van Gent, Westelijk Zeeuwseli-Vlaandcren, Goes en Middelhu rg. In deze editie komen «1e tele grammen. «lie wij tot 7 uur i. Hij speelde eerste viool aan het conser vatorium en ging vroeg in den morgen naar zijn dochter Alice, die gehuwd was met een beambte aan het bureau van O- penbare Werken, om inlichtingen in te winnen omtrent den toestand van zijn kleindochter Paula. Dat meisje, een aardig ding van tien jaar met mooie blauwe kijkers, was sinds een paar maanden sukkelend; met den dag viel ze af. Bloedarmoede, de groote plaag van stadskinderen, wierp een ver ontrustende bleekheid over haar lief, an ders blozend gezichtje. Toen Gerards de vijfde verdieping be reikt had, waarop zijn dochter woonde, stond hij een oogeriblik stil om adem te •eheppen, eer hij aanklopte. Smartelijk ge troffen hoerde hij den geneesheer zacht spreken. Hij luisterde: ,,U weet, juffrouw, wat ik u gisteren gezegd heb. Het kind heeft versche lucht noodig, het moet in de zon gebracht wor den. Het kind kwijnt weg ia de bedomp te lucht van de hoofdstad. U zoudt het naar de hei moeten zenden of naar een badplaats. Als ze twee maanden aan de ase doorbracht zoudt u ze niet meer her kennen, uw Paula zou met een blos op de wangen weer terugkeeren... Ik bid u, doe toch al het mogelijke om de kleine naar ♦tn badplaats te zenden... I)at zou meer geven dan al mijn recepten..." ontvangen. Met i Januari wordt «loor ons voor «le telegrammen een ingericht, waardoor wij nog vlugger in 't bezit zijn van de berichten «Ier voornaamste ge beurtenissen. De tweede e«litie voor wordt na half aelit afgedrukt en bevat «le laatste berichten. Ze bereikt den lezer op het zelfde uur, als dit tegenwoor- «lig gebeurt. Moeten we hier PER SE voor half acht S Dinsdag en Vrij dagavond «le hecle oplaag heb ben af^etlrukt en ter post ge bracht, in Hulst kan des noods «le tweede e«litie nog Woens dag en Zaterdagmorgen ter post worden gebracht. Zie«laar zoo maar een enkele greep. Wij zouden er hierom trent nog honderilcn kunnen doen. Nu volgden eenige geheimzinnige, korte woorden, die de oude Gerards niet precies kon verstaan maar wat hij verstond viel hem als een looden last op de borst en be nam hem schier den adem. De geneesheer vertrok. Vader Gerards trad het vertrek binnen. ,.Zoo, zoo," zei hij tot zijn dochter, ,,het schijnt, dat het nog niet goed gaat... Ik vind dien dokter een verwaanden kerel... Dat spreekt me van badplaatsen, alsof het niets was. Ze zijn allegaar eender die dok ters Hij moest niets dan Engelsche lords en Italiaansche tenoren onder hehandeling hebben!... Met dat alles ga ik-even Paula goeden dag zeggen en kom dan wat met je praten, ik heb wat nieuws te vertellen.." II De oude muzikant zat nu in de kamer bij zijn dochter en weldra was hij in opgewekt gesprek. „Verbeeld je, Alice, dat ik bezoek ge had heb van zoo'n zonderling, zoc'n groo- ten Engelschman met 'n rooien knevel, hij kwam om.... nu raad eens, ik zet het je in honderd.... in duizend... hij kwam om mijn viool te koopen, mijn Stradiva rius. Hij bood me duizend gulden!... Een aardig bod zooals je ziet. Ik heb het ech ter van de hand gewezen en hem ge zegd Gij kunt deze tafel met gouden tientjes beleggen, mijnheer, of met goud stukken waarop het beeld jvan hare ko ninklijke Majesteit Victoria staat, ik zou u er mijn viool niet voor geven, 't is een juweel, mijnheer, nog trillend gekomen uit de handen van den beroemden mees ter Antonio Stradivarius en door hem zelf in 1702 gemaakt." „Ik kan me die scène voorstellen," zei zooals dat aan de Administratie van Zelandia altijd gebeurt, dan is het niet mogelijk om dienzelfden dag op- alle brieven te antwoorden, daar vóór half 12 's morgens alles moet zijn afgedaan voor de laatst vertrekkende post. Daarbij komt dat de redacteur niet onmiddelijk 's morgens de couranten kan nalezen, wijl hij de corresponden ties hals over kop moet afwerken en tevens kopie zou moeten geven voor de courant, na eerst gelezen te hebben de nieu wsbladeiy^>v Nu, doen is ook, helaas, voor redacteurs een onmogelijke zaak. Ik zeg helaas Ja, de mensch moest eigenlijk zes werken te gelijk kunnen doen in het korte en veelbewo gen leven. Doch wie geleidelijk aan werken kan, werkt méér, dan hij, die op een gege ven moment driedubbele drukten heeft en daarna jplotseling weer een oogen- blik voor een slappen tijd komt te staan. In Hulst nu zijn de postverbindingen meer en beter geregeld. De correspondenties komen daardoor geregelder in, het zetten op de drukkerij gaat daardoor geregelder, in één woord der geheele zaak redactie, administra tie en drukkerij werkt, evenals dat eener klok, geregeld en geleidelijk en daardoor goed. Een klok toch, waarvan het eene rad zijn dochter met een meewarigen glim lach. „Die goeie Engelschman trof het al heel slecht, zoo'n ouden dweper als u in handen te vallen. Ik geloof, al boden ze er u een goudmijn voor, dat ge nog uw viool niet zoudt willen mi^en." „Neen zeker niet, beste kind, ik zou er niet over denken. Ik heb al heel wat goede violen in mijn handen gehad, ik heb de Duitsche violen van Bernard Rom berg geprobeerd, de Italiaansche van Ama- te met zacht geluid, zeer geschikt om de stem, de harp of de piano te acoompag- neeren, ook de voortreffelijke violen van Steinen, die voor ongeveer honderd jaar stierf in een klein plaatsje van Tyrol, bij Innsbrück, ik heb ze alle geprobeerd, maar, neen, heer, geen enkele kan in de schaduw staan van mijn oude Stradivari us van 1702!.... Maar ik zit te snappen als een ekster en vergeet heelemaal, dat ik om negen repetitie heb.... Ik ga dus gauw. De groeten aan je man en zorg vooral voor je Paula.... O ja, ik kom Zondagoch tend bij jullie ontbijten ik zal een koek meebrengen... tot ziens.... ik moet me haasten En de daad bij het woord voegende, ging de oude Gerards, ondanks zijn vijf en zestig jaar, met haastige schreden naar het conservatorium, daar hij bang was te laat te komen voor de repetitie. juffrouw Timan zuchtte. Zij dacht er aan, of ze van het inko men van haar man haar dochter voor eeni- gen tijd naar een badplaats zou kunnen zenden. Maar belaas, ijdele hoop gezichts bedrog, dwaze gedachten. Ze moest er liever niet aan denken. Ze voelde de tranen over haar oogen loopen, als ze er aan dacht, dat haar doch- nu eens met driedubbele snelheid zou vliegen, en het volgend kwartier met van die snelheid, kan natuurlijk onmogelijk goed loopen. Zoo is 't precies niet alleen met onze, maar met elke zaak. Ook couranten lezen eischt tijd, veel tijd, zeer veel tijd zelfs. Hij, die uit plezier zijn dagelijksche cotfrant leest, doet dit op zijn dooie gemak, in de luie stoel met een lange Zpijp bijvoorbeeld, na 't eten in een ver loren uurtje.. Maar voor hem, die uit plicht cou ranten moet lezen met de opgen van een valk, waaraan het kleinste berichtje niet mag ontsnappen, daarbij moet denken, critiseeren en gevolgtrekkingen maken, wordt dat vrij wat anders. Dan is daar tijd voor noodig, kalm en zonder stoornis. Dan is er nog een zeer voornaam punt, en dat is de ligging aan het spoor voor het leven van deD verslag gever. Moet die een uur loopen om trein of tram te bereiken, en straks weer een uur loopen om terug te keeren naar zijn redactie, dan komt 'ter vaak niet van om vergaderingen te bezoeken, zittingen van gemeenteraden, enz., wijl er dan voor een enkele vergade ring soms driekwart van een dag noo dig is. Want ons doel is, zooveel mogelijk vergaderingen bij te wonen en versla gen uit te brengen. Daarenboven worden de meeste ver gaderingen van allerlei corporaties en maatschappijen bijna uitsluitend te Hulst gehouden, zooals men weet. Ziedaar een massa groote voorrech ter misschien zou sterven bij gebrek aan frissche lucht. Plotseling klaarde haar gelaat op. De geschiedenis van de Stradivarius kwam haar voor den geest. Die duizend gulden door den Engelschman aan vader Gerards geboden, zouden uitkomst kunnen gevenDaarmee zou de reis van Paula bekostigd kunnen worden. Duizend gul den, die Engelschman was-gek, maar een weldadige gekheid was het, die Paula misschien de gezondheid zou verzekeren. Ja, maar.... juffrouw Timan voelde haar vreugde verminderen. Zou vader er in toestemmen zijn viool te verkoopen Daar had ze niet zoo gauw aan gedacht. Neen, hij zou nooit zijn Stradivarius willen ver koopen. In zijn dweepzieke vereering voor het instrument, waarvan hij de eigenaar was, had hij zich nooit van dat voorwerp willen ontdoen, was hij een egoïst ge worden. De arme moeder gevoelde, dat ze ook van dezen kant geen hulp te verwachten had, en tranen schoten haar in de oogen, toen ze ook deze hoop moest laten varen. Het ging met Paula niet beter, juffrouw Timan en haar man waren radeloos. De Zondagmorgen brak aan en vader Gerards was aan het ontbijt present. Hij zag er welgemoed uit en, voordat hij zich aan tafel zette, zei hij tot zijn kinderen „O ja, ik had je beloofd een koek mee te brengen, maar wacht, ik zal je er wat anders voor in de plaats geven, wat je nog leuker zult vinden. Ik dacht er over na, dat ik, door mijn Stradivarius te ver koopen, mij de weelde kon veroorloven met Paula naar een badplaats te gaan. ten voor de uitgave van een blad. Het is maar hier en daar een ruwe greep, dien we deden, want moesten we alles opsommen, we zouden een heele courant er voor noodig hebben. AMERIKA. Een grappige verkiezing;. In de Amerikaansche Republiek Hondu ras heeft een presidentskeus plaats gehad. De candidaat Terrencio Sierro werd met een te groote meerderheid gekozen. Het succes was buitengewoon. Het getal ingeschreven kiezers was vast gesteld op 59,000, maar de nieuwe presi dent Kwam uit de stembus te voorschijn met een cijfer van 85,000 stemmei op zich vereenigd. Hoeveel stemmon op zijn tegenstanders nog werden uitgebracht doet er niet toe, omdat het niet overeenstem men der cijfers toch reeds voldoende werd geacht om de verkiezing nietig te ver klaren. Men wil nu te weten komen of ds over vloedige meerderheid, overdreven ijver van vrienden, of een streek van de tegenstan ders beteekent. Grappig blijft in alle geval het feit, dat 59,000 kiezers 85,000 stemmen uitgebracht hebben op den heer Terrencio Sierro. VENEZUELA. 8panncn«le toestanden. De correspondent van de New York He rald in la Guaira meldt, dat de heele be volking meehelpt de stad te versterken vrouwen vullen zakken met zand, waar van borstweringen worden gemaakt. De troepen voeren de Venezolaansche driekleur (geel, blauw, rood van boven naar beneden), en niet de gele vlag van president Castro, een bewijs dat men in den strijd een nationale zaak ziet. Voordat Woensdag 200 Duitsche en 50 Ik ben dus met mijn viool onder den arm op weg gegaan «aar mijn Engelschman, dien ik in het hotel „Posthoorn" terug vond. De zaak marcheerde uitstekend. Toen de Engelschman er zijn verwonde ring over uitdrukte, dat ik zoo spoedig van gedachten veranderd was, haalde ik het portret van Paula uit den zak en zei: Mijnheer, als ik mijn viool verkoop, is het om het leven van dit kleine meisje hier te redden, dat tot herstel van gezondheid noodzakelijk naar een badplaats moet. Het is mijn kleindochtertje. En wat denk je dat die duivelsche Engelschman toen zei Hij keek me met zijn blauwe oogen strak aan en toen, aan zijn grooten rooien snor draaiend, zei hij„Mijnheer Gerards, ik ben niet zoo'n slecht mensch als gij denkt. Hier heb je duizend gulden, ik schenk ze u. Gij zijt vijf en zestig en ik vier en dertig, het is dus logisch, dat gij eer der zult sterven dan ik... Als gij dus, zoo als ik hoop, eer sterft dan komt bij testa ment uw Stradivarius in mijn bezit, sterf ik eerder, dan vervalt ons contract, gij behoudt de duizend gulden en verplicht u alleen bij mijn begrafenis het „Ave Ma ria" van uw gelief den Gounod te komen spelen. Wilt gij?" Hij vroeg dat nog, de brave kerel! Gij begrijpt, dat ik aanstonds toestemde." In juffrouw Timan's oogen blonken tra nen van vreugde. „En nu," vervolgde vader Gerards met een welvoldaan glimlachje, „nu ga ik zelf met Paula mee. Na het ontbijt maakt ge de koffers maar in orde. Morgen vroeg gaan we op reis. Wat zal Paula er goed uitzien, als we weer terugkomen. En nu kinderen, de boterhammen worden koud, dus aan den slag en smakelijk eten

Zelandia | 1902 | | pagina 1