Binnenland. Provinciaal Nieuws. Uit België. Gemengd Nieuws, deel uit toen de troebelen in de maand April uitbraken. Op dat tijdstip haastte Rubino zich geld te zenden aan de onder steuningskas der socialisten alhier om de algemeene werk taking te steunen. Doch hij werd woedend toen hij de beslissing der Belgische socialistische leiders vernam, die tengevolge der gebeurtenissen, welke men zich herinnert, de herneming van den arbeid bevalen en kalmte aanpredikten. Eenige weken later werd Rubino ver dacht een spion te zijn en uit de Autono mie Club verjaagd. Van dat oogenblik af zwoer hij, dat zijne daden de beschuldi ging tegen hem ingebracht zouden looche nen. Hij had nog slechts één droombeeld, een monarch te dooden Leopold II, van wien men veel in de Engelsche bladen sprak. Hij kwam den 28 October te Brus sel aan en huurde een kamer in de Been houwersstraat. Sedert dien dag leefde hij, zonder hulpbronnen zijnde, van aalmoezen en enkele giften. Den morgen van zijn aankoms' begaf hij zich naar het Italiaan- sche gezantschap, waar men hem 2 frank gaf. Drie dagen later werd hem door den consul van zijn land 5 frank ter hand ge steld. Voorts verkocht hij achtereenvol gens zijn linnengoed, schoenen, kleederen en zijn scheermes. Steeds was hij met het denkbeeld bezield den Koning te dooden. Toen hij eergisterenavond na zijn ver hoor naar de gevangenis van St. Gilles werd vervoerd in een celrijtuig, zong hij gedurende gansch den tocht anarchistische liederen in 't Fransch en Italiaansch. Het parket is overtuigd dat Rubino een medeplichtige te Brussel had, die hem de noodige gegevens heeft verstrekt om- de vervulling van zijn schelmstuk te verge makkelijken. Er béstaat namelijk tusschen den dag van aankomst van Rubino te Brussel en den dag waarop hij in zijn lo gement kwam waar hij ging wonen, een leemte van verscheidene dagen, over wel ke de schuldige heeft geweigerd inlich tingen te verstrekken. De politie zoekt met den meesten ijuer naar een individu, als anarchist bekend, en die te Brussel is verdwenen den dag voor den aanslag. Leopold II, alzoo zeide mij een persoon uit de omgeving van Zijne Majesteit, heeft altijd de raadgevingen in den wind ge slagen die men hem gaf. Men poogde hem- te overtuigen dat hij voorzorgen moest nemen en zich niet blootstellen, gelijk hij de gewoonte heeft te doen zelfs in het buitenland aan den pondjaard of de revolver van den een of anderen anar chist. Niets hielp. De vorst ging vuurt al leen te wandelen, voornamelijk in de om streken van het kasteel van Laken, al leen vergezeld van een erdonnance-officier, zich hoegenaamd niet bekommerende om het gevaar waaraan hij zich blootstelde. Men heeft gezegd, dat de aanslag van thans de eerste is waarvan de Koning direct het doelwit is geweest. Dat is niet volkomen exact. Een vijftiental jaren ge leden wandelde een anarchist, wiens naam eenige beroemdheid gekregen heeft, Cyvoet, niet ver van het kasteel van Laken, op de wegen die de Koning bij voorkeur nam. Cyvoet was van een vriend verge zeld. Plotseling werd eene verschrikke lijke ontploffing gehoord. Men snelde toe; de gezel van Cyvoet werd aangetroffen op den grond liggende, vreeselijk aan het dijbeen gekwest. De instructie bracht aan het licht dat de ongelukkige in een der zakken van zijn broek dynamiet had, dat eon uurwerk van zijn vinding moest doen ontploffen. Ondervraagd, verklaarde de gewonde, dat hij eene proefneming wilde doen in de vrije natuur, docb dat hij volstrekt geen misdadige plannen gekoe sterd had. Hij stierf eenige dagen later, en daardoor was de justitie niet bij mach te de ware voornemens vast te stellen van Cyvoet en diens vriend; doch de mee ning der magistraten met het onderzoek belast was, dat ze een aanslag op het le ven des Konings wilden plegen. ,,The Grange, Falconbridge Daar gaat mijne zuster wonen, dus. Dus... dan... Wat een uil ben ik geweest, zei- de de knaap. Ze is met hem getrouwd. Uwe zuster Ja. Weet ge zeker dat uw vader een goede man is Hoe durft ge het vragen, zeide Charling. Vertel me liever wat van uwe zuster. Zij is het beste meisje van de we reld. Och, liefje, ga mee, loop zoo hard ge kunt, misschien kunt ge- u nog op knappen voor zij komen, dan behoe ven zij ni"ts er van te weten. Zij hamen elkaar bij de hand en sa men renden zij zoo hard zij konden naar huis tot Charling regelrecht in Murchison's geopende armen liep. Hij overlaadde zijn weergevonden schat met kussen in plaats van welverdien de verwijten. En (oen het rijtuig voor de deur stil hield onder het gejuich der pachters en dienstboden, stonden de beide kinderen hen op te wachten, hij in een lakensch kostuumzijn koffers waren reeds vooruit aangekomen en zij in vlek keloos wit neteldoek Toen stapte eene dame uit, zoo lief als de prinses uit een sprookje, met oo- gen zoo blauw als die van Harry en Suik.er-Hui'tnx.e en suiker-uecijnH. Aau den minister van financiën en aan den minister van waterstaat is het vol gende adres gezonden Nu van sommige kanten wordt aange drongen op het heffen van een surtaxe bij den invoer van suiker, achten onderge- teekenden, Zwaardemader Co., jamfa brikanten te Amsterdam, zich gedrongen de aandacht van Uwe Excellentie er op te vestigen, dat deze surtaxe den prijs van de suiker zal verhoogen, en dat de Ne- derlandsche jamfabrikanten daardoor bij uitvoer weder achter zouden staan op de wereldmarkt, wanneer die surtaxe niet, evenals de accijns, bij uitvoer van met suiker vervaardigde artikelen werd terug gegeven. Dat dus, indien er fiscale rede nen zijn, waarom geen surtaxe-restitutie bij uitvoer kan woiden verleend, het heffen van de surtaxe alleen reeds daarom on aannemelijk is, afgezien van de redenen welke reeds door anderen daartegen wer den aangevoerd. Voorts wenschen wij te ondersteunen de stemmen, die opgaan tot het verkrij gen van afschaffing of althans sterke ver mindering van den suikeraccijns, en mer ken daarbij op, dat voor goeden jam, uit sluitend van vruchten en suiker vervaar digd, de tegenwoordige suikeraccijns 42 a 48 °/o van den kostprijs der grondstoffen vertegenwoordigt. Voorwaar een veel te hooge belasting voor dit algemeen erkend goede voedingsmiddel 1 Door deze hooge belasting wordt het gebruik van surrogaten in de hand ge werkt en is het gebruik van jams hier te lande nog betrekkelijk klein, daar de goede jams te duur zijn. Wij zijn over tuigd, dat bij aanmerkelijke verlaging van den suikeraccijns, b. v. tot f 10 a f 13.50 per 100 kilogram, het suikerge- bruik ook voor jams sterk zal toenemen, zoodat het meedere gebruik spoedig zal opwegen tegen den verlaagden accijns en de belasting-opbrengst slechts korten tijd minder zal zijn. HULST. Zondagavond had in de concertzaal der Harmonie in het hotel ,,De Graanbeurs" het tweede gedeelte plaats van den internationalen tooneel- en voordrachten wedstrijd, uitgeschrev3n door de vereeniging „Ernst en Luim" alhier. Een groot aantal dames en heeren ook uit omliggende gemeenten, waren opgekomen om dezen wedstrijd bij te wonen zoodat de groote concert zaal te klein was om alle bezoekers te bevatten. Een tweetal heeren uit Gent waren niet opgekomen doch daaren tegen was thans aanwezig een mede dinger uit Antwerpen die wegens on gesteldheid den vorigen Zondag niet was kunnen optreden. De verschillende voordrachten, de comische zoowel als de dramatische, werden meesterlijk vertolkt. Vooral veel succes had Mei. A Ringler uit Leeuwarden, die reeds vele gouden en zilveren medailles op reciteerwedstrij- den heeft behaald en de heer J. W. Mel- kert uit Tie], die een door hem ver vaardigde en uitgegeven alleenspraak met zang voordroeg. Ook de andere heeren kweten zich over het algemeen goed van hunne taak. De tooneelvereeniging „De Vreugd" uit St. Gilles (Waes) speelde-een blijspel met zang in 2 bedrijven getiteld „Ker misavond." In plaats van de nummers, die wegvielen door het niet opkomen van de mededingers uit Gent, gaven een paar heeren uit Hulst en Mej. Rin gler uit Leeuwarden een vijftal voor drachten, die levendig werden toege juicht. Zondag 30 November zal de wedstrijd worden voortgezet en dan zal onder meer optredende bekende rederijkerskamer uit Ham me (België). Niet van onzen gewonen correspondent.) RED. HULST. Maandagmorgen werden de ketels van de locomotieven van den stoom- omsloot de beide kinderen in een om helzing, terwijl een ernstig man met vriendelijken blik het groepje gade sloeg. Toen Charling met haar vader al leen was vroeg zij Vader, waarom hebt gij het mij niet verteld? Ik wilde dat ik het had gedaan. Maar ik dacht dat mijn meisje mij zou vertrouwen. Ween niet liefje, alles is nu immers in orde, niet waar Papa, ik zal heel, heel veel van haar gaan houden. Maar, vaderke, houdt ge nu niet meer van mijn moe ke De keukenmeid zeide het. Dat kunt ge nog niet begrijpen, mijn kind. De dame, die heden in mijn huis is gekomen, heb ik mijn leven lang lief gehad en ik zal van uw moe ke houden zoo lang ik leef, Charling- lief. Gij begrijpt het nog niet maar zij begrijpen het beiden. tram door den Rijksingenieur onderzocht en allen goedbevonden en wordt vermoe delijk a. s. Donderdagmorgen proef ge reden. GRAAUW. De uitslag der stemming op 14 dezer voor een raadslid, ter ver vanging van den heer Francken, die als zoodanig bedankt heeft, is, als volgt. Van de 274 kiezers, volgens de kie zerslijst, hebben 183 hui.ne stem uit gebracht. Er waren 2 biljetten van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 91 was. De candidaten P. A. van Campen en A. M. Plasschaert bekwamen res pectievelijk 98 en 83 stemmen, zoodat de eerste verkozen is. TER NEUZEN. Door den heer Commis saris der Koningin in Zeeland zijn met in gang van 20 November a. s. benoemd in de gezondheidscommissie voor de vereeni ging van gemeenten, welke haar zetel heeft te Neuzen. a. tot lid en voorzitter A. Moerdijk lid van de Provinciale Staten van Zeeland te Zuiddorpe b. tot leden Mr. F* *C. van Deinse, ad vocaat te Neuzen, R. P. Offringa, arts te Axel, R J. Klaassens, apotheker te Neuzen en J. Wisse, bouwkundige te Zaamslag. SAS VAN GENT. Zondag is hier het broederschap van den H. Blasius, patroon tegen keelziekte, canoniek door Mgr. den Bisschop van Breda opgericht. Een overgroot getal geloovigen maakte van de opengestelde gelegenheid ge bruik, om zich voor of na het lof als lid te laten inschrijven. Weldra zal achter in de kerk een prachtig beeld van den H. Blasius (waarvoor aan de huizen gecollecteerd is) geplaatst wor den. Een woord van lof en dank komt den Zeer Eerw. Heer Pastoor toe, voor het instellen van die broederschap. Het gerucht loopt, dat we met Januari op GentTerneuzen Zondags avonds om 9 uur en dus ook Maandag morgen weer een trein krijgen, moge dit gerucht waarheid bevatten. Voorloopig zal het exportslachten, waarmee in het voorjaar eenige proe ven genomen zijn, niet voortgezet worden. SAS VAN GENT Uitslag van het concours gehouden op 16 November in het café van den heer E. Geirnaerdt te Sas van Gent, 50 deelnemers waarvan 29 spe lers uit Sas van Gent. Ie prijs 13 frank J. Bruinings en A. Genbrugge beiden te Sas van Gent, 2e prijs 10 frank H. Pussemier Assenede en G. de Coocker Westdorpe, 3e prijs, 7 frank Chi. Claessens en A Acke beiden te Sas van Gent, 4e prijs 5 frank D. de Coocker en Pr. Plasschaert beiden van Westdorpe. Posterijen. Benoemd tot brievengaarder te Wil- helminadorp A. Verboom, thans brie ven- en telegrambesteller te St. Maar tensdijk. Eervol ontslagen de brieven gaarder te Aagtekerke, C. Maljers KOEWACHT. Onze beminde burge meester, de heer C. Dierick herdenkt, zooals wij onlangs meldden, binnenkort den dag, waarop hij voor 25 jaren als burgervader dezer gemeente werd aan gesteld. Deze dag zal voorzeker niet onopgemerkt voorbijgaan. Eene feest commissie, waarin o. a. de gemeente raad en de hoofden der beide scholen behooren, heeft zich gevormd om het feest op eene waardige wijze te vieren. De besmettelijke kinderziekte, de mazelen, welke sinds eenigen tijd in deze gemeente woedt, breidt zich meer en meer uit. Een paar kinderen zijn reeds aan de gevolgen dezer ziekte over leden. De bewaarschool op het Belgi sche gedeelte dezer gemeente is, wegens gebrek aan leerlingen, voor on bepaalden tijd gesloten. Het aantal absente wegens ziekte is in de laagte klasse der openbare scholen ook zeer groot. ZAAMSLAG. De plotseling ingetre den vorst heeft menigeen overvallen, want nog lang zijn niet alle suiker bieten uit den grond. Hier en daar is men reeds klaar met ploegen zelfs, doch vooral zij die veel gemeten met bieten hadden, zitten nog druk in het werk. In de laatste dagen kwamen er handen te kort bij 't bie- tensteken en het natte van den bodem, gevoegd bij de sterke vertrekking der bieten, was oorzaak, dat de prijs voor het steken al van 5 cent tot 7'/i cent per roe was geklommen. Voor velen is de vorst stellig wel 14 dagen te vroeg ingevallen. Deze week werden hier veel karpers gevangen, die schijnbaar bewusteloos aan de oppervlakte dreven. Door éen persoon werden er 16 buit gemaakt, die samen stellig wel 50 K. G. wo gen. GROENENDIJK. Woensdag 12 Novem ber had de installatie van de Eerw. Zusters van het liefdegesticht plaats. De Eerw. Zusters zijn van het Catharina-ge- sticht uit Bergen-op-Zoom. Zij werden des voormiddags 9'/» ure door den Z. Eerw. Heer Pastoor te Walsoorden afgehaald met het rijtuig van den Edel Achtb. Heer Dumoleijn notaris alhier. Hadden vroeger reeds de ingezetenen door ruime bijdragen voor het tot stand komen blijkt gegeven van hun ingeno- menheid met de inrichting, thans deden zij dit door het uitsteken der vlaggen. Om 10 ure werd eene Heilige Mis met assistentie ter eere van den patroon der stichting den Heiligen Antonius opgedragen, die door ve le parochianen werd bijgewoond. Na de Heilige Mis konden de ingezetenen het schoone gebouw in oogen schouw nemen en keunis maken met de Eerwaarde Zus ters. Het gebouw mag voorzeker schoon ge noemd worden. Het is niet alleen een sie raad voor ons dorp, maar voor de geheele gemeente. Uiterlijk is het fraai en grootsch, maar ook inwendig voldoet het uitstrekend het bevat ruime en luchtige kamers, die geheel volgens de nieuwsten trant zijn ingericht. Wij hopen dan, dat velen van het lief degesticht alhier zulken gebruik maken, waarvoor met 1 Januari 1903 de gelegen heid zal worden gegeven. BIERVLIET Heden Dinsdag had al hier de plechtige installatie plaats van onzen nieuwen pastoor den Z.E.W. Heer Ed. van Acker. Circa 91/* uur werd door zijn Eerw. eene solemneele mis opgedragen geassisteerd door den Z.E.W. Heer Van Dijk pastoor van Westdorpe en zijn eerw. broeder Eug. Van Acker Kapelaan te Hulst. Na het evangelie beklom de H.E. H er deken van IJzendijke den predikstoel en schetste in korte woorden de wederzijdsche plichten van den herder en de hem toevertrouwde kudden. Na afloop van de plechtigheid werd de geinstal leerde pastoor staatsgewijze naar de pastorie geleid, waar zijn eerw. door de verschillende besturen werd gecomplimen teerd. Gedurende den dag mocht onze nieuwe herder nog vele blijken van be langstelling ontvangen. Kerk en pastorie waren Detjes versierd. Ook prijkten er verschillende chronogram men en opschriften. Aan den ingang der Kerk las men 't volgend chronogram „ALLe BlerVLIetenaren, WeL Eer- WaarDe, WensChen U WeLkoM V' Te midden der kerk stond op een triomf boog „HULDe Van BlerVLIets InWoners aan hUn pastoor EDUarDUS Van ACker op zIJne pLeChtlge Intreê." En in de zaal had men nog een latijnsch chronogram aangebracht „Ut paroChUs DlU LmtUsqUe VIVAs hoC Una VoCe rogaMUs." Wat in het hollandsch beteekent „Leef als pastoor lang en tevreden dit vragen wij eenparig. Moge deze wensch vervuld worden 1 BIERVLIET. Twee zusters, tooneel- spel, en Joost Uilenspiegel, blijspel, werden Zondag opgevoerd door de re derijkerskamer Jacob van Lennep voor een buitengewoon talrijk publiek. Den Zondag na Sint Maarten gaan de jonge lui uit en te prijzen is het, dat zij dan een gepaste uitspanning bijwonen, doch zij hinderen dan wel eens de aandach tige toehoorders door hunne levendig heid, of liever rumoerigheid. Er werd goed gespeeld, ook de Har monie gaf eenige muzieknommers ver dienstelijk ten gehoore. Voor het bal wat al te veel bezoek, om het dansvermaak genoegelijk te kun nen noemen. BIERVLIET. Benoemd tot onderwijzeres aan de school van den heer Verhage al hier, mej. Anna Vlieger te Zuidzande. OOSTBURG Nov. Het schijnt, dat de mazeleu hare intrede hebben gedaan in onze gemeente. Ten minste zo" hier en daar hoort men ervan, dat zich onder de jeugd sporen dier ziekte beginnen te ver- tooneu. Immers in de Openbare School is het aantal der absenten reeds een tien of vijftiental in een paar klassen; van het slui ten der scholen is echter geen sprake, daar de mazelen niet meer onder de „besmette lijke" ziekten gerekend worden' Verleden Donderdag werd de tweede paardenmarkt gehouden. Was het aantal der aangevoerde paarden en veulens op de eerste markt in Juli ruim 170, nu bedroeg hun aantal niet minder dan 220 a 230. Reeds van 's morgens heerschte op alle wegen, die naar Oostburg voeren een be drijvige drukte. De handel was, evenals de vorige maal, zeer levendig; ofschoon het aantal ver kochte dieren niet zoo groot was in even redigheid met het aangevoerde aantal als op de vorige markt. Evenwel, dit kunnen we constateercn, dat de pogingen om de markt op te richten en te doen bloeien, bovenmate geslaagd zijn. Moge dit in de toekomst steeds zoo zijn. De lezing van den heer M. S. van Houten in het lokaal van den heer Duste Donderdagavond was zeer druk bezocht. Tot zelfs van Biervliet waren toehoorders gekomen om den oud-minister te hoo- ren. Zijne verhandeling (waarvan het onder werp van te voren niet was bekend ge maakt) liep over de kruiswet Zaakrijk en duidelijk behandelde spreker zijn on derwerp, evenwel zonder groote blijken van redenaarstalent te geveneen De mosthenes is M. van Houten blijkbaar niet. Deze week bevond zich een ietwat luidruchtig matroos op de Tram. De con ducteur Kr. maande der levenmaker tot kalmte. Deze echter was daar niet mee ge diend, want eenige minuten latei viel hij genoemden Kr. aan met een mes en tracht te hem te verwonden, doch het mes schijnt afgestuit te zijn op het waarschuwing® fluitje van den conducteur. Op de boot werd de gevaarlijke sinjeur ingerekend. Zooals wij indertijd mededeelden, wer den in de maand Juli te Rome opgelaten 2835 Belgische postduiven. Van die duiven zijn een groot aantal niet op hare hokken wedergekeerd. Slechts een 500-tal hebben de plaats harer bestemming bereikt. De andere zijn door vreemden opgevan gen, door roofvogels verscheurd of in de bergachtige streken bezweken. Verleden week kwam te Heijst nog een duif thuis, die blijkbaar gedurende al dien tijd rond gevlogen had om haar hok weder op te sporen. De cijfers op den ring waren nog goed leesbaar en de merken waren onge schonden. Een proces van principieel belang. Bij het Landgerecht te Frankfort a/d Main hangt op het oogenblik een proces van principieel belang, dat misschien later in zijn hoogste instantie ook voor het rijksgerechtschof te Leipzich komt. De zaak is de volgende: Een journalist te Frank fort liet zich telefonisch verbinden met Kalsruhe. Gedurende het gesprek kreeg hij een sterken, electrischen schok en zakte bewusteloos ineen, terwijl er bloed vloei de uit zijn mond en neus. Na eenige tijd kwam hij bij, maar sedert dien tijd lijdt hij aan een ernstige verlamming van den rechter kant van zijn lichaam. In rechten eischt hij nu een levenslange lijfrente v. 1800 mk., daar volgens het advies van de ge neeskundigen zijn herstel onmogelijk is. Zeker geen onbillijke eisch. De post-ad- ministratie wijst intusschen de verant woording voor het ongeluk van zich af, daar zij het toeschrijft aan het ongeluk- kig gevolg van vis major, en beweert dat zij alle voorzorgsmaatregelen heeft geno men om de menschen die de telefoon ge bruiken, te beschermen. Alle menschen die met de telefoon te maken hebben, stel len natuurlijk levendig belang in den af loop van dit proces. Zwaar gestraft. Volgens de Daily Mail treedt men tegenwoordig in New- York met groote strengheid op tegen het snelle rijden met automobielen. Tot nn toe bepaalde de rechter zich tot groote boeten, thans is een voorname meneer tot zes maanden gevangenisstraf met dwang arbeid veroordeeld, omdat hij met zijn au tomobiel tegen een tram is opgereden, waardoor niet minder dan 23 menschen gekwetst werden. Deze aanzienlijke schat rijke automobielrijder werd dadelijk van het gerechtschof naar de gevangenis ge bracht, waar hem zijn snor werd afge schoren en zijn haar afgeknipt; vervolgens werd hij in een gevangenispakje aan zwa- ren dwangarbeid gezet. Zeker een re medie tegen het gewetenloozo harde getuf men zou 't zelfs een paardenmiddel kun nen noemen. De Avonturen van een honderdjari ge. Zekere Frutus Caballero te Madrid, die dezer dagen zijn lOOen verjaardag vier de, mag er zich op beroemen twee maal gefusilleerd te zijn geweest en toch in leven gebleven te zijn. Tijdens den eersten Carlistischen opstand werd hij door generaal Cobrera tweemaal gevangen genomen. De eerste maal werd hij gegrepen met 18 kameraden na den slag van Fudela de Navare. De groep gevangenen werd voor een peloton soldaten geplaatst. Caballero viel in zwijn, juist op het oogenblik dat men het bevel „Vuur!" gaf. Hij stortte ter aarde, zonder dat een der kogels hem had geraakt, en wist, toen hij tot zich zelf kwam, te ontsnappen. Eenige jaren later viel hij voor de tweede maal in de handen der Carlisten, die hem mei 35 zijner kameraden, fusil leerden op de vlakte van Tolesa. Ditmaal vloog een kogel hem in den mond die langs de achterzijde van het hoofd er weder uitkwam. Toen men de lijken naar het kerkhof voerde, bemerkte men, dat Caballero nog leefde. Hij werd in het ziekenhuis verzorgd en genas volkomen. Modern geluk. Heer„U is alzoo gelukkig gehuwd, mevrouw Dame „Ja zéér. Den zomer breng ik aan liet zeestrand, den winter in het Zuiden door."

Zelandia | 1902 | | pagina 2