Yersurelü tsr reclame, Heeren adverteerders! Eerstdaags beginnen wij een prachtig en buiten gewoon boeiendfeuilleton. Doet Uw voordeel met Uwe ndvertentiëu te plaatsen in Zelaudia. Zelandia wordt het meest in Zeeland gele zen, en daarenboven op ENORMK SCHAAL gedurende deze maand zood at Ij we ad ver te n t i n onder ieders oogen ko men. Binnenland. Provinciaal Nieuws. NIEU W-N AMEN, 7 Dec. De haven alhier ligt sedert een paar dagen dicht, waardoor de in- en uitvaart geheel ge stremd is. Dat het vriezend weer echter aan sommigen een niet ongewenscht daggeld verschaft, zien we ook nu. Een drietal schepen binnen de haven en één er buiten, allen met suikerbie ten geladen en samen metende onge veer duizend ton, kunnen niet meer vertrekken en moeten nu met spoed gelost worden, waardoor een vijf en twintigtal ledigloopende visschers moes ten worden aangenomen tegen f 2,50 daags. Dat de vroegtijdige vorst niet al leen de eerste, maar ook de tweede maal velen heeft verrast, blijkt ten duidelijkste uit het feit, dat er hier nog een landbouwer is, bij wien nog ongeveer twee gemeten suikerbieten in den grond staan, die nu totaal waar deloos zullen worden. Als curiositeit diene, dat er in den Koningin Emmapolder nog een laatste gedeelte met den zoogenaamden piosk moest worden uitgehaald. Een half uur van hier, onder de gemeente Doel, waren gisteren de twee landbouwerszoons van Landegem, zich aan het vermaken met schaatsenrijden op het Groote Gat. Een hunner had het ongeluk op eene gevaarlijke plaats door het ijs te zakken, terwijl de an dere broeder bij, eene poging om den drenkeling te redden mede te water geraakte. Hierop schoot de smidszoon Keppens te hulp, om hen beiden te redden door middel van een ijsprik, doch moest zijne menschlievende daad maar al te zwaar boeten, daar het ijs helaas weer drie offers vergde. Twee der lijken zijn reeds opgehaald, doch het derde is nog niet gevonden. De on- gelukkigen waren respectievelijk 26, 24 en 17 jaar oud. Dit verschrikkelijk geval brengt de geheele buurt in ver slagenheid. Een tweede ongeval betreft een jongeling, die op de Kreek, even over de grens alhier, insgelijks in het ijs was geraakt. Alhoewel deze wel een kwartier in het koude bad is ge weest, mocht het toch gelukken, hem nog levend op het droge te halen. Meer dood dan levend is hij echter huiswaarts gedragen. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Rechtszaken. zijde ruchtbaar geworden, en de leden der Vrijzinnige Vereeniging drongen op nade re opheldering aan. Er ontstond groote opgewondenheid, en er zouden wellicht ernstige dingen van gekomen zijn, indien Placke er niet de voorkeur aan gegeven had, zoo snel mo gelijk de zaal te verlaten. Een poos later ging Placke naar v. Voll- mar toe en voegde dezen toe„Mijn naam is Placke, ik ben ten allen tijd tot uw beschikking." Vollmar gaf een spottend antwoord, maar vertoonde niet de minste neiging om het tot een tweegevecht te laten komen. Suikcr-Hiirtaxe. De heer D' Blooker, directeur der naam- looze vennootschap Internationale Cacao fabrieken, te Amsterdam, heeft aan den minister van financiën een adres gericht, waarin hij te kennen geeft dat eene surtaxe eerst reden van be staan krijgt wanneer de buitenlandsche prijzen van suiker dalen beneden die bin nen onze grenzen genoteerd dat zoodra deze omstandigheid zich zal voordoen, zulks bewijst dat prijzen kun nen stijgen boven de grens, die door bui tenlandsche mededinging wordt gesteld, welke rijzing van prijs om dezelfde reden, die de limite deed bereiken, zal voortdu ren totdat weder de door eene surtaxe te scheppen nieuwe limite zal worden over schreden dat in ieder geval na toepassing eener surtaxe de prijs hier te lande voor suiker te betalen, na aftrek van den accijns hoo- ger zal zijn dan de normaalprijs (in den zin van waarde zonder inbegrip van ac cijns of rechten) in het buitenland; dat op grond van het Kon. Besluit van 5 Augustus 1897, Stbl. 186, (v. 83) de cacao- en chocoladefabrikanten bij uitvoer van suikerhoudende artikelen, welks uit voer een belangrijk onderdeel hunner fa- brikage uitmaakt, den accijns terugbe taald krijgen dat genoemd Kon. Besluit evenwel niet spreekt van eene surtaxe op suiker en mitsdien bedoelde fabrikanten en derhal ve ook ondergeteekende vanaf het oogen- blik dat eene surtaxe zal werden gehe ven, geene restitutie zullen ontvangen van de kunstmatige verhooging van prijs, door een zoodanigen maatregel in het leven geroepen en dus even zooveel als belas ting zullen hebben te betalen op alle sui ker in door hen te exporteeren artikelen verwerkt, als de suikerproducent bescher ming geniet; dat eeue zoodanige belasting hen juist even zwaar zal drukken als de gelijk waardige bescherming den suikerfabrikant zal steunen dat ondergeteekende op grond van bo venstaande overwegingen Uwe Exc. drin gend verzoekt bij eventueele invoering eener surtaxe eene wijziging in het leven te roepen van het bovengenoemd Kon. Be sluit van 5 Augustus 1897 Staatsblad 186 (v. 83), zoodat alsdan naast restitutie van den accijns bij uitvoer van suiker in ver werkten staat, ook restitutie van surtaxe worde verleend en wel van de geheele surtaxe, omdat niemand zal kunnen be palen met welk deel der surtaxe de prijs van suiker hier te lande zal stijgen (hoe wel de handelservaring leert dat. de ver hooging van prijs de waarde der surtaxe moet naderen) en omdat in geen geval aan de nijveren, die suikerhoudende arti kelen exporteeren, een waarborg tegen verlies mag worden onthouden waar te- zelfder tijd een maatregel wordt getroffen, om suikerfabrikanten te vrijwaren van, met andere woorden te beschermen tegen buitenlandsche mededeelingen. Mocht de geest der Conventie een belet sel ziju tegen de wijziging van het ge noemd Koninklijk Besluit in bedoelden zin, dan zou daaruit volgen dat in ons land, welks fabrieken, wilden, zij zich kunnen meten met de buitenlandsche con currenten, op export zich moeten toeleg gen, het toepassen eener surtaxe onuit voerbaar is, wil niet de bevoordeeling van ééne industrie, de benadeeling van andere veroorzakentevens zou dan een besluit der Staten-Generaal als door U gewenscht dadelijk noodlottig zijn voor de fabrieken, die suikerhoudende artikelen exporteeren, omdat daardoor eene onzekerheid zou wor den in het leven geroepen, die onmidde- lijk verlammend werkt. Welke industri eel toch zal zich gerechtigd achten ex- ploitatie-onkosten ten behoeve zijner ex port te maken, waar deze door een plot selinge daad der Regeering kan worden onmogelijk gemaakt? Uit «le Memoriën van Antwoord over «lelsitaatsbeRrooting: 1!>03. HOOFDSTUK I. Leerplichtwet. De opgaven omtrent de uitkomsten van de werking der Leerplichtwet over 1901 zijn tot dusver nog niet volledig ingekomen, en vele die inkwamen moesten wegens onnauwkeurigheid ter correctie worden teruggezonden. Ook op het terugkomen van deze laatste opgaven wordt gewacht. Eerst na volledige kennis van den toestand te hebben gekregen, zal de Regeering kunneu overwegen, wat ten deze geraden zal zijn. Reeds nu echter wenscht zij uit te spreken, dat zij in geen geval tot den toestand van veelvuldige verwaarloozing der opvoeding en van ongeregeld school bezoek, die vóór de invoering van de Leer plichtwet bestond, wenscht terug te kee- ren. Indien tot intrekking moest worden overgegaan, zou dit slechts kunnen ge schieden na of bij aanneming van een ont- we p dat bedoeld kwaad, doch naar een stelsel, kon fnuiken. De Nederlandsche Staatscourant van Zondag en Maandag bevat de statuten van de schietvereenigingen „Prins Hendrik der Nederlanden" te Zoutelande en „De la Rey" te Kapelle bij Goes. Beide ver- eenigingen stellen zich ten doel 's lands weerbaarheid te verhoogen en zijn aange gaan voor den tijd van 29 jaar. ZUIDDORPE. Alhier zal in 't begin van Januari een missie worden gegeven door de Eerw. Paters Redemptoristen. De mis sie zal, naar 't gerucht gaat, worden ge opend op 3 Januari. HULST, Morgen (Woensdag) werden de locomotieven in stoom en het ander rollend materieel door den inspecteur der spoorwegdiensten gekeurd en wordt door dezen de lijn voorloopig opgenomen. a. s. Vrijdag komt de Raad van toezicht om de lijn definitief optenemen. Wordt de lijn goedgekeurd dan doet de Raad van Bestuur a. s. Zondag de open- nings-rit en a. s. Maandag begint de de finitieve exploitatie voor het publiek. Gezien het gure en onaangename jaar getijde, zal gee'ne feestelijke opening plaats hebben, doch ligt het in de bedoeling van den Raad van Bestuur om b. v. b. in de maand April a. s. eenige feestelijkheden te organiseeren, waartoe de minister van Waterstaat en andere autoriteitien zullen worden uitgenoodigd. Naar het schijnt hebben eenige her bergiers zich tot den Raad dezer gemeen te gewend met het verzoek de verorde ning op de herbergen en tapperijen, wel ke alleen het maken van dansmuziek met de kermisdagen toelaat, zoodanig te wij zigen dat ook dansmuziek moge gemaakt worden op de eerste Maandagen van de maanden December en Januari, alsmede op den dag voor vastenavond. Het gewoon jaarlijksch inteekenings- concert van het fanfaren gezelschap „Vlijt en Volharding" werd Maandag 8 Decem ber gegeven. Zooals het program vermeld de, werden voor 't eerst de nieuwe decors gebruik. De uitvoering der schilderingen iö werkelijk voortreffelijk en getuigt van voel kunst. Wij hadden zoo iets niet kun nen verwachten. Daar men voorzag, dat het concert te lang zou duren, bleven de muziekstukjes weg. „Kees de Matroos" „de Blauwe Kiel" en „ondank is 's werelds loon" werden uitstekend voorgedragen. Het tooneelspel „De Wraak eens Va ders" behaalde een meer dan gewoon suc ces. Hoe kon het anders? Een mooi stuk, goed geoefende spelers (vooral de hoofd rollen getuigden van studie en vlijt) prach tige costuums en goed gekozen decors. Moge het gezelschap in vlijt blijven vol harden, om daardoor nog menig gezelli- gen avond te verschaffenis zeker de wensch van zeer velen. De theorsthsche lessen in hoefbeslag te geven door den heer J. Kooyman, Pro vinciaal veearts te Hontenisse zijn Maan dag aangevangen Aan de eerste les namen 14 leerlingen deel. Een leerling was zon der kennisgeving weg gebleven, terwij) een ander bericht had gezonden dat hij den cursus niet zal volgen. In overleg met de leerlingen en den onderwijzer werd nog besloten om de practische lessen te doen geven door den heer C. J. van der Vlies gediplomeerd hoefsmid alhier, die zich tot het geven dier lessen onder toezicht van den heer Kooyman bereid heeft verklaard. HULST. Dinsdag. Hedenmorgen werd ten overstaan van den Notaris J. de'Vos te Middelburg bij instel publiek te koop aan geboden de in ons blad geadverteerde ge heel jacht- en tiendvrije schoone hofstede in den Kruispolder groot 92 H. 4A. en 68 cA. in pacht bij den heer Louis van Mol, verdeeld in 78 perceelen bij diverse com binatiën en in massa te presenteeren. Door verschillende werden perceelen in gesteld en zulks tot een gezamenlijk be drag van negentig duizend zeshonderd ze venenveertig gulden. ZEEU WSCHCLINGE, 8 Dec. Gister avond heeft er te Clinge (Waes) een groo te brand gewoed waardoor 3 landbouw- schuren en bijgebouwen werden in de asch gelegd. Toen men omstreeks 7'/j uur den brand ontdekte welke door tot nog toe onbekende oorzaak ontstaan was bij den landbouwer Ch. L. Pauwels was het reeds zoo hevig aan 't branden dat er bij Pauwels niets meer te redden was; wel dra sloegen ook de vlammen over op de nevenstaande schuren van de landbouwers van Britsum en de Koek, waaruit men in allerijl, alles wat te redden was, in vei ligheid had gebracht. Voor Pauwels is het nog het grootste verlies, aangezien zijn eenig paard 2 koeien 3 runders en 1 kalf benevens 3 varkens en 6 biggen, alle landbouwmaterialen en de voorraad graan, hooi en strooi mede in de vlammen verloren gingen en maar zeer laag ver zekerd zijn. Een wonder mag het heeten dat nog 4 stapels graan, op slechts eenige meters afstand van de schuur van Brit sum staande, geheel gespaard zijn gebleven. GROENENDIJK. Tot kapelaan alhier is benoemd de Zeer Eerw. Heer P. R. den Boer, priester van het seminarium. ZAAMSLAG. Voor het gerechtschof te 's-Gravenhage heeft in hooger beroep te recht gestaan de landbouwersknecht C. de F. Bij gelegenheid der kermis op 3 Juli had beklaagde uit noodzakelijke zelfver dediging een zekeren W. over het gezicht en de J. over het achterhoofd gesneden, naar aanleiding van al te groote welwil lendheid jegens het meisje van den beklaag de. Het Hof nam het noodzakelijke van de zelfverdediging aan en sprak den beklaag de mitsdien vrij. AXEL. Tot tijdelijk onderwijzer is be noemd de heer F. C. Vink alhier. Deze benoeming was noodzakelijk door het ver lof wegens ziekte aan den onderwijzer O. Z. Vrielink verleend. KOEWACHT. Zondag en Maandag gaf de rederijkerskamer „Tot Nut en Genoe gen" eene tooneelvoorstelling opgeluisterd door de fanfaren-maatschappij „De Een dracht". Vooral Maandagavond was het groote schoollokaal aan den Ouden Molen goed bezet. Opgevoerd werd een groot drama in 5 bedrijven getiteld „De Gift menger of het offer des vaders". De leden die daarin een rol vervulden, kweten zich zoo goed van hunne taak, dat zij luid werden toegejuicht. De alleenspraak „De Maandaghouder" viel bijzonder in den smaak. Tot slot werd gespeeld het blijspel „Een ezel, die van achteruitslaan noudt." Alhier werd door de politie in hech tenis genomen en geboeid naar Middel burg vervoerd de 16-jarige D. F. M. koe jongen. Deze knaap was in de maand Sep tember 1.1. aan het stroopen, toen hij be trapt werd door een onbezoldigd rijksveld wachter en diens zoons. In plaats van op de vlucht te gaan, legde de deugniet zijn geweer aan en schoot de pet van het hoofd van den zoon van den veldwachter. Van dit feit werd hij door de rechtbank, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. BIERVLIET. Maandag benoemde de raad met algemeene stemmen tot gemeen te-geneesheer den heer Jacques Groen, arts te Hindeloopen. De heer J. W. H. Huijkman, die ^en- zelfden dag, 1 December, naar zijn nieu we standplaats trok, had nog 7 jaar vol gens contract hier moeten blijven, omdat men hem een nieuwe woning gebouwd had. Door zijn vertrek liep hij een boete van 1000 gl. op. Door zijn medewerking en aanwijzing van een geschikt opvolger heeft de raad de helft der boete kwijtgeschol den. Dokter Huijkman, nu arts te Vinkeveen, waar een groote roomsche bevolking is, heeft een goeden naam als kundig genees heer bij de Biervlietenaars. Woensdag is reeds dokter Groen gearri veerd. Op 17 December a. s. zal te Middelburg de aanbesteding plaats hebben van het verbreeden en verbeteren van de toegangs weg naar de aanlegplaats der Provinciale Stoombooten te Terneuzen. Opnieuw heeft de winter zijn intrede gedaan, doch de suikerbieten zijn thans vrijwel alle gerooid. Achter in den polder liggen er nog, doch deze worden met karren naar Terneuzen vervoerd. Door 40 karren wordt onop houdelijk heen en weer gereden om ze weg te krijgen. Voor den eigenaar is dit nog een extra schadepost, want op elke 1500 K. G. loopen nu nog 25 stuivers onkosten minstens. Hier en daar zitten echter nog aard appels in den grond; nu, die zullen thans wel voor goed verloren zijn EEDE. Zondag 30 Nov. gaf de alhier bestaande rederijkerskamer „Tot Nut en Vermaak" eene uitvoering voor 't publiek in het lokaal „Amenca" van Bern. van. Rie. Opgevoerd werd het drama „Carran- za" benevens een paar kluchtspelen. Eerstgenoemd stuk geeft te aanschouwen een Spaansch edelman Carranza, wiens broeder vermoord werd door zekere Velas quez, die de misdaad op het schavot met zijn leven zal boeten. Noch de hartroe rende smeekbeden van Velasquez om in zijn kerker te mogen eterven, noch de beden van Velasquez kleinen broeder om genade voor den veroordeelde vermogen het steenen hart van Carranza te vermur wen, die in woedende uitvallen blijft eischen, dat het bloed van Velasquez zal stroomen op bet openbare plein van Gre nada. Eindelijk en wel op 't oogenblik dat het hoofd van Velasquez door beulshanden zal vallen, wordt als door een wonder het hart van Carranza bewogen hij schenkt de moordenaar zijns broeder vergiffenis en bewerkt zijne vrijlating uit den kerker. Carranza en Velasquez verzoend, beslui ten daarop beiden, zich voortaan te zullen wijden aan den dienst des Heeren, en in een- kloosterorde te treden. Het stuk werd onder eerbiedige stilte en terwijl menig toehoorder in stilte een traan wegpinkte, flink afgespeeld zoo goed zelfs, dat men bijwijlen zich afvroeg, of men met dilletanten of wel met too- neelspelers van beroep te doen had. Het kluchtspel „de Antiquaar" zorgde voor aangename afwisseling en deed velen schudden van 't lacheu. Jan Krimpels be hept met een ziekelijke zucht naar het opkoopen van oudheden, wordt door zijn knecht Simson Sloppels bijgenaamd „de Klamper" zonder dat deze er van bewust is, radicaal genezen van zijn zonderlinge kwaal. De Klamper slaat nl. de antieken door hem „ouwe tieken" genoemd, een voor een in spaanders. Jan Krimpels dis- peraat over zooveel domheid en ruwheid van z'n knecht, komt melden tot zich zelf, daar zijne zwarte Majesteit „Lucifer" in hoogst eigen persoon ten tooneele ver schijnt, zijn helsche afkeuring uit, en met zijn verschrikkelijke horens dreigt. Vooral dit laatste schijnt afdoende te werken, want Krimpels bezweert, van antiquiteiten niets meer te willen weten. De geheele uitvoering deed zien, dat in het kleine Eede de kunst met succes wordt beoefend. De propvolle zaal leverde het bewijs, dat den ijver en goede wil der spelers worden op prijsgesteld. Moge de betoonde belangstelling van het publiek der rede rijkers aansporen, om ons nog menigmaal op eene uitvoering te onthalen. Trouw beest. Een landbouwer te Windesheim stond vijf jaar geleden zijn hond af aan iemand te Wapenvelde. De zer dagen is deze hond bij zijn vroegeren eigenaar teruggekeerd, waartoe hij den IJsel heeft moeten overzwemmen. Het onderste uit de kan, of: twee en een halve ton voor een komma. Vijf ne ven en nichten van een gestorven rijk aard in Algerië meenden, dat hun aan le gaten tweemaal zooveel toekwam als hun was uitgekeerd. Er stond in het testa ment „Je lègue a chacun d'eux cent mille fres.", (ik vermaak aan ieder van hen 100.000 fres.) en nu beweerden zij dat de universeele erfgenaam van deux (twee) had gemaakt d' eux zij eischten mitsdien ieder nogmaals een honderd dui zend. Helaas, zij hebben 't geding in al le instantiën verloren en van hun legaat gaan nu nog de kosten af. Wat er van overblijft, wordt ongelukkig niet vermeld. DEN HAAG 9 Dec. De justitie nam informatie niet naar de Bankvereenigingen, die aan de verplichting-lijst voldoen, doch in zake een overigens ongegrond gebleken klacht tegen de persoon van den Directeur wegens zijn medewerken tot de Wilhel- mina trust. DEN HAAG 9 Dec. Heden overleed plot seling Mr. van Heusde, president der recht bank te 's Hage. DEN HAAG 9 Dec. In de Tweede Ka mer heeft heden prof. v. d. Vlucht zitting genomen. Het algemeen begrootings-debat is ge ëindigd, nadat eerst een sluitings-motie met 37 tegen 84 stemmem was verworpen. Minister Kuyper oordeelde Staalmans te leurstelling over de niet oplossing der schoolkwestie voorbarig, waar het voorne men bestaat in de volgende zitting het vraagstuk op te lossen in den geest van 't Unierapport of de bekende motie. De Minister bestreed de sociaal-demokra- tië, betoogende dat de Christelijke partij en wel de groot-materialiseering bestrijden, maar juist omdat zij Christus niet willen verloochenen en tevens sociale hervormin gen voorstaan. Hoofdst. I en II werden vervolgens goedgekeurd. Bij hoofdstuk Justitie bepleitten de hee ren Lucasse en Passtoors de meerdare be scherming van 't zedelijk karakter van 't openbaar volksleven. Kanloiijsereolit te Ter Neuzen. Zitting van 8 December 1902. Veroordeeld zijn A. v. G., jachtopzie ner te Axel, ter zake van overtreding der Wapenwet; tot eene boete van f 1, subsi- diar 1 dag hechtenis met bevel tot terug gave van het geweer. A. V., arbeider te Assenede, ter zake van het jagen op Zondag; tot eene boete van f8, subs. 4 dagen hecht. A. d. K., arbeider te Hoek, ter zake van het bejagen van eens anders grond zonder vergunning; tot twee boeten van f 1, subs 1 dag hecht, voor elke boete, met verbeurdverklaring en vernieling van het geweer. P. A. A., bierhuishouder te Ter Neuzen ter zake van het niet sluiten op sluitings tijd tot eene boete vau f 1, subs. 1 dag hecht. E. F., advocaat te Brussel, ter zake van het in Zeeland den openbaren weg berij den met een automobiel, zonder vergun ning; tot eene boete van f5, subs, 2 da gen hecht. J. d. B., arbeider te Hoek, ter zake van het rijden met een velocipède zonder lantaarn; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. V. d. C., koopman te Assenede, ter za ke van overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeelandtot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. J. R. v. M., zonder beroep te Breda, ter zake van overtreding van het Brand weer-reglement; tot eene boete van f2, subs. 1 dag hecht. M. A. R.. rivierloods, ter zake als vo ren; tot eene boete van f2, subs. 1 dag hecht. W. D., schipper te Ter Neuzen, ter za ke van openbare dronkenschap en nacht rumoer tot 2 boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hecht voor elke boete. J. C. D., varensgezel te Ter Neuzen, ter zake van het op den openbaren weg schreeuwen en tierentot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. P. E., varensgezel te Sliedrecht, J. C. d. R., werkvrouw, M. H., zonder beroep beiden te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvisch ieder tot eene boe te van f 1, subs. 1 dag hecht, voor elke

Zelandia | 1902 | | pagina 2