verspreid ter reclame, Heeren adverteerders! Binnenland. Uit het voorloopig verslag over de Staatsbegrooting 1903. Hoofdst. V. Doet Uw voordeel met Uwe advertentiën te plaatsen in Zelandia. Zeiand ia wordt liet meest in Zeeland j»ele- zen, en daarenboven op EN OH NIE SOS AAL gedurende deze maand zoo dat Uwe advertentiën onder ieders oogen ko men. Provinciaal Nieuws. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. volgens getuigenis van allen die hen za gen, gehypnotiseerd waren tot een toestand van razernij. Mgr. Dunand, apostolisch vicaris, beves tigt deze mededeelingen in een brief van 3 Augustus, waarin wij lezen Sinds langen tijd bereiden de Boksers zich voor, overal aanhangers winnend, zich oefenend in den wapenhandel, en bovenal zich bezig houdend met de ge heimvolle inwijdingsplechtigheden waar door zij onkwetsbaar worden geacht. Op het eind der maand Juni reeds, zoo verhaalt mgr. Dunand, begonnen zij te rooven, te branden, de huizen van Chris tenen te verwoesten en de eigenaars te vermoorden. En dat vermoorden geschiedde steeds met de meest geraffineerde wreedheden. Enkele dagen later, 8 Augustus, schrijft Z. D. H. dat alle christen-dorpen rondom de hoofdstad der Noordkust verwoest zijn. De Boksers trokken in steeds hooger op- opwinding rond, aangevuurd door vrou wen, die zich voor godinnen uitgaven, en de Cineesche ambtenaren, uit vrees voor de Boksers en afkeer van de vreemdelingen doen niets om de woeste benden tegen te houden. De 10 Augustus eindelijk werden de Boksers door een Ohineesch leger aange vallen, daar zij ook rijke Chineesche huizen begonnen te plunderen, en werden zij ver strooid. DÜITSCIILA.M) Begrafenis van Krupp» Krupp is eergisteren begraven, doch niet van uit zijn vorstelijk landhuis, maar uit het geschiedkundig stamhuis, de lage on aanzienlijke woning, door Krupps grootva der gebouwd en waarin Krupp de zaak omwerkte tot de indrukwekkende hoogte van thans. Aan de voeten van het lijk lagen op een zwart kussen de talrijke ordeteekenen en op tafels voor het huisje honderden kransen. Voor de woning was een zwart balda kijn opgericht voor den Keizer, die echter voor zijn persoon geen onderscheid gemaakt wilde zien, maar, na op de kist een krans te hebben nedergelegd en bij het lijk ge beden te hebben, zich aansloot bij de na bestaanden, vijf ministers en de vertegen woordigers van vele Staten en vorsten, die mede waren gekomen om den grooten in dustrieel de laatste eer te bewijzen. Na de inzegening van het lijk vormde zich de stoet. Achter den lijkwagen ging de Keizer, gehuld in den grijzen officiers- mantel, omhangen met het lint van den Zwarten adelaar. Hem volgden de man nelijke bloedverwanten van Krupp, de ministers, de vertegenwoordigers van leger en vloot, de overheid van Essen, het direc torium en een lange stoet van werklieden. Langs de in rouw gehulde straten, tus- schen een eerbiedige menigte belangstel lenden, trok de optocht naar het kerkhof, waar surperintendant Klingemann de lijk rede hield. Na de begrafenis heeft zich de gewe zen landraad Röttger, tegenwoordig di recteur-generaal van de fabrieken van Krupp, gericht tot de „individuen zonder vaderland", die de eer van den overlede ne op zoo lasterlijke wijze in het slijk hadden getreden. De Keizer stemde hiermede in en gaf tegenover de leden van de directie en de vertegenwoordigers van de arbeiders te kennen, dat de bijzondere omstandighe den, waaronder de treurige gebeurtenis plaats greep, voor den Keizer een reden waren om naar Essen te komen. De Keizer wees op den fijngevoeligen, ontvankelijken aard van den overledene, die een teer punt bood voor een aanval, die hem duidelijk heeft getroffen, en ver volgde dan „Er is een daad bedreven in Duitsch- land, zoo laag, zoo gemeen dat aller har ten in opstand zijn gekomen. Deze daad met haar gevolgen is niet anders dan een moord. Er bestaat geen verschil tusschen den giftmenger en hem die uit de veilige schuilplaats van een redactie-bureau met vergiftige pijlen en lasteringen een mede- menscli zijn eerlijken naam ontrooft. De menschen die zulk een schanddaad begaan hebben, zijn den naam van Duitscher on waardig." Zich wendende tot de arbeiders spoorde de Keizer hen aan, de eer van hun pa troon te beschermen en zijn aandenken te gen verdachtmakingen te verdedigen: „Wie niet het tafelkleed in tweeën snijdt tusschen zich en die menschon, laadt in zekeren zin een zedelijke mede plichtigheid op zich De Keizer gang daarop naar het station en vertrok onrniddelijk Flinke woorden, die den llinken Keizer van Dustschland waardig zijn! Verkiexing Tweede Kamer te Keitien. De uitslag der Dinsdag voor het district Leiden gehouden stemming voor de Twee de Kamer is als volgt Uitgebracht 3917 stemmen, van onwaar de 92, geldig dus 3825. Volstrekte meer derheid 913. De heer de Lange (antir.) kreeg 1756, prof. van der Vlugt (lib.) 1472, jhr. van den Berch van Heemstede (christ. hist.) 264, de heer Sytsma (vrijz dem.) 183 en mr. Mendels (soc. dem. 150 stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. de Lange en prof. mr. W. van der vlugt. Bij de algemeene verkiezingen in Juni 1901 werden uitgebracht 3967 geldige stemmen. Toen werd gekozen de heer A. E. van Kempen (antir.) met 2164 stem men, terwijl op wr. H. L. Drucker (vrijz.- dem., ook door de liberale kiesvereeniging candidaat gesteld) werden uitgebracht 1081, en op mr. W. van der kaay (lib.) 722 stemmen. Surtaxe. Naar „Het Vad" verneemt heeft de Re geering besloten bij de wet machtiging te vragen tot het heffen van een surtaxe op suiker. Stemmachine. Sommige leden waren van meenig dat invoering van de stemmachine, die in het Departement van Binnenlandsche Zaken ter bezichtiging is gesteld van de leden der Staten Generaal, aanbeveveling ver dient. Anderen daarentegen vreesden dat in het algemeen het gebruik van eene stem machine tot velerlei bezwaren aanleiding zou geven. Zoo zou het defect raken van zulk eene machine groote moeilijkheid doen ontstaan. Daarenboven zou de aan schaffing uiterst kostbaar zijn. Eenigen gaven in overweging het ge bruik der machine facultatief te stellen. Elk gemeentebestuur zou dan zelf kun nen beslissen of de voordeelen aan dat ge bruik verbonden opwegen tegen de kos ten van aankoop. Dit denkbeeld werd echter van andere zijde bestreden onder opmerking dat de wijze van stemmen in het geheele land eenvormig behoort te zijn. Door het Uitvoerend deel van het Hoofd bestuur der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, bestaande uit de heeren P. C. J. Henne- quin, voorzitter, 0. A. H. Wagtho, vice- voorzitter, J. J. van Weel, penningmees- ster, en G. A. Vorsterman van Oyen, se cretaris, is aan de ministers van water staat, enz., van financiën en van buiten- landsche zaken het volgend schrijven ge richt. Aardenburg, 16 Nov. 1902. Waar meerdere onzer groote Landbouw- vereenigingen en ook eenige afdeelingen onzer Maatschappij zich tot de Regeering hebben gewend, om haar gevoelen ken baar te maken omtrent de maatregelen, die, als een gevolg van de Conventie van 5 Maart 1902 tot oplossing der suiker- quaestie te Brussel gesloten, zullen be- hooren te worden genomen, acht het Uit voerend deel van het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland zich ver plicht, mededeeling te doen van den loop der behandeling dezer aangelegenheid in de vergadering van het Hoofdbestuur der Maatschappij van 6 Novemker jl. als gevolg waarvan het besluit werd geno men om te dezer zake geen adres van we- ge die Maatschappij te doen uitgaan. In evengemelde vergadering werd door den Voorzitter namens het Uitvoerend deel van het hoofdbestuur het voorstel gedaan en verdedigd, om zich tot de Regeering te wenden met een adres, waarin zoude worden gewezen op het belang van den verbouw van beetwortelen voor den land bouwer, den veldarbeider en de schipperij, met vermelding tevens van de vermeerde ring der cultuur van andere gewassen, die, met namejn deze provincie, dit jaar reeds plaats vond en daarvoor in de plaats trad. Voorts zoude in dat adres aan de Regee ring worden verzocht, om bij de onzeker heid van de toenomst van de beetwortel- suiker industrie de kansen op het behoud eener cultuur van natuurlijken omvang te bevorderen door uitbreiding van het con- sumptiegebied en wel door eene belangrij ke verlaging van den suikeraccijns, en eindelijk zoude de wensch worden te ken nen gegeven, dat de Regeering in het al gemeen maatregelen mocht beramen, waar door de beetwortelcultuur, zoowel voor den landbouwer als voor de industrie, loo- nend bleef. De beraadslaging ter vergadering be paalde zich bijna uitsluitend tusschen den Voorzitter,'belast met de verdediging van den inhoud van het bovenbedoelde adres, en een der afgevaardigden van de afdee- ling Hulst onzer Maatschappij. Deze afgevaardigde bleek de toekomst van de beetwortelsuikerindustrie zöo duis ter in te zien, dat de invoering eener surtaxe hem wenschelijk voorkwam, al ware het niet tot het maximumcijfer, in de conventie genoemd. Bij de bespreking der preliminaire vraag of de Maatschappij zich met een adres tot de Regeering zoude wenden, achtte deze afgevaardigde dit ongeraden op grond, dat de kans bestond, dat de strekking van dit adres eene andere zoude kunnen worden, dan door het Uitvoerend deel was aange geven, is welk geval de Voorzitter der Maatschappij later, naar zijne meening, als lid van de 2e Kamer, bij de behande ling van een eventueel Wetsontwerp in eene moeielijke positie zoude komen tevens meende hij, dat, waar het hoofdbestuur van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij gewoon was volkomen eenstemmig te zijn in gevoelen, het zich liever moest onthouden van de openbaring zijner meening, waar dit nu vermoedelijk niet het geval zoude zijn Door den Voorzitter werd daartegen aangevoerd, dat hij hoopte, steeds te zul len kunnen onderscheid maken tusschen de verschillende betrekkingen, waarin hij had op te treden, en aangetoond, dat ver schil van gevoelen tusschen de leden der vergadering van het Hoofdbestuur zich meermalen had voorgedaan, waarbij dan zoowel het gevoelen van de meerderheid, als dat der minderheid tot zijn recht werd gebracht. Bij de daaropgevolgde stemming over de vraag, of men zich in dezen tot de Re geering wenden zoude, verklaarde zich een gelijk aantal, nl. 10 leden, daar voor en daar tegenhet voorstel werd daarop krachtens de bepaling der Statuten be schouwd als te zijn verworpen. De Maat- tchappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt inZeeland een gewest, dat ongetwijfeld nauw betrokken is bij de toekomst van de beetwortelcultuur zal zich dus van het uiten harer meening bij de Regeering en Volksvertegenwoordiging onthouden. Het is moeielijk aan te nemen, dat het gevallen besluit berust op de aangevoerde gronden en wij meenen, dat veeleer eene overigens lofwaardige vrees voor een onzuivere stemming, evenwel niet uitgesproken in het spel was: im mers, naast den woordvoerder, in dezen de Voorzitter van de Coöperatieve beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent, be vonden zich drie aandeelhouders dier fa briek als afgevaardigden der afdeelingen ter vergadering. Hunne stem tegen het voorstel tot het uiten eener meening mag dan ook onzes inziens worden beschouwd als het gevolg der overweging, dat zij, zoowel voor de beetwortelsuikerindustrie als voor den landbouw opkomende, aan de zuiverheid der stemming over de strekking van een eventueel in te dienen adres afbreuk zou den doen. Het verbod van het met beladen voer tuigen berijden der kunstwegen in deze provincie, ingevolge de door den heer Commissaris der Koningin gemaakte be palingen, treedt buiten werking met mid dernacht tusschen 28 en 29 dezer. HULST. Dinsdag 25 Nov. werd het eer ste winterconcert door het Muziekgezel schap „Harmonie" alhier gegeven. Zooals men kon verwachten, was de opkomst gering. De voordrachten werden over 't alge meen goed weergegeven. Vooral viel in den smaak n° 9 van het progamma „On dank is 's werelds loon", waarvan het laatste refrein ander algemeene bijval werd gebisseerd. Het Drama „Broeders" was blijkbaar goed gestudeerd, de hoofdrollen werden goed vertolkt, toch kwam het niet tot zijn recht door de minder ernstige stem ming van eenige toeschouwers. Het program was afgewisseld door een zestal muziekstukjes. Hopen wij, dat het volgend concert zich moge verheugen in een talrijker opkomst. De cursus in hoefbeslag te geven door den heer J. Kooyman. Prov. veearts, te Hontenisse, waarvoor zich een vijftien tal leerlingen hebben aangemeld, zal a. s. Maandag over 8 dagen in deze gemeente aanvangen. Dezer dagen zagen wij voor het eerst een nieuwen rijksdaalder geslagen in 1898 met den beeldenaar van H. M. de konin gin door Pander Woensdag jl. is ook met de derde locomotief van den stoomtram proef gere den en ook deze rit voldeed uitstekend in den namiddag werd met drie rijtui gen gereden welke zeer de aandacht trok ken door hun fraai uiterlijk en geheel aan de verwachting beantwoorden zeker is het dat het publiek flink en comfortabel zal bediend worden en alle reden zal hebben om tevreden te zijn. Wij kunnen niets beters doen dan de Mij. succes wenschen met hare onderne ming. S|>oor>ve»:iiiiiiitselia|)|)ii Mc- cliclen-Ter neuzen. ST. N1KOLAES. Naar wij vernemen zullen met ingang van 1 Januari a. s. aan alle stations van de maatschappij „Meche- len-Terneuzen" ook op de weekdagen, retourkaarten met de gebruikelijke reduc tie worden afgegeven. Deze maatregel zal ongetwijfeld alge meen bijval vinden en het reizend publiek veel gemak en voordeel geven. HULST. Den 23 su,n Januari 1903 zal het vijftig jaren geleden zijn, dat de Eer waarde Zusters van Rosendaal zich alhier kwamen vestigen. Naar wij vernemen zal zich een dames-comité vormen ten einde te beraadslagen op welke wijze dit Gou den Jubilee zal gevierd worden. Zonder twijfel zal iedereen met dit plan instem men en aan steun zal het, meenen wij, niet ontbreken waar het zal gelden openlijk eene dankbare hulde te brengen aan de Zusters, welke aan zoovelen, niet alleen de eerste beginselen leerden doch ook aan velen met zorg middelbaar onderwijs ga ven, waarvan zij nog dagelijks de vruch ten plukken. HULST. Woensdagavond trachtte een zekeren Waes te Antwerpen en aldaar wonende 48 Coburgstaat aan welk adres hij met zijne vrouw, welke van Hulst af komstig is, en genaamd Marie P. geboren in 1878, eene herberg houdt met kostgan gers, zijne vrouw van het leven te beroo- ven door drie revolverschoten op haar te lossen, waarvan er twee in den voorarm en een ouder het linkerkaakbeen drongen. Hierna keerde hij het wapen tegen zich zelf en schoot zich een kogel door het hoofd, welke hem op slag doodde. Vrouw Waes schijnt niet doodelijk ge troffen en wordt thuis verzorgd. Thans zijn ook de postwagens voor den stoomtram aangekomen en is het ma terieel geheel compleet. De bocht aan de markt is ook zoo goed als klaar. SAS VAN GENT. Zaterdag 1. 1. wer den ten overstaan van notaris Dumeleijn verkocht de boomen van den St. Albert- polder, langs den spoorweg Gent-Terneu- zen. Ongekend hooge prijzen werden be steed. De mooiste exemplaren golden 50 tot 60 gulden. Naar wij hoorden, brachten de 400 boo men meer dan 8600 gulden op, voorwaar een buitenkansje voor den polderGeluk kige bezitters van boomen AXEL. Door het Bestuur der alhier op te richten Roomsch Katholieke bijzondere school zijn de 120 oude schoolbanken, ko mende uit de gemeenteschool te Hulst, aangekocht voor de som van vijftig gul den. ZAAMSLAG. In de nabijheid van het Veer werd dezer dagen een bejaard man gevonden, die hevig bloedde. Door hulp van voorbijgangers werd hij weer zoover op geknapt, dat hij zijn weg naar Boschka- pelle kon vervolgen. De politie stelt een onderzoek in of hier mishandeling in 't spel is, dan wel of misbruik van sterken drank de oorzaak is. ZAAMSLAG. Onze gemeente werd deze week van een zeer gevreesden kippendief bevrijd. Het gelukte namelijk den jager Stoffels om een schoonen arend te schieten, die een vlucht van ruim twee meter had. Dat het gebruik van kunstmest steeds toeneemt, valt gemakkelijk hieraan te zien, dat onze landbouwvereeniging in het afgeloopen jaar 871800 K.G. kunstmest aankocht. Voor een waarde van ruim f 5000 dusstellig is dit van heteekenis voor een dorp als het onze. In de laatste dagen is men weder druk bezig de suikerbieten, die nog te vel de staan, te rooien. Het blijkt, dat de vorst er minder schade aan toegebracht heeft, dan men oorspronkelijk meende. Ook de opgestapelde bieten hebben zich goed gehoudende schade zal gering zijn. Voor den Bond zijn de bieten weg; de thans aangevoerde zijn voor 't Sas be stemd. ST. JANSTEEN. Voor 't herhalingson- derwijs in deze gemeente hebben zich slechts 6 leerlingen aangemeld (1 op 't dorp en 5 te Heikant). Het gevolg daarvan k, dat slechts aan één school, die te Heikant, onderwijs zal worden gegeven. Dat er zoo weinig deelnemers zijn, zal wel een gevolg zijn van de geringe pu bliciteit, die er gegeven is aan 't besluit om de aangifte te doen plaats hebben van 20-23 Nov. bij B. en W. Voor meisjes is de aangifte van20 - 23 Dec. KOEWACHT. In deze gemeente is van de week een geval van diphterithis voor gekomen. Het schijnt, dat deze ziekte in het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaande ren voor goed gehuisvest is. Zij is ten minste moeilijk voor goed er uit te ver drijven. KOEWACHT. Door Gedeputeerde sta ten is aan Emile van de Vijver, land bouwer alhier, op diens verzoek, vergun ning verleend om eenige wegen, leidende van zijne landerijen in de gemeente Koe wacht naar de spoorwegstations Kijkuit en Axel, te berijden met twee aan elkan der gekoppelde voertuigen, mits alsdan de onderstellen stevig aan elkander verbon den zijn. KOEWACHT. De rederijkerskamer „Tot Nut en Genoegen" alhier heeft een con tract gesloten met de fanfare maatschap pij „De Eendracht" waardoor er samen werking zal komen tusschen deze beide alhier bestaande vereenigingen. De fanfa re maatschappij heeft zich verbonden de voorstellingen der rederijkerskamer met muziek op te luisteren, daarvoor zullen de honoraire leden der fanfare vrijen toegang hebben tot het concert dat door beide veree nigingen op Maandag 9 December (O. L. V. Odberlekt Ontvangenis) wordt gege ven. HENGSTDIJK. Het Yorkshire varken door den heer Petrus van Wesemael, land bouwer, alhier, aangekocht bij de maat schappij van weldadigheid te Fredriksoord, ter bevordering van den aankoop waarvan door het Hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering van Landbouw en Vee teelt eene subside van twintig gulden zal worden veleend, zal dezer dagen ar- riveeren. GRAAUW. In den nacht van Woens- jdag op Donderdag waren op het erf van den smid T. Kindt te Zandberg ongen 30de gasten bezig eenige planken weg te sjou wen. Door het aanhoudend geblaf van een hond werd K. in zijn slaap gestoord en er op attent gemaakt, dat er wellicht iets nabij zijn huis geschiedde, dat niet in den haak was. Onrniddelijk het bed uit en goed gewapend, deed hij de rondte, en ontwaarde toen de drieste lui, die zich juist verwijderden. Door den schrik en misschien bang voor een schot, lieten zij de planken in den brand en kozen het hazenpad. MIDDELBURG, 27 November. Door de arrondissements-rechtbank alhier is, ter vervulling der vacature van kantonrech ter te Goes, opgemaakt de navolgende al- phabetische lijst van aanbeveling: mr. A. F. C. Hupkens van der Eist, substituut griffier bij de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhagemr. C. de Witt Hamer J. Gz., griffier bij het kantongerecht te Zierikzee; mr. K. N. Hengeveld, griffier bij het kantongerecht te Oirschot. (Stct.) 's KEERENHOEK, 27 November. In de jl. Dinsdag gehouden vergadering van Ingelanden van den Nieuwen Kraaijerd- polder werd gunstig beschikt op het ver zoek van het bestuur van den calamiteusen polder Borssele tot het verleenen eener bij drage in aanleg en onderhoudskosten der verharding van de wegen van af den Steiger te Borssele door Jorjana en Mon- sterweg over den Borsselschen dijk naar de bebouwde kom der gemeente 's Heeren- hoek en tevens besloten in de a. s. Mei vergadering een algemeen plan van wegsverbetering in den Nieuwen Kraaij- erdpolder te behandelen. Het is te hopen dat dit nuttig werk tot stand komt. In de kosten en onderhoud ter ver harding van den weg loopende van het dorp 's Heerenhoek tot aan den provinci alen steiger te Borssele is door de gemeen teraad alhier besloten eene bijdrage te geven van f 100 'sjaars. 1JZENDIJKE, 25 Nov. Onze gemeente is eene vereeniging armer geworden de schietvereeniging „IJzcndijke" heeft opge houden te bestaan. Toen omstreeks vier jaar geleden de geestdrift voor de Boeren overal in ons land tot het oprichten van schietvereeni- gingen leidde, wilde ook IJzendijke niet achterblijven. Er werd eene afdeeling van volksweerbaarheid gevormd, die al spoedig gevolgd werd door eene schietvereeni- ging- Met een groot aantal leden begonnen, marcheerde de zaak uitstekend, ofschoon alles te veel op één man afging. Toen dan ook die man, de veldwachter Loof, later vertrok, kon het niet anders, of de vereeniging moest een leelijken knak krij gen. Trouwens, de liefhebberij was er in pas sant vrijwel uit. Bestuur noch leden had den lust, zich de zaak aan te trekken, waarom verleden Zaterdag dan ook maar besloten werd, de vereeniging te ontbin den. Alzoo geschiedde. De geweren zullen opgezonden, de eigendommen verkocht en de schulden betaald worden, en de Beurs zal op de schietavonden weer tot hare ge wone rust teruggekeerd zijn OOSTBURG. Een aardig staaltje van regeling van het herhalingsonderwijs le vert een der omliggende gemeenten. Het hoofd der school is benoemd als hoofd van de herhalingsschool en moet tegelijk het

Zelandia | 1902 | | pagina 2