Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. Landbouw. geld brachten, was er ook eene van drietal jonge dames uit Makkun^en ten- deze haar geld aangeboden haddn Ameri- gen ze. een quitantie achtgroote ver een niet onaard'-ailgelsche havens, alsook Avj waning in Frankrijk voortduurt. Te Liverpool zijn de kolen in een week 2 schilling gestegen, en men verwacht nog hoogere prijzen tegen de volgende week. De vraag naar Amerika houdt aan, maar er is gebrek aan laadruimte. Bij besluit van Ged. Staten van Zeeland dd. 20 Sept. jl. werd een beroepschrift be treffende aanslag in den hoofd, omslag on gegrond verklaard op grond van de vol gende overwegingen dat reclamant bezwaar heeft tegen zijnen aanslag in den hoofd, omslag der gemeen te Hulst op grond, dat, hoewel hij in die gemeente eene gemeubelde woning voor zich beschikbaar houdt, die woning noch tans niet gebezigd wordt tot persoonlijke uitoefening van eene betrekking, beroep of bedrijf dat uit het ingesteld onderzoek is geble ken, dat de reclamant gedurende meer dan 90 dagen van het belastingjaar te Hulst eene gemeubelde woning te zijner beschik king heeft gehad dat de reclamant ten onrechte in de meening verkeert, dat hij alleen dan in die gemeente belastingplichtig zou zijn, wanneer bedoelde woning door hem werd beschikbaar gehouden tot persoonlijke uit oefening van een betrekking, beroep of bedrijf, omdat toch, zoools terecht in de in eersten aanleg genomen beslissing van den gemeenteraad wordt opgemerkt, blijkens de door de Regeering omtrent art. 245, le lid, sub 2°, der gemeentewet gegeven toe lichting, de daar voorkomende woorden ,,tot persoonlijke uitoefening van eene be trekking, beroep of bedrijf" noch gram maticaal, noch naar de bedoeling op de woorden „gemeubelde woning" slaan. Gemeentestem no. 2663). AXEL. De collectealhier gehouden door het comité, dat zich vormde onder voorzitterschap van den EdelAchtb. heer Burgemeester D. J. Oggel, heeft opge bracht een som van plus-minus 600 gulden. SAS VAN GENT. In de verleden Za terdagavond gehouden raadszitting werd het suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld. Verder werd besloten tot hetaankoopen van spiritus-gloeilampen a 30 gld per stuk, ter verlichting van de veemarkt en de beide kaden. Over het aankoopen van een tweede brandspuit staakten de stemmen (3 voor en 3 tegen.) Hierover zal in de eerstvol gende vergadering beslist worden. Bij de jl. Zaterdag gehouden aanbe steding voor het leggen van een keiweg in de stationstraat werd ingeschreven als volgt J. van de Velde te Ter Neuzen, le perc. f 418, 2e perc. f 2290; L. de Meijer te Selzaete, le perc. f 460, 2e perc. f 2150; B. Bauwens te Sas van Gent, le perc. f 440, 2e perc. 2090; Edm. Claeijssens te Sas van Gent, le perc. f 430, 2e perc. f 4070; A. de Waal te Hontenisse, lepere, f 424, 2e perc. f 1990; A. Tholens te Ter Neuzen, le perc. f 380, 2e perc. f 1990; G. J. Balkenstein te Ter Neuzen, le perc. f 450, 2e perc. f 1920V. Willems te Sel zaete, le perc. f 345, 2e perc. f 1950; per ceel 1 werd gegund aan den heer Wil lems en perceel 2 aan den heer Balken stein. BOSCHKAPELLE, 12 Oct. 1902. Heden voormiddag liet de zoon van P. L. op Ilagenstein alhier, de runderen in de weide. Een dartel dier gaf den jongen zoo'n ge- duchten slag met de achterpooten tegen de borst, dat hij naar huis moest gedragen en te bed gelegd moest worden. Hoewel hij nog al veel over inwendige pijnen klaagde, kreeg men toch de over tuiging, dat hij niet inwendig was ge kneusd. Heden werd bekend gemaakt, dat de leerlingen, die van 't herhalingsonderwijs wenschen gebruik te maken, vóór 20 Oc tober bij 't hoofd der school moeten worden aangegeven. Het onderwijs voor jongens wordt gege ven des Maandags, Dinsdags Donderdags en Vrijdags, voor do meisjes des Zaterdags. TERNEUZEN De aanvoer van suiker bieten wordt alhier weer zeer druk. Langs het kanaal van Terneuzen naar Sas van Gent, ziet men weer overal hoopen bieten als dijken zoo hoog. Jammer is het dat dit den wielrijder en den voerman dik wijls zeer bemoeilijkt. Vooral dicht bij Terneuzen is het berijden van den open baren weg zeer lastig door de suikerbie ten Aan de eene zijde van den weg langs het kanaal toch liggen dubbele sporen van het nieuwe kanaalwerk, waar aanhou dend treinen heen en weer snorren en aan de andere zijde dijken van suikerbie ten. Tusschen de sporen en de bieten is maar net plaats voor een rijtuig. Staan daar nu nog wagens suikerbieten om ge lost te worden, met de paarden dwars over den weg zelfs, onmogelijk is het dan te passeeren, zoowel voor wielrijders als andere voerlui en voor voetgangers ook gevaarlijk. Vreemd is het, dat noch door rijks noch door gemeentepol tie dat ver sperren van den provincialen weg belet wordt. Zegt men iets tegen hen die daar met het lossen der bieten belast zijn, dan wordt men nog uitgejouwd en uitgescholden. TERNEUZEN. De internationale spoor wegmaatschappij „Mechelen-Terneuzen" is voornemens langs den stationsweg op den kanaalboord een stoomkraan te plaatsen speciaal bestemd voor het in- en uitlossen van steenkolen, waarvan zij een groot ver voer schijnt aangenomen te hebben. Toen de heer Medaets, aannemer van de nieuwe zeesluis alhier. Vrijdag 11. per automobiel van Sas van Gent naar Ter Neuzen kwam aanrijden, weigerden eeni- ge werklieden, die mei hunne karren den weg geheel versperd hadden, voor hem wat op zij te rijden. Na herhaald signaal ge geven te hebben en zelfs mondeling be leefd er om verzocht, kreeg hij tot ant woordverrek. De heer Medaets trachtte nu zelf een der paarden wat op zij van den weg te brengen. De voerman daar over gebelgd, gaf genoemden heer eerst een slag met een riek op den rug en nog een op 't hoofd, waardoor een bloedende wond ontstond. Tegen den onwilligen voerman is natuurlijk proces-verbaal opge maakt. 't Ware te wenschen, dat deze maar eens gevoelig gestraft werd, als voorbeeld voor andere onwillige voerlieden, die de wielrijders 't soms zeer lastig ma ken. 13 October. Onze stadgenoot de heer L. van Breen, buitengewoon opzich ter bij de nieuwe kanaalwerken alhier is op de voordracht geplaatst voor opzichter bij den rijkswaterstaat. 14 October. Als vermoedelijke dader van den onlangs gepleegden diefstal van ver schillende gouden en zilveren voorwerpen te Seraing Belgie, werd heden morgen zwaar geboeid door de gemeente-politie naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht K. van geboorte te St. Nico- laas en thans werkzaam aan de nieuwe kanahlwerken alhier. Zondag is dit jongmensch door de po litie gearresteerd en in 't bezit gevonden van vele gouden en zilveren voorwerpen, vermoedelijk van dien diefstal afkomstig. HULST. Het bestuur der Letterlievende Vereeniging „Ernst en Luim" alhier heeft als leden der jury voor den aanstaanden tooneel- en voordrachten wedstrijd be noemd de heeren Ch. Burm muziekdirec teur en regisseur alhier, W. J. Goldschmitz idem te St. Jansteen (Heikant), A. Gee- rards, voorzitter der Rederijkerskamer „Tot Nut en Genoegen" te Koewacht en W. C. Imandt, hoofd der school te St. Jansteen. HULST. Naar wij thans vernemen zou den te beginnen met 1 November a. s. de navolgende vertrek- en aankomsturen van den stoomtram Hulst-Walsoorden, behou dens nadere goedkeuring door de bevoeg de «autoriteiten, zijn vastgesteld. Walsoorden vertrek 6.50 aankomst Hulst 7.30 (geeft de espondentie naar België) vertrek uit Hulst 8 aankomst Walsoorden 8.50 (geeft de correspondentie in de rich tingen Rozendaal en Vlissingen) vertrek Walsoorden 9.10 aankomst Hulst 10 (om 10.22 gaat de trein naar België) Na aan komst trein Neuzen vertrek om 10.25, zoo dat men om 11.15 te Walsoorden is, van waar uit opnieuw om 11.40 wordt afgere den om 12.30 de trein naar Neuzen te halen. Na aankomst van den middagtrein uit Neuzen vertrek om 2.15, zoodat men om 3.05 te Walsoorden arriveert, vanwaar uit wederom om 3.35 een tram gaat welke om 4.25 alhier aankomt. Om 5.30 gaat opnieuw een tram naar Waloorden, aldaar aankomende om 6.20 en vertrekkende om 6.40, zoodat men we derom 7.30 aan 't station is. Na aankomst van den laatsten trein uit België vertrekt onmiddelijk de laatste tram om te Walsoorden te zijn om 8.37. Wij gelooven dat deze regeling de al- gemeene goedkeuring zal wegdragen en de tram in alle reisgelegenheden en aan sluitingen in alle richtingen voorziet. HULST. Zondagvoormiddag arriveerde aan het station alhier een wagon met 16 kalveren ingeladen te Leeuwarden en be stemd voor zekeren P. L. te Hontenisse. Aangezien de vrachtbrief vergezeld ging van eene door den minister van Binnen- landsche zaken aan G. v. O. veehande laar te Hulst afgegeven vergunning tot vervoer van vee uit Hoiland via België in Zeeuwsch-Vlaanderon zijn dozo kalve ren door de Rijksambtenaren aangehaald en ter beschikking van den burgemeester te Hulst gesteld, waarna na vervulling van eenige formaliteiten de dieren door do geadresseerden in ontvangst kondon worden genomen. KOEWACHT. Uit deze gemeente zijn in de laatste dagen eenige personen naar het Noorden van Frankrijk getrokken om te gaan werken in een der talrijke sui kerfabrieken, welke daar worden aange troffen. Het schijnt, dat onze werklieden er zeer gezocht zijn en een goed daggeld kunnen verdienen. GRAAUW. Hier is hel vervoer van suikerbieten sinds een tweetal weken aan den gang. Daar onze weegbrug in 't oog van deskundigen niet zuiver meer hare plichten vervulde, moest zij gerepareerd en hare feilen onderzocht worden. Daardoor ging het weegloon gedurende de eerste week voor onze gemeente ver loren, en vloeide in de beurs van omwo nende concurenten. De tweede week wa ren de bakens verplaatst, de weegbrug was hersteld en de aanvoer geschiedde te Paal. Ofschoon 't vervoer nog maar stilletjes in zijn werk gaal, toch werden er verleden week 430 voer afgeleverd. De opbrengst der suikerbiet is dit jaar aanmerkelijk minder dan verleden jaar. Was ze toen tot 24 a 25000 KG. per ge- met, nu spreekt men van 17 a 18000 KG. in de buiten- en van 14 a 15000 KG. in de binnenpolders. KLOOSTERZANDE, 11 Oct. Heden gaf de Oranjevereniging haar jaarlijk- sche weldadigheidsvoorstelling. Het suc ces vorige jaren genoten en het rijke programma deden ook nu weer een groot publiek verwachten, waarom het bestuur, evenals het vorige jaar, besloot, de voorstellingen op2 verschillende da gen te geven, op Zaterdag 11 en op Maandag 13 October. De voorstelling werd heden door een vrij talrijk publiek bezocht en het aan tal bezoekers zal ongetwijfeld Maandag veel grooter zijn. Zooals op het pro gramma vermeld was, bestond het con cert uit piano-muziek, zangstukken, 2 blijspelen en een tooneelspel »Veenko- ning en Waternimf". Wij kunnen niet anders zeggen, als dat verschillende stukken zeer goed werden uitgevoerd, en dat alles getuigt van een kunstige en meesterlijke leiding en van veel studie. Elk afgespeeld stuk werd dan ook door talrijke bravo's gevolgd. On der de zangstukken mogen wij niet on vermeld laten »Het Paartje van Mon nikendam" dat door nog twee jeugdige kinderen gespeeld werd en waarin voor al Bram zijn rol flink vervulde en Trien door haar fraai stemmetje niet weinig bijbracht om dit stukje goed te doen sla gen. Het slotstuk van de voorstelling „Veenkoning en Waternimf" zette echter de kroon op het werk. De schoo- ne verdeeling der rollen, de passende en fraaie costumes en de goede uitvoe ring deden dit tooneelstuk in alle op zichten goed gelukken en overtroffen stelling ieders verwachting. Een woord van lof komt voorzeker toe aan het bestuur van de Oranjever- eeniging Mej. A Koopmans van Boe- keren en Freule L Collot d'Escury voor de moeite en den arbeid, die zij zich getroosten om deze vereeniging in stand te houden en te doen bloeien. STOPPELDIJK, 13 Oct. Zaterdagmid dag schrikte de hit van den heer v. H. van een voorbijrijdende fiiets en sloeg op hol. De geleider zekere A. de C. werd van de kar geslingerd en bleef geruimen tijd bewusteloos liggen. Hoewel hij klaagde over hevige pijn aan het achterhoofd, scheen hij geen lichamelijk letsel bekomen te heb ben. Het paard dat inmiddels was dhor ge hold, moet op de hofstede van den eige naar nog al wat schade hebben veroor zaakt. Het is voor velen alhier zeker niet over bodig even te herinneren aan Art. 63 sub C/ van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, welk artikel aldus luidt Het is verboden de vastheid en aaneen sluiting der kunstbedekking opzettelijk te benadeelen, weg of voetpad door te graven, onbruikbaar te maken of opzettelijk te be schadigen. Een en ander kan gestraft worden met eene geldboete van ten hoogste f 25 of 3 dagen hechtenis. SLUIS, 11 Oct. Gisterenmorgen om streeks zes uur is alhier een Backéé gela den met suikerbieten in de haven gezon ken; de schipper en knecht, die in het achteronder sliepen, werden gelukkig in tijds wakker, waardoor zij van een wissen dood gered werden. Een kwartier, nadat zij het schip verlaten hadden, was het ge zonken. De lading is verzekerd. BIERVLIET. Zondag 12 Oct. vierde de heer Charles Ceulenaere, dijkgraaf van den Oranjepolder en voorzitter van het waterschap, zijn 50sten jaardag. Ongewoon grooi was de belangstel ling voor den jarige, die op de door hem bewoonde hoeve 't levenslicht zag. De Biervlietsche Harmonie gaf 's a- vonds op de hofstede een concert, dat uren duurde, en toch scheidde men noo- de van dezen voorstander der Harmonie. De Burgemeester wenschte den jubi laris geluk en vele geschenken gaven blijk van treffende belangstelling zijner vrienden. OOSTBURG. Ook hier is een aan merkelijk bedrag opgehaald voor de noodlijdende boerengezinnen van Frans- vaal. Het totaal bedroeg ruim f 147. In vergelijking met Aardenburg, waar slechts f 50 bijeengebracht werd, is 't zeer veel te noemen. Na langen tijd leeg gestaan te hebben, zal de pastorie der anti-revo lutionaire gemeente eindelijk ook weer een bewoner krijgen. Tegen 1 Dec. a. s. is daarvoor een predikant beroe pen. Aanstaande Zaterdag zal hier de loting plaats hebben voor de Nationale militie. Een bange dag voor vele ouders. Naar men verneemt zal de nieu we inspecteur voor de belastingen weer trachten eene woning te krijgen in onze gemeente. Een viertal vórige titularissen had voorheen geresideerd te Aardenburg. AARDENBURG. Als een bewijs van kolossale duurte van het fruit kan dienen, dat bij een landbouwer onder deze ge meente die buiten vele anderen dit jaar nogal goed bedeeld is met appels voor zoogenaamde «korpendus" 31 frank per 100 kilos werd geboden. Het aanbod werd van de hand geslagen evenals dat, om al zijn andere appels zooals ze van den boom komen d.i. groote en kleine te léveren aan 19'/s frank per 100 kgr. Er wordt verteld, dat op de markt te Brugge zure appelen werden verkocht zoogenaam de «renetten" aan 46 frank per 100 kilo. 13 Oct. Heden vierden de echtelieden Dominions van Damme en Rosalia Lampo hun gouden bruilofts-feest. Van de loffe lijke gewoonte alhier om wanneer het een echtpaar uit den werkenden stand betreft dit dan eene verrassing te bereiden, werd ook ditmaal niet afgeweken. Een paar edele menschenvrienden getroosten zich de moeite, om bij de ingezetenen rond te gaan met eene lijst om giften, en tot eere van Aardenburgs burgerij moet worden ge zegd, dat flink werd geteekend en eene som opgehaald, die vele verwachtingen overtrof en de oude luidjes voor eenige maanden onbezorgd kan doen leven. Des morgens werd voor de iubilarissen eene H. Mis opgedragen, waaronder zij tot de PI. Tafel naderden. Na afloop werd hun in de pastorie een verversching aan geboden. Des avonds brachtten de Aardenburgsche fanfaren het echtpaar eene serenade, die even als altijd nogal wat volk op de been bracht. Onze hartelijke gelukwensch aan het gouden echtpaar, en een woord van dank aan de mannen die op zoo schoone wijze medewerkten om met geldelijken steun het gouden feest voor de echtelieden van Damme-Lampo onvergetelijk te maken. KWADENDAMME. Nog zoo kort ge leden had Kwadendamme feestgevierd bij gelegenheid van de plechtige kerk wijding, en toch was het Dinsdag we derom in feestdos. Had men den bis schop tegengezongen, toegejubeld, thans was aller vreugde zóó mogelijk nóg grooter, want hun beminde herdér vier de feest. Immers 't was op den 7 Oct. 25 jaar geleden, dat pastoor Van Rijn uit de handen van mgr. Snickers de H. priesterwijding ontving. 's Morgens ten half tien werd door den feesteling een H. Mis van dank baarheid opgedragen in de pas voltooi de nieuwe kerk, waarbij de Zeer Eerw. heer J. Baede, Deken, fungeerde als presbyter-assistent, de WelEerw. heeren H. Stoopman en M. Kammers als dia ken en sub-diaken, als ceremoniarius de kapelaan der parochie A. v. d. Berg. Voor een overgroote menigte werd de schoone feestrede uitgesproken door den ZeerEerw. heer B. Mohr, pastoor van Ovezande en vriend van den jubi laris. Naar aanleiding van de woorden „Wat zal ik den Heer wedergeven voor al hetgeen Hij mij heeft gedaan schetste de begaafde redenaar hoe deze dag was een dag van dankbaarheid voor de gemeente en een dag van dank baarheid voor den pastoor. De priester was groot in macht, groot door de wel daden die hij in die jaren het volk had bewezen. Groot en machtig door lief de en door zijn gebed, dat als van een anderen Christus opsteeg tot den Vader en waarvan het woord van Christus vooral gold „Wat Gij den Vader in Mijnen naam zult vragen, dat zal Hij u geven." Wat was dan die dag een dag van dankbaarheid ook voor den pastoor, nu hij terugblikte op hetgeen hij vóór 25 jaar van God ontving, in die jaren voor het volk zijn volk had gedaan. Thans vooral in deze oo- genblikken van jubelende blijdschap was zijn eenig antwoord wat hij den Heer zou weder geven, de kelk des Heils aannemen dien God opdragen en vooral in dit uur den naam des Hee ren aanroepen voor zijn volk. Een woord dat opwelde uit het Hart van vriend, waarin de feestredenaar zich meer onmiddelijk tot den jubileerenden vriend richtte, besloot de treffende re de. Om I uur had de receptie plaats, waarbij tal van parochianen vrienden en bekenden van hun belangstelling blijk gaven. Te 3 nur een ovatie van de school jeugd. Te 5 uur eenige heerlijke lie deren (gemengd koor) in de nieuwe kerk die h cupella werden gezongen en door hun schoone uitvoering ge tuigden, wat oefening kan brengen. Ten (J uur een serenade van de fanfa re van Hoedekenskerke »Con Amore." Een fraai vuurwerk besloot den over- heerlijken dag, die nog lang zal voort leven in de geheugenis van het opge- loopen volk naar Kwadendamme. Een Mongoolsche Fabel. „Twee gan zen, die in het najaar gereed stonden om naar het Zuiden te vertrekken, werden door een kikvorsch dringend aangezocht om hem mede te nemen. De ganzen ver klaarden zich hiertoe bereid, wanneer er een geschikt middel tot vervoer van den kikvorsch te vinden zou zijn. Toen stelde de kikker hun het volgende voor: „Ik zal mij aan een sterken grashalm met mijn mond vasthouden. Gij kunt hem dan met uwe snavels aan beide zijden dragen." Zoo gezegd, zoo gedaan, en de reis ging aanvankelijk volkomen naar wensch Maar plotseling hoorde de kikvorsch, hoe twee mannen over den door hem beraan- den maatregel hunne- bewondering uit spraken, en elkaar vroegen: Wie zou dat zoo slim bedacht hebben V' Brandend van begeerte om zijn verdienste erkend te zien, riep hij: „Ik!" Op hetzelfde oogenblik viel hij, omdat hij zijn mond opengedaan had, uit de lucht neer op den grond, en schoot er het leven by in." Er liggen heel wat doode kikkers van dat slag op den grond De tegenwoordige suiker- kwestie. In de Bildtsche Courant schrijft dr. G. W. Bruinsma te Breda over bovenvermeld onderwerp. Er aan herinnerende, dat in verschil lende adressen verlaging van den suiker accijns gevraagd wordt om de binnen- landsche consumptie van suiker door prijsverlaging te vermeerderen en een surtaxe van den invoer van buitenland- sche suiker tegen te houden, merkt schr. op, dat, hoe gaarne ook instemming werd betuigd met het eerste, het laatste als daarmede juist in strijd minder algemeen de goedkeuring kon wegdragen. Van ze ker standpunt ook terecht; n. 1. uitgaan de van de theorie dat het algemeen be lang steeds schade lijdt, wanneer een noodig en wettig artikel voor de con sumenten duurder wordt gemaakt dan door de onkosten der productie wordt; en dat zou hier het geval zijn. Wanneer de accijns op suiker maar ge noeg wordt verlaagd, zoo is gezegd, zal tiet verbruik hier te lande vermeerderen en zullen onze suikerfabrikanten niet meer voor het buitenland behoeven te werken en indien zij goed zijn ingericht, door de consumptie in Nederland behoorlijke winst genieten, omdat toch in elk geval de buitenlandsche fabrieken door transport en andere kosten bezwaard worden. Maar al verdubbelt het verbruik van suiker in Nederland, dan zullen nog min stens de helft der 32 bestaande suikerfa brieken moeten verdwijnen om geen overproductie binnenslands te verkrijgen. Een suikerfabriek kan alleen goed koop produceeren, als zij op groote schaal werkt. Wanneer in het eigen land geen koopers genoeg voor de suiker zijn, dan moet de fabrikant of zijn bedrijf inkrimpen en dan worden zijn onkosten en dus ook de prijs van zijn suiker hooger, of hij moet zoeken elders den overvloedigen voorraad aan de markt te brengen. Dit laatste kan hij alleen in Engeland en voor een deel ook in Amerika alle andere landen heb ben zelf suiker in overvloed. Maar ook de mededingers in Duitschland, Oostenrijk, Frankrijk, België enz. moeten daarheen een uitweg voor hunne overvloedige suiker zoeken. En deze zullen ongetwijfeld de door de Brusselsche suikerconventie toege laten surtaxe van 6 francs per 100 kilo suiker in hun land geheven krijgen en daardoor beschermd worden, zoodat de buitenlandsche suiker bij hen zal worden geweerd en zij den prijs in het binnenland zullen kunnen verhoogen met ongeveer het bedrag der surtaxe, tenzij de onderlinge concurrentie der binnenlandsche concur renten dat belet. Als ons land mi surtaxe hief, zouden de fabrikanten uit andere landen er tegen denzelfden prijs of zelfs goedkooper kun nen levereu dan onze suikerfabrikanten zeiven. En door hun meerdere productie en dientengevolge betrekkelijk mindere onkosten, en door den hoogeren prijs, dien zij ia hun eigen land voor de suiker kun nen bedingen, kunnen de buitenlandsche fabrikanten dit doen. Zoo zou Nederland, zonder surtaxe-heffing, ietwat goedkooper suiker uit het buitenland kunnen ontvan gen, maar met don zekeren ondergang der beetwortelsuikerindustrie tot gevolg. Men heeft wel opgemerkt, dat een in dustrie, die zonder kunstmiddelen niet kan bestaan, verdient te gronde te gaan. Daartegenover valt te wijzen op de vele duizenden, die door de suikerindustrie hun brood verdienen en op de niet te overzie- ne gevolgen van stilstand der suikerfa brieken voor landbouwer en arbeider. Dit

Zelandia | 1902 | | pagina 2