J JüRRIJ-HOEBÉ, TerReuzen 132,50135,- 140.-ei f4150. Kanadaboomen, Zierikzee, m Reclame Bedden. 2 pers Veeren Bed. Peluw en Kussens, f 30,-. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. 405 zeer zware Openbare Verkooping. Karn- en Melkgereedsehap, Openbare Verkooping. 130 Olmen Boomen, Ongeveer 175 olmen dito, Sigarenfabrikan ten, Rechtszaken. Telegrammen. Ingezonden Stukken. Hoogwatergety te Ter Neuzen DAGEN. Voorin. Nam. Zaterdag 15 November 1.2 1.22 Zondag 16 1.42 2.2 Maandag 17 2.23 2.46 Dinsdag 18 3.7 3.31 Woensdag 19 3.54 4.18 Marktberichten. Advertentiën. "Wordt franco geleverd door gevuld met nieuwe dubbel gezuiverde Veeren, linnen bewaste Tijk, 1 wollen-, 1 chitsen-, 1 molton Deken, Bed- en Peluwovertrek en 2 matrassen voor Betere kwaliteiten voor des voormiddags 10'/» uur in het open baar verkoopen blijven steeds concurreeren zoowel in prijs als kwaliteit. Op<' n ha re Fcrhoapivg te HULST, Sen held. Sergeant„Als je nu plot seling den vijand aan den rand van dat bosch voor je zag, wat zou je dan doen Pimpel?" Pimpel: „Schrikken sergeant." Reislustigen. Drie Zaansche jongens, onderscheidelijk 13 en 14 jaar oud, die in den loop van den zomer zooveel van de heerlijkbeden van Dusseldorf hadden ver nomen, besloten daarheen ook eens een reisje te maken. Zondagavond gingen zij aldus meldt het Hbld. op weg, den polder door, naar Amsterdam, waar twee van hen overnachtten in een der vele karren nabij het viaduct, terwijl de derde een familielid opzocht, welk familielid echter, toen deze bemerkte dat „ze er thuis niets van wisten", hem weder naar Zaandam terug bracht. De twee kamera den echter zetten den volgenden dag de reis voort. Na een paar horloges te hebben beleend (een der jongens had er zes van zijn vader weggenomen) kochten zij een spoorkaartje naar Arnhem. In Utrecht wer den zij door een rechercheur opgemerkt, die met hen de reis naar Arnhem mede- maakte en zoo met de plannen van de jon gens bekend geraakte. Onze avonturiers keken, te Arnhem aangekomen, raar op hun neus, toen ze door den heer, met wien ze ook gezellig hadden gepraat, en wien ze nog een horloge te koop geboden hadden, werden uitgenoodigd, om nu maar weer naar hun ouders terug te keeren. Meteorologische postzegels. Natuurlijk zijn ze in Amerika. Sedert eenige dagen kunnen de bewoners van Washington, wanneer zij 's morgens met de eerste post brieven krijgen, constateeren, hoe het Weêr waarschijnlijk worden zal. De post- bureaux zijn n.l. met het observatorium verbonden, en een speciaal daartoe inge richt stempel vermeldt, behalve den datum, nog de woorden: schoon, regenachtig, mistig, bewolkt, stormachtig, al naar de meteorologische voorspelling. Daar de re sultaten van dit nieuwtje voortreffelijk heeten, zal het overal ingevoerd worden, waar observatoria zijn, tot genoegen van alle philatelisten der wereld, en meer nog van speciaal-verzamelaars. By een vechtpartij tusschen twee leer lingen der H. B. S. te Tiel schoot de een met een revolver, gelukkig zonder te ra ken. De ander sloeg daarop zijn tegenstan der met een ijzeren staaf zóó op het hoofd, dat geneeskundige hulp verleend moest worden. Voetbal op den kansel. Een predikant te Port-Glasgow hield eenigen tijd geleden een kanselrede, die hij aanving met een verheerlijking der voetbalsport. Hij spoorde zjjne jeugdige gemeenteleden aan niet al leen de wedstrijden bij te wonen en er over te discussieeren, maar zelf te spelen zooveel in hun vermogen was. Hij hekelde het wedden en drinken dat nog bij som mige wedstrijden plaats vond en eindigde met te zeggen dat het christendom ook in de sport een schoone roeping te vervullen heeft. Sportbl.) Zeldzaam geval. Uit Rijsbergen wordt aan het D. v. Nbr. gemeld: Dat eene weduwe drie huwbare doch ters heeft, is niets bizondersmaar dat die drie zusters met drie broeders trouwen, gebeurt niet alle dagen. En als daar bij komt dat de eenige broer dier zusters met de eenige zuster der drie broeders huwt, dan staan we voor een uiterst zeldzaam geval. Dat geval echter zal zich dezer dagen alhier voordoen door de volktrekking van het huwelijk van de twee laatste paren uit de families B. en R. te dezer plaatse. Hooge leeftijd. Te Roggenhaussen bij Graudenz heeft een oude werkman, Jo- hann Jesionowski, zijn 107 den verjaardag gevierd. Keizer Wilhelm zond hem 100 mk. ten geschenke. Jesionowski is nog volkomen gezond en is nog op zijn 90ste jaar met een half blinde vrouw getrouwd. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg PER TELEGRAAF. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens: verduistering: H. L. M. H. 24 jaar, zonder beroep, laatst te Amsterdam, thans alhier in hechtenis tot 5 m. gev. straf met mindering der preventieve hechtenis en C. B. 23 jaar, schoenmaker. Kruiningen tot 4 m. gev. straf. diefstal L. Z. 23 jaar arbeider Brugge en C. J. B. J. Rh. 23 jaar, Maleves St. Marie Wastinnes, beiden alhier in hech tenis, ieder tot 2 m. gev. straf, met min dering der preventieve hechtenis. opruiingG. F. 23 jaar arbeider, West- dorpe tot 4 m. gev. straf. meineed P. J. F 50 jaar schoenmaker Clinge, tot 6 m. gev. straf. mishandeling: J. d. J. Pz. 25 jaar, klompenmaker, Hoedekenskerke, tot 2 m. gev. straf en J. K. 22 jaar, veldarbeider, 's Gravenpolder, tot f 10 b. s. 10 d. h. overtreding der hondenbelasting te Vlis- singen G. d. R. 50 jaar, koopman Vlis- singen tot f 6 b. ten behoeve der gemeen te Vlissingen, subs. 1 d. h. Vrijgesproken. J. C. P. 31 jaar schip per en visscher Jerseke, beklaagd van ver duistering. Kantongerecht Hulst. Uitspraak dd. 13 November 1902. Veroordeeld zijn wegens Strooperij J. J. K., Hulst tot f 1 b. s. 1 d. h. en A. L. v. d. B., Stekene (B.) tot f5 b. s. 2d. h. Overtreding verordening v/d. herbergen Sf. Jansteen C. L. v. D., St. Jansteen tot f 0,50 b. s. 1 d. h. O. L. de V., J. J. v. D., beiden St. Jansteen, Th. de B., Kemseke (B.) en Th. E. V., te Kapelle- brug ieder tot 2 b. s. 2 d. h. P. A. C., St. Jansteen tot f 2 b. s. 1 d. h. F. S. A., A. de V., A. L., J. F. v. R., J. J. de M., E. S., P. F. v. P., P. Ph. d'H., E. J. de C., C. F., en F. de S., allen St. Jansteen ieder f 1 b. s. ld. h. jagen zonder akte en op anders grond zonder vergunning P. de W. Jzn. Osse- nisse tot 2 b. v. f 2 s. 1 d. h. met ver- beurdverkl. geweer loopen over bezaaiden grond Fr. de S., Berlaere (B.) tot f 1 b. s. 1 d. h. overtreding verordening v/d. herbergen Stoppeldijk J. W., E. F. v. L., en F. v. O., allen Rapenburg, ieder f 1 b. s. 1 d. h. bevisschen Schelde en Z. stroomen zon der consent J. F. W., Jzn. Th. W Jzn. beiden Clinge A. Th. Fzn., Th. v. d. H., E. G., S. R., Fzn. L. v. O. Fzn., Th. N. Jzn., L. v. P., Lzn., allen Kieldrecht (B.) P. te G.. en J. M. Czn. beiden Meerdonck (B.) ieder tot f 2 b. s. ld. h. overtreding verordening v/d. tapperijen Hontenisse E. B., E. v. d. B.-, en A. J. v. W., allen Hontenisse ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. het vervoer door een trekdier doen plaats hebben op pijnlijke wijze: J. P. Stekene (B.) tot f 5 b. s. 3 d. h. een op den openbaren weg geplaatst voorwerp niet verlichtenA. A. Hulst tot f 1 b. s. ld. h. en J. F. M. Hulst tot f 3 b. s. 1 d. h. trekdier laten staan zonder voorzorgs maatregelen A. C. de B. Koewacht »tot f 1 b. s. ld. h. met verboden vischtuig visschen F. R. Lzn. Kieldrecht (B.) tot f 3 b. s. 1 d. h. met bevel vernieling botschaar. met verboden vischtuig visschen en val- schen naam opgeven J. F. v. J. Frzn. Graauw tot f 2 b. s. ld. h. en f 10 b. s. 3 d. h. met bevel vernieling botschaar. DEN HAAG, 14 Nov. De bij keuze tot majoor bevorderde kapitein der Infanterie Pop wordt bestemd tot Directeur-Genraal der Posterijen en Telegrafie. MIDDELBURG, 14 Nov. In de zitting der Prov. Staten van heden werd de sub sidie-aanvrage voor den tramweg Brou wershavenBurghsluis met 22 tegen 17 stemmen verworpen. De opname van Ingezonden stukken bewijst volstrekt niet, dat de Kedactle met drn inhoud Instemt. Mijnheer de Redacteur Op den convocatie-brief ter algemeene vergadering der leden van de afd. Zeeland van het N. P. S. vergadering op Vrijdag 21 dezer te houden te Goes, vind ik op de voordracht van dubbeltallen van drie keurmeesters en hunne plaatsvervangers voor de te houden keuring van paarden ter opname in het N. P. S. ter gelegen- der in 1903 te Goes te houden tentoonstel ling van de Landbouwmaatschappij, tot mijne bevreemding den naam van een Belg n.l. van den heer Emile Bouvard, vergis ik mij niet dan is hij paardenkoopman, te Denderwindeke. Eene vreemde eend in de bijt! Ik geloof zeer gaarne dat de man veel paardenkennis heeft, maar zijn er dan voor een Nederlandsch P. S. geene be kwame Nederlandsche deskundigen te over welke de bedoelde betrekking van keur meester zouden kunnen waarnemen? Ik geloof niet mis te tasten dat vele le den van ons stamboek de voorkeur geven aan een Nederlandschen keurmeester, waarom ik den leden welke de vergade ring te Goes mogelijk zullen bijwonen, in overweging wensch te geven om uit het 2e drietal van de plaatsvervangers iemand te nemen welke den eerstgenoemden van het 1ste drietal zeer goed zou kunnen vervangen. Met dank voor de opname dezer rege len, Mijnheer de Redacteur, waarin men geene kwade bedoelingen gelieve te zoe ken. Uw abonné Westdorpe 13 November 1902. Mijnheer de Redacteur Met zeer veel belangstelling heb ik in Uw blad van 1 dezer het ingezonden stuk van den boeren-arbeider nagegaan. Wat die goede man daarin heeft gezegd, is in alle deelen volkomen waar, zijn klachten zijn billijk en gerechtvaardigd. Het was me dan ook een voldoening, te zien, dat er van lieverlede stappen zullen gedaan worden, om tot een beteren loonstandaard te komen. In Uw nummer van 8 dezer vond ik op bovenbedoeld stuk een repliek, geteekend door een boer. Nu ware het te wenschen, Mijnheer de Redacteur, dat zoo'n boer wat beter nadacht, alvorens op een inge zonden stuk iets af te dingen. Hij zal aan- toonen, dat de arbeider overdrijft, maar helaas, hij weet niet eens, wat de arbei der geschreven heeft. Laat ons even de beide stukken vergelijken. De arbeider schrijftwe werken van half 5 of 5 uur tot 11 uur; de boer zegt: neen, ge begint pas om 5 uur. Mij dunkt, zoo'n aanmerking: is tamelijk onnoozel. Welk landbouwer van Zuiddorpe zal kun nen volhouden, dat zijn arbeiders nooit eens om half 5 beginnen? Ik durf U de verzekering geven, Mijnheer de Redacteur dat verscheidene arbeiders van Zuiddorpe wel eens om half 5 aan 't werk zijn ge weest. En waar onze arbeider schrijft: ik begin om half 5 of 5 uur, wil dat toch niet zeggen, dat hij altijd om half 5 aan vangt? De arbeider komt tot het besluit, dat hij ruim 12 uur werkt; de boer zegt: neen, ge werkt 12 uur. Hier zit het in 't woordje ruim. Welnu, Mijnheer de Re dacteur, dat woordje mag er gerust bij staan. De boeren-arbeider van Zuiddorpe werkt heel dikwijls ruim 12 uur. Indien het geoorloofd was, zou ik hier a priori eenige menschen kunnen noemen met naam en voornaam, die dikwijls ruim 12 uur werken, soms zelfs 12'/* en 13 uur. Daar zijn dezen zomer verscheiden men schen geweest, die 's avonds in plaats van tot 7 uur, moesten werken tot half 8 en 8 uur en nog later en daarvoor een zeer geringe of in 't geheel geen vergoe ding kregen. Ja, Mijnheer de Redacteur, daar zijn gelukkig boeren, die inzien.dat zulke uren extra moeten betaald worden; maar ook zijn er nog, die voor een dag van 12'/» of 13 uur niets meer geven dan voor een dag van 12 uur. U ziet, Mijnheer de Redacteur, dat ook de tweede aanmer king van den boer allen grond mist. Verder lees ik bij den boeren-arbeider dat alles voor 60 of 70 cent daags; de boer zegt; niet waar, loonen van 60 cent zijn uitzonderingen, de meesten verdienen 70 cent, enkelen 80 cent. Het wordt verma kelijk. Als de arbeider zegt 60 of 70 cent, dan wil hij daarmee zeggen de een ver dient 60, de ander 65, een ander 70 cent. Dit zal iedereen, behalve onzen boerdui delijk zijn. Dat loonen van 60 cent tot de hoogste uitzondering behooren, ben ik zoo vrij, tegen te spreken. Wanneer U, Mijn heer de Redacteur, zoo hier en daar eens informeert, dan zult U zien, dat die loo nen nog wel meer voorkomen, dan die boer het wel laat aanzien. De arbeider gaat voortde meisjes ver dienen nog minder (dan 60 of 70 cent), de boer zegt: neen, die krijgen 50 cent daags. Werkelijk, hoe langer, hoe mooier. Als iemand spreekt van minder dan 60 of 70, dan schijnt die boer te denken aan 7'/« cent of 10 cent of zdb iets. In het stuk van den boeren-arbeider zal bij nie mand zoo'n klein getal in het hoofd ge komen zijn. Het kon minder zijn dan 50 cent, zal men mij tegenwerpen. Jawel, maar zoo'n onbepaalde uitdrukking kan ook aan meer dan 50 cent doen denken. Laat mij ten slotte, Mijnheer de Redac teur, de hoop uitspreken, dat de boeren de toestanden eens goed indenken en tot de overtuiging komen, dat een loon van een gulden daags voor een goed werkman niet te veel is. De boeren zullen er niet armer om worden, en in de arbeidersge zinnen zullen de harten dankbaar voor hen kloppen, en hun werk zal des te be ter en liefdevoller worden gedaan. Want een loon van 60 of 70, ja van 80 cent daags, is voor een goed werkman toch niet het loon, dat strookt met hetgeen Z. H. de Paus in de Encycliek ,,Rerum Novarum" daarover verkondigt. Laat de boeren hier eens over denken, en laat de boeren handelen volgens het woord des Pausen, en volgens de stem van het reine menschelijke geweten. U, Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de verleende plaatsruimte. Geen Arbeider, Geen Boer. Zuiddorpe November '02. Hulst, 10 Nov. Middenprijs per 100 k°. Tarwe f 8,25, Rogge 6,Wintergerst /7,75, Zomergerst f 0, Haver 6,50 Erwten f 11,25, Paardenboonen0,00, Dui- venboonen f i,Witteboonen/Brui- neboonen/"O^O, Boekweit 0,00, Lijnzaad f 13,Aardappels 3,25. Koolzaad per zak van 106 liters /"0, Boter per kilo /"1,15. Eieren per 26 stuks /"1,50. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 43 stuks hoornvee, 58 varkens, verkocht20 33 2 Schapen. Middelburg, 13 Nov. Ter graanmarkt van heden bestond de aanvoer uit Walche ren hoofdzakelijk uit witteboonen, die tot verlaagde prijzen nemers vonden. Van an dere artikelen was het aanbod gering. De noteering is als volgt; nieuwe Walch. tarwe bijna niet aangeboden f 7.25 en 7.50 werd daarvoor be'aald; rogge f 5.75 nominaalwintergerst niet ter markt voor zomer dito word f 4.50 a f 4.60 be taald; Walch. witteboonen, merkelijk la ger, werden van f 11 tot f 11.25 naar kwaliteit gekocht; ronde bruineboonen, bijna niet aangeboden. Voor een enkel partijtje werd f 13.50 betaald; lange dito f 10 a f 10.50; paardenboonen f 7kroon- erwten werden van f 9.75 tot f 10 25 ge kocht; koolzaad hield men op f 8 a f 8.25. Boter f 0.52'/» a f 0.571/» per kilo. Eieren f 6.40 per 100 stuks. Olie, van Inl. zaad, Raap- f 26,Pa tent- f 28,Lijn- f 25,per heet-, a cont.op 6 w. f 1,p. h. hooger. Koeken, van Inl. zaad. Raap- f 8'/«, lijn- f 13,per 104 st. Oostburg, 12 Nov. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer ruiin, vooral van erwten, waarnaar goede vraag bestond. Overigens goede omzet. Men besteedde voor: jarige tarwe f 8.40 a f 8.50 den H.L.nieuwe f 7.15 a f7.20 den H.L.jarige rogge f a f nieuwe f 5.25 a f 5.40 den H.L.; jarige wintergerst f a f nieuwe f8. af 8.25 per 100 K.G.jarige zomer gerst f a f nieuwe f 7.25 a f 7.50 de 100 K.G.haver f 6.— a f 7.— per 100 K.G.; paardenboonen f 7.25 a f 7.35 den H.L.groene erwten f a f kroonerwten f 8.40 a f 10.kool zaad f a f Goes, 11 Nov. Slechts van Bruinboonen was de aanvoer vau eenige beteekenis in de prijzen kwam geen verandering. Tarwe f 6,75 a f 7,Rogge f5, a f5,50. Winterg. per 100 kilo f7,25 a f7,60. Zomergerst per 100 kilo f 0.00 a f 0,00. Haver per 100 kilo f 6,50. a f 6,75. Brui ne Boonen f 6,00 a f 9,Paardenboonen f 0,00 a f 0,00 Koolzaad f 0,00 a f 0,00. Groene erwten f 8.75 a f 10,Kroonerw ten f 9.00 a f 9.75. Versche Boter f 1,16 a f 1,30 mid. 62 de kilo. Eieren f 5,60 a f 6.00 mid. 145 ct. de 25 stuks. Aan particulieren zijn eieren verkocht voor f 6 en boter voor f 1.30. Schiedam, 13 Nov. Noteering van de BeurscommissieMoutwijn f9 a 0. per heet. ct., zonder fust en zonder de belasting. Spoeling commissie f 1,70 per ketel. ALGEMEENE VERGADE RING van leden der R. K. KIESVEREENIGING te Huistop Maan dag1 24 November des namiddags om 1 uur in het hotel Neelemans te Hulst. Het Bestuur. O IV I) E It YV II l> i Bevordering van de Katholieke po litieke actie. 0 De Notaris E. B. DUMOLEIJN te Hontenissezal ten verzoeke van de Erven van wijlen den heer DOMINICUS VAN WAES en Echtgenoote, op Dins dag 9 December 1902, om 2 uur na middag precies, in het openbaar ver- koopen wassende op eene wreide in de Axelsche Vlakte aan het zij kanaal van Sluiskil naar de Sassing. Te vergaderen ter plaatse. De Notaris E. B. DUMOLEYN te Hontenisse, zal met de notarissen KOPS en STEEGERS te Assenede ten verzoe ke van het Bestuur van den Grooten ST. ALBERTPOLDER op Zaterdag 22 November 1902, wassende op den dijk van den pol der langs de spoorlijn GentNeuzen, onder de gemeente Sas van Gent. De Notaris E. B. DUMOLEIJN, te Hontenisse, zal ten verzoeke van L. 't GILDE te Hontenisse op Woensdag 19 November 1902, des namiddags 1uur in het openbaar verkoopen alseikenhouten Kleerkast eiken houten Chiffoni- ère, Kastje, Tafels, Stoelen, Lampen, Kachel, Spiegel, Geleierd en ongeleierd Aardewerk, Koper-, Tin- en Blikwerk. Voorts 2 Krhiwagens, Windmolen, Rieken, Vorken, Spaden Stampbak. groote parij Brandhout en hetgeen meer zal worden gepresenteerd. Koopen tot en met f 3 contant. De Notaris P. DREGMANS te Axel, zal in voordeel van den polder BEOOS TEN- en BEWESTENBLIJ (Dijkgraaf den heer A. Moerdijk te Zuiddorpe), in het openbaar verkoopen, op Dinsdag 18 November 1902, des voormiddags 11 ure staande op den ouden Zeedijk van den polder, nabij de hof stede „Reigersbosch" e n staande op den langen weg in de gemeenten Axel en Koewacht. Te vergaderen ten 11 ure op den dijk „Reigersbosch" en ten 1 ure bij Van Lent aan de eerste verkorting. ten overstaan van Notaris J. DE VOS te Middelburgverzoeke den heer No taris Mr. ALPHONSE COLS, te Ant werpen q. q., Dinsdag 9 Dec. a. s. bij instel en Dinsdag 23 Dec a. s. bij verblijf, telkens 's morgens te half elf uren en in het hotel De Lozanne te Hulst, van D E in Kruispolder, gemeente Honte nisse, bewoond door en in labeur bij pachter LOUIS VAN MOL, Ruime hechte en sterke woonge bouwen, nieuwe fraaie steenen schuur, dito bijschuur, arbeiders woning met schuurtje, verder ge bouwde, erven, tuin, boomgaard en beste wei- en dito bouwlanden alles te zamen groot 93 hectaren 4 aren 68 centiaren in diverse per- ceelen en combinaties, benevens in massa te presenteeren. Verdere inlichtingen en, van IDec.a.s. af, veilingboekjes met kaart g r a t i s te verkrijgen ten kantore van Notaris Mr. ALPHONSE COLS te Antwerpen, Leo- poldstraat Willem Telstraat 19 en ten kantore van Notaris J. DE VOS te Middelburg, Iloutkade 109, Hoek Segeers- straat.

Zelandia | 1902 | | pagina 3