No. 92. Zaterdag 8 November. Anno 1902. Raiffeisenbanken. I'euilletönT Verwoeste Levens. Nieuws- en A.dLvertentieblad voc r Zeeland. Brieuen, stukken en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur uan „ZELANDtA" te Zuiddorpe, Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertf ntiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Meer licht. (S) III. 3°. De algemeene vergadering stelt het hoogste bedrag vast tot hetwelk de bank spaarstortingen mag ontvangen. Oorspronkelijke novelle door I'. X. Rrouns. (Slot.) Nauwelijks waren deze woorden, hoe zacht dan ook de lippen des opzichters ontvloden, of de stervende trok haar mond tot een bijna on merk baren glimlach. Dan opende ze zacht en dankbaar haar brekende oogen, maar toen ze zóóveel belangstellenden zag om haar heen, nu ze op vertrekken stond naar eeuwige onbekende oorden, leed plotseling een vlaag van groote verwondering over haar wezen. Strak en star richtte ze haar blik op ons allen, ook op mij, die terzijde van haar ledekant stond. Werkelijk, ik had dat wezen meer ontmoet, en ook zij scheen verwonderd, 'k Meende, dat ze schrok, en dat een lichte rilling door haar leden liep. Toen vielen haar oogleden als zwaar vermoeid, dicht. We dachten: »dat is de dood.» Een duidelijk zichtbare schok deed haar zwak en uitgeput lichaam trillen; dan draaide ze haar hoofd weer in de Zij stelt ook de hoogste som vast die aan hetzelfde lid in eens of in verschil lende keeren mag geleend worden door den bestuursraad. Voor hoogere ver schotten wordt de toestemming ver- eischt van den raad van toezicht. De Raiffeisenbanken hebben ook voor algem eenen regel zonder uil zondering, van eiken ontleener voldoenden waar borg te eischen en zich nooit te verge noegen met zijn enkele handteekening. Die waarborg bestaat gewoonlijk in een borg. Vermits de deelgenooten elkander zeer nauw kennen en het veelal om kleine leeningen te doen is, zoo kan de Bank bijna altijd geld verschieten tegen enkele borgstelling d. i. tegen handtee kening van den ontleener en van ee nen vriend of kennis. Die waarborg is voor het Genootschap voldoende en voor den ontleener met geene onkosten verbonden. Het stellen van borg wordt van iede- ren geldaanvrager geeischt zelfs van de welhebbendsten, omdat wanneer in enkele gevallen daarvan afgezien zou worden, algemeene nalatigheid, onte vredenheid en twist zouden ontstaan. 49. De Raiffeisensche leenbanken be zitten geen maatschappelijk kapitaal in vorm van aandeelen, nochtans als de gelijke kredietinrichting zorgen zij voor een appeltje tegen den dorst, voor een zekere waarborg bij een mogelijk ver lies. Dit is ook een belangrijke grondre gel, aangezien op die wijze het genoot schap zelf een zeker vermogen ver krijgt en van den anderen kant noch bestuurders, noch andere leden zullen uitgelokt worden om gewaagde onder nemingen te doen, die andere maat schappijen zoo dikwijls ten gronde richten. 5°. Eindelijk komen wij aan het richting waar ik stond, opende haar oogen en staarde me zoo diep en on wijs aan, wel een minuut lang, dat ik er koud van werd. Het was of er nog iets peinsde in dat halfdoode lichaam, alsof er nog een macht uit de geestenregionen in schuil de, die het organisme geweld aandeed, om nog eenmaal, voordat zij de stof losliet, de beelden des levens uit de buitenwereld tot haar over te brengen Eindelijk vielen haar oogen weer zachtjes dicht, en op haar gezicht ver scheen zoo'n uitdrukking van aandacht en verwondering, alsof ze de visioenen reeds aanschouwde van 't andere leven. ,,De dood treedt onmiddelijk in", zei de dokter. »'t Is de laatste bewe ging, die ze gemaakt heeftnu doezel haar geest zachtkens weg uit dit leven, en ze slaapt in voor eeuwig." Een poosje slechts, want eensklaps hief ze met een bewonderenswaardige kracht haar arm op, streek met haar hand over 't bleeke voorhoofd, als wil de ze de nevelen verdrijven die haar verstand omhulden, en opende wagen wijd de oogen. Ze zocht iets en kreunde zacht. Wat was dat vreemd. „Maar hoe verbaasd waren wij toen de stervende haar lichaam werkelijk krachtig overeind riclfte, en als met bovenmenschelijke inspanning van haar legerstede stapte. 't Was een vreeselijk gezicht, een grondbeginsel waar hoofdzakelijk het Raiffeisen's stelsel op steunt en dat zoo veel in den beginne afschrikt van het lid worden eener dusdanige Bank. a. Wezen der onbeperkte verbinte nis. Ieder lid der Raiffeisenbank slaat met zijn gansch vermogen in voor al de verplichtingen van de Genootschap. Die verbintenis moet beschouwd worden ten opzichte van de medele den jegens den schuldeischer en ten opzichte van de medeleden onder elkander. Elke deelgenoot staat in voor de geheele schuld, d. i. als de anderen niet kunnen betalen moet een alleen de schuld betalen. Dit schijnt wel verschrikkelijk, maar is een geval dat om zoo te zeggen on mogelijk kan voorvallen. Men mag er acht dagen op droomen om een geval uit te denken, waarin er van bijv. 25 leden eener Raiffeisenbank, allen fatsoenlijke en oppasssende per sonen er maar eenc ióu zijn die een weinig geld zou hebben, want in ge val ieder van de 25 leden maar een beetje geld heeft, is hij verplicht voor zijn part in de schuld mede te beta len. Bijv. nemen wij aan dat het ver lies zij 300 gulden. De som zal nooit groot zijn, want voor grootere som men wordt er een genoegzame waar borg vereischt. Ieder van de 25 le den is verplicht zijn 25ste deel bij te leggen of f 300 25 12 gulden. b. Noodzakelijkheid van deze bepa ling. Om leeningen te kunnen doen moet de bank zelf geld ontvangen. Dit nu zal niet gebeuren of zij moet genoegzame waarborg kunnen ge ven. Die waarborg krijgt men in een naamlooze Vennootschap door het vormen van een maatschappelijk ka- stervend meisje zoo te zien herleven uit de dood. Nu herinnerde ik me wie 't was. Voor de derde maal in mijn leven zag ik haar terugvoor de derde maal ontmoette ik haar blik, want ik her kende haar. Het was dezelfde vreemde vrouw, die ik zoo wild en gejaagd had gezien vóór de dijkdoorbraak in 't noodweer, en wier blik ik daarna ontmoet had in den hollen nacht daaropvolgend, toen Anna in zwijm viel om haar. Daar stond ze plotseling, 't werk van één minuut recht voor ons. Haar starre blik staarde verwilderd als in de eindelooze diepten van 't ver leden, en uit dat verleden scheen de herinnering als bij tooverslag zich hel der van haar meester te maken. Haar gelaat nam een vreeselijke uitdrukking aan, haar tanden klapper den op elkaar, en haar blik was zóó wild als van een getergde leeuwin. Toen stamelde ze, wild en onwijs rondkijkend „Ik heb me gewroken, hé? „Ha, wat was dat mooiniet aan je bruiloftsdisch, niet in 't woud maar later, later O, als ik geen spade had gehad, om den dijk door te steken, dan had ik hem doorgekrabbeld met mijn nagels, zóó, zie jezóó." En ze maakte een vreeselijke bewe ging, met haar krampachtig gekromde pitaal. Zulk een naamlooze vennoot schap kan niet worden toegepast voor een boerenleenbank, omdat alle klei ne en arme boertjes die geen aan deel storten kunnen er deel moeten kunnen van maken, en omdat de welgestelde boeren die desnoods zou den kunnen storten, veel beter dat geld kunnen besteden in de boerderij. Dus opdat de leenbank inderdaad werkdadig zij, moet de verbintenis onbeperkt zijn. c. Gevaarloosheid van deze bepaling. De opmerkzame lezer zal reeds be merkt hebben dat met de inrichting der leenbanken, zooals wij die heb ben voorgesteld, een verlies niet denk baar is. Herzien wij even de bepalingen der statuten van de leenbanken, bepa lingen welk een verlies bijna onmo gelijk maken. 1°. Het Genootschap staat voorschot ten toe alleen aan zijne leden, die dus ook verantwoordelijk zijn. 2». Alleen inwoners ééner parochie of gemeente kunnen als leden aange nomen worden. 3°. De algemeene vergadering van al de leden, stelt de hoogste totale som vast boven welke het Genootschap geen geld mag aanvaarden. Zij bepaalt ook tot welke som (niet boven 500 1000 gulden) aan een lid door den Bestuursraad geld mag uitge leend worden. 4°. Elke ontleener moet verklaren waarvoor hij het geleende geld wil ge bruiken, hij mag 't niet besteden aan gevaarlijke ondernemingen. Hij moet daarbij goede waarborg stellen. 5°. Alle zaken met eenig gevaar ver bonden zijn aan het Bestuur, onder persoonlijke verantwoordelijkheid ver boden. Alle wisselhandel is uitgesloten. 6o. Daar de toestand der schuldenaars, die goed was bij de bewilliging der voorschotten, vóór den tijd der terugbe taling verslechten kan, is de Raad van Toezicht verplicht alle drie maanden de geheele zaakvoering na te zien. Daarbij moet de kassier borgstellen en wordt jaarlijks het geheele boekhou den nagezien door den inspecteur van de Centrale Bank. 7°. Het bestuur oefent zijn ambt on bezoldigd uit, alle persoonlijk winstbe jag blijft dus uitgesloten. De bestuur ders, die leden zijn, zijn dus daarvoor ook verantwoordelijk met al wat zij bezitten, zij besturen dus zoowel hun eigen vermogen als dat van anderen. Eindelijk de ondervinding heeft ge leerd dat de praktijk hier geheel en al de theorie staaft. In Duitschland be staan de Raiffeisenbanken reeds meer dan vijftig jaar, meer dan 3000 zijn in volle werking en nochthans is in al dien tijd geen enkele bankroet ge gaan, geen enkele heeft ooit hare le den een cent moeten doen betalen ten gevolge van de onbeperkte verbinte nis. Agricola. Slot volgt.) Buitenlandsch Overzicht. vingers. En terwijl eensklaps haar gezicht, als uitgelaten van vreugde, een heel anderen gloed vertoonde, alsof er een wilde zonnestraal over lichtte „Ja, dat was mooi!toen jij feest vierde, was ikik het einde van dat feest, ik, die dood en verdelging deed spoken over heel de omgeving, om jou, en je bezitting, te treffen, zie jejou alleen. «Dat zwoer ik, weet je, toen ik krankzinnig was „Ha, die nachtkijk, daar, daar bruisen de wateren, ik zie daken drijven, en menschen en dieren wor stelen met de dood in de wateren de vervloekte woning is verdelgd, hij in de golven vergaanAnna een weeuw in dien nachtHa, dat deed ik!Maar die menschen....... al die bravemenschendie niets misdedend&Ar zie, daar zweeft de dood boven alles op ze trekt me naar zich toedèAr, dAArO God, o God" Een oogenblikje slechts had dit vree selijk tooneel geduurd want de arme krankzinnige stortte, terwijl ze in haar zielsverukking een geweldige poging wilde doen om vooruit te snellen in de armen der dood, plotseling in el kaar en de geest had haar lichaam losgelaten. Terwijl ze levenloos neerplonste op de vloer, klonk uit den anderen hoek der zaal uit een der legersteden, die kraakte, een langgerekt en smartelijk gehuil als van een wild dier, dat ge wond wordt. Dat was 't eenig geluid, dat ik nog vernam. Toen werd alles doodstil, en wij gingen zwijgend verder, wijl de strijd, door die krankzinnige gestreden op de grenzen des levens, ons getroffen had. Thans echter was mij een licht op gegaan, dat helder scheen over de droeve katastroof van de Decembernacht van 't jaar '80. En nu begreep ik ook waarom Frans en Anna niet gelukkig waren, en waarom ze, toen ze beiden uit de gol ven gered waren, zoo ver zijn wegge gaan, en nooit weer terugkeerden in de streek, waarover zulk een vreese lijke ramp was neergekomen om hen. Het leven echter heeft zich zwaar gewroken èn op Frans, wien de wroeging misschien nog verteert, èn op Jans, wier boetetijd reeds lang om is. Arme Anna Ziedaar de geschiedenis, die zich soms nog voor mijn geest ontrolt in de nacht, als de orkanen loeien langs de daken en de regen klettert tegen de ruiten mijner stille kamer. EINDE. Prijs per 3 maanden franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling- voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZONDAGSKLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. A d v e r t'e ntiën i van 1 tot 5 i Bij driemaal plaatsing, van deze Groote lette Dienstaanbiedingen en aanvragen bij vooruitbeta Bij abonnement ^50 cent, voor elke regel meer 10 vertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend len naar plaatsruimte berekend. nstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden geplaatst voor 40 cent per advertentie, uaalde plaatsing belangrijke reductie. Met genoegen namen wij kennis van het besluit, genomen in de jongste gemeenteraadszitting van St. Jansteen, waarin, op voorstel van den heer Staal, be sloten werd, een flinke verlichting aan te brengen, ten einde langs dien weg de talrijke diefstallen te beperken en wellicht geheel te voorkomen. Van harte juichen wij het voorstel van den heer Staal toe, en brengen hulde, zoo wel aan hem als aan de 5 leden, die van de 7 vóór het voorstel hun stem uitbrachten. Alleen dan, wanneer wij een nachtelijke verlichting hebben in de dorpen en langs de wegen, zullen de dieven zich wel wachten om runderen weg te halen of langs die wegen te vervoeren, terwijl zij weten, dat de politie een waakzaam oog kan houden op hun daden. Thans zijn de dieven beschermd door den stikdonkeren nacht, waarin ook een politieman vaak op geen 5 pas afstand eenig voorwerp kan onderscheiden, en zoo voelt de dief zich veilig. Men denke trouwens slechts aan 't oude spreekwoord, dat luidt>xle dief schuwt het licht." En dit heeft zich hier in Zeeuwsch- Vlaanderen, naar wij meenen, ontelbare malen door de droeve ondervinding terdege bewaarheid. Of twijfelt daar nog niemand aan St. Jansteen heeft thans 't voorbeeld gegeven hopen wij, dat dit weldra alge- meene navolging vinde, dan zullen onze boeren gerust zijn, en hun beste vee niet hoeven te verliezen door de handige listen van geslepen dieven, die steeds onvindbaar blijven. 11.) (O) CHINA. Ze slapen niet. Aan de Times wordt uit Peking gemeld, dat de Chineesche regeering openlijk in strijd handelt met de bepaling in het vre- des-verdrag, welke haar verplicht, den in voer van wapens' tegen te gaan. De gouverneur van Kwang-si heeft in een ambtelijk rapport de handelwijze ge prezen van een ambtenaar, die er in ge slaagd was, duizend Mausergeweren en 300,000 patronen binnen te smokkelen, en de gouverneur stelde de regeering voor, dezen vaderlandslievender! ambtenaar tot mandarijn der eerste klasse te bevorderen, hetgeen bij keizerlijk besluit geschied is.

Zelandia | 1902 | | pagina 1