No. 83. Woensdag 8 October. Anno 1902. FEUILLETON. Verwoeste Levens, Brievenstukken en advertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur van „ZELANDIA te Zuiddorpe. n. Prijs per 3 maanden s franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. A d v e r,t entiën t van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor AO cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Buitenlandsch Overzicht. De frankrijk. Kloostervervolging. Er is nog lang geen einde te voorzien van de brutale handelingen van Combes tegen de kloosters. Zijn brutaliteit grenst aan 't ongeloofe- lijke. Hij heeft nu eens aan de bisschoppen ge schreven, hoe hij het onderwijs op de se- minarien hebben wil, of liever, hoe hij het niet hebben wil. Een rondschrijven aan de kerkvorsten zegt»De regeering kan niet langer het ingrijpen van de Congregatie der Missiën (Lazaristen) in het onderricht der semina ries dulden." Nu is aan de Lazaristen de leiding van niet minder dan 22 priester-seminaries toe vertrouwd; dit is bij wetten en decreten goedgekeurd, en bovendien is de congre gatie zelve erkend. Maar daarom geeft deze voorstander der vrijheid en waarheid nietshij heeft de macht en gebruikt die. Of hij recht heeft vraagt hij niet, alleen of hij sterk is. Het verluidt reeds, dat ook de congre gatie der Sulpicianen, die eveneens vele seminariën leiden, in Combes' verwoestings plannen begrepen is, maar... het verluidt ook, dat Combes voor het uitvoeren van die plannen niet lang den tijd meer heb ben zal. En niet enkel zijn vijanden spreken daar over, ook zijn vrienden worden er bezorgd voor. De Lanterne die dagelijks met zijn licht den «grooten" man flatteerend tracht te bestralen, liet thans de donkere scha duw harer afkeuring vallen op de conspi raties van Combes' vijanden in het parle ment, die hem met behulp der clericalen zouden willen laten vallen. Uit deze uit drukking blijkt, dat nog andere vijanden dan die clericalen zeiven mede samenspan nen. Het merkwaardigst is, dat volgens ge noemd blad een minister uit het cabinet zelf de leiding tegen het ministerie op zich neemt: Delcassé, die volgens de Lan terne alleen door de eerzuchtige gedachte, zelf een kabinet te zullen vormen, wordt 2.) Oorspronkelijke novelle door I». IV. IlrouiiH. Het was in 't jaar '80. Menigeen in Zuid-Limburg weet er nog van mee te praten, wat namelooze smart en ellende de winter van dat on gelukkig jaar bracht over vele huisge zinnen. De Maas was onrustbarend gestegen. De oudste bewoners der streek her innerden zich een dergelijken water stand niet, en in hun eenvoud vertel den ze weer aan hun kinderen van de voorspelling van een vromen man, die eeuwen geleden in hun gehucht had ge woond, en die gezegd had, dat er een tijd zou komen, dat de plek, waar zijn woning gestaan had, om den misstap van één man, als in een woestenij zou herschapen worden. En 't scheen, dat die voorspelling vervuld was, volgens de oude sage. De velden waren één uitgestrekt meer. Waar korenakkers en weilanden een maal vruchtbaar tierden, ruischten en bruisten nu de verdelgende wateren waar eenmaal over weelderige jonge gedreven, maar die met meer waarschijn lijkheid niet anders wil dan Frankrijks prestige bewaren, wat zijn plicht als mi nister van Buitenlandsche Zaken is en waarin hij door de bokkensprongen van Combes en Pelletan wordt gehinderd. Ook Loubet zelf zou meedoen aan de sa menzwering om het kabinet ten val te brengen, wat ons ook niet verwonderen zou, maar de Lanterne verklaart, dat het ministerie best den storm zal doorstaan, die bij de heropening der Kamers wel los barsten zal. We zullen zien tegen 14 October is de Kamer in buitengewone zitting bijeen geroepen. IIELGIE. Dc bom. Het onderzoek in zake den aanslag op het huis van den afgevaardigde Carton de Wiart heeft aan 't licht gebracht, dat de gearresteerde van der Meulen in betrek king staat met anarchisten. Maar bewij zen voor zijn schuld aan den aanslag heeft men nog niet en de verdachte blijft hard nekkig ontkennen. De bom, die geworpen is, wordt nauwkeurig onderzocht, zoowel om de herkomst der ontploffingsstof, die gebruikt is, vast te stellen als om te weten waar het overige materiaal vandaan komt. Plotseling krankzinnig. Te Vredene nabij Ostende is een zekere Maes gisteren plotseling krankzinnig ge worden en den brand gaan steken in zijn eigen woning. Het geheele huis is ver nield. De brandweer uit Ostende redde de naburige gebouwen. ENGELAND. SteenkolennoodU De eigenaar der steenkolenmijnen in Staffordshire, Watwickshire Leicestershire, en andere districten hebben bekend ge maakt, dat de steenkool f 0.60 per ton duurder wordt en slakken f 0.30 per ton. De prijs is nu zoo hoog als verleden jaar winter en een verdere stijging wordt ver wacht. Ware er geen slapte in de ijzer nijverheid, de brandstof zou nog aanmer kelijk duurder wezen. De mijnen werken nu ongeveer twee derden van den tijd en kunnen ternauwernood in de behoeften van de verbruikers voorzien. gewassen der rijke natuur de azuren wolkjes der Meinachten hun zoeten dauw sprenkelden in droppelen van kristallijn en smaragd, daar zagen nu de fonkelende starren hun liefelijk beeld weerkaatst in een breeden spiegel, die onder zijn blinkend vlak de hoop en de blije verwachting van heel een noes te bevolking verpletterde en waar eens, in schooner dagen, de blozende kinde ren van den gelukkigen landman stoei den, waar 't blankgevachte lamken malschen klaver scheerde, 't dartle rundvee de frissche lucht der dalen snoof en 't dommelend bijtje zijn rij ken voorraad honig gaarde uit de geu rige kelkjes der boterbloemen en mei zoentjes en lelietjes van dalen, daar heerschte nu de kilte des doods en de eenzaamheid der woestijnen. Want zie, een dijkdoorbraak op een plek, waar men er niet 't minste vree- ze voor had gekoesterd, had verwoes tingen aangericht, zóó schromelijk en ontzettend, als nooit voordezen. Sinds den zwaren hagelslag van 't jaar '50 was zulk een ramp niet over 't schoon'e Zuiden van Limburg neer gestreken. In de vlakte tegenover de plek, waar de sterke dijk voor de kracht van den woesten, dolzinnigen stroom bezweek, en waar lang, lang daarna nog een kiezellaag gespreid lag over den bodem, verhief zich vóór die rampvolle dagen een welvarend gehucht. In deonmiddelijke nabijheid was, De Burgemeester van Boston heeft 130 aanzienlijke burgers opgeroepen tot eene bijeenkomst ter beraadslaging over maat regelen tegen den steenkolennood. De gemeenteraad van Detroit (Illinois) heeft de Gouverneurs van 18 Staten en de burgemeesters van alle groote steden opge roepen tot eene vergadering op 9 October, ter beraadslaging over maatregelen, om de kolenmijneigenaars over te halen tot het onderwerpen van de geschillen met e werkstakende arbeiders aan de beslissing van een scheidsgerecht. HAÏTI. Een zware dag. De Hannov. Courier verneemt van een ooggetuige het volgende over het in den grond schieten van de Crêta-a-Pierrot door de Duitsche kanonneerboot Panther op de kust van Haïti. De rebellen hadden zeker gedacht dat wij aan boord van de Crêta-a-Pierrot zou den komen, voordat de ontploffing plaats had, en wij dus mee in de lucht gevlogen zouden zijn... Ook zagen wij op het voor schip nog mannen met de kanonnen bezig. Ik riep dus onze boot terug, en gaf vuur op het schip, waarbij eenige menschen over boord sprongen. Hoeveel dooden de Pierrot had, weten wij niet. Daar het onmogelijk was, het brandende vaartuig te naderen, en in het achterschip nog voortdurend granaten ontploffen, besloten wij, het geheel te vernietigen. De twin tigste kogel trof het munitiemagazijn en er volgden twee ontzettende ontploffingen; de stukken ijzer en hout vlogen de lucht in, gelukkig recht naar boven, anders had het slecht kunnen afloopen met ons en met een Noorsche boot die dichtbij ten anker lag.... Het was voor de mannen een zware dag geweesttoevallig was het de heetste dag van den zomer: 35 graden in de schaduw, en in den gevechtstoestand waren w.ij zon der zonnetent. Allen zagen er uit als rood huiden, en 's avonds vielen wij van ver moeienis neer waar wij waren, bijna nie mand kwam in zijn hangmat terecht. Den 8en September kwam het antwoord op ons rapport, uit Berlijn «Bravo Pan ther, goed gedaanWilhelm, I. R. twee jaar geleden, in den nazomer, een jeugdig echtpaar komen wonen op een allerliefst buiten. De landlieden hielden niet van die vreemdelingen, immers al wat uit den vreemde kwam, meenden ze, bracht niet veel goeds over de vreedzame stre ken van het Zuiden. Er heerschte toen ter tijde waarlijk een paradijzes weelde in dié omgeving, vooral in 't voorjaar, als alles ontwaak te ten jongen leven. Het buitengoed, op eenige minuten afstands van de andere woningen, dijk- waarts op een kleine verhevenheid ge legen, stak, in zijn kleed van het mo derne, opvallend af bij de oude gebouw tjes en gebouwen zonder stijl of bouw orde, alleen maar naar de eischen van 't gemak en 't praktische ingericht. Het werd tegen de vlagen van 't Noorden beschermd door zachte heuvels in blauwnevelende, melancolieke ver ten naar 't Zuiden en Oosten ontrol den zich grazige dalen, waarin over rijke tapijten van sappig groen en bonte bloemen, doorslingert! van klaterende beekjes, dartele kudden stoeiden en hup pelden,... en als men zijn blik naar 't Westen liet dwalen, waar de zilveren vloed der Maas in breede, statige boch ten het licht van de heldere luchten in zijn wateren voortschommelde en den vollen rijkdom zijner heerlijke ze geningen uitstortte over vruchtbare graanvelden, die wemelden van leven onder de nijverheid der vreedzame land- FRA1NK1UJK. Ilcp-afenis van Zola, Wij hadden heel wat verwacht bij de begrafenis van den beruchten romanschrij ver, maar van alles, wat voorspeld was, is niets gebeurd; integendeel het zaakje is heel kalm afgeloopen. Ondanks de tegenwoordigheid van Al fred Dreyfus, die op 't allerlaatste oogen- blik door mevrouw Zola ontslagen was van zijn belofte, om niet bij de begrafenis tegenwoordig te zijn, heeft de teraardebe stelling zonder ernstige stoornis plaats ge vonden. In de vestibule van Zola's woning, tot chapelle ardente ingericht, lagen tal van kransen op de lijkbaar, bijna allen afkom tig van bekende DreyfusardsHadamard, den schoonvader van Dreyfus, Scheurer- Kestner, Picquart, Mathieu Dreyfus, Ber nard Lazara, Brisson, De Reinach, 5 ves Guyot, Clemenceau, Severine, de dame blanche, die met den van het spel leven den vorst van Monaco allen het lijk volg den. De straten waren natuurlijk zwart van nieuwsgierigen, die door de politie moeie- lijk werden bedwongen en het tramver-' keer te eenenmale onmogelijk hadden ge maakt. Bij het verlaten van het sterfhuis door het lijk ontblootten zij, naar goede Fran- sche gewoonte, het hoofd. Iets verder op den weg juichte het pu bliek den wagen met lijkkransen toe, als gold het een mooi nummer uit een optocht. De lijkstoet had daarvan dan ook wel iets door een tal van politieke en andere corporatiën, die er aan deelnamen. In de eerste rij van deze was de «Bond der Rechten van den Mensch" met den soci alist Pressensé en den anarchist de Réclus als leidslieden. Op het graf, waar Dreyfus onopgemerkt stond tusschen Gabriel Monod en Lalonce, den gewezen protest-afgevaardigde voor den Elzas naar den Duitschen Rijksdag, werden drie redevoeringen gehouden. I)e Minister van Onderwijs Chaumié stelde het voor, alsof zoowat de halve wereld over Zola rouwde, om dan, den letterkun dige latende rusten, in Zola een strijder- voor waarheid en recht te huldigen. Abel leiden, dan zou men niet gedroomd hebben, dat die kalm en effen heen- vlietende stroom, die eeuwen en eeu wen lang reeds onder voorvaderen en kinderen, als een rijke weldoener met den gouden hoorn des overvloeds had gewandeld door die weelderige en groe ne valleien, ooit in beroering kon geraken om lijden en dood te storten over zooveel schoonheid, zaligheid en vrede. Maar niet altijd is de blinde kracht der elementen de oorzaak, die hun woe de ontkerkert ten verderve; want even als die kracht der domme materie vaak door den menschelijken geest kan ge breideld worden ten goede, - zoo kan ze ook vaak tot een werktuig dienen der naar wreede verzadiging dorstende passie, die huist in 't menschelijk hart III De bewoners van het vreedzaam landgoed, Frans en Anna, waren jeug dige echtelieden, die zich weinig met de buitenwereld inlieten. Ze sleten hun leven schijnbaar in rust en weelde, maar of ze tevreden waren en gelukkig O neen, in de verste verte niet. De grootste weelde, de eenige, die 't hart Van de kinderen der menschen het hoogste genot kan geven, de almacht! •ge liefde", die uit den goede is, woonde niet aan hun haard. Altijd heerschte over beiden een wan- Hermant, namens een tweetal letterkun dige vereenigingen optredende, prees hem als een dapper man en een man van genie. No. 3, een vriend, Anatole France, die 3r Zola's vuiligheid zich vroeger scher per misschien dan wie ook uitliet, had het nagenoeg uitsluitend over den Zola van «J'accuse", de roede, die hij vroeger gebruikte om Zola wegens zijn vuiligheden te geeselen, thans keerende tegen Zola's tegenstanders, wier misdaden en schande hij niet kon verzwijgen, wilde hij Zola's deugd en roem bewijzen. Na afloop verwijderde Dreyfus zich weer ongemerkt. Twee andere Dreyfusards Bernard Lazare en de socialist Jaurès lieten zich echter een manifestatietje bren gen door partijgenooten, die aan den uit gang van het kerkhof hen met de Carmag nole en de Marseillaise begroetten. Een tegenbetooging volgde, doch zonder tot botsingen aanleiding te geven. Mevrouw Zola was te zeer d»or droefheid overstelpt en bleef thuis. Lépine had mi litair eerbetoon aangevraagd in twee gele deren stonden de soldaten langs het trot toir en presenteerden, gecommandeerd door den zoon van Mercier, het geweer, terwijl de omfloerste trommen roffelden, toen de kist naar den lijkwagen werd gedragen. Friiis Hendrik. Gisteren genoot Rolduc de eer van een bezoek van Prins Hendrik. De Prins werd ontvangen met klokgelui en saluut schoten, terwijl leeraren en studenten Z. K. H. een geestdriftige ontvangst bereidden. Met groote belangstelling bezichtigde de Prins het college, terwijl zijne minzaam heid op allen den aangenaamsten indruk maakte. Vee-invoer in België. Men schrijft van de Belgische grenzen aan de N. R. Ct. Met groot genoegen is hier vernomen, dat ook in ons land pogingen worden aan gewend om de Belgische grenzen open te krijgen voor den vrijen invoer van alle Nederlandsch vee. Zoo ooit, dan is thans het tijdstip aan gebroken, waarop men kans van slagen heeft. In België heerscht nog steeds groot ge- hopig triestige stemming, iets somber geheimzinnigs, dat al diegenen ken merkt, wier levenslust is gestorven en wier illusies en idealen vervlogen zijn en bedrogen, zonder dat ze zelf kunnen begrijpen hoe zoo iets mogelijk was. Drie jaar hadden ze elkaar gekend, of liever hadden ze met elkaar op- en neergegaan, voordat ze trouwden. Maar de dag van hun huwelijk was wel noodlottiger dan een sterfdag. Want toen de plechtigheden in de kerk waren afgeloopen, en vrienden en gasten vroolijk aan den feestdisch wa ren vergaderd, toen gebeurde er iets vreeselijks. Te midden van het gezellig rumoer, te midden van het gerinkel der glazen, die opgeheven werden op den voorspoed en welvaart van het blije, jonge bruids paar, werden eensklaps de deuren der zaal wagenwijd opengegooid, en op den drempel verscheen een arm, haveloos meisje, dat met verslagen blik de gas ten een voor een monsterde. En toen haar oogen het bruidspaar hadden gevonden, lichtte plotseling o- ver haar gelaat iets als een bliksem van wilde blijheid. Met vasten tred vloog ze de rijen langs tot waar Frans en Anna zaten, en als in verrukking fluisterde ze de jonge vrouw iets in 't oor. Anna wierp een blik op Frans, die bleek was geworden als de dood. (Wordt vvrvolgd.) ZELANDIA (O)

Zelandia | 1902 | | pagina 1