t i Kanadaboomen, CANADA BOOMEN, Een Woonhuis 80 Canadaboomen, Boomen- Verkoopingen Openbare Verkooping. 405 zeer zware Openbare Verkooping. 130 Olmen Boomen, Ongeveer 175 olmen dito, Openbare Verkooping. Verkooping te Zaamslag. rond men Donderdag morgen drie var kens dood in 't hok liggen. Door opensnij den van een der dieren werd dadelijk ge tracht de oorzaak op te sporen, wat even wel niet gelukte. De cadavers zijn in den grond gestopt. Opmerkelijk dat hier in den omtrek zich meer dergerlijke geval len voordeden. Yan de in 't voorjaar hier opgerichte werkmansvereeniging „Samenwerking" hoort men maar weinig. Van haar schijnt niet zooveel actie uit te gaan als aanvankelijk verwacht en door sommigen ook gevreesd werd. Enkelen hier maakten zich zelf wijs dat door die Vereeniging de kleinhandel weldra zou worden doodgedrukt. Intusschen hoorden we nog maar alleen van gemeenschappelijken aankoop van steen kolen door de Vereeniging van dooddruk king dus voorloopig geen sprake. Belangrijke verbeteringen werden in den laatsien tijd hier aangebracht in de bestrating van eenige achterafstraten. Het wekt inderdaad verbazing, hoe die Belgische kaseileggers van oude versleten keien nog zoo'n effen straat kunnen leg gen. Jammer nu die lui toch in de gemeen te aan 't werk waren, dat ook op de markt voor de kazerne der marechausseé die onoogelijke leelijke keien en bonken van steenen niet zijn uitgebroken en ver vangen door nieuwe. De halsbrekende steenen die daarliggen ontsieren inderdaad het geheele uitzicht op dat schoone gebouw. Laat ons hopen dat ze een volgende keer aan de beurt zijn. 's HEERENHOEK. Gisteren werd al hier bij de Hervormde Gemeente, voor een stampvolle kerk, het nieuwe orgel inge speeld, door den heer Bekker te Leiden. Naar men zegt moet het zeer in den smaak der toehoorders gevallen zijn. Ds. ten Broek bedankte dan ook den milden gevers op plechte wijze, voor hunne bereide offervaardigheid. MIDDELBURG. Bij Kon. besl. is aan M. M. Kwekkeboom, wed. M. de Mol, geagrëeerd onderwijzer in 't Huis van be waring alhier een pensioen verleend van f 38.— Uit België. Nader vernemen wij, dat de persoon die bij het smokkelen van sigaren te Moerbeke verdronken is, heet Alphonse de Wilde en afkomstig is van Dorsse- laere. Hij is slechts 25 jaar en laat eene vrouw en één kind na. Toen men den ongelukkige levenloos uit het wa ter haalde, had hij op zijn rug nog het pak gesmokkelde sigaren. Het bevatte 2 kistjes ieder van 100 sigaren. Voor zoo'n bagatel had de man zijn leven op het spel gezet. Ook in België blijft het suikerge halte der beetwortelen steeds stijgende. Volgens de laatste scheikundige onder zoekingen aan het staatslaboratorium te Leuven was het hoogste gehalte 17,1 percent, het laagste 12,4, gemiddeld 15,5 percent. In tegenstelling met deze streken laat de aanvoer in België niets te wenschen over en het laat zich aan zien, dat binnen korten tijd daar alle beetwortelen op de plaats harer bestem ming zijn. In de eerste 9 maanden van dit jaar is langs de grenskantoren in België ingevoerd 2,431,280 kilogram boter waarvoor betaald werd de som van 486,256 francs aan invoerrechten. Deze boter kwam bijna alle uit ons land. De uitvoer bedroeg 2,010,985 kilogram. Deze ging naar Frankrijk. In de eerste 9 maanden van 1901 bedroeg de invoer 2,588,841 kilo en de uitvoer 2,065,848 kilogram. Gemengd Nieuws, Vreeselyke toestanden. In het Arme nische tijdschrift »Nor. Dar" hangt Mi chael Arutjunian een vreeselijk beeld op van het gevangeniswezen in Bokhara. Hij bezocht de plaatsen, waar de gevangenen met zware ketenen geboeid, in stinkende donkere hokken lagen. Op aanstoken van invloedrijke vijanden waren zij zonder verhoor in den kerker geworpen. Velen waren er al jaren lang. Daar de Bokhaar- schc regeering niets voor hun onderhond uitgeeft, zijn zij van de genade van me delijdende lieden afhankelijk. Vóór Bok hara een vazalstraat van Rusland werd, pijnigde men er de gevangenen op de vrces- lijkste wijze. Nu zijn ten minste de fol tertuigen uit de gevangenis verwijderd. Maar de ter dood veroordeelden worden van tijd tot tijd aan hunne aanklagers uit geleverd, die ze op hun gemak mogen doodmartelen Arutjunian deelt eenige gevallen mede, die den bandeloozen bloeddorst der Bok- haren, mannen zoowel als vrouwen, schril doen uitkomen. Hij eindigt met te verze keren, dat de zeden der Tartaren van Mid- del-Azië nog even ruw zijn als ten tijde van de menschenslachters Tsjingikhan en Tamerlan. Trouwe hond. Te Stavenisse had ie mand eenige jaren een hond, dien hij nu gaarne kwijt wilde wezen. Hij had het dier al eens aan iemand in Tholen gege ven, maar geen wonder! Het dier kwam terug. Nu enkele weken geleden gaf hij den hond aan een paar Belgen mede en tot aller verbazing was het dier Zaterdag terug. De hond heeft dus uit België door Brabant geloopen om, na de Eendracht te zijn overgezwommen, den weg naar zijn vroegeren baas te kunnen nemen. Oude hoeden. Een bekend hoeden- magazijn te Amsterdam had ter gelegen heid van zijn honderdjarig bestaan, ten toongesteld hooge hoeden, zooals ze wer den gedragen omstreeks 1802 en het nieuw ste model 1902. De hoofddeksels verschil len nog al in kleur, vorm en vooral zwaarte. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. PER TELEGRAAF. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens diefstal A. V., 35 j., veldarbeider, Krabbendijke, tot f 15 b. s. 15 d. h. mishandeling van een ambtenaar P. D. A., 24 j arbeider, Sas van Gent tot 1 m. gev.-straf. mishandeling C. Q., 21 j., veldarbeider, Schore tot 4 m, C d. V., 23 j., landbou wersknecht, 's Heer Arendskerke tot 3 m. en C. K., 23 j., arbeider, Kruiningen en K. L. K., 44 j., werkman, Clinge beiden tot 1 m., gev.-straf en N. v. 't W.,55j., en A. d. J. Pz. 24 j., arbeider, 's Heeren- hoek de le tot f 20 b. s. 20 d. h. en de 2e tot f 10 b. s. 10 d. h. en eenvoudige beleediging J. G., 34 j., huisvrouw van Chr. K., arbeidster Colijns- plaat. tot f 3 b. s. 3 d. h. Vrijgesproken A. J. G., 42 j., visoher Hoek beklaagd van diefstal. Telegrammen. DEN HAAG, 7 Nov. Schalk-Burger is heden met zijn secretaris Villiers aange komen en had een onderhoud met Wol- marans. De generaals blijven vooreerst te Lon den ter afdoening van belangrijke zaken. Ingezonden Stukken. Waarde Redactie! Met genoegen las ik de artikels over den slijkweg te Groenendijk en over het slecht onderhoud der wegen door het Kroon-Domein. Dat heet spijkers met kop pen slaan, dat is flink prijzenswaardig. Ik veroorloof mij echter de vrijheid over het geschrevene in 't tweede artikel eeni ge aanmerkingen te maken. Schrijver de zes is van meening dat de toon, waarin het eerste artikel geschreven werd niet bevorderlijk zal zijn aan het doel dat men er mede wil bereiken. Ik laat die meening voor wat ze is, doch ook ik ben van ge voelen, dat wanneer men zich richt tot menschen, die op sommige punten zeer hardhoorig en hardhandig zijn, men ge rust een stouten toon mag slaan. De ondervinding toch leert menigmaal dat men op eene dergelijke manier ten minste iets van hen kan verkrijgen. „Ziekenzorg en Oranjevereeniging" zegt schrijver verder, hebben met verbetering van wegen niets te maken. Dit is natuur lijk zoowaar als wat ook, doch ik geloof dat schrijver niet heeft begrepen wat met het schrijven over die zaken bedoeld werd. Wanneer ik het goed heb begrepen dan wilde men daardoor zeggen te Hontenis- se worden van zekere zijde vele zaken opgericht tegen den zin der ingezetenen zooals „Ziekenzorg en Oranjevereeniging doch datgene waarmede men de ingezete nen plezier zoude kunnen doen, (zooals verbetering van wegen) wordt op zij ge schoven. Zeer velen toch schenken hun steun aan „Ziekenzorg en Oranjevereeni ging" niet uit sympathie voor die zaken, maar omdat zij er zich niet kunnen of durven tegen verzetten. De toestand van vele landbouwers van het Kroon-Domein gedoogt dat niet en bij vele anderen ontbreekt het aan moed en vertrouwen. In dien zin opgevat hebben „Ziekenzorg en Oranjevereeniging'' met verbetering van wegen wel degelijk „iets te maken", bestaat er tusschen beiden een verband. Dankbaar voor de verleende plaatsruimte. Z. Nota. De lezer gelieve te onthouden, dat ingezonden stukken totaal buiten verant woordelijkheid zijn der redactie, en dat de redactie voor den inhoud daarvan niet instaat, zooals trouwens boven deze ru briek steeds vermeld staat. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stuk van een Boeren-arbeider alhier, die zijn beklag doet over de loonen, neem ik de vrijheid $ven aan te toonen, dat die arbeider de zaken overdrijft. De arbeiders beginnen hier niet om half 5 maar om 5 ure, en werken tot 11; ze beginnen 's namiddags om 1 en werken tot 7 ure in de lange dagen. Dat is dus 12 uur. Ook behoort bet tot de hoogste uitzon deringen, dat er nog loonen van 60 cents worden uitbetaald. De loonen zijn voor de meesten 70 cents daags Eenigen verdie nen zelfs 80 cents. De volwassen meisjes verdienen 50 centen per dag voor dezelfde werkuren. Met dank voor de verleende plaats ruimte. EEN BOER. Zuiddorpe Nov. 1902. Mijnheer de Redacteur Het ongeluk, dat hier deze week is ge- gebeurd, heeft velen de oogen weer eens geopend. Hoe is het mogelijk, dat de wet toe staat, dat kinderen, want het zijn nog maar kinderen, met de paarden mogen omgaan Men ziet, dat niet alleen eigen levens, maar ook de levens van anderen bedreigd worden, en me dunkt, dat hiermee wel zeker moet rekening worden gehouden bij 't bepalen van wetsartikelen. Men zegt; wie met een paard omgaat, gaat met zijn eigen meester om Als dit zelfs geldt voor groote, sterke knechten, hoe veel te meer geldt dit dan voor kleine jongens. Nu zal men wel willen opmerken, dat men zulke jongens goedkoop huurt, voor 25 of 30 centen daags misschien. Maar mag dit een reden zijn om daar om anderer leven in de weegschaal te stellen En is dit daarenboven geen treurige toe stand, wijl de kleine knechtjes langzaam aan de grooten zullen gaan verdringen, en de loonen eer doen dalen dan stijgen. Ik meen hier ongetwijfeld de aandacht op te mogen vestigen, en 't is te hopen, dat hierin ten spoedigste verandering kome. Aan U, mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de opname Uw. dw dr. X. Zuiddorpe Nov. 1902. Correspondentie. Wegens plaatsgebrek werd heden do Beurs uitgelicht tot a. s. Woensdag. In het 2de ingezonden stukje van j. 1. Woensdag was vergeten de plaats van her komst te zetten n. 1. St. Jansteen. Hoogwatergetij te Ter Neuzen DAGEN. Donderdag 6 No Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 7 8 9 10 11 Woensdag 12 Voorin. Nam. 4.58 5.16 5.38 6.4 6.32 7.4 7.40 8.19 9.— 9.39 10.14 10.43 11.11 11.37 Marktberichten. Middelburg, 6 Nov. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer van witteboonen en kroonerwten evenals voorgaande week; andere artikelen werden weinig aangebo den. De noteering is als volgt; nieuwe Walch. tarwe, weinig getoond en werd van f 7,25 tot 7,50 gekocht; rogge f 5,75; in wintergerst ging niets om; zomer dito hield men op f 4,75; nieuwe Walch. wit teboonen werden van f 11,75 tot f 12 naar kwaliteit gekocht; ronde bruine boonen, weder bijna niet ter markt, werden van f 12,50 tot f 13 naar deugd gekocht; lan ge dito op f 11 gehouden; paardenboonen f 7kroonerwten weder veel gevraagd en van f 9,75 tot f 10 genomen; koolzaad op f 8 a f 8,25 gehouden. Boter f 0.52'/i a f 0.57'/» per kilo. Eieren f 6.per 100 stuks. Olie, van Inl. zaad, Raap- f 26,Pa tent- f 28,Lijn- f 26,per heet. a cont.op 6 w. f 1,p. h. hooger. Koeken, van Inl. zaad. Raap- f81/», lijn- f 13,per 104 st. Oostburg, 5 Nov. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer gewoon. Er was groote aanvoer van erwten die-tot onder- staanden prijs nog al werden opgeruimd. Overigens goede omzet. Men besteedde voorjarige tarwe f 8.30 a f 8.45 den H.L.nieuwe f 7,25 a f 7.50 den H.L.jarige rogge f a f nieuwe f 5.30 a f 5.40 den H.L.; jarige wintergerst f a f nieuwe f8. af 8.20 per 100 K.G.jarige zomer- gerst f a f nieuwe f 7.60 a f 7.90 de 100 K.G.haver f 6.70 a f 7.— per 100 K.G.paardenboonen f a f den H.L.groene erwten f a f kroonerwten f 9.a f 9.60; kool zaad f a f Goes, 4 Nov. De aanvoer van granen was weder gering in de prijzen kwam weinig verandering. Tarwe f 6,25 a f 7,Rogge f 5, a f5,50. Winterg. per 100 kilo f7,00 a f7,40. Zomergerst per 100 kilo f 0.00 a f 0,00. Haver per 100 kilo f 6,50. a f 6,75. Brui ne Boonen f 6,00 a f 9,— Paardenboonen f 0,00 a f 0,00 Koolzaad f 0,00 a f 0,00. Groene erwten f 8.75 a f 10,Kroonerw ten f 9.00 a f 9.75. Versche Boter f 1,10 a f 1,18 mid. 58 de kilo. Eieren f 4,80 a f 5.60 mid. 135 ct. de 25 stuks. Aan particulieren zijn eieren verkocht voor f 6 en boter voor f 1.30. Schiedam, 6 Nov. Noteering van de BeurscommissieMoutwijD f9 a 0. per heet. ct., zonder fust en zonder de belasting. Spoeling commissie f 1,50 per ketel. Advertentiën. De Notaris E. B. DUMOLEYN te Hontenisse, zal met de notarissen KOPS en STEEGERS te Assenede ten verzoe ke van het Bestuur van den Grooten ST. ALBERTPOLDER op Zaterdag 22 November 1902, des voormiddags 10'/» uur in het open baar verkoopen wassende op den dijk van den pol der langs de spoorlijn GentNeuzen, onder de gemeente Sas van Gent. De Notaris P. DREGMANS te Axel, zal in voordeel van den polder BEOOS TEN- en BEWESTENBL1J (Dijkgraaf den heer A. Moerdijk te Zuiddorpe), in het openbaar verkoopen, op Dinsdag 18 November 1 !)02, des voor middags 11 ure: staande op den ouden Zeedijk van den polder, nabij de hóf- stede „Reigersbosch" e n staande op den langen weg in de gemeenten Axel en Koewacht. Te vergaderen ten 11 ure op den dijk „Reigersbosch" en ten 1 ure bij Van Lent aan de eerste verkorting. De Notaris P. DREGMANS, te Axel, zal ten verzoeke van het Bestuur van den polder AAN- EN GENDERDIJKE op Dinsdag den 11 November 1902, des voormiddags ten 11 ure verkoopen EENE PART IJ staande aan den dijk van voornoem de polder, omtrent het Veer, ge meente Zaamslag. Daarna ten verzoeke van den heer W. SCHEELE Jz. 10 Ganadaboomen, geschikt voor klompenmakers, staande op het erf van Johannes Scheele, in den polder Willem III, gemeente Zaamslag. Daarna des n/m 2 ure, ten verzoeke van de weduwe en Erven Jan Schieman, in het logement van G. de Visser te Zaamslag. Aanhoorigheden en Erf te Zaam slag kadaster sectie F nummer 1454 Ïeheel, groot 40 centiaren en no. 939 ged. groot ongeveer 30 centi aren zijnde belast met cijns ten behoeve der gemeente Zaamslag. Te aanvaarden bij de betaling der koopsom. De Firma J. TH. HENDRIKSE, te IJzendijkezal ten verzoeke van den HoogEdelGeboren Heer Baron A. G. DE PÉLICHY, grondeigenaar te Kort rijke, op Donderdag 13 November 1302, 's middags één ure stipt, publiek ver koopen metende 1.501.80 M., geschikt voor werkhout, staande te wassen op de hofstede bewoond door den heer E. de Moor in den Grooten Huissenspolder, alwaar men zal vergaderen Betaling der onkosten bin nen acht dagen, de koopsom men vóór het vervoer der boomen. door de Firma J. Th. HENDRIKSE te IJzendijke: lo. Donderdag 13 Nov. a. s., 1 ure, te Zaamslag, voor Baron A. G. De PÉLICHY, op de hofstede bewoond door den heer E. De MOOR. 2o. Zaterdag 22 Nov. a. s., 2 uren, te IJzendijke, voor den heer A. QUAAK, op den dijk nabij zijne hofstede. 3o. Dinsdag 2 December a. s., 17« ure, le Eede, voor Baron M, PECSTEEN, op de hof stede bewoond door den heer Ch. HAME- LIJNCK in den Biezen. 4o. Donderdag 4 December a. s., 2 uren, te IJzendijke, voor den heer Mr. P. VAN TIEGHEM DE TENBERGE, op de hofstede bewoond door den heer Ch. HAVERBEKE Sturm nabij het Molentje. 5o. Zaterdag 6 December a. s., 2 uren, te Biervliet, voor den heer E. INGELSVan Zele, op ZEds dijk nabij den Groeten Zoute- polder. 6o. Woensdag 10 December a. s., 2 uren, te Oost burg, ten verzoeke van den heer Mr. P. VAN TIEGHEM DE TENBERGE op ZEds dijk nabij de hofstede ,,de Maagden berg"bewoond door den heer C. BUIJSSE. 7o. Zaterdag 13 December a. s., 2 uren, te Sint kruis, ten verzoeke van den heer Chs. DE SUTTER, administrateur te Eecloo, in voordeel van den heer Ch. DE HEMP- TINNE, op ZEds dijk nabij de hofstede bewoond door Mad. Wed. P. B. BONTE. Bij uitgezette biljetten bree der omschreven. ZEGT HET VOORT. voor Nederland, gevestigd te MAASTRICHT. Opgericht in 1882. Maatschappelijk kapitaal f 1,000,000, Loopende leeningen op 31 Maart 1902 6,210,923,79' Uitgegeven Pandbrie ven op 31 Maart 1902 6,171,450, Reserve-fonds 85,238,39. De Bank sluit leeningen tegen bil lijke voorwaarden en biedt de ge legenheid aan tot soliede geldbeleg ging in hare 4 pCt. pandbrieven, welke zij in stukken van /'1000, /'500, /"lOOen /"50 uitgeeft, thans tegen ÏOO pCt. Voor een en ander wende men zich tot den heer Ls. VAN WAESBERGHE- JANSSENS Kassier te Hulst, tevens Com missaris-adviseur der Bank. De Directie, J. D. 8 CU O ON. Assurantie Maatschappij te gen Bl'H lid-schade en op liet Leven De NEDERLANDEN van 18*5. Hrcda. 's-llravenliage, Kerkplein, hoek Prinsestraat. Amsterdam, So- phiaplein. Rotterdam, Zuidblaak 24 (Beursplein). Haarlem, Kruisweg 70c. Nijmegen, In de Betoustraat 8. tironingen. Akerkhof, hoek A- kerkstraat. Zulten. IJselkade. Hoofd-Direct ie te 's-Gravenhage CAREL HENNY, Directeur. Mr. J. J. HENNY, Adj.-Dir. Kantoor voor de Zuidelijke Provinciën Rreda, Prinsen kade. Directeur E. J. M. DE BRUIJN. Kapitaalt *,000,000 Reserve uit. 1901. 1,818,000 Bet. Brandschaden tot uit. 1901 Verzekering tegen INBRAAKschade. Vertegenwoordigd door de heeren L. VAN WAESBERGHE-JANSSENS te Hulst; P. WAUTERS te Sas van Gent; J. Th. HENDRIKSE te IJzendijke. 22,902,000 BRAND- en Of opname van Ingezonden stukken bewi|ot volstrekt niet, dat de Kedactie met den Inhoud Instemt.

Zelandia | 1902 | | pagina 8