feuilletönT No. 89 Woensdag 29 October. Anno 1902. De ziel der Negotie. Verwoeste Levens. Brieuen, stukhen en advertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur van „ZELANDIA" te Zuiddorpe Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. (o) Wij mogen als Christenen, met het oog op het onvergankelijke de niets waardigheid inzien van het geld, zoo lang wij hier op aarde rondwandelen, hebben wij het verbazend hard noodig. Want wij zijn ook mensch. Wij hebben noodig ons te kleeden en te spijzen en te lavenwij behoeven te wonen in een huiswij moeten vuur stoken als 't koud, licht branden als het donker is, en probeer dat alles eens gedurende ook maar korten tijd, als gij geen geld hebt, of men niet heel zeker weet, dat gij er goed voor zijt. Trouwens in het gewone leven komt het nog wel eens voor, dat de men- schen koopen zonder te kunnen beta len. Bij alle leveranciers zitten ze dan ook in de schuld tot de ooren toe en zoo nu en dan wordt er eens een geholpen, die 't met zijn geloop en zijn aanbieden van de rekening wat al te druk maakt. Dat zit hem, 't zij tusschen twee haak jes gezegd, in de allerverderfelijkste ge woonte, dat de kleine lui niet dadelijk betalen als zij iets noodig hebben, dat zij niet contant koopen. 't Is waar, dat deze gulden maatre gel veel zorg en kommer en dikwijls ontbering geeft: 'k had wel een nieu we jas noodig, moet men dan zeggen, maar ik heb 't geld nog niet bij elk ander dus ik wacht nog een tijdje. Maar tegenover dit staat toch de heer lijke gedachte van nooit schuld te heb ben, van fier en vrij in 't gezicht te kunnen zien, van geen straatje om te moeten loopen, teneinde zijn schuldei- scher niet tegen te komen en al die onhebbelijkheden meer. Daarbij, men bedenkt het ook te wei- Oorspronkelijke novelle door P. X. IlrouiiH. 8.) (o) Ik sprong doodelijk beangst op, en snelde naar het raam. Een verwarde menschenmenigte liep wild en radeloos door elkaar. Mannen met toortsen waren er bij, en vrouwen en kinderen. 't Was een verschrikkelijk schouw spel En ginds, ginds ver in 't veld, in de richting der Maas, zag ik den rossen gloed van fakkels en lichten, die op den wind schenen te zweven. Groote God, wat was dat PWat was dat P.... Vol angst en ontzetting wreef ik mijn oogeu uit en staarde beurtelings dan hier dan ginds in de fantastisch verlichte duisternis van den eindeloos diepen en grooten nacht, om eenige oplossing van dat verschrikkelijk raad sel te vinden. Wat kon dat toch zijn Al de sagen en sprookjes, waaraan Zuid-Limburg zoo dichterlijk rijk is, en die Limburg's kinderen reeds in hun prilste jeugd met zooveel graagte be nig, dat men door dat niet-contante betalen behalve de eigen onaangenaam heden er ook, en heel leelijke aan zijn leverancier bezorgt. Vooral wanneer deze behoort tot de middenstand, tot de burgerij, tot die klasse van menschen, die juist van daag hopen, dat gij hun rekening niet onbetaald zult wijzen van uw deur, omdat zij met dat zelfde geld morgen den wissel hebben te betalen van hun inkoop. En denkt eens na, of gij niet ver schuldigd zijt uwen leverancier dade lijk te geven waar hij recht op heeft, vooral waar het geld zoo duur is en gij het misschien renteloos laat liggen. Hij heeft er recht op. Hij heeft U zijn meubelen, zijn krui denierswaren, zijn jassen en broeken, zijn wijn, zijn andere artikelen ge geven waarom geeft gij hem niet uw geld »0 maar ze rekenen er met de prij zen wel op!" merkt gij misschien aan, dat ze gedekt zijn voor rente verlies." Neen, waarlijk niet, dat doen ze niet, dat kunnen ze eenvoudig niet om de groote concurrentie van den tegenwoordigen tijd. Wie een wei nig meer er van weet, dien is 't niet onbekend, met hoe buitengewoon klei ne winst er wordt verkocht. Is dit, het niet-contante betalen reeds een oorzaak van de malaise der kleine burgerij, het is ten volle onze attentie waard te lezen, wat de heer Theodor te Namen zei in een rede volgens l'A- mi de l'ordre daar uitgesproken. „Nadat de heer Theodor had aange stipt, «lat de belangen van den mid denstand in den laatssen tijd door ver schillende uit zijn midden opgestane „apostelen" zijn verdedigd, behan delde hij de crediet-kwestie, die de ziel luisteren in duizende, duizende vertel lingen van de lange winteravonden van den vreedzamen, gezellig gloeien- aen haard, de St. Laurentius, de St. dansnacht, als de tooverkollen en hek- Jen door de Jucht rijden, de Geestensab- sbath, met al zijn verschrikkingen, de verhalen der Bokkenrijders, der Stein- sche benden, die in de jaren '70 nog de streken onveilig maakten, alles, alles stormde in één enkel oogenhlik aan mijn jongen geest voorbij en ik sidder de van angst. In een hoekje aan 't raam gekropen, bleef ik doodstil, maar ook doodbang, toekijken verroeren durfde ik me niet. Och als men kind is, schrikt men zoo gauw voor geweldige en groote dingen, en vooral voor geheimzinnige machten. Nog steeds zag ik groote menschen en kleine kinderen, schreeuwend en schreiend dooreen woelen en warrelen, terwijl hun gestalten in de holle duister nis van den stormachtigen nacht, spook achtig beschenen en verlicht door den rossen gloed der toortsen, fakkels en lantaarnen, mij in mijn kinderlijke ver beelding geesten leken uit de hel. Mijn blik dwaalde van 't een naar 't ander. Maar toen ik aan de deur der wo ning, die aan de overzijde van het ta melijk ruime plein was gelegen, en die wij gewoon waren »het hofke" te noe men, in 't fantastisch schijnsel der vreemde lichten, de kinderen die daar is der hedendaagsche productie, vooral voor de kleine nijverheid die niet le ven kan wanneer zij feitelijk gedood wordt door den verkoop op termijn en door de trusts en coöperatieve inrich tingen. Indien de worsteling verschrikkelijk geworden is, komt dit doordat de groo te maatschappijen er in geslaagd zijn, hun crediet te organiseerenterwijl de kleine burgerij dit niet gedaan heeft." De spreker ging hier na, wat de wetgeving gedaan heeft voor de pro ductie in het groot door de instelling van de Nationale Bank, van welker papier de kleine winkelier niet kon pro- fiteeren omdat de nationale bank een derde handteekening, d. w. z. een borg vereischt. Men wijst wel op de volksbanken, welke hier en daar verrezen zijn om in •die behoefte te voorzien, maar ook deze konden geen voordeliger voorwaarden bieden dan de particuliere bankinstel lingen. Het moderne crediet, zoo ging spr. voort, moet andere vormen aannemen, en den eerlijken werker begunstigen het moet gemakkelijker, goedkooperen vooral minder aan fluctuaties onderhe vig worden. Alleen het onderling crediet kan hier in voorzien, door aan de Spaarbanken te onttrekken wat hiertoe noodig is en spr. is van meening, dat de Staat tus- schenbeiden moet komen om de organi satie tot stand te brengen. In Duitschland bestaat sedert vijf jaar naast de Reichsbank, wier disconto on langs 67» pet. bedroeg, de Centrale Bank, die van 37»pCt. niet veranderd is. De Pruisische Staat heeft voor de or ganisatie van het crediet 50 millioen ge schonken. Frankrijk gaf 40 millioen aan het landbouwcrediet. België moet woonden en die ik kende, rustig zag staan toekijken, toen herademde ik een weinig. Tegelijkertijd echter kwam ook voor mij redding opdagen, want ik hoorde de deur der kamer openen, en eenige minuten later was ik veilig onder de hoede mijner zuster, beneden bij de an dere huisgenooten, die mij met vlug gen mond vertelden dat ginds de dijk was doorgebrokenen toen ik vroeg naar de menigte van wilde menschen daarbuiten, toen hoorde ik, dat hét de anders zoo vreedzame bewoners waren van het gehucht in het dal, die hier naar ons, naar de hoogere plaatsen vluchtten om den dood te ontsnappen, die met donderend geraas van golven door de valleien stormde, en dat ze hier heen waren gekomen omdat ze geen woningen meer hadden om te wonen, en geen dak meer om onder te slapen. Nog geheel ontsteld en onder den in druk der bange minuten, die mij een eeuwigheid hadden toegeschenen, luis terde ik later aandachtig naar het ver haal van het schrikwekkend tooneel, zooals een ooggetuige, een man die aan 't gevaar ontkomen was, het ons schil derde. «Heel de nacht, zoo vertelde hij, wa ren we druk in de weer, om te mid den van den vreeselijken storm, de kracht der golven, die op 't gevreesde, zwakke punt over den dijk sloegen, te t rotseeren. «Geweldige windvlagen rukten ons op dezen weg volgen, zegt spr. en daar om moeten vereenigingen ontstaan en haar hulp verleenen. Alleen door vereeniging kan men het crediet organiseeren, evenals het vak onderwijs, contante bet\ling, onder drukking van oneerlijke concurrentie, en al de overige desiderata van de kleine burgerij, aldus besloot spr, zijn luide toe gejuichte rede. Buitenlandsch Overzicht. bij wijlen ten onderste boven, maar de wanhopige kracht van veel menschen- handen, want helpers waren geko men van verre en van nabij was sterker dan die der wateren, en het ge lukte ons een geregelde strooming over den dijk af te benden. «Diepe palen werden ingeheid over geheel de lengte der kromming van den dijk, waartegen de stroom in vol le vaart het hevigst beukte, en tusschen die palen vlochten we met bovenmen- schelijke inspanning eindelijk een dich te haag van sterke, taaie wissen. «Zoodoende kreeg de stroom geen vrijen loop dwars over den dijk en kon hij dezen dus niet uithollen en weg spoelen. «Want de kleinste bres,.... en alles was verloren. «De orkaan bulderde wild om ons heen en de golven loeiden en bruisten in de diepe duisternis, alsof de hel haar vreeselijkste furiën in die elemen ten had losgelaten. «We moesten hard roepen o"m elkaar te kunnen verstaan. De strijd was lang en bang. «De hemel" echter was ons ten slot te gunstig, want tegen half elf ure be gon het ontzettend noodweer een wei nig te bewaren. «Allengskens week het groote ge vaar geheel en alveel helpers waren al weggegaan, de lantaarns en sein lichten werden al schaarscher, toen plotseling een man te paard in wilden galop aanrennend door den donkeren nacht, ons, die nog voor alle veiligheid de wacht hielden, kwam boodschappen, dat ginds verre, vlak tegenover het ge hucht, op een punt, waar men er niet de minste vreeze voor had gekoesterd, als door een wonder de dijk was door- ebroken, en de wateren met vervaar- ijk geweld de huizen wegrukten en de vlakten doorbruisten. «Wij snelden er heen, zoo verhaalde de man, maar, mijn God,.... schrik wekkender verwarring heb ik nooit in mijn leven aanschouwd «Alsof de geduchte katastroof van het einde der wereld ware gekomen, zoo wild en angstvol klonk, bij 't bruisen der elementen, en bij het geloei en ge hinnik van dieren, het gehuil en ge jammer der menschen door elkaar. «Door een ontzettend breede gaping, die wij niet konden overzien, stormden de dreunende wateren met onstuimige jacht. «Huizen waren weggeslingerd, da ken en boomstammen en beesten dre ven op den uitgestreken waterspiegel het was een wilde strijd om 't le ven, die door menigeen werd gestreden in den stikdonkeren nacht. «Kinderen zochten naar hun ouders, moeders vroegen handenwringend naar hun lievelingen, mannen riepen hun vrouwen, en vrouwen en meisjes en knapen deden de lucht weergalmen van angstgeschrei en gejammer. (Wordt vervolgd.) ZELANDIA PrIJs per 3 maanden t franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEIl«IATSTREERD ZONDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. A d v e r t'e ntiën t van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Groote létters worden- naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersonèél ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor -40 cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. ZUID-AFRIKA. Ren heftig delmt. Gisteren heeft in de Kaapsche wetge vende vergadering een heftig debat plaats gehad naar aanleiding van een post op de begrooting van landbouw. De Bondsleden weigerden het salaris van den hoofdin specteur der schapenfokkerij te verhoogen deze man was, zeiden zij, tijdens den oor log bij den verkenningsdienst geweest, en Merriman noemde de schapeningspecteurs ronduit spionnen. Daarop riep Walton dat Merriman zelf in nauwe betrekking ge staan had tot lieden die den vijand in lichting gaven. Merriman deed een beroep op den voorzitter, en Walton trok zijn woorden in. Dr. Smartt zeide dat zijn partij liever een maand lang obstructie zou voeren, dan toe te laten dat iemand gestraft werd we gens zijn trouw aan den koning. JAPAX. Ons Arbitragehof krijgt alweer werk. Een geschil tusschen Japan, Duitschland, Engeland en Frankrijk zal thans aan de uitspraak van het Hof worden onderwor pen. Het loopt over de uitlegging van 18 van het verdrag dat in Augustus 1900 door Japan gesloten is. Daarin werd be paald, «lat de bezitters van gronden, die vroeger tot de niet aan Japansche jurisdic tie onderworpen nederzettingen behoorden, op den ouden voet zouden behandeld wor den, dat is zij betalen een soort »rente« aan de Regeering, waaruit de kosten voor bestrating, verlichting en bewaking moe ten worden betaald. Nu heeft Japan echter boven die be paalde rente een soort bouwbelasting in gevoerd en de verschillende mogendheden protesteeren daartegen. Verleden jaar heeft de Duitsche gezant namens zijn regee ring verklaard, dat behalve de bij 18 bepaalde »rente« geen belasting van de vreemdelingen in de oude nederzettingen mag worden geheven een meening die door Frankrijk en Engeland eveneens wordt verdedigd. In overeenstemming met de beide andere gezanten heeft de Engelsche gezant Sir Claude Mac Donald thans aan de Japansche regeering gevraagd dit geschilpunt aan de uitspraak van het Hof van Arbitrage te onderwerpen. Er ontstond eenig verschil over de quaestie, welke vraag aan het Hof zou worden voorgelegd de mogendheden wenschten een uitlegging van 18 te vragen, de Japansche regeering wilde vragen Moeten de eigenaars der vroegere nederzettingen bouwbelasting betalen of niet Nadat de onderhandelingen een paar maal gestaakt zijn, heeft Japan eindelijk ook omtrent de formuleering der vraag toegegeven. In de Japansche staatscourant »Kwampo Revamgo« komt nu het proto col dezer overeenkomst voor. De drie mogendheden hebben acht maanden ge vraagd, om haar standpunt uiteen te zet ten de Japansche regeering zal haar ant woord dan binnen zes maanden inleveren. De heffing der betwiste belasting zal door Japan worden geschorst tot na de beslis sing van het Hof van Arbitrage. DUITSCIILAXD. Uit «Ie ou<lc doos. De veroordeeling van een man uit Aken, die zich in onzijdig Moresnet (tusschen Pruisen en Aken) aan niet zeer ernstige bedriegelijke handelingen had schuldig ge maakt, tot een jaar gevangenisstraf, vijf jaar tuchthuisstraf en een geldboete, heeft weer eens de aandacht gevestigd op de onhoudbare toestanden in dit vergeten hoekje van de wereld. Daar heerschen namelijk de strafbepalingen van den napo- leontbchen Code pénal nog in al hare ge strengheid. In het gegeven geval ried de voorzitter van de strafkamer te Aken, die de zaak volgens den ouden Code berech-

Zelandia | 1902 | | pagina 1