No. 87. Woensdag 22 October. Anno 1902. FEUILLETON. Verwoeste Levens. Brieven, stukken en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur van „ZELANDiA" te Zuiddorpe, Prijs per 3 maanden t franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZON DAGSRLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. A d v e r t'e ntiën s van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de p's slechts tweemaal berekend Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 o.«'itt per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. Inzending van advertentiën vóór 3 ure r den dag der uitgave. Buitenlandsch Overzicht. ZUID-AFRIKA. Verwoestingen «les Oorlogs. Het is niet te vergeefs den God der Le gerscharen aan te roepen om bevrijd te blijven van oorlog. Oorlog! een vreeselijke daad, ont zettend in gevolgen. Transvaal en Oranje Vrijstaat leveren het droevig bewijs. Van de pd. st. 3 millioen die de Engel- schen aan de Boeren bij het sluiten van den vrede hebben bewilligd, om ze te helpen bij het wederopbouwen van hun hoeven, is pd. st. 2 millioen voor Trans vaal en pd. st. 1 millioen voor den Vrij staat bestemd. In de laatstgenoemde kolonie is het aan- •tal hoeven ongeveer 10.000, zoodat voor één hoeve ongeveer 1200 gulden beschik baar komt. Deze som is echter, zooals een kenner van de Boeren aan de Deutsche Tageszei- tung schrijft, geenszins voldoende, om een hoeve ook maar half bewoonbaar te ma ken. ,,Daar de hoeveelheid neerslag, die ge middeld in een jaar 300 tot 500 mM. be draagt, over de verschillende maanden zeer onregelmatig verdeeld is, in dier voe ge dat het dikwijls vijf of zes maanden lang, vele jaren echter ook van acht tot negen maanden niet regent, is het eerste werk van een Boer op zijn hoeve, voor hij zich nederzet, dat hij een dam (vijver) aanlegt. De grootte van den dam verschilt naar de plaatselijke omstandigheden. In elk geval kan men echter zeggen dat de gemiddelde prijs van een waterdam pd. st. 500 pd. st. 600 is. Is de dam gemaakt en na den regentijd met water gevuld, dan begint de eige naar, zooals de wet dit voorschrijft, zijn hoeve af te zetten. De wet verlangt dat de afzetting uit zeven draden bestaat, waarvan vier bene den zoo dicht op elkaar moeten worden aangebracht dat er geen lam door kan. De middelste draden liggen dan verder uiteen, zoodat de bovenste ijzerdraad l'/i M hoog van den grond is, om kalvers en veulens het overspringen te belette. Als Oorspronkelijke novelle door I*. IV. ItiMmiig. 6.) (o) Anna doelde op een plekje in 't El zenwoud, waar hij haar in een vreed zame avondstonde voor het eerst zijn geveinsde liefde had verklaard. »Toe, vertel maar verder," hervatte ze»ik geloof dat ik de oorzaak van je zielsangst heb zien zweven, daarbuiten, weet je, daar aan den zoom van 't woudJa, er zijn dooden, die niet rusten, en hun geesten wachten niet tot dat de wateren hoog zijn, om een grijnslach des verderfs te doen schallen boven het gebruis der elementen, maar ze komen soms al eer, en zweven dan wel bij avond door vreedzame, stille wouden, weet je, om sommige men- schen te herinneren aan vroegere tij denWant, ook de wraak is een der tochten, die der menschen hart tot daden, tot vreeselijke daden doet be sluiten. »0 Anna, houd op, sprak Frans. .Te bitterheid verscheurt mijn hart. Kun je dan nooit vergeten, wat die schaam- telooze draad wordt Amerikaansch prikkeldraad gebruikt, daar het vee zich voor de aan raking ermee wacht. Zulk een draadafzetting kost ongeveer 60 cents den meter. De hoeven in den Vrijstaat hebben ech ter zulk een uitgebreidheid dat de gehee- le afsluiting op tusschon de 18000 en 24000 gulden komt te staan. Een span ossen wordt in Zuid-Afrika op zeven of aeht paar berekent. Neemt men echter aan dat het span ze ven paar sterk is, dan kost het ongeveer pd. st. 40. Daarbij behoort een wagenprijs van pd. st. 50. Een bespannen wagen kost dus op zijn minst 2100 gulden. Lichtere wagens, kleinere spannen be staan in dit land niet en zijn ook niet te gebruiken, daar er in Zuid-Afrika geen straatwegen zijn van de soort di e men bij ons vindt, maar alleen eenvoudige land wegen, die dikwijls verbazend steil zijn en daarom een groote trekkracht verei- schen, „Wil een Boer zijn hoeve dus opnieuw bewoonbaar maken, dan moet hij in de eerste plaats een dam maken; om dezen te maken, heeft hij echter trekdieren noo- dig; de beesten met den wagen kosten hem echter reeds 80 percent meer dan in het beste geval voor een hoeve wordt af gestaan. En dezen wagen heeft hij ook noodig als woning, zoolang tot hij ertoe komt, zelf een huis te bouwen. Deze weinige cijfers toonen duidelijk aan, welk een ontzaglijke kosten gemaakt moeten worden, eer het land er weer in zoover boven op is dat de Boeren aan hun verdere ontwikkeling kunnen gaan den ken." ITALIË. De oi>*ienImreii«Ie moord Wij deelden onlangs de geschiedenis mee van een geheimzinnigen moord, te Bologna gepleegd op graaf Bonmartini. De zaak zal thans gerechtelijk worden behandeld; men weet nog niet voor welk hof van assisen ze zal dienen. Sommige bladen zeggen te Parma, an deren te Lucca. Maar in elk geval niet te Bologna, waar de politieke hartstoch- «Diezelfde vraag, Frans, heeft me Martha nog gesteld van avond, maar hetzelfde antwoord geef ik jou: «nooit, nooit zal ik dat vergeten." «Maar laat me uitvertellen," ver volgde Anna. »Ze had beloofd, dat ze niet meer zou terugkeeren, hé, voor dat de wateren hoog waren, en dan zou haar stem als een doodsklok gal men boven het geloei der golven uit, weet je dat nog,.... nu schijnt ze ech ter die belofte te hebben vergeten, en ze keert al terug, voordat het zoo ver is gekomen «Anna wat bedoel je daarmee Denk je, dat zij «Ja, dat zij in de buurt is, onderbrak Anna ironisch «en dat denk ik niet, maar dat weet ik; of heb jij ze niet ge zienik wel. Ja, dat kan een mensch bang maken, hé?Waarom zwijg je nu, zeg «Ik zweer je, Anna dat je je scherts staakt." «Scherts, scherts Och kom. Als jij bittere waarheid scherts noemt.... Maar, 't is waar, misschien wil je mij, en, vooral jou zeil, niet ongerust maken. Denk er echter om, een meisje dat zul ke rechten heeft, zooals zij, rust niet, nooit, nimmer, voordat.... o neen, la ten we er over zwijgen. Maar je bent er goed afgekomen.... hé," zei ze bits fluisterend, doch met iets in de oogen, dat deed denken aan een blik semflits; «zegals straks dat schot ten tengevolge van dit drama te veel zijn opgezweept. De instructie heeft inmiddels niet stil gezeten en er komen voortdurend nieuwe feiten aan 't licht, die langzamerhand de geheele familie Murri, óók den vader, bezwaren. Den 4den September toch dus een paar dagen na den moord liet professor Murri dokter Daguini bij zich komen en vroeg deze of hij zijn dochter, de gravin Bonmartini, niet naar Zürich zoude kunnen brengen, waar zij voor her stel van gezondheid heen moest en wel onverwijld. De dokter maakte bezwaar wegens eenige dringende consulten, maar eindigde met toe te geven, ofschoon dit aandringen en de haast, die bij het ver trek was, hem wel verwonderden. Met den dokter en de gravin gingen op reis de professor zelf, een oom Riccardo Murri en Tullio Murri, de zoon. Maar tot nieuwe verbazing van den dokter stapte de oom in Piacenza uit, de professor in Milaan, en voordat men zich in Zürich was aangekomen, was Tullio naar... Belg rado vertrokken. In Zürich vond de dokter een telegram, waarin slechts deze woorden «Let op mijn raadgevingen. Je oom." Hij vroeg zich af wat die geheimzinnige woorde j kondtn beteekenen en beschouwde de zaak reeds als een misverstand, toen gravin Bonmar tini het telegram ziende hem zeide, dat het voor haar was. De inhoud scheen haar onaangenaam aan te doen. De bovengenoemde oom, die advocaat is, had om argwaan te voorkomen de voorzorg genomen een brief aan een der leden van de rechterlijke macht te schrij ven, waarin hij ook terloops mededeelde, dat zijn nicht, gravin Bonmartini, op voor schrift van dokter Daguini wegens haren gezondheidstoestand onmiddellijk van kli maat moest veranderen. Laatstgenoemde, dezer dagen bij den rechter van instructie geroepen, werd toen dat briefje van oom te lezen gegeven. Hij verklaarde aanstonds, dat het een groote leugen bevatte en ver zocht, dat deze zijn mededeeling uitdruk kelijk in het proces-verbaal zoude worden vermeld. Herhaaldelijk deelen de Italiaansche bla den mede, dat de gravin een poging tot zelfmoord heeft gedaan, maar steeds volgt er bijna terstond tegenspraak op. Zij schijnt eens raak was geweest?.... Dacht je dan, dat ik de schutteres niet zou ge kend hebbenMaar hoe zou er ook sprake zijn van wraak als ik die niet kende, ikneen, dan was ze maar ten halve geweest Er kwam iets akeligs in Anna's stem. Was het misschien de overtuiging, dat haar vermoeden waarheid was, en dat ze die waarheid niet mocht verne men uit den mond, waar ze die zoo gaarne uit gehoord had, eenmaal maar in haar triestig leven, ja, waar ze die rechtens uit moest, vernemen, niet een maal, maar steeds, in alles Frans zwoeg, maar hij was bleek ge worden onder de ontzettend koude door- drijverij van die getergde vrouw, die vroeger een engel was. Ilij was als verpletterd. Ze wist al les Hij wilde spreken, maar ze liet hem geen tijd, want kalm en koud verliet ze 't vertrek, een heldin gelijk, fier en edel, maar met een karakter dat eer bied afdwingt. Van hetgeen er in 't woud eigen lijk is gebeurd, heeft de buitenwereld nooit het minste vermoed. Het bleef een diep geheim, waar noch politie noch justitie ooit mee zijn lastig gevallen en waar ze ook nimmer van vernomen hebben. zich integendeel de zaak volstrekt niet zoo erg aan te trekken, zij moet het best maken en eer. daarmede strookenden eet lust toonen. Alleen ergert het haar, dat zij van den loop der onderzoekingen on kundig wordt gehouden en dat zij niet met haar minnaar vrijelijk kan correspon- deeren. Tullio Murri, die, zooals men weet, eeni ge weken geleden is uitgeleverd door de Oostenrijksche justitie, schijnt een gemee- ne woesteling te zijn. Hij kon o. a. vreese- lijk uitvaren tegen zijn moeder en ontzag zich niet haar nu en dan met een stok af te ranselenDeze arme vrouw die ge heel buiten de zaak staat vertoefde vóór den moord voor haar gezondheid in Rimini en schijnt daar tegen den senator Pasolini gezegd te hebben: „Ikmoet naar Bologna, want ik vrees, dat er iets ern stigs tusschen de twee zwagers op til is." De medeplichtige Naldi zat op den a- vond van 28 Augustus naar gewoonte in een café kaart te spelen. Hij nam erg onverschillige allures aan, die echter vrij onnatuurlijk leken volgens de getuigen, die dien avond ook in het café waren. Plotseling kwam er een boodschap voor hem, dat Tullio Murri hem wilde spreken. Naldi ging weg, kwam niet terug en den volgenden morgen vernam men, dat hij Bologna had verlaten. RUSLAND. Drankmisbruik. Dat er in het Czarenrijk verschrikkelijk gedronken wordt, bewijzen ons de ver volgingen wegens dronkenschap, die er plaats hebben. Om slechts bij Moskou te blijven, kan geconstateerd worden, dat aldaar van 1 Juli 1901 tot 1 Juli 1902, dus gedurende een jaar, 53,617 personen wegens dronken schap terechtstonden en dat waren na tuurlijk nog slechts de allerergste dronk aards. Te St. Petersburg zal den 15en De cember een conferentie van Europeesche spoorwegdirecteuren worden gehouden waarop de onlangs te Parijs begonnen besprekingen betreffende het internatio naal verkeer, doorgangstarieven voor pas sagiers en andere vragen in verband met den Trans-Siberischen spoorweg zullen worden besloten. Alleen de stilte van den laten zomer avond werd er een korte pooze en het hart der zwaarmoedige, die ge droomd had onder de stille veranda, voor langen tijd door gebroken. Toch heeft de ongelukkige Anna er nooit meer over gerept, hoezeer de her innering aan dien avond haar pijn deed. Dagen en weken verliepen totdat eindelijk de zoo vreeselijke maand De cember van het jaar '80 aanbrak. Ik was nog maar een kind, maar 't heugt me nog als de dag van gisteren, hoe wij zoo vaak heenliepen, een kwar tier verre naar de bergen, om het spel en den zang te bewonderen, dat de schuimende en bruisende wateren der Maas zoo geweldig en grillig 'speelden en zongen, daaronder aan dier bergen rotsigen voet. Toen vermoedde ik nog niet, dat zoo'n forsche, majestueuse stroom, die daar voortklaterde, geducht en woest, door de sidderende vlakten, straks een speeltuig ter wraak kon worden in de handen van een jong meisje, dat zwak aan kracht van leden, toch ontzettend sterk was door de macht der blinde wraak, die wild en onbeteugeld storm de door haar ziel. Hoe meer de maand December ver liep, hoe onrustbarender ook de wate ren stegen. Van uit de kijkgaten aan een der hooge gevels onzer woning, die een heerlijk schoon vergezicht boden op de FRANKRIJK. De Kcrkvervolgiiig. Combes hepft bij het debat over de con gregatiën, waarin hij overwinnaar bleef, nog een harden aanval te verduren gehad van een onvervalscht republikein, Renault Molière, die zich stelde op het standpunt der wet van 1901, welke, eenmaal aange nomen, ook gehoorzaamd moet worden. Veel beschikkingen keurde hij trouwens goed. Doch met tal van voorbeelden en wetsartikelen toonde hij aan, dat Combes scholen had doen sluiten, die niet als in stellingen van congreganisten mochten be schouwd worden. Het is misschien moge lijk, gaf hij toe, dat er werkelijk congre ganisten aan het hoofd stonden en er in naam stroomenschen fungeerden, maar het bewijs daarvan is moeilijk te leveren, en het is rechtschennis in dezen op presump ties af te gaan, want «bedrog wordt niet verondersteld," is een basis van het mo derne recht. «Gij hebt niet de wet van 1901 ten uitvoer gelegd, gij hebt die op het onderwijs van 1886 verkracht!" riep hij Combes toe. En die slotsom werd door het Centrum en door de rechterzijde met een storm van bijvalsbetuigingen begroet. Binnenland. Klerken Posterijen en Tel egraph I e De St. Ct. van Zondag en Maandag be vat het volgende bericht: In het loopende jaar zal geen examen meer plaats hebben voor de betrekkingen van klerk der posterijen en telegraphie en telephoniste. In 1903 zullen examens worden gehou den als volgt a. voor telephoniste in April b. voor klerk der posterijen en telegra phie in Mei of Juni; c. en voor surnumerair der posterijen en telegraphie in Juli en Augustus. Zij die, op grond van hun examen, in aanmerking komen voor benoeming tot te lephoniste of klerk, zullen naarmate van de behoefte worden benoemd. Voor de betrekking van telephoniste ko men uitsluitend vrouwelijke candidaten, voor die van klerk en surnumerair res- dichterlijke omgeving, terwijl aan den verren horizon de gebergten der Lim- burgsche Kempen als in een zwaarmoe- digen droom stil sluimerden tegen do helderblauwe lucht, kon ik den blanken stroom der Maas, die wel vier- vijfmaal breeder was dan naar gewoon te, zien voortstoeien door de velden,... en 's nachts, als alles doodstil was, hoorde ik het bruisen der golven, als een machtig eentonig lied, vol holle melodieën, door de lucht soezen. Het was zoo, of boven die wateren stemmen, ongewone stemmen klonken van geesten uit een andere wereld. De Zondagnamiddag brak aan. Er heerschte geen strenge winter koude in de natuur, want de grond was niet bevroren, geen sneeuwvlok ken waren uit zware zwarte luchten neergedwarreld, en de beekjes lagen niet in zilveren boeien geketend op hun zanderige bedding, maar huppelden vroolijk en frisch langs hun boorden, als waren het lief spelende kindertjes van den grooten geweldenaar, die ginds voortdraafde met veel gebulder. Tegen den avond begon het weder onstuimig te worden. Talrijke meeuwen waren reeds den vorigen dag uit het Noorden afgeko men, en door de menschen daar in het Zuiden werden ze steeds beschouwd als de blanke voorboden van een naderen den "ktorm. (Wordt vervolgd.)

Zelandia | 1902 | | pagina 1