Provinciaal Nieuws. Uit België. Landbouw. ten moest, den veroordeelde aan, een ver zoek om wijziging en vermindering van de straf in te dienen De president merkte nog op dat de beklaagde tot de lichtst mogelijke straf was veroordeeld waDt als de Code pénal in zijn geheele strengheid was toegepast, zou de strafkamer hem hebben moeten veroordeelen tot lange jaren tuchthuisstraf, dwangarbeid en brand merking. Benoemingen. Bij koninklijk besluit is lo. aan na te melden officieren bij rustende schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend in de provincie Noord-Holland, 2de batal jon, aan A. G. A. baron Collot d'Escury, als 2de-luitenant in de provincie Zeeland, 5de bataljon, aan P. J. van Braband, als lste luitenant, en zijn 2o. bij de rustende schutterijen benoemd tol lste-luitenant- adjudant C. B. van der Meer tot kapitein M. C. J. Zijlmans, thans lste luitenant tot lste lulsenant A. A. C. van Dort thans 2de luitenant tot 2de luitenant A. W. Donker, J. J. H. Snijders, W. J. van Dusseldorp en A. H. Donker. VERGADERING van de Afd. Hulst der Mij. tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, op Maandag 27 Oct. 1902. In de Concertzaal van het hotel »Het Wapen van Zeeland" werd gisteren te 1 ure in den middag de aangekondigde ver gadering gehouden van bovengenoemde Maatschappij afd. Hulst. Als spreker zou optreden de heer J. F. Berkvens, directeur der Coöp. Centrale Boerenleenbank, te Eindhoven. Te ruim 1 uur was de spreker nog niet aanwezig, en het gevoelen was, dat hij niet meer zou komen. Op aansporen echter van sommige zijden, werd nog een oogenblik gewacht, en te ongeveer half 2 arriveerde de heer Berk vens. De voorz., de heer Vogelvanger, leidde met een enkel woord den geachten spr. in, en stelde hem aan de vergadering voor. Tot onderwerp van bespreking had de heer Berkvens gekozen de Raiffeisenban- ken. Er was ongetwijfeld veel belangstelling onder de leden om iets te vernemen over deze prachtige en practische inrichtingen. Jammer echter, dat de spr. begon met aan de vergadering mede te deelen, dat zijn tijd uiterst beperkt was, want hij moest om 2 uur weer vertrekken, en hij kon dus maar in enkele ruwe trekken een klein idéé geven van wat eigenlijk een boerenleenbank is, naar het systeem van Raiffeisen. Spr. behandelde dan ook zeer beknopt achtereenvolgens het doel en de inrichting van dusdanige banken, hoe ze werken, en hoe ze voor den landbouwer een onloochenbaar praotisch nut afwerpen in het dagelijksch leven, daarbij de solidi teit dezer banken bepleitend, en met voor beelden stavend. Daar de geachte spreker niet over ge noeg tijd kon beschikken om een duidelijk e:i uitgewerkt exposé aan zijn hoorders te geven, zullen wij thans onzen lezers daar van geen gedetailleerd verslag bieden, daar het gesprokene door den heer Berkvens, wij bekennen het gaarne, enkel en al leen door den korten tijd, waarover hij disponeeren kon geen duidelijk inzicht in de zaak kan geven. De redactie van «Zelandia" zal daarom gaarne op nnclere wijze de tnak van den lieer Berkvens over nemen en in enkele hoofdarti kels In onze eerstvolgende num mers den lezer van de geheele Inrichting, werking, doel enz., van de Raiirelsenhanken trach ten op de hoogte te brengen. Wij gaan dus voor 't oogenblik met ge vleugelde pen over dit gedeelte van de vergadering heen, na alleen volledigheids halve de hoofdmotieven der lezing aange stipt te hebben. Den heer Berkvens werd, bij monde van den voorzitter, een woord van welge- meenden dank gebracht voor den goeden wil, door spr. getoond, en de voorz. hoop te hem meermalen te zullen terugzien, ten einde bij gunstiger gelegenheid na der de zaak toe te lichten. De Voorzitter, de heer Vogelvanger o- pent daarna de vergadering, voor de ver dere behandeling van de agenda. Aan de orde was de aanmelding van gewone leden, waarvoor zich echter nie mand opgaf. De secretaris, de heer Fr. v. Waesberghe, leest vervolgens de notulen der vorige ver gadering, welke onveranderd worden goed gekeurd. Aan de orde komt de behandeling van ingekomen stukken, waaronder een schrij ven van het. Hoofdbest. meldend, dat door den minister van W. H. N. aan de Mij. een subsidie is verleend van 250 gulden voor de verbetering van het varkensras in deze provincie, met vergunning een gedeel te daarvan te gebruiken om de inenting van varkens tegen vlekziekte, met serum Lorenz ook te brengen binnen 't bereik van de kleine landbouwers en arbeiders. Mits van de subsidie van 't vorige jaar is overgebleven een som van f 62.50 stel len zij ter uitvoering van 't besluit, geno men in de vorige vergadering van 't Hoofd best. ter beschikking van iedere afdeeling f20,ter bevordering van den aankoop van een Yorkshire beer, mits hij 2 jaar voor den publieken dienst beschikbaar wordt, gesteld, en f 20,voor 't kosteloos verstrekken van serum Lorenz aan h. h. veeartsen ter inenting van varkens van minvermogenden. 2o. Ingekomen een schrijven van het Hoofdbestuur, kennis gevend, dat er na mens 't Hoofdbest. premiën mogen uitge loofd worden lo voor denkhengsten van ten minste 3 en ten hoogste 6 jaar: 2o. kleine premiën voor dekhengsten van 7 jaar en ouder: 3o. onderhoudsbijdragen voor dekhengsten van ten minste 3 jaar. Er kan over een som van ongeveer f 10.000 worden beschikt. 3o. Ingekomen een schrijven van 't Hoofdbest. dato 26 Aug. als antwoord op een schrijven van de afd. Hulst dato 21 Juli, waarbij 't bijeenroepen eener buiten gewone vergadering thans reeds wordt noodig geacht. Het hoofdbest. geeft ken nis, die meening niet te deelen, wijl 't het hoofdbest. voorkomt, dat 't geen van wege de Mij. naar aanleiding der behan deling van 't betrokken belang in de a. s. vergadering in de eerste dagen van Nov. ter kennis van de regeering zal kun nen worden gebracht, tijdig genoeg be kend kan worden om eventueel van in vloed te zijn. 4°. Verder ingekomen een schrijven van 't Dag. Best. van de Eerste Ned. Coöp. Beet- worteLuikerfabr. te Sas v Gent, meldend, dat in hun adres ingezonden na indiening van 't wetsontwerp tot goedkeuring der suikerconventie, slechts gewaagd wordt, dat ons land, bij goedkeuring der suiker- conventie geheel gelijk worde gesteld met de andere rijken, die tot de conventie zijn toegetreden, iets wat slechts kan geschie den door verlaging van den accijns en door heffing van de tot bescherming van bin- nenl. suikermarkt dienende surtaxe. Bovendien wordt in 't adres der vereen, nog gevraagd een bescherming over de loopende campagne, hetzij door 't geven van een extra premie voor dit jaar, hetzij door invoering van een hoogere surtaxe, ingaande Sept. 1902. Het Dag. Best. verklaart zich verder bereid, èn aan het Hoofdbest. èn aan 't Bestuur der afd. Hulst inzage te geven der boeken van de fabriek, waardoor ken nis kan worden genomen van het beheer der fabriek in vollen omgang. Het treffen eener regeling waarbij den landbouwer een billijk deel van de winst wordt toegelegd, acht 't Dag. Bestuur der Coöp. hoogst gewenscht. De secretaris wijst er nog eens op, dat door de afdeeling Hulst bij missieve van 21 Juli een buitengewone vergadering is gevraagd over 't verzoekschrift der suiker fabriekanten aan de Min. van Fin. Wat. H. en Nijv. 5°. Nog zijn ingekomen een schrijven van B. en W. van Axel, kennis gevend, dat aan 't Best. der afd. Hulst wordt toege staan tot wederopzeggens gebruik te ma ken van een lokaal in de o. 1. school te Axel, tot het houden van een cursus in paardenkennis 6°. Een schrijven van 't Hoofdbest. mel dend dat door den minister van W. II. en N. de benoeming van L. Boogaert tot onder wijzer aan dien cursus te Axel, is goedge keurd 7°. Een schrijven van den Directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, me dewerking van de afd. Hulst vragend bij de uitvoering eener enquête, die zal wor den ingesteld naar de zuiverheid der in den handel voorkomende veevoedermidde len en welrijstvoedermeel, tarwe-zemelen, graan, meel en grint. 't Doel is: 't in 't leven roepen eener wet, om de vervalsching van die midde len tegen te gaan. 8'. Een schrijven van B. W. van Hon- tenisse meldend, dat ze gaarne afstaan een lokaal van de school aan de Molenstraat, tot 't geven van een cursus in paardenken nis, te geven door den heer Kooyman. Al de bovengenoemde ingekomen stuk ken worden voor kennisgeving aangeno men Aan de orde wordt thans gesteld de be- haudeling van punt 5, a. voorstel tot 't aanvaarden van twintig gulden ter bevor dering van den aankoop van een Yorks hire beer. De heer v. Wesemael te Hengstdijk verklaart zich bereid een zoodanigen beer aan te koopen. De secr. leest daarop de voorwaarden, aan 't houden van dien beer verbonden, voor, waarop de heer v. Wesemael te kennen geeft zich hiermede te kunnen vereenigen. De voorz. wenscht den heer v. Wesemael succes met het beest. 5o. Voorstel tot 't aanvaarden van twintig gulden voor het kosteloos ver strekken van Serum Lorenz aan de heeren Veeartsen L. Bogaert te Axel en J. Kooy man te Hontenisse, ter inenting van var kens van minvermogenden. De heer Kooyman wil 't gaarne doen als 't er maar eenige per jaar zijn, maar als dat voor honderden is, dan ziet hij er bezwaar in. De heer Fr. v. Waesberghe licht een en ander nader toehij begrijpt, dat de heer Kooyman voor 10 f niet honderde varkens kan inenten. Spr. meent dat meer de be doeling is een proefneming. De heer Kooyman wijst er op, dat er 3 soorten entingen zijn a noodenting, b curatieve en c preven tieve enting. Welke enting wordt er onder verstaan; als dat alleen curatieve enting mag zijn, dan wijst spr. er op, dat eerst kennis moet gegeven worden aan 't bestuur, waardoor steeds eenige dagen verloopen. De voorz. stelt voor de enting totaal aan den heer Kooyman over te laten. De heer Kooyman zal afzien, en voorloo- pig de zaak aannemen. Nog vraagt de heer Kooyman of de 3e. veearts, zijn collega heer de Vries dat ook ook niet kan doen;want als ik een aanvraag krijgonderde rook van de Vries' schoorsteen, gaat 't toch moeilijk aan om daar te gaan enten. De voorz. zegt: als 'tover 3 veeartsen verdeeld wordt, is 't niets meer. Het blijft dus besloten dat bet over 2 zal verdeeld zijnde heer Kooyman neemt er genoegen mee. 6o. Voorstel om aan het hoofdbestuur te adviseeren om de verdeeling der premiën voor de a. s. voorjaarskeuringen van heng sten als volgt te regelen lo. a. 6 premiën van f 600,ieder, b. 6 premiën van f 300,ieder, voor hengsten van 3 tot 6 jaar oud. 2o. 5 kleine premién van f 200,ieder, voor hengsten van 7 jaar en ouder, 3o. 5 onderhoudsbijdragen van f 400 ieder, voor hengsten van ten minste 3 jaar oud. 4o. a. 8 aanhoudingsbijdragen van f 75, ieder, voor éénjarige hengsten en b. 5aanhoudingsbijdragenvanf200, ieder, voor tweejarige hengsten. 7o. Verslag omtrent de twee Yorkshire beeren, dd. 4 October 1901, aangekocht bij de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord. Uit dit verslag blijkt, dat de beide Yorkshire-beeren, van echt volbloed Yorks hire- ras, die werden aangekocht, bij den aankoop wel wat te jong, slechts 4 maanden oud, thans mooie fokdieren zijn, die hoe langer hoe meer in den smaak vallen. Al deze 7 punten worden goedgekeurd zonder discussie. Bij de rondvraag niemand meer het woord verlangend, sluit de voorz. de ver gadering, met een woord van dank voor de trouwe opkomst. ZUIDDORPE. De verplaatsing van den heer H. Post rijks-ambtenaar alhier, naar Leiden (tijd), is bij beschikking van het Ministerie van Financiën ingetrokken. In zijne plaats gaat de heer J. Stevens commies 4de klasse te Cuijk. AXEL. De afdeeling Axel en onstreken van het Nederlandsch onderwijzersgenoot schap hield verleden Zaterdag alhier te huize van den heer Koole eene vergade ring welke druk bezocht was. Aan de orde was een verslag van de algemeene vergadering dit jaar te Leiden gehouden. De heer A. Geerarts van Koewacht, die als afgevaardigde die vergadering bezocht had, bracht dit verslag uit Hij deed dit op zulk een aardige geestige wijze dat de leden met genoegen er naar luisterden, zijne lange rede werd dan ook luide toe- gejuigt. Voor het onderling steunen d^r openbare onderwijzers die door het op richten van bijzondere scholen op wacht geld zouden gesteld worden en waar omtrent door het hoofdbestuur een referen dum was uitgeschreven, verklaarde men zich eenparig voor. AXEL, 27 Oct. Op de heden alhier ge houden veemarkt waren aangebracht 33 paarden, 133 stuks hoornvee, 74 varkens en 8 schapen. Premiën werden uitgeriekt als volgt: Voor het schoonste paard vau 3 tot 7 ja ren, le prijs f 5, aan Ph. J. van Dixhoorn, landbouwer, 2' prijs f 3,aan Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. Voor het schoonste hengst- of merrieveu len beneden het jaar oud een prijs van f 2,aan M Wolfert, landbouwer. Voor het schoonste veulen van 1 tot 3 jaren oud, 1" prijs f 4.aan M. Moes, landbouwer, 2' prijs f 2,50 aan Ph J. van Dixhoorn voornoemd. Voor den schoonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud een prijs van f 5,— aan Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. Voor de sehoonste baatgevende of kalf- dragende koe, 1* prijs, f 5,aan P. van Hoeve, landbouwer, 2e prijs f 3,aan A. Schelleman, koopman. Voor de schoonste kalfdragende vaars een prijs van f 4,aan A. Schelleman voornoemd. Voor het schoonste 2jarig rund een prijs van f 3,— aan J. de Putter Jz. landbouwer. Voor den schoonsten hokkeling een prijs van f 2,— aan W. Dieleman. Wz., koop man. Voor den schoonsten springstier een prijs van f 5,aan J. de Putter Jz., landbou wer voornoemd. Voor het grootste getal paarden van ee- nen eigenaar ter markt gebracht een prijs van f 4,aan Ph. J. van Dixhoorn voor noemd. Voor het grootste getal hoornvee als vo ren, een prijs van f 4,aan W. Dieleman Wz. voornoemd. Voor het grootste getal schapen boven de 10 stuks een prijs van f 2,niet uitge reikt. Voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks een prijs van f 2,aan J. de Meij, koopman te Zuiddorpe. Voor het vetste stuk hoornvee een prijs van f 5,— aan R. Blankert, koopman. De heeren achter wier naam geen woon plaats is vermeld, zijn allen te Axel woon achtig. De handel was levendig. KOEWACHT. In deze gemeente komen vele gevallen van mazelen voor, vooral bij kinderen onder de 7 jaar. De ziekte heeft echter geen kwaadaardig karakter. De kleinen zijn een dag of drie ernstig onge steld, en dan treedt gewoonlijk reeds de beterschap in. Daar een herstellende zeer vatbaar is voor borstziekten en longont steking, kunnen wij de ouders niet ge noeg aanraden de kinderen gedurende een heelen tijd nog binnen te houden of zoo ze buiten komen, vooral goed te kleeden. KOEWACHT. De volgende marechaus- sées zijn Zaterdag hier aangekomen om de tijdelijke brigade te vormen, alhier door het ministerie van Justitie gelegd om een einde te maken aan de wildstrooperijen en diefstallen aan de grenzen: de briga dier A. Looysen laatste standplaats Raams- donkveer en de manschappen: J. Elias laatste standplaats Roermond, K. Hut laat ste standplaats Uden, B. Bakker laatste standplaats Willemstad en Fr. de Nocker laatste standplaats Woudrichem. De heer R. J. de Theye, zoon van den heer Jac. de Theye alhier, behaalde Zaterdag te Venlo de akte voor vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. De koninklijke duivenmaatschappij «Nieuw leven" is gewoon elk jaar haar rij van prijsvluchten te sluiten met een zoo genaamde koningsvlucht. Deze werd Zon dag gehouden en wel op Templeuve. Weer en wind waren de vlugge reizi gers ditmaal niet gunstig, zoodat zij heel wat later aankwamen dan men verwacht had. De eerste prijs won de duif van Fr. v. d. Velde, de tweede die van J. de Rech ter en de derde die van D. de Bruyne. Er waren 17 prijzen te verdienen, die alle werden toegekend. Er was Zondag wel veel volk op de been, in de wijk »De oude Molen" alhier. Geen wonder, de fanfaren maatschappij »De Eendracht" bracht een bezoek aan die buurt en werd gevolgd door vele eereleden en belangstellenden. De werkende leden der jeugdige vereeniging bewezen, dat zij de lessen van hunnen wakkeren directeur goed ter harte nemen. Zij hebben in kor ten tijd groote vorderingen gemaakt. HULST. J.l. Maandag had de algemee ne vergadering plaats van leden van de R. K. kiesvereeniging in het hoofdkies- distsict „Hontenisse" en werd door den penningmeester rekening en verantwoor ding gedaan over het dienstjaar 1901 slui tende deze met een te kort van f 105. 43; deze rekening vergezeld van de noodige bescheiden wordt door de vergadering goedgekeurd en wordt de penningmeester over zijn gehouden beheer over 1901 ge dechargeerd Vervolgens wordt behandeld de wijzi ging van de statuten der vereeniging, voorgesteld door het bestuur. Al de voorgestelde wijzigingen worden achtereenvolgens besproken en na eenige discussie hieromtrent worden dezelve met algemeene stemmen goedgekeurd. De contributie is zoo laag gesteld dat het voor niemand, van goeden wil, eenig beletsel kan zijn om lid te worden van de R. K kiesvereeniging, en het bestuur vertrouwt dan ook, dat de afdeelingsbe- sturen het mogelijke zullen doen om meerdere leden tot hunne afdeelingen te zien toetreden hetgeen niet anders dan eene gezonde politieke actie kan bevor deren. Een der wijzigingen in- het reglement betreft ook de toevoeging dat ingeval een der bestuursleden bij eene verkiezing mocht worden candidaat gesteld en de candida- tuur aanneemt of wel zich daaromtrent niet verklaart, hij tot den dag der verkie zing als lid zal geschorst worden, terwijl een bestuurslid aan de beurt van aftreding als lid van de 2e kamer of der Provinci ale Staten, als lid van het bestuur gedu rende een maand den dag der verkiezing voorafgaande geschorst wordt. Ook de wijze van stem uitbrengen is veranderd; vertegenwoordigden vroeger de gedelegeerden alle katholieke kiezers van hun stemdistrict, thans brengen zij voor elk vijftal aangesloten leden of ge deelte daarvan, mits niet minder dan twee ééne stem uit. In principe wordt besloten om lezingen te doen houden, zoo mogelijk in de ver schillende afdeelingen, terwijl in de twee de helft der volgende maand nog eene algemeene vergadering zal worden uit geschreven, waarin vooral zullen bespro ken worden de middelen om de politieke actie in het algemeen krachtig te bevorde ren. TER NEUZEN 25 October. Gisteren avond omstreeks elf uren sprong de dochter van de weduwe d. D. in de schutsluis alhieren werd met veel moeite daaruit gehaald aangezien de levensmoe de jonge dochter geen hulp verlangde. Je ongelukkige moet in eene vlaag van waanzin hebben gehandeld. Heden werd de 13 jar. koewachter D. Y. H. van St. Jansteen die beschul digd was van brandstichting uit het huis van bewaring te Middelburg na eerst bekend te hebben ontslagen. Door tus- schenkomst der politie is hij naar zijne ouders terug gebracht. TER NEUZEN. Voor de vrije en or deoefeningen zijn geslaagd te Venlo Mej. M. E. Scbeffelaar Klots van Sluiskil en dhr. L. W. van Rijnberg van Ter Neuzen. BOSCHKAPELLE, 25 Oct. 1902. Onder de 11 lotelingen dezer gemeente was A. v. W., die bij meting bleek niet langer te zijn, dan 1.401 M. Waarschijnlijk zal hij wel de kleinste loteling zijn uit geheel Zeeland. SAS VAN GENT. Aan den biljart-wed- stiijd in het koffiehuis van mej. Wed. de B. namen 42 spelers deel. De eerste prijs 15 francs) werd gewonen door de heeren Dumoleijn van Assenede en Cooker van Westdorpe. Zondagnacht is aan de achterzijde van de woning van m. V. D., met een zwa- ren steen, een ruit ingegooid. De politie is hiervan in kennis gesteld en stelt een streng onderzoek in. Vermoedelijk is men den dader reeds op het spoor. GROEDE. Bij het gisteren te Venlo gehouden ex. in de Vrije- en Ordeoefenin gen slaagde o. a. de heer W. Kodde alhier. AARDENBURG. Ten behoeve van 't Roomsch Katholiek onderwijs alhier, zal van rijkswege voor 1903 subsidie worden verleend aan de jongensschool /710,50, aan de zusterschool f 685,50. Gedurende den a. s. winter zal aan de R. K. jongensschool alhier herha- lingsonderwijs worden gegeven. Bij ge noegzame deelname aan dat onderwijs, zal bovendien door de Eerw. heeren geestelijken van tijd tot tijd meer uitge breid onderwijs in den godsdienst wor den gegeven in het schoollokaal. Tot inspecteur bij 's rijks belastin gen in de inspectie Aardenburg is be noemd jhr. H. A. Wittwaal van Stoet wegen, thans inspecteur te Emmen, wien tevens tot wederopzeggens toe is vergund om te Oostburg te wonen. De inspectie blijft bij de administratie aangeduid als „inspectie Aardenburg", en niet „Oostburg", zooals door velen reeds is beweerd. BIERVLIET. Zaterdag is te Driewe gen aanbesteed hfct maken van een stee- nen voetpad in de kern van dat volkrijke gehucht op den Ameliadijk, tot een leng te van ruim 200 meters. Hoevenagel alhier werd aannemer voor f 0.71. Twee anderen schreven in 77'/« en 80 cent de M. Dit noodzakelijke werk wordt bekostigd elk voor '/3 door Amelia- en Pieterspolder en gemeentebestuur. HEINKENSZAND. De collecte voor de boeren van Transvaal heeft alhier opge bracht f 110.07'/». Het suikergehalte der beetwortelen valt ook in België niet tegen. Volgens de on derzoekingen verleden week aan het la boratorium te Leuven gedaan was het hoogste gehalte 17 percent, het laagste 12.5 en het gemiddelde 15.4 percent. België is eindelijk bevrijd van de ge vreesde veeziekte het mond-en klauwzeer. In de eerste helft van deze maand kwam de ziekte sléchts voor in ééne gemeente namelijk te Bihain (prov. Luxemburg) Van koolziekten, een veel gevaarlijker ziekte, moesten 31 runderen worden af gemaakt, waarvan 13 waren aangetast door miltvuur en 18 door bontvuur. Door het Ministerie zijn op het oo genblik reeds gedurende dit jaar uitbe taald 197.817 ouderdomspensioenen, ter wijl nog 12 900 personen in den loop de zer week het hun toekomend bedrag zul len ontvangen. Uitbetaald is dit jaar 14 millioen fres. voorwaar een mooi somme tje, dat toch rechtstreeks ten goede komt aan ouden van dagen, die daardoor de hand niet behoeven uit te steken vooreen aalmoes. Waarlijk een schoone wet door het katholiek bestuur van België tot stand gebracht. Door het bestuur der Union Sucriêre is de volgende circulaire aag hare contrac tanten verzonden „Het heeft onze aandacht getrokken, dat tot heden door bijna allen zeer wei nig beetwortelen geleverd zijn. Wanneer onverhoopt de voorspelling van sommigen mocht bewaarheid worden „dat op den

Zelandia | 1902 | | pagina 2