Binnenland. Provinciaal Nieuws. Landbouw. Rechtszaken. Telegrammen. duur is, kan het dienstmeisjes of moeder de huisvrouw het vuurtje lekker laten knapperen. Er komen echter onrustbarende berich ten van alle kanten omtrent de mijnwer kers. In Amerika groote stakingen, in Frank rijk hetzelfde, en nu dreigt de staking ook over te slaan op België. De correspondent van de Petit Bleuver- wachtte Woensdag reeds dat de werklieden van de Houilliéres Unies, van de Trieu- Kaisin en de Noël-Sart-Culpart den ar beid zouden neerleggen. Dinsdag waren er te Gilly reeds een honder of vijf stakers. De stakers vroegen een onderhoud met den directeur der mijnwerken der Yiviers. De directeur, Ruydant, gaf ten antwoord, dat hij de afgevaardigden van den troep zou ontvangen, maar de mijn werkers heb ben het terrein verlaten zonder hun ei- schen verder kenbaar te maken. In de Borinage vragen de mijnarbeiders een loonsverhooging van 15 pet., toe te staan binnen 24 uren. Daar de patroons niet van zins schijnen voetstoots gehoor te geven aan deze ei- schen, kan men verwachten, dat het werk aan de meeste schachten wel stil zal gaan staan. Op de Fransch-Belgische grens werden Dinsdagmorgen de Belgische mijnwerkers uit Roisin en Autreppe, in dienst bij de schachten te Quiéchevrain, op Fransch ge bied, door de stakende Franschen tegen gehouden, toen zij over de grens wilden trekken om aan hun werk te gean. De Fransche gendarmes waren niet bij machte den doortocht voor de Belgen vrij te maken. De Belgen werden over de grens terug gejaagd, waar zij werden opgevangen door de Belgische gendarmes, die er in slaagden de Fransche arbeiders die hun werklusti ge kameraden vervolgden, verder door dringen te beletten. Het is niet te hopen, dat deze stakingen van langen duur zullen zijn, want dat zou op den prijs der steenkolen ongetwijfeld invloed uitoefenen. Onze Koningin. De Frankfurter Zeitung weat nlt welingelichte bron aan hunr lezers te melden, dat on ze Koningin zieli wederom in gezegende omstandigheden be vindt. Het blad zegt dat „Ko ningin Wilhelmina weldra moeder zal worden". Wij deelen dit bericht natuurlijk alleen onder voorbehoud mede, maar mocht het waar wezen, dan is het voor ons een re den van blijdschap en dan hopen wij, dat Gods zegen H. Majesteit moge vergezel len. Prins Hendrik en ltolduc. Zooals men weet bracht onlangs Prins Hendrik een bezoek aan Rolduc. Thans is Jhr. van Suchtelen, adjudant van Prins Hendrik, op Rolduc geweest om uit naam van Z. K. H. den directeur der scholen te Rolduc, dr. Corten, een, 'n halven meter groot, portret van den Prins aan te bieden. Het portret, in eikenhouten, met de koninklijke kroon gesierde lijst gevat, stelt den Prins voor in marine-uniform en draagt de handteekening van den Prins: Hendrik, Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg 6 Oktober 1902. Snrtaxe op Suiker. De Haagsche correspondent van het Hbl. schrijft Naar aanleiding van een artikel in het Vad. kunnen wij mededeelen, dat de beslissing over de vraag of vóór 1 September 1903 eene surtaxe op suiker zal worden ingevoerd, hoofdzakelijk afhangt van de omstandigheden, die zich in het handelsverkeer van dat ar tikel kunnen voordoen. Het eenige ele ment van feitelijken aard, waarmee men tot dusver zou kunnen rekenen, is dat tot nu toe de invoer van suiker in dit jaar inderdaad niet onbelangrijk is toegenomen en wel in voldoende ma te om die toeneming te kunnen opvat ten als iets van meer dan bloot toeval- ligen aard. Zijn we wel ingelicht, dan is echter de quaestie van de heffng eener'surtaxe niet alleen nog niet beslist door den ministerraad, maar zelfs voor zulk eene beslissing nog niet rijp. Uitbreiding van politie. Naar aanleiding der verschillende re kwesten en klachten, diefstallen, stroope- rijen, enz. enz. is thans zooals we reeds per bulletin meldden, besloten om: Te Xiemv-Xamen te Htation- n cc ren een brigade van Ji ma- réclia UHséew te Koewacht een brigade van 5 maréehausées. Het personeel te Hulst, Axel en Sas van Gent zal respectievelijk met 2, 2 en 1 man worden uitgebreid. Ongetwijfeld zal deze maatregel algemee- ne instemming vinden, want versterking van politie is dringend noodzakelijk. Benoemingen, enz. De heer A. Petermeyer te Zierikzee is benoemd tot leeraar in de Hoogduit- sche taal en letterkunde aan de H. B. S. te Dordrecht. Bij Kon. besluit is aan G. J. Hu- vers, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 November eervol ontslag verleend als notaris te Middel burg. HULST. Vergadering van den gemeen- raad van Hulst op Dinsdag 14 October. Voorzitter de heer F. van Waesberghe, burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen te le zen van de vorige vergadering, welke zon der aanmerkingen worden goedgekeurd. Daarna heeft de loting plaats voor het stemmen, waarvan de uitslag is, dat het eerst zal stemmen de heer Lev. van Waes berghe en vervolgens de heeren H. Wau- ters, Joh. Adriaanse, F. Hombach, II. Ver- wilghen, Jos. Seydlitz en het laatst- de voorzitter. Mededeeling heeft plaats van de navol gende ingekomen stukken a. Schrijven van G. S. ten geleide van een exemplaar van het door hem goedge keurde raadsbesluit omtrent wijziging der begrooting 1902. b. Opgave van den heer commissaris der Koningin, dat de heeren L. F. C. van Waesberghe en Oh. J. Burm benoemd zijn tot zetters, voor de jaren 1903 tot en met 1906. c. Verzoek van «Raadpensionaris Johan de Wit," algemeene Mpij. van verzekering op het leven en bij ziekte te willen over wegen om het daarin genoemd personeel bij haar een pensioen te verzekeren. d. Verzoek van C. J. van der Vlies, al hier, tot het plaatsen van een lantaarn nabij zijne woning. De stukken sub a en b worden voor kennisgeving aangenomen en die onder c en d beiden ongezegeld zijnde ter zijde ge legd onder opmerking van den voorzitter, dat B. en W. in ieder geval alvorens ee ne decisie te nemen eerst de tarieven van de Rijksverzekeringsbank wenschen af te wachten en dat voor wat het ver zoek van Van der Vlies betreft het daar in bedoelde, krachtens art. 179h der G. W. tot de zorg behoort van het dagelijksch bestuur. Daarna komt aan de orde het Troeger aangehouden verzoek van den aannemer der openbare school om hem kwijtschel ding te verleenen van de beloopen boete ad f 245 wegens te late oplevering van het door hem aangenomen werk. Naar aanleiding van de gezegelde ver klaring van den heer J. Wisse Jz te Zaamslag, opzichter over het werk dat het werk met de daarbij behoorende leveringen naar eisch van goed en deugdelijk werk en overeenkomstig de bestekbepalingen is verricht en ook na den onderhoudstermijn is opgenomen en goed bevonden en na de mededeeling van den voorzitter dat door den aannemer naar genoegen van B. en W. voldaan is aan de opmerkingen, die zij bij de opname van de school gemaakt hebben, wordt op voorstel van het dagelijksch be stuur tot het verleenen der gevraagde kwijtschelding met algemeene stemmen besloten. Ook de openbare verhuring van den houten stal bij het Landhuis aan den heer H. H. M. Wauters, bierbrouwer, wonende te Hulst, voor de som van f 20 per jaar wordt met algemeene stemmen, behoudens die van den heer Wauters, die zich inge volge art. 46 G. W. van stemming ont hield, goedgekeurd. In behandeling komt nu een voorstel van bet dagelijksch bestuur om met ingang van 1 Januari 1903 met de uitgevers van «Hot Hulsterblad'' eene nieuwe overeenkomst te doen ingaan, waarbij de uitgevers zich verbinden tot het tweemaal plaatsen in dat blad van alle aankondigingen, ptiblica- tiën, bekendmakingen en advertentiën, uit gaande van den Burgemeester, van Burge meester en Wethouders of van het gemeen tebestuur voor eene jaailijksch te betalen som van vijftig gulden en tot het éénmaal plaatsen van alle door den gemeenteraad vast te stellen plaatselijke strafvordeningen, tegen eene vergoeding van f 2,50 per volle kolom druks, zullende een gedeelte van een kolom pro rato de prijs van eene ge- heele berekend worden. Na eenige toelichting van het D. B. wordt dit voorstel in stemming gebracht en met eenparigheid van stemmen aangeno men behalve de stem van den heer Ver- wilghen, die zich in stemming onthield. Vervolgens doen B. en W. het voorstel om ingaande 1 Januari a. s. eene nieuwe hondenbelasting in te voeren. Blijkens de daarbij gevoegde memorie van toelichting wordt dit voorstel voorna melijk gedaan, omdat zich in de gemeente zooveel losloopende honden bevinden, waar van ook in 1878 de belasting werd vei hoogd. Het voorstel strekt om honden, uitslui tend gehouden ten dienste van den land bouw of eenig bedrijf of nijverheid, of ter bewaking van gebouwen of erven, niet zwaarder te belasten en bet bedrag daar voor bepaald te behouden op f 1.doch daarentegen de belasting voor andere hon den te brengen van f 3 op f 5. De heer Adriaanse acht de belasting voor laatstgenoemde honden te hoog, hij zou daar niet tegen zijn als er progressie bestond voor meer gegoeden; voor den klei nen stand vindt hij het bedrag te veel. Ook de heer Verwilghen verklaart zich tegen verhooging en vindt het bedrag dat thans geheven wordt voldoende. Na repliek van den voorzitter wordt de voorgestelde nieuwe verordening op de hondenbelasting en de verordening op de invordering daarvan met vijf van de ze ven stemmen aangenomen. .Tegen stemden de heeren Adriaanse en Verwilghen. Daarna leest de voorzitter het' verslag der commissie tot het onderzoeken der be grooting van het burg. armbestuur voor 1903. Het onderzoek dier begrooting sluitende zoo in ontvangst als in uitgaaf met f 2333,59 heeft tot geen op- of aanmerkin gen aanleiding gegeven en de conclusie strekt mitsdien om die begrooting goed te keuren en de subsidie vast te stellen op het gevraagd bedrag van f 1700. Niemand omtrent deze begrooting het woord verlangende wordt op voorstel vau den voorzitter conform het advies der commissie tot de goedkeuring daarvan met algemeene stemmen besloten. Vervolgens geschiedt voorlezing van het verslag der commissie tot onderzoek van de gemeent.ebegrooting 1903. Ook te dien aanzien heeft de commissie niets op te merken. Alleen wenscht. zij voor te stellen de post «Gezondheidscom missie" geraamd op f 50, te brengen op f 102,30, zulks conform de opgave door G. S. verstrekt en het verschil van f 52,30 te vinden door den post «Onvoorziene uit gaven" met een gelijk bedrag te vermin deren. Eeu exemplaar der begrooting ongeveer twee maanden geleden aan elk raadslid ter hand gesteld zijnde, doet de voorzitter de vraag of de leden in algemeene beschou wingen wenschen te treden. Daar van deze gelegenheid geen gebruik gemaakt werd, verzoekt hij den leden of een der aanwezigen eenig hoofdstuk of onderdeel daarvan wenschte te bespreken. De heer Adriaanse nam deze gelegenheid te baat om het dagelijksch bestuur inlich tingen te vragen omtrent het teekenonder- derwijs, welke vraag door hem voorname lijk werd gesteld na de minder gunstige beoordeeling in «Het Hulsterblad" tentoon stelling van teekeningen tijdens de kermis. De voorzitter deelt daarop mede, dat het bericht ook de aandacht van het D. B. had getrokken. Het college acht zich niet tot oordeelen bevoegd en klachten zijn noch van de leerlingen noch van de ouders daarvan ingekomen, ook van de zijde van den teekenonderwijzer is niets ongunstigs omtrent de leerlingen vernomen. Door deirheer Adriaanse werd de moge lijkheid nog besproken eener op te richten ambachtsschool. De voorzitter deelt daar op" mede, dat hij reeds gegevens verzameld heeft doch vreest dat hier leerkrach ten zullen ontbreken. Namens het I). B. zegt hij een nader onderzoek toe met belofte verslag daarvan aan den raad te doen. De heer Hombach bespreekt de begroote sommen voor verlichtingen stiaatreiniging. De voorzitter geeft spreker in overwe ging aan de cijfers daar»an thans niet te tornen doch liever den uitslag af te wachten van de commissie tot onderzoek naar de mogelijkheid eener op te richten gasfabriek en van de nog in dit jaar te houdeu aanbesteding van de straatvuilnis, waarvan de gunning aan den raad toch ter goedkeuring moet worden voorgedragen. Voorstellen van B. en W. omtrent op ruiming sparretjes buiten de Gentse he Poort rioleering van af het huis van Reiss in de Steenstraat langs de pomp aan Want tot hoek Kerkhof in de rich ing van de markt, het niet gunnen der oude school banken waarvoor te weinig is gebodeu, worden met algemeene stemmen aange nomen. Verder niemand meer het woord verlan gende sluit de voorzitter de vergadering om over te gaan in eene zitting met ge sloten deuren ter behandeling van bezwa ren tegen den hoofdelijken omslag. HULST, 17 Oct. Door den heer arron dissement-schoolopziener zijn alle hoofden van scholen en onderwijzers in het arron dissement Hulst uitgenoodigd om heden in «Het Bonte Hert" samen te komen ter be spreking van de oprichting eener onder- wijzers-vereeniging Zooals bekend is heeft in liet vroegere arrondissement Axel steeds een dergelijke vereeniging bestaan, die een 70-tal leden telde. Toen echter bij de op richting van het nieuw arrondissement Ter Neuzen dat van Axel weid opgeheven en verschillende gemeenten van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen bij Ter Neuzen wer den gevoegd, was opheffing der vereeniging noodzakelijk. Thans zal men beproeven eene dergelijke vereeniging in het arron dissement Hulst tot stand te brengen. Heden vei gaderden deze hoofden. De vergadering was goed bezocht. SAS YAN GENT. Woensdagmorgen omstreeks achtuur brak een'plank van een stelling, die tegen het in aanbouw zijnde pakhuis van de meelfabriek staat, met het noodlottig gevolg dat drie op perlieden er door zakten en van onge veer 5 meter hoog op den grond vie len. De zeventienjarige C. Andries be kwam daarbij ernstige kneuzingen, zoo dat hem het bloed uit mond, neus en ooren* sprong. Een andere opperman, S. genaamd, kan nog steeds niet wer ken. De derde, die bij den val over eind bleef staan, is er goed afgekomen. Dokter Vermeiren uit Selzaete, die reeds om 9 uur per fiets ter plaatse kwam, liet den knaap naar huis brengen. Heewel nu zijn toestand beter schijnt, verkeert men nog in ongerustheid. TER NEUZEN. Met ingang van 1 Deoember r.s. is benoemd tot klerk le klasse der post en telegrafie alhier, de heer P. Braam, thans 2e klasse. KOEWACHT. Met groote vreugde werd hier Woensdag het bulletin van Zelandia ontvangen waarin geméld werd, dat hier met het oog op de dief stallen en wildstrooperijen aan de gren zen, een brigade van 5 marechaussées zou gelegd worden. Ieder prees de voorbeeldige ijver, waarmede „Ze landia" dadelijk dit heuglijk nieuws ter kennis van belanghebbenden bracht. Bij den landbouwer E. David op het Zand begint een appelboom voor den tweeden keer te bloeien. Het is mooi om te zien, hoe de boom vol schoone, roode bloesems hangt. ZAAMSLAG. Een bejaard werkman werd deze week door een hevige don derbui, vergezeld van zware slagre gens, overvallen, toen hij aan 't rooien van aardappelen was. De groote spoed, waarmee hij onder dak trachtte te ko men was oorzaak, dat hij dicht bij zijn doel tegen den grond sloeg en bleef liggen. Bewusteloos opgenomen, ge lukte het toch spoedig, hem weer bij te brengen; echter was de toestand van dien aard, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Bij het kappen van een stuk hout had een wagenmakersknecht het on geluk zich met den dissel in het been te hakken, waardoor een beduidende wond ontstond. Het groote bloedverlies maakte geneeskundige hulp dringend noodig. De dokter heeft de wond dicht genaaid, zoodat de noodige rust thans de rest moet doen. Een bejaard koopman, woonach tig te Clinge, kwam hier op een hof stee vragen of er nog negotie te doen was. Behalve in lompen en oud ijzer handelt hij ook in paardenhaar en vroeg daarom aan de knechten of er niets voor hem te koop was. Als ant woord werd de man op een pak slaag onthaald, dat pas eindigde, toen op het geroep van den mishandelde hulp opdaagde. Wat gemeen toch, om met zijn bei den een oud man af te ranselen, bah Deze winter zal er aan de school in den Polder herhalingsonderwijs worden gegeven, daar zich hiervoor 13 leerlingen aangaven. Te Othene heeft zich geen enkele leerling aange meld. AXEL. De jaarlijksche veemarkt zal hier gehouden worden op Maandag 27 October. IJZENDIJKE 14 October. Het is ernst geworden met de pogi«g tot het verkrijgen van revisie van het vonnis over P. Neijs- sen. Het voorloopig comité (zie vorig bericht over deze zaak) heeft eene collecte langs de huizen gehouden, die ruim f 25 op bracht, terwijl een voornaam ingezetene reeds de toezegging gedaan heeft, dat hij aan hen zou denken, als zij te kort kwa men. Bovendien zal eene vereeniging ge vormd worden, welker leden eene kleine wekelijksche contributie zullen betalen. Al dat geld zal dienen, om de onkosten te dekken, die noodzakelijk gemaakt moeten worden, om tot revisie te komen. Aan de ingezetenen zal ook verzocht worden, hunne handteekening te zetten onder een request, dat aan den Hoogen Raad zal gezonden worden. Zaterdag avond 1.1. werd weer eene vergadering over de zaak gehouden, en na afloop daarvan trok de spreker J. de Lange met drie der aanwezigen naar het huis van een zekeren Vermeersch alhier, wiens zoon verdacht wordt een onwaar getui genis in deze zaak afgelegd te hebben. Men wou hem verzoeken, op te komen als de advokaat van Neijssen hem wensch te te spreken. De vorige week had hij al eens aan die oproeping geen gehoor gege ven). Men moest echter onverrichter zake terugkeeren, want er wilde bij Vermeersch niemand vóór komen. Om alle mogelijke oploopjes te vermijden, zal hem dit op verzoek van den Burgemeester, in het vervolg per brief verzocht worden. Er wordt van de zaak dus veel werk gemaakt. OOSTBURG. Dinsdagavond bracht de zomer zijne afscheidsvisite aan onze ge meente. Omstreeks vijf uur ontlastte zich namelijk een kort doch hevig onweder. Enkele heftige donderslagen brachten hier en daar nogal wat schrik te weeg. Gelukkig liep alles zonder ongelukken af. Alleen ontlastte zich een ferme regen bui, iets waar naar tegenwoordig echter niemand zeer verlangend is. Dat de socialisten ook hier werk zaam zijn, moge uit het volgende blijken. Woensdagmiddag, juist op het drukste van den markt, liep een man rond met een pamflet, dat de grofste lasteringen en liederlijkste gemeenheden in hield tegen de Roomsch-Katholieke geestelijkheid. Op de eerste bladzijde van 't geschrift was een plaatje aangebracht, waarvan we hier de beschrijving maar zullen weglaten, daar de voorstelling te duidelijk de spo ren droeg van den haat, die men van so cialistische zijde de Katholieke geestelijk heid toedraagt. Op iets anders mag hier echter wel gewezen worden. Zou het niet mogelijk geweest zijn den venter dier lasteringen zijn gemeen werk te beletten? Of, indien hij toestemming had verkregen van bevoegden, had men dan het ding niet voldoende gelezen, dat men het toe liet om ruim een vierde van Oostburgs bevolking op zoo grove wijze in zijne gees telijke overheid straffeloos te laten honen? Het ware dan wel zeer te wenschen, dat bij volgende gelegenheden door de over heid wat beter weid toegezien, alvorens vergunning te verleenen voor het venten van papieren als bovengenoemd. HEINKENSZAND. Zondagavond wa ren een paar opgeschoten jongens aan het stoeien, dat in twist overging, die zoo hoog liep dat de 17 jarige A. W. de 13 jarige W. N. met een penne- mes een diepe wonde in de rug toe bracht, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Tegen A. W. is procesverbaal opge maakt. MIDDELBURG, 14 October. Voor de vacature van lid van den gemeente raad alhier, zitting hebbend voor het He kiesdistrict, zijn heden officeel can- didaat gesteld de heeren R. Fruin en P. Dieleman. Naar wij vernemen zal door de Rijks landbouwproefstations eene enquête wor den ingesteld naar de zuiverheid van de in den handel voorkomende veevoeder middelen en wel rijstvoedermeel, tarweze melen, graanmeel en grint. Het doel dezen enquête is, materiaal te verzamelen dat als motief voor het in 't leven roepen eener ver valse hing swet te gen veevoeder enz. moet dienen. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. PER TELEGRAAF. Heden Vrijdag zijn veroordeeld wegens mishandeling J. H. B., 47 j., brieven gaarder, Ellewoutsdijk, tot f 25 b. s. 10 d. h. beleediging van ambtenaren G. M. van B., 18 j., werkman, Yerseke tot f 10 b. s. 10 d. h. mishandeling en beleediging van een ambtenaar H. J. M., 21 j., metselaars knecht, Zaamslag, tot 2 m. gev.-straf mishandeling van een dier L. W., 24 j., arbeider, Kieldrecht, (België) tot f 10 b. s. 10 d. h huisvredebreuk en wederspannigheid A. J. van de P., 22 j., meubelmaker, Mid delburg, tot 14 d. gev.-straf diefstal L. C. de C. 26 j., werkman, laatstelijk, Brugge (België) thans te Mid delburg in hechtenis, tot 9 m. gev.-straf met mindering der preventieve hechtenis oplichting: Th. J. B., 25j., boekbinder Amsterdam tot 1 jaar en 6 m. gev. straf met bevel tot gevangenneming schennis der eerbaarheid: P. E. G. 19 jaar, arbeider, Sas van Gent, tot 1 m. gev. straf. VrijgesprokenH. J. 29 jaar, werk man, Vlissingen, beklaagd van vernieling en S. L. Hzn, 36 jaar, kaashandelaar, Leiden, beklaagd van meineed. Voor de rechtbank te Antwerpenver- schenen jl. Woensdag de genaamden de Block, vader en zoon, geboren te Moar- beke en wonende te Antwerpen (Kiel.) Beiden stonden terecht verdacht van een diefstal in Augustus en September, tel kens van eeno koe, diefstallen gepleegd on der de gemeente St. Jansteen (de in ons blad vermelde diefstallen ten nadeele van J. Verstraeten en Chs. IJsebaert te Abs- dale.) Zij werden verdedigd door Mr. van Cal- ster en hoorden zich veroordeelen tot 6 maanden hechtenis en frs. 26 boete. DEN HAAG, 17 Oct. De Tweede Kamer wordt tegen 11 of 18 November bijeenge roepen, al naar gelang de Indische begroo ting voor beraadslaging gereed is. Door de Eerste Kamer werd aange nomen het Speetwetje, dat nachtarbeid toestaat aan haringspeetsters. Tevens werd aangenomen de.suppletoire Marine-begrooting voor 't op stapel zetten van een nieuw pantserschip, type Koning in Regentes. r

Zelandia | 1902 | | pagina 2