Binnenland. Provinciaal Nieuws. Sluiting der jacht op klein wild. De Commissaris der Koningin in Zeeland, gezien het besluit van Gedeputeerde Sta ten van 25 October 1902 no. 143; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (staats blad no. 87); maakt bekend, dat de slui ting der jacht op patrijzen in de Provin cie is bepaald op Zaterdag 29 November 1902 met zons- ondergang, die op hazen, fazanten, korhoenders en kwartels op Woensdag 31 December 1902 met zons- on dergang en dat het tijdstip van de slui ting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Middelburg, 30 October 1902. He Commissaris der Koningin voornoemd, ROEST. ZUIDDORPE. Woensdagmorgen om streeks half elf, had in deze gemeente een ongeluk plaats, dat nog betrekke lijk goed is afgeloopen. Een paard van den landbouwer F. Termote, voor een karretje gespannen, waarmee door een ongeveer 14 jarigen jongen zand werd gevoerd, was op hol geslagen, en rende in woeste vaart door onze gemeente. Tegenover den slager Verbiest rende het dier een oude vrouw ten onderste boven, die met haar kleeren aan de kar bleef hechten en een eind weegs werd meegesleept. Bewusteloos werd zij door Verbiest, die was toegeschoten, opgenomen en met hulp van een paar mannen naar haar woning vervoerd, terwijl onmid- delijk de eerw. heer Pastoor onzer pa rochie aanwezig was, die echter de kwetsuren niet van zoo gevaarlijken aard achtte om de vrouw den H. Olie toe te dienen. De vrouw was inmiddels bijgekomen en klaagde over hevige pijn in een voet. Zij wist niet wat er met haar was gebeurd en meende, dat zij gevallen was. De dokter, die onmiddelijk per velo werd ontboden uit Moerbeke, consta teerde eveneens, dat de kwetsuren geen onmiddelijk levensgevaar opleverden. Ook aan het hoofd had de vrouw een bloedende wonde bekomen, terwijl haar gelaat was geschramd. Later klaagde ze nog over hevige pijnen in het been, dat ook zeer ge zwollen was. Haar toestand is thans bevredigend. Het paard stormde nog een eindweegs vooruit, sloeg met den wagen tegen de telefoonpaal bij 't postkantoor, waar door de telefoondraad brak en naar be neden slingerde. Tegen den muur aan de woning van A. de Moor, werd de kar aan stukken geslagen en het paard holde door de akkers naar zijn stal. De jongen, die nog steeds op de kar was, kwam met den schrik vrij. Het feit verwekte hier een hevige ontsteltenis onder het volk. Naar men ons meldt is de zaak in handen der justitie, die onmiddellijk een onderzoek heeft ingesteld. Over 't algemeen was hier de bevol king ten zeerste verontwaardigd, omdat de leiding van paarden aan zulke jeug dige en onervaren handen wordt toe vertrouwd. Een groot geluk was het, dat het ge beurde niet eenige minuten later voor viel want dan waren de gevolgen niet te overzien geweest, wijl dan die straat vol zou geweest zijn van school kinderen, waarvan er ongetwijfeld veel zouden zijn overreden. Het voorgevallene strekke den voer lui over 't algemeen tot een ernstige waarschuwing. Nader wordt ons nog gemeld, dat de vrouw niet geheel en al buiten ge vaar is. Als een droeve bizonderheid wist men tevens mede te deelen, dat 't brave echtpaar gisteren, dus op den dag na 't ongeluk, den zes-en-derfig-jari- gen gedenkdag van hun huwelijk her dachten. Voorwaar een treurige herinnerings dag voor de brave oudjes. ITALIË Studie der H. Schrift. De H. Vader heeft een apostolisch schrij ven uitgevaardigd betreffende de studie der H. Schrift waarin de instelling eener com- misie wordt aangekondigd wier hoofdze tel te Rome de leermeesteres en bewaar ster der Christelijke wetenschap zal zijn, terwijl tevens tot bevordering dier studie een afzonderlijk gedeelte aan de Vaticaansche Bibliotheek zal worden toe gevoegd. FKANKIUJK. De klooster vervolging. Z. D. H. Mgr. Touchet, bisschop van Orleans, is door het Ministerie der Fran- sche Republiek ter verantwoording ge roepen ten einde gehoord te worden over zijn mede-onderteekening van het protest tegen het verjagen der religieusen uit de scholen. Aan de protesten, gezonden door 74 Fran se he Bisschoppen aan den Senaat en de Kamer gericht, had deze Prins der Kerk nog een schrijven toegevoegd waarin hij de houding der Bisschoppen rechtvaardigt omdat zij gehandeld hebben in de volheid van hun grondwettelijk recht. Flink en onverschrokken trad de heer Pichon, republikeinsche afgevaardigde van Finntère en burgemeester van Trèflez op. Hij schreef aan den Prefect van het Departement, dat de bevelen omtrent de Bretonsche taal door het Ministerie gege ven, onwettig zijn en dat geen wet de Burgemeesters van Bretanje en van de Fransche Republiek verplicht de Cate- chismuslessen en de diensten der Kerk na te gaan, noch hun het recht geeft toe te zien hoe de geestelijke het godsdienstig onderwijs geeft. Hij zal bijgevolg geen reke ning houden met de bevelen, op dat punt door het Ministerie gegeven. Het Hof te Rodez, heeft de paters je zuïeten Teissédre, Négre en Grai, die vervolgd werden, omdat zij hebben dur ven preeken, Mis lezen en biechthooren vrijgesproken, Een andere rechtbank, die van Castel- naudary, heeft den afgevaardigde De Laurens en mevrouw Marulac, die de ze gels hadden losgerukt van een Zuster school, veroordeeld tot 200 francs boete, terwijl andere rechtbanken de zegelver- brekers, omdat die verzegeling onwettig was, hebben vrijgesproken. KBLG1E. Op Allerzielen. Het Handelsblad van Antwerpen is niet gesticht over de viering van de feestdagen Allerheiligen en Allerzielen. Wij lezen er over het volgende De bezoeken aan de kerkhoven zijn be gonnen. Ik zal niet zeggen dat zij stich tend geweest zijn; sedert lang reeds heb ben zij te Brussel het karakter aangeno men van plezieruitstapjes. Men wandelt daar gelijk men doen zou in Ter Kame- ren Bosch; of liever, neen: de rustplaats der dooden wordt minder geëerbiedigd dan eene openbare wandeling. Men gaat er in groep heen, om zich te amuseeren men stoot en verdringt er elkander, men legt er eene uitgelaten vroo- lijkheid aan den dag; indien de politie er geen orde onderhield, zou men op de gra ven dansen. De christelijke families voelen zich meer en meer misplaatst in dit barbaarsch ge drang; zij ontvluchten met een smartelijk hartprangen deze ontheiligde plaats, be treurende hunne geliefde dooden niet te kunnen meenemen, op wier graven zij kwamen nadenken, knielen en bidden. Men ziet nu maar al te goed op de uit gestrekte begraafplaats van Evere, wat de eerbied voor de dooden verloren heeft. Opstand in *len Kongo. Te Antwerpen zijn uit den Kongostaat berichten ontvangen over een opstand in het district Bangala. De opstand is, naar 't heet, van geen groot belang, en zou reeds zoo goed als onderdrukt zijn. De versterkingen voor de bezettingen der posten in het gebied van Bahr-el-Ga- zal hebben hun bestemming bereikt Amsterdam 111. Met vrij groote zekerheid wordt aan Het Centrum bericht, dat men in de vaca ture voor de Tweede Kamer voor Amster dam III, ontstaan door het overlijden van den heer Den Hertog, wil trachten door een gecombineerd optreden der anti-sociaal democratische kiesvereenigingen, te voor zien, door het candidaat stellen van het vroegere Kamerlid, den heer B H. Heldt. NAJAARSVERGADERING der Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van 4 November 1902. Tegenwoordig zijn alle leden, behalve de heer de Smidt. Nadat de vcrgadeiing in naam der Ko ningin door den Commissaris was geopend, deelt deze mede a. dat sedert de laatste zitting inkwa men lo verschillende koninklijke besluiten, houdende goedkeuring van vroeger door de Staten genomen besluiten, 2o. een ken nisgeving van den Minister van Binnen- landsche Zaken met opgave van de voor- loopig uitgetrokken kosten, voor 1903, van het Provinciaalbestuur, voor zooveel het Rijksbestuur is, enz. Al de stukken worden voor kennisge ving aangenomen. b. dat Ged. St. ter kennis brengen lo. dat niet is beschikt omtrent den post op de begrooting ter bestrijding van behoef ten, welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen der begrooting, en 2o. dat geene onderhandsche aanbestedingen heb ben plaats gehad. Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. c. dat Ged. St. verzoeken om diligent te worden verklaard ten aanzien van lo. een verzoek van den Raad van Colijnsplaat om subsidie voor het vergrooten van de haven 2o. een veiyoek van den dijkraad van het calamiteuse waterschap Walzoor- den om wijziging van het reglement 3o. een verzoek van B. en W. van Burgh om een renteloos voorschot voor wegverbete- ring 4o. een zelfde verzoek vaa het be stuur van het Waterschap, Vereenigde polders van Ossenisse en 5o. een verzoek tot verbetering van de gemeenschap tus- schen Noord- en Zuid-Beveland. Zonder bezwaar wordt dilegent verkla ring verleend. d. dat van Ged. St. inkwamen de na volgende voorstellen, als lo. omtrent het pensioneeren van weduwen en weezen van provinciale ambtenaren 2o. tot inwilli ging van het verzoek om subsidie voor den wagendienst Tholen-St. Maartensdijk 3o. tot afwijzing van het verzoek van het comité voor den tram Brouwershaven- Burghsluis om subsidie 4o. tot afwijzing van het verzoek van den raad van Honte- nisse om een renteloos voorschot voor wegs- verbetering 5o. tot verlenging van den termijn voor het in exploitatie brengen van den stoomtramweg Hulst-Walzoorden 6o. tot afwijzing van het verzoek van het waterschap Lamswaarde c. a. om een renteloos voorschot voor wegsverbetering 7o. tot inwilliging van het verzoek van den Oud-Kempenhofstede polder om eala- miteusverklaring 8o. tot verkoop van boomen op den weg van Neuzen naar Axel 9o. tot inwilliging van het verzoek om het toegestaan subsidie f 1500, voor eene zeevaartschool te Vlissingen op f 2000, te brengen lOo. om een crediet van ten hoogste f 100, te verleenen aan de com missie voor de proefvelden in Zeeland, en llo. tot wijziging van de begrootingen voor 1902 en 1903. Besloten wordt al deze voorstellen naar de afdeelingen te renvoieeren. Na de mededeeling van den voorzitter dat de presentielijsten van de vergaderin gen van Ged. St. ter griffie zijn nederge- legd, wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen. In de eerste afdceling zullen zitting ne men de heeren Loois, Heijse, de Jonge, Bolier, de Veer, den Boer, van der Meer, Hollestelle, van Deinse, Hennequin, Noor- dijke en Hombach, met de heeren Siegers en Lucasse als leden van Ged. St. In de tweede afdeeling de heeren Va der van 's Gravenpolder, van Teijlingen, Kakebeeke, Erasmus, van Dam, Moerdijk, Hocke Hoogenboom, van der Lek de Clereq, Bos, IJsebaert, van der Have en Moes, met de heeren van Waesberghe Janssens en de Casembroot als leden van Ged. St. In de derde afdeeling de heeren de Smidt, Hozterman, de Bats, Fruijtier, Belle, Oggel, Dieleman, Hammacher, Fok ken, Maas, Pompe van Meerdervoort en Wisboom Verstegen, met de heeren van Rompu en van Lijnden als leden van Ged. Staten. De voorzitter stelt nu voor de eerstvol gende zitting te houden op Dinsdag 11 November. De heer de Jonge merkt op dat Dinsdag voor vele leden een ongeschikte dag is en zou liever de bijeenkomst bepaald zien op Vrijdag 14 November. Daar niemand hiertegen bezwaar had, wordt comform besloten, waarna de zit ting wordt opgeheven. In het voorstel van Gedeputeerde Sta ten tot wijziging van het besluit tot het verleenen van het subsidie voor den aan leg en de exploitatie van een stoomtram weg van Hulst naar Walsoorden, zooals dat besluit het laatst is gewijzigd, deelt dat college het volgende mede: Aan de voorwaarde, welke bij besluit van 8 Nov. jl. werd gesteld, dat de aan besteding van den bouw van den tramweg zou hebben plaats gehad vóór 1 April 1902, is voldaan, doch uit een adres van de Naainlooze vennootschap stoomtram HulstWaalsoorden blijkt, dat met den aankoop van terreinen, welke voor den zomerweg op den provincialen weg noodig zijn, moeilijkheden worden ondervonden, zoodat vermoedelijk niet vóór 1 Januari 1903 aan de voorwaarden van de door Ged. Staten verleende vergunning tet aanleg van den tramweg zal kunnen worden voldaan en derhalve de geheele onderne ming niet vóór dat tijdstip gereed zal zijn. Met de gedeeltdlijke exploitatie der lijn zal echter een begin kunnen worden ge maakt, in afwachting van de beslissing op een tot Ged. staten gericht verzoek om ontheffing van sommige voorwaarden der vergunning, welk verzoek nog in onder zoek is. Het komt het Ged. college voor, dat het verzoek van de vernootschap om verlen ging van den termijn van 1 Januari tot 1 Augustus 1903 voor inwilliging vatbaar is Zij stellen voor in dien geest te beslis sen en tevens eene aanvulling vast testel len van de fide voorwaarde van het be sluit tot subsidiëering, om duidelijk te doen uitkomen, dat het subsidie eerst vor derbaar is, nadat de geheele onderneming gereed en in exploitatie zal zijn. AXEL. De cursus in paardenkennis van wege de maatschappij van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, te geven door den heer L. Bogaert, Provinciaal veearts, is he den begonnen in een lokaal der O. L. school alhier. Zestien leerlingen zullen daar aan deelnemen. HULST. Naar hot schijnt hebben B. en W. de beide kerkbesturen gewezen op het groote gevaar, dat bij brand voor de kerk bestaat, wanneer in de omheining niet meer ruimte wordt gemaakt teneinde de brandwi er gemakkelijker toegang te kun nen verschaffen. De rijtuigen voor het personenvervoer voor den stoomtram „Hulst-Walsoorden zijn thans ook aangekomen. Zij zien er netjes en geriefelijk uit en zullen het rei zend publiek wel voldoen. Thans wordt nog slechts gewacht op de machtiging van den Minister van Water staat om de lijn in exploitatie te brengen; de machtiging van Gedeputeerde Staten om in exploitatie te brengen is niet meer noodig, daar sinds 1 November een nieuw algemeen reglement op de tramwegen in werking is getreden; iets anders is het uitbetalen van het provinciaal subsidie, hieromtrent verwijzen wij naar het mede gedeelde onder rubriek Provinciale Staten in ons blad van he den. HULST Weder is de Katholieke kerk wet een drietal gekleurde ramen, geschenk van de familie Pierssens alhier, verrijkt. Het zijn voorstellingen uit het leven van St. Willibrordus, patroon dezer kerken ze zijn allerkeurigst afgewerkt. Door velen werden deze ramen gisteren op hel Patroonfeest der parochie bewon derd. KOEWACHT. Naar wij vernemen is er sprake van twee marechaussées te voet al hier te vervangen door twee bereden man schappen. Mocht dit waarheid bevatten, voorzeker zouden velen het toejuichen. Deze week is in de openbare school te St. Andries de cursus geopend in de landbouwkunde. 10 leerlingen waren te genwoordig. De lessen worden gegeven door den heer Fl. Remery hoofd der school en bezitter der akte in landbouwkunde. GRAAUW. J.l. Zondag heeft men in den Langendampolder van een akker in pacht bij P N. te Zandberg, een partijtje boonen ontvreemd. De dader (of daders) van dien diefstal scheen op dat land goed bekend te zijn, want hij nam bij voorkeur de witte mede en liet de bruine staan. Iemand, die dienzelfden avond om streeks 8 uur bij den molenaar A. v. W. (op het dorp) in het hoenderhok meende te sluipen, zeker met geen edele bedoelin gen, werd onverwachts gestoord. Jammer dat de persoon, die hem ver laste, niet iets later kwam, dan had hij den tweebeenigen vos bij de hoenders kun nen opsluiten en hem door de politie la ten inpikken. Deze week is men hier met het her- halingsonderw. begonnen. Het wordt gege ven door het hoofd der school en de vijf onderwijzers en omvat de zes vakken Nederlandsche taal, rekenen, kennis der natuur, aardrijkskunde, geschiedenis en teekenen, benevens handwerken voor de meisjes. Ieder der onderwijzers heeft een vak voor zijne rekening. Door twintig leerlingen wordt eraan dat onderwijs deel genomen, nl 4 meisjes en 16 jongens. Den 5den November zijn bij den Ed. Achib. heer Burgermeester alhier ingele verd de volgende opgaven van Candida- ten voor het lidmaatschap van den Ge meenteraad: P. A. van Campen en A. M. Plasschaert. De stemming, ter vervulling van de o- pengevallen plaats, ten gevolge van het be danken van den heer Francken, zal ge schieden op Vrijdag den 14 November a.s. BOSCHKAPELLE, 5 Nov. 1902. Door het schoone weer der laatste dagen kunnen paarden en vee nog geregeld naar de weide gebracht worden, wijl er nog al gras staat, 't Is te hopen, dat dit nog eenigen tijd kan duren, daar nog vele handen noodig zijn voor de beetenen de zoogenaamde »koe- ter" de eenige is, die zich dan met de dieren heeft bezig te houden. Op het gehucht Luntershoek heeft men getracht bij een werkman de kippen weg te halen. Doordat de bewoners wak ker werden, en de dief of dieven gerucht in huis hoorden, moesten ze de vlucht nemen, doch 's morgens bleek, dat zij zich toch nog van 3 hoenders hadden meester gemaakt. TER NEUZEN, 5 Nov. Aanvaring op de Schelde. Gisterenavond omstreeks tien uren zijn de stoombooten »Glio" van Ant werpen naar Bristol en »Glan Menzies" van Glasgow naar Antwerpen in aanvaring met elkander gekomen ter hoogte van Borsselen. De »Glio" zonk onmiddellijk. De »Glan Menzies" is met averij naar Antwerpen gesleept. Persoonlijke ongelukken hadden daarbij niet plaats. TER NEUZEN. 6 Nov. Heden nam. omstreeks twee uren gebeurde alhier nabij de rolbrug een droevig ongeluk. Een wa gen bespannen met twee paarden sloeg door het schrikken van een rijwiel op hol. De 68 jarige voerman J. Pladdet uit Hoek sprong uit angst van in het kanaal te geraken van den wagen met het nood lottig gevolg dat e£n zijner beenen erg werd gebroken. Dncter Buijze verleende de eerste hulp en na een voorloopig verband te hebben gelegd is de ongelukkige per brancard vervoerd geworden. De Belgen, werkzaam aan de ka- naalwerken, die de gebroeders de R. Zon dag jl. zoo erg hebben mishandeld, zijn weder op vrije voeten gelaten en hebben de wijk genomen naar hun eigen land waar door zij natuurlijk ongestraft zullen blij ven. SAS VAN GENT. De heer C. Ame- lunxen slaagde deze week te Venlo voor vrije- en orde oefeningen. SAS VAN GENT. In een effeetenvei- ling op 4 dezer te Amsterdam gehouden werden o.a. toegewezen eenige aandeelen a frs. 100 in de Nederlandsche Spiegel- glasfabriek alhier aan den Koers van 13'/«#/o. ZAAMSLAG. Onze postbode, M. Wisse, heeft tegen 1 December a. s. eervol ont slag uit zijn betrekking gevraagd. Hij heeft ruim 25 dienstjaren. In de vergadering van het muziek gezelschap is onzen Burgemeester, den heer P. J. Wortman het Eere-voorzitterschap aangeboden, wat hij bereidwillig aanvaar de. In plaats van den heer Abr. Dees werd de heer J. C. Eijke tot bestuurslid gekozen. Tot heden wordt alleen op dorpsschool herhalingsonderwijs gegeven en niet in den Polder, hoewel zich daar 13 leerlin gen aanmeldden. Volgens de verordening, door den Raad vastgesteld, moest dit onderwijs reeds 1 Nov. een aanvang nemen. Echter is van wege het gemeentebestuur niet voor lam pen gezorgd, zoodat er van onderwiisge- ven in den Polder geen sprake kan zijn. In het donker zou dit toch wel een beetje vreemd moeten gaan. ST JANSTEEN. In de gehouden ge- meenteraads zitting was ingekomen een schrijven van Ged. Staten, waarbij goed keuring verleend werd aan het besluit van den Raad tot het aangaan van een geldleening, groot f 530, ten 'behoeve van verbouwing en verandering aan en in het gemeentehuis. De begrooting werd vastgesteld in ont vangst en uitgaaf op een som van f 13882, 12'. Art. 9 van de verordening op het her halingsonderwijs werd nog aangevuld met het volgendeKinderen, die van plan zijn deel te nemen aan het herhalingson- derw. kunnen zich aanmelden bij Burgem. en Weth. De gelegenheid daartoe is open gesteld voor jongens van 20 tot 23 Nov. voor meisjes van 20 tot 23 Dec. Bij rondvraag kwam de heer Staal, ge dachtig aan het hoofdartikel in Zelandia: „Meer licht," met het voorstel nog eeni ge lantarens bij te plaatsen in onze ge meente. Met 5 van de 7 stemmen werd dit voorstel aangenomen en werd beslo ten 't aantal lantarens met een 4-tal te vermeerderen. Eindelijk is er dan in onzen Raad een stem opgegaan om „meer licht", en zooals wij gezien hebben, niet zonder succes. Toch is de verlichting nog beslist onvol doende. Heikant en Absdale (waar de meesto diefstallen plaats hebben en ver lichting dus 't meest noodig is) bezitten geen enkele lantaren. Wij vertrouwen dan ook, dat 't Gemeentebestuur op den ingeslagen weg zal voortgaan, en Heikant en Absdale als nieuwjaarsgeschenk eenige flinke lantarens zullen ontvangen. IJZENDIJKE, 4 Nov. '02. Gisteren is hier een heel huisgezin met de noorderzon vertrokken, waarschijnlijk naar Brussel, met achterlating van het meeste huisraad en gereedschap. De man is een ijverig, oppassend timmerman, die goed zijn ambacht verstaat, maar met een groot huishouden bezwaard is. Gebrek aan werk heeft den man zoo diep in schulden gedompeld, dat hij op zoo'n manier een goed heenkomen heeft moeten zoeken. Veel is er nog aan de maatschappij te verbeteren, waarin zoo'n ijverig werkman als A. genoodzaakt is, van honger zijne gemeente te verlaten. OOSTBURG. Bij de gelegenheid der paarden en veulenmarkt op Donderdag 13 dezer, zal een gedeelte van „de Zuidzand- sche weg" voor rij-en voertuigen, kudden vee en schapen afgesloten zijn van 's mor gens 6'ji tot des namiddags 1 ure. Voor het verkeer zal dit zeer weinig hinderen, daar men dan zijn weg nemen kan door de Oude stad en zoodoende ook de Markt bereiken kan. Op Donderdag 13 November zal de heer Mr S. van Houten, Oud Minister van Binnenlandsche zaken te 's Gravenhage, in het hotel de Eenhoorn van den heer F. J. Duste als spreker optreden. Aanvang te zes uur. Er zal geen entrée geheven worden. Het weer is ons dit jaar bijzonder gunstig gedurende den tijd van het bee- tenvervoer. Vorige jaren plasten we in werkelijkheid rond in den modder. Bij den tol kon men er zonder laarzen on mogelijk fatsoenlijk doorkomen. Misschien ligt het voor een deel ook wel daaraan, dat er minder peeën ge zaaid zijn, maar zonder twijfel zou veel regen de straten toch ook nu onbegaanbaar maken. AARDENBURG. Bij de W. B. alhier

Zelandia | 1902 | | pagina 9