Binnenland. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. Sterrekunde-laan, en van het Hotel de Bel le Vue, het groote gebouw dat aan de hovingen van het paleis paalt. Nu heeft de Koning, voor 480,000 fr., weer twee eigendommen aangekocht, in het blok hui zen tusschen de Troonplaats, Namensche- straat en Regentlaan. Sedert eenigen tijd zijn onderhandelingen aan den gang vuor den aankoop van het Hotel Britannique, nabij het koninklijk paleis. En, zooals men weet, heeft de koning voor 3000,000 fr. gronden aangekocht in het Park van St. Gilles. Zou de Koning op den duur eigenaar willen worden van geheel Brussel Mooie bruidschat voor zijn liefje! Posterijen. Tot bureelambtenaar der posterijen en telegraphie 3e klasse, ten bureele van den inspecteur te Middelburg, is benoemd de de heer P. J. Speijser. Verder zijn verplaatst de klerk der pos terijen en telegrafie A. P. Standaert van Hulst naar Rotterdam (telegraaf kantooi), de commiezen der posterij 3e kl. A. Wi- hcers Hoet van Nijmegen naar Middelburg en mej. R. S. van Gigh, van Middelburg naar Nijmegen. De Suilterquaeetie. De heer mr. A. M. Sassen, lid van de Eerste Kamer, zal eerstdaags doen ver schijnen een „open brief" aan prof. d'Aul nis de Bourouill in zake de suikerquses tie. Verkiezingen. Door de Vrijzinnig-democratische veree nig ing te Amsterdam is voor de vacature van een lid der Tweede kamer in het derde kiesdistrict candidaat gesteld de heer B. H. Heldt. De sociaal-democraten stellen mr. P. J. Troelstra. De sociaal-democratische arbeiderspartij stelt te Leiden voor de Kamerverkiezing als candidaat mr. M. Mendels te Zaandam Houtveilinggen. In Zeeuwsch-Vlaandere i zijn de hout- veilingen weer aangevangen. Het hout is zeer duur. Voor ongeveer 70 boomen werd de vorige week te IJzendijko ruim 4300 gulden betaald. De klompenmakers ge bruiken thans in plaats van Canada-boomen Russisch hout, wat hun voordeeliger komt. HULST. Jl. Woensdag is eeue uitnood geslachte koe, waarvan het vleesch door den heer D. G. de Kies, Rijks-veearts te Clinge, ongeschikt was bevonden voor het verbruik, onder politietoezicht begra ven. ST. JANSTEEN. Aan de Zondag gehou den jaarlijksche kalkoenschieting namen 98 schutters deel. De hooge vogel moest verloot worden; winnaars werden: J. Verstraeten te Graauw, F. Boogaert te Kemseke en H. Neef te Hulst. De le zijvogel werd geschoten door P. van Jole te Hontenisse, de 2e door P. van Mieghem te Hontenisse. De prijs voor 't grootste getal schutters werd behaald door de sociëteit ,,St. Se- bastiaan te Hulst, en die voor de verstko- menden door de sociëteit van Borgerhout (Antwerpen.) TERNEUZEN, 11 November. Bij de heden gehouden verkiezing voor de kamer van koophandel alhier zijn gekozen de aftredende leden de heer v. d. Velde, Ko- lijn, Blanaers en Versluiijsterwijl er eene herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren Sctieele en Kramer. 12 November. De Pnvinciale stoom boot Zuid-Beveland heden om 1 u. 15 de haver binnenkomende, voer met zijn mast tegen een van de in de haven liggen Noordsche Stoomboot C. Sundt Bergeh overgebrachte Staaldraad, waardoor de steng geheel werd gebroken. De kapitein van de Sundt Bergen had van de sluis of havenmeester vergunning gekregen aldoor vast te meeren op voorwaarde dat de over gebrachte lijnen tijdig voor de binnenko mende schepen zouden zijn los gemaakt, wat in deze blijkt niet te zijn geschied. De Kapitein van genoemde Noorsche boot, zal derhalve verplicht ^iju de ge maakt averij te betalen. binnengegaan en terwijl de buffetjuffrouw heen en weer liep, had hij ongemerkt een bovengelegen logeerkamer weten te berei ken. Toen men hem eenige uren later daar aan trof, poetste hij de plaat. Eerst meende men, dat hij dronken was, maar toen men een gouden horloge ketting miste, verdacht men hem direct hiervan wegens zijn zonderling gedrag. Nadat de politie oogenblikkelijk hiervan in kennis gesteld was, ging deze op weg tot onderzoek uit en hield den kapitein op de loskade staande. Op het zien nade ren der politie trachtte hij te ontvluchten£ wat echter hem niet gelukte. Bij fouillee ring werd de vermiste ketting op hem be vonden. Na gearresteerd en voor den bur gemeester verhoord te zijn, werd te gen hem proces-verbaal opgemaakt. Daar op werd hij losgelaten, kon hij zich weer naar zijn vaartuig begeven en eens goed na denken over zijn bezoek aan café's. SLUISKIL. Alhier doet zich het vol gende geval voor: zekere PH. G. geboren in België, heeft in Nederland moeten lo ten, wijl zijne ouders alhier wonen, en trok bij de laatste lotiDg te Ter Neuzen een dienstplichtig nommer. Deze dagen kreeg hij nu uit België aanschrijving dat hij daar in Februari moet loten en zich de volgende maand daarvoor moet laten inschrijven. ZAAMSLAG. Deze week werden hier met kwistige hand brochures verspreid, die bleken afkomstsg te zijn van de S. D. A. P. Het was een opwekking tot de landarbeiders in den bekenden geest ook nu weer werd algemeen kiesrecht als het middel tegen ale kwalen aangepre- De verlichting van ons dorp mag tegenwoordig schitterend heeten de gaso- linelampen geven flink licht, zoodat wij op dit gebied zeker wel vooraan staan. Het onderhoud dezer gloeilampen eischt echter groote zorg en tevens een deskun dige behandeling, wat tengevolge heeft, dat deze verlichting hoewel precies gas gloeilicht, nogal kostbaar is. Voor het aansteken van elke lamp met het daaraan verbonden onderhoud mag veilig op f 10 tot f 15 gerekend worden; behalve de kosten van glazen en kousjes, wat er ook nogal inhakt, 't Is hier dus duur en goed, wat steeds te prefereeren is boven hetgeen op dit gebied een naburige gemeente te zien geeft: duur en slecht. SAS VAN GENT. Woensdag is in het zelfde gezin, waarin reeds twee kinderen aan keelziekte overleden, een derde kind tengevolge van die gevaarlijke ziekte ge storven. En dit in drie weken tijds Arrne ouders Maandagnamiddag had in het hotel Rotterdam alhier ten overstaan van nota rissen Vollenhoven van Daalen te Sas van Gent en Kops te Assenede de geannonceer de verkooping plaats van 10 perceelen bouw- en weiland, ten verzoeke van den heer G. Woulters te Gent, waarvan koo- pers werden als volgt Koopen 1 tot en met 4, gelegen in den Van Remoorterepolder, gemeenten Sas van Gent en Ter Neuzen, de heer P. Wauters alhier voor f 21600. Koop 5 gelegen in den Pierssenspolder, gemeente Ter Neuzen, de heeren gebroe ders Kielman te Sluiskil voor i 7100. Koop 6 en 7 gelegen in den Seijdlitz- polder, gemeente Ter Neuzen, den heer J. de Cal uwé te Westdorpe voor f 8300. Koopen 8, 9 en 10, gelegen in den Smidschor polder, gemeente Axel, de heer A. de Beleir te Westdorpe voor f 15375. Die perceelen te zameu groot ongeveer 915 gemeten brachten de totale som op van f 52375. —**12 November. Gisteren is de kapi tein van de aan de loskade alhier liggende Engelse tie schoener door de gemeente-pu- litie gearresteerd. Bedoelde kapitein werd beschuldigd uit een café een gouden hor logeketting te hebben ontvreemd. Bij fouilleerig werd het gestolene bij hem ge vonden en nadat proces verbaal was op gemaakt is hij weder op vrije voeten gela ten. TER NEUZEN. Onder een toeloop van veel nieuwsgierigen werd Dinsdagavond 11. door de politie de gezagvoerder van de hier liggende Eugelsche schoener Dovons hire naar het politiebureau opgebracht en in verhoor genomen wegens het verdwij nen van een gouden horlogeketting. Ge noemde gezagvoerder was een café alhier PHILIPPINE, 11 Nov. Naar wij ver nemen is Maandag jl. van den heer Com missaris des Konings van Oost-Vlaanderen, alhier een schrijven toegekomen omtrent den loteling, waarvoor de naloting op 22 Nov. moet plaats hebben, meldende dat wel de jongen in Philippine geboren is, maar van Belgische ouders, die heden weer in België wonen en dat derhalve hij voor de nationale militie in België is in geschreven. Als de jongen zich nu voor beide landen soldaat trekt, zal hij twee heeren te gelijk moeten dienen. Ra, ra, hoe is dat 1 De heer V. N. Voerman, raadslid dezer gemeente, heeft 5 Nov. jl. zijn ont slag als zoodanig ingediend. Ruim 31 jaren heeft hij dit ambt, benevens dat van wet houder, in de gemeente bekleed. Zijn hooge leeftijd heeft hem grootendeels daar toe genoopt. T. C. OSSENISSE. Deze week zijn de werk zaamheden aan de telefoon afgeloopen. Heden worden de toestellen in het kantoor geplaatst den aarmee de laatste hand ge legd aan het werk, waardoor onze Ge meente aangesloten wordt aan het groote net, dat bijna alle plaatsen van Nederland verbindt. Wanneer de telefoon voor den dienst in gebruik komt, is nog niet met zekerheid te zeggen. Op de voordrecht voor onderwijzeres aan de o.l school te Krabbendijke stond ook mej. Notenboom alhier. Benoemd is mej. Arentz uit Goes. GRAAUW. De Gemeenteraad benoemde in zijne vergadering van jl. Woensdag tot onderwijzeres in de handwerken voor de meisjes van de herhalingsschool mej. L. M. de Keijser alhier. AARDENBURG. Tot deelneming van het herhalingsonderwijs aan de R. K. jon gensschool alhier, hebben zich nog slechts 9 leerlingen aangemeld. Het is echter wel te verwachten, dat na 't eindigen der drukke werkzaamheden in de beeten nog enkelen zich zullen aanmelden. Jammer dat niet alle oud-leerlingen die in de ge legenheid zijn van dat onderwijs te profi- teeren het groote nat daarvan inzien Vooral in den huidigen tijd, na het menschdom als 't ware wordt bedolven onder geschriften van allerlei aard, zijn kennis en wetenschap niet genoeg te waar dceren schatten. AARDENBURG. Door de leden van het bestuur der Werkmans-vereeniging «Sa menwerking" alhier, zullen in den loop van den a.s. winter van tijd tot tijd voor drachten worden gehouden in het belang van den werkmansstand. Op aanvraag van genoemd bestuur, besloot de gemeen teraad daarvoor een lokaal der openbare school beschikbaar te stellen. Dit laatste verdiend inderdaad toejuiching. In den regel toch worden dergelijke bijeenkomsten in herbergen gehouden, waar niet alleen gemakkelijk de aandacht wordt afgeleid, doch waar 't den werkman bovendien steeds centen kost. IJZENDIJKE 13 Nov. Gisteren slaagde te Venlo voor de acte vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek o. a. de heer C. Serlé alhier. Wij Wenschen hem proficiat met dat succes en hopen, dat hij nu meer geluk zal hebben met zijne sollicitaties. Immers, ofschoon hij reeds in April 1900 zijne acte als onderwijzer behaalde, is het hem tot heden nog niet gelukt, eene betrekking als onderwijzer machtig te worden. Vele anderen zijn echter al even onge lukkig als h(j en dat is ten eerste een ge volg van de vele normaalscholen in ons land, die maar voortgaan met onderwij zers te fabriceeren, welke over 't algemeen volstrekt niet met de leerlingen van Rijks kweekscholen kunnen concurreeren, en ten tweede een gevolg van de nieuwe salarisregeling, die maakt, dat er veel minder mutatie is onder het onderwijzers- corps dan vroeger. ST. N1COLAAS. Morgen, Zondag 16 November, geeft de Koninklijke Koor-en tooneelmaatschappij. „Vooruit''in de Stads schouwburg alhier een tooneelkundige na middag, die zeer aangenaam beloofd te zijn. Op het programma komt voor. „Het strijkijzer" tooneelspel in 5 bedrijven en een blijspel in een bedrijf. „Den trein te laat." De maatschappij is geen vreemde meer in onze streken, daar zij verleden jaar vele lauweren geplukt heeft door het op voeren van het groot Transvaalsch drama „De kleine koeien" Bii de aangename zit in de ruime en prachtig geschilderde tooneelzaal kan men nog te zelfder tijd genieten van het me lodieus orkest dat zich te dier gelegen heid laat hooren. Het concert begint's namiddags stipt om 4'/» uur en zal evenals vorig jaar wel geregeld zijn op het vertrek van den trein 7.25 uur uit St-Nicolaas. GOES. Alhier zal op Vrijdag, 21 dezer, des voorm. ten half twaalf ure in de «Prins van Oranje" eene algemeene vergadering van de afdeeling Zeeland der vereeniging «Het Nederlandsch Paardenstamboek" wor den gehouden. Onder meer zullen de navolgende pun ten behandeld worden. Verslag omtrent den toestand der paar deufokkerij in deze provincie over 1902. Voorstel van de afdeeling Noord-Holland De afdeeling Noord-Holland stelt voor het Hoofdbestuur op te dragen zich tot de regeering en volksvertegenwoordiging te wenden met ernstigen aandrang om de wet van 21 Juni 1901 (Stbl. N°. 156) hou dende bepalingen betreffende de Staatszorg voor de Paardenfokkerij zoodanig te wij zigen dat de keuring op Cornage niet ver der dan tot 5-jarigen leeftijd als reden voor afkeuring mag gelden. Voorstel van het Hoofdbestuur om de navolgende punten te bespreken en op de vergadering te vernemen hoedanig het oordeel der verschillende afdeelingen daar omtrent luidt a. Hoe is de werking van de wet op de Staatszorg voor de Paardenfokkerij in het algemeen 1 b. Geeft de wijze van keuring aanlei ding tot aanmerkingen daarop c. Bestaat er ernstige vrees voor een tekort aan Hengsten, in de naaste toe komst Voorstel om de Jnni-vergadering te doen plaats hebben te Hulst. Benoeming commissie van onderzoek der rekening over 1902, (art. 12 Reglement). Voordracht van dubbeltallen le drietal HH. Ph. J. van Dixhoorn, Axel, Jos. Vael, St. Jansteen, Jos. Seid- litz, Hulst 2e drietal HH. Theop. van Ilaolst, Stoppeldijk, Cam. van Waes, Westdorpe, J. A. Pateer, Hontenisse. Benoeming van twee afgevaardigden en hunne plaatsvervangers naar de 24 dezer te houden algemeene vergadering in „Ti voli" te Rotterdam. Beuoeming van drie keurmeesters en hunne plaatsvervangers voor de te houden keuring van paarden ter opname in het N. P. S. ter gelegenheid der in 1903 te Goes te gouden tentoonstelling van wege de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. Voordracht van dubbeltallen: le drietal HH. Emil Bouvard, Derf- derwindeke, W. C. Momma, Bergen op Zoom, L. Louter, IJzendijke. 2e drietal HH. Al. Govaert, West dorpe, D. G. de Vries, Clinge, Jos. Vael, St. Jansteen. Voorstel naar aanleiding der ingekomen missive van de Afdeeling Heinkenszand der Mij. tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, tot het uitloven van een zeker bedrag aan prijzen en premiën ter gelegenheid der in die afdeeling in 1903 te houden tentoonstelling. Voorstel met 't oog op de hooge kosten de jaarlijksche publicatie van de in deze provincie voorkomende stamboekhengsten af te schaffen en daarvoor een minder kostbare reclame in de plaats te stellen. Mededeelingen omtrent de in Juni 1903 te maken gemeenschappelijke excursie naar de tentoonstelling van zware paar den te Brussel. ZIERIKZEE. Een echtpaar van hier, logeeren bij particulieren in de Korte Po ten te 's Hage, is daar eergisterennacht door rook, ontwikkeld door smeulende bedgordijn gestikt. Eergisteravond zijn de stoffelijke over blijfselen van den heer en mevronw P. die op zoo noodlottige wijze om het leven kwamen, overgebracht naar het huis van de Broeders van Joannes de Deo, op de plaats. Heden wordt het stoffelijk overschot van de beide slachtoffers naar Zierikzee ver voerd om in hun woonplaats te worden ter aatde besteld. Gevallen grootheid. De „Preangerbo- de" verhaalt van een zekeren Asna, een zoon van een dorpsschrijver op Java: Dit tien- a twaalfjarig knaapje onder scheidt zich van de inlandsche jongens van zijn leeftijd door buitengewone slimheid en o-evatheid en oefende een ontzettenden in vloed uit op zijn Soedaneesche omgeving. Hij wist de inlanders te dwingen afstand te doen van geld en goed en zóó groot was zijn macht over zijn domme rasge- nooten, dat zij hem als 'n heilige eerbie digden en bereid waren al hun bezit, ja hun leven voor hem te geven. „Geef mij geld", zeide hij tot een rij ken inlander en deze stelde dadelijk een flinke som voor hem beschikbaar en zeide nederig: „Hier is mijn geld, beschik over mijn leven'-. Wanneer men hem geld durfde weige ren, dan trad hij anders op. Hij bezat verschillende talismans en dijimats en meer van die dingsigheden, waarvoor de inlan der een heilig respect heeft. „Hier", riep hij den on willige too, „heb ik twee talismans, geef je me geen geld, dan laat ik die tegen je los. De eene zal je vee dooden de andere zal je geld bij gedeelten afnemen. Voldoe aan mijn be vel, of anders Geen enkele inlander durfde na die be dreiging weigeren. Asna bezat verder nog het volgende, waaraan hij zijn buitengewone macht ont leende. Een zakje haar vertoonde hij bij verschillende gelegenheden, en vertelde daarvan, dat dit zijn eigen haar was uit den tijd, dat hij als grijsaard in deze dre ven vertoefde. Dan bezat hij een gedroog de pisang, die heilig was, omdat ze de eenige vrucht was van een tros; verder vertoonde hij een kokertje, waarin een papier met een gebed erop, dat den hoef van een legendarisch paard moest voorstel len en ten slotte twee kemirienoten, die aan een steel waren gegroeid, iets wat nooit voorkomt, en die daarom heilig wa ren en hem de macht verleenden, om te zien of zijn vader te Anjongsarie ziek was. Wanneer dit het geval was, sprongen de noten vanzelf open. Met die dingen gewapend, oefende Asna een ontzettende macht over de domme in landers uit, die hem als een heilige ver eerden. Hij beval hun op verschillende tochten hem te dragen, en eerbiedig en gewillig droegen zij den bengel uren ver. Naderden de inlanders hem in eerbiedige houding, dan schold hij hen uit en terwijl hij hun zijn voet uitstak, riep hij„hier kus mijn voet, als teeken van onderwer ping''. En vol eerbied voor den heiligen Asna voldeden de inlanders aan het bevel, zich gelukkig rekenende op die manier hun eerbied en onderwerping te kunnen betui gen Thans is hij echter wegens deelneming aan een samenzwering veroordeeld en on der toezicht van een inlandsch ambtenaar gesteld, bij wien hij als staljongen moet wepken. Wat zeg je? Ja, hij neeft ons nog gisteren ge zegd, dat als we iets aan u verkochten wij naar het geld moeten fluiten! Een roode waterleidingWij lezen in De Tijd. „Voor de betrekking van machinist voor de weldra te openen gemeentelijke wa terleiding te Winschoten hebben zich 205 socialisten aangemeld." Terecht schrijft het blad hierbovenbij de vleet. Nieuwe manier van oplichten. Bij een winkelier in gemaakte heeren kleederen te Purmerend stond een heer geruimen tijd reikhalzend en met eene uitdrukking op het gelaat, hetwelk van kooplust getuig de, de uitstalling te bekijken. De winke lier, tuk op een klant, noodigde den heer uit, binnen te komen. Schoorvoetend en bescheiden gaf deze daaraan gehoor, zeg gende naar eene jas te zoeken. Onder het passen gaf hij te kennen, dat hij tijdelijk vertoefde bij aan den winkelier bekende menschen die hij gaarne over de jas zijner keuze raadpleegde. De niets kwaads ver moedende winkelier gaf de jas mede en heeft tot heden van zijn nieuwen begun stiger noch van zijn jas iets verder ver nomen, niettegenstaande de hulp van de politie. De hoteldief. In zake den diefstal, gepleegd in een der groote hotels te Am sterdam, is gebleken, dat de verdachte werkelijk is genaamd Diederich Fasch. Ook zijn uit Rotterdam eenige getuigen overgekomen, die de bewuste persoon heb ben herkend als de logeergast daar ter plaatse, waar toch ook diefstal was ge pleegd. Als ernstig bewjjs teges hem zijn voor werpen op hem gevonden, door een dier getuigen, een kellner, herkend als in een der hotels te Rotterdam gestolen. (Hbl.) Nog een liliputtertje. Te Theux bij Verrieis is een kind van drie maanden ge storven, dat 33 centimeter lang was, één kilogram woog, handjes had van 2 en voetjes van 3 centimeter Het hoofdje ging geheel in een champagneglas. De vader is spoorwegwerker. De muggen en de kleuren. Een aan tal artsen van het Amerikaansche leger hebben een eigenaardig rapport gepubli ceerd over den invloed van kleuren op muggen. Muggen worden door verschil lende kleuren aangetrokken. Men heeft doozen van verschillende kleur en grootte gemaakt, en men heeft opgelet welken invloed zij op de muggen hadden. Blauw trok het meest aan, 108 muggen daarna kwamen bruin en donkerrood, het wit trok slechts twee muggen, en het geel scheen ze bepaald af te stooten. De eerste practische toepassing van deze on derzoekingen is, dat de Amerikaanrche troepen in streken, waar veel muggen zijn en deze ook veel koorts verspreiden, hun blauwe uniform voor een gele zullen verruilen. De Spaansche schat. Heel wat slacht offers hebben al de bekende Spaansche schatgravers gemaakt. Hoe een paar boe ren uit den Eifel nog bijtijds aan die op lichters ontsnapt zijn, verhaalt een arts uit Wiesbaden in een der Duitsche bladen. Het vorig jaar waren ook bij Adenau, het bekende stadje aan de Ahr, brieven aan gekomen met het verhaal hoe in den Spaanschen burgeroorlog (Carlisten) een som van ongeveer 1 millioen gulden Spaansch goud ergens was begraven, maar de sleutels zich bevonden in een kistje dat voor f 20,000 verpand was. Wie dit bedrag er voor over had, zou een derde van den schat krijgen. Twee welgestelde boeren besloten dit aardige winstje te ha len. Zij verkochten al hun land om over de noodige som de beschikking te erlangen en namen van hun buren afscheid om, zeiden zij, naar Rumenië te trekken, waar zij een prachtige zaak ia hout konden doen. Hun reis ging echter naar Barcelo na. Aan de Spaansche grens gekomen, was hun onbedrevenheid in de landstaal hun redding. Zij wilden in een herberg wat eten, maar konden zich niet verstaan baar maken, toen een vrouw er bij kwam en hen in 't Duitsch toesprak. Zij was uit Heidelberg afkomstig en diende gaarne als tolk. En onder het praten vertelden de boertjes haar de redeii van hun reis. Zij had meer van zulke gevallen gehoord en begrijpende dat goede raad niet zou baten, liet zij de boeren verder reizen, maar waarschuwde den Duitschen consul ter plaatse. Deze gebruikte nu de telegraaf om te zorgen dat de boeren, te Barcelona aangekomen, door de politie werden uit- genoodigd bij den commissaris te komen, die hun duidelijk maakte, wat hun lot zo» zijn geweest, als de juffrouw aan de grenzen niet voor hen gewaakt" had. En zoo keerden zij den volgenden dag, een treurige ervaring rijker, maar veel reis geld armer geworden, weder huiswaarts, niet echter dan na aan de grens de flinke landgenoote voor den bewezen dienst ruim te hebben beloond. Ihuis gekomen, verzwegen zij natuurljjk hun avontuur, maar toen zij onlangs wat boven hun bier waren en met hun kennis van Spanje en de Spanjaarden bluften, kwam de zaak aan het licht

Zelandia | 1902 | | pagina 2