No. 98 Zaterdag 29 November. Anno 1902. Naar Hulst bij vooruitbetaling noch visch noch vleesch Sint-N iklaasavond Brieven, stukken en advertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur van „Z EL AN DIA" te Zuiddorpe. flinke actieve correspon denten Aan onze A bon nés. neutrale blaadjes Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Bij dit numiuer behoort een Bijvoegsel. Mei Januari u. s. zal Zelandia van Zuiddorpe worden overgeplaatst naar Duist. De oorzaak hiervan ligt enkel en alleen in het feit, dat SSulst door zijn ligging en postver binding de zoo zeer noodzakelijke gunstige voordeel en biedt voorde uitgave van een blad, als Zeiand ia. Wij zullen in een vol gend nummer deze voor deden nader uiteenzet ten. hal ven gulden «lio Geld en Geluk. Buitenlandsch Overzicht. ZELANDIA Prijs per 3 maanden s franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Advertentiin t van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. Zij die zich met 1 JANUARI a. s. op ons. blad wenschen te abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende num mers gratis en zelfs van over «le grenzen werden ons steeds, zooals «le lezer weet, «le voornaamste gebeurtenissen per draadbericht me«lege<leel«l, tervri jl »-Ij steeds liet intressantstc nieuws per linlletin in onze gewesten ver spreidden. Itenoeiningen werden «loor ons zoo ving gerapporteerd, dat de benoemden zelf het uit onze bulletins pas vernamen, wijl wij het allereerst uit olïi- eieele brou in tien Haag en Am- sterdam kunnen putten. Daarenboven kan men, door slechts een hlik te slaan op Zclaiulia gaat zoo zach t jes aan jarig worden. Wij weten zeker, «lat «le oude vrienden «lezen verjanr«lag met hlij«lscliap zullen begroeten, en zijn tevens overtuigd, dat n«»g zeer vele nieuwe lezers hem tot een hlijd«Mi «lag zullen ma ken. Evenals het vorige jaar, stel len wij o«»k thans weer «le ge legenheid open om het abonne ment te voldoen. liet is voor den Itïzcr een voor deel van een en daarenboven zeer gemakke lijk. Men zendt slechts aan «le A«l- ïniuistratic van Zclundia een postwiss«>l van f 3.541 en men ontvangt het geheele jaar 1»03 geregeld liet hlail. dat in geen enkel katlniltok huisgezin meer mag ontbreken. Ook kan men zi«;li abonneeren per 3 maanden en dan k«>st een kwartaal f 0.7.5. Zelnn«lia is lit^t b«>st en vlugst ingelitditc hlail van geheel onze provincie. Overal hebben wij al aanstonds merken, hoe onze eorrespomlenten in alle plaat sen zijn verspreid. Het lij«lt geen t>vijfei of dit alles kost zeer veel gcl«l, doeli wij geven «lit gaarne om het te benutten ter bevrediging onzer talrijke ahonnés. Wij hopen dan ook, «lat onze ahonnés ons hiervoor dankbaar zijn en ons steeds hlijven steu nen. Wij zelf, getroosten ons gaar ne alle moeiten en kosten, om- «lat wij «le beginselen voor staan ccner goede politiek en llinke, gezomle lectuur kunnen leveren in vergelijking met «le zijn, zooals het spreekwoord zegt. Talmt «laarom niet, U te abon neeren op Zelandia. (Ingezonden). Bij wien staat die avond nog niet levendig voor den geest? Wie onzer herinnert zich dien dag niet Immers allenReeds weken te voren werd daarover gesproken. Men paste beter op, bad eiken avond, was gehoorzaam aan ouders en onderwijzers en dat al les alleen om door St. Niklaas niet vergeten te worden. Op school werd verteld over St. Niklaas, den man, die lang geleden leefde en bekend was om zijne liefde voor de armen. Thuis bij den warmen haard verhaalde men el kaar de edele daden van dien philan- troop. Met welken eerbied spraken de kinderen niet over' hem! Klappertan dend van koude zag men de kleinen uren lang voor de winkels naar al het moois en lekkers staan kijken. Da gen achtereen was St. Niklaas het on derwerp van het gesprek. Nog drie, twee, één dag en eindelijk is het feest voor liet jonge volkje daar. De korven, den vorigen dag ruimschoots voorzien van wortelen en knollen voor het paard van St. Niklaas worden, goed gevuld met zoet en speelgoed, teruggehaald. De blijdschap staat op het gelaat van het kind te lezen. Klopt het ouderhart niet van voldoening bij het zien van die te vreden gezichtjes? En dan de volgende dagen! Slechts over geschenken hoort men spreken. Deze toont u zijne pren tenboeken, gene zijn speelgoed, een an der weer zijn suikergoed. De lezer ver geve mij, dat ik St. Niklaasdag tot nog toe alleen beschreven heb, zooals die bij gegoede lui wordt gevierd. In 't kort wil ik ook eens aanstippen, hoe die avond bij de armen wordt doorge bracht. Neem een kijkje in de schamele bo venwoning van een behoeftigen stede ling. Hebt ge in prachtig verlichte winkels alleen de weelde gezien, hier op die armoedig gemeubileerde kamer ontwaart ge ellénde en kommer. Een donkere steile trap voert u naar boven. Na lang tasten en zoeken vindt ge deur, die op uw kloppen wordt geo- dend door een lief doch mager en bleek meisje. De bijna ledige spaarlamp werpt een vaal, roodachtig licht in het ver trek. Rondom de versleten kachel, waarin een enkel stukje kool flauw brandt, zitten tusschen vader en moeder zes slecht gekleede kinderen. Hongerig vragen zij den neerslachtigen ouders herhaalde malen eene boterham. De vader sedert geruimen tijd zonder werk, ergo zonder verdiensten, werpt hun een nijdigen, maar ook weemoedigen blik toe. De moed r haalt daarop een kantje brood uit de spinde en tracteert hare lievelingen op St. Niklaasavond op... een droog stuk brood. Nadat de kleinen dit in een ommezien verorberd hebben, verhalen zij elkander, wat zij zoo al dezen avond op straat gezien hebben. Nog hongerig vallen zij ten laatste in slaap. In hun droom zien zij prach tige winkels en hardvochtige heeren, welk verdriet hun den volgenden dag wacht beseffen zij niet. Moet 's men- schen hart niet breken bij het zien van zooveel ellende p Daarentegen eet het rijke vertroetelde kind dien avond zich ziek aan lekkers, voelt in de goed ver warmde kamer niets van de strenge koude, en zonder te denken aan zijne arme natuurgenooten, sluimert het op een donzen bedje in, het hart vol ver wachting en illusies. Intusschen klet tert de hagel voort tegen de ruiten en de vochtige koude wind snerpt door de openingen van het dak bij den arme en zijne ongelukkige schapen verstij ven schier op hunne legersteê. Den volgenden dag, Sint-Nik laasdag, worden deze onthaald op een droge korst brood. Op weg naar school ontmoeten zij an dere kinderen, die met de blijdschap op het gelaat en tevreden over hun goed van cadeautjes voorziene manden naar huis keeren. Naijverig en wangunstig zien zij deze na. Zou de schaduwzijde van het Sint-Niklaasfeest niet groot wezen Wordt op dien dag niet in de harten der armen het zaad van den wangunst gestrooid, dat spoedig ont kiemt en opgroeit tot een boom, die slechts haat kan voortbrengen Heeft het Sint-Niklaasfeest eene lichtzijde, ook valt het niet te betwisten, dat het veel kwaads sticht. Niet alleen is Sint-Niklaas een feest voor het jonge volkje ook voor de oude ren van dagen is het niet zelden een vreugdevolle dag. Hoe ongeduldig ver beidt de jonge maagd dien avond niet, waarop zij, als blijk van liefde, een sur prise van haar minnaar zal ontvangen Met welke nieuwsgierigheid ontknoopt zij niet het pakje, dat voor haar een onbetaalbaar iets bevat. Omgekeerd staat de jongeling van ongeduld te trappelen, wijl de bode zoolang wacht hem een postpakket met de eene of andere versnapering van zijn sweetheurt te bezorgen. Schenkt St.-Niklaasavond aan velen een waar feest voor de armen, is dié"avond meestal vol teleurstelling. Gode zij dank leeft er nog hier en daar een Sint-Niklaas, die op den 5 De cember van zijn overvloed den behoef tige rijkelijk meedeelt. Moge St.-Niklaas ook dit jaar veel knechts in zijn dienst hebben om de armen eens flink te onthalen De een had naar de sierlijke rijtui gen, waarin met bont en pels gekleede kinderen zaten, staan kijken een tweede vertelt, hoe hij daar een koetsier met vloeken bij den ingang aan eenen bazaar was weggejaagd een derde, hoe hij kinderen, beladen met marsepein en koek, vol blijdschap huiswaarts zag keeren een ander weer, hoe hij door een Keer, omdat hij in den ingang van een helder verlichte zaal versperde, ruw van de deur was weggeworpen. Onder- tusschen was de vader op een middel bedacht, om zijne kinderen toch opge ruimd en tevreden naar hun bed te krijgen. ,,Wilt ge wat van Sint-Niklaas hooren, die dezen nacht hier langs moet komen rijden, vroeg hij Op deze vraag volgde een ja uit alle monden en de arme man ging aan het verhalen van den schoenmaker van zijne groote armoede en van de verborgen mildheid aan hem door Sint-Niklaas bewezen. Hij nam zich daarbij in acht, den goe den Ivinder-Heilige niet tot een bulle bak te maken integendeel deed hij zijn best, om, behalve zijne deugden, ook zijn vriendelijk wezen zijn defti- tigen, grijzen baard, zijn sneeuwwitten mantel en zijn fraai opgetuigd paard, zeer uitvoerig, met de schitterende kleu ren af te malen, en in het helderste licht te plaatsen zoodat eindelijk de kinderen meesmuilend aanmerkten dat het wel scheen, of Sint-Niklaas ook bij hen zou komen. Ongemerkt werd het laat en de kleinen wenschten te gaan slapen. Na ,,Geef ons heden ons dage- lijksch brood" gebeden te hebben, werden zij door de moeder naar eene donkere, koude vliering gebracht, waar een stroozak en slechts één versleten deken de bloedjes tot leger dienden. P. S. Daar men ons mededeelde, dat hier het St. Nieolaasf'eesl Zon dags voor den 6ea Dec. wordt ge vierd, indien 6 Dec. op een der werkdagen valt, plaatsen wij boven staand artikel dal ons welwillend werd ingezonden, heden. Red. De Berlijnsche correspondent van het Hbl. noemt het plotseling sterven van den kanonnenkoning Alfred Krupp ,,een tragisch einde". Merkwaardig is vooral de volgende passage in zijn schrijven: En deze rijkste man in Pruisen is gestorven, ellendiger dan de armste en ellendigste man in Pruisen. En dat maakt juist dit sterfgeval zoo tragisch. Reeds het feit dat hij, in den bloei der jaren Krupp is slechts 48 jaar oud geworden lijdend was aan een lastige en hardnekkige kwaal; dat zijn vrouw in hooge mate zenuwlijd- ster was, laatstelijk verpleegd in een inrichting voor zenuwlijders; dat hfj geen zoon had die hem kon opvolgen hij laat slechts twee dochters na van 15 en 17 jaar moet menig naturalist, die meent dat geld alles is, ook geluk, en dat hij die het meeste geld bezit ook het meeste ge luk bezit, tot nadenken stemmen. Ziedaar het benijdenswaardig „ge luk" van iemand, met wiens doodelij- ke kwaal de socialistische Vorwdrts nog verleden week zei, geen medelijden te kunnen hebben, eenvoudig „omdat hij is een groot kapitalist, een man van millioenen". Alsof het levenlooze geld alleen vol doende was om ons gelukkig te maken Neen, vóór alles heeft de mensch noodig tevredenheid des harten, die nóch voor geld te koop, nóch van rijk dom afhankelijk is. Maar juist deze tevredenheid dik wijls nog de eenige schat der armen wordt door de opruiende taal van zekere partij systematisch ondermijnd en weg gegraven. En dit wil de partij der ware „volks vrienden" zijn Door afgunst en klassenhaat te pre diken, geeft zij aan het volk steenen in plaats van brood. Centr. miNA. Do Boksers. In de dagen van de Bokseroproeren, nu ruim 2 jaren geleden, voorspelden wij steeds, dat uit het Hemelsch Rijk een be roering zou uitgaa i, waarin heel de we reld zou worden betrokken. De oproeren zijn eenigzins gestild, maar het broeit nog altijd. De Echo de Chine brengt berichten over de werkzaamheid dezer fanatieken, waar uit blijkt, dat in de maand Augustus van dit jaar in de provincie Tsejoean honder den bij honderden slachtoffers onder den haat der Boksers zijn gevallen. De Boksers begonnen zich te vertoonen bij klaarlichten dag in troepen boosdoeners en gefanatiseerde volgelingen, vooraf gegaan door vrouwen en kinderen, die

Zelandia | 1902 | | pagina 1