BERICHT SMIDSKNECHT Fotograaf VAN OVERBEEKE Muzikale Bloemlezing' Cursus in Hoefbeslag Aan onze lezers. De Hooge Raad ontsloeg van rechtsver volging de schippers, die zijn veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf wegens dief stal van mosselzaad van een paalhoofd, toebehoorend aan het waterschap Cadzand, op grond dat het waterschap geen eigen dom op dat zaad bevat. Landbouw. Uit België. Letteren en Kunst. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. voor Klooslerzande en omstreken. Twaalf groot folio pagina's IVJuziek. Inschrijvingsbiljet. Muzikale Bloemlezing.' gewijzigd in f 20 b. s 30 d. h. In zake J. J. K. 44 j. werkman te Hulst geappelleerd van een vonnis van het kan tongerecht te Hulst, waarbij ter zake van strooperij de kantonrechter zich onbevoegd heeft verklaard van de zaak kennis te ne men, is het vonnis van den eersten rech ter vernietigd en de zaak voor dien rech ter terug gewezen. Vrijgesproken J. d. W. Jz. 21 j. mo lenaarsknecht, Koudekerke, beklaagd van feitelijke aanranding der eerbaarheid, en E. S. d. G. en P. J. d. C. arbeiders, Aar denburg, beklaagd van mishandeling. Zooals bekend is, gaat er uit ons land ieder jaar een groot aantal runderen naar België, welke in de slachthuizen der groote steden geslacht worden. In de week van 21 tot 27 September 11. werden daar de volgende dieren, uit ons land afkomstig, geslacht Gent 49 Ossen, 4 Koeien, 93 Vaarzen. Antwerpen 138 Ossen, 11 Koeien, 60 Vaarzen en 48 Kalveren. Brussel 113 Os sen en 16 Stieren zamen 532 stuks. Het bestuur der spoorwegen heeft dit jaar buitengewone maatregelen genomen om een geregeld vervoer der beetwortelen te verkrijgen. Geheel het personeel heeft bijzondere in structies ontvangen. Zooals in deze streken maar al te goed bekend is, liet het vervoer der bieten vaak veel te wenscheu over. Er waren jaren, dat er met drie koningen nog bieten aan het station lagen. Naar wij hopen zal dit tot het verleden jaar bekomen. Aan verschillende stations zul len nachtdiensten worden ingericht, ter wijl bij buitengewone drukte het personeel verplicht is het noodige vervoermaterieel te zenden naar die plaatsen, waar die het meest noodig is. Een groote schrede vooruit zoude het zijn als waarheid werd het gerucht dat tot ons kwam als zouden er ern stige pogingen aangewend worden om het dagblad De Telegraaf' onder ka tholieke vlag te doen verschijnen, ter wijl het zich, naast de verdediging van de katholieke staatkundige beginselen, zeer speciaal zoude toeleggen om te worden een onmisbaar blad voor den handel, door zich zoodanig in te rich ten dat alle financieele- en oeconomische handelsberichten vooral, en politieke berichten haar zoo vlug zullen bereiken dat met goed succes concurreerend kan worden opgetreden tegen de conserva tieve Nieuwe Rotterclamsche Courant. 21. Ceriel Franciscus, z. van Leopoldus de Schepper en Prudentia Barbara van den Broeke. Overlijden. 15. René Eduardus Marie de Maat, 3 w., z. van Eduardus en Pau lina Apolonia de Schepper. 19. Jan Naeije, 61 j., echtg. van Janna Marie de Putter. 27. Yirgenie Kesbeke, 78 j., echtg. van Francies jVolkaert. 27. Daniel van de Wege, 55 j., echtg. van Suzanna de Mees ter. 27. Maria de Vos, 3 w., d. van Polij- dorus en Elodia van de Gooije. 's Ileerenhoek. Geboorten. 1. Jaco- d. van Leonard Martens en Janna Koens. 18. Apolonia, d. van Barend de Jonge en Taunetje Vette. 19. Tannetje Maria, d. van Jan Westerweele en Tanne tje Wondergem. De opname van ingezonden stukken bewijst volstrekt niet, dat de Kedactie met den inhoud Instemt. Mijnheer de Redacteur. Ecre wlen eere toekomt. Mag ik U beleefd verzoeken het navol gende in Uw blad op te nemen, als aan vulling van het verslag, mijne feestviering van den len October 11. betreffende Behalve de prachtige geschenken daarin vermeld, moeten o. a. nog genoemd wor den eene kostbare gravure, in fraaie eikenhouten lijst, ,mij door den heer Bur gemeester buiten zijn aandeel aan de pen dule aangeboden en twee groote sierlijke majolica kannen, waarmede de heer Rottier, oud-secretaris dezer gemeente mij vereerde Door plaatsing dezes zult Ge zeer ver plichten. Uw dw. dn. W. C. IMANDT. h. d. s. St. Jansteen, 5 Oct. 1902. Gedurende 15 30 Sept. Clinge. Geboorten. 14. Melda Clemen tina d van Aloisius Stevens en Stephanie Bogaert. 18. Maria Sophia Amelia Fran- cisca d. van Edmond Theodoor Praet en Maria Leontina Honorina. 20. Edmond z. van Leopoldus van der Heijden en Jeannette Puijlaert. 22. Pelagia d. van Constantinus Herrewegh en Maria Louisa van Remoor- tere. 21. Emile Mathilde d. van Franciscus Segers en Maria Amelia Willaert. 22. Jo hannes z. van Gustavus de Rijke en Ro salia Mariman. 27. Alfred z. van Isidorius van Cauteren en Clementina Vertenten, 26 Martha Maria Amelia d. van Josephus Alfonsius van der Heijden en Maria Natha- lia Boodts. 28. Martha Maria d. van Con stantinus van Rooijen en Maria Rosalia Paulina van Ombergen. Overlijden. 15. Maria Johanna van der Heijden 1 m., d. van Constantinus Fran ciscus en Elodia Maria Laureijs. 19. Maria Petronella Reijus 25 j., d. van Eduard en Constantia Rolssens. 22. Emma Nathalia de Moor 3 w., d. van Francies en Armo- nika Pharazijn, 23. Clothilda Thierens 5 m., d. van Franciscus en Leonie Kegels. 24. Julien de Middelaer 26 j., z. van Jo seph en Stephanie Boel. 24. Theophiel Ver- eecken 4 m., z. van Aloijsius en Carolina Vergauwen. 25. Joseph Verplanken 2 m., z. van Eduardus en Stephanie de Weijn. Axel. Huwelijks-Aangiften. 19. Johan nes Kotvis, 41 j., weduwn. en Janna Cor- nelissen, 58 jwed. Huwelijks-Voltrekkingen. 18. Jan Bak ker, 25 j., jm. (van Ter Neuzen) en Leun- tje Buijze, 31 j., jd. 23. Emiel Vermeu len, 26 j., jm. (van Wondelgem) en Elvir Leonie Marie van Acker, 21 j., jd. Geboorten. 18. Gerardus Jan, z. van Pieter Dobbelaar, en Jacoba Cornelia Stout- hamer. 18. Adriana Suzanna, d. van Leveuus Verberkmoes, en Maatje de Groote. Meneer de Redacteur, In uwe courant het verslag van de ver gadering der R. K. kiesvereeniging te Terneuzen lezende, moet ieder wel tot de gevolgtrekking komen dat die vereeniging „eenig" en het bestuur daarvan ,,eenig in zijn soort is." Waar zal het toch voorkomen, dat een bestuur de leden zoo bij den neus neemt? Hebben die leden geen rechten en moeten zij maar alles goedvinden wat het bestunr belieft voor te schrijven Wanneer dit het geval is, heeft dat be stuur wel de woorden van een Fransch staatsman op de leden toegepast, die eens tot de staatslieden der Vereenigde Neder landen zei,,Wij zuil en bij u, over u en zon der u beraadslagen." Maar dan is het ook een feit, dat die leden zich wel veel la ten welgevallen, wanneer zij zich laten gebruiken om zich alleen als stemvee naar de stembus te laten jagen Hoe is het toch mogelijk, dat wanneer een groot aantal leden schriftelijk, vöör eene vergadering, het verzoek doet, zekere onderwerpen te behandelen, daar door het bestuur eenvoudig geen nota van geno men wordt? Is dit soms om zekere perso nen in dit bestuur die tot eiken prijs hun wil in de vereeniging door willen zetten, te handhaven? Mij dunkt van ja. Dat een bestuurslid namens „het be stuur protesten schrijft en zelfs zonder on- derteekening van den voorzitter, briefjes van ontslag aan de leden, wekt met recht groote verontwaardiging. Wel geeft art. 3 van het gewraakte re glement het bestuur een groote, »te groote" macht; maar dat zij zich op mogen wer pen als rechters over de gewetens der le den hunner vereeniging, wordt zelfs daar niet in vermelden dat laat ook niemand zich welgevallen, zelfs al neemt men aan, dat de leden van het bestuur en de uit voerder hunner (of van zijn eigen) beslui ten, de woorden van ons aller Meester, steeds indachtig zijn »Die zelf zonder zon den is, die werpe den eersten steen." Niemand zal het daarom verwonderen dat de leden, zich niet latende dwingen tot het vormen van eene nieuwe vereeni ging overgaan, waar ook met hunne ge voelens rekening gehouden wordt. U M. de R. dankzeggende voor de ver leende gastvrijheid, blijf ik met de mees te hoogachting, Uw. dw. C. Naar aanleiding van het verslag voor komende in uw nummer van Zaterdag 4 Oct. over de vergadering van de R. K. Kiesvereeniging op den 28 September jl. verklaren wij, dat wij volkomen daarmede instemmen Vele leden der R. K. Kiesvereeni ging van Ter Neuzen. de verklaring hierin te zoeken, dat u met de plaatselijke toestanden niet op dehoog- te is en bijgevolg geen kennis hebt kun nen nemen van de leugens u door uwen correspondent opgedischt. Dat er een voorstel tot afschaffing der le zingen werd gedaan, in eene bijeenkomst juist tot het doen van die lezingen gehou den, is mijns inziens niets vreemds. Van een hevige woordenwisseling heb ik niets gehoord, en zoo er wat rumoer gemaakt is, is dit slechts gebeurd door een paar leden der oppositie. Of zij die ve le uitmaken? Het is te betwijfelen. Ook van deze paar leden, hoogstens vijf in getal, werd gevraagd naar voorlezing der notulen. Nu heeft de secretaris niet zooals gemeld geantwoord „dat hij het niet deed," maar, „dat het niet aanging ,op eene buitengewone bijeenkomst, uit fluitend gehouden tot het doen van een lezing, notulen voor te lezen of besluiten ,te nemen en dat dienovereenkomstig in ,eene bestuursvergadering was besloten." Er kon dus evenmin een besluit geno men worden in zake reglementswijziging. Dat er bij deze mededeeling veel onte vredenheid en een ixTvcrdoovend lawaai, ontstond, werd alweer, voor hetgeen het laatste betreft, bewerktstelligd door die paar leden der oppositie. Voor de ontevredenheid zal uw corres pondent wel hierin de uitlegging gevon den hebben, dat er niemand meer bleef om de lezing (over het onderwijs) van den heer N. Imandt, penningmeester onzer ver eeniging, te aanhooren. Ik had er zelf veel spijt van, van ket genot verstoken te worden, een specialiteit op dit gebied, niet te hooren en was ook gebelgd een lid nog te hooren zeggen dat er gewichtiger dingen te behandelen wa ren dan de lezing van genoemden heer. Hoe uw correspondent aan de laatste zin van zijn bericht komt, is mij een raad sel. Het is tevens zulk een wartaal, dat hij al bedroefd weinig verstand moet hebben van de samenstelling eener vereeniging en de handhaving van derzelver reglement. U dankzeggend voor de verleende ruim te blijf ik, UEd. dw. Dienaar, Een bestuurslid der R. K kiesver eeniging van Terneuzen. XOTA De toon, waarin dit stukje is gesteld, laten we aan de beoordeeling over van onze lezers. Of wij op de hoogte zijn met de plaat selijke toestanden of niet, daar hebben wij dit bestuurslid der zoogenaamd R. K. kiesvereeniging van Terneuzen geen re kenschap van te geven. Helaas, is dit wel het geval. Wij plaatsen wat ons eerlijk en goed voorkomt, en wij kennen te wel onze cor respondent, om aan zijne berichten ook maar eenigzins te twijfelen. Wij zijn dan ook overtuigd, dat hij ons juist heeft ingelicht, ja dat hij zelfs de feiten nog verlicht heeft. Wat ons echter het meest van alles ver baast, is, dat een dusdanige kiesvereeni ging nog langer den naam van Roomsch- Katholiek, zelfs den naam van Christen op haar uithangbord durft schrijven. Dat is een compromitteeren van den naam van Christus, wat dusdanigen doen; wij zouden dit kunnen bewijzen. Wij zullen echter op deze treurige ver schijnselen niet verder ingaan. Misschien zullen wij met Gods hulp bij gelegenheid de zweep kunnen gebruiken om zulken den tempel der katholieke po litiek uit te jagen, zoo ze niet begrijpen, dat ze van zelf moeten gaan. Red. Terneuzen, 6 Oct. 1902. Aan de Redactie van Zelandia. Mijnheer In uw blad van j.l. Zaterdag, komt een berichtje voor van uwen correspondent uit Terneuzen omtrent de laatste bijeenkomst der R. K. kiesvereeniging hier ter plaat se. Vooreerst zij gemeld dat het mij vreemd voorkomt zulk een bericht daarin opgeno' men te zien, hetwelk door de twee bla den alhier werd geweigerd. Zeer zeker is Axel, 4 Oct. 1902. Oude Tarwe f 9,50 a f 10, Nieuwe Tarwe f 8,a f 9,00; Rogge f 6,50 a f 7,Nieuwe Winter- gerst f 7,a f 7,50; Zomergerst f 0,a f o,Haver f 5,00 a f 7,00 Kookerwten f 9,50 a f 10,—; Voererwten f 8,50 a f 9,00; Paardeboonen f 0,00 a f 0,00; Lijn zaad f 0,00 a f 0,00 Koolzaad 0,a f 0,Aardappelen f 2,50 a f 3,30 Alles per 100 K.G. Hulst, 6 Oct. Middenprijs per 100 k*. Tarwe f8,—, Rogge 6,25, Wintergerst /7,50, Zomergerst f 0, Haver 6,— Erwten /"10,50, Paardenboonen 0,00, Dui- venboonen f0,Witteboonen/Brui- neboonen /o,00, Boekweit/0,00, Lijnzaad f 13,50, Aardappels 2,50. Koolzaad per zak van 106 liters f 0,— Boter per kilo f 1,20. Eieren per 26 stuks f 1,10. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 112 stuks hoornvee, 51 varkens, verkocht51 29 IJzendijke, 4 Oct. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer wegens bietendruk- te niet groot de omzet bepaalde zich tegen onveranderde marktprijzen Men besteedde voor jarige tarwe f 8.30 a f8.50; nieuwe rogge f5.25 a 5.60; nieuwe wintergerst f7.25 a f7.50 haver f 5.75, f 6.— a f 6.50 groene erwten f 8 a f 8.25 kroonerwten f9 a f 9.25. Schiedam, 6 Oct. Noteering van de Beurscommissie, Moutwijn /'9'/» a per heet. ct., zonder fust en zonder de belas ting. Spoeling-commissie per ketel /"1,30. Rotterdam, 6 October. Buitenlandsche Granen vast. Rogge per 2100 kilo70/71 k°. Donau Septemberaflading f 128, dito October-af- lading f 127, 9 pud 30/35 Nicolajeff stoo- mend f 132.50, 9 pud 10/15 dito dito f 130, 9 pud 15/20 Taganrog, ladend, ge laden of stoomend f 130 50. Gerst per 2000 kilo: 60/61 ko. Mariano- pel uit zeeboot f 110, 60/61 ko. Taganrog dagel. gewacht uit zeeboot f 111. Boekweitgrutten per 2100 kilo: Petersb. Jadr. uit zeeboot f 234 a f 235. Mais per 2000 kilo: Amerik. Mixed con tant f 150 a f 153, dito dito dagel. ge wacht, gestort f 148, grove Donau uit zee boot f 140 a f 141, Odessa uit zeeboot f 135 a f 135.50, Foxanian f 137 a f 140. Binnenl. Granen. Tarwe. Jarige-, waarvan de aanvoer steeds vermindert, bracht per Heet. naar kwal. van f 7.50 tot f 8.60 op. Nieuwe- vond in de beste soorten van f7 tot f7.60 per heet. of per 100 kilo van f 9 tot f 9.50 koopers. Overige soorten brachten per ki lo f 7 a f 8.50 naar kwal. op. Rogge onveranderd. Per Heet. f 4.75 a 5.50 en zaaisc ort daarboven. Gerst. Winter-puike komt schaarsch voor en brengt dan per 100 kilo f 7.75 a f 8 op; overigens naar deugd f 6.90 a f 7.50. Zomer- wederom niet aangevoerd. Chevalier per 100 kilo naar kwal. f 7 a f 7.75 en enkele puike partijtjes daarbo ven. Haver was door kleineren aanvoer goed prijshoudend te plaatsen. Per 100 kilo f 6.20 a f 7.10. Bruineboonen sterk uiteenloopend van kwal., brachten naar deugd f 7.50 a f 9.75 op, puike grove daarboven. Blauwe erwten komen in puike gave kwal. schaarsch voor. In de béste soorten per heet. f 9.50 a f 9.75, overigens naar kook en kwal. f 7.50 a f 9.25. Koolzaad zonder omzet. Kanariezaad f 8 a f 9.50. 9 Rotterdam, 6 Oct. Ter veemarkt waren aangevoerd 203 vette runderen, 199 vette kalveren, 0 nuchtere kalveren, 2927 schapen of lammeren, 447 varkens, 0 big gen, 0 bokken. Koeien en ossen 25 tot 34 c., stieren tot c., kalveren 37 tot 48 c., scha pen 24 tot 27 c., lammeren 25 tot 30 c., varkens 23 tot 26 c. en lichte varkens voor export 23 a 23'/' o. per kilo. GENT, 3 Oct. Ter veemarkt van he den (Vrijdag) werden te koop gesteld: 30 schapen, 5 lammeren, 74 kalvers, 165 vet te varkens, 0 loopers, 484 biggen, 27 melk koeien, 1 groote os, 110 jonge ossen, 117 vaarzen, 70 vette koeien, 56 stieren, 156 magere dieren. Prijzen waren per kilog. voor ossen en vaarzen vleesch fr 1,50 a fr. 1,60; idem 2de qual fr. 1,35 a 1,45; koeienvleesch fr. 1,35 a fr. 1,45; idem 2de qual. fr. 1,23 a fr. 1,30; stierenvlecsch fr. 1,35 a fr. 1,45; kalfsvleesch fr. 1,50 a fr. 1,75; schapen- vleesch fr. 1,35 a fr. 1,45; lammerenvleescli fr. 1,95 a fr. 2,15; varkensvleesch fr. 1,35 a fr. 1,38. Huiden. Vaarzen, ossen, koeien fr. 0,87 a fr. 0,88stieren fr. 0,77 a fr. 0,97kal veren fr. 120, a fr. 1,25. Versch roet fr. 0,60 a fr. 0,75. Koers van het geld. Belgisch per 100 frs. f 47.97 a /"48. Beurs vuil Antwerpen. Chili-salpeter 15.5 a 16 pet. fr. 20.25 per 100 K.G. November fr. 20.50 markt vast. Sulfaat van ammoniak 20 k 21 pet. stik- tof frs. 29,75 per 100 K.G. November fr. 29,75, markt vast. Superphosphaat 12 a 14 pet. phosphorz. fr°. bestemming fr. 4,70 a fr. 4.80 per 100 KG. Tarwe kalm, de prijzen zijn weinig veranderd Roude Amerik. 15 a 15'/» mani- toba 16 Walla 16 Kansans 15'/«- Gerst. Vast Moldanse 13'/« a 17'/* volgens kwaliteit, Anatolie 14'/« a 15'/* Groninger 15'/. a 16 Zeeuwsche poldergast 16'/. a 17'/.. Maïs in rijzing Odessa 14 Galatz 14 Donau 14'/. Plata gele 13s/. a 14 Cingquen- tino 14'/. Mixed 13. Den ingezetenen van St. Jansteen en aan mijn vele vrienden buiten deze ge meente mijn' hartelijkendank voorde treffende blijken van belangstelling, vriendschap én genegenheid mij den len October 11. gegeven. St. Jansteen, 5 October 1902. W. C. IMANDT, Hoofd eener school. komt aanstaande Zondag en Maan dag te Kloosterzande werken ten huize van Th. Weemaes. Poseertijd 's morgens 9 tot nam. 4 ure. TE Hoefsmeden en hoefsmidsleerlingen, niet beneden de 18 jaar, die geneigd zijn zoodanigen cursus te volgen, na afloop waarvan gelegenheid zal worden verschaft tot het bekomen van het diploma als hoefsmid, zooals dit werd verleend, na geslaagd examen, aan de leerlingen, die de cursussen in hoefbeslag vroeger van wege de maat schappij van Landbouw gegeven, had den gevolgd, worden uitgenoodigd zich vóór of uiterlijk op 10 OC TOBER 1902 schriftelijk aan te melden bij den Heer FRANCOIS VAN WAESBERGHE te HULST. De kosten aan den cursus verbonden worden door de leerlingen zelf gedra- gen. Wij achten ons gelukkig uitvoering te kunnen geven aan een voornemen, hetwelk in den kring onzer lezers ongetwijfeld met groote belangstelling zal worden begroet. Als PREMIE voor ile abonnés op onze courant, stellen wij verkrijgbaar de eene uitgave eenig in «len lande. Zij zal verschijnen tweemaal per maand, elke aflevering zal bestaan in vier pagina's, belangwekkende lec tuur, banevens bevattende lad Muziekstukken van componisten van beteeke- nis. De muziekstukken worden gekozen uit «Ie beste veelal nieuwe compo sities, van eerste componisten uit binnen- en buitenland. Door eene rijke afwisseling van classieke en moderne muziek, ernstige en geestige melodiën, van stukken voor piano en voor zang met pianogeleiding, in ver scheidenheid van stijl en schrijfwijze, zal het blad zoowel bevredigen den middel- matigen beoefenaar der muziek als hen die hooger eischen stellen. Elke aflevering zal inhouden eene bespre king op welke wijze de bij elk Xummer behonremle muziek stukken behooren te worden gespeeld, hoe de door den componist in muzieknooten neergeschreven gedachten moeten worden vertolkt. Bovendien beschouwingen over de Leer der Harmonie, tal van wetenswaar digheden en muzikaal nieuws. Aldus zal het blad zijn een orgaan, «lat «len beoefenaar der muziek tot vraagbaak, tot trouwe gids dient. Tegen betaling van slechts «O ets. per drie maanden, ontvangt men Zes alïe- veriugen te samen 25 s» 25 mu ziekstukken bevattende. Elk muziekstuk kost dus slechts 2 ets. Xog nimmer wer«l muziek van eerste componisten,z«'x> iiilnmn- GEVRAAGD EEN BEKWAME om zoo spoedig in dienst te treden bij A. IvINDT Hoefsmid GRAAUW tegen hoog loon, tend bewerkt en met zorg ui<- gevoerd, tegen zulk een oiig<-- kend lagen prijs. Aan onze abonnés, bij wie onze courant per bode wordt bezorgd, zenden wij een proef-exemplaar gratis ter beoordeeling. Wegens de hooge portokosten kunnen wij geen Ex. doen toekomen aan al onze post- abonnés. Zij, die een Ex. wenschen te ont vangen, zullen wij het zelve op aanvrage gratis toezenden. Deze aanbieding is waarlijk een prach tige premie voor de lezers van onze courant, die, wij twijfelen er niet aan, allen daarvan willen gebruik maken en ons het onderstaande in teekenbiljet ten spoedigste ingevuld zullen terugzenden. DE UITGEVERS. De ondergeteehende verlangt bij zijne courant, geregeld toezending van tweemaal per maand verschijnen de, tegen den prijs van ets. per 2 maanden (franco per post 85 ets.) Woonplaats Naam

Zelandia | 1902 | | pagina 3