No. 85. Woensdag 15 October. Ansichts-Kaarten. FEUILLETON. Verwoeste Levens Brieven, stukhen en advertentiën te zenden aan den R ■>4erd verkocht. Per Heet. f 7.50 a Nieuwe- was, bij kleinen aanvoer, te plaatsen. De beste f 7.10 f 9 A f 9.75. Het Prijs per 3 maanden t franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. d v e rjt entiën't van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Heusch, de tijd dringt, dat op t ge bied der prentbriefkaarten eens wat krachtiger worde ingegrepen tegen de onzedelijke dingen, welke meer en meer op die kaarten worden afgebeeld Hier en daar, het is zoo, werd be reids tegen de verspreiders van immo- reele «ansichten" opgetreden. We hoor den al van een inbeslagneming van dergelijke prentjes, zelfs van een ver oordeeling, welke een verspreider van vieze kaarten moest ondergaan. Maar tegenover deze sporadische fei ten staat de chronische, immer voort woekerende kwaal, dat de concurrentie en de verzamelwoede steeds nieuwe voorstellingen blijven eischen en dat de winzucht die voorstellingen meer en meer zoekt op een gebied, dat men zich schamen moest te betreden. Stadsgezichten zijn al niet zoo erg meer in trek, evenmin als kaarten, die betrekking hebben op actueele gebeur tenissen. Reeds lang heeft de kaarten- productie het onuitputtelijke veld der fantasie betreden. Van alles wordt op postprenten afgebeeld. Zoo raar kan men het soms niet verzinnen, of men kan het voor één cent als «drukwerk" in zijn huis krijgen. De levendige handel in dit vlug van de hand gaand artikel zou natuurlijk alleszins zijn toe te juichen, als men maar niet behoefde te vreezen voor de voetangels en klemmen der onzedelijk heid. Een vrees, die te grooter moet zijn, waar vooral de jeugd, in nog hoo ger mate de jongelingschap zoo sterk met de ansichten-manie behept is. 't Zijn toch vooral de jeugdige verzame laars, welke door de ongebreidelde post kaarten-productie op ernstige wijze wor- Oorspronkelijke novelle door P. IV. Hroiins. 4.) (o) Anna ging naar binnen, sloot de deur der veranda achter zich dicht en schel de Martha, de keukemeid, aan wie ze 't voorval vertelde. Martha echter, een goeie, gemoede lijke deern van drie kruisjes ruim, was er niet het minst over verwonderd, in tegendeel ze lachte er om. „Dat is heel eenvoudig, mevrouw," sprak ze, ,,'t is natuurlijk weer Klaas, de wildstrooper, u weet wel. Als die maar een haasje of konijntje, of een wild eendje weet te pikken, ook al is 't een uur uit de buurt van zijn wo ning, ik beloof u, 't ontspringt den dans niet. De boschwachters weten 't wel en houden streng een oogje in 't zeil, maar betrappen Al waren ze met d'r tienen, nog zop Klaas er door heen weten te sluipen, en ze ach ter 't net laten visschen. „Maar 't gaat er ook slim naar toe. Hij is uit de hel gekropen, toen de duivel sliep. Dat moet u zien, me vrouw. Hij heeft zoo'n huishouentje van een stuk of zes en die helpen alle maal mee in 't stroopersvak. Hij zet den bedreigd in hun zedelijke belangen. Niet dat zij de afkeurenswaardige din gen altijd bij voorkeur koopen, want daarvoor zijn die vaak te duur; maar zij zien ze geëtaleerd door schaamteloo- ze handelaars en zoo sluipt het gif soms ongemerkt in hun schuldelooze harten. Naast onschuldige plaatjes zien zij reek sen hangen van voorstellingen, die el- cen eerbare het schaamrood naar de kaken jagen. Onwillekeurig vestigen zij er den blik op, vooral wijl zij groo teren en wijze ren in deze het af keurenswaardig voorbeeld zien geven. Dit betreurenswaardige feit heeft reeds zulke afmetingen aangenomen, dat men onlangs in de N. R. Cl. de navolgen de waarschuwing van een inzender zag opgenomen »Vergun mij door middel van uw ge acht blad de aandacht te vestigen op een groot kwaad, dat in onze stad voort woekert, zonder dat de bevoegde auto riteiten tot nu toe ingrepen ik meen den verkoop en vooral het etaleeren van onzedelijke prentbriefkaarten. Waar dit vroeger beperkt werd tot enkele win kels, die briefkaarten van dubbelzinni- gen aard uitstalden, daar werden de verkoopers, ziende, dat toch geen maat regelen tegen hen genomen werden, o- vermoediger Wie getuige wil zijn van de heillooze werking dezer briefkaarten, moet om 12 of 4 uur eens een kijkje gaan nemen, dan kan hij kleine school kinderen zien staan te midden van groo teren, die hun vuile opmerkingen naar aanleiding dezer afbeeldingen ten beste geven, dan kan hij zien hoe weinig tijd er slechts noodig is om jonge onschuld te vermoorden." En de Nieuwe Ct., deze waarschu wing overdrukkend, voegde^er een har tig woordje aan toe, dat zij aldus be sloot »Het is werkelijk stuitend dagelijks kinderen, jongens, aankomende meisjes ze uit als voorposten en patrouilles en, geloof me, mevrouw, die twaalf oog jes weten 't onraad wel op te duiken. Zoo'n zes helpertjes doen goeien dienst. Maar ik kan er waarlijk met m'n kop niet bij, hoe hij de maagjes van dat stelletje gevuld krijgt. Als u die zes stumpertjes naast elkaar ziet, zijn 't net de orgelpijpen uit onze kerk, de een al maar grooter dan de ander. Joost mag weten, waar die arme men- schen ze vandaan halen. Ik denk dik wijls," zei ze schalksch lachend; „als de ooievaar er onze mevrouw een paar van had cadeau gedaan, dat was vrij wat verstandiger" „Och Martha, zwijg daarover; ieder krijgt 't deel dat 't blinde noodlot hem bestemt," onderbrak Anna treurig. „En als ze bij den weg zijn, me vrouw", ging Martha voort, zonder den pijnlijken trek op te merken, die over Anna's gelaat schaduwde, „dan zijn het precies moriaantjes. Met barre voetjes en bloote beentjes loopen en stoeien ze, dat je ze haast niet meer zien kunt in de stofwolken, die om hen opkringelen. En er uitzien Ja, gezond als een visch, maar fcóó al lemachtig zwart en grijs, dat je bij hen niet roomsch hoeft te wezen om te ge- looven, als de pastoor op Aschwoens- dag preekt, dat de mensch van stof en asch is. En als ze thuis op den drem pel van hun hutje zitten, met zoo'n dikken roggen boterham in d'r vuis tjemevrouw, dan doet 't werkelijk goed, te zien hoe smakelijk er dat bij zich voor dergelijke uitstallingen te zien opeenhoopen en de uitingen te hooren, waartoe ze aanleiding geven. Hier is zedebederf, dat door maar een weinigje krachtsinspanning van overheidswege kan worden gestuit." Welnu, als liberale bladen, die b. v. op 't gebied der tooneelspeelkunst niet al te streng plegen te zijn, waar 't geldt de zedelijkheid der voorstellingen zich gaan ergeren aan de uitspattingen der drukkers en verspreiders van prent briefkaarten, daar moet het kwaad toch al erg uit de kluiten zijn gewassen. Algemeen eens zijn we het dus over de noodzakelijkheid van inperkende maatregelen. De vraag is nu waarin zullen deze bestaan 't Is o. i. niet genoeg, als de uitstal ling van onzedelijke prentbriefkaarten verboden wordt. Natuurlijk juichen wij maatregelen, welke de winkelramen van vuile plaatjes vrij pogen te houden, van ganscher harte toe, zoodat wij met voldoening hebben kennis genomen van de voorschriften, welke voor eenigen tijd de Officier van Justitie te Amster dam te dien aanzien aan de politie commissarissen gaf. Er moet echter meer geschieden, want zoolang de Nederlandsche posterijen zich, tegen den minimen prijs nog wel van één cent, blijft belasten met het ver zenden der meest vieze dingen, is geen enkel huisvader er zeker van, dat zijn huis van onzedelijke voorstellingen zal vrij blijven, 't Zou dus ernstig aanbe veling verdienen, dat bij de posterijen bezwaar werd gemaakt tegen het rond- bezorgen van voor de zedelijkheid aan stoot gevende platen. Men kan zich daarbij beroepen op art. 240 Wetboek van strafrecht, dat zegt«Hij, die ee- nige voor de eerbaarheid aanstootelijke afbeelding of vliegend blaadje, waarvan hij den inhoud kent, verspreidt, open- lijk ten toon stelt, aanslaat of ter ver spreiding in voorraad heeft, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten' hoogste drie honderd gulden." Wij cursiveerden een woord, om onze be doeling te verduidelijken als de Staat anderen de verspreiding van een of an der verbiedt, moet hij beginnen met het zelf ook niet te doen. Ten aanzien der ansichtkaarten ware dan aan de direc teuren der postkantoren een duidelijke en strenge aanwijzing te geven. Deze maatregel zou de verkoop der onzedelijke postkaarten natuurlijk ver minderen, maar niet verhinderen. En dit moet toch het einddoel zijn I Zoo gaarne zagen wij daarom van hooger- hand een maatregel genomen, welke dit doel bereikbaar stelt. Buitenlandsch Overzicht. die bloedjes ingaat, precies als honing en suiker. En dan die gelukkige, te- vreje gezichtjes.... Och mevrouw, menig rijke zou er misschien naar smachten'zóó arm te zijn, maar zoo ge lukkig....... „Ja Martha, ja 't is goed," onder brak Anna wier week gemoed allicht tot schreiens toe ware volgeschoten, als ze hadde geluisterd naar dit een voudig, hoewel eenigszins ruw verhaal. Maar haar gedachten toefden elders en waren onder den invloed van 't gebuer- de „Martha" hernam ze, met de hand over haar voorhoofd strijkend, ,,'t was een vrouw, die ik zag, een vrouw daar aan den kant 't boschWaar zag ik haar meerIk weet het niet! Die vrouw, dat schot't is vreemd." En als bij tooverslag gleed plotseling een vreemde uitdrukking over haar ge laat, alsof een wilde herrinnering op sprong op den bodem van haar ziel. «Groote God, Martha Ik weet 't al, ik weet het al riep ze gejaagd, ter wijl haar lippen zich samentrokken en haar oog vlamde met een bangen gloed. «'t Is of ik een voorgevoel heb. Die vrouw dezelfde Frans is nog niet thuis, he Mijn gemoed heeft me van avond gezegd, dat er een rus- telooze geest uit het verleden in mijn omgeving toeft. De gedachten, de droo- men van den mensch immers zijn af hankelijk, zegt men, van bekende gees ten, die hem nabij zijn." En met de hand over 't voorhoofd AMERIKA. De Stecnkolennootl. Ds toestand in de Vereenigde Staten schijnt nog in geen enkel opzicht te ver beteren, zoo seint de New-Yorksche cor respondent van de Times. Het koude jaar getij is begonnen en de steenkolen staan op 22 dollars de ton. In een tafelrede heeft de oud-minister Lyman Gage gezegd «Wij bevinden ons in omstandigheden, die naar mijne mee ning de ernstigste zijn welke de maatschap pij in Amerika nog heeft doorgemaakt." Gage voegde er bij dat de vraag zich op drong of het recht van ieder mensch op vrijheid erkend moest worden, of dat dit recht door een ruwe volksmenigte met voeten getreden mocht worden. Laffan's bureau meldt uit New-York De vertegenwoordigers der mijneigenaars en der voornaamste spoorwegen hebben eergisteren een conferentie gehouden. Daar stemden de mijneigenaars er in toe, 1500 ton anthraciet beschikbaar te stellen, om tot den kostprijs aan de armen te verkoo- strijkend, fluisterde ze, verbleekt en bevend «Ik herken haarJa, ja, 't was diezelfde gestalte, dezelfde wilde manier van doen Ha, 't is zij weer, 't is zij weer Daarom moest ik van avond zeker zoo droomen P Daarom «Mevrouw, wat is er Waar denkt u aan riep Martha. «Hoe kan een wildstrooper u zóó ontstellen. Die vrouw zal geschrokken zijn door 't on verwachte schot. Ik begrijp niet, wat u doet beven. Of 't was wellicht de vrouw van Klaas, die vaker als spion meegaat op strooptocht." «Neen, Martha, die niet Ik ken ze, 't is een andere, het is zij, die" «Och kom, mevrouw, al was 't ook een andere, wat kan u dat deren «Mij deren Een andere Ha juist, Martha, een andere zou me wel eens kunnen deren Een andere, wier nabijheid ik vloeken zou, al heb ik diep medelijden met die arme onge lukkige, wier leven ook is verwoest, evenals het mijne. Maar waarom mijn hart weer opnieuw komen verscheuren. Is haar wraak niet groot genoeg Het is slecht van haar. 't Is immers toch niet anders «Mevrouw, u doet zoo vreemd 1 Nog nooit zag ik u zoo ontroerd 1" «Mij zoo nog nooit gezienMartha weet je dan niet meer wat twee jaar geleden is geschied Och kom," vervolgde zij pijnlijk en bitter glim lachend, «je zou je den dag van ons huwelijk niet meer kuunen herinneren, pen. Mocht het noodig zijn, dan zou er nog meer beschikbaar worden gesteld. Tal van gewelddadigheden zijn in het mijnengebied voorgekomen en schijnen de overtuiging te versterken dat de troepen gemobiliseerd moeten worden, aangezien de militie niet bij machte is de ongeregeld heden te keer te gaan. De staking strekt zich uit over 857 kolenmijnen. Donder dag hebben de stakers een trein door mid del van dynamiet in de lucht laten vlie gen een honderdtal stuks vee kwam daar bij om. Onder de stakers zijn gedrukte stukken uitgedeeld, waarin zij aangespoord worden, zich de revolutie te herinneren, en te doen wat hun plicht is. De lezer begrijpt dat berichten als de bovenstaande, en over het geheel alle be richten over de staking slechts voorwaar delijk geloof verdienen. De belangen van de eene of de andere partij, en vooral beursbelangen, doen sterk hun invloed gevoelen op het nieuws dat verspreid wordt. De conferentie van Donderdag blijkt, behalve door Quay en Penrose, ook door senator Platt en gouverneur Odell bijge woond te zijn. Duurde de werkstaking nog een paar weken, zoo werd er door de politieke leiders betoogd, dan zou het succes van de republikeinsche partij bij de verkiezingen ernstig in gevaar worden gebracht. Voortzetting van den strijd zou het tot stand komen eener wetgeving, zeer schadelijk voor de maatschappij, in de hand werken. Maar de patroons lieten zich, naar Reu ter seint, door deze overweging niet over halen. Zij verzekerden dat de politieke kwestiën geen invloed hadden op hun za ken. Zij bleven op hun stuk staan, ver trouwen stellende in een billijk rechtsstel sel dat hen zou*beschermen tegen wette lijke maatregelen tegen hun belangen. Gisteren zijn Platt, Quay, Penrose, O- dell, Baer en Thomas opnieuw saamgeko- men. Eenige uitwerking schijnen de be sprekingen nog niet gehad te hebben. Tho mas, namens de mijneigenaars sprekende, zeide dat men onmogelijk tot overeenstem ming zou kunnen komen op den grond slag van de eerste conferentie. Welke voorstellen er gedaan zijn, weet men nog toen aan het bruiloftsmaal óók een vrouw, een arm jong meisje, een krank zinnige, zooals men haar beliefde te noemen" «Toe, mevrouw, zwijg daarover Spookt die schaamtelooze nog altijd door uw hart «Ja, door mijn hart, door mijn ziel, door mijn heele leven, eiken dag, elk uur, elk oogenblik. Of zou jij denken, dat ik ooit zoo'n verschijning, die mijn leven maakte tot een strijd vol bitter heden, die alle geluk en hoop, wreed en ruw, maar rechtmatig van mij weg scheurde zou jij denken, dat ik die zou kunnen vergeten „Dat is vreeselijk, mevrouw maar wat hebt u haar dan misdaan?" „Martha, je weet, er zijn al bijna twee jaar overheen gegaan, sinds ze verdween van hier, ver weg misschien vanwaar ze gekomen was. 't Is waar jij kent niets van het verleden; jij weet niet wat er is tusschen ons en haar; jij weet niet, wat ik haar mis daan heb, wat ik haar ontstolen heb. „Onstolen, mevrouw?" „Ja ontstolen, buiten mijn weten, buiten mijn schuld. Maar ze heeft me met gelijke munt betaald. (Wordt vervolgd.) ZELANDIA

Zelandia | 1902 | | pagina 1