Buitenlandsch Overzicht. Binnenland. Landbouw. Provinciaal Nieuws. tegen eene clausule, krachtens welke alle geschillen over de uitlegging of uitvoering van het tractaat, aan het Permanent Hof van Arbitrage zullen worden onderworpen. Het kwam evenwel niet noodig of ,sven- schelijk voor, de spoedeischende behande ling van het tractaat voor een aanvulling in dien zin op te houden. Door* de thans gesloten overeenkomst wordt geen verband gelegd tusschen de mechanische beweging en electrische ver lichting van de werken te Ter Neuzen en het gewone onderhoud en de gewone be diening van het kanaal. Het kanaal zal wel verdieping maar geen verdere verbreeding ondergaan tot verruiming der sluis te Ter Neuzen met 2.25 M. en der sluishoofden te Sas van Gent met 5 M. bestaat ruimschoots gele genheid zonder nieuwe onteigening. VENEZUELA. IViet erg pluis. Er is weer ernstig sprake van de ge spannen betrekkingen tusschen de regee ring te Caracas en eenige Europeesche re geeringen, in 't bijzonder Engeland. De vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië wilden protesteeren tegen de blokkade van de Ori noco, daarentegen weigert de Amerikaan- sche gezant, hieraan mee te doen. Ook het in bezit nemen van het eilandje Pa- tos bij Trinidad door de Engelschen, wekt in Venezuela groote verbittering De re- geeringspartij te Caracas maakt zich na tuurlijk sterk, dat zij Amerika tegen Eu ropa zal kunnen uitspelen, en Engeland of Duitschland geen geweld zullen ge bruiken zoo lang de Vereenigde Staten daarbij niet meewerken. ÖUITSCHLA1ND. Mecklenburg* beschaving. In Mecklenburg gaat men met reuzen schreden voorwaarts op den weg der be schaving. Zoo is men daar op het denk beeld gekomen, dat ook Calvinisten en katholieken, wel recht hebben op uitoefe ning van hun godsdienst, dat niet enkel Lutheranen staatsburgers zijn. Nu is 't ingediende wetsontwerp wel met eenige voorzichtige bepalingen voor zien, om niet al te snel van den conser vatieven stal te loopenzoo blijven de landesherrliche Hoheitsrechte altijd nog hoo- ger dan de rechten van katholieke en an dere niet-Luthersche staatsburgers en blijft voor elke verandering in parochie, geeste lijken, kerkbouw enz. landesherrliche Ge- nehmigung noodig. Buitendien is het ontwerp voorzichtig heidshalve nog niet aangenomen, doch naar een commissie verzonden en een Mec- klenburgsche commissie is ook een com missie. Toch is de gevaarlijke teerling gewor pen en diep bedenkelijk wordt het wente lende ding door de echte oud-Mecklen- burgers beschouwd. Zoo schrijft de Ro- socker Zeitung «Katholieken in Mecklenburg, zoo zal dan Gustaaf Adolf vergeefs hebben gestre den.'' En het blad verwacht niet minder dan een «systematisch doorgezet werk der ne- derdrukking van het algemeene bescha vingspeil," een «afval van de basis, die het land zich voor zijn kuituurontwikke ling heeft geschapen" en eindelijk zal niet enkel de Rostoeker universiteit gevaar loopen maar «het geheele geestelijk voor waarts strevende land." Inderdaad interessant, dit kijkje naar de hoogte van Mecklenburgs beschaving, zegt Het Centr. terecht. Kr u pp. f De kanonnenkoning Krupp is plotseling aan een beroerte gestorven. Men weet, dat de Vorwarts hem de laatste tijden leelijke beschuldigingen naar 't hoofd heeft geslingerd, die allengs een voor een worden weerlegd als valsch. Te midden van dezen laster heeft de dood den grooten man betrapt. Krupp leed reeds lang aan ast.hma en was vooral door de jongste aanvallen der sociaal-democratische pers diep geschokt. Of deze gemoedstemming misschien zijn dood heeft verhaast Dan heeft hot sociaal-democratisch or gaan wel succes van zijn werk. Hij is nu ook uit den weg, de man, die onder zijn duizenden arbeiders het evan gelie der ontevredenheid te wist bewaren Door dwang Neen door feiten, als het feit dat de firma per jaar 3'/* millioeu mark uitgaf voor pensioenen, uitkeeringen bij ziekte enz. Dit bedrag is dubbel zoo groot als de Duitsche wettelijke voor schriften eischen. Eu daarvoor kreeg hij smaad tot dank, smaad van de zijde dergenen, die zich vrienden van den werkman •noemen. Men vertelt dat de werken, luidens testamentaire bepaling van den vader van den overledene als fideicommis zul len worden voortgezet. De heer Krupp, een neef van den overledene, want zoons had hij niet, zou zijn aangewezen als hoofd van de firma. Keizer Wilhelm zond een lang telegram van deelneming. Krupp had den titel van Geheim han- delsraad, sedert 1896 dien van eereburger der stad Essen, hij was lid van het Hee renhuis en van den Pruisischen Staats raad. Van 1893'98 had hij zitting in den Rijksdag, waar hij als „hospitant" bij de Rijkspartij plaats nam. BELGIE. Mannelijke woorden De Belgische Koning heeft een toespraak gehouden tot den president der Kamer, naar aanleiding van den aanslag. Z. M. zeide o. m. De tijden zijn zeer onrustiger zijn mannen der revolutie, die aanhangers zoeken om de bestaande orde, die toch de vrijheid in ieder opzicht waarborgt, te verstoren. De teugelloosheid voert noodzakelijk tot despotisme., Zij willen ons bang maken, maar het zal hun niet gelukken zelfs wanneer zij een staatshoofd ten val brachten, wat zou dat? Een ander treedt terstond in zijn plaats Hun aanvallen gebeuren niet steeds door schieten; niet enkel doodelijkewa penen en ontploffingsmiddelen hebben zij, zij hebben ook papier en papier is ge duldig. Do koning zeide nog „Ik sta aan den afgang des levens. Nie mand kent zijn uur. Ik weet niet, hoe lang ik nog leven zal, of weet veel meer niet, hoe lang zij mij nog laten laten leven. Maar ik kan u verzekeren, dat het mij nog blijvend stuk levenstijd aan het welzijn des lands en de be scherming van alle wettelijke vrijheden zal gewijd zijn. Dat is flinke, koninklijke taal! Openstelling; tier Duitsche gren zen voor Netlcrlnntlscli vee. Naar aanleiding van een gerucht in ee nige bladen, dat er kans zou bestaan voor de openstelling der Duitsche grenzen voor slachtvee en eerste kwaliteit fokvee, is de N. Gron. Crt. op informatie uit geweest. Uit zeer vertrouwbare bron vernam zij het volgende In verband met de verschillende aan vragen in Duitschland om de grenzen we der open te stellen, werd door de Duitsche regeering aan dr. Hofmann, assistent aan de hoogeschool te Bonn-Poppersdorf opge dragen een onderzoek in te stellen naar de Nederlannsche veerassen, of deze rassen geschikt waren om de Duitsche te verbe teren en of de invoer van Nederlandsch vee, zoowel hiervoor als ter voorziening in de vraag naar vleesch, beslist noodig was. Dr. Hofmann heeft ongeveer een maand in ons land en van 1 tot 6 October in on ze stad vertoefd. Hij heeft nagegaan op welke hoogte ons fokvee staat. Alvorens een definitief rap port uit te brengen, zal dr. Hofmann in het voorjaar nog eens in ons land terug komen. Wij kunnen echter mededeelen dat in dien de grenzen geopend worden, dit al leen zal zijn voor het fokvee, dat moet voldoen aan de volgende eisehen1. goe den bouw2. ingeschreven in het Neder- landsche stamboek, zoo mogelijk ook af stammend van ouders die in dit stamboek zijn ingeschreven en 3 moet het bewezen hebben voldoende productievermogen te bezitten. Zoolang Nederland niet zulk fokvee kan leveren, bestaan er geen termen om voor de bloedopfrissching het Hollandsche vee in Duitschland als fokvee te gebruiken. Onze vriendelijke deskundige berichtge ver deelde ons Imede dat er reeds in die richting wordt gewerkt, maar dat er nog niet genoeg op de kleur gelet wordt. Onze fokrichting zou zich het best aan sluiten bij de Duitsche wenschen, indien wij zwartbont vee verkregen, dat den lichaamsbouw bezat van onze zwart blaar den. Deze laatsten zijn juist wegens hun kleur ongeschikt. Dr. Hofmann zou zijn collectie foto's van vee, dat aan bovengenoemde eischen vol doet, gaarne nog uitgebreid zien. Fokkers in ons land, die zulk vee be zitten, zullen dus wèl doen met foto's hiervan te zenden naar dr. Hofmann. Eventueel moet deze gaarne bereid zijn dergelijk vee op eigen kosten te laten fo- grafeeren. malen toestand zal komen ook hier mag men wel uitroepen eindelijk eindelijk want het geduld van het publiek is meer dan gewoon op de proef gesteld geweest. ST. JANSTEEN. Zaterdag morgen omstreeks 9 uur is door onbekende oor zaak afgebrand een schuurtje naast de herberg bewoond door den klompen maker Flos te Kapellebrug, en eigen dom van den Heer Henri Wauters, bierbrouwer te Hulst. Het schuurtje was tegen brandschade, slechts matig, verzekerd bij de assurantiemaatschappij ,,de Schelde" te Antwerpen. KLOOS FERZANDE, 21 Nov. Heden had de uitdeeling van kleedingstukken plaats door het Bestuur van de Oranje- Vereeniging. Wegens het gure en kou de weder geschiedde dit reeds thans en niet zooals andere jaren in Decem ber of Januari. Door den haast alge- meenen bijval, waarin zich deze nutti ge vereeniging in onze gemeente ma verheugen, konden dit jaar over de 60 stuks, geen oude of verstelde, maar nieuwe kleedingstukken worden uit gedeeld, ofschoon de contubutie voor een lid slechts 25 A. per jaar bedraagt Er werden o.a. in de school aan de Molenstraat aan zestig gezinnen, waar van de moeders met een of 2 hunner kinderen gekomen waren, verdeeeld. 64 borstrokken, 11 mans onder-en bovenbroeken, 50 paar kousen en sokken, 27 meisjesrokken, 12 kinderrokjes, 60 wollen doeken, 56 wollen dassen, 20 vrouwenschorten, 31 kinderschortjes, 16 boezeroenen, 25 jongensblousen, 9 wollen dekens, die onder de armen werden verloot, en nog een groot aan tal andere kleedingstukken meer. Menschen, die te oud of te gebrek kig zijn, om naar de school te komen krijgen de voor hen bestemde kleede ren te huis gestuurd. Het is bij zoo een uitdeeling voor de ar.m®. kleinen een rechte feestavond. Zij zijn dan uitgedost in hun beste plun je en worden getrakteerd op chocola de en krentebroodjes; doch dit niet al leen, zij weten dat hun nog iets ex tra's wacht; want ook heden weer had Mevrouw Collot d'Escury de beurs geopend en voor elk kind een stuk speelgoed bestemd, dat ieder volgens een getrokken nummer mocht komen uitkiezen. Verder kreeg iedere bedeel de nog een bon voor een paar klom pen en omdat dit jaar de vereeniging kon bogen op ruimere ontvangsten ook nog een krentenbrood. Een jong meisje van J.F. Neve be dankte Mevrouw Collot d'Escury en het Bestuur van ,,de Oranje-veree- ning" Mej. Koopmans van Boeke- ren en Fereule S. Collot d'Escury voor de genoten giften. En allen trokken huiswaarts, voldaan en tevreden in het hart, en zeker bezield met de vu rige hoop, dat de Onranje-vereeniging meer en meer in groei en bloei mag toenemen. missie gevormd, die door de heele gemeen te een coll. wil houden en liefst zoo spoe dig mogelijk, om daarmede ja, dit zal ons de tijd leeren. TERNEUZEN. Met ingang van 1 De cember a.s. is de heer Stern surnumerair bij de Post telegraphie alhier verplaatst naar Rotterdam. Volgens vertrouwbare geruchten zou den de pokken te Gent België aldaar on der de mindere klasse hevig heerschen. Een geneesheer en een liefdezuster zou den reeds aan die vreeselijke ziekte zijn bezweken. lang moge bestaan tot meerdere eer en glorie van God en dat het een volgend jaar wederom een plezierig St. Ceciliafeest moge vieren. ZAAMSLAG. Voor den tijd van 9 jaren heeft het bestuur van den Kleinen Huissenspolder de grasetting van dijken en gronden verpacht aan A. J. Ver- poorte voor f 100 's jaars. De gronden zijn samen ruim 4 H. A. groot. De dijken en gronden van den Een- dragtpolder, v> aartoe ook een perceel bouwland behoort, samen groot bijna 7 H. A. is voor 9 jaren verpacht aan Jac. Scheele voor f 250 per jaar. Dat de vorst zoo fel zou gaan re- geeren, had menigeen niet verwacht en Woensdag kwamen dan ook velen tot de ontdekking, dat aardappels en koebeeten al bevroren waren. Nog in der haast trachtte men door meerdere dekking de ingekuilde artikelen beter te beschutten, doch reeds veel kwaad was aangericht. Voor hen, die nog suikerbieten in den grond hebben, komt de vorst al bizonder ongelegen, vooral degene, die met den Bond con tracteerden. Als deze thans de bieten weigert, is er niets tegen te doen; de waarschuwende circulaire is vroeg ge noeg verspreid. De gebroeders Francois en Mari nus D. alhier, die zich tijdens te ker mis tegen maréchaussees verzetten, zijn thans door het gerechtshof te 's Graven- hage veroordeeld tot ieder 6 maanden gevangenisstraf en f 5 boete. Wel zijn zij dus van den regen in den drop ge raakt, want te Middelburg was hun 3 maanden en 14 dagen opgelegd OOSTBURG. Treurig! De arbeiders van een landbouwer onder de gemeente Z. hadden reeds voor een week of wat hun ne aardappelen gerooid, doch onwil of onmogelijkheid van de zijde van hun werkgever maakte, dat hunne winterpro visie niet kon thuis gebracht worden. De ze week echter, tengevolge van de vorst, was er tijd in overvloed. Nu werden ein delijk de aardappels thuisgebracht, doch... bevroren. Arme menschen Zullen ze nu ook k wijtschelding krijgen van de pacht, die zij voor den gehuurden akker moeten betalen? HULST. Eindelijk werd hedenmorgen met twee locomatieven van den stoom tram HulstWalsoorden proef gereden, welke in alle opzichten goed slaagde. De opening van de lijn voor de exploi tatie zal nu nog zijn eene kwestie van dagen. Morgen zullen de werkzaamheden aan den bocht nabij de markt beginnen en zal de lijn daar ook plat gelegd worden, waar door de keibestrating wederom in nor- BOSCHKAPELLE, 23 Nov. 1902. De plotseling ingevallen, aanhoudende vorst doet hier ook voor honderden gulden schade. Behalve de vele suikerbeeten, die nog niet gedolven zijn, zijn nog de meeste koebeeten in den grond, terwijl hier en daar ook nog aardappels niet gerooid zijn. Van een en ander zal na tuurlijk weinig of niets terechtkomen. Aan het Hellegat liggen nog omstreeks 700000 kilo suikerbeeten, die ook niet vervoerd kunnen worden en dus groo- tendeels verloren zullen zijn: Lijdt de boer heel wat schade, niet minder is dit ongunstige weer een har de slag voor den arbeider. Waren zijne verdiensten dezen zomer niet groot, de „beetentijd" kon nog veel goed maken. Deze is echter danig tegengevallen en nu moet door het strenge winter en bijna alle arbeid gestaakt worden en wordt dus weinig of niets meer verdiend. 't Is treurig. Eene familie werd den laatsten tijd wel zwaar getroffen. Eerst stierf een zoon van omstreeks 14 jaar, toen een kind van enkele maanden, vervolgens de moeder van het hoofd des gezins, die den ouderdom van omtrent 70 jaar bereikte en gisteren werd de vader zelf begraven, pas 43 jaar oud zijnde en eene weduwe met 10 kinderen achter latende. GRAAUW. Het gaat tegenwoordig in onze gemeente vreemd toe. Dit jaar had den 2 paar oudjes te Paal het voorrecht hun 50 jarig huwelijk te vieren. Er werd voor hen echter zoo goed als niets gedaan. Met een serenade van onze fanfare en een bezoek in eenige herbergen om mogelijk van dezen en genen een gedachtenis te ontvangen, hiermede liepen beide feestjes, als men ze zoo noemen mag, kalmpjes af. Waarom, weken te voren, door de buurlui niet een Commissie gevormd om in de buurt of desnoods in de. heele gemeente een collecte te houden? Nu staat ons weer een feestje te wach ten op Zandberg. Een paar echtgenooten aldaar hopen in de loop van de e.k. nieuwjaarsmaand hun gouden bruiloft te vieren, waarmede men op dat gehucht zeer is ingenomen. Er heeft zich een com- Het Groote Gat eischte da vorige week Vrijdag bijna twee slachtoffers. Een paar jongens vermaakten zich met schaat senrijden zij waagden zich te ver en zak ten er plotseling door. Na veel moeite en tobben gelukte het hun eindelijk weer op het droge te komen. Zij talmden natuurlijk niet, zoo spoedig mogelijk de schaatsen af te binden en hunne toevlucht te nemen tot de kachel en droge kleeren. Men heeft de twee waaghalzen daarna niet meer op op het ijs ontmoet. HEILLE. Een nieuwigheid op het ge bied van aardappelrooien was hier in de vorige week te zien. Een arbeider wat achterlijk met het werk op zijn akker, was bezig met aardappelrooien door mid del van een bijl waarmede in den regel boomen gerooid worden. De man kapte in het zweet zijns aan- aanschijns de hard bevroren aardkorst door, keerde deze om, en trachte de daaraan vastzittende alsook de nog dieper zittende «piepers" machtig te worden. Bij hoog en laag bezwoer de man, nooit meer zoo lang te zullen wachten met het rooien van aard appelen. 's HEERENHOEK, 24 Nov. Hadden de zangers met hunne dames van den zomer, een uitstapje naar Gent gemaakt, Vrijdag avond vierden zij hun jaarlijks St. Cecilia feest bij den heer J. Hazen alhier. Werd vroeger op zoo'n feest den tijd doorgebracht met kaarten en biljarten, dit jaar hadden enkele leden zich beijverd, om eenige vooidrachten ten beste te geven, welke dan ook niét weinig de lachspieren in be weging zetten kortom de avond is genoeg lijk gepasseerd. Op de eerste plaats een woord van dank aan de Eerw. geestelijkheid, die het feest met een bezoek vereerde, en de zangers een woord van lof toespraak voor de ijver, welke zij dit jaar getoond hadden, om Gods lof te bezingen, welke ijver zich vooral kenmerkte, in het trouw bijwonen der wekelijksche repetities. Verder lof aan de heeren onderwijzers en organist, voor de moeite welke zij zich getroost hebben, om hun president, eere-directeur en hunne medezangers met de dames een genoeglijke avond te be zorgen Ten slotte een woord van hulde aan den herbergier voor zijne prompte en royale bediening alsmede voor zijne medewerking bij de voordrachten, hiermede de wensch uitsprekende dat het 's Heerenhoeksch zangkoor nog Aan het voorloopig verslag der staats begroting voor 1903 Hoofdstuk IX, Wa terstaat, Handel en Nijverheid ontleenen wij: Gaarne zou men vernemen, of spoedig eene herziening der Jachtwet tegemoet gezien kan worden. In Staats-Vlaanderen worden duizenden kikvorschen op wreede wijze gedood. Eenige leden wenschten, dat daartegen een wettelijk verbod uitgevaardigd zou worden. Ook waren er, die verlangden, dat vin ken en lijsters, ook in den winter, onder de beschermde vogels opgenomen zouden worden. Voor het hengstveulendepot is weder f 32,600 uitgetrokken. Verscheidene leden waren, op grond van het door deskundi gen over deze inrichting gevelde oordeel, van meening, dat het beter was haar op te heffen en het fokken van hengsten aan particulieren over te laten. Gevraagd werd le. eene opgave van de namen der heng sten, die in het loopend jaar dienst hebben gedaan 2e. of het voor het behoorlijk beheer der inrichting niet gewenscht is, dat de direc teur te Bergen-op-Zoom woont 3e. of het goed is, dat de keurings commissie op de fokrichting invloed oe fent, nu men zegt, dat bij eerste keu ringen van koudbloedige paarden deze van mededinging naar prijzen worden uitge sloten 4e. of de leeftijd van zeven jaren voor afkeuring niet te hoog is. Hierbjj werd herinnerd, dat op de jongste vergadering der vereeniging, Het Nederlandsch Paar denstamboek in overeenstemming met het dikwijls geuite gevoelen van den landbouw de wensch werd geuit den termijn voor afkeuring op niet meer dan 5 jaren te stel len. Met het oog op de vele knoeierijen in den boterhandel werd van verschillende zijden op herziening van de Boterwet aangediongen. Vermeld werd, dat in eene fabriek gedurende twee maanden eene hoeveelheid van 7770 Kilo margarine werd verwerkt en dat het daarmede verkregen mengsel als zuivere natuurboter in den handel werd gebracht. Den 15den December telde de vereeni ging 27 leden, nl. 10 uit Aardenburg, 7 uit St. Kruis, 6 uit Sluis, 3 uit Water landkerkje en 1 uit Groede. In de vergadering, gehouden den 8sten Januari 1878 werden tot eerste bestuursle den gekozen de heeren J. H. de Williano te Waterlandkerkje, J de Bruijne De Die te Sluis (Heille) en G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg. De heer de Wtlliano vond het eigen aardiger, dat het bestuur in zijn geheel meer gevestigd bleef in de onmiddellijke omgeving van Aardenburg en bedankte voor de hem aangeboden betrekking. In zijne plaats werd toen gekozen de heer C. F. Lievens te Heille, die het voorzitter schap aanvaardde, terwijl de heer de Bruij ne aangewezen werd als penningmeester en de heer Vorsterman van Oyen als se cretaris. Daarop volgde de eerste inschrijving. Er was slechts één aannemer, de heer F. van Maldeghem uit Sluis. Aan hem werd gegund de levering van: 3400 KG. superphosphaat 14% a f7,75 2050 KG. chili-salpeter a f 21,—9000 KG. verbeterde peru-guano f 16,50 De prijzen zijn opgegeven per 100 KG. Den 8sten Jannuari 1903 zal het dus 25 jaar geleden zijn, dat de vereeniging Wel begrepen Eigenbelang voor de eerste maal handelend is opgetreden. Wanneer men bedenkt, welke onbere kenbare voordeelen deze vereeniging aan den landbouwer heeft verschaft, daar ha re oprichting den stoot gaf aan het ont staan van talrijke soortgelijke vereenigin- gen eerst in Zeeland, daarna ook in an dere provinciën, zelfs in België, die nage noeg met dezelfde statuten op gelijke wij ze werkzaam zijn, dan magdatjubilé van de eerste coöperatieve vereeniging tot den aankoop van meststoffen wel met eenige opgewektheid herdacht worden, is het al niet door de fabrikanten en leveranciers, dan toch zeker door de verbruikers. Het algemeen ontstaan dier vereenigin- gen is ongetwijfeld van grooten invloed geweest op de daling der prijzen, vooral ook, omdat bij alle kontante betaling na voldoende levering op den voorgrond is geplaatst. Natuurlijk bestaan voor die daling nog andere oorzaken, maar de invloed der vereenigingen kan daarbij niet buiten re kening worden gelaten. Wij willen nog enkele cijfers uit het 25 jarig bestaan dezer vereeniging mede deelen. Bij de aanbesteding in 1879 waren reeds 3 aannemers. 6709 K. G. superphosphaat werd aange nomen door den hr. F. van Maldeghem voor f 7,70

Zelandia | 1902 | | pagina 2