No. 91 Woensdag- 5 November. Anno 1902. Raiffeisenbanken. FEUILLETON. Verwoeste Levens. 7 Brieven, stukken en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur van ,,ZELANDIA" te Zuiddorpe (s) Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. ii. 4°. Leenen tegen zoo kleinen intrest mogelijk. Deze voorwaarde van het landbouw- crediet wordt door niemand betwist. Het zou nochtans een groote dwaling zijn te denken, dat de landbouwer met voordeel geen geld kan leenen tegen een intrest die in evenredigheid staat met de geldswaarde van den dag. Bijv. wanneer kleine en middenstan- dige boeren tegen gematigden intrest geld kunnen leenen om hunne ver schillende benoodigdheden contant te betalen, is 't zeker dat zij hiermede hun intrest zouden kunnen betalen en nog wat overleggen. 5°. De kleinste boer moet de leening kunnen doen met weinig moeiten en formaliteiten. 't Zijn bijzonder de kleine en middel- standige boeren die 't meest moeite hebben om het noodige krediet te be komen. Voor groote leeningen kan men dik wijls nog gemakkelijk gered worden, 't zij met hypotheek, 't zij anderzins, maar om in de tijdelijke kleine geldbe hoeften die dikwijls voorkomen te voor zien is veel moeilijker, daarvoor ont breken bijna overal gepaste kredietin richtingen. Het ligt ook in den aard van het boerenbedrijf, dat de landbou wer met weinig moeiten en formali teiten, de leening moet kunnen doen. Het is ook noodig dat de kredietin richting, zooveel mogelijk, in de pa rochie, in de gemeente zelf van den leener bestaat want zonder dat is de boer verplicht voor elke kleine leening, afkorting of betaling van intrest eene reis te doen welke verlies van kostbaren tijd en van geld veroorzaakt. Oorspronkelijke novelle door 10.) (o) Een oud, grijs mannetje, met een ui terlijk, zoo zwaarmoedig, als woog het leven met een bijna ontorsch baren last op zijn bestaan, liet ons binnen en gren delde de poort weer achter ons dicht. Met een paar goedige oogen, die van diep onder de lange, snor-achtig voor overhangende wenkbrauwen lichtten, keek hij ons eenigszins meewarig aan. Vrooïijk bezoek was hij zoo weinig gewoon hier in dit akelig verblijf, want de vroolijkheid beperkte zich al leen tot sommigen der bewoners, maar die vroolijkheid was er eene, waarvan een gewoon mensch rilt. Met wachtend gezicht bleef hij een pooze voor ons staan, en toen wij vroe gen of wij ook een oogenblik den di recteur konden spreken, geleidde hij ons de lange gang door naar een wacht kamer. Hoe naar en doodsch was hier alles in die vreemde atmosfeer. Lucht en licht en leven schenen mij binnen de ze poorten geheel anders dan daarbui ten. De portier zelfs kwam mij an- Voegen wij er bij dat het bestaan eener goede kredietinrichting niet mag afhangen van de weldadigheid van eenige rijke personen en beschermhee- ren zij moet steunen op zelfhulp, maar op de zelfhulp door vereeniging waar de kristen geest en naastenliefde de band en grondslag, ja waar zelfs de zedelijke opbeuring en verbetering van den boerenstand het verhevenste doel van zijn. Maar, zullen onze lezers wellicht vragen, is het wel mogelijk aan die* vereischten te voldoen Ja zeker. Dit is niet alleen mogelijk, maar sedert meer dan 50 jaren reeds verwezenlijkt in Duitschland door de landelijke spaar en leenbanken volgens het stelsel Raiff- eisen. De grondslagen waarop de Raiffeisen- sche leenbanken onveranderlijk steu nen zijn de volgende 1° De leden zijn verplicht de belan gen van het Genootschap in alle op zichten te handhaven en voor dezes verbindtenissen met geheel hun ver mogen gezamenlijk in te staan. In de statuten wordt als vast grondbeginsel, het gebied, binnen het welk het Genootschap werkt, zoo klein mogelijk gemaakt. Dit gebied strekt zich maar zooverre uit, als de persoon lijke kennis der medeleden mogelijk is, alzoo, in den regel, niet buiten de gren zen eener gemeente of parochie. Daar buiten kan niemand als lid worden aangenomen. 3° Het Genootschap ontvangt gelden van leden en niet-leden en leent het uit volgens behoeften doch 4° uitsluitend aan leden; medeleden alleen dus kunnen leeningen bekomen. 5° De algemeen e vergadering der me deleden stelt het hoogste bedrag vast, boven welk geene uitleening mag ge daan worden. Zij bepaalt ook de lioog- ders voor, dan een gewoon mensch. Alles, heel de zware omgeving, zei- de ons duidelijk, dat we ons hier be vonden in een wereld van wezens, die niet meer behooren tot de gewone menschen. Na verloop van een minuut of tien trad de directeur der inrichting de spreekzaal binnen. 't Was een ernstig man van onge veer vijftig jaar. Heel zijn gelaat droeg den stempel der verheven taak, die hij vervulde, en de kalme, waardige toon van zijn spreken boezemde dadelijk e$n onbegrensd vertrouwen in. Nadat wij ons voorgesteld hadden, vroegen wij of er voor ons ook gele genheid kon wezen, om een bezoek te brengen aan de afdeelingen van het gesticht, om de verschillende phasen van krankzinnigheid meer van nabij te leeren kennen. Toen hij hoorde wie we waren, gaf hij volgaarne zijn toestemming, en 11a ons nog een en ander belangrijks te hebben medegedeeld, drukte hij twee maal op den knop eener electrische schel. Een oogenblik later trad een opzich ter binnen, wien hij opdracht gaf ons te vergezellen. ïk zal niet in bizonderheden treden en den lezer het verhaal sparen van de ontmoetingen, zoo vol vreemde en vreeselijke ellende, die we daar aan schouwden. Want waarlijk in een krankzinnigen- sle som, welke de stortingen 'in de bank gezamenlijk mogen bedragen. 6» Bij het toestaan van leeningen, moet niet alleen naar de financieele zekerheid, maar ook op de zedelijk heid en het huishoudelijke gebruik van het geld gezien worden. 7» Er worden leeningen toegestaan, niet alleen voor korten tijd, voor drie maanden bijv., maar ook naar gelang het noodig is, voor verscheidene jaren, doch altijd met de verplichting van met vaste afkortingen terug te betalen. 8° Het bestuur is volstrekt onbezol digd, daar alle ambten, uitgenomen dat van kassier of boekhouder, eere ambten zijn. De kassier mag geen deel maken van het bestuur. 9° Het overschot, de winst, voortko mende van het verschil tussshen den interest der gestorte en der uitgeleende sommen, wordt onder de leden niet verdeeld, maar er wordt daarmede een fonds gevormd dat aan de maatschappij blijft toebehooren, en niet onder de le den mag verdeeld worden zelfs niet bij ontbinding. Het v^ordt opgehoopt tot dat de maatschappij met eigen midde len kan werken en dient tot hulp in moeielijke tijden, of tot aankoop van nuttige zaken voor de leden. Herzien wij nu eens even in 't kort deze grondregels, die zoo belangrijk zijn, dat de strikte toepassing ervan alleen het slagen dezer instellingen ver zekeren kan. Tegen de aangegeven orde in, begin nen wij niet den 2,Ae grondregel, omdat als eens de andere grondslagen goed begrepen zijn, de noodzakelijkheid en de onschadelijkheid van de onbeperkte verantwoordelijkheid (l8te regel) van zelf in 't oog loopt. 1°. De beperking van het gebied, van den werkkring der leenbank is nood zakelijk omdat aldus gesticht ziet men van den levenden mensch alleen dat gedeelte, dat bestemd is voor de verrotting in de aarde. We wandelden verschillende zalen en vertrekken door, met veel aandacht dingen aanschouwend, waar we nooit van gedroomd hadden. Men moge al psychologische en psy chiatrische werken doorsnuffelen, men moge in wijsgeerige bladzijden de hoe danigheden en krachten der mensche- lijke ziel naspeuren, de naakte werke lijkheid is toch zoo geheel nieuw, zoo geheel anders, als men haar aan schouwt met eigen oog. Wij hadden daarenboven in den op zichter inderdaad een man van jaren lange ervaring getroffen, een die prac tised al de krankzinnigen kende en in 't bezit bleek van een groote opmer kingsgave. Wij zagen woelige en treurige too- neelen, o, zoo vreemd en zoo aangrij pend, totdat we eindelijk kwamen in de zaal, waar zij Iigen, die genaderd waren aan de grens des levens, en wel dra uit deze wereld van ellenden zou den heengaan. 't Was doodstil op die zaal. Een dertigtal zieken, allen rustig en kalm, want de onrustigen lagen elders waren er aanwezig. Eene zelfs was den doodstrijd nabij, en deze beschouwden we met meer aan dacht en belangstelling. Behoedzaam waren we haar leger stede genaderd. a. De leden met gemak en zonder reiskosten gebruik kunnen maken van de kredietinrichting. b. Daar Bestuur- en Toezichtsraad moeten onbezoldigd zijn, zou dit moeilijk toe te passen zijn, indien deze personen daarvoor veel tijd moesten verliezen, of zich veel hadden te verplaatsen. c. Daar bij toestaan van leeningen moet gelet worden op de wijze waarop het geld besteed wordt, is dit niet mo gelijk dan binnen beperkte grenzen. Eveneens is het anders niet mogelijk den geldaanvrager genoegzaam te ken nen om te weten of hij waardig is dus de leening te bekomen. 2°. De Raiffeisensche leenbank is dus niet zooals bijv. een naamlooze vennoot schap waar men aandeeelen in neemt. Moest dit het geval zijn dan zouden de landbouwers er niet veel gebruik van kunnen maken, aangezien zij de som welke het aandeel bedragen zou, veel beter kunnen besteden in de boerderij. Waa/ haalt de leenbank dan wel hare geldmiddelen. De ondervinding leert dat, met het oog op de groote zekerheid welke deze banken geven, er altijd veel geld op ge zet wordt. Maar al mocht zelfs in 't begin nog zeker wantrouwen bestaan, dan kan de bank altijd geld bekomen bij eene Centrale Bank, zooals die be staan te Utrecht en te Eindhoven, waar zij zich eenvoudig heeft bij aan te sluiten. Agricola. (Wordt vervolgd.) Buitenlandsch Overzicht. Kalm lag ze daar op haar zacht bed uitgestrekt, in stille worsteling met de dood. Haar oogen waren gesloten, haar mond half geopend, en haar boezem joeg snel op en neer. De dokter stond naast haar, met aan- dachtigen blik de stervende bekij kend, en telde blijkbaar de minuten, die deze ongelukkige nog had door te brengen in dit leven vol droefheid en miserie. ,,Ze was altijd zoo zonderling", zei de opzichter, en 't Is een der weinigen, die ik nooit geheel heb begrepen ,,Ze was altijd even goedig en ge willig en nooit heb ik de minste be dreiging tegen haar hoeven te uiten. Arme vrouw, weldra zal haar leed zijn geleden." Die eenvoudige woorden troffen ons, en met nog meer belangstelling, werd onze aandacht gekluisterd aan de schoo- ne zieke, want schoon was ze. Wie weet welke ontmoetingen in haar leven haar geest hadden geschokt en haar hierheen hadden gedreven in de kracht van haar jonkheid. „Vroeger, vervolgde de opzichter, hebben we haar nog eens hier gehad, ik meen van '70—'80, maar in 't voorjaar van 1880 werd ze ontslagen, omdat haar geestvermogens toen weer normaal waren. ,,'t Was een ongelukkige liefdesge schiedenis die 't arme meisje den eers ten keer had hier gebracht. „Bijna een jaar lang is ze toen in maatschappij teruggekeerd, maar op den tweeden nieuwjaarsdag van 1881 werd ze andermaal hierheen gevoerd. „Sinds is ze hier gebleven rustig en bedaard en half versuft. ,,In de eerste periode die ze hier doorbracht was ze nog al eens lastig, en wilde vaak ontvluchten, want ze had nog iets te doen, daar in de vrij heid, zei ze." „Maar sinds ze voor de tweede maal terugkeerde, was ze altijd kalm, alsof ze in die korte pooze, dat ze als gene zen werd ontslagen, met de vrije we reld had afgehandeld." „Nog eenige minuten", zei de dok ter, dan is 't met haar gedaan." Haar krachten schenen haar te be geven, zo lag roerloos, nog slechts flauwtjes ademhalend Ik begon haar hoe langer hoe oplet tender gade te slaan, want, zie, dat gezicht Ik meende het meer te hebben ge zien, lang, lang geledenMaar waar?waar?Er was iets be kends in „Wie is ze, hoe heet ze? vroeg ik onzen geleider. En half fluisterend gaf hij ten ant woord: „Haar naam is Johanna D maar we noemden haar hier altijd „goeie Jans." Slot. volgt.) I'rijH per 3 maanden t franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEII.L.USTREERD ZONDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Advertfentiën i van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. P. IV. ItlMMlIlN. ZUID-AFHIKA. Afzetterijen. De Londensche »Echo" heeft een langen brief ontvangen uit Harrismith (Oranje rivier-kolonie) waarin op zeer afkeurende wijze gesproken wordt over de handelin- gen der commissie, belast met het doen van uitkeeringen en leeningen aan Boeren, die tijdens den oorlog schade leden. Volgens dezen briefschrijver is de com missie slechts bereid te geven of te leenen aan kleine grondbezitters, aan hen, die niet meer dan 1100 morgen land bezitten. Men wil deze lieden daardoor dwingen een stuk van hun land te verkoopen, op dat dan Engelsche kolonisten gemakke lijker een plaats voor vestiging zullen kunnen vinden. Zij, die geholpen worden, ontvangen de helft in geld en de helft in vee, en dan rekent men voor een buffel, die slechts 15 pond waard is, niet minder dan 25 pond, voor een muilezel van 40 pond, 20 of 25 pond slechts. Bovendien is het vee, dat verstrekt wordt, niet van de beste hoeda nigheid. De »Echo" noemt een voorbeeld van een Boer in Harrismith, die zes muil ezels kreeg. Den dag na de ontvang t stierven er vier onder het werk. De commissie weigert schadevergoeding te geven aan Boeren, wier hoeve verbrand is, indien de aanvrage na den 31en Mei geschiedde. En nu doet zich het geval voor, dat vele Boeren, die op den 31en Mei in krijgsgevangenschap wareiw op-dien datum niet wisten, dat hunne huizen ver nield waren, zoodat zij hun aanvrage om schadevergoeding niet tijdig konden in sturen. Het was een bekeud feit, dat in deze commissie zitting hebben Engelschen en Boeren, die gedurende den oorlog de En gelschen geholpen hebben. De »Echo" deelt mee, dat lord Milner aan de Boeren - commandanten gevraagd heeft een lijst te zenden van Boeren, die volgens hen ge schikt waren om deel uit te maken van deze commissie. De lijst werd gezonden, doch geen der daarop voorkomende namen scheen naar den zin te zijn van lord Milner. OOSTENRIJK. Tegen «len drunk. De Oostenrijksche regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot bestrijding der drankzucht, dat, nevens verschillende be palingen tot regeling van het tappersbe- drijf onder meer dranksehulden, wegens drankgebruik in tapperijen en dergelijke aangegaan, gerechtelijk oninvorderbaar

Zelandia | 1902 | | pagina 1