„Mijn Tante" uit Parijs Rechtszaken. Burgerlijke Stand. Mengelwerk. vat om te vooralen in de uiterst geringe behoefte aan zuurstof, die overblijft als het lichaam sterk is afgekoeld. In zulke omstandigheden wordt de huishouding van het organisme geregeld op den voet van die bij dieren in hun winterslaap. Kousen en Boeken. Friedrich von Schlegel, de beroemde Duitsche wijsgeer, had een degelijke huisvrouw tot echtge- noote. Ofschoon zeer beschaafd en letter kundig ontwikkeld, kweet zij zich toch altijd getrouw van hare huiselijke ver plichtingen, en vooral van het breien. Ha re vrienden vonden dit zonderling, en vroegen haar op zekeren dag, waarom zij niet liever ook boeken schreef, evenals haar man, daar zij er toch buitengewone bekwaamheden toe bezat. Zij glimlachte eens, bleef rustig voortbreien, en zeide „Ik heb nog nooit van mijn leven gele zen ef gehoord dat er te veel kousen in de wereld warenmaar over het groot aantal boeken heeft Salomo reeds klach ten aangeheven." Het mes. Bij eene vechtpartij, Zondagmiddag in de Doelstraat te Rot terdam, stak een der Vechtersbazen, zekere H., den politieagent Reynhardt met een mes in het linkerdijbeen. Een der agenten hield met de sabel de vechtenden van het lijf, toen men een der politie-ambtenaren bedreigde, bij welke gelegenheid de sabel afbrak op het hoofd van de K. Drie geweldenaars werden gearresteerd. Zwervers. Door de politie te Dordrecht werden zwervende aangetrof fen twee meisjes van 12 en 13 jaar, die verklaarden dat hare ouders in de Vijversteeg te Rotterdam woonden en zij op weg waren naar hare grootouders te 's-Hertogenbosch. Dienzelfden mid dag naar Rotterdam gebracht, keerden zij reeds 's avonds met hun geleider te Dordrecht terug, met de mededeeling dat hare ouders reeds enkele weken geleden uit Rotterdam waren ver trokken. Nader ondervraagd, vertelden de zwervelingen dat hare ouders ventende naar Zuften waren getrokken en van daar naar Amsterdam op weg gegaan waren. In de buurt van Utrecht waren zij hare ouders echter kwijtgeraakt. Den volgenden dag werden zij op trans port gesteld naar Amsterdam, waar de ouders reeds waren aangekomen, zoo dat zij aan dezen konden worden over gegeven. Spoedig echter werd de politie te Dordrecht verrast met de komst van het gansche gezinvader, moeder, de twee meisjes en nog een zoon van 16 en een meisje van 9 jaar. Zij vroegen nachtverblijf en voortgeholpen te wor den naar Antwerpen. Hedenochtend is aan dit laatste verzoek voldaan, zeker in de hoop dat ze nu niet meer terug- keeren. (D. G.) Doodgeslagen. Zondagavond is de ruim 40-jarige P. S., arbeider te Dussen, in den Dussennatenpolder, in de nabijheid van Almkerk, doodgeslagen. De maré- chaussées hebben de vermoedelijke daders, die hun slachtoffer met een stuk hout op het hoofd sloegen, gearresteerd. De ver- slagene was een oppassend man, gehuwd en vader van een gezin. Gesnapt. Een zucht van verlichting zal menig Heemsteedsch gemoed ontsnapt zijn, toen het gerucht liep, dat bet beruch te tweetal, Stiphout en Klashorst, gesnapt was. Hoe men ook in zijn werk ging, dat tweetal te snappen, alles was te ver geefs ze wisten er zich zoo uit te redden, dat er totaal geene bewijzen voor hunne schuld te vinden waren. Nu echter gin gen ze wel wat te brutaal te weik. De heer Stappers, wagenmaker, was met paard en wagen naar Haarlem geweest en had op den terugweg even in het café «Het Wapen van Heemstede" opgestoken. Zijn paard had hij aan een boom vastge bonden. Dit was door een viertal leegloo- pers gezien, waaronder zich Stiphout en Klashorst bevonden. Fluks het paard los gemaakt, en weg gingen zij er mee. Men kan zich het verbaasde gezicht van den heer Stappers voorstellen, toen hij zijn paard en kar miste. Hij deed direct aangifte bij de politie. De veldwachter Schotvanger had het geluk, daar hem paard en wagen bekend waren, ze in de buurt van Hoefweg terug te vinden. Hier waren ze kort te voren voor f 80 van de hand gedaan, en het bleek werke lijk dat het beruchte tweetal de verkoopers waren geweest. Dezen werden dienzelfden avond in een herberg aldaar gearresteerd. Nog ongeveer vijf-en-zeventig gulden werd in hun bezit gevonden. {Tel.) Koninklijke Salontrein. Bij de firma J. J. Beynes te Haarlem is in aanbouw een koninklijke salontrein, die door de directie der Hollandsche IJzeren Spoorweg- Maatschappij en die der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen aan Hare Majesteit de Koningin zal worden aange boden. Deze trein, ter lengte van meer dan 70 meter, zal bestaan uit vier aaneengekop- pelde rijtuigen met zoogenaamde harmoni ca-doorgangen, en wel lo. een bagagerijtuig met twee groote bagagecompartimenten, twee coupés voor personeel met slaap-inrichtingen, een coupé voor den trein-opzichter en een comparti ment voor den remmer, ingericht als zit- en slaapkamer met verheven remhuis; een en ander voorzien van waterclosets, wasch- tafels, enz; 2o. een salon rijtuig voor den Prins-ge- maal, met slaapkamer, rookkamer, cabi net, enz.; een ruime eetzaal voor 8 a 10 personen, twee flinke vestibules en een gang; 3o. een salonrijtuig voor H. M. de Ko ningin, bevattende een groot, nieuw salon, gemeubeld en versierd, met fijne betim mering en geschilderde plafonds, een boudoir, een coupé voor hofdames, een slaapkamer voor H. M., een cabinet d'aisance en een groot balcon als entrée, en 4o. een rijtuig als keuken en buffetwagen, bevattende een groote keuken, geheel in gericht, twee slaapcoupés voor dienstper soneel, twee cabinets, een balconcoupé voor remmer, treinsmid en communicatie gang. 't Spreekt ook van zelf dat de trein voorzien wordt van alle noodige veilig heidstoestellen: Westinghouserem, vacuum luchtrem en dubbele handrem de rijtui gen kunnen door stoom verwarmd en zul len voorzien zijn van een inrichting voor electrische verlichting. Het zal nog een paar maanden duren voor de rijtuigen gereed zijn ter afleve ring. (O. H. C Een nachtelijk voorval. Eenigen tijd geleden kwam een net gekleed vreemde ling in een hotel te L. aan. Het was reeds laat en hij had schijn baar eene lange voetreis achter den rug. Op zijn bleek gelaat lagen zeer pijnlijke trekken en hij ging blijkbaar onder een stil verdriet gebukt. Hij at heel weinig en als met weerzin, en liet zich spoedig daarop zijn slaapkamer wijzen. Het zal ongeveer een kwartier daarna en omstreeks middernacht geweest zijn, toen de kellner voorbij No. 6, de kamer van den vreemdeling, kwam. Een hevig en hartverscheurend gesteun 'klonk hem daaruit in het oor. De kellner bleef staan en voelde het bloed in zijn aderen stollen. Wat gebeurde daar 1 Er dienden onmid dellijk maatregelen genomen te worden en de kellner snelde het huis uit naar de politie.' De bewoner van no. 7 had intusschen ook gehoord wat er in de naaste kamer te doen was, en had reeds het geheele ho tel in opschudding gebracht, juist toen de kellner met een inspecteur van politie te rugkwam. Men drong nu met geweld de kamer van den vreemdeling binnen. Doch de hulp kwam te laatWant bij gebrek aan eenig ander instrument, had de on gelukkige zich reeds met eigen hand, en onder hevige en smartelijke kreten zijn te nauwe laarzen uitgetrokken! Als er èèn uitviel? Eene dame te Gent, haar hondje verloren hebben de, kwam dit gebeurde mededeelen in het middenbureel van politie. Als bij zonder kenteeken van 't hondj gif zij op't heeft 27 witte haarkens op het staartje Arme meisje. Te Angleur, bij Luik, is een meisje van 17 jaar, dat op een terril (afvalhoop! van de Vieille Montagne kooltjes raapte, onder een afschuivir.g van heete stof schier ge heel begraven. Toen men haar vond, stak nog slechts het hoofd buiten den heuvel uit. Haar verlossen was een moeilijk werk, daar die terrils van binnen nog lang blijven gloeien. Toen men het lichaam had vrij gemaakt, was het schier geheel verkoold. Het slachtoffer gaf geen teeken van leven meer. Baas (woedend) Toen je giste ren een half uur te laat was, zei ik te gen je dat je vroeger hier moest zijn. Knecht. Maar dat ben ik! Ik ben van morgen maar twintig minuten te laat. Kantongerecht llulst. Uitspraak dd. 21 October 1902. Veroordeeld zijn wegens Overtreding verordening op de tapperijen te Graauw J. C. B., D. J. S., P. J. S., J F. de K., J. C. S., M. B. S., D. d'H., allen Graauw, K. de Z., S. M. W., beiden Hontenisse ieder tot f 1 b. s. ld. h. en C: M., te Graauw tot f 2 b. s. ld. h. Visschen zonder akte en in anders visch- water zonder vergunning D. de R., Clinge tot 2 b. v. fis. 1 d. h. met ver- beurdverkl. en bevel tot vernieling inbe- slag genomen schakel en F. de B., te Koewacht (Heikant) tot 2 b. v. f 2 s. 1 d. h. met verbeurdverkl. en bevel tot vernie ling inbeslag genomen vischkorf. Overtreding verordening op de tapperijen te St. Jansteen A. v. D., Th. S., C. R., allen St. Janstcen, P. C. v. D., Clinge (Kappellebrug) ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. E. B., St. Jansteen (Kapellebrug) tot f2 b. s. 1 d. h. Als muziekant zijn beroep uitoefenen zonder vergunning P. v. V., St. Gilles (Waes België) tot f 1 b. s. ld. h. Als herbergier muziek toelaten zonder vergunning P. H., Graauw tot f 5 b. s. 2 d. h. Zijn niet uitvliegend pluimgedierte op bezaaid land laten loopen L. D. de P., en F. d. S., beiden St. Jansteen elk tot f 1 b. s. ld. h. Hond niet muilkorven H. V. Joszn. Hontenisse en D. L., Clinge (Nieuw-Na- men) elk tot f 1 b. s. ld. h. Eene velocipède berijden zonder licht E. de R., Zuiddorpe tot f 1 b. s. ld. h. en E. v. M., te Zuiddorpe tot f 2 b. s. 1 d. h. Dronkenschap F. v. C., P. V., J. J. de C., A. R., allen Clinge en F. B., Honte nisse ieder tot f 1 b. s. 1 d. h. Het bevisschen der Schelde en Z. stroo men zopder consent F. W. Jczn Clinge J. v. A. Jzn. M. K. Jzn. beiden Kieldrecht (B.) J. B., A. B., P. D., Pzn. te Honte nisse, F. de G. Pzn. Meerdonck (B.) en A. W. Joszn. Clinge (B.) ieder tot f 2 b. s. 1 d. h P. T., Lzn. en L. v. O., beiden Kieldrecht (B.) ieder tot 2 b. v. f 2 s. 1. d. h. en P. de K., Lzn. Clinge tot f 3 b. s. 2 d. h. Het plaatsen eener vaste inrichting in de Schelde en Z. stroomen zonder vergun ning P. L. A., Kieldrecht (B.) tot f3 b. s. 2 d. h. Idem en voor de botvisscherij verboden vischtuig gebruiken L. Th. Lzn Kiel drecht (B.) tot 2 b. v. f3 s. 3 d. h. met bevel vernieling inbeslag gen. zak en stok. Op een niet voor de visscherij openge stelde mosselbank schelpdieren visschen A. de B. Az. Graauw tot f2 b. s. ld. h. Vrijgesproken van het bij dagvaarding ten laste gelegde K. de V., te Terneuzen en E. C. te Hontenisse. Kantongerecht te Oostburg. Uitspraak van 21 October 1902. J. P., Breskens, strooperij f2 of 2 d. h. A. S" V., E. M., E. d. P. allen te Wa terlandkerkje, A. B. v. R., Eede, J. d. H. en A. L., Groede en A. B. v. R., Eede, leerplichtwet, de le fl,50 of 2 d. h., de 2e fl of 1 d. h., de 3e f0,50 of 1 d. h., de overigen ieder f 1 of 1 d. h. E. L. T., St. Laureyns, rijwielovertre ding, fl of 1 d. h. W. d. R., Aardenburg, niet uitvliegend pluimgedierte laten loopen op bezaaiden grond, f0,50 of 1 d. h. Th. H., Watervliet, rijwielovertreding, f 0,50 of 1 d. h. J. A. H., Zuidzande, I. d. M., Oostburg en I. A. d. V., Groede, leerplichtwet, de le f 1 of 1 d. h., de 2e en 3e f 0,50 of 1 d. h. C. P. d. J., Biervliet, nachtrumoer, f3 of 2 d. h. W. F. V., Kortrijk, dronkenschap, 2 X f2 of 2 X 2 d. h. L. C. v. d. W., Breskens en C. B., IJ- zendijke, dronkenschap en nachtrumoer, ieder 2 X f3 of 2 X 2 d. h. M. S. H., Oostburg, dieren vervoeren op een noodeloos pijnlijke of kwellende wijze, f 1 of 1 d. h. I. v. d. B., Breskens, strooperij, f 2 of 2 d. h. M. L. de M., wed. W. L., St. Anna ter Muiden (Sluis), laten loopen van niet uitvliegend pluimgedierte op bezaaiden grond, f0,50 of 1 d. h. P. J. v. d. A. Sluisdronkenschap f 1 of 1 d.h., I. J. B. IJzendijke alsvoren f 1 of 1 d. h., A. W. Groede alsvoren f 5 of 3 d. h., Th. L. S. Biervliet alsvoren f 2 of 2 d. h., P. B. V. id. alsvoren f 3 of 3 d. h. P. J. L. Vlaardingen alsvoren f 1 of 1 d. h. E. C. Eede, en G. B. Middelburg (Bel gië) rapen van schelvisch zonder consent ieder f 1 of 1 d. h. P. d. N. Cadzand, en A. F. Schoondij- ke, leerplichtwet ieder f 1 of 1 d. h. P. V. Moerkerke, E. B. IJzendijke, W. v. d. H. Waterlandkerkje, en A. d. B. rijwielovertreding de le f 0,50 of 1 d. h. de 2e f 1 of 1 d. h. en de 3e f 0,50 of 1 d. h. P. M. Breskens hondenkar bij het voor bijrijden van een paard niet tijdig waar schuwen fl of ld. h. C. L. F. Breskens rijwiel overtreding f 1 of 1 d. h. F. d. C. Breskens zitten op een aange spannen hondenkar rijdende in de gemeen te Breskens f 1 of 1 d. h. C. B. d. K. Biervliet strooperij f 1 of 1 d.h. A. J. P. Retranchement, P. d. N. Cad zand en J. S. Groede, leerplichtwet de le f 1 of 1 d. h. en de 2e f 2 of 2 d. h. S. d. H., P. d. H. Schoondijke des nachts jagen f 1 voor no. 1 en f 0,5 voor no. 2 sub. ieder te vervangen door 1 d. h. A. B. O. Biervliet strooperij f 1 of 1 d. h. I. A. L., Biervliet, strooperij f 2 of 2 d. h. C. L. S., IJzendijke, visschen zonder acte of vergunning 2 X f 1 of 2 X 1 d. h. P. J. 1. C., Aardenburg, strooperij f 1 of 1 d. h. G. J. D., Sluis, rijwielovertreding f 1 of 1 d. h. A. L. G., Eede, in dronken schap de openbare orde verstoren f 2 of 2 d. h. J. E., Breskens, niet uitvliegend pluimgedierte laten loopen op eenige grond f 1 of 1 d. h. W. G., C. N., beide Biervliet, nachtrumoer ieder f 5 of ieder 3 d. h. M. M. V., Sluis, overtreding op het sluitingsuur te Sluis f 0,50 of 1 d. h. Th. J. d. J., Hei 1 le (Sluis) id. het slui tingsuur als voren f 1 of 1 d. h. P. d. G., Amsterdam rijden met motorrijtuig zonder vergunning f 10 of 5 d. h. C. d. G., St. Kruis, E. B., Waterlandkerkje, B. B., St. Marguerite, maken van nachtru moer ieder f 2 of 2 d. h. C. D., 's Graven- hage, rijwielovertreding f 0,50 of 1 d. h. C. L. V., Biervliet, nachtrumoer f 3 of 2 d. h. P. d. W., zonder bekende woon plaats dronkenschap 2 weken h. S. C. M., Retranchement niet uitvliegend pluimge dierte laten loopen op bezaaide grond f 1 of 1 d. h. D. H. L., V. C. L., Sluis, (Heille) overtreding politie-verordening Sluis ieder f 0,50 of 1 d. h. H. A. d. R., Eede, rijwielovertreding f 0,50 of 1 d. h. Van 1 tot en met 15 October 1902. Hontenisse. Huwelijks-voltrekkin- gen. 7. Bernardus Johannes Marie Tho- maes 26 j., jm. (van Hoofdplaat) en Leonie Marie Fassaert 25 j., jd. 11. Petrus An- tonius Strobbe 20 j., jm. en Louisa Scheir- linck 20 j., jd. Geboorten. 3. Jozef Jacobus z. van Lu- dovicus Claessens en Louisa de Bruijn. 3. Johannes Josephus z. van Theodorus de Backer en Johanna de Bruijn. 11. Maria Paulina d. van Alphonsus Bernardus de Deijn en Apolonia van Huffel. 15. Jozef Marie z. van Aloijsius Adriaansens en Maria Buijsrogge. 15. Petrus Josephus z. van Nicolaas Tazelaar en Judoca Christina de Feber. Overlijden. 8. Petrus Augustinus de Clippeleir 3 w., z. van Jan Francies en Rosalia de Booy. Clinge. Huwelijks-voltrekkingen. 8. Johannes Jacobus Buijs 46 j., weduwri. en Judoca Maria Rombout 51 j., wed. 15. Frederik Emanuel Fierens 25 j., jm. en Lucia Maria de Kever 23 j., jd. Geboorten. 1. George Ludovicus z. van Carolus Ludovicus Janssens en Rosalia de Vos. 5. Maria Philomena d. van Augus tus Maria Verschueren en Philomena de Moor. 6. Edemond z. van Johannes Hen- dricus de Maayer en Maria Seraphina vau der Heijden. 7. Theodoor Eduard z. van Joannes van der Kelen en Maria Philomena Annaert. 8. Anna Seraphina d. van Edu ard Jozef van Dam en Maria Carolina Hageman. 11. Joseph Julius z. van Isido- rius Henricus van Geijt en Mathilda de Potter. 12. Justina Maria d. van Domi- nicus Verstraeten en Virginia van der Kelen. Overlijden. 4. Johannes Albert de Kever 1 j., z. van Lucia Maria de Kever. 14. Maria Philomena de Bruijn 2 m., d. van Sijlvesters Theodorus en Clementina Tho- maes. Sint Jansteen. Geboorten. 5. Aloij sius z. van Martinet Eduardus en Philo mena van der Kelen. 6. Augustinus z. van Charles Louis de Letter en Rozalia van Looij. 8. Emilia Maria d. van Camillus Vlassenroot en Coleta Kegels. 10. Maria d. van Franciscus Janssens en Augusta Prudentia Scheirs. Overlijden. 10. Prudentinus Joannes Benedictus Staal 6 m., z. van Augustinns Cornelis en Emerence van Vlierberghe. Stoppeldijk, Huwelijks-aangiften. 3. Jacobus Alphonsus Muller 41 j., jm. en Apolonia Paulina 25 j., jd. Geboorten. 5. Maria Rosalia Christina Augusta d. van Desiré Knéckaert en Ro salia van Campen. Gedurende de maand September. Hoofdplaat. Geboorten. 6. Jacomina Maria Pieternella d. van Pieter Christi- aan van den Ameele en Neeltje Susanna Dierx. 15. Armand René Arthur Marie z. van Arthur Josephus Temmerman en Irma Maria van Acker. 28. Charles Josephus z. van Stephanus Kneut en Angelica van Waes. 27. Maria Ludovica Joanna d. van Franciscus Leonardus Ludovicus Roels en Amelia Sophia van Zeele. Overleden. 25. Sept. Johannes Augusti nus Sijnesael 1 m. z., van Carolus Augus tinus en Stephania Maria de Meijer. 28. Louisa Maria Vercruijsse 6 m. d. van The- ophilus en Maria Theresia Serie. 28 Alida Sophia Steijaert 3 m. d. van Joannes Bap- tiste en Stephania Dorothea Coné. Er zijn zeker niet veel menschen uit Hulst, Sas van Gent, Hontenisse of Zuiddorpe die een tante in Parijs heb ben en daarom stellen ze misschien niet veel belang in hetgeen ik hier omtrent »mijn Tante" uit Parijs wil vertellen. En toch geloof ik, dat ze ongelijk heb ben met zoo onverschillig te zijn wie weet of «mijn Tante" hen niet eens uit den brand zou kunnen helpen, als ze in die groote wereldstad mochten belanden. «Mijn Tante" is daar bekend als de bonte hond. Daar gaat geen dag voorbij of ze krijgt bezoek. De wild vreemdste menschen gaan haar dikwijls opzoeken. Daar zijn tijden dat haar deur letterlijk plat geloopen wordt. Een massa lui zitten gewoonlijk op zwart zaad of zijn ten einde raad als ze hun toevlucht tot «mijn Tante" nemen. En gewoonlijk worden ze ook niet met ledige handen weggestuurd. Velen hoor je met geld rinkelen als ze er van daan komen. «Een goeie ziel zul je zeggen doch dat geld krij gen ze alleen in ruil voor hetgeen ze bij haar bezorgd hebben. Je achting voor «mijn Tante" is door deze laatste mededeeling misschien wel wat ge daald, daarom zal ik maar direct ver tellen wie «mijn Tante" uit Parijs is. Het is geen vrouw van melk en bloed, o neen het is niets anders dan de bank van leening, die in Parijs bij het volk den naam van »ma I'ante" («mijn Tante") draagt. De eigen lijke officieele naam is «mont de Piété", in België. «Berg van Barmhartigheid" geheeten, alles wat maar eenige waar de vertegenwoordigt kan men er tegen geld in bewaring geven, of liever men kan er geld ter leen krijgen, als men een pand afstaat. Tegen teruggave van het geleende geld plus rente kan men zijn pand weer terugbekomen. In Parijs bedraagt die rente maar 7 procent, terwijl in vele andere plaat sen een hoogere interest moet vergoed worden, in Calais bijv 12'/» Het spreekt van zelf dat'niet het volle be drag der waarde van het afgestane pand in geld wordt gegeven. Dat op die manier «mijn Tante" groote verlie zen zou lijden, ligt voor de hand, daar om is men niet al te scheutig in het geven van de hoogste markt. Voor een prachtige fiets bijv. die ik, volstrekt niet door den nood gedwon gen doch louter uit proef er eens heen bracht en die mij een paar maanden te voren 350 francs gekost had, werd me door «mijn Tante" slechts 50 francs gegeven. Ik zei daareven „niet door den nood edwongen" en dat moet ik even ver laren. Eenvoudige zielen meenen dat alleen familieleden van kalenstein of schraalhans tot de klanten van „mijn Tante" behooren. En toch is dat niet zoo. In Parijs zijn er zelfs welgestelde lui, die in Maart of April hun pelsjas in de bank van leening brengen daar wordt ze keurig ingepakt en opgebor gen, de mot komt er niet in, en de kasten en laden, die in de beperkte woningen van Parijs toch al niet tal rijk zijn, worden er niet meê gevuld. Bovendien krijgt de pelsbezitter een som metje gelds in handen. In den herfst gaat de fietsrijder met zijne machine naar Tante. Daar wordt ze flink gesmeerd en tegen roest ge vrijwaard, terwijl ze thuis overal in den weg staat, door stof en vuil on derkom t en alle reden heeft zich over haren eigenaar te ergeren. Op dergelijke wijze komen een massa zaken in de bank van leening, zonder dat de eigenaar door den nood daartoe gedwongen wordt. Ik heb zelfs een Duitsch kunstenaar gekend, die zijn heele huisraad in de lommerd bracht, hetgeen hem niet veel meer kostte dan wanneer hij zijn boel tje in een meubelmagazijn te bewaren had gegeven. Hij ging voor een jaar naar Italië en spaarde op die manier de woninghuur, die in Parijs heel wat bedraagt. Doch over het algemeen behooren de ze voorbeelden toch tot de uitzonderin gen en de beste klanten van Tante zijn meestal menschen, die niet veel te bre ken of te bijten hebben. Dat ziet men niet alleen, als men eens een bezoek brengt aan de bank, doch men kan het ook opmaken uit de jaarlijksche statistieken, waaruit blijkt dat de mees te panden minder dan 20 francs waard zijn. Het kleinste bedrag, dat verstrekt wordt, is 3 francs; het hoogste is on bepaald. In de laatste 10 jaar hebben de verschillende banken van leening in Parijs, die onder een gezamenlijk toezicht staan, en wier officieel ka rakter gekenmerkt is door een schild wachthuisje waarvoor een burgerschild wacht, met het wapen van de stad op den schako heen en weer loopt gemiddeld 60 millioen francs per jaar uitgeleend en daarvoor 2'A millioen stuks voorwerpen bekomen. Gemiddeld is dus zoo wat 25 francs per voorwerp verstrekt. In Januari, April, Juli en October wordt gewoonlijk het meest naar «mijn Tante" gebracht. Om een denkbeeld te geven van het- :en er bij «mijn Tante" omgaat, geven we hieronder op hetgeen er jaarlijks zoo al gebracht wordt 40000 horloges 9000 zilveren artikelen 8000 trouw ringen 4500 huisklokken 3000 ju- weelen. Kleeren worden er ongeveer 50.000 pakketten bezorgd. Pianos komen er heel weinig Slechts een 50 per jaar, waarop 200 francs per stuk wordt voorgeschoten andere muziekin strumenten, die gemiddeld 8 francs per stuk opbrengen, worden er een 300-tal beleend. Het getal rijwielen, waarvoor gemid deld frs. 35 per stuk voorschot gegeven wordt, bedraagt ruim 2000 per jaar. Photographietoestellen belanden er jaar lijks een 700 stuks met een gemiddelde beleening van 25 frs. Voor de horloges wordt bijna 1mil lioen frs. per jaar uit den zak van «mijn Tante" geklopt, terwijl voor de kleeren slechts 300000 francs verkregen wordt. SEM. Snelpersdruk A. Moerdijk, Zutddorpe

Zelandia | 1902 | | pagina 4