verspreid ter reclame, Heeren adverteerders! Buitenlandseh Overzicht. Doet Uw voordeel met Uv^e advertentiën te plaatsen in Zelandia. Zelandia wordt liet meest in Zeeland j»ele- /,en, en daarenboven op EAOIUIK SCHA 1L gedurende deze maand zoo dat Uwe ad vertent iën onder ieders oogen ko men. Provinciaal Nieuws. En zal dit Ons schrijven in alle tot Onze bisdommen behoorende kerken en in de kapellen waarover rectors zijn aangesteld op den eersten Zondag van den Advent op de gebruikelijke wijze worden voorgelezen. Gegeven te Utrecht den 15d6n Novem ber 1902. f H. van de WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. f C. J. M. BOTTEMANNE, Bisschop van Haarlem. f P. LEIJTEN, Bisschop van Breda. f W. van de YEN, Bisschop van 's Hertogenbosch. f J. H. DREHMANNS, Bisschop van Roermond. P. S. \aar aanleiding van (le ze missive openen wij van af heden in ons blad een lijst van bijdragen. Wij hopen, dat de Katholie ken van Zecuwsch-Vlaanderen niet znllen achterblijven om een steentje te leveren aan het gebouw, dat Z. II. de Paus zoo gaarne zou zien verrijzen. Redactie. CIIIXA. Ren heldin. Gedurende het beleg van Peking had den ongeveer tweeduizend Christenen toe vlucht gezocht en gevonden in het ver sterkt paleis van Prins Tsjoe, dat zich in de nabijheid van het Engelsche gezant schapsgebouw bevond. Het gedrag dier christenen werd door allen geroemdhet gezantschap verklaar de zelfs, dat zonder hun hulp de verdedi ging onmogelijk zou zijn geweest. Ter wijl de dames van hot gezantschap hare damasten tafelkleoden gaven tot het her stellen der zandzakken, arbeidden de Christelijke Chineezen ijverig, de vrouwen aan het naaien, de mannen aan het vul len der zakken, om ze vervolgens boven op de muren van het gebouw op te sta pelen. Steeds waren zij gewillig en bereid, steeds slechts eenmaal niet en dat gaf aanleiding tot de heldendaad van eene Chineesche Chi tin. Hit moedige, kleine leger der Japanners onder commando van den overste Scheba had in opdracht het paleis van Prins Tsjoe te verdedigen. Ge durende het geheele beleg was deze post het hevigst beschoten en het moeielijkst te bewaren. Op een dag was de aanval zóó hevig, dat men er schier aan wanhoop te nog langer den vijand te weerstaan. In ieder geval moest een verbinding wor den tot stand gebracht met de bevriende troepen aan gene zijde der belegeringsli nie. Maar het gevaar was groot dat bode en boodschap in handen van den vijand zouden vallen. Er zat echter niet anders op en zoo beval overste Scheba, dat vrij willigers zich zouden aanmelden, die de boodschap wilden verrichten. Men kende echter het gevaar te goed en niemand trad naar voren. De overste verklaarde dat, als niemand bereid was de tijding over te biengeu, hij voor de gevolgen niet kon instaan. Maar ook dat hielp niet. Toen trad eindelijk eene vrouw naar voren en bood hare diensten aan. In be delaarsgewaad gekleed, begaf zij zich op- weg. De mand aan haar arm verborg de gewichtige boodschap. Zij vervulde hare opdracht. Het bericht bereikte zijne be stemming, en overste Scheba werd daar door in staat gesteld het uit te houden tot het uiterste toe. Maar de Christelijke heldin bereikte het paleis niet weder Op den terugweg ont moette zij een man, die onder voorgeven haar naar de schuilplaats te geleiden, waar haar man zich verborgen hield, haar bracht in de legerplaats der Boxers, waar zij on1 hoofd werd. De geheele wereld hoorde weldra van den overste Scheba, zijne uitnemende verdediging van het Britsch gezantschapsgebouw en zijn hel denmoed, waardoor een vreeseiijk bloed bad verhinderd werd Maar de edele daad, dezer moedige Christin is slechts aan zeer weinigen bekend. Deze geschiedenis is niet. verzonnen. De bizonderheden zijn door verschillende per sonen bevestigd, die er zelf bij tegenwoor dig waren geweest, toen zij zoo moedig voorwaarts trad, en die zagen, hoe zij den gevaarlijken weg ging betreden. En wat later is geschied hoorde men uit den mond van den rnan, die haar aan de Boxers heeft verraden. Zij stierf de heldin van de belegering van Peking inderdaad als een Christin, haar leven latende voor de broederen. Nez DITITSCHLAIVR. De Keizer en «le Yorwarts. De Vorwarts antwoordt in een gedocu menteerd en zakelijk artikel op de rede van Keizer Wilhelm te Essen, Mie zij als rechtstreeks tegen haarzelve gericht be schouwt. Zij begint met een reeks van antecedenten van den Keizer op te som men, om aan te toonen dat de Duitsche arbeiders en de sociaal-democratische partij reeds sedert het eerste optreden van Wil helm II als vorst weten dat op hen, naar zijn meening, de ,,onuitwischbare smet van vaderlandsloosheid" kleeft. Daarom aanvaardt de Vorwarts ook ,,de laatste hartstochtelijke rede met de kalm te, die langdurige gewoonte en het be wustzijn van tegenover de wereldgeschie denis gerechtvaardigd te zijn, verleenen aan alle strijders die tegen een oude we reld voor verjonging en bevrijding van de menschheid worstelen." Verder verklaart de Vorw&rts nog eens uitdrukkellijk dat zij met haar artikel geen laakbare bedoelingen heeft gehad, maar alleen tegen artikel 175 van het Wetboek van Strafrecht wilde ageeren. „Wij verkeeren zelfs, zoo vervolgt zij, in de zeldzame positie van bij de behandeling van de rechtzaak, waarvan wij aannemen dat zij in het openbaar zal geschieden, het doorslaande bewijs voor de zuiverheid on zer beweegredenen en de werkelijke be doelingen van onze handelwijze te kunnen leveren." Dan maakt de Vorwarts bezwaar tegen de uitdrukking betreffende den „veiligen schuilhoek van een redactiebureau." Een redactie, zoo voert de Vorwarts hier tegen aan, is voor hetgeen zij doet verantwoor ding schuldig aan de wet en de moraal. Geen sociaal-democratisch schrijver en redacteur is er wien niet reeds in den strijd voor zijn overtuiging offers van aller lei aard en harde straffen zijn opgelegd. Elk die waardig is, sociaal-democraat te zijn, heeft den harden plicht, elk gevaar en alle gevolgen van zijn optreden te trot- seeren. Wij laten ons vervolgen, gevangen zetten, verbannen wij staan met onze geheele persoonlijkheid, tegenover een wereld van vijanden, voor onze woorden en handelingen in wij aanvaarden, als het moet, ellende en vernietiging. De Duitsche monarchie echter is staatsrechte lijk geen verantwoording schuldig. De monarch kan aanvallen, maar elk warm woord van verweer is verboden door het artikel wegens majesteitsschennis. „Maar een ander ding, vervolgt de Vor warts, is nog bedenkelijker. Tegen de Vorwarts is een instructie hangende. De waarheid moet eerst gevonden worden. In het eerste stadium van het proces staat nu de Keizer voor de schuld van den be klaagde met zijn woord in, door de on waarheid en de gemeene strekking van onze beweringen te bekrachtigen. Het recht staat boven alles, ook boven den Keizer, de vrijheid van rechtspleging is de levensader van eiken staat, is het geoor loofd dat de drager van de Kroon voor het eerste begin van een hangend proces zijn vonnis velt, en daardoor de rechtbank in de pijnlijke positie brengt, bet woord des Keizers te moeten logenstraffen, of den kwaden schijn op zich te laden dat de meening des Keizers op haar oordeel van invloed is geweest „De Keizer heeft ten slotte de arbeiders aangemaand, zich naar aanleiding van deze taak van de sociaal-democraten los te maken. De arbeiders van Krupp zijn echter van de sociaal-demokratie met geweld ge scheiden. Het in het rijk van Krupp heer- schende fabrieksleenstelsel heeft totdusver een dieper gaande verlichting verhinderd" Toch had Krupp zijn zetel voor den Rijksdag in 1893 aan de hulp van de sociaal-democraten te danken „Maar wat heeft de geweldige sociaal democratische arbeidersbeweging, die de geheele wereld vervult, te maken met deze eene, snel vervliegende aangelegenheid Want al hadden wij in dit geval onge lijk, het socialisme en de vrijheidsstrijd van het proletariaat is van langer duur dan alle ellende en alle dwalingen van onzen tijd, die zal voortschrijden over de machten en menschen van deze dagen." De heer Commissaris der Koningin heeft, naar aanleiding van een schrij ven van Zijne Exellentie den Minis ter van Binnenlandsche zaken, de ge meente besturen verzocht de voorschrif ten betreffende het houden van bevol kingsregisters stipt te willen naleven. ZUIDDORPE. J.l. Zondag werd in het café de Klok, bij den heer Th. Moerdijk, een wedstrijd gehouden op 't biljart. Er waren 34 liefhebbers. Winners waren le prijs Oscar Waelput en Ed. Waelput 2de prijs Pancr. Waelput en Alph. Steel 3e prijs H. B. Karstel en Cam. de Mette 4e prijs Pol. Ongenae en Ch. Verhoeven. Gisteren nacht is hier weer eens ge slacht, of liever, geprobeerd om te slachten. Het was jaarmarkt in St-Nikolaas, en in Axel kwam er al ruzie tusschen Koewachtenaars en bewoners van Zuid- dorpe. Aan 't waterhuis werden later, ruim 11 ure, de Zuiddorpenaars opgewacht, en begon er een vechtpartij. Een zekere Kindt bekwam een steek met een mes en nog enkele schram men van zekeren Volders, uit Koe wacht, meer bekend onder den naam van Kaluiter. Dokter Iüondeel uit Moerbeke werd ontboden en verleende geneeskundige hulp bij deze eigenaardige liefhebbe rij- De zaak is in handen der politie, en de schuldige zal zijn welverdiende straf wel niet ontgaan. HULST. Wij zijn in staat als vast staand te melden dat door het Bestuur van den stoomtram „Hulst-Walsoorden-' aan den Minister van Waterstaat Han del en Nijverheid is aangevraagd de machtiging, om met Maandag 15 de zer de geregelde exploitatie van den stoomtram te beginnen. Maandag was het hier een zooge naamde „Boerenmaandag", op welken dag vele jongelieden de gemeente bezoeken, waarin zij te meer aanleiding vinden om dat op voormelden dag de St. Nikolaas jaarmarkt wordt gehouden, waaraan ge woonlijk eerst een bezoek wordt gebracht. In dolle opgewondenheid keeren velen daarvan terugvan welken toestand eenige herbergiers trachten gebruik te maken om hen door eenig muziek naar hunne herbergen te jokken en de laatste centen te kunnen opstrijken. Het maken van muziek op deze dagen verboden zijnde, betrapten de maréchaus- sées een Belgisch muzikant op heeter daad in een café op de markt. Aangezien deze muzikant reeds eenige malen gewaarschuwd was en niet uitschei- de wilde de politie hem eenigen tijd on der dak brengen. Dit ondervond tegenstand van de zijde der opgewonden menigte waarvan sommi gen met steenen wierpen van de openge broken bestrating voor de tramrails nabij de markt. De maréchaussées maakten daarop ge bruik van hunne «abels om de inmiddels aangegroeide schare te verspreiden, het geen volkomen gelukte; doch waarbij een ingezetene, naar het schijnt, onbeduidend aan een der vingers gewond werd. Het overige gedeelte van den dag ging kalmpjes voorbij. HULST. Zondag werd de internationa le tooneel- en voordrachten wedstrijd, uit geschreven door de letterlievende vereeni- ging „Ernst en Luim,, alhier, voortgezet. Ondanks het ongunstige weder was de groote concertzaal der Harmonie goed be zet. Een mededinger uit St. Gilles had ken nis gegeven, dat hij wegens ongesteldheid Zondag niet kon optreden. Daardoor vie len twee nummers van het programma weg. Er waren weder schoone voordrachten te hooren. Wij noemen „Heintje-lief", „De Gevangenwagen", „Weg met de Arithmetiek" en „Meerenberg en Medem- blik". Al deze werden door het publiek levendig toegejuicht. De rederijkerskamer „Trouw aan kunst" speelden twee tooneelstukken een drama en een blijspel. Het drama getiteld „De borah" maakte buitengewoon veel indruk en bij velen liepen onder het meesterlijk spel van de dame, die de titelrol vervul de, de tranen uit de oogen. Ook het blij spel „De Speelman op het dak" had veel succus. HULST. Aan het postkantoor Hulst en de, daaronder ressorteerende, hulp kantoren werd gedurende November 1902 ingelegd f 14085,50, terugbetaald f 8531,28. Op Maandag, 8 December, is het fanfare gezelschap «Vlijt en Volhar ding" alhier voornemens haar gewoon jaarlijksch inteekenings-concert te doen plaats hebben ten voordeele der tooneel- afdeeling van dat muziekgezelschap. Bij die gelegenheid zullen de nieuw aangeschafte décors in gebruik worden gesteld. KLOOSTERZANDE, 29 Nov. Heden nam de cursus in paardenkennis een aan vang. De lessen worden door den heer Kooyman, rijks-veearts alhier, gratis ge geven. 29 leerlingen namen er aan deel. SAS VAN GENT. In eene onlangs ge houden vergadering van de Eerste Neder- landsche Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek alhier, is de bieteuprijs voor de loopende campagne bepaald op f 7,50 per duizend kilogram, bij een suikergehalte vaD 14%, terwijl voor elk procent suiker meer voormeld bedrag met 75 cents zal worden verhoogd. NIEU W-N AMEN. Maandag vierden alhier de Heer C. L. de Bruijn en echtgenoote hun gouden bruiloft, des morgens begaven de oudjes zich met hunne familieleden ter kerk alwaar eene solemneele H. Mis voor hen werd opgedragen; de armen werden goed be dacht met uitdeeling van brood, terwijl verschillende inwoners ter eere van de jubilarissen de driekleur lieten wappe ren. Verder feestbetoon had op uit drukkelijk verzoek van deze eenvoudige lieden niet plaats. BOSCHKAPELLE, 1 Dec. Eenige dagen geleden viel een paard, dat voor eene slede was gespannen, plotseling neer, waarschijnlijk door eene „ge raaktheid" zooals men zegt. Het beest werd zoo goed mogelijk naar een stal getransporteerd, doch hulp mocht niet baten. Gisteren bleek het dood te zijn en werd aan een paardenslachter vér- kocht. Voor den eigenaar is het geval een heele schadepost, want, naar men zegt, was het 't beste dier van zijn goed ge vulden stal. Het beetenvervoer aan 't Hellegat onder onze gemeente is geëindigd. Het aantal KG. dit jaar van daaruit verzonden, bedraagt heel wat minder dan andere jaren. Doordat de zoogenaamde koebeeten grootendeels of liever bijna totaal be vroren zijn, moeten sommige landbou wers of een grooter of kleiner deel van hun vee verkoopen of meer aardappelen gaan voederen, 't Gevolg van een en ander is, dat de prijzen van koebeeten en aardappelen stijgen, en die van 't vee, inzonderheid die der varkens, dalen. Men spreekt reeds van 10 a 11 G. per 100 KG. voor de koebeeten van f 4 k f 4.25 per 100 KG. voor de aardap pelen en van 10 tot 12 c. vermindering per KG. bij de varkens. Is dezer dagen onder Zaamslag een groote arend geschoten, naar men zegt, moet zich onder Campen ook een kolossale vogel vertoond hebben mis schien een gewezen metgezel van den eersten. Door het woeste geweld van een troep kraaien trok hij de opmerkzaam heid, doch alvorens men kon schieten, was hij in de richting van de Schelde vertrokken. Zijne Hoogheid mag spoedig terug- keeren, want onze jagers krijgen niet dikwijls de gelegenheid op zoo'n diertje aan te leggen. KOEWACHT. De fanfaren maatschappij „De Eendracht" maakte Zondag een uit stapje naar de wijk St. Andries. Ondanks het ongunstige weder, was er veel volk op de been. De vereeniging maakte een muzikale wandeling, waarna een bezoek gebracht werd aan de herbergiers, hono raire leden der maatschappij ZAAMSLAG. Het aantal koebeeten, dat door de vorst verloren gegaan is, is zeer aanzienlijk van enkele boeren wel 100000 K. G. Een gevolg hiervan is, dat de prijs van dit artikel direct veel de hoogte ingegaan is; doch ook, dat reeds enke le landbouwer een deel van hun vee verkocht hebben, omdat de beschikbare wintervoorraad niet voldoende meer zou zijn voor hun oorspronkelijk aan tal. Nog steeds wordt hier aan de school in den Polder geen herhalings onde rwijs gegeven, hoewel zich 13 leerlingen aanmeldden en volgens de verordening dit onderwijs op 1 Novem ber moest aanvangen. In de kom wordt echter wel herhalingsonderwijs gege ven. Voor de menschen, die buiten de kom wonen, schijnt het er niet op aan te komen Een vreemde opvatting ze ker maar als men het op bovenstaan de en verder op bestrating en verlich ting, dan schijnt die opvatting nog al niet zoo wonderbaarlijk TER NEUZEN, 1 December Bij de he den gehouden herstemming voor een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken brachten 77 van de 119 kiezers hunne stem uit. Gekozen werd de heer H. W. R. Kra mer met 43 stemmen. De heer P. J. Schee- Ie verkreeg 30 stemmen. 4 briefjes waren van onwaarde. TER NEUZEN. De woningnood alhier wordt met den dag grooter. Wordt er nu en dan door een huisjesmelker een huisje gebouwd, het is reeds verhuurd voor het onder dak staat. Komt er bij toeval eens een woning ledig, bij dozijnen komen er huurders naar informeeren. Gebrek aan woningen en wel geschikte, ruime wo ningen, doet de huurprijzen dan ook enorm stijgen en maakt de huisjesmelkers on handelbaar, onmenschelijk. Zoo moet men als huur voor een woning, die uit slechts twee bekrompen ingerichte vertrekken bestaat, een soort slaapsteê, een stuk kel der, een tuin groot 2 tot 3 vierkante me ters, 10 tot 13 gulden per maand betalen. Waarom in een gemeente met eene be volking van 10 000 zielen, zooals Ter Neu zen, waar men in alles groote steden na- aapt, nog niet een bouwvereeniging is, om voer burgerlui nette, gezonde woningen tegen een matige huur te bouwen moet zeker gezocht worden wel in eigenbelang maar niet in philantrophie. Aan den prijskamp op 2 billards de Zondag 30 November 1.1. bij B. P. op Boy en H. van der Velden alhier namen 52-liefhebbers deel. De eerste prijs 13 francs werd ge wonnen door S. de Caluwé van West- dorpe en V. Buische van Westdorpe. De tweede prijs 10 francs door J. van Luyk van Ter Neuzen en R. Hamer- linck van Ter Neuzen. 3de prijs 10 fr. J. Fonteyn van Ter Neuzen en B. Re- mery van Ter Neuzen. 4de prijs 5 fr. J. van de Velde Ter Neuzen en A. Scheele, Ter Neuzen. Druk werk wordt er alhier ge maakt tot het oprichten eener harmo nie. Naar men verneemt zijn eenige ge lui thans bezig met het opmaken van circulaires om bij de ingezetenen van Ter Neuzen te presenteeren. AXEL. Door Ged. Staten dezer provin cie is aan het R.-K. kerkbestuur alhier, verlof verleend tot het bouwen van eene bijzondere school en van eene onderwij- zerswoning binnen den afstand van 50 M. van de R.-K begraafplaats, onder voor waarde, dat de afstand, waarop school en onderwijzerswoning komen te liggen, niet 30 maar tenminste 35 M. bedrage en dat geen put worde gegraven op korteren af stand dan 50 M., een ander van boven vermelde begraafplaats. SLUISKIL. Tot onderwijzer aan de bijzondere school alhier is benoemd de heer H. Wildschut te Heeg, Friesland. Tevens werd door de commissie dier school besloten, dat de benoemde niet meer in Ter Neuzen mag wonen, maar zijn kosthuis moet zoeken in de kom van Sluiskil. PHILIPPINE. Aan den heer N. J. van Schingen, vroeger kommies-ont vanger alhier, is ingevolge de burger lijke pensioenwet, een pensioen ver leend van f 536.'s jaars. AARDENBURG. Bij de nieuwe ver kiezing voor een bestuurslid der „Aar- denburgsche Fanfare" is gekozen in de plaats van den heer Haverland, die voor de benoeming bedankte, het oud lid de heer P. F. van den Hemel. Op den heer Busscher, onderwijzer aan de katholieke school, waren 31 stemmen uitgebracht. Uit het feit, dat bij de vorige verkiezing de heer Haverland werd gekozen hoofdzakelijk om wille zijner muzikale gaven, en thans de heer Busscher, die als directeur van het kerkelijk zangkoor eveneens door gaat voor muziekkenner, zooveel stem men kreeg, kan men afleiden, dat men er toch niet op uit is, om bij het be- bestuur van de muziek de muziek uit te sluiten. De twee gebroeders B. van alhier, zaten in 't begin dezer week te Oost burg in een café, terwijl hun muilezel met de kar, waarbij een doghond bui ten stond. Een der gebroeders naar buiten gaande, ontdekte dat »graauw- tje" met stille trom was vertrokken, althans ZEd. was nergens te vinden. Goede raad was duur. De beide voerlui in de meening dat „ezeltje" op 't gemak naar huis was gewandeld, trokken e- veneens doch ieder in een afzonder lijke richting huiswaarts, in de hoop, hun „broodwinner" daar te zul len vinden. IJdele hoop noch langoor, noch kar, noch hond werd gevonden. De volgen de morgen weer maar op zoek, en toen scheen er licht. Ezel en kar werden teruggevonden op het plein van den herbergier, vanwaar het 's avonds te voren was vertrokken, terwijl de hond den ganschen nacht onder de kar had gelegen als trouwe waker. Natuurlijk dat hier aan een lage grap wordt ge dacht, en wel aan deze, dat n. 1. ie mand ezel met kar van de herberg heeft weggeleid, en toen hij de voerlui „in draf" zag vertrekken, het gespan we der terug heeft gebracht, bij een en ander begunstigd door de duisternis. Daar dergelijke grappen wel eens meer worden uitgehaald, ware het stellig te wenschen, dat de bedrijver of bedrij vers ervan eens kennis maakten met de politie. OOSTBURG. Eindelijk is men van gemeentewege toch begonnen zich te

Zelandia | 1902 | | pagina 2