Binnenland. Provinciaal Nieuws. 370ste Staatsloterij. Prijs van f 10000No. 9282 1000: 7973 400: 1152 11096 13537 20939 200: 6667 13058 19443 100: 2382 4118 4370 5115 5949 7227 7325 7420 11377 13116 14254 14270 16490 17626 Trekking van 1 October. Prijs van f 1000 No. 581 8613 2998 6774 400 18159 1955 200 12643 781 18709 1263 7052 100 7360 17662 1394 14003 10250 521 19506 5307 20263 11622 5088 15913 6212 Prijs van f 1000 No. 16863 400 6201 9873 10525 14660 15198 16481 19622 200 851 4439 5583 18680 100 3093 3272 8988 10669 11714 13456 14092 14535 14581 14631 15786 Telegrammen. Tweede Kamer. In de vergadering der 2e Kamer kwam dezo week aan de orde een credietaanvra- ge voor den bouw van een nieuw pant serschip, type Koningin Regentes, voor den Indischen en den algemeenen dienst. De heer Van V assenaer van Catwyck verdedigde den aanbouw en wilde nog een schip van hetzelfde type. Het voorstel vond van verschillende zij den bestrijding en werd van andere kan ten warm verdedigd. Het ontwerp werd ten slotte aangeno men mei 50 tegen 33 stemmen. De heer Ferf heeft verlof bekomen la ter den minister van buitenlandsche zaken te interpelleeren over van regeeringswege aan te wenden middelen ter bevordering van veeuitvoer naar naburige rijken. In behandeling kwam ook het ontwerp tot wijziging der arbeidswet door toe te staan om haringspeetsters 's nachts arbeid te laten verrichten. Het debat werd ingezet door den heer Melchers, die 't ontwerp fel bestreed. De heer Drucker lichtte zijn amende ment toe om de bepalingen van het wets ontwerp slechts tot Januari 1895 te doen duren. De heer Arts zal met het ontwerp medegaan in het vertrouwen dat de minis ter spoedig maatregelen tot bestrijding van den nachtarbeid voor vrouwen zal nemen. De heer De Visser verdedigde het ontwerp als noodzakelijk voor eene behoorlijke uit oefening van het bedrijf. De heer Van der Zwaag daarentegen bestreed het ontwerp, dat eigenlijk sanc tioneert eene in de laatste jaren gepleegde wetsontduiking. De heeren Van Löben Seis en Talma verdedigden het ontwerp als een noodza kelijken overgangsmaatregel. Daarom ver trouwden zij dat eventueele vergunningen voor niet te langen termijn verleend worden. ZUIDDORPE. Men schrijft van hier aan de V. C.\ De Belgische pensjagers en wildstroo- pers hebben voor hun verregaand brutaal optreden gedurende de maand September w«er veel van zich doen spreken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Midden op den dag trekken ze onversaagd, gewapend met een tweeloopsgeweer, het veld door als ware de jachttijd reeds gekomen en als waren zij voorzien van een geldige jacht- acte. Niet dat ze als jachtveld afgelegen polders kiezen, neen verre van daar, want ze wagen zich zelfs dicht bij de kom der gemeente, als zij maar verzekerd zijn, dat het veld rijk aan wild is, zoodat ze alle kans of bijna zekerheid hebben, geladen met een goed vrachtje wild huiswaarts te keerep Wij hoorden van een paar dier luidjes uit de naburige Belgische gemeente Stekene, die bij een landbouwer alhier een paar dagen bij het aardappelrooien hun diensten ver leend en tegelijk het terrein zoo wat ver kend hadden. Op den avond van den tweeden dag vroegen ze hun verdiend loon en den derden dag kwamen ze het verkende terrein even afjagen, 's avonds keerden ze huiswaarts, geladen met 6 ha zen, 3 patrijzen en 1 fazant. Onnoodig te zeggen, dat ze den volgenden dag weer als de kippen er bij waren. Toen de rijks- en gemeentepolitie den derden dag een klopjacht op hen georga niseerd had, stuurden ze hun kat. 's Avonds en 's nachts wordt ook menig haasje door het verraderlijk licht van den „lichtbak" verschalkt. Wanneer zullen wij aan de grezen toch een sterker politiecorps krijgen? Hoe actief en onvermoed de tegenwoordige politie mannen ook optreden, het is hun met hun gering aantal gansch onmogelijk aan deze brutaliteiten paal en perk te stellen. HULST. Naar wij uit goede bron ver nemen is het thans zoo goed als zeker dat de maatschappij „Stoomtram Hulst-Wal soorden" dagelijks 5 personentreinen vice versa Hulst-Walsoorden zal doen loopen; s'morgens zal de eerste tram uit Walsoor den aansluiting geven aan den eersten trein naar België, terwijl de laatste tram uit Hulst s' avonds zal vertrekken onmid- delijk na aankomst van den laatsten trein uit België. Zonder twijfel zal deze regeling zeer naar genoegen zijn van hen welke buiten de gemeente wonen, en door in de gele genheid te zijn s' morgens de eerste trei nen in de richtingen van België en Ter- neuzen te halen, zal de tram voor het rei zend publiek onder alle opzichten eene zeer groote verbetering mogen heeten en zal het te verwachten zijn dat van dit middel van vervoer een zeer ruim gebruik zal worden gemaakt. Aan bet, postkantoor Hulst en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand September 1902, ingelegd f 11613.65% terugbetaald f 9743.76 Het laatste, door dat kantoor uitgege ven, boekje bedraagt het nummer 1605 KOEWACHT. Gedurende een geheelen tijd is het hier bijzonder stil geweest met het smokkelen van vee. Er was voor de smokkelaars weinig of niets te verdienen en enkelen waren genoodzaakt bij den boer werk te gaan zoeken. De oor zaak hiervan is, dat er weinig aanvoer van vee was uit Holland, terwijl in deze streken reeds lang al het voorradige vee is opgeruimd. Thans begint er weer wat leven in de brouwerij te komen. „Dezer dagen, zoo verklaarde een be kend veesmokkelaar, hebben wij er weer 12 overgebracht, zonder dat wij een amb tenaar ontmoet hebben. Een kennis van mij liet er Maandag zes op klaarlichten dag over de grenzen gaan." AXEL. Zooals uwen lezers nog versch in het geheugen ligt overkwam op 19 Sep tember jl. aan Jan Naaije voerman te Axel een treurig ongeluk, hetwelk zijn dood tengevolge had. Naaije vervoerde keien voor rekening van den heer A. Tholens Dz. aannemer l van het bekeien van wegen in den Catha- rina- en Stoppeldijkpolder te Ter Neuzen, welke heer een contract had afgesloten van de Eerste Nederlandsche Verzekering- Maatschappij op het leven tegen invalidi teit en ongelukken, gevestigd te 's Graven- hage waarbij diegenen welke voor dit werk in zijnen dienst waren tegen onge lukken en invaliditeit waren verzekerd. Naar wij heden vernemen is door den heer Jos. van Waesberghe te Hulst, welke voor bovengenoemde maatschappij als agent optreedt uitsluitend voor de afdeeling «in validiteit en ongelukken" aan de weduwe nitbetaald de som van één duizend gulden zijnde deze de som waarop het verzeke ringscontract recht gaf, en vindt de wedu we daarin een kleine vergoeding voor het groot ongeluk hetwelk haar en hare kin deren trof. OVERSLAG. Nu het met het werk in Duitschland niet best gaat, en de suikerfabrieken in deze streek niet meer zooveel werk opleveren als in den gouden tijd der bieten, trekken veel werklieden uit deze streek naar het Belgische Walenkwartier en naar het noorden van Frankrijk om te wer ken in de talrijke suikerfabrieken. Naar men zegt, zullen uit Overslag en omgeving weldra 60 a 70 personen derwaarts vertrekken. Het is bekend, dat onze arbeiders bij Waalsche en Fransche werkgevers zeer gewild zijn. I Ook in den oogsttijd trekt menig ar- beider van hier naar Noord-Frankrijk, waar alsdan een goed daggeld te verdie nen is. Verleden Zondag had E. A., metselaar alhier, het ongeluk, op den weg van Loochristy naar Saffelaere, van zijn rijwiel te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat hij een arm brak. Hij wist nog te voet het huis van zijn broeder te Wachtebeke te be reiken waar men spoedig een genees heer ontbood. Het ongeval moet hieraan toege schreven worden dat de steenweg daar ter plaatse erg bevuild was door de koeien, die zich tegenwoordig te goed doen aan het etgroen (toemaat) van de meerschen (laaggelegen weilanden). De weg was daardoor zeer glibberig geworden waardoor de nog weinig geoefende wielrijder was uitgegleden. TER NEUZEN. Zondag 11.. hield de Roomsch Katholieke Kiesvereeniging al hier voor den eersten keer haar 3 maan- delijksche vergadering. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend, werd aan de leden medegedeeld, dat in de driemaandelijksche bijeenkom sten alleen lezingen gehouden, geen onder werpen behandeld en geen besluiten ge nomen zullen worden. Niettegenstaande dat, kwam de voorzitter zelf met een voorstel voor den dag, n. 1. óm de drie maandelijksche vergaderingen te doen vervallen, wat echter door de leden bij stemming verworpen werd. Om al het gesprokene weer te geven, is onmogelijk, want soms meende men op een visch- markt te wezen in plaats van in eene R. K. vergadering. Er ontspon zich dan in deze vergadering eene hevige woorden wisseling, zelfs zoo erg, dat een der bestuursleden een gewoon lid voor snot neus uitschold. Aan 't verlangen van^ele leden om de notulen der vorige vergade ringen te hooren, werd door den secretaris geantwoord:" dat hij dit niet deed, aan gezien hij ze thuis had laten liggen". Op het dringend verzoek van zeer vele leden dien dag nog een voorstel tot wijziging van 't reglement te doen, werd door het bestuur afwijzend beschikt. Hierdoor ont stond er zulk eene ontevredenheid bij de leden en zulk een oorverdoovend lawaai, I dat de voorzitter opeens de vergadering sloot. Naar men verneemt zijn vele leden van plan de volgende driemaandelijksche ver gadering te houden zonder het bestuur en dan een nieuw te kiezen, en wel een bestuur, aan wiens leiband de leden niet behoeven te loopen. HONTENISSE. Tot lid van 't bestuur der waterkeering van t calamiteuze waterschap Walsoorden werd benoemd de heer J. v. Dixhooren alhier. ST. JANSTEEN, 1 Oct Heden vierde de heer W. C. Imandt zijn 25-jarig jubilé als hoofd der school alhier. Reeds gerui- men tijd geleden had zich eene commissie gevormd om dezen dag feestelijk te vieren. En dat ze succes heeft gehad van haar pogen, dat toonden do talrijke bewijzen van achting en waardeering, welke de jubilaris mocht ontvangen. Des morgens werd de jubilaris in 't prach tig versierde schoollokaal opgewacht door 't onderwijzend personeel met de leerlin gen, den gemeenteraad, de commissie van oud-leerlingen en tal van belangstellenden. Van 't onderwijzend personeel ontving hij, bij monde van den heer Eggermond, een kïeerstaander van den gemeenteraad, bij monde van den heer E. A. H. Burgem, een marmeren pendule met coupes van de oud-leerlingen, bij monde van den heer J. A. Rottier een fraaie lamp. Nog talrijke geschenken, waaronder een zilveren voorsnijmes en vork in étui van de oud-kweekelingen, mocht de jubilaris dien dag ontvangen. De leerlingen, die 's morgens onder lei ding van den heer A. van Waterschoot een toepasselijk liedje gezongen hadden, werden dien dag rijkelijk onthaald. 's Avonds toonde de fanfare «Opwaarts" nog hare belangstelling voor den geachten jubilaris door eenige nummers ten beste te geven. Waarlijk, deze dag heeft bewezen, dat de heer 'imandt zich de achting en gene genheid der ingezetenen heeft weten te verwerven. Moge hij nog vele jaren in ons midden zijn HULST. Niet te vergeefs deed het Be stuur van het fanfare-gezelschap «Vlijt en Volharding" een beroep om steun op de gemeentenaren, een steun welke noodza kelijk is, wil men het Bestuur in staat stellen iets flinks, degelijks en practisch, volgens de laatste .eischen des tijds, tot stand te brengen voor de tooneelafdeeling, de groote attractie van de winterconcerten. Reeds op dit oogenblik zijn meer dan de helft der 100 aandeelen a f 4.50 in de ren- telooze geldleening genomen en het laat zich aanzien dat binnen enkele dagen de geheele leening volteekend zal zijn. Vlijt was er noodig als brood, om het gezelschap op die hoogte te brengen, zoo als het thans is, en dat het ook aan vol hardingsvermogen in geenen deele ontbrak daarvan zijn ook de duidelijkste bewijzen geleverd. Het is weer eens kermis Kermis wil de laatste jaren zooveel zeggen als «het is slecht weder" men zou haast gaan den ken dat het slecht weder een natuurlijk gevolg zou moeten zijn van onze keimis. Zal het nu droog of nat zijn deze dagen, wij zullen zien en ondervinden, maar dat het koud zal zijn, is' zeker geene gewaag de veronderstelling. De herbergen welke zouden aanplakken, «hier brandt de kachel" zullen zeker niet het minst te doen hebben, want waar vindt men waar vermaak als men geplaagd wordt door koude. Er zal ditmaal zoowat van alles zijn op de kermis, meestal oude bekenden echter. Koek en galanteriekramen, eene gezond heids-apotheek, draaimolen, scheepjesmolen schommels en wat dies meer zij, het cir cus Roberti niet te vergeten, als het ten minste komt. Verschillende cafés geven den liefheb bers van muziek en zang gelegenheid om zich te vermaken, zoodat zij, die kermis willen houden, en dat zijn er velen, dit jaar geen reden tot klagen zullen hebben. ZAAMSLAG. Aan de uitnoodiging van onzen burgemeester, om een comité te vormen met het doel, gelden in te zamelen voor de Boeren-generaals, was door 14 ingezetenen gevolg gegeven. Besloten werd de gemeente in wijken te verdeelen en door persoonlijk bezoek zooveel mogelijk bijdragen te verzame len. De commissie zelf gaf een goed voorbeeld, zoodat na afloop der verga dering reeds voor f 130 was ingetee- kend. - Buitengewoon vroeg vertoonen zich dit jaar de vriesganzen. In heele troe pen ziet men ze op het land neer strijken, echter is het heel moeilijk ze onder schot te krijgen. Mag men de broodetende „profeten" gelooven, dan wijst dit op een strengen winter! 't Is te hopen, dat zij het mis hebben! - De jaarlijksche collecte voor de scho len met den bijbel heeft alhier f 431.5 opgebracht. HEINKENSZAND. Dezer dagen had een zekere Stroop van Kloetinge het on geluk uit een appelboom te vallen. Hij had reeds een H.L. afgeplukt welke ook nog op hem neerkwamen met het gevolg dat hij inwendig gekneusd werd opge nomen. KWADENDAMME. Maandagochtend ten 8 uur werd door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem de nieuwe Roomsch Kath. Kerk geconsacreerd De kerk, een sieraad voor de gemeente, is het werk van den heer van Genk uit Etten-Leur, in het Zuiden door zijne kerkbouw geen onbe kende. Z. D. Hoogwaardigheid werd bij de con secratie geassisteerd door de Zeer Eeiw. Heeren pastoors H. J. Stoopman als diaken en B. P. F. Mohr als subdiaken Bij den laatsten omgangrond de kerk stroomde de menigte de kerk binnen, waarin te onge veer 11 de eerste plechtige H. Mis door Monseigneur werd opgedragen. Als troon- diakens fungeerden de Zeer Eerw. Heeren L. Hold van Vlissingen, en W. van Hooff van Oud-Vosmeer, terwijl de Zeer Eerw. Heeren J. v. d. Weiden en G. Rengs assis- teerdens als diaken en subdiaken. Een groot aantal geestelijken hadden voor en op het altaar plaats genomen. Na de schoone plechtigheid, die te 12 uur was geëindigd, sprak Z. D. Hoogwaar digheid het volk met een kort woord toe, dat de menigte zichtbaar trof, waarmede hij de hoop uitsprak, dat nu de gemeente haar oud-bouwvallig kerkje had verlaten om God in een nieuwen, grootschen tem pel te gaan loven, zij allen, wanneer zij dien drempel betraden zouden worden op gewekt tot grooter liefde, verhevener gods dienstzin, dan zou voorzeker die plaats een rijke bron zijn, waaruit Gods zegen hen toestroomde, een zeker onderpand van hun eeuwig geluk. De Generaals. MIDDELBURG. Te 12 ure precies ar riveerden hier Woensdag de Generaals Botha en De la Rey. Op het perron en in de wachtkamer 1ste klasse hadden zich met het comité van ontvangst tal van be langstellenden vereenigd die een luid hoe- ragejuich aanhieven. In de versierde wacht kamer werden de Generaals na voorstel ling door Dr. Wagenaar van de omringen den ontvangen met een welkomstgroet bij monde van de secretaresse van het welbe kende Middelburgsche Damescomité, me- juffr. Marie Berdenis van Berlekom. Waar aan Middelburg, zoo sprak zij, de groote eer te beurt valt in zijn veste te zien en te begroeten de vertegenwoordigers van een vervolgd en uitgemergeld broedervolk, daar betaamt een hartgrondige welkomst groet. Dezen bracht zij uit naam van ge heel Zeeland, dat als 't ware thans door het ontvang-comité vertegenwoordigd wordt. We leefden met U, we gedachten aan U- we ellende, eerst aan Cronjé in zijne bal lingschap op St. Helena, maar daarna aan allen op zoovele ballingschappen. En met ons, behalve geheel Engeland, de geheele beschaafde wereld, in Amerika zoowel als in elk land van Europa. Met een enkel woord gedacht Mej. Van Berlekom dank baar hierbij mevr. Koopmansde Wet, op wier aanvraag vele gaven in geld en na- tura uit alle deelen vooral door bemidde ling van het Middelburger dames-comité mochten toestroomen voor de ongelukkigen en zwaar geplaagden. Dat werd met an dere gelukkige tusschen-gebeurtenissen een lichtstraal in de duisternis. Mej. van Ber lekom eindigde hare met stille aandacht aangehoorde toespraak met den wensch dat door dit licht bestraald worden deze trou we burgers met al hunne strijdgenooten. Toen stelde men zich in beweging op het Stationsplein had zich een ontzaglijke menigte opgesteld welke met plechtig ko raalgezang de helden begroette, aanvangen de met Gegroet, gegroet, gij Helden stoet Het muziekkorps der d.d. Schutte rij begeleidde. Tal van vereenigingen met vaandels en banieren, door de bekende vereeniging Uit het Volk Voor het Volk georganiseerd stond in wijden kring op het Stationsplein geschaard. Daarna zette zich de stoet van gratis afgestane rijtuigen waarin Generaals en leden ontvangst-co mité, in beweging en trok letterlijk een zegetocht gelijk, langs menschenmuren naar de Groote Markt, waar de Generaals opnieuw begroet werden met koraalgezang uit duizende kelen. Daarna had de ont vangst plaats 'en Raadhuize waar de Ge neraals in een voltallige Raadszitting wer den toegesproken door don Burgemeester, Eere-Voorzitter van het Ontvangst-Comité. De daarop volgende samenkomst in de Nieuwe Kerk was indrukwekkend. Nadat de Generaals die bij hun binnen komen met het zingen van een psalm wer den begroet, op het platvorm plaats geno men, hield Dr. Wagenaar een treffende toespraak. Na hem sprak Generaal Botha en einde lijk overhandigde Ds. De Ligt, lid van het comité, de Generaals de ingezamelde gel den van Westelijk Zeeland, zijnde f 10,000. In de concert- en gehoorzaal, waar de Generaals te 4 uur werden binnengeleid, werden door de bekende zangvereeniging «Tot oefening en Uitspanning" eenige schoone koralen en door eenige solisten enkele aria's ten gehoore gebracht, terwijl Generaal Botha hier eene toespraak hield. Van de concertzaal begaven de Gene raals zich naar het Grand Hotel Verseput alwaar zij logeeren, om het dinrfr te ge bruiken. Van 8 tot 9 uur had in het Schuttershof de begroeting plaats, waarvoor aan corpo raties en bijzondere personen 0000 toegangs kaarten waren verstrekt. Ofschoon het den ganschen dag zeer on guur weer was, heerschte er onder de talrijke menigte die op de been was groote opgewektheid. De stille verwachting dat ook Generaal De Wet, die wel eens meer kwam op plaatsen waar men hem niet verwachtte, zou te voorschijn ko-men, werd helaas niet verwezenlijkt. schuld van den landbouwer Buysse en den jongeling Neyssen zou trachten aan te too- nen; een volle zaal toehoorders was Zon dag present. Daaronder waren velen uit andere gemeenten, zelfs uit Belgie, want het was juist dien dag een drukke schie ting op de gaaipers geweest. Luide toejuichingen vielen den spreker ten deel. Wij hebben nog niemand ontmoet, noch in deze gemeente, noch in Biervliet of IJzendijke, die niet de meening is toege daan, dat Buysse in Oct. 1901 een pak slaag heeft opgeloopen. De Lange achtte getuigen onvertrouw baar, wijl zij een peulschilletje met de po litie te vereffenen hadden. Hij vroeg, waarom de daders niet opgespoord zijn van de voorafgegane baldadigheden bij Haers, waar de lamp van de zoldering geslagen en de deur ingestampt werd. Er is sabelgekletter gehoord. Dr. Schou ten getuigde, dat Buysse met sabels ge slagen is, sprak de Lange, en spreker trok daaruit deze conclusie de burgers hebben geen sabels, soldaten waren er niet, dus moeten politiemannen gebruik van sabels gemaakt hebben. BIERVLIET. Mej. J. A. H. van Ro senberg, die de vorige week als onderwij zeres aan school A, zal de volgende week haar functie aan school B. eindigen. Deze roomsche onderwijzeres verwierf vier van de zeven stemmenmen zegt van de beide roomsche en de twee vrijzinnige raadsleden. Een paar raadsleden zijn wel wat on dankbaar geweest, maar hun toeleg is ge lukkig mislukt. De heer Alfonsus Modde is Maandag gekozen tot bijstaanden dijkgraaf van de Zoutepolders, in plaats van den landbou wer M. Cornelis, die onder IJzendijke o- verleden is (door het hemelvuur.) OOSTBURG 2. Oct. Verl. Zaterdag werd te Breskens de najaarsvergadering gehouden van het Arr. Vlissingen te Bres kens. Een tamelijk aantal leden waren opge komen. Na lezing van de notulen der vorige vergadering begon de Heer Steur uit Vlis singen zijne lezing over Stenografie. Spre ker behandelde zijn onderwerp zeer uitge breid en lichtte hier en daar zijne meening toe met kryt op het bord. Hierna kwam de heer Busoinje met het verslag der feestvergadering. Een zeer humoristisch stukje proza; de toehoorders schudden bijwijlen van 't lachen. Ten" slotte gaf de heer de Toom van Sluis eene proeve van het behandelen ee- ner plaat. Zeer duidelijk en correct zette genoemde heer de zaken uiteen, scheidde hoofdzaken van bijzaken en maakte het onderwerp door eenige luimige zetten zeer aantrekkelijk. De voorzitter bedankte na afloop der lezingen met een hartelijk woord en sloot hiermee de vergadering. 5de Klasse. Trekking van 30 Sept. GETROKKEN PRIJZEN Trekking van 2 October. HOOFDPLAAT. Een volle zaal bij Al- phons Maes 's avonds van 6 tot 8 uur om te hooren naar den heer J. A. L. de Lan ge, die in de voornaamste herberg de on- DEN HAAG, 3 Oct. De Koningin en de Prins vertrekken op 't laatste van Oc tober of begin November naar Mecklen burg. Volgens hun verdere reisplannen gaan de generaals Maandag a.s. met de Wet naar Brussel, vandaar naar eenige Bel gische hoofdsteden om den 14en naar Pa rijs en den 16en naar Berlijn te vertrekken. In eenige afdeelingen der 2e Kamer werd het optreden van minister Idenburg met ingenomenheid begroet. De Boeren-generaals zijn heden naar Leeuwarden vertrokken.

Zelandia | 1902 | | pagina 2