beschuldiging der extra-parlementaire nota en wees op het feit dat zeer vele punten, daarin genoemd en door den heer Yan Kol in het verslag verzwe gen geacht, wel degelijk in andere woorden daarin voorkomen. Ook kwam de heer Cremer op tegen de persoonlijke beschuldigingen tegen hem ingebracht, waarop natuurlijk volgde een antwoord van den heer Van Kol om zooveel mogelijk te handhaven wat hij in zijn nota had gezegd, daarbij gesteund door den heer Schaper, die beweerde, dat een tiental in het verslag weggelaten punten door den heer Cre mer niet waren aangeroerd. De heer Cremer vond verdediging bij den heer Tydeman. Het optreden van den nieuwen mi nister van Koloniën werd door eenige sprekers niet zonder ingenomenheid begroet. Yan de heeren Fock en Pijnacker Hordijk kon de minister vernemen dat zij gaarne een afwachtende houding tegenover hem aannamen, al ontbrak het bij hen niet aan eenige critiek en een aandrang om het, bij de verbete ring van den economischen toestand de.r inlanders, niet te laten bij voorne mens en beloften, maar wel spoedig door daden den ernst der voornemens te' bewijzen. Ook van de zij le van den heer Van Limburg Stirum kan de minister op gcooten steun rekenen, doch natuur lijk moest de heer Van der Zwaag zijn anti-militaristisch hart luchten en kon dé heer Van Kol niet nalaten zijn grieven te ontwikkelen in een zeer uitvoerige rede, die tot ongeveer vijf ure duurde. De Atjeh-aangelegenheden bespreken- dé, stelde spr. een motie der socialisten voor, waarbij de Kamer, afkeurende dén Atjeh-oorlog als gevolg van de imperialistische politiek der Nederland- sohe regeering, de regeering verzoekt stappen te doen tot het sluien van een vredesverdrag met den Sultan en de Atjehhoofden zonder dat onzerzijds de eisch van volkomen verlies van onaf hankelijkheid worde gesteld, met be reidverklaring om de noodige maatre gelen te nemen ter bevordering van orde en rust. Provinciaal Nieuws. TERNEUZEN. De vrijwillige oefenin gen in den wapenhandel, zullen alhier dit jaar eerstdaags een aanvang nemen. 21 November. Heden morgen werd de voerman J. Vercouteren alhier diep getroffen doordat hij twee paarden van de drie dood in zijn stal vond liggen. Oorzaak is onbekend. Aangezien de beesten niet verzekerd zijn is dit voor den man een groot verlies. ST. JANSTEEN. Benoemd tot kom mies-ontvanger te Kapellebrug, de heer A. van de Zande, thans tijdelijk al hier. 's HEERENHOEK 20 November. Lazen wij in de Zelandia van den November» al dat de Katholieke Kerk te Hulst een drietal gekleurde ramen ten geschenke heeft ontvangen, ook de kerk van den H. Willebrordus alhier heeft er twee gekregen, vojr- stellend het een Onze Lieve Vrouw van Lourdes en het andere den doop van Christus door den H. Johannes. Een nog grooter en vorstelijker geschenk echter is haar door een zekere familie ten ge schenke gegeven n. 1. zes zdver«n kandelaars met de daarbij passende lus ters aan het tabernakel. Moge het licht eeuwig schijnen voor die milde gevers. Zooals overal heeft ook hier de vorst vele landbouwers overvallen. Wa ren er vele aardappelen, welke een schip wachten, ongedekt of alleen met stroo gedekt, gemeten suikerbieten mangels en paardenpeeën liggen nog uit te doen. Is de financieele schade te betreuren, menig werkman die anders veel geld kon verdienen, is nu werke loos. Volgens men zegt is hier aan de havens het bericht gekomen dat de suikerbieten-bond weigert peeën te ont vangen. Gemengd Nieuws. Een muzikale stad. De ongeluk kige menscben, die zich door het oefe nen van piano-spelende huisgenooten of door steeds musioeerende buren van, streek laten maken, moeten niet naar Destard in Brazilië gaan. Deze stad met nauwelijks 15000 inwoners, kan zich nl. op het bezit van 8000 piano's beroemen, waarbij dan nog een aantal harmoniums, violen, trompetten en an dere liefelijke instrumenten behooren. 0, was het rustige antwoord. Ik ben de oude kerel. Mevrouw. Ach man, de keuken meid is plotseling zeer ziek geworden. Hier is een rijksdaalder. Ga gauw wat brandewijn halen. Mijnheer (na een uur terugkomende) 't Sssspijl mij voor de (hik) keuken meid, lieve, 't maarrr alle ssslijterijen zijn (hikf rrreeds gesssloten." Burgerlijke Stana. Vrouwelijke tijdsbepaling. Dame (een modemagazijn binnengaande) ,...Ach, lieve man, wacht een seconde op mij,... in een klein half uur ben ik terug." Rechtszaken. Een eere-saluut aan den heer Kooijman, welke het onderwijs gratis geeft, vour zijn lofwaardig streven om zijne kundigheden dienstbaar te maken aan de landbouwen de bevolking dezer streek. HONTENISSE. Met het oog op het binnenkort in exploitatie komen van den stoomtram van Hulst naar Walsoorden hebben Heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland besloten, de in uw blad van 5 dezer medegedeelde nieuwe verpachting der tollen te Rustwat en te Walsoorden, voorloopig uit te stellen. 9 OSSENISSE. Voor het herhalingson- derwijs hebben zich hier aangemeld 18 jongens en 12 meisjes. De lessen voor de jongens beginnen 1 December, die voor do meisjes 1 Januari a. s. KOEWACHT. In de eerste vergade ring der feestcommissie voor de viering van het 25 jarig burgemeesterschap van den heer C. Dierick is tot voorzitter geko- do heer E. Plasschaert, wethouder, tot ondervoorzitter de heer Jac. Pieters, oudste lid van den gemeenteraad, tot se cretaris de heer A. Geerards, hoofd der school en tot penningmeester de heer Jac. de Theye bestuurslid van de wielrijders- vereeniging «Excelsior." Besloten werd het feest te vieren op den dag, waarop de heer C. Dierick voor 25 jaren hier als burgemeester is geinstalleerd zijnde 7 Ja nuari a. s. Om allen in de gelegenheid te stellen bij te dragen in het geschenk, dat Z.Edelachtb. zal worden aangeboden, zul len eenige heeren met een lijst en een beurs bij de ingezetenen rondgaan. Zooals bekend is bestaat hier in de gemeente eene onderlinge vereeniging tot verzekering van paarden. Deze vereeniging viert dezer dagen haar 2jarig bestaan. Was het eerste jaar voor de jonge veree niging een zeer gunstig, in het tweede daarentegen stierven zooveel paarden, dat niet alleen het batig saldo van f 234,03 van verleden jaar vejdwenen is; maar het tweede boekjaar, naar wij vernemen, een te kort zal sluiten. met HULST. Door Burgemeester en Wet houders alhier is vergunning verleend aan de heeren H. P. en F. E. H. Callenfels, handels-agenten, tot het oprichten van eene bewaarplaats van petroleum in het zooge naamde Gravenhuf, onder voorwaarde, dat de gezamenlijke hoeveelheid petroleum niet meer dan 13000 liters mag bedragen en dat de bewaarplaats .en minste 25 meters van eeriig gebouw verwijderd blijve. Naar aanleiding dat B. en W. de beide kerkbesturen gewezen hebben op het groote gevaar dat bij brand voor de kerk bestaat, wanneer in de omheining niet meer ruimte wordt gemaakt, waarop door de brandweer eventueel zich gemakkelij ker toegang zou kunnen verschaffen, schij nen de beide kerkbesturen besloten hier in te gemoet te komen en zal het noodige Verricht worden, opdat die meerdere ruim te verkregen zal worden. SAS VAN GENT. Bij eerie publieke effectenveiling op verleden Zaterdag te Rotterdam gehouden werden o. m. toege wezen in partijtjes, 200 aandeelen van frs. 100 in de Nederlandsche spiegelglasfa- briek alhier en zulks tegen gemiddelde koersen van 23'/2blijkbaar is dus de waarde dezer aandeelen stijgende, en naar wij honren schynt het fabrkaat zeer goed te voldoen. Er zijn alle teekenen dat de spiegelglas industrie een beter tijdperk te gemoet gaat en zulks juichen wij van harte toe, want hoe beter de industrie marcheert hoe meer vraag er komt naar arbeidskrachten en hoe beter loon er kan besteed worden en dat zulks in het belang is van den arbei der zelf, zal wel niemand betwisten. HONTENISSE. Voor den cursus in paardenkennis door den heer J. Kooijman, Provinciaal veearts alhier in een der loka len van de gemeenteschool in de Molen straat te geven, en welke cursus zal aan vangen op- Zaterdag 29 dezer, des namid dags om half twee, hebben zich niet min der dan 28 personen aangemeld, om dezen cursus te volgen. Dit hooge cijfer is ongetwijfeld een ver blijdend toeken en daaruit blijkt klaar dat er bij den landbouwer een ernstig streven bestaat om zich meer en meer te bekwa men in die kundigheden, welke als het ware noodzakelijk ziju om met financieel succes het landbouwbedrijf uit te oefenen. BOSCHKAPELLE. Een kleine onop lettendheid is hier goed afgeloopen. Een arbeider gooide, terwijl hij in de schuur was, een lucifer weg, waaraan geen vuur meer was naar hij meende. Dit was ech ter wel het geval, wat bewezen werd door dat een hoopje stroo, waarin de lucifer was terecht gekomen, begon te rooken en vuur vatte. Gelukkig kon dit spoedig ge- bluscht worden anders waren de gevol gen niet te voorzien geweest. De sociëteit »De Vriendenkring" g vestigd bij de wed. v. d. Veeken alhier, besloot over een veertien dagen nogmaals te vergaderen ter bespreking van den teer- dag en tevens van de prijzen, welke voor de dién dag te houden schieting zullen worden aangebracht. OOSTBURG. De zoo vroeg en op zoo'n barbaarsche wijze invallende winte' heeft hier nogal enkele boeren verrast. Sommige habben nog „peeën" en koe- beeten in den grond zitten en vooral die genen, welke nogal wat rapen hebben gezaaid om zoodoende hun wintervoer te sparen, zullen de scherpe vorst met >,cheele oogen aanzien. Op Zaterdag 22 November a. s. zal vanwege de verleden voorjaar opgerichte schietvereeniging „President Steijn" eene algemeene vergadering worden gehouden in de Graanbeurs, des avonds te halfacht uur. Naar men zegt, kunnen onze kooien weer gerust blijven staan ten minste men fluistert zoo hier en daar, en niet zonder veel innerlijk genoegen, dat het der politie moet gelukt zijn een persoon op heeter daad te betrappen, juist terwijl hij bezig was zijn zak met proviand te vullen op verboden erf. We willen het van harte hopen. Het schijnt, dat de hooge prijzen voor -de boomen besteed velen uitlokken om er ook wat van de hand te doen. Immers, in een plaatselijk blad uit het vierde dis trict staan op èèn dag niet minder dan 24 houtveilingen aangekondigd, wel een be wijs, dat men op dien handel een goed oog heeft. OOSTBURG. Verleden Zondag werd in het hotel van den heer Duste eene ver gadering gehouden van de Afdeeling Oost burg van den Bond van Nederl. Onder wijzers. Na opening der vergadering en lezing der notulen kwam 't eerst aan de orde de behandeling der amendementen op de voorstelling van de Algem. Vergaderiug, die dit jaar in de Kerstvacantie te Gronin gen zal gehouden worden. In de tweede plaats werd eene stemming gehouden over de zaak-Bourtange (een ge huwd onderw. en eene ongehuwde onder wijzeres waren ontslagen.) De bedoeling was of aan die liedeu al of niet steun zou verleend worden. De uitslag was, dat 9 tegen steun verleenen waren, 2 vöör en 3 hlanco van de 14 aanwezige leden, of schoon het hoofdbestuur geadviseerd had in dezen wel onderstand te schenken, wegens 't ongewone van het verleende ontslag. Ten derde werd behandeld een voorstel, om aan de trammaatschappij Breskens Maldeghem te verzoeken reductie te ver leenen voor de leden, die de vergaderingen bijwonen. Dit geschiedde vooral hierom, omdat bij de vorige arrondissementsverga dering 50°/o was gegeven aan de leden, die de vergadering bijwoonden en boven dien, omdat het bestuur ter oore was ge komen, dat de postambtenaren vrije reis hebben 4 maal in 't jaar om hunne ver gaderingen bij te wonen. Het slot der besprekingen was, dat het bestuur opge dragen werd, in dien geest een verzoek te richten tot het bestuur der maatschappij B.—M. Bij rondvraag deelde een der leden mede, dat hij eene aanschrijving had gekregen van den Burgemeester zijner gemeente over ziin agentschap eener levensverzeke ring. Het lid deed dit vooral om ook an deren opmerkzaam te maken op de ver plichting van ieder onderwijzer-agent, om, indien hij nog geene toestemming heeft gevraagd aan Gedep. Staten, zulks nog te doen, daar anders moeilijkheden niet kun nen uitblijven. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. in de vorige voor een lid fanfarekorps, aftredend lid F. van Hemel, gekozen de Haverland. Deze hield de aau- AARDENBURG. Bij de week gehouden verkiezing van het bestuur van ons werd in de plaats van het de heer P. heer J. A. neming eenige dagen in beraad en heeft nu bedankt, zoodat een nieuwe verkiezing noodzakelijk wordt. 't Was Zondagavond taartjes-kermis hij den herbergier P. in de Brouwerij straat alhier, en wel zoo druk, dit eeni ge taartjes-eters aan 7t vechten raakten en een hunner een paar gevoelige taartjes ontving,zoodat hij luidkeels om hulp riep Een paar voorbijgangers die zeker niet van taartjes hielden en ook niet van vecht partijen, lieten den hulproeper aan z'n lot over. Van proces-ver haal hoorden we niet, zoodat wij vermoeden dat hier het motto was veel geschreeuw maar weinig wol. Denzelfden avond omstreeks acht kwam een voertuig met twee den bespannen, zonder begeleider Aardenburg rennen, tot een heel eind bui ten de poort, waar ite paarden werden ge grepefn. Naar wij vernamen was het gespan van af Stroobrugge een afstand van rum een uur gaans voortgehold zonder voerman Het mag dus wel een wonder heeten, dal geen ongelukken gebeurden Paarden en voertuig behoorden aan den zelfden hardrijder van wiens dollen rit wij onlangs melding maakten. Het wordt inderdaad hoe langer mooier. half paar- door hoe Dejmoord in de Dubbele Buurt. Het voorloopig onderzoek in zake den moord op de wed. Dijkxhoorn te Amsterdam loopt ten einde. De mogelijkheid bestaat, dat uit de zaak nog een ander strafge ding voortvloeit. Bij een vorige gelegenheid deelden wij medé, dat de vier verdachten, Groot, Muiselaar, Spekkers en van der Heyde, op het oogenblik, dat tegen hen vermoe dens rezen, leeds uit andere hoofde (in braak) in de gevangenis zaten; doch dat later nog drie andere personen gearses- teerd waren. Dit waren: zekere Frans Diemens, een tamelijk ongunstig bekend staand man, H. D. van den Dool, een van de beklaag den uit de indertijd zoo geruchtmakende strafzaak van den brand in de Staalstraat te Amsterdam en Lucas Kroes, houder van een zeer berucht bierhuis vooraan in de Nes aldaar. Kroes is weder vrijgelaten. Het verband tusschen deze arrestaties en de van den eigenlijken moord verdach te personen is het volgende: Eenigen tijd vóór den moord was de wed. Dijkxhoorn met bovengenoemden Diemers in kennis gekomen. Hij wist in die mate haar vertrouwen te verwerven, dat hij niet alleen volkomen op de hoogte kwam van hare financieele omstandighe den, maar er zelfs aan een huwelijk ge dacht werd. Zoover kwam 't echter niet, daar de vrouw, toen zij begreep, dat 't Diemers uitsluitend om hare bezittingen te doen was, aan de verhouding een einde maak te. Diemers beraamde toen met zijn vriend van den Dool een plan om haar te beste len, waarvan de uitvoering aan dezen laat ste werd overgelaten, in dien zin, dat hij zou trachten er eenige „geschikte" per sonen voor te vinden. Van den Dool was een goede bekende van Lucas Kroes en de vrienden van de zen Groot, Muiselaar, Spekkers en van der Heyde. Hij stelde hen met het plan in kennis en weldra was de zaak beklon ken. 't Spreekt van zelf, dat werd over eengekomen, dat alle in de afspraak be trokken personen hun deel aan den buit zouden hebben, die op ongeveer f 20,000 ge schat werd. Nadat Frans Groot, op de reeds vermel de wijze, van te voren het terrein ver kend had, zijn, in den laten avond van 10 December, hij, Muizelaar, van der Hey de en Spekkers ter volvoering van het plan er op uitgegaan, Daar het viertal, of eenigen van hen, tot dit doel in het bierhuis van Kroes wa ren saamgekomen, dacht men aanvanke lijk, dat ook hij zich bij hen had aange sloten, en werd hij gearresteerd. Aange zien hij echter volledig zijn alibi heeft kunnen bewijzen, en 't geb eken is, dat hij zijn woning dien avond én nacht niet heeft verlaten, waren er geen termen om hem anders dan als getuige in de zaak te betrekken. De zaak zal dus vermoedelijk dit beloop hebben, dat wegens den moord zullen te rechtstaan Frans Groot en Paulus Anto- nius Muiselaar, en dat, afgescheiden van dit geding, F. Diemers en H. D. van der Dool zullen vervolgd worden, wegens het aanzetten tot een strafhaar feit (de poging tot diefstal en de gepleegde braak). Wat den moord betreft, heeft Groot een volledige bekentenis afgelegd, Muiselaar blijft alle schuld ontkennen, doch de be wijzen, ook tegen hem, zijn meer dan vol doende. In de andere zaak heeft van den Dool bekend, doch houdt Diemers zich van den domme, naar 't schijnt, zonder dat hem dit veel helpen zal. Gebleken is verder, dat Groot en Muise laar het huis zijn binnengegaan, en dat Spekkers en van der Heyde daarbuiten gebleven zijn en gewacht hebben op een teeken om binnengelaten te worden. Toen dat teeken achterwege bleef, omdat de anderen, vóór zij het geven konden, door de vrouw zijn overvallen, hebben zij zich verwijderd. Zoodat ook hun, in den zin der wet, geen eigenlijk aandeel, noch aan de gepleegde braak, ten laste gelegd kon worden. Op dien grond zullen ook zij niet anders dan als getuigen kunnen gehoord worden. Practische samenwerkingIn de ge meente Kollumerland (Fr verhuurt het burgerlijk armbestuur elk jaar perceeleri bouwgrond, gelegen bij Veenklooster. De pachters zijn arbeiders, die het iet ruim hebben. Men bood op die verhuring steeds tegen elkander op, met het gevolg, dat de prijzen altijd te hoog liepen. Nu dit jaar de verhuring weer aange kondigd werd, hielden de arbeiders ge meen overlegbesloten werd niet tegen elkander op te bieden. De verpachting kwam en men handel de volgens afspraak. De gevolgen waren voor de huurders gunstig de huurprijs is dit jaar 50 pc. lager dan verleden jaar. Sommige pereeelen zullen niet meer dan f2 huur per pondemaat (36'/« A.) doen. Van 1 tot 15 Nov. Westdorpe, Huwelijks-aangiften. 15. Petrus de Hert (van Wachtebeke) 38 j., jm. en Maria Vervaet, 25 j. jd. Geboorten. 3 Mathilda Adolphina Pru de itia, d. van Petrus Augustinus Kindt en Honorine Vervaet. 10. Brigitta Oran- da, d. van Leonrdus Thomaes en Leonie Lammens. 14. Maria Alina, d. van Edu- ardus Kamoen en Pharailda Broeckaetr. Overlijden. 9. Albert Johannes Stepha- nus, 5 j., z. van Emile de Ridder en Jo hanna Mana Kesbeke. 11. Engelbertus van den Abeele, 88 j., echtgen. van Ida Roë- giest. Axel. Huwelijks-Aangiften. 6. Pieter Goossens (van Zaamslag) 23 j., jm. en Dina Janneke Jansen 23 jjd. Geboorten. 2. Susanna Geertruida, d. van Frederik Bakker en Margaretha Ze- gers. 9. Adriana d. van Jan Lourens en Santina van Dixhoorn. 8. Krijn z. van David Kotvis en Maria de Kraker. 8. Veneranda Maria Johanna d. van Eduardus Jacobus Groothaert en Sidonia Nathalia de Moor. 9. Zulma Maria Mathilda d. van Bernardus Seghers en Mathilda Maria Si- moen. 15. Zulma d. van Adolphus Bree- poel en Leon ia Maria Segers. Overlijden. 2. Dina Faas, oud 4 m., d. van Cornelis Anthonie en van Maria Ver schelling. 9. Jacomina Verberkmoes, oud 8 j., d. van Levinus en Krina Maria Faas. 12. Jan Ruben, 38 j., echtgen. van Maria Anthonia Hamelink. 12. Leontine Ver- eecken, oud 2 m., d. van Adriaan en van Elodia Meul. 12. Leonie van Hecke, oud 28 j., echtgen. van Josephus Sturms. 13. Frederik Hollebek, oud 15 m., z. van Christiaan en Maria Bakker. Sint Janateen. Huwelijks-Aangif ten. 3. Gustavus van Dorsselaer 24 j., en Maria Coleta Wagenaer 19 j., jd. Geboorten. 2. Cyrillus z. van Augusti nus Josephus Inghels en Philoraena Franck- aert. 1. Angela Catharina, d. van Al- phonsus Sturrh en van Marie van Dorsse laer. 5. Maria Louisa, d. van Desiderius Verstraeten en Mathilde Steijaeit. 8, Al- phonsius Josephus Antonius, z. van Jose phus Vinck en Maria Philippina van Goe- them. 13. Edema Louisa, d. van Petrus Augustinus Poppe en Maria Magdalena Vonck. Overlijden. 1. Johanna Marie de Clercq, oud 68 j., echtg, van Bernardus de Buck. Ter iVou^en. Huwelijks-aangiften. 14. Andries Willem Riemens, oud 19 j., jm. en Suzanna Adriana Wisse, oud 18 j., jd. Daniël Frans Dieleman, oud 27 j., jm. en Sara van Drongelen, oud 22 j., jd. Geboorten. 9. Anna Cornelia, d. van Daniel Cornelis Hol en van Maria Sara van Houte. 11. Jacoba Neeltje, d. van Simon Michielsen en van Tanneke Allaart. 13. Willem Constantinus, z. van Jacobus van Bellen en van Bertha Maria Wingen- der. Neeltje Elizabeth Pieternella, d. van Jan van Wijck en van Jozina Paulina Ko- lijn. 14. August Johan, z. van Jacobus Ber nardus Galle en van Jacomina Maria Leu- nis. Overlijden. 10. Johannes Marinus Herre- bout, 2 m., z. van Janna. 12 Francina Sara Lensen, 7 w., d. van Jan en Jacoba Harte. 15. Jozias de Smit, 2 m., z. van Jan en van Tanneke Suzanna de Kraker. Clinge. Geboorten. 4. Catharina Flo- rentina d. van Fredericus van Raamdonck en Maria Louisa de Bleyser. 4. Gerardus Jacobus z van Jacobus Josephns Muller en Charlotte Coleta Schillemans. 8. Floren- tius z. van Tbeophiel Lodewijk Clarijsse en Eugenia Reijns. 7. Anua Maria d. van Fredericus Levinus Lochefeir en Maria Leonia Vergauwen 13. Honoré z. van Fredericus Vertenten en Mathilda Joanna Vercauteren. Overlijden. 2. Petrus Johannes Pauwels 5 m., z. van Fredericus en Stephanie Ma ria de Brnijn. 10. Celetinus Laureijs 76 j., weduwn. van Seraphina Vercruijsen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg PER TELEGRAAF. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling J. C. V., 18 j., boeren knecht, Kattendijke tot 4 m., C. de G., 24 j., boerenknecht laatstelijk te St. Kruis, thans zonder bekende woon- of verblijf plaats, tot 3 m., J- v. L., 22 j., bootwer ker Ter Neuzen tot 6 w., J. A. P., 16 j bakker St. Jansteen en S. P. v. d. H., 22 j., metselaar Ter Neuzen beiden tot 1 m., en A. A. v. B., 22 j', landbouwer St. Jansteen tot 14 d., gev.-straf en S. d. C., 15 jzonder beroep Groede tot f 10, b. s. 10 d. h. en C. M., 18 j., leurder Arne-

Zelandia | 1902 | | pagina 2