Binnenland. Provinciaal Nieuws. AARDENBURG. Een dronken Bel- f;ische koopman in paarden en van al- es, tevens een berucht hardrijder, die met recht den naam van dierenbeul verdient, bracht Donderdag der vorige week heel wat ontsteltenis in onze rus tige gemeente. Hij had een paard gekocht van den wachtmeester der marechaussées en wil de zeker eens laten zien hoe hard het beest kon loopen als het met geweld wordt vooruit gejaagd. Hij kwam met het paard in de kar gespannen en een andere knol los er naast gebonden, in woeste vaart het dorp doorgehold, zoodat ieder, die het zag, zich beangst afvroegwaar moet dat heen Midden in 't dorp in den draai aan het huis van den horlogema ker d' H. kwamen paard en kar tegen 't huis terecht en werd een venster blind afgerukt. Met geweld ging het van daar naar de overzijde der straat waar de paarden aan de gemeentepomp tegen den grond sloegen. Ofschoon een der paarden werd gekwetst en op drie beenen moest springen, vloog het in dolle vaart maar weer verder naar de oort,die zonder ongelukken werd ge- pa'sseerd, doch waar buiten juist een locomotief met beetenwagons aan 't rangeeren was. Hier werden de paar den gegrepen, daar anders groot ge vaar had bestaan dat het geheele zood- je was verpletterd geworden onder den tram. Velen in Aardenburg die getuigen waren van den dollen rit, vroegen zich af, of 't geen tijd wordt om het onbe suisd rijden in de kom der gemeente, zooals door de zoogenaamde paarden- kutsers" dagelijks wordt gedaan eens voor goed te beletten; want verbieden schijnt niet veel te helpen. Gelukkig dat een en ander werd afgespeeld on der schooltijd, daar anders de gevolgen niet te overzien waren geweest. Van ter zijde vernamen wij, dat de wacht meester bij den verkoop van het paard den kooper beleefd had verzocht, het dier zacht te behandelen. De wacht meester zal in 't vervolg zich wel wach ten om nog boter aan den galg te smeeren denken wij. Uit België. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. verklaart, wanneer op 't oogenblik van het ontstaan van de latere schuld eene vroegere van gelijken aard nog open stond. Van de strafbepalingen verdient de aan dacht die, waarbij degene die een strafbaar feit pleegt, in den toestand van zonder met het strafbaar feit verband houdend opzet ontstane dronkenschap, voor deze dronkenschap wordt gestrafta. met streng arrest van drie dagen tot zes maanden, wanneer het strafbaar feit een misdrijf was b. in alle overige gevallen met streng of eenvoudig arrest van 1 dag tot drie maanden, of boete van 10 tot 1000 kronen, met dien verstande echter, dat de dronkenschap niet met een naar haar aard zwaarder straf, dan die welke wegens het strafbaar feit zelf wordt opgelegd, zal worden gestraft, en de strafmaat de helft van het maximum der tegen het strafbaar feit bedreigde straf niet zal overtreffen. ITALIË. Het drama-ltonmartinl. De justitie, die meende een heel eind op weg te zijn met de onthulling van de te Bologna op graaf Bunmartini gepleeg de misdaad, is plotseling het spoor bijster geraakt. Dr. Naldi, dien zij als den voor- naamsteu medeplichtige beschouwde, dreigt haar als zoodanig te ontsnappen. Naldi toch zegt zijn alibi te kunnen bewijzen en is daar inderdaad aardig me de op streek. Hij beweert, dat hij op den avond van den 28sten, den dag voor den moord, te Florence in het hotel de Russie heeft gelogeerdhij kwam er 's avonds om 10.45 aan. De secretaris van het hotel had er eerst niet veel zin in hem op ij nemen, emdal hij geen bagage bij zich had en er uitzag als een anarchist Toen hij echter eenige aanbevelingsbrieven vertoonde werd hij opgenomen. Blijkens een bij rogatoire commissie af genomen getuigenis van het hotelperso neel stond Naldi den volgenden morgen om 7 uur op, liet zich door het kamer meisje koffie brengen, betaalde toen zijn rekening en verliet het hotel te voet. Hij kwam niet terug en uit ander getuigenis is gebleken, dat hij van Florence overLi- vorno naar Genua spoorde, van waar hij een paar dagen later naar Bologna terug keerde en zich bij den rechter van in structie aanmeldde. Niet tevreden inet het bij rogatoire com missie te Florence afgenomen verhoor, heeft de rechter van instructie het boven bedoelde kamermeisje naar Bologna laten komen en naar de gevangenis gebracht. Zij heeft Naldi pertinent herkend, te gemakkelijker omdat deze maar een oog heeft. De controle in het hotelregister was ook al zeer eenvoudigvan 129 Augustus stonden er maar twee namen indie van Naldi en die van een Berlijnsch archi tect, ook op den 29sten vertrokken. Dit alles schijnt te bevestigen, wat Nal di van 't begin af beweerd heeft, nl. dat hij wel heeft geholpen aan de toebereidse len voor den moord op Bonmartini, maar daarna zich uit de voeten maakte en aan de daad zelf geen deel heeft gehad, het geen trouwens Tullio Murri ook verklaart. Maar hoe kwam Naldi dan aan geld? Twee dagen voor den moord beleende hij nog een of ander voorwerp van gerin ge waarde om te eten te krijgenbij zijn terugkeer uit Genua vond men eenige honderden lires op zijn persoon. Naldi erkent den 28sten nog in gezel schap van Murri en een vrouwspersoon in de woning van Bonmartini te zijn geweest om alles voor den moord klaar te maken, maar toen ging hij weg en dacht er zelfs over den graaf te waarschuwen. De justitie, die vast overtuigd was, dat Naldi aan den moord zelf deel had en via hem tot de andere medeplichtigen hoopte te komen, heeft zich nu de vraag gesteld of de misdaad dan niet op den 28sten kan zijn geschied. Dit zoude op zich zelf mogelijk kunnen zijn, want toen het lijk van den graaf gevonden werd, waren blijkens de inge treden ontbinding reeds eenige dagen na den moord verloopen Maar daartoe is de tijd, dien Naldi zou de gehad hebben, wel wat kort. Bonmar tini kwam den 28sten te Bologna aan dertig a veertig minuten voor het vertrek van den trein naar Florence. In dien tijd zoude hij naar zijn woning hebben moe ten gaan, zouden zijn moordenaars hem moeten hebben overrompeld, vermoord en be roofd en zoude Naldi zichdan moeten hebben verkleeden naar'tstation zijn geloopon. Dat schijnt niet aannemelijk. Tullio Murri moet medeplichtigen ge had hebben. Als Naldi het niet is, wie kan of kunnen het dan zijn? Ziedaat de vraag, die justitie en publiek zich stellen, en die opnieuw dit geheim zinnige en sensationeele drama tot een onderwerp van alle gesprekken in Italië maakt. Pnuk 4*11 Kei/cr. Over liet reeds gemeld bezoek van keizer Wilhelm aan den Paus, verneemt Het Centr. uit goede Romeinsche bron nog het volgende In wel ingelichte kringen te Rome ver zekert men, dat de keizer aan den Paus zijn voornemen heeft te kennen gegeven om het kroning feest van Z. II. op 3 Maart persoonlijk te komen bijwonen. De keizer wil een escorte van 50 kurassiers mede brengen, die hem als lijfwacht zullen ver gezellen bij zijn officieele bezoeken aan het Vaticaan. Langs diplomatieken weg moeten de onderhandelingen hierover reeds zoo goed als voleindigd zijn. Heil Hertog f Te Amsterdam overleed Zaterdagnacht plotseling de heer C. H. den Hertog, sedert 1901 lid van de Tweede Kamer voor Am sterdam III. De overledene, die nog niet zoo lang hersteld was van een ernstige ziekte, welke hem geruimen tijd aan zijn werkzaamhe den onttrok, was in 1846 te 's-Hage geboren, waar hij werd opgeleid voor het lager onderwijs. In 1870 was hij hoofd eener school te Haarlemmermeer en in 1872 te Amsterdam. In 1879 verkreeg hij de akte voor middelbaar onderwijs voor Nederl. taal- en letterkunde, terwijl hij in 1892 zijn ontslag nam als onderwijzer. In 1893 werd hij gekozen tot lid van den Gemeen teraad der Hoofdstad en in 1901 benoemd tot arrond.-schoolopziener aldaar. Op taal- en letterkundig gebied maakte hij zich bekend door onderscheidene wer ken. Hij redigeerde een cursus voor taal onderwijs aan de lagere scholen, getiteld «Onze taal, bijdragen en «Het Schoolblad" waarvan hij mede-redacteur was. Als lid van de Tweede Kamer beleed hij de vooruitstrevende vrijzinnige beginselen. TER NEUZEN. In de op a. s. Donder dag des voormiddags te 10 uren te hou den openbare vergadering van den ge- meenteraud alhier, komen de volgende punten in behandeling: Ingekomen stukken; regeling der jaar- lijksche veemarkt; benoeming lid der commissie veemarkt (vacature R. J. Schee- Ie); idem voorzitter Nieuwjaarscommissie; idem stembureau Kamer van Koophandel; behandeling voorstel van den heer De Jonge tot wijziging der verordening op plaatsen voor het publiek toegankelijk en het houden van verlotingen. TERNEUZEN, 2 November. Bij kon. besluit is benoemd tot opzichter vierde klasse bij 's rijks waterstaat te Delfzijl de heer L. E. van Breen van Terneuzen. Het gemeentebestuur van Terneuzen ontving dezer dagen de volgende schrif telijke kennisgeving: Onder geteekende stel de burgemeer ster en wethoude in kenis als dat mijn hond Vik is overleden in den ouder dom van 7 jaas en 6 madden is begraven aan de laag waater lijn oost kant ter neu zen." Het is ons niet bekend, of in die ge meente eene hondenbelasting bestaat; zoo ja, dan had de kennisgeving wel een prac- tisch doel. (N.) SAS VAN GENT, 3 November. Alwêer een slachtoffer van diphteritisHet is toch verschrikkelijk voor die arme ouders; een elf-jarig meisje te moeten verliezen, ter wijl ze nog veertien dagen geleden een zeven-jarig knaapje aan die ziekte zagen sterven. Maar het is ook erg voor alle menschen met kinderen en gevoel, die in deze plaats zonder dokter wonen. Een zelfde ramp kan ook hen treffen Men hoopt telkens: nu zal het gedaan zijn, nu is de ziekte geweken, we hebben geen dokter meer noodig I en daarom wordt er maar in onverschilligheid ver der geleefd. Wanneer zal men toch eens tot de overtuiging komen, dat hier een dokter dringend noodzakelijk is? Bij den Zaterdag gehouden prijskamp op het biljart voor de leden van de Socië teit „Harmonie" werd bij N. Acke de le prijs gewonnen door de Heeren H. Gross en Ch. Pauwels. Men is begonnen met het opbreken van de keien op de groote markt. Voor een deel zal daarmeê de „boulevard de la station" bekeid worden. Op de markt ko men dan klinkers. We gaan er in ieder geval meê voo uit, al zullen we het sta tion ook voortaan niet altijd onbemodderd kunnen bereiken. Aan het postkantoor Sas van Gent en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand October 1902, Ingelegd f 5376.20. Terugbetaald f 3589.55. Het laatste, door dat kantoor uitgege ven, boekje draagt het nummer 1741. HULST. Aan het postkantoor Hulst en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand October 1902, Ingelegd f 11643,95. Terugbetaald f8801,02 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 4627. HULST, j 1. Maandagmorgen bemerk ten een zestal Belgische arbeiders, die om streeks half vier door deze gemeente kwa men om bieten te gaan rooien, dat brand was ontstaan in de Kerk alhier. Ommid- delijk verwittigden zij de on wonenden en onder liet luid roepen van brand, brand in de kerk, liepen zij naar de politie om haar van hunne bevinding mededeeling te doen. In minder dan geen tijd deden de klok jes van het 's landshuis en het stadhuis zich hooren, en kondigden alarmakers door bellen aan dat er brand was. De veeren uit, zich wat kleeden was voor velen het werk van een oogenblik en toen zij, die verbonden zijn aan de brandweer aan de brandspuithuisjes kwa men vonden zij die reeds open en behoor lijk verlicht zoodat de spuiten weinig tijds nadien ter plaatse waren. Alvorens men zich kon opstellen onder vond men de moeilijkheid om binnen de afheining, rondom de Kerk te geraken. Gelukkig was de houten afrastering om het gedeelte der Hervormde Gemeente ech ter nog niet door een ijzeren hek vervan gen en kon dit vlug plat gelegd worden. Ook de sluiting van den regenbak na bij de plaats waar de brand was ontstaan was gauw verbroken; doch men had er niet om gedacht dat de toestellen voor aanvoer van water, welke zich reeds aan de brandputten bevonden evengoed, zoo niet veel beter, aan genoemden regenbak hadden kunnen worden geplaatst. Eer die toestellen daarheen waren ver voerd ging wat tijd zoek, die velen in de gegeven omstandigheid veel te lang toescheen. De brand die ontstaan was in de Kerk der Hervormde Gemeente vermoedelijk door het stoken van de kachels verleden Zon dag, was men nu spoedig meester. Gelukkig was de brand ontstaan op eene plaats die niet veel gevaar oplevert vooral nu ook de wind niet tegenwerkte. De schade is dan ook betrekkelijk gering. De schrik der ingezetenen was echter des te grooter en levendig herinnerden zich nog velen den torenbrand in 1874 toen als het ware de geheele gemeente be dreigd werd. KOEWACHT. De mazelen breiden zich in deze gemeente meer en meer uit. Bijna alle kinderen beneden de 7 jaar worden er door aangetast, ofschoon ook kinderen boven dien leeftijd de ziekte krijgen. De geneesheeren hebben volop werk. Van de eene zijde is het goed, dat mazelen niet meer op de lijst der besmet telijke ziekten voorkomt, want de scholen zouden anders nu een voor groot gedeelte ontvolkt zijn, van den anderen kant heeft de ziekte thans meer gelegenheid zich ver der uit te breiden. In den toestand van den landbou wersknecht Alphons Rombout, die de vo rige week onder de gemeente Axel over reden werd, is een gunstige wending ge komen. Het gevaar is geweken doch daar het schouderblad gekneusd werd, zal de ge nezing nog eenigen tijd eischen. GROENENDIJK. Het ijzeren hek, dat voor het gesticht der Eerw. Zusters is ge plaatst, heeft het dezer dagen moeten ontgelden. Eenige onverlaten hebben het uit den grond gerukt. Het is te hopen, dat de bedrijvers van zulke streken wor den opgespoord, 't Wordt meer dan tijd, dat er een einde komt aan het schrikbe wind van enkele deugnieten ZAAMSLAG. Door de rechtbank te Middelburg werd onlangs een inwoner dezer gemeente vrijgesproken, die terecht stond als beklaagd van mishandeling. De officier van justitie nam hiermee geen ge noegen en kwam in hooger beroep. Naar men ons meedeelt, zal deze zaak thans op 20 November door het gerechtshof te 's Gravenhage behandeld worden en zijn uit dien hoofde 6 getuigen gedagvaard. Met belangstelling ziet men den uitslag der zitting te gemoet, daar de verhalen, die aangaande deze mishandeling de ronde doen, veel van elkaar verschillen. De mishandeling waaraan onlangs een bejaard koopman uit Clinge, op een hofstede alhier bloot stond, zal voor de twee bedrijvers toch nog een onaangena- men nasmaak hebben. De politie heeft zich de zaak aangetrokken en de justitie zal de twee wel aan het verstand bren gen, dat het niet aangaat al moge de baas van huis zijn dat dan de knech ten de kooplui op een rammeling gaan trac- teeren. De Christelijke zangvereeniging aan het Veer, onder de zinspreuk „De Heere is onze Banier" heeft Zondagavond haar eigen gebouw ingewijd. Gedeeltelijk door bijdragen van belangstellende ingezetenen, doch grootendeels door eigen kracht heeft de vereeniging dit gebouw kunnen plaat sen. Voorzeker zullen er weinig plaatsen zijn, waar een zangvereeniging, die nog maar zoo kort bestaat, op een lokaal kun nen wijzen, dat haar eigendom is. De aangevraagde koninklijke goedkeu ring op de statuten is inmiddels ver leend. GRAAUW. In den nacht van Woensdag op Donderdag van verleden week zijn ten nadeele van P. B. te Zandberg een zes tal konijnen ontvreemd. Nergens was aan den stal, waar de viervoeters opgesloten zaten, gebroken. Het heeft dus alle schijn of men door middel van een valschen sleu tel het slot op de staldeur heeft weten te openen om zoo ongemerkt te kunnen bin nendringen. Hier gelukte het den dief of dieven we der voor de zooveelste maal iets wat hu i geleek, machtig te worden. Minder gelukkig waren jl. Donderdag (rond 11 uur 'savonds) een paar anderen, die met een hondekar er op uit waren om hetgene zij zouden kapen, vlug als de wind te kunnen wegvoeren. Terwijl hun tweespan onbeheerd achter een haag in de buurt Schefhoutshoek stond, waren de luidjes er op uit hun slag te slaan. Zij schenen echter in hun boos spel bij den landb. L. S. gestoord te zijn, want met leêgen zak bestegen zij een tijdje later hun voertuig om weg te rijden. Dit ging niet zeer vlug in zijn werk, daar een van het drietal, die van een vergadering huis waarts keerden, met een zekere bedoeling de wielen zoodanig aan de as had weten te bevestigen, dat deze sleepten in plaats van te draaien. BOSCHKAPELLE. Ook in onze ge meente begint zich bij vele kinderen we der keelziekte te vertoonen, gelukkig niet in ernstigen graad. Het schijnt dat deze kwaal niet spoedig geheel verdwijnt, wanneer zij zich in eene gemeente genesteld heeft. Al is de beetenopbrengst niet schitte rend, toch blijkt zij nog meegevallen; er zijn toch perceelen, die van 18000 tot 20000 K. G. netto per gemet hebben op geleverd, wat een flinke oogst moet ge noemd worden. Voor de beetendelvers is het minder rooskleurig; ging verleden jaar het uitdoen betrekkelijk gemakkelijk dit jaar gaat het uiterst moeilijk en door den doorweek ten grond en doordat de wortels buitenge woon vertakt zijn. Al geven de landbouwers dan ook 1 a l'/« c. per roede meer dan andere jaren, toch komt men uiterst zelden aan het daggeld, dat andere jaren werd verdiend. HENGSTDIJK. In de afgeloopen week overkwam onzen burgemeester een onge luk, dat betrekkelijk nog goed afliep. Tegen het aanbreken van den dag met zijn echtgenoote per tilbury op weg naar Walsoorden, kantelde het gerij bij het uitwijken voor een geladen wagen, en kwam in de sloot terecht. De burgervader zelf, bracht het er goed af, doch zijn echt genoote kon niet dan met groote moeite uit haar netilige positie verlost worden. De kap van het gerij was veel bescha digd. HONTENISSE. Naar wij vernemen zal in de eerste helft van de volgende maand opnieuw de verpachting plaats hebben, zulks voor den tijd van één jaar, van de provinciale tollen te «Rustwat" en te «Walsoorden" ingaande per 1 Mei 1903. De openbare verpachting zal wederom op de gebruikelijke wijze te Hulst gehou den worden. 's HEERENHOEK. Uitslag der publieke verkooping van 169 Olineboomen ten over staan van notaris Pilaar, ten verzoeke van Gebr. de Jonge. 1 £lle en 3I,C perceel, samen 81 boomen werd gekocht door den heer De Werreld te Rotterdam voor /"1786 4 5d" en 6d" perceel, samen 88 boomen voor f 1061 gekocht door de nheer Berger te Rotterdam. De vijftig vruchtboomen, alsmede de heggen welke de weide omringen werden gekocht door den heer C. Raas te 's Hee- renhoek. HEINKENSZAND, 4 Nov. Gisteren vier de de vrouw van A. Timmerman alhier haar 90ste verjaardag. Door den gemeenteraad alhier zijn benoemd tot Generale Brandmeester jhr. C. van Citters en tot brandmeesters J. Zuidweg, A. L. de Jonge, I. Cappon en J. P. v. d. Dries. In de aangrenzende gemeente Moerbeke viel Vrijdag een man, vader van 11 kin deren van zijn wagen. Erg gekneusd werd de ongelukkige opgenomen en Zondag nacht is hij overleden. Te Moerbeke sprong Zondag een si garen-smokkelaar om aan de vervolgingen der ambtenaren, die hem op de hielen za ten, te ontkomen in de vaart. De onge lukkige werd er levenloos uitgehaald. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. PER TELEGRAAF. Heden Dinsdag zijn veroordeeld Wegens wederspan nigheid E. G., 25 j., arbei der, Assenede (België) tot 14 d. gev.-straf diefstal J. H. Az. 48 j., landbouwer, Biggekerke tot 3 w., gev.-straf en J. H. Jz., 14 j., zonder beroep Hulst tot f 10 boete subsidiair 10 d. h. diefstal en strooperij J. B., 41 j., werk man, Koudekerke tot 3 w., gev.-straf strooperij M. M., 13 j., loopjongen en K. d. B., 15 jzonder beroep, Middelburg ieder tot f 3 b. s. 3 d mishandeling V. E. L. L. H., 26 j., slager, Sas van Gent tot 4 m., A. V., 20 j., arbeider, G. J., 17 j., koetsier A. O., 17 j., boerenknecht allen Axel de Is tot 2 m en de 2', 3® ieder tot 14 d. en R. S., 18 j., en J. M., 19 j., visschers Arnemui- den, de l6 tot 3 w., en de 2" tot 10 d. gev.-straf en J. Q 51 j., arbeider en A. Q., 18 jarbeidster Breskens ieder tot f 10 b. s. 10 d. h. eenvoudige beleediging I. S. C. B., 23 j., zonder beroep Sluis en D. F. E., 35 j., bootwerker Ter Neuzen beiden tot 3 b. s. 3 d. h. vernieling H. M., 55 j., sjouwer Vlis- singeri tot 7 d. gev.-straf. Dat ging gauw; maar waar is mijn pijp? Te Suderbrarup, in Holstein, kwam een boertje, bij ongelukkig toeval, onder een goederentrein. De locomotief wierp hem omver en de heele trein ging over hem heen. De verschrikte omstanders dachten niet anders dan een vreeselijk verminkt lijk te te zullen zien. Maar het boertje was doodstil blijven liggen en zoodoende ongedeerd gebleven. Toen de trein voor bij was, stond de man op, keek eenigszins verwonderd rond en sprak met klassieke kalmte: „Dat hett gaud gahn awer wo is den nu min Piep?" Ook de pijp kwam terecht, en een oogenblikje later ging het vermeende slachtoffer dampend en verge noegd zijns weegs. Goede daad. Mej. Van Wickevoort Crommelin, te Bloemendaal, heeft ten be hoeve van een Coöperatieve Bouwvereeni- ging, uitgaande van den Werkmansbond aldaar, een stuk grond beschikbaar ge steld om daarop werkmanswoningen te doen bouwen. Een gevangen vrijer. In een der huizen aan de Jacob van Lennepkade Am sterdam hoorde de bewoonster verdachte geluiden. Er moesten inbrekers zijn Een onderzoek volgde, met het resul taat dat gevonden werd een jonge man in een kast verborgen. Zijn voorkomen was heel fatsoenlijk. Bij het opengaan van de kastdeur vluch- te hij en ontkwam. Zijn pet bleef achter. Dientje, het dienstmeisje van mevrouw, kleurde wel, maar wist heelemaal niet hoe de jonge man in de kast kwam. De „pet" zou het echter wel uitbrengen. Onderzoek van de politie bleek echter onnoodig, want de jonge man kwam aan het politiebureel Leidscheplein zelf zijn pet terug vragen. Zijn eenige misdaad was dat zijn hart warm klopte voor Dientje. Het politierapport vermeldt geruststel lend: „Bij fouilieering werd niets verdachts op hem bevonden". (Hbl.) Niet eendrachtig. Ze wonen onder één dak. Maar één van zin zijn zo vol strekt niet. Men ziet dat meer. Bij de beide gezinnen, waarop we hier doelen is de wederzijdsche antipathie al heel erg. Vooral de dames zijn als olie en vuur. Ze knnnen elkaar niet luchten of zien. De een steekt, bij wijze van spreken, geen vinger in de asch, of de andere roept er

Zelandia | 1902 | | pagina 2