Provinciaal Nieuws. Onderwijs. Landbouw. Een Hurtaxe op de suiker. pectievelijk 5 en 3 vrouwelijke candidaten in aanmerking. De Hulkerkwestie. De commissie, die, ingevolge het ver handelde in de meeting, in Juli j.l. te Wageningen voor het suikervraagstuk ge houden, in opdracht heeft maatregelen te nemen tot oprichting van een anti-suiker- accijnsbond, is te Utrecht bijeengekomen. De commissie, die zich nog enkele leden zal assumeeren, bestaat uit de heeren G. Birnie, Deventer; K. den Boer Ozn., Assendelft; dr. G. W. Bruinsma, Tete- ringen; dr. Vitus Bruinsma, Lochem; D. de Clercq, BloemendaalH. Gerlings, Amsterdam; dr. R. de Haas, mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, prof. dr. A. Mayer, Wageningen; prof. dr. C. A. Pekelharing, UtrechtF. J. Potter, J. W. Sanders, Wageningenvan wie de heeren Hesselink van Suchtelen, Potter en de Haas resp. tot voorzitter, secretaris en penningmeester werden benoemd. Na kennisneming der van verschillende zijden ingekomen betuigingen van adhaesie aan het oprichtingsplan, werden de ont- werp-statuten, waarop de Koninklijke goedkeuridg zal worden verzocht, bespro ken en voorloopig vastgesteld. Volgens deze statuten beoogt de Bond een vermindering, zoo mogelijk afschaffiing van den suikeraccijns en zal hij dit doel trachten te bereiken door invloed te oefe nen op de publieke opinie en de wetge ving en door propaganda met woord en schrift. Als bewijs van erkenning zijner ver diensten in zake de verspreiding van be tere denkbeelden omtrent de voedings waarde van de suiker hier te lande, werd het eere-lidmaatschap der commissie opge dragen aan den heer G. Birnie. Voorts werd besloten de landgenooten die met het streven der op te richten vereeniging instemmen, uit te noodigen zich als leden bij haar aan te sluiten. ZUIDDORPE. Het aantal lotelingen door deze gemeente en Overslag te zamen bedroeg 9. De uitslag der heden gehouden loting is voor deze gemeente zeer slecht uitgevallen en was als volgt 1 A. de Jaeger, 2 B. J. Belaert, 3 A. J. M. Termote, 4 E. van Graefschepe, 5 C. Schaut, 6 A. Steel, 7 C. Mattelé, 8 E. Inghelsen, 9 E. Laheijne. No. 5, 7, 8 en 9 behooren tot de ge meente Overslag en no. 1, 2, 3, 4 en 6 tot deze gemeente, zoodat naar alle waar schijnlijkheid Zuiddorpe het gehoele con tingent zal te leveren hebben. AXEL. Door den heer minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is goed gekeurd de benoeming van den heer L. Boogaert tot onderwijzer aan den cursus in paardenkennis binnen deze gemeente te houden. SAS VAN GENT. De opperman C. A. die verleden AVoensdag van een stelling aan de meelfabriek viel. en daarbij ern stig gekneusd werd, blijft in beterschap vooruitgaan. TER NEUZEN. Naar men verneemt zal door een Belgische maatschappij bin nen kort wederom een aanvang gemaakt worden met het lichten van het voor ruim twee jaren geleden gezonken Engelsch stoomschip „Maggie Mac Nair" nabij Ier- neuzen. TER NEUZEN, 17 October. De Kamer van Koophandel alhier besloot adhaesie te .verleenen aan het door de Delftsche Kamer tot den minister van waterstaat gerichte adres inzake controle op de bo- terbereiding. Naar aanleiding van het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot wijziging der conventie met Bel gië inzake de verbeterings-werken van het kanaal Gent—Ter Neuzen, is op verzoek van den minister van waterstaat door de Kamer rapport uitgebracht. Daarin wordt door de Kamer als haar gevoelen meegedeeld, dat het haar, zooals in het Voorloopig Verslag wordt gezegd, gewenscht voorkomt, om, nu de overeen komst met België voor het uitvoeren der werken op ruimere schaal moet gesloten worden, van deze gelegenheid gebruik te maken om van België mildere bepalingen te bedingen voor het invoeren van ons vee en landbouwproducten in dat land. Tegen verbreeding der doorvaartwijdte van de te bewesten Ter Neuzen in aan bouw zijnde sluis van 15.75 M tot 18 M. en een verandering van den binnenslag- dorpel van 1 10 M. heeft de Kamer geen bezwaar. Zij betreurt zelfs dat de afme tingen der sluis niet gelijk aan die te Sas van Gent worden gemaakt, aangezien de in de vaart zijnde zeeschepen steeds van grooter charter warden en zij er voor den buitenlandsehen handel van Ter Neuzen geen gevaar in ziet, als de toegang naar Gent gemakkelijker wordt gemaakt, aan gezien de ligging van Ter Neuzen, aan den mond der Schelde, van dien aard is, dat de reed^rs daarheen gaarne hunne schepen zullen bevrachten, als zij daar be hoorlijk kunnen liggen en snel lossen. Maar daarvoor is hei. dan ook noodig da dc regeering maatregelen neme dat de groote zeeschepen met hun vollen diep gang gemakkelijk langs onze kaden kun nen komen, en er voldoende opslagplaat sen worden gemaakt voor den grooteren aanvoer van goederen, die van die groo- tere schepen het gevolg zal zijn. Ook aan de hier heerschende spoorweg toestanden behoort, naar het oordeel der Kamer van Koophandel, ten bate van den handel een einde te worden gemaakt. Het spoorwegemplacement en de lijnen behoo ren in gemeen gebruik te komen en de handel moet vrij zijn zelf de lijn te kiezen, langs welke hij verzenden wil. Eveneens zou men het gewenscht achten dat aan de kaden kon worden geprofiteerd van de aan de nieuwe sluis te maken in stallatie voor electrische verlichting. De Kamer acht het ook noodig er op te wijzen, dat maatregelen worden getrof fen om doorsijpeling der kanaaldijken te voorkomen, en dat de nieuwe draaibrug te Westdorpe zoodanig worde geconstru eerd, dat zij kan ingericht worden voor tramverkeer en dat daarover twee rijtui gen naast elkaar kunnen passeeren. ZAAMSLAG. De lljarige J. G. had de onvoorzichtigheid op het rad van de ma nege (zoo wordt een snijmachine, door een paard in beweging gebracht, genoemd) te gaan zitten. Een der punten greep hem bijde broek en daarop drongen drie punten diep in het vleesch waardoor een groote wond ontstond van 1'/. d. M. lengte en 1 d. M. breedte. Het vleesch en vet waren tot op de spieren weggerukt Spoedig werd dok ter Van Delden te hulp geroepen, die twintig hechtingen moest verrichten om de wonde, waaruit drie lappen vleesch hin gen, dicht te naaien. Enkele perceelen aardappels zijn zoo danig door de ziekte aangetast, dat de eigenaar de kosten van delven er niet voor over had en het land maar heeft la ten omploegen Het blijkt meer en meer, dat zij die al vroeg met het rooien een be gin maakten er het best aan toe waren hoe langer men wachtte, hoe meer de ziekte toenam. HULST. De eerste locomotief voor den stoomtram „Hulst-Walsoorden" is heden (Dinsdag) morgen aangekomen de rijtui gen eerste en tweede klasse voor het reizigers- vervoer worden dagelijks ver wacht. HULST. Het bestuur der letterlievende vereeniging «Ernst en Luim" alhier heeft bepaald, dat de groote tooneel- en voor- drachten-wedstrijd niet zal beginnen op Zondag 26 October a. s.maar op 9 No vember. Deze verandering was noodzake lijk; omdat een der voornaamste actricen van eene tooneelvereeuiging van Rotter dam, die Zondag moest optreden, plotse ling ziek was geworden. STOPPELDIJK, 20 Oct. De collecte voor de Boeren van Transvaal heeft al hier de niet geringe som van f 41,16 op gebracht. 21 Oct. Heden werd alhier begraven de heer J. van Campen, sedert meer dan 50 jaren werkend Lid van de fanfare St. Cecilia. De begrafenis had dan ook te recht plaats onder begeleiding van de treurende tonen van dit gezelschap. HONTENISSE. Met ingang van 1 No vember e. k. is tot postbode Kuithaart Lamswaarde benoemd A. de Bruyn thans postbode op Hulst—Walsoorden, terwijl in diens plaats benoemd is L. van den Ende te Kuithaart. KLOOSTERZANDE. Aan de losplaats van den tram even over Kloosterzande waren Maandagmiddag jl. eenige kinderen bezig een wagon, die op de rails stond, voort te bewegen. Een zoontje van P. de Rijck van Kloosterzande was ook daarbij tegenwoordig- Deze had het ongeluk on der het voortduwen te vallen, zoodat een der wielen hem langs het been gleed, waardoor hij in het onderbeen twee diepe wonden kreeg, die geneeskundige hulp noodzakelijk maakten. NIEUW-NAMEN. In onze gemeente Clinge is eene collecte (bij inschrijving) gedaan voor de noodlijdende Boerengezin nen van Transvaal; het totaal bedrag dat aan de Generale Boeren hulpfonds te 's Gravenhage kon opgezonden worden be droeg 72,245 gulden. Bij de openstelling der mosselzaad- banken, welke verleden Dinsdag plaats had, lagen vooral hier op de Westerschel- de eene groote menigte schippers met hun ne vaartuigen gereed om bij Zonsopgang de vangst te beginnen. Allen waren van meening dat er veel zaad zou te vindon zijn, doch hierin werden zij zeer te leur gesteld doordat de vangst zeer schraal was. Daarbij was het weder zeer ongunstig, door den feilen wind hebben eenige vaar tuigen die met elkander in aanraking kwamen groote schade bekomen; zelfs de visscher P. Penneman werd over boord ge slagen maar kon gelukkig spoedig uit het water opgehaald worden. GRAAUW. J.l Dinsdag morgen werden voor de visschers in de Ooster en Wester- schelde verschillende mosselzaadbanken geopend, d.w.z. er werd den visschers op vertoon van een consent van wege het „Bestuur der Visscherijen" toegestaan het mosselzaad op te vangen, dat hier en daar in die wateren op diepe en ondiepe plaat sen ligt uitgespreid. Van deze gelegenheid werd door velen gebruik gemaakt. Een 300 tal vaartuigen van verschil lende grootte en vorm zag men dien mor gen op den oever voor de Paal en op de bank voor Ossenisse. Ofschoon de meeste van hen goed bemand waren, (eenige schippers hadden zelfs vrouw en kinderen aan boord), toch viel de vangst niet erg mee, daar voor zooveelen de uitgestrekt heid der banken te klein en de hoeveel heid mosselzaad te gering was, om een goeden dag te kunnen maken. Ooggetui gen verhalen, dat er maar heel weinigen het geluk hadden een dertig ton te kun nen korren, terwijl de grootste hoop zich moest tevreden stellen met een vangst van 5 tot 20 ton. De prijzen varieerden van f 1-tot-f 1,60 per ton, naar gelang het zaad vóór Osse nisse of vóór Paal gevangen was. Wordt dit zaad nu door de mosselschip pers op goede banken uitgezaaid en heb ben zij daarbij het geluk, dat het niet door stormen onder het zand bedolven wordt, dan zullen zij na verloop van een paar jaren weer in de gelegenheid gesteld zijn zuiver Zeeuwsehe mosselen aan de markt te brengen, iets dat in de laatste jaren een zeldzaamheid was. BOSCHKAPELLE, 16 Oct. Door een landbouwer onder deze gemeente zijn dit jaar vele aardappelen gerooid met ploeg en eg- Eerst werd zoo diep geploegd, dat de aardappelstruiken gansch gekeerd werden, waarna alle knollen, die zichtbaar waren, geraapt werden. Vervolgens werd enkele malen flink ge- egd, soms in verschillende richtingen, waardoor de overige aardappelen te voor schijn kwamen. Aanstaand jaar zal dezelfde methode ruimer toegepast worden, want volgens het zeggen van dien landbouwer werd stellig zoo volledig geoogst als bij 't ge wone delven, en waren ook duur en ar beidsloon belangrijk minder. Bij zeer vluggen handel blijven hier de prijzen der aardappelen nog steeds stij gende. Voor Rijsselaars is hier reeds tot 3,80 gl. de 100 K. G. besteed, voor wat jes 2,70 gl. insgelijks de 100 K. G. Daar de laatste dagen ook druk voor Engeland wordt gekocht, wat andere ja ren niet het geval is, wordt algemeen verwacht, dat de «patatters" nog heel wat duurder zullen worden. -» 18 Oct. Een treffend ongeval bracht in de gansche gemeente gisteren algeheele verslagenheid, en een familie in onver- wachten, diepen rouw. I Na den middag ging de huisvrouw van J. H. alhier een bezoek afleggen bij een harer kennissen, toen zij klaagde, dat zij zich niet wel bevond, en wat water ver langde te drinken men reikte het haar aan, doch de ongelukkige zakte in een en gaf den geest. Volmaakt gezond had de overledene ha- I re woning verlaten, en dood werd zij we der binnen gebracht. burgervader voor de liefde en toegenegen heid, welke hij aan de jeugd van Hengst dijk bewezen heeft. Dankbaar zijn ook wij voor de inspireerende toespraak, wel ke Z.E.A. tot de leerlingen hield, eene toespraak, waarin de burgemeester wees op hunne verplichtingenook op de ge hoorzaamheid, die zij verschuldigd zijn aan hunne ouders en onderwijzers Een witte kool van een kilo 4 of 5 is al een heele baas. De heer M. alhier, had er enkele staan, die hem zwaarder toeschenen. Hij woog de drie zwaarste, die te zamen niet minder dan 33 kilo haalden. Stellig zijn niet veel dezer plantjes noo dig om een respectabelen pot zuurkool te krijgen. HENGSTDIJK, 17 Oct. Gisteren was het voor onze schooljeugd een ware feest dag. Zooals we reeds aangekondigd hebben, zou op dezen dag onze nieuwe burgemees ter de EdelAchtb. heer van Esbroeck voor het eerst als hoofd dezer gemeente zijne intrede doen in de .gemeenteschool. De schoolgaande kinderen zouden bovendien feestelijk onthaald worden. Te ongeveer 3 uur kwam de burgervader de school bin nen, vergezeld van den heer Hermans, se cretaris der gemeente, en opgewacht door het hoofd der school, den heer de Volder. In het schoollokaal werd de burgemees ter begroet door één der oudste school- leerlingen, nl. Joseph Kerckhaert, zoontje van den wethouder, den heer Leon. Kerck haert. J. K. dan heette in eene sierlijke toespraak Z.E.A. welkom en uitte den wensch, dat het onzen burgemeester gege ven moge zijn eene reeks van jaren als hoofd van Hengstdijk te fungeeren, terwijl de speech met een «Lang leve onze goede burgemeester!" eindigde. Hierop zongen de kinderen een op het feest betrekking heb bend liedje, waarna de maa'tijd der klei- nen een aanvang nam. Nadat zij den inwendigen mensch ver sterkt hadden, werd andermaal gezongen. Toen de laatste tonen van het lied wa ren weggestorven, stond de leerlinge Ag nus Bloemen van hare plaats op en dank te den EdelAchtb. heer van Esbroeck, na mens de geheele klasse voor de gulle ont vangst hun door Z.E.A. bereid. Zeker zal deze dag der schooljeugd lang in dankbare herinnering blijven. Z.E.A. intusschen zal ook dezen dag niet spoedig vergeten, want blijkbaar was hij aange daan door de levendige toejuichingen, die hij van zijne kleine gemeentenaren ont ving Wij kunnen ons Verslag niet eindigen zonder ook dank te brengen aan onzen ATog een schoolfeest te Aarilenl)urg< Vierden de katholieken van Aardenburg over een drietal maanden op waardige wij ze feest ter herdenking van het 25 jarig bestaan hunner jongensschool. Donderdag vierden zij wederom feest. Het gold thans de inwijding der nieuw-gebouwde zuster- scnool, terwijl tevens het 25 jarig bestaan der R. Kath. meisjesschool werd herdacht. Door eenige ijverige jongedochters was een paar weken te voren aan de huizen der Katholieken gecollecteerd, om op den feestdag de goede zusters een passend ge schenk, en de leerlingen eene tractatie te kunnen aanbieden. Even als bij het feest der jongensschool, bleek ook hier de groote offervaardigheid van Aardenburgs katholieken. En wie ook, die niets zouden over hebben voor de goede zusters. Die zusters, waartegen onze lieve kleinen in hun onschuld met zooveel ontzag en kin derlijken eerbied opzien, over wie zij met zoo veel liefde spreken. Die zusters, die vooral het gezin van den werkman zoo'n machtige hulp bieden bjj de opvoeding zij ner kinderen. Reeds weken voor den feestdag, werd deze door de kleinen met ongeduld ver beid; en de geringste uitlating van „ma soeur" over het feest, door hen met naive opgewondenheid aan moeder verteld. En kele kleine kleutertjes deden zelfs aan moeder de boodschap, dat ook Sinterklaas op 't feest zou komen, die al een paar kee- ren aan de achterdeur der school had ge klopt. Zien we thans, dat de zoo hoog gespan nen verwachtingen der leerlingen en ook de nieuwsgierigheid van vele moeders niet werden beschaamd. Als zichtbare uiting van feestvreugde, wapperde van de huizen van vele katho lieken het driekleurig dundoek. Reeds voor 8 ure zag men van alle kan ten de leerlingen in Zondaggewaad, met blijde gezichten en voorzien van het bij schoolfeesten onmisbare „kommetje" opda gen, en het mag zeker geen wonder hee- ten, dat dien morgen geen enkel leerling al schreiende naar school ging. Om 8 uur waren allen present in het oude schoolge bouw, van waar men naar de kerk toog, om daarna processiesgewijze al zingende, begeleid door de Eerw. heeren geestelijken en een 16 tal Eerw. zusters, benevens de koorzangers, de kerk te verlaten om zich te begeven naar het nieuwe schoolgebouw waar de ZeerEerw. heer pastoor de plech tigheid der inwijding verrichtte. Het kerk plein dat zich zoo goed leent voor versie ring, was door met frisch groen bekleede sparren als 't ware in een lusthof herscha pen, en bood met den stoet van kinderen, bruidjes enz. eenige oogenblikken een tref fend gezicht. Na de inwijding der nieuwe school toog men wederom kerkwaarts, waarna ook de eerlingen der jongensschool zich vertoon den, om met hun hoofd de plechtige H. Mis bij te wonen, die zou worden opge dragen om God te bedanken voor de vele en groote voorrechten, genoten gedurende het 25 jarig onderwijs der Eerw. zusters en zijn zegen af te smeeken voor het on- derwijs in de toekomst. Na het Evangelie nam de Z.Eerw. heer pastoor het woord en wees op de hem ei gen welsprekende wijze op het groote voor recht dat de parochie van Aardenburg reeds 25 jaren genoot in het bezit van katholieke scholen. Hulde brengend aan de Weledelen heer Stroo, wiens milddadigheid de parochie in staat stelde om eigen scho len te stichten, werd ook met veel waar deering onzen oud-deken Nusz herdacht, als de man die de ontwerper was der der beide grootsche ondernemingen. Nog voegde een hartelijk woord van dank aan allen die hadden medegewerkt aan de voltooiing der nieuwe school en aan het welslagen van het feest van dezen dag. Als stoffelijk blijk van erkentelijkheid werden de Eerw. zusters 6 prachtige kerk- stoelen aangeboden. Door het zangkoor werd op verdienstelijke wijze eene mu- ziekmis uitgevoerd. Na de Mis werden de leerlingeo weder om naar hun schoollokaal gevoerd, en be gon om 11 ure wel het prettigste deel der feestviering. In het nieuwe schoolgebouw was n.l een tooneel opgelicht, waarop ettelijke leerlingen hare gaven in voor dracht en zang zouden toonen. Reeds Zon dags te voren had zulks plaats gehad* en wel voor diegenen der huismoeders, die Dinsdag wegens werkzaamheden verhin derd konden worden. Thans waren weder om vele moeders van leerlingen en oud leerlingen uitgenoodigd, waarvan dan ook een druk gebruik was gemaakt. Ook eeni ge der notabelste niet katholieke ingezete nen met hunne dames waren aanwezig, waaronder de E. A. Heer burgemeester en Dr. de Glopper, die bij 't binnenkomen door de kleinen met daverend applaus werden begroet. Door onzen burgemeester werden de Eerw. zusters toegesproken en geluk gewenscht. Over de uitvoeringen der kleiaen werd met lof gewaagd vooral munten daaron der uit M1. Lippens, L". Bonte, L*. School meesters, L*. de Milliano, Ma van der Stadt en anderen. Na afloop van een en ander begon de tractatie, die natuurlijk op hetzelfde neer kwam als op alle schoolfeesten n.l. choco lade en koekjes. Wanneer wij nog zeg gen, dat de leerlingen zich tot laat in den namiddag vermaakten en alles in de beste orde afliep, dan zal een ieder begrijpen, dat de Eerw. zusters met stille tevreden heid, de leerlingen met dankbaarheid en de moeders met trots op dit feest zullen terugblikken. Een woord van dank moet ons nog uit de pen -aan allen die op eenigerlei wijze bijdroegen tot het welslagen van het feest en zoodoende toonden, dat Aardenburgs katholieken hunne Eerw. Zusters liefheb ben en waardeeren. 's-HEERENHOEK. Weet je geen volk voor mij, Jan Neen Weet je geen volk voor mij, Piet, is hier tegenwoor dig de vraag waarmede men elkander begroet. En voorzeker handen komen er dan ook tekort, hetzij om aardappe len te rooien of beten te steken en ook de chicoreiwortelen willen uit den grond. Alles komt nu tegelijk, en daar wij nu zoo'n nat najaar hebben gehad gaat het slecht vooruit. Daarbij komt dat de aardappelen een goeden oogst ge ven en hooge prijzen er voor besteed worden. Sommigen delven 70 k 80 mud per gemet. Er wordt hier volop gekocht, ja zelfs gekuild voor f2,25 de H.L. Onder Ovezande heeft een com missionair voor zijn koopman 3 4000 H.L. aan verschillende prijzen inge kuild. Of die ook denkt dat zij zullen oploopen. De eerste ladingen suikerbieten zijn reeds vertrokken. Hiermede zal het het echter wegens de lage prijzen zoo geen vaart nemen. GOES. Is uw correspondent goed inge- I licht dan kan binnenkort worden te ge- moet gezien eene concessie-aanvraag tot I het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram van Hansweert naar hier met een zijtak naar Wemeldinge. WOENSDRECHT. In de eerste helft der volgende maand, vermoedelijk 7 of 8 November, zal de openbare aanbesteding plaats habben van de bedijking van schor- gronden onder deze gemeente. In vervolg op ons bericht in het blad van jl. Zaterdag kunnen wij thans melden dat de vergadering van onderwijzers in het arrondissement Hulst gehouden jl. Vrij dag werd bijgewoond door 48 onderwijzers en werd voorgezeten door den arrondisse- ments-schoolopziener de heer K. J. A. G. baron Gollot d'Escury. Besloten werd tot het oprichten eener onderwijzersvereeniging in het arrondisse ment Hulst. Na voorlezing van het reglement van de vroegere onderwijzers-vereeniging in het voormalig arrondissement Axel, werd eene commissie benoemd om aan de hand van bovenbedoeld reglement een ontwerp-regle ment te maken voor de nieuwe vereeni ging, terwijl tevens eenige bepalingen werden gemaakt omtrent het aantal ver gaderingen jaarlijks te houden en het be drag der te heffen contributie, bepalingen waaraan bedoelde commissie zich bij het te ontwerpen-reglement dient te houden. Wij wenschen de nieuwe vereeniging goede resultaten, vooral dezulke welke de positie der onderwijzers kunnen verbeteren. In de Bildtsehe Courant beantwoordt dr. Vitus Bruinsma het artikel van zijn broe der dr. G. W. Bruinsma, in hetzelfde blad opgenomen en door ons geresumeerd. In de eerste plaats merkt schrijver op, dat men nog geen zekerheid heeft, dat alle andere landen, die tot de suikerconventie toetreden, een surtaxe op de suiker zullen heffen. Doch al geschiedt dit wel, dan nog zal het nadeel voor onze fabrieken niet zoo groot zijn, als wordt voorgesteld. Een aanzienlijke accijnsverlaging heeft voor eerst een ontzaglijke vermeerdering van da binnenlandsche vraag naar suiker. Nu vreest men wel, dat aan deze groote vraag naar suiker dan zoo goed als geheel door invoer van buiten zal worden voldaan, als wij geen surtaxe heffen, maar het is zeer waarschijnlijk dat het prijsverschil, in ver band met de grooter kosten van vervoer der buitenlandsche suiker, niet zoo aan zienlijk zal zijn, dat daardoor de aanvoer van buitenlandsche suiker hier zeer groot zal worden. De vermindering in productie kosten, tengevolge van de fabricage op groote schaal, die men in het buitenland voorziet, zal ten deele hier ook verkregen kunnen worden, door vermeerdering der productie als gevolg der accijnsverlaging en door concentratie van de fabrieken. Het nadeel is dus nog niet met zekerheid te j verwachten en behoeft niet zoo groot te zijn als gevreesd wordt. De f3 surtaxe zullen de suiker duurder

Zelandia | 1902 | | pagina 2