BIJVOEGSEL Zaterdag 11 October. Landbouw. Gemengd Nieuws. VA1V ZELANDIA VAIV Het voetleren van konijnen. In deze streken worden door vele perso nen in stallen en schuren konijnen ge kweekt, voornamelijk om die aan Belgen te verkoopen. Velen verdienen daarmee een aardig centje, veoral als ze wat «ge lukkig zijn". Daar dit «gelukkig zijn" veel afhangt van den persoon, die ze ver zorgt, achten wij het niet ongunstig hier eenige raadgevingen te plaatsen. Vooreerst wijzen wij er op, dat de konij nen een zoo ruim en luchtig mogelijke plaats moeten hebben, 's zomers koel, 's win ters niet te warm. Het konijn heeft een goede vacht en kan de kou best verdragen. Over het algemeen kan een konijn beter tegen de koude dan tegen de warmte. Vooral moet men voorzichtig zijn met het voederen der dieren. Een dier moet zooveel voeder hebben, als het op kan. De fokker kan gemakke lijk te weten komen, hoeveel de dieren gebruiken door eenigen tijd na het voede ren eens in de hokken te zien. De dieren, die al het voeder verbruikt hebben, moeten nog wat hebben die, welke het voeder laten liggen moeten wat anders krijgen. De eetbakjes moeten voor eiken maaltijd goed schoon gemaakt worden. Daardoor wordt menige ziekte der spijs verteringsorganen voorkomen. 's Winters wijde men evenveel zorg aan de dieren als 's zomers. Men geve goed droog binnengehaald hooi lucerne, klaver, erwten, haver, gerst, boekweit. Ook kan men afwisseling brengen door het geven van wat wortelen en knollen, die in een goed drogen kelder bewaard moeten wor den. Een sneetje brood is eveneens een aangename afwisseling in het voeder der dieren. Bij het bereiden van 't voeder moet als hoofdregel gelden, dat het in zeer zuiveren toestand gegeven wordt. Men wassclio de wortelen en knollen, schilt ze af en snijdt ze in lange stukken om de rauwheid er van te verminderen strooie men er wat zemelen of nog beter wat meel over. Zout moet men volstrekt niet geven. Zout doet voortdurend dorst ontstaan, dan moeten de dieren ook te veel drinken, waardoor ze zuchtig worden en spoedig sterven. Middel tegen droes. Het kan zijn nut hebben te wijzen op een middel, dat thans in Duitschland wordt beproefd tegen droes. Dit middel is de ondergist of het grondsop, dat in de brouwerijen en stokerijen wordt gekre- gen. Men gaf daarvan in de remonte-depots dagelijks 100 gram per paard en verkreeg daarmede zulke goede uitkomsten, dat thans die toevoeging in alle remonte-depóts is voorgeschreven. Een eenvoudig middel dus, welks aanwending licht te beproeven is. Het eierleggen der kippen in «len winter. De zoogenaamde winterlegsters onder de kippen zijn geen afzonderlijk ras, maar het zijn kippen, die vroeg in 't voorjaar uitgebroed werden, dientengevolge vroeg tijdig opgroeiden en legrijp werden. Daar de eigenlijke legtijd der kippen het voor jaar is, is 't noodig den dieren in stal 'of hok een toestand te verschaffen, die zoo mogelijk het voorjaar evenaart. Het eerste wat in den winter noodig is, is warmtedan voedzaam doeltreffend voe der en wat niet te vergeten is, voldoende beweging. De kippen moeten een goed, ruim ge makkelijk ingericht huis ter beschikking hebben, dat goed dicht gebouwd is en tegen de koude beschut. Voorts moeten de kippen veel zon en licht hebben; in een donker vuil hok worden de dieren niet opgewekt tot leggen. Daarom moet aan den zuidkant van hok licht door vensters kunnen komen Zindelijkheid en orde moeten ook in den stil heerschen. Het voeder in den win ter moet zooveel mogelijk gelijken op dat wat ze 's zomers bij vrijen uitloop buiten vinden en gebruiken. Als groen voeder geve men kool, enz Ook klaverhooi, vooral de fijne blaadjes van de 2de snee tot haksel gesneden met tarwezemelen en gestampte gekookte aard appelen is een goed vervangmiddel van grasvoeder. Hoe moer afwisseling hoe be- ter. Behalve weekvoeder, melk en gerst is o. a. kalk voor de kippen volstrekt nood zakelijk. Het gebruik van Chilisalpeter in het najaar van 1002. Deze zomer is in vele opzichten voor den landbouwer ongunstig geweest. Het groot ste gedeelte van den tijd die anders warm en droog is, heeft het in vele streken over vloedig geregend en is de temperatuur be neden een gemiddelde zomerwarmte ge weest. Zelfs nu nog, na eenige weken van betrekkelijke warmte en droogte, is op vele plaatsen de bodem vochtig en koud. Welken invloed heeft dit ongun stige weder op den bodem gehad Zooals vrij wel algemeen bekend is, wordt in den grond de stikstof in haar verschillende vormen onder gunstige omstandigheden voor en na omgezet in salpeterzuur. Deze omzetting, eigenlijk een gistingproces, af hankelijk van lagere organismen, geschiedt slechts bij een bepaalde temperatuur. Be neden 50" en boven 55° C. heeft zij niet plaats. De meeste salpeter wordt gevormd bij een warmtegraad tusschen 30° en 40". Het is dus duidelijk, dat in een warmen zomer do salpetervorming veel overvloedi ger zal plaats hebben, dan in een kouden natten zomer. We kunnen met eenige zekerheid aannemen, dat het afgeloopen jaargetijde voor de salpetervorming al zeer ongunstig is geweest. Doch er is meer. De vele en aanhoudende regens, die dit jaar in vele streken van ons laud den bodem gedrenkt hebben, zullen aan het salpeterzuur, dat gevormd mocht zijn, zeker geen goed gedaan hebben. Het salpeter zuur verbindt zich in den bodem met andere stoffen, tot zoogenaamde salpeter zure zouten, die alle in water oplosbaar zijn. Onder gewone omstandigheden worden deze door de planten grootendeels opge nomen. Doch bij langdurige en overvloe dige regens is daarvoor geen tijd en spoelen zij naar den ondergrond. Uit het voor gaande volgt, dat wij met vrij groote zeker heid kunnen beweren, dat de hoeveelheid salpeter dit jaar in veel mindere hoeveel heid in den bodem zal aanwezig zijn, dan andere jaren. Daarmede moet de land bouwer, die nog voor den winter zijn zaad aan den grond gaat toevertrouwen, zeker rekening houden. Indien hij wenscht, wat hij zeker zal doen, dat zijn velden met krachtige en goed opgeschoten planten be dekt zullen zijn, voor de winter den groei doet ophouden, dan moet hij vooral dit jaar een ruimere stikstof bemesting houden dan andere jaren. Met het oog op den korten tijd is daarvoor bet chilisalpeter de aangewezen meststof. Onze conclusie is dus, dat de landbouwers in het najaar van 1902 meer chilisalpeter moeten gebruiken, dan zij andere jaren gewoon zijn te doen. Een Russische gevangenis. In de N. R. Crt. vinden wij de volgende beschrij ving van den „Prison de transfert" te Moskou In de vele vertrekken zijn bijeen de ver oordeelden, die van hieruit moeten ver spreid worden over de gevangenissen van Rusland en Siberië of gedeporteerd moe ten worden, verweg heel naar Sakhaline. De directeur, wiens stevigen militairen stap ge met moeite bijhoudt, groet bij bin nenkomst in iedere zaal met vriendelijken, luid uitgesproken groet de aanwezigen, die eenstemmig een luiden wedergroet doen hooren, zooals ze daar staan, opgere zen van hun britsen, gehuld in hun lan ge grijze mantels, daaronder een keten van het middenlijf neerhangend tot den voet die er ook aan is vast geklonken, ve len onder hen het hoofd voor de eene helft kaal geschoren. Zij buigen diep als hij voorbij gaat en ge hoort het gemompel hun ner weer opgevatte gesprekken als ge uit de zaal zijt, waarvan de deuren open blij ven zoodat ge ook steeds eenigen in de ruime gangen heen en weer ziet loopen, altoos de rammelende keten meedragend en aan dat beletsel om te ontvluchten juist deze betrekkelijke vrijheid van be weging dankend. Maar wat een dooreenmenging hier van allerlei soort. Een gebouw, waar 3000 menschen kunnen worden ondergebracht en waar zoo ongeveer steeds tegen de 2000 bijeen zijn. De classificaties zijn alleen uiterlijk. Er zijn vier wijken in het gebouw eene voor de gevangenen, die naar andere gevange nissen moet worden opgevoerd eene voor hen die hier eene tijdelijke gevaugenisstraf van korten duur hebben te ondergaan eene voor de mannelijke en eene voor de vrouwelijke dwangarbeiders en vagebonden, die op deportatie wachten. Ook leeftijd en godsdienst tellen mee bij de verdeeling over de onderscheiden zalen. Maar zelfs al heeten ze hier in die eene zaal allen «moordenaars" of ginds «dieven, oplichters en falsarissen", ook dan nog zijn het juri dische qualificaties, uiet psychologisohe eigenaardigheden, die de plaating bepalen en daarmee de groepeering aftcekenen. Wat. zou hier ook tijd en gelegenheid zijn voor psychologie. De meesten blijven maar korten tijd enkele maanden op zijn hoogst, althans in den regel. Bij convooien van een 600 tege lijk komen ze en gaan ze, ieder zijn eigen verleden opsluitend in zich zeiven en zijn eigen toekomst van lijden en onzekerheid dragend, de nartstochts-misdadiger de pro fessioueele recidivist, de parasitische vage bond, de erfelijk belaste wien het leven te zwaar is, de politieke fanaticus wien zijn idealen te hoog zijn. De administratie heeft de handen vol met zorgen, zoolang ze hier onder dak zijn, voor hun onder houd, voor hun gezondheid, voor hun op neming en hun wegzending voor ordelijk gehouden registers en verantwoording. En zoo heeft ze voor die afwachtende bezoe kers ook geen werk en liggen zij dag in dag uit op hun brits in ellendige ledigheid en nog ellendiger gesprekken misschien. 't Was een verademing op dit terrein de afzonderlijk gelegen uitstekende hospi taal-gebouwen te zien, naar eerste eischen ingerichtof dat andere huis, het asyl „Serge-Elizabeth", waar de vrouwen en kinderen van gedeporteerden, die vrijwil lig het lot van deu man en vader willen deelen, vriendelijk zijn ondergebracht tot op het oogenblik van de gemeenschappe lijke reis. In dit asyl had ook de bijzon dere liefdadigheid voortdurend het hare bijgebracht, vooral om het droevige leven der kleine bewoners wat op te vroolijken. De gevangenen zeiven worden evenmin vergeten. De Rus noemt in zijn taal een gevangene een „ongelukkige" en toont zijn medelijden r.R, 56 woorden alleen. Ruime vergoeding. Een syndi caat te Sydney moet Generaal De Wet hebben uitgenoodigd tot het houden van een reeks lezingen in Australië en hem daarvoor f 3000 per week, benevens vergoeding van alle reis- en verblijfkos ten, hebben aangeboden. Anarchisten aan het werk. De politie te Kopenhagen moet gewaar schuwd zijn dat een aantal anarchisten zich naar de Deensche hoofdstad heeft begeven, met het doel, een moordaan slag te plegen op de Keizerin-Weduwe van Rusland, die daar haren vader, den Koning, komt bezoeken. Er is te Kopenhagen een aantal Rus sische politiebeambten aangekomen, om met de Deensche politie over de Keizer in te waken. Een wervelstorm. Volgens het bureau der »Prensa" van Buenos-Ayres te Parijs is onlangs de stad Boliow in de Argentijnsche Republiek door een wervelstorm verwoest. Negentig huizen werden door den geweldigen wind ver nield, 14 menschen kwamen om, 45 werden gekwetst. Alle telegrafische gemeenschap met andere plaatsen werd afgebroken. Ook twee dorpen werden vernield, waar 20 menschen omkwa men en 170 gewond werden. Geen vetpot. Het dorp Ciesliri in Posen is ook geen vetpot voor onder wijzers. De tegenwoordige titularis, die met veel kroost gezegend is, heeft het hem van regeeringswege toege dachte woninkje moeten vergrooten met een afgedankte goederenspoorwa gen. Ter bestrijding van de onkosten dezer zonderlinge verbouwing heeft de Pruisische regeering hem met een voor schot van 30 gulden royaal geholpen. Een troostbaar weduwnaar is de Californiër, van wien gemeld wordt, dat hij kort na den dood van zijn eer ste vrouw reeds naar een tweede uit keek en toen hij deze gevonden had het valsche gebit van zijn overleden ega verkocht om zich een trouwpak te kunnen koopen. Hoe steelt men een brandkast? Men laat een der medeplichtigen in het te bestelen bureau insluiten deze be reidt alles voor en opent tegen het krieken van den dag, wanneer ieder een gelooft, dat de lange nacht nu wel voorbij is, het hostor van binnen. Daar op komen de buiten gebleven mede plichtigen met een wagen voor op het plein, zij laden de brandkast met 13,000 francs iiihoud daarop en rijden weg. De portier door het gestommel wak ker geworden, steekt zijn neus buiten de deur en vraagt wat 'er gebeurt. Dan antwoordt men: »Wij rijden naar het station," en dan rijdt men, zooals van zelf spreekt, zoo spoedig mogelijk in een tegenovergestelde richting. Alvo rens de slaperige portier zijne vijf zin nen bijeen heeft, verdenking geschept, zich aangekleed en het ontbreken van de brandkast bemerkt heeft, is de die venbende in zekerheid. Zoo is geschied en beproefd bij het aanbreken van den dag van den oen dezer in het paleis van vorst Colonna te Rome, op hon derd pas afstands van het hoofdbureau van politie. Zorg voor de oogen. Om goede oogen te behouden moet men bij het lezen van elke bladzijde even opzien en naar verder verwijderde voorwer pen kijken. Ook is het verkeerd uit dwazen trots een bril niet te dragen als men dien noodig heeft. Vele menschen weten echter niet dat zij zwak van gezicht zijn. Zij lijden aan hoofdpijn, ontstoken oogen of ernstiger kwalen, alleen door de inspanning van scherp te willen zien met oogen, welke daartoe niet goed meer in staat zijn. Vele kwalen heeft men geheel zien verdwijnen, als de rechte weg werd ingeslagen om zwakke oogen te hel pen bij het vervullen van hunne taak. Uit droefheid. Een oude vrouw uit het gehucht Notendaal, bij Steen bergen, was gestorven en door eenige jongelieden van genoemd gehucht werd zij grafwaarts gedragen. Op het kerk hof aangekomen, werd de kist bij het graf geplaatst en de dragers verdwe nen in een herberg. In beschonken toe stand verlieten zij het café, kregen zelfs ruzie en vochten er lustig op los. Met een bebloed hoofd en het fgelaat vol schrammen keerden zij huiswaarts. De mensch in de courant. De mensch is, als hij geboren wordt, in de courant, „een flinke, gezonde jongen". Als hij wegloopt uit het ouderlijke huis, is hij „een lieve, goede zoon, wien al het voorgevallene zal worden vergeven." Als hij in eene advertentie eene vrouw zoekt, is hij, „een jonkman van fatsoenlijke familie en knap uiter lijk." Als hij eene portefeuille met bankpapier heeft verloren, is hij „een arme huisknecht." Als hij in vergis sing de nieuwe parapluie van een an der heeft medegenomen, wordt hij aangeduid als „de welbekende heer, die zich zeker geen onaangenaamhe den op den hals wil halen." En als hij voor goed de oogen heeft gesloten, is hij „de liefhebbende echtgenoot en zorgzame vader, de trouwe vriend voor allen, die hem kenden." Een Kenau. Een 18jarig meisje te Hoorn, dat in gezelschap van eenige jongens ruzie kreeg, gaf eén hunner een geduchten steek met een scherp mes in den arm. Hiermede nog niet tevreden, heeft zij de deur van de ouderlijke woning ingetrapt, ten einde in huis te komen. Een opgewonden juffrouw. Eergisteren zou een huiseigenaar in de Gr. Kattenbur gerstraat, Amsterdam, bij een der boven bewoners de huur ophalen. Hij werd ont vangen door een juffrouw, die, in plaats van de huurpenningen af te dragen, hem dreigde met een revolver een paar kogels door het lijf te schieten, als hij niet gauw weer vertrok. De huiseigenaar vertrok dan ook maar haastiglijk. Een oogenblik later hoorde hij een schot afgaan. Naar boven gaande zag hij de vreemdsoortige huurster aan dë tafel zitten, met den revol ver naast zich, die zij blijkbaar in de lucht had afgeschoten. Hij greep het wapen, liep er mede naar beneden en overhandig de 't aan een buurman. Nauwelijks had deze 't aangeplakt, of het ding ging af, met het gevolg, dat de man een schot door de hand kreeg. Er zaten toen nog drie scherpe patronen op. De wonde werd door een apotheker verbonden. De vrouw die zeer opgewonden was is naar het bureau aan de Kattenburgergracht gebracht. (N. v. d. D.) Virchow op het examen. De pas over ledene professor Virchow stond bekend al een der strengste examinatoren van Ber lijn hij bezorgde zijnen studenten menig benauwd oogenblik. Eens legde hij bij een examen den can- didaat een anatomisch preparaat voor, wat zeer moeilijk te determineeren was. Op de vraag naar de kleur van dat or gaan gaf de candidaat aarzelend eene on bestemde omschrijving. Professor Virchow, die bovenal gesteld was op duidelijke en nauwkeurige ant woorden, werd woedend en voer heftig uit over de gebrekkige ontwikkeling van den jongen medicus. De student meende reeds weggezonden te zullen worden, toen hij den professor op smalenden toon hoorde vragen «Wat voor kleur heeft eigenlijk de jas, die ik aanheb V' «Die jas schijnt eenmaal blauw te zijn geweest, professor," antwoordde de ge vraagde slagvaardig. En Virchow, wiens kleeding evenmin door nieuwheid als door sierlijkheid uit muntte, moest hartelijk lachen om dat ant woord. Hij deed den candidaat nog eenige vragen, welke deze tot tevredenheid van den gestrengen examinator beantwoordde, en de jonkman droop niet, gelijk hij had gevreesd. Verbrand. Te Kruisdorp (Haarlem mermeer), was de meid van den land bouwer K. bezig veevoeder te koken toen eensklaps hare kleederen in lichte laaie stonden. Men kwam te hulp doch te laat, zoodat zij ouder de hevigste pij nen aan de gevolgen is overleden. Ongelukken. Eergisteren is te Maar- heeze (N.-B.) een treurig ongeluk ge beurd. Een reeds 92-jarige landbouwer bracht zijne koe uit de weide naar den stal, onderweg schrok het beest en wierp den geleider omver, met het gevolg, dat hij reeds des avonds overleed. Buitengewoon guur weer. Uit bijna allo streken van Europa komen belichten over buitengewoon guur weer. Rondom Turijn is sneeuw gevallen, te Napels heeft het opnieuw gestormd, en ook op Capri. In het geheel zijn vier men schen omgekomen. Uit Noorwegen wordt gemeld dat men nog nooit zoo'n slecht seizoen heeft ge had. De winter is reeds ingetreden. In Denemarken waait een ijzige wind ver gezeld van hagelstormen. Aan de Spaansche grens is het bitter koud. In de Pyreneeën is ook sneeuw ge vallen. Verijdeld. Gisterenochtend heeft men op de» London and Sout-Western spoor weg, bij Cambeiley, getracht een trein te laten ontsporen door acht laschplaten aan de sporen te bevestigen. Een trein kwam er mee in aanraking, maar gelukkig reed hij tegen een helling op, langzaam, dus kon hij bijtijds tot staan worden ge bracht. Een vermiste koffer. Te Parijs heeft men ontdekt, wat de vermoedelijke oor zaak is van het zoek raken van vele be- stelgoederen. Twee inspecteurs van poli tie zagen in een huis, waar zij een opdracht hadden te vervullen, op het portaal een koffer staan, die hun bekend voorkwam als volkomen beantwoordende aan de be schrijving van een koffer, die door een Pa- rijsch koopman naar Cherbourg was ver zonden maar zoek geraakte. Zij deden on derzoek en bevonden dat de koffer er was neergezet door twee kruiers, die in het huis woonden. Ten slotte bleek, dat de kruiers den koffer hadden laten inschrij ven, maar van de drukte van het station hadden gebruik gemaakt om den koffer onopgemerkt weer mede te nemen en den inhoud te verkoopen. Het ontvangstbe wijs hadden zij aan den afzender gebracht, die later de maatschappij om vergoeding aansprak, daar de koffer natuurlijk nooit te Cherbourg aankwam. Men vermoedt, dat meer dergelijke ontvreedingen de oor zaak zijn van „weggeraakte" goederen. Kostbare aardigheid. De manoeuvres van het Russische leger bij Koersk, waar aan de Czaar deelnam, werden oorspron kelijk geraamd op vier millioen roebel. De werkelijke kosten hebben echter de ra ming met twaalf millioen overschreden. Weer het mes. Bij gelegenheid van Bosschenhoofdsche kermis hebben eenige dronken polderjongens pnder Hoeven (N. Br.) ergerlijk huis gehouden. In de her berg van de weduwe v. d. S. sloegen zij de lamp stuk, waarop een algemeene vechtpartij ontstondmen dreigde met stoelen, gooide met bierglazen in het buf fet en stelde zich aan als bezetenen. La ter vond men een bezoeker bebloed op den grond liggen, met een messteek in den rug. Een dokter uit Oudenbosch heeft de wonde verbonden. Daar alles in het duister is gebeurd, zal het aanwijzen van den dader moeilijk, zijn. Een honderdjarige. Te Oud-Beier land (Z.-H.) hoopt N. de Voogd van der Straten den 6den dezer zijn honderdste levensjaar in te treden. Hij heelt nog de beschikking over al zijne zintuigen en is nog zeer goed ter been. Een bom. Groole schrik deze week in het bekende Hotel ürouot te Parijs, waar de openbare veilingen van meubelen enz. worden gehouden. Het was kijkdag en zeer vol Daar opent een bezoeker een kast en springt met een schreeuw achteruit: er lag een bom in! Een algemeene vlucht der bezoekers, zoodra die vondst bekend werd. De politie werd gewaarschuwd die op hare beurt van het geval kennis gaf aan de directie der artillerie. Met groote voorzorgen werd een uur later het ge- aarlijke voorwerp weggehaald en onder zocht. De bom bleek toen leeg te zijn. Tram in de lucht. Het nieuwste, in een schouwburg te New-York eiken avond vertoond melodrama met den titel „De koning der speuragenten", bewijst tot welke hoogte de tooneelschikking het gebracht heeft, om toch maar publiek te lokken. De heldin van hel stuk wordt door boos wichten, wien zij ter zake van ei-ne erfe nis in den weg staat, ontvoerd en wel met een luchtschip. Men ziet den ballon vullen, woont de ontvoering bij, ziet den ballon opstijgen, zwenken, om draaien, enz. Maar daar verschijnt op den achter grond een tweede luchtschip; de koning der speuragenten zit daar in en hij roept de ontvoerde toe moed te houden, dat hij haar zal redden. De schakers geraken in woede, grijpen de ongelukkige Mildred en werpen haar uit den ballon. Voor de oogen der in angstige spanning verkee- rende toeschouwers valt zij naar beneden. Het gelukt haar evenwel de spits van een kerktoren te vatten De koning der speur agenten in zijn bestuurbaren ballon na dert in de gouden stralen der avondzon. Hij grijpt de sidderende gestalte met zijn sterke armen en tilt haar behendig in zijn voertuig. Het schip der booswichten echter begint ie wankelen, slaat om en de in zittenden vallen naar beneden, onder de donderende toejuichingen van het publiek. Het lijdt geen twijfel, of deze schouw burg is voor den heelen winter van alle zorgen bevrijd, want gansch New-York wil dat drama in de lucht telkens weer bijwonen. Slimme dames. De Leeuw. Ct. deelt een aardig staaltje van dames-vin dingrijkheid mede. Onder de deputatiën, die Vrijdagavond den Boeren-generaals

Zelandia | 1902 | | pagina 5