Buitenlandsch Overzicht. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Onderwijs. E I Broederd. Broederd. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 20 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 44 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 f,0 33 11 16 18 17 6 34 23 5 12 19 8 26 32 7 31 28 14 20 10 9 1 24 2 25 3 4 29 15 13 72 30 12 22 12 16 6 11 8 15 7 19 3 1 2 17 9 4 20 18 10 13 5 14 21 En toch is in onzen tegenwoordigen tijd van velen die dwepen met «vrijheid in alles« een wrijven, drijven en schrijven voor de invoering van persoonlijken en al- gemeenen dienstplicht. MIDDEN-AMERIKA. Van den regen in den drup! De onlusten in Haïti zijn onderdrukt, of heeten onderdrukt te zijn, en nu komt het bericht dat onlusten begonnen zijn in San to Domingo, de oostelijke helft van het ei land. Kan het ook anders f Kapitein Mason, commandant van het Amerikaansche oorlogschip Cincinnati, heeft uit Cap Haitiën aan het departement van marine te Washington geseind, dat volgens bericht van den Amerikaanschen consul te Monte Cristo in de oostelijke re publiek een omwenteling uitgebroken is. De Cincinnati is naar Monte Cristo ver trokken. ITALIË. Kclarer en Paus De Duitsche keizer is en blijft toch al tijd een zeldzaam figuur. Groot in talenten op allerlei gebied, is hij tevens een man, wiens doen en laten zich steeds kenmerkt door den stempel van het eigenaardige. Thans heeft hij weer een-sympathieke daad gesteld tegenover dien Paus.; Hij heeft aan het Vaticaan doeu weien, dat indien zijne bezigheden het hem toe laten, hij zijn a. s. bezoek aan Rome zal doen samenvallen met de 25ste verjaiing der verkiezing van Z. H. Leo X1JI, die op 2 Maart 1903 zal gevierd worden. FRANKRIJK. Kissehopitcn en regeeriiig. Zooals te verwachten was is de Fran- sche Regeering in openbaar conflict geko men met de Bisschoppen der Republiek. Een van de vier Bisschoppen Mgr. Le Nordez te Dijon, die het manifest ten gun ste der kloosters door de Aartsbisschoppen en bisschoppen a3n de Kamers gericht, niet heeft onderteekend, schrijft in de Se- maine religieuse, dat hij de vervolging der kloosters afkeurt, maar denkt dat het ma nifest der bisschoppen gevaarlijke gevolgen kan hebben voor de geestelijkheid en den godsdienst. Daarom weigerde hij te teeke nen. Minister president Combes heeft het ma nifest der Fransche bisschoppen in den ministerraad gekenschetst als een daad te gen het Concordaat en de Kerkvervolgers besloten het, als in strijd met de wet, aan den Staatsraad voor te leggen. Te Orleans heeft de Kardinaal-aartsbis schop van Autun van den preekstoel ge wezen op de kerkvervolging. Z. D. H. is door de Fransche regeering verzocht de voor haar beleedigende woorden te looche nen. Kardinaal Perrand heeft de regee ring genoemd: »het ministerie van be derf.» Renoeining Raad van State. Bij Kon. besluit van 20 dezer is mr. P. W. A. Cort van der Linden, oud-minister van Justitie te 's-Gravenhage, benoemd tot lid van den Raad van State. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot voorzitter en burgerlijke leden van den militieraad en tot hunne plaatsvervangers voor de lichting der nationale militie van 1903 in de provincie Zeeland: tot voorzitter J. H. C. Heyse, lid der Provinciale Staten; tot zijn plaatsvervan ger Mr. F. .J N. van Dam, liet der Pro vinciale Staten tot lid L. K. van dor Harst J.Jz lid van den gemeenteraad van Middelburgj tot. zijn plaatsvervanger Mr. A. A de Veer Gzri., lid van den ge meenteraad van Middelburg lie Itoei'eit.Upiieraal^. De generaals zijn gistermiddag naar Rot terdam vertrokken om van daar met de Batavier naar Londen over te steken. Ge neraal De la Rey was vergezeld van zijne echtgeiioote en dochter en zijn schoonzoon, tevens secretaris, den heer Ferreira, ter wijl generaal Botha vergezeld was van zijn echtgenoote, die echter te Rotterdam afscheid van hem nam en de reis naar Brussel voortzette. Het lid der deputatie, de heer \Vessels, begeleidde met zijne fa milie de generaals naar Rotterdam, waar hij afscheid van lien nam. Ontrent de plannen van de generaals na hun bezoek aan Londen staat nog niets vast Zij zijn zelfs nog niet eens besloten, na Londen ook andere Engelsche steden Ie bezoeken In verband met geruchten omtrent een uakr onde'rhoud met minister Chamber lain kunnen wij medoduelen, dat een ver- z. ek lot zulk een onderhoud van do ge neraals ni.-t is uitgegaan. Vermoedelijk zullen de lu'crcti Bot hu en Dj la Rey we der in Dun llaag terugkoeren. Van gene- lu.-il De Wet is dit twijfelachtig; want hot z.al afhangen van de berichten, die hij in Engeland omiient zijne familie in Zuid- Af rik a zal bekom n, of hij misschien recht, streets van daar naar Zuid-Afrika zal le- 1 ugkeeretl. Provinciale Staten. In de zomervergadering der Prov., Sta ten van 9 Juli 1.1. werd, bij de behande ling van een voorstel van Ged. Staten tot het vaststellen van regelen voor de pensi- onneering van weduwen en weezen van provinciale ambtenaren, een voorstel aan genomen van den heer mr. de Veer, om het voorstel aan te houden tot de najaars vergadering om Ged. Staten uit te noodi- gen inmiddels nader advies uit te bren gen omtrent de finantieele gevolgen van hun voorstel. Ged. Staten zeggen dat, met het oog op een aan de Staten den 8 November 1901 aangenomen motie, waarbij het niet alleen wenschelijk maar zelfs noodzakelijk werd geacht, om ook aan de weduwen en wee zen van andere provinciale ambtenaren dan die van den provincialen waterstaat pensioen te verleenen, de instelling van een onderzoek naar de flnancieele gevol gen van dit voorstel, hun college overbo dig was toegeschenen. Intusschen hebben Ged. Staten gaarne voldaan aan de uitnoodiging der Prov. Sta ten en zijn zij in overleg getreden met den heer W. A. Poort, leeraar aan de R. H. B. school te Middtlburg, die herhaaldelijk voor andere besturen een onderzoek instel de naar de flnancieele gevplgen van rege lingen van gelijke strekking. Dr. Poort verklaarde dat het onderzoek in geen ge val voor de uajaars-vergadering kon afge-, loopen zijn. Verder was hij van meening dat het getal ambtenaren, waarover het onderzoek zou loopen, te klein is om te leiden tot geheel betrouwbare resultaten, zoodat de uitslag van het onderzoek niet met genoegzame zekerheid zou kunnen worden aangenomen tot bepaling van een cijfer voor de flnancieele gevolgen. Het is Gedeputeerde Staten daarom wens Lelijk voorgekomen den lieer dr. Poort'nog geen opdracht tc geven, maar zijn gevoelen aau de Prov. Staten kenbaar te maken, opdat de Staten zelf kunnen beslissen over de al- of niet-wonschelijkheid van dit onder zoek. Ged. Staten kurfnen aan deze opmerkin gen nog toevoegen, dat de jaarwedden van de -ambtenaren van den provincialen wa terstaat, voor zoover zij in aanmerking komen voor de berekening van weduwen- en weezen pensioen, volgens de begrooting voor 1903 bedragen f 29,650, t.irwyl voor de overige provinciale ambtenaren de grond slag der berekening volgens die begrooting f 39,764 beloopt. Het risico voor de pro vincie, wanneer het voorstel van Ged. Sta ten wordt aangenomen, stijgt dus in de verhouding van f 29,650 tot f 69,414. Spelling «Ier plaatsnamen. Men is bij het Hoofdbestuur der Pos terijen tot het verstandige besluit ge komen, om voortaan, hij de spelling van plaatsnamen, de schrijfwijze te vol gen van de gemeentebesturen en nief meer, zooals sinds 1883 geschiedde, die welke door de koninklijke academie van wetenschappen was aangegoten zoo dat, om enkele te noemen, ook bij de Posterijen zal geschreven worden Co- lijnsplaat, Hansweert, Yerseke, Roosen daal, Sas van Gent, Wolphaartsdijk, enz. De tot nu toe gevolgde schrijfwijze was HansweerL, A'olijnsplaat, lerseke, Rozendaal, Sas van Gend, Wolf er 1 SAS VAN GENT. De diphteritis doet hier weer op eens van zich spreken. Woensdagavond is het zevenjarig zoon tje van St. van D. aan die gevaarlijke ziekte overleden. Men drinke toch geen ongekookte melk en roepe spoedig geneeskundige hulp in, als men ongemakken aan de keel gewaar wordt, of binnen in de keel wTitte vlekken ontdekt. KOEWACHT. Naar wij vernemen, zal met 1 November a. s. de brigade v^n 5 maréchaussées alhier arriveeren De brigade is hier echter maar tijdelijk geplaatst tot 1 Mei 1903. Bevalt de proef, en staat de regeering de noodige gelden er voor toe, dan kan hier een vaste brigade gevestigd worden. Daar om wordt hier voorloopig geen kazer ne gebouwd. Voor de vier maréchaus sées is reeds een kosthuis besproken, de onderofficier, die gehuwd is, zal een huurwoning betrekken. CLINGE. Een Hollander, thans te Brussel gevestigd en goed bekend te Clinge, komt zoo af en toe hier in de huurt eens visschen. Bij zijn laatste uitstapje op het Belgische deel, vroeg hij aan een hem onbekend persoon naar een meisje en zie, direct ontspon zich een heftige woordenwisseling. Spoedig schoten nog enkelen toe en onze Brusselaar werd zoo toegetakeld, dat hij thans nog onder dokters han den is. 't Was hier ook ,,cherchez ia femme" ST JANSTEEN. Rijp voor het ver beterhuis. Dinsdag brandde ten nadee- le van den landh. V. een graanmijt gebed af. Daar dadelijk aan kwaad willigheid gedacht werd, ging de po litie op onderzoek uit, en mocht 't haar geiukkt-n den 13-jarigen v. H. aan te houden en in de gevangenis te zetten. De dader heeft bekend het met opzet gedaan te hebben. STOPPELDIJK. Voor het herhalings- ondeiwijs, dat met 1 November e. k. aanvangt, hebben zich in deze gemeen te aangemeld Voor de schooi te Pau- luspolder 4 jongens en 4 meisjes voor die te Veerstraat 4 meisjes. HULST. Drie machines zijn thans alhier aangekomen voor de stoomtram Hulst-Wals oorden. Tevens is ingekomen een schrij ven van den Minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid houdende goedkeuring van regeeringswego van de diensturen, zooals deze thans zijn vastgesteld, en door ons vermeld in ons nummer van Woens dag 15 October. Dit laatste alleen officieus HULST. De laatste dagen lezen wij aanhoudend van abnormaliteiten, welke in eenige veldgewassen zijn voorgekomen, ook hier zagen wij iets buitengewoons nl. eene partij voederbieten op zandgrond ge groeid, welke exemplaren leverde van 40 c.M. lengte en een gewicht haalden va- rreerende tussohen 14 en 18 K. G. per biet. Een wonderoogstd BOSOHKAPELLE. Zeker komt het niet dikwijls voor, dat vier broeders vrij loten. De loteling J. Vonk trok dit jaar een vrij nummer, even als zijne drie oude- rre broedes. NIEUW-N A MEN. Gisteren werden de maréchaussées, die krachtens de jongste uitbreiding alhier gestationeerd zijn, geïn stalleerd Zij hebben hun intrek genomen bjj Ed. Praet. HENGSTDIJK, 21 Oct. Op de heden gehouden Raadsvergadering was aan de orde het benoemen van een Wethouder, Wegons de benoeming van den Ed. Acht baren heer van Esbroeck tot Burgemees ter! Tegenwoordig waren 9 yan de 7 Raadsleden; afwezig de heer C. van Putte, Werrjen uitgebracht 5 stemmen, waar van 4 op den heer Jos. Staes en 1 op den heer G. van Putte, terwijl één biljet blan co was geleverd. Alzoo gekozen tot Wet houder de Ed. Achtbare lieer Jos Staes. AARDENBURG. Iets wat niet alle dagen voorvalt, overkwam Maandag den knecht van den slager Jansen alhier. Hij was n. 1. voor zijn baas met kar en paard om een vet varken geweest; midden in Aarden- burg verloor hij het varken, dat uit de kar op de straatsteenen terecht kwam. Een paar lui die al lachen de het zaakje hadden afgekeken, wa ren wel zoo goed om den krulstaart weer op de kar te helpenevenwel met de niet overbodige waarschuwing aan den knecht, om niet voor de tweede maai het beestje te verliezen. EEDE. In den vorigen winter even voor Kerstmis werd onder d°ze ge meente zekere Moelaert, algemeen be kend in deze streek als Charelke de voddegaarder, met zijn gezin en zijn ezel op straat gezet; niet wegens wan betaling der huishuur, maar omdat de eigenaar het door Charelke bewoonde huisje wilde afbreken. Eenige jonge lieden begaan met het lot van den armen stakker, bouwden een strooien keet in den vorm van een polderkeet, waarin de man met zijn gezin en ook de ezel sedert dien tijd verbleef, en menig nachtje door koude en nat gedwongen werd om het maar zonder sJapen te stellen. Pogingen door hem aangewend om hier of daar een stukje grond door koop of cijns machtig te worden om daarop een huisje te bouwen mislukten, trots het. aanbod van den man, om contant of vooruit te betalen, zoodat het zich liet aanzien, dat hij ook nog den aan staanden winter in de ellendige hut zoude moeten blijven. Eindelijk echter ontfermde zich het kerkbestuur der Doopsgezinde gemeente te Aardenburg over liet manneke, en stond hem ioe, op een stukje land door hem in pacht van voornoemde genteen- Ie, een huisje te houwen, waardoor hij nog vóór den winter een beter ondt®- dak zal krijgen. Dat Charelke ,,in de wolken is" laat zich hegrijpen, even als het feit, dat de edelmoedige daad van het kerkbestuur hier algemeen wordt geprezen. VLTSSINGEN. Keizer Wilhelm zal, zoo als bekend, Zondag 9 November van Vlis- singen naar Engeland vertrekken. Hot keizerlijk jacht „Hohonzollern", waarme de Z. M. de reis maakt, zal niet in de haven komen, doch op de reede blijven ROOSENDAAL. In de raadszitting van verleden Donderdag is benoemd tot hoofd der to bouwen school aan de Hoogstraat A. v. d. Donk, hoofd der school te Elden (Gelderland). Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht werd deze week tot doctor in' de rechts wetenschap de heer Jhr. Th. Serrarens, te 's-Hertogenbosch BIERVLIET. Voor de betrekking van onderwijzeres aan school 15, hoofd de heer erhage, in de vacature mej. v, Rossen- berg, zijn zeven sollicitatiën ingekomeil, waaronder vier uit de omgeving De UITSLAG der Loting voor de Na tionale Militie der lichting 1903, in de gemeente Axel, is als volgt g j c NAMEN DER LOTELINGE N Recla mes 32 Aug. Anth. Fr. v. d. Berg: Broederd. 33 Jacobus Brakman 16 AlphonsusModestusBreepoel 27 Cornelis Joh. v. d. Gasteel 24 Theophilus de Coninck 35 Bern. Johan. Cortvriendt 34 Jacobus Mattheus Dees 10 Pieter Dees 18 Franpois Dekker 23 Leendert Deij 6 Pieter Chrisnaau Deij 1 Jacobus Dieleman Wz. 28 Jacobus Dieleman Jac.z. 8 Andries vafi Drongelen 31 Abraham de Feijter 5 Johannes de Feijter 22 Marinus de Fouw 11 Guillaam van Fraaijenhove 3 Krijn Hamelink 30 Pieter Hamelink 29 Pieter den Hamer 12 Andries Hullebek 21 Willem Kaijser 37 Cornelis Klaassen 14 Louis Koekkoek 4 Levinus Mechielsen 25 Jacob Meijer 7 Martinus Oppeneer 2 Hendrik Overdulve 20 Johannes Marinus de Putter 17 Pieter de Putter 9 Johannes Anthonie Slijpen 36 Joannis Theophilus Steel 13 Jan Wieland 15 Jan Wiest 19 Petrus de Wijn 26 Sander Johannes Wijna Hroederd. Broederd. Te klein Broederd. lion teuissc. Ebert Petrus Cornelis Visser Pieter Johannes Freijser Désiré Schelfhout August Josef Schelfhout Petrus A. van Essen Petrus Cornelis Bogaart Jacobus Stouthamer Eduard Schelfbout Johannes F. Verschuren Josephus Hendriks Petrus den Tender Adriaan van Jole Emilias Josephus van Waterschoot Adriaan Verschooten Petrus G. Stoele Jacobus Platjouw Jan Francies van den Hauten J. F.; van Heese Johannes Hiel Josephus Neve Petrus Eligius de Blok Jacobus Tieleman Francies Judocus Minnaart Petrus van Damrne Ludovicus J. van Waterschoot AlpUonsus de Waal Desiderius H. Pieters Gerardus Adr. E. de Dalie Jan Francies Eijsackers Josephus Nijskens Petrus Joannes de Bruijn Petrus Johannes van Leuven Eduard Neve Johannes Gregorius van der Hooft Ludovicus ile Poorter Cornelis C. Cremer Petrus C. J. Iloefeijzers Leopold E. Sloot Petrus Johannes Hiel Petrus van Meelen Alphonsus M. van de Voorde Pieter A. Serrarens Honoré Judosus Vereecken Petrus Emanuel Bogaert Petrus Andreas du Bruijn Pieter Francies van Goethem Josephus van Dijk Antonius Jud. Ivan Laar Petrus Colsen Joseph Petrus [Voet Adriaan (.Jausscns Karei Lodewijk Sarneel Petrus Ludovicus Blijdenstijn Honoré O. B. van Eetvelde Petrus Joh. Kouwijzer Gillis A. Bruggeman Arthur F. M Roelse Hendricus Adrianus van Overmeeren Ludovicus Cammaart Alphonsus Gebreken Broederd. Gebreken Broederd. Broederd. Gebreken Gebreken Te klein. Broederd. Gebreken Broederd. We* «lor ix'. 1 R. B. Rottier 2 P. J. van Loij 3 0. van Kerkfort 4 A. A. F. Buijssc 5 V. F. van dor Steen 6 B. J. M. van Waes 7 G. Wijne 8 A. Vernaeve 9 F. Vernaeve 10 E. M. Plasschaert 11 E. P. D'haene 12 H. M. de Guijtenaer 13 L. Geilleit 14 D. van Hoecke 15 P. van Bastelaere 16 R. de Guijtenaer 17 F. D'haene 18 P. H. van den Abcele 19 H. Dumez 20 F. J. van Troost 21 O. J. M. Kieboom 22 G. de Causemaeker 23 C. Acke 21 F. J. Jacobs 25 P. Janssens Broederd. Gebreken Gebreken Broederd. Broederd. Broederd. Gebreken St. Juii Steen 2it ftet. Karei Lud. Bauderingheen Alphonse Josephus Breijaert Dom. Franc, van Bunder Joseph Buijs Theophile de Cock Carolus Ludovicus Colman Pieter Francies Colman Cyr. Franc, van Dorsselaer Petrus van Dorsselaer Jacobus van Eek Pieter de Feijter Franciscus van Gassen Alouisius van Goethem Aloijsius Franc, van der Ha Alouisius Janssens Franciscus Xaver. Janssens Aloijsius Cornelis Lockefeet Petrus Dominicus Maertens Benedictus Mattens Petros Johannes de Nijs Johannes Baptist Pauwels Joseph Cornelis Pieters Cijrillus Josephus Polspoel Alphonsius de Potter Carolus Ludovicus Ringoot Andr. Alouis. Marie Rottier Augustus Andreas Rottier Johannes Franciscus Smet Augustinus Stevens Charles Louis van de Velde Carolus Ludovicus Vink TetruS de Vos Petrus Franciscus de^Vos Theophilus de Winne Hulst. 2» Oct. Öroedefd. Gebreken te klein Hroederd. >1 Broederd. Gebreken 10 Alphonsius Judocus Beugels Broederd. 11 Petrus Johannes Maria Boel 1 Wilhelmus Ambr. de Bruijn 19 Ludovicus de Cauwer 8 Joseph de Deckere 16 Aloijsius Dophemont 18 Josephus Jozias v. d. Hagen 23 Adriaan Marinus de Koek 17 Theoph. Seraphin. de Koek 5 Petrus Alphonsus Krieckaeit 13 Gerardus Pieter de Lozanne 7 Josephus Johannes Mannaeft 15 Pieter Andries Ricavet 3 Cornelis Johannes de Silva 6 Petrus Franciscus Str'bbe 4 Franc. Marie Théod. Stubbé 2 Joh. Aug. A. H. Tegenbosch 12 Joseph Johannes den Tenter 22 Petrus Josephus Vermeersen 9 Cor. Phil. Pet. J. Vermeulen 20 Geor. Petr. Ant. Verwilghen 14 Joseph Petrus Wauters 21 Edutn. Car. Lud. de Wilde Gebreken Broederd. Broederd. OssenisHe en Hengst«lijk. 1 van Driel Gerard D. O.' 2 Koene Peirus Anthonius O. Broederd. 3 de Bliek Stephanus F. O. Gebreken 4 de Koning Constantinus H. 5 van Leemput Alouisius H. 6 Rottier Theodorus O. 7 van Damme Eduardus O. 8 du Bois Theodorus O. 9 van Damme Alphonsüs O. 10 van Craiienbroek A. H. 11 de Kort Aloysius J. O. 12 de Backer Pieter A. H. De achter den naam geplaatste ietter be- teekent dat de loteling is O. van de ge meente Ossenisse, R. van de gemeente Hengstdijk. HoMclikapelle. 1 de Rijk Eduardus i 2 Kroes Petrus 3 van Dijk Hendricus Broederd. 4 Ongenae Flerent A. M. Gebreken 5 van Wolffelaar A. M. Te kliein 6 van Bunderen Alouisius 7 Everaert Petrus 8 Ottjes Petrus 9 Hermans Florent Clement 10 Vonk Josephus 11 Kint Johannes Benedictus Cltnge 23 Oct. 9 Petrus Joannes Bernaert 13 Gustavus Fred. Blommaert 15 Gustavus Boodts 6 Alphons Burm 14 Carolus Lud. van Dorsselaer 7 Kamiel Alfons Esseling 1 Ferdinand Everaert Broederd. 17 Theop. Hend. van Helsland 3 Carolus Ludov. Hoefnagels 21 Theophilus Keppens 12 Fredericus Aug. Lockefeer 5 Theod. Mar. L. v Overmeir( 4 Ludovius Francis. Pauwels Gebreken 2 Joannes Josephus Puijlaert 22 Carolus Ludovicus de Rijck 20 Theophilus Seghers 19 Petrus Josephus Smoolenaers 18 Johannes Josephus v. Tienen 16 Franciscus Jos. Vermeerssen 10 Josephus Vermeire 11 Cyril lus Petrus Weemaes 23 Polydorns Emil. Weemaes 8 Charles Louis Willaert Koewacht, 2» tiet. Petrus Joannes Baert Polydor Baert Petrus de Block Josephus de Bruijn Auguste Albert Buijs Petrus Buiis Cyrillus Diiooge Cyrillus Johannes v. Gassen Ludovicus Vict. Hamerlinck Augustus Herman Ludov Quint. vanNieulande Gamillus Franciscus Poppe Theophile Rombaut Alphonsus Mod. van Ruinste Charles Louis Suij Eduardus Thuij Franciscus van de Velde Camille Franc. Verschooren Theophile Verschraegen Gus. Hen Hub. van de Vijver Emerie Eulalie Wynacker Broederd. Gebreken Broederd. Gebreken Broederd. Gebreken Brd. t. k.

Zelandia | 1902 | | pagina 2