No. 93. Woensdag1 12 November. Anno 1902. Raiffeisenbanken. FEUILLETON. Brieuen, stukhen en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur uan te Zuiddorpe. Twee Vluchtelingen Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. IV. (Slot). Ik denk dat de aandachtige lezer, die onze vorige artikeltjes goed gevolgd heeft, zich nu wel een zeker gedacht zal kunnen maken van hetgeen een Raiffeisenbank is alvorens te eindigen, zullen wij trachten in eenige woorden uit een te zetten hoe een Raiffeisen bank praktisch gesticht wordt en in werking gebracht. Wanneer in een dorp de aard der Raiffeisenbank genoeg bestudeerd is en de toestand rijp is geworden om over te gaan tot de praktische inrich ting, dan komen 10 of 15 tal der bij zonderste parochianen die genegen zijn de zaak in gang te zetten, bijeen. Zij hebben zich ondertusschen reeds in be trekking gesteld met den Inspecteur der Centrale Bank waar zij zich bij denken aan te sluiten. Deze zal hun model statuten zenden, alsook alle noo- dige inlichtingen geven om tot de wet tige oprichting voor te gaan. Al die willen deelnemen in het ge nootschap komen bijeen in de alge- meene vergadering waarin de statuten worden onderzocht en goedgekeurd. Al de tegenwoordige leden teekenen het door den Kantonrechter gewaar merkte leden-register, en men kiest eenen Voorzitter en Secretaris om de ze algemeene Vergadering te leiden. Op de dagorde der vergadering komt alsdan het kiezen van een Bestuurraad, een raad van Toezicht en eenen Kas sier. De Kiezing heeft plaats bij een voudige meerderheid van stemmen. De dagorde afgeloopen zijn de treden de voorloopige Voorzitter en Secretaris af. Kom, kom, zeide de hovenier, daar zie ik geen heil in. Verbergen van de waarheid is even erg als een leugen. Foei, Murchison, gichelde het ka mermeisje, hoe kunt ge zoo spreken. Ik zeg de waarheid, antwoordde hij, terwijl hij snel maar voorzichtig de eene bloem na de andere afsneed. Hij moet het maar voor zijn eigen gewe ten verantwoorden, dat hij eene nieu we meesteres in huis brengt en er zijn eigen kind niets van zegt. Hier zijn de bloemen, meisje, draag ze voorzichtig. Ik zal binnen een minuutje den jongen sturen met het groen en de bladen. En sleep uwe vliegende rokken niet langs de potten. Het kamermeisje nam hare rokken bijeen en trippelde naar de deur van de serre. Zij nam het heerlijk schoone bloe menmandje uit zijn handen en ver dween over het grasveld. Murchison haaide verlicht adem. Hij hield niet van kamermeisjes, al zagen zij er ook nog zoo lief en ondergeschikt uit. Hij verliet de warme serre en ging Ondertusschen hebben de stichtende leden hunnen notaris opdracht gegeven de oprichtingsakte, waarin de goedge keurde statuten zijn opgenomen, in orde te brengen. Deze eerste algemeene vergadering zal kort nadien worden gevolgd door een tweede, waarin verschillende pun ten der statuten worden vastgesteld zoo als bijv. het percent voor de geldstor tingen, de hoogste som die in eens aan één persoon mag worden uitgeleend, het hoogste bedrag welke als spaarstor- tingen mag worden aanvaard, de borg stelling van den kassier enz. Zoodra dit is afgeloopen kunnen de werkzaam heden beginnen. Hieronder nu een voorbeeld van werkzaamheden eener Raiffeisenbank zooals wij die vinden in het werkje ge titeld «Handleiding voor het Beheer en de Boekhouding der Boerenleenbanken" waar stichters dezer banken alle moge lijke inlichtingen in kunnen vinden. Gewone zitting van het bestuur 26 Dec. 1901. Aanwezig de directeur, de onderdirec teur, H. Jansen en B. Willems afwe zig J. Denen. Na voorlezing der notulen wordt be sloten 1°. A. Franken en J. Blom als leden toe te laten. 2o. dat het bestuur voortaan alle 14 da gen na de Hoogmis zal zitting hou den. 3°. dat het bestuurslid Willems met een vertrouwde bank zal onderhandelen over het plaatsen van gelden met loopende rekening en daarover in de volgende vergadering verslag zal doen. 4°. dat aan de volgende personen geld wordt uitgeleend a) aan A. van Heist 25 gl. voor een half jaar voor het koopen van raap- langs de glanzende broeikassen naar de schuur waar de potten stonden. Bij de deur trof een zwak geluid zijn oor. Wat is er P vroeg hij rondziende. Wel mijn liefje, vervolgde hij snel, wat is er aan de hand Het liefje" kwam voor den dag twee kleine armkens klemden zich om Murchisons beenen, en een klein, rond, rood, zeer vuil gezichtje zag naar hem op. Hij tilde het kind op eene plank, zoodat hij haar gezwollen hoofdje te gen zijne borst kon laten rusten. Stil, stil, mijn lammeke, sprak hij, wat is er dan P Het is»toch niet waar, eh vroeg het kind Wat dan, mijn duifke, mijn lieve kleine Charling. Vertel het den ouden Murchison maar. Ik wilde, zeide het kind met een snik, ik wilde nog wat frambozen heb ben en toen zeide de nieuwe keuken meid, dat ik niet mocht en dat ik een gulzige kleine slokop was en toen zei de ik, dat ik liever een gulzige kleine slokop was dan een akelige oude kat. En het kind begon weer te weenen. De hovenier streelde de verwarde haren van het blonde hoofdje en zeide op zacht berispenden toon En ge zijt al acht jaar Op dien leeftijd moest ge niemand meer uit schelden. Ik heb haar niet uitgescholden, zeker niet, ook niet toen zij zeide, dat ik wel een kat aan 't lachen kon bren gen, zelfs een oude kat, en dat zij niet koeken borg A. Mes. b./ aan W. Hendriks 150 gl. voor een jaar, voor het koopen van een koe borg H. Fransen. c./ aan W. Ivo f 500 tot het afdoen van schuld, tegen 4%> interest, en 27> amortisatie. Borgtocht 1° hypo theek. d.j aan D. Jansen crediet tot f 500, mits hij telkens bij iedere leening la te opteekenen, waarvoor hij het ge bruiken zal. Borg zijn broeder M. Jansen. e.] voorschot aan M. Buis geweigerd, bij gebrek aan behoorlijken borgtocht. voorschot aan J. Mol geweigerd, omdat hij als lid zijne toetreding nog niet onderteekend heeft. 5°. Verder is besloten de Afdeeling van den Boerenbond alhier crediet in loo pende rekening tot f 1000 toe te staan, mits goedkeuring van den Raad van Toezicht, die voor de vol gende zitting zal worden opgeroepen. (Onderteekend door Directeur en on- derdir.) Voegen wij er tot slot nog bij dat de eerste Raiffaisenbank gesticht werd door Willem Raiffeisen te Wegerbusch in Duitschland en het stelsel zich van daar heeft verspreid door heel Duitsch land waar er meer dan 2000 bestaan, en vandaar in Italië, Frankrijk, Oosten rijk, Rusland, Servië, België (waar er ongeveer 300 zijn) en ook Nederland waar er op heden 95 bestaan. Wel het beste bewijs voor hunne deugdelijkheid en hun groot nut. Buitenlandsch Overzicht. begreep, hoe een goede dienstbode, het hier een week uithield. En wat hebt ge dan gezegd? Ik zeide: ,,ge kunt goed zijn, goedhartig zijt ge niet." Dat heb ik u zoo dikwijls hooren zeggen. Murchi son, dus wist ik dat er geen kwaad in stak en toen zeide zij, dat ik een stout meisje was en nog veel meer en dat ik eens onder handen genomen moest worden en dat het heel goed was, dat vandaag eene nieuwe mama voor mij kwam en nog veel, veel meer dingen en van mijn eigen lief moeke en dat vader heelemaal niet meer van mij zal houden. Maar dat is nietwaar, eh P Neen, eh Ze zeide het alleen om mij te plagen, nietwaar? Mijn lammeke, zeide hij ernstig, terwijl hij een kus drukte op het hoofd je aan zijne borst, het is waar dat uw goed papake, die u van den dag van uwe geboorte altijd heeft liefgehad, vandaag eene nieuwe moeder voor u meebrengt, maar ge moet toonen dat ge een groot meisje zijt, en niet schreeu wen voor gij geslagen wordt. Ik ben zeker dat zij eene lieve, vriendelijke dame zal zijn die veel van u zal hou den en u heel veel zal leeren, schoon borduren, en... en... o, zoo schoon pi ano spelen. Het kind klemde de lippen vast op een, maar Murchison zag het niet. Wees nu een braaf meisje, ver volgde hij, en beloof mij dat gij nooit een onvriendelijk woord zult zeggen tegen uwe nieuwe mama. Want ziet ge, als ge het mij stellig belooft, weet ik dat ge uwe belofte zult houden. Neen, ik zal niets onvriendelijks tegen haar zeggen, antwoordde zij en Murchison wenschte zichzelf geluk met de overwining, die hij had behaald, want eene belofte was heilig voor Charling. Hij had echter niet gelet op den toon, waarop het kind had gesproken. Toen de tr .nen gedroogd waren, gaf hij haar een witte geranium om in haar eigen hofke te zetten en hij ging weer aan zijn werk. Charling nam de geranium aan en bedankte hem vriendelijk en gaf hem een kus, maar de pot was haar tot last. Want zij had een besluit geno men. Toen zij beloofde nooit iets on vriendelijks te zeggen tegen haar va ders „nieuwe vrouw" wilde zij haar belofte houden door haar nooit te zien of te spreken. Zij was van plan weg te loopen. Hoe zou zij het kunnen verdragen, zich te laten dwingen door die vreemde vrouw, die op haar moe ders plaats zou zitten en die haar moe ders kleeren zou dragen en ongetwij feld haar eigen moeders portret zou verbranden en haar, Charling, zou la ten borden wasschen en de keuken boenen, zooals die arme Asschepoester in het sprookje Het was waar dat Asschepoester's lotgevallen eindigden met een huwelijk met een prins, maar Charling verlangde niet te trouwen en ze stelde geen groot vertrouwen in j prinsen daarenboven had zij geeue peettante die een fee was. Hare peet tante was dood haar eigen lief moe ke was dood en alleen vader was over gebleven en nu had hij dat gedaan en had hij zijn Charling niet meer noodig. Charling ging dus het huis binnen, waschte haar gezicht en haar handjes, streek haar haren glad, stak haar schatten in haar zak al haar geld, een paar gekleurde stukjes krijt, een steen die glinsterde waar een stuk er af was gebroken en ging het hek uit, terwijl zij de witte geranium in haar armen droegwant als ge weg loopt, kunt ge toch niet het laatste geschenk achterlaten van iemand die van u houdt. Maar de pot was zwaar en scheen onder het gaan over den drogen, stoffigen weg steeds zwaarder te worden, zoodat Charling den weg over het veld insloeg waar zij in de schaduw van de haag kon gaan. Die weg liep langs de kerk en toen zij den lagen muur van het kerkhof had be reikt, zette zij den pot er op en ging uitrusten. Ik zal hem bij moeder zetten, dacht zij en nam den pot weer op tot zij aan haar moeders graf kwam. Men had haar verteld dat haar moeke nu een engel was en niet op het kerkhof, maar in den hemel woonde. Maar daar de hemel zoo ver was, geloofde Char ling liever dat moeder sliep onder de groene deken met de madeliefjes er op. In moeders slaapkamer was ook een groene deken geweest, maar met witte seringen er op in plaats van madelief jes. (Wordt, verenigd.) Prijs per 3 maanden x franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. A d v e r t'e ntiën t van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. i.) DOOR E. NESHIT. -(O)- Agricola. ITALIË. Testament vau «leii Paus. »Paris Nouvelles" zegt, dat de Paus bezig is aan zijn poliliek testament. Tegen Kerstmis zou het gepubliceerd worden. Het bestaat uit een overzicht van de ency clieken, die Leo XIII gedurende zijn lang durig pontificaat tot de bisschoppen patri archen en zonen der kerk heeft gericht. Deze extracten, met wijsheid geordend, zullen bij wijze van laatste wilsbeschikking aan de beschaafde wereld de intieme denk beelden van Leo XIII voorhouden op gods dienstig, politiek en sociaal gebied. ENGELAND. De komst van Keizer Wilhelm. Zoo de Duitsche Keizer, bij zijn bezoek aan zijn oom, al ingehaald wordt met oor logsschepen, do Engelsche pers, ten deel althans, verwelkomt den bevrienden mo narch met weinig teederheid. De Morning Post zegt in een hoofdarti kel, dat geen Engelsch kabinet blind ge noeg kan zijn, om het oor te leenen aan voorstellen die slechts ten doel kunnen hebben, de zaken sleepende te houden, ter wijl Duitschland zijn toebereidselen blijft maken. De Evening News indigt een ar tikel aldus: Met Rusland, en niet met Duitschtand, moeten wij één lijn trekken. De Duitsche politiek beoogt, misbruik te maken van onzen steun, ofh Rusland te verzwakken, en Rusland te exploiteeren met het doel, ons te benadeelen. Het Engelsche volk moet er op staan, dat geen overeenkomst, geenerlei verbond worde gesloten, noch bijzondere betrekkingen aangegaan, van welken aard ook, met een rijk dat deze toenadering slechts zoekt om tijd te win nen ten einde ons op het lijf te kunnen vallen. FRANKRIJK. De Noord-Fransclie staking;. Het scheidsgerecht in zake de Noord- Fransche werkstaking heeft uitspraak ge daan en de werklieden geheel in 't ongelijk gesteld. Nog wel op grond van de overeenkomsten van Arras waarop zij zichzelven hadden beroepen. Het schijnt, dat werklieden niet altijd gelijk hebben. En dat patroons niet altijd beulen, uit- zuipers enz. zijn, want oogenblikkelijk nadat het vonnis aan de maatschappijen van Pas de Calais bekend gemaakt is, hebben deze vrijwillig aan hunne arbeiders de verbeteringen toegestaan in de regeling der pensioenen, die reeds bij de onderhan delingen ter sprake waren gekomen. DUITSCHLAND. Een merkwaardig; proees. Bij het Landgericht te Frankfort a/d. Main hangt op het oogenblik een proces van principieel belang, dat misschien later in zijn hoogste instantie ook voor het rijks gerechtshof te Leipzig komt. De zaak is de volgende. Een journalist te Frankfort liet zich telefonisch verbinden met Karls ruhe. Gedurende het gesprek kreeg hij een sterken, electrischen schok en zakte be wusteloos ineen, terwijl er bloed vloeide uit zijn mond en neus. Na eenigen tijd kwam hij bij, maar sedert dien tijd lijdt hij aan een ernstige verlamming van dea rechterkant van zijn lichaam. In rechte eischt hij nu een levenslange lijfrente van 1800 mk., daar volgens het advies van de geneeskundigen zijn herstel onmogelijk is. Zeker geen onbillijke eisch. De post-ad- ministratie wijst intusschen de verantwoor ding voor het ongeluk van zich af, daar zij het toeschrijft aan het ongelukkig ge volg van vis major, en beweert dat zij alle voorzorgsmaatregelen heeft genomen om de menschen die de telefoon gebruiken, te beschermen. Alle menschen die met de telefoon te maken hebben, stellen natuur lijk levendig belang in den afloop van dit proces. Socialisten-werk. De gemeenteraad van Mülhausen, waar van de meerderheid uit sociaal-democraten is samengesteld, heeft een bedenkelijk be sluit genomen. Hij heeft het minimum loon van de zonder arbeid zijnde gemeente werklieden gesteld op 3 fr. 25 a 3 fr. 75. De gevolgen van dit votum hebben zich onmiddellijk doen gevoelen. Een groot aantal fabrieksarbeiders, die niet zooveel daags verdienden, hebben hun werkplaat sen verlaten en zich bij het gemeentebe stuur om werk aangemeld. De overige werklieden, door de stedelijke tarieven

Zelandia | 1902 | | pagina 1