No. 81. Woensdag 1 October. Anno 1902. FEUILLETON. Wedergevonden. Brieven, stukken en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur van ,,ZELAND!A" te Zuiddorpe. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertèntiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Monsterachtig. De heer Van Kol. Buitenlandseh Overzicht. LANDIA Prijs per 3 maanden i franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZOXDAGSIILAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. A d v e r[t entiënj» van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde a ivertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Groote letters w den naar plaatsruimtc\berekend*; Dienstaanbiedingen en aanvragen om .enstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 c®t per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belaiigrijke reductie. Het Centr. geeft een driestar van den volgenden inhoud De Middelburgsche Courant, nog naplei- tende over de Amsterdamsche verkiezing, blijft de houding der liberalen met veel nadruk veroordeelcn. Dat zij ditmaal hun hulp aan de cle- ricalen verleenden, blijft in onze oogen niet alleen een tactische fout, neen, meer dan dateen verloochening van de beginselen, waarvoor de partij steeds gestreden heeft. Ja, hun daad versterkt het «monsterachtige" karakter van het «monsterverbond." Blijkbaar zouden de liberalen dus hun beginsel niet verloochend hebben, wanneer zij op den socialist hun stem hadden uit gebracht. Daarin was niets «monsterachtigs" ge weest. Hoe men in het stille Middelburg, waar men weinig of niets gewaar wordt van de woeling in de groote steden, de zaken toch gemoedelijk beoordeelen kan Blijkbaar ook heeft de frissche strooming, die elders aan de anti-clericale vooroor- deelen reeds een einde maakte, in die pro vinciestad nog niet hare heilzame werking doen gevoelen. Men is wat achterlijk in het mooie land stadje en vermeit zich daar nog in de be schouwingen vaneen verleden tijd, die het socialistisch gevaar niet kende. De heer Van Kol schrijft in het „Volk" over zijne zgn. „politieke bekeering": Zeker, in de beoordeeling der toestan den, vooral in het verre, nog veel te wei nig bekende, Indië, kon ik mij vergissen, doch in den regel werd ik versterkt in mijn vroegere inzichten... Mijn beginsel bleef onaangetastde At- jeh-oorlog blijft „onrechtvaardig" al zijn onze wapenen het sterkste gebleken. Het afwentelen der kosten van Nederlandsche veroverings-oorlogen op den hongerlijden den Javaan blijft „prostitutie onzer natio nale eer", al erken ik dat doch dit al léén in de allerlaatste tijden terugtrek- 42.) SLOT. Hoe kunt gij dat overeenbrengen met uwe denkbeelden omtrent toewijding, Luttra Mijne gedachten over toewijding zien verder dan heden, meneer Blake. Om u jaren van afmattende angst te besparen stem ik er in toe u eene voorbijgaande smart te veroorzaken." Hij trad stoutmoedig eene schrede nader. «Luttra, gij kent een mannenhart niet. U nu te verliezen zou mij niet alleen eene voorbijgaande smart veroorzaken, maar de kiem leggen voor een verdriet, dat met mij ten grave zou dalen." «Gij meent dus," begon zij, maar hield blozend op. Juffrouw Daniels maakt van de gelegen heid gebruik haar aan den anderen kant te naderen. «Lieve mevrouw," zeide zij, «gij hebt ongelijk met hierin te volharden." En hare houding verried iets van de eigenaar dige ontroering, die haar vroeger in hare geheime verlegenheid eigen was geweest. «Ik, die de familie, welke ik zoo lang heb gediend, boven elke andere in dit land heb vereerd, zeg u, dat gij haar gee- ne grootere weldaad kunt bewijzen, dan u nu bij haar te voegenof haar grooter schade toebrengen, dan door halsstarrig te ken onmogelijk is geworden, en de oorlog in de gewesten die ik bezocht, Groot-At- jeh, de Noordkust en de Oostkust zijn einde nadert... Is echter blijkens de laatste gevechten de vrede minder nabij dan ik door eigen oogen meende te zien Dat zal de naaste toekomst ons zeggen. Van misleiding door generaal Van Heutsz en een groot aantal officieren en soldaten is geen sprake. Wie een blik op de kaart werpt en de door mij gevolgde reisroute nagaat, moet dadelijk gevoelen dat het onmogelijk is, zulk uitgestrekt terrein schoon te houden van vijanden Meer d£^n 370 kilometer, een afstand gelijk aan dien van Den Haag naar Parijs, werd door mij, voor een gedeelte zonder dekking, ongewapend te paard af gelegd terwijl 240 kilometer langs zee werd gevaren. Die weg over land liep door bergen en dorpen, door oerwouden en bouwvelden, dikwijls door woest en berg achtig terrein. Welke enorme troepen macht zou er noodig zijn, om uit ravijnen en heuvelen, bosschen en kampongs alle benden te verdrijven, terwijl soms eerst 's avonds iaat door mij de tocht voor den volgenden dag werd vastgesteld, waarbij steeds zooveel mogelijk de brandpunten van vroeger verzet werden uitgekozen. De Atjeh-rapporten die (in strijd met de vroegere «blauwe leugens") sedert bet op treden van generaal Van Heutsz de volle waarheid bevatten, zouden dan tal van gevechten in die maand Maart 1902 moe ten vermelden talrijke verliezen aan doo- den en gewonden, bij zulk gevaarvol co- mediespel, moeten aangeven; en dat is geenszins het geval. En trouwens, wat de toekomst ons lee- ren moge, ik was als eerlijk man verplicht rondweg mede te deelen, wat ik zag, te schrijven wat mij waarheid toescheen. Binnenkort zal blijken, dat ik niet «ontrouw werd aan mijne beginselen;" niet mijne «oude plunje" wegwierp, doch beter gewapend en geharnast dan vroeger, vuriger dan ooit den strijd zal aanbinden tegen kapitalisme en imperialisme, die ten vloek werden'voor onze koloniën; de oor zaak van honger, ellende en onrecht, voor millioenen inboorlingen dier schoone ge westen. weigeren de positie intenemen, waarin God u geplaatst heeft." «En ik," zeide eene andere stem, die van de Gravin de Mirac, welke zich tot nu toe op den achtergrond had gehouden, maar nu vooruittrad en zich bij de overi gen voegde, «ik, die den naam Blake ge dragen heb, en nog in mijn hart de trotschte der geheele familie ben, ik, de Gravin de Mirac en de nicht van uw echt genoot, herhaal, wat deze goede vrouw gezegd heeft, en vraag u, terwijl ik u mij ne hand toesteek, mijn neef gelukkig te maken en zijne familie tevreden te stel len, door die positie in zijn huis intene men, waarop de wet en zijne liefde u recht geven." Het meisje zag naar de keurig gehand- schoende hand, die haar toegestoken werd, bloosde licht, en legde de hare er in. «Ik dank u voor uwe goedheid," zeide zij, terwijl zij met half droevige, half be wonderende blikken naar het eenigszins bleeke gelaat der schoone brunette keek. «En gij wilt toegeven aan onze veree- nigde beden Zij wierp een blik naar de plek, waar haar vader en broeder geboeid hadden ge legen, en schudde het hoofd. «Ik durf niet," zeide zij. Nu stak juffrouw Daniels, wier ontroe ring steeds was toegenomen, sedert zij het laatst gesproken had, hare hand in haar zak en haalde er een opgevouwen papier uit. «Mevrouw Blake," zeide zij, «indien men u kon overtuigen, dat, wat ik u ge-, zegd heb, waar was, en dat gij uw echt 1 ITALIË. Don Alberterïo. Wij meldden reeds het overlijden van don Albertario, den redacteur van de Os- servatore cattolico te Milaan. Deze journalist in wien de Roomsche kerk in Italië een harer vurigste en be kwaamste voorvechters op journalistiek gebied verloren heeft, had een leven ach ter zich, dat ook al niet zonder emoties is geweest. Hij werd in 1846 te Righeva bij Pavia geboren. Hij was het vierde van veertien kinderen en koos de geestelijke loopbaan. Zoodra hij gewijd was, trad hij in de re dactie der Osservatore cattolico te Milaan. En dertig jaar lang heeft dat blad, voor al onder zijn leiding, zich een der onver- zoenlijkste organen van de strijdende kerk getoond. In 1883 kvam deze volijverige zoon van Rome niettemin in moeilijkheden met de bisschoppelijke curie van Milaan, die hem beschuldigde zijn koffie te nuttigen alvo rens de mis gevierd te hebben. Hij werd ook veroordeeld, maar wendde zich tot Rome zelf. De kerkelijke commissie, die zijn zaak onderzoeken moest, bevond hem onschuldig. Daarmede begon de zon van don Albertario weer te rijzende Paus nam hem weer in genade aan, zijn in vloed steeg voortdurend en menig kardi naal hield hem sedert dien in het open baar de hand boven 't hoofd tegen zijn vij anden en belagers. In 1888 kwam don Albertario weer in moeilijkheden, maar nu met de burgerlij ke, beter gezegd met de militaire over heid. Beschuldigd tijdens de onlusten van dat jaar te Milaan de revolutionare bewe ging te hebben aangezet, werd hij door den krijgsraad tot, drie jaar gevangenis straf veroordeeld. In de gevangenis van Finalborgo nabij Savona, waar hij was opgesloten, knoopte hij vriendschap aan met de redacteuren van de Secoio, die daar ook zatenhet gemeenschappelijk be roep bracht priester en leek tot elkaar naast gemeenschappelijke straf. Na een iaar werd don Albertario losgelaten we- genoot en zijne belangen onherstelbaar zoudt benadeelen door te volharden in uw besluit hem te verlaten, zoudt gij er dan niet in toestemmen op dat besluit ierugte komen, hoe vast het ook schijnt te zijn?" «Als men mij daarvan kan overtuigen, zeer zeker," astwoordde zij met eene zacn- te stem, wier bevende toon verried, hoe veel het haar kostte haar genomen besluit trouw te blijven. «Maar dat is onmoge lijk." «Misschien zal het zien van dit papier u helpen," zeide zij. En zich tot den heer Blake wendend, riep zij uit«Ik vraag u vergiffenis voor wat ik geroepen ben te doen. Een plicht is mij opgelegd, waaraan ik mij niet kan onttrekken, hoe hard het ook voor eene oude bediende is, dien te vervullen. Dit papier, maar het is niet meer dan billijk, dat gij, meneer, het eerst ziet en en leest." En met eene hand, die beefde van vrees of eene even sterke aandoening, overhandigde zij het hem. De uitroep, die op deze daad volgde, deed ons allen verschrikken. «Het schrift van mijn vaderwaren zijne woorden. «Onder mijn oog geschreven," merkte juffrouw Daniels op. Zijn blik vloog snel over het blad en bleef op de onderteekeuing rusten. «Waarom is dat voor mij verborgen ge houden vroeg hij, zich streng tot juf frouw Daniels wendend. «Uw vader wensckte het," was haar antwoord. «Een jaar lang," was zijn be vel, «zult gij mijn laatsten wil en testa- gens den slechten staat zijner gezondheid, die hem intusschen nog dertien jaren ge legenheid heeft gegeven zijn werk voort te zetten. Sedert twee jaar was zijn Os servatore cattolico het belangrijkst orgaan der christelijke democratie in Italië. Na dien tijd hield de samenwerking van zijn blad met de andere groote katholieke bla den als de Unita cattolica van Florence, maar vooral de bekende Vaticaansche Os servatore romano, die niets van christelij- ke-democratische politiek moeten hebben, niet alleen geheel op, maar voerde hij dik wijls strijd met deze. Geen meelooper. De Italiaansche Regeering is niet op haar gemak over de weinige sympathie die Oostenrijk-Hongarije toont tegenover Italië. Zooals bekend is, heeft keizer Frans Jo zef nooit het Quirinaal willen bezoeken en ook de Oostenrijksche kroonprins heeft voor eenige maanden op een reis door Ita lië zorgvuldig het Italiaansche hof verme den. De reden hiervan is, dat men geen aan stoot te Weenen wil geven aan het Vati- caan, waar men den Italiaanschen ko ning blijft beschouwen als den onrechtma- tigen heerscher over Rome. Bij gelegenheid der herdenking op 20 September van de inname van Rome, deed de Oostenrijksche legatie nabij het Quiri naal gelegen niet mee, terwijl de Fransche legatie wel de vlag had uitgestoken. De Italiaansche liberale pers spreekt met verontwaardiging over dit feit en zegt met het onnoozelste gezicht der wereld, dat de Oostenrijksche legatie aanstoot had kunnen vermijden door de vlag uit te ste ken. Z. H. Leo XIII zou zich ongetwijfeld niet beleedigd hebben gevoeld, indien de Oostenrijksche legatie dezen vorm in acht had genomen. Wij vinden het flink, dat de Oostenrijk sche Gezant zich niet een meelooper heeft getoond zooals dat de Gezant heeft ge daan van de Fransche Republiek. Hevige Itrtiiul. Te Marcerata-Marciamso heeft een hevi ge brand gewoed, waardoor 20 huizen wer- ment, dat ik stervend aan uwe zorg toe vertrouw, geheim houden voor de wereld. Zie of na verloop van dien tijd de vrouw van mijn zoon aan het hoofd van de tafel haars echtgenoots zitis dat het geval en is zij gelukkig, verbrand dit testament danmaar als zij om eene andere reden dan de dood niet daar is, breng het dan naar mijn zoon en zeg hem, dat hij, als hij mijne nagedachtenis eert, moet zorgen, dat mijne daarin vervatte wenschen on middellijk ten uitvoer worden gebracht." Het papier trilde in de hand van den heer Blake. «Gij weet, welke die wenschen zijn vroeg hij. «Ik bestuurde zijne hand, terwijl hij schreef," was haar droevig en ernstig ant woord. De heer Blake wendde zich met een blik vol onuitsprekelijken eerbied tot zijne vrouw. «Mevrouw," zeide hij, «toen ik u zoo vurig smeekte uw lot aan het mijne te verbinden en mijn huis te eeren, door het bestuur er van op u te willen nemen, meende ik, dat ik u uitnoodigde zoowel het genot van rijkdom als de liefde van een eenzaam man te deelen. Dit papier opent mij de oogen. Luttra, de schoondochter van Abner Blake, niet Holman, zijn zoon, is degene, die door de erfenis zijner millioenen het recht heeft hier te bevelen." Met een onderdrukten kreet nam zij het testament van hem aan, welks inhoud haar in 't kort nu medegedeeld was. «O, hoe kon hij dat doen, hoe kon hij den in de asch gelegd en waarbij 10 men- schen, waaronder 1 kind, om het leven kwamen. Deze brand richtte voor drie honderdduizend lire schade aan. Te Saint-Eufemia d'Espromonto woedde een nog veel ernstiger brand. Aangewak kerd door een hevigcn wind, heeft het vuur daar honderdvijftig huizen vernield, zoodat vijfhonderd menschen dakloos zijn. Bijna ongelooflijk is het feit, dat hier nie mand den dood vond. Een belangrijke aankoop. Z. H. de Paus heeft voor een half mllli- oen lires de rijke bibliotheek der prinsen Barbarini gekocht. Deze verzameling, die zeer kostbare handschriften bevat, is aan gelegd onder Paus Urbanus VIII, die een Barbarini was. In het Vaticaan zal een bijzonder lokaal worden ingericht, dat den naam zal dragen van „Barbarini-biblio- theek." FRAIVKRIJK. Raar logement. Twee Parijsche agenten wandelden in de Champs Elysées, bij avond. Het was al niet vroeg meer en het was stil. Plotse ling zagen ze, dat een man klom in een boom. Toen zij stonden onder den boom, zagen zij niets meer van den man. Zij riepen hem aan, geen antwoord volgde. Hadden ze wellicht een schaduw gezien Even hebden zij getwijfeld, toen heeft de een een ladder gehaald. Met die ladder ging hij naar boven en toen, ja, daar zag hij een gevaarte, 't Bewoog. het gaf ten slotte antwoord. Uit den boom kwam een kolonel, weliswaar in burger- kleeding, weliswaar een Venezolaansche, maar een echte kolonel toch, ex-adjudant van generaal Castro: kolonel Rosario Paz, op wiens hoofd een prijs gesteld is, en die nu, na nog net bijtijds uit zijn land ge snapt te zijn, voor dat hoofd geen andere legerstede meer wist te vinden, dan in een hangmat, welke hij aan twee takken had gehangen in een boom van de Champs Elysées. De kolonel is, na de noodige explicaties ten politiekantore, zijns weegs kunnen gaan, mits belovende, voortaan een ander logies te zoeken. dat doen riep zij uit, terwijl zij het blad las en het toen krampachtig tegen hare borst drukte. «Begreep hij niet, dat hij mij geen grooter onrecht kon aandoen?'' En toen, terwijl haar vrouwelijk hart eindelijk bezweek voor den krachtigen hartstocht, waaraan zij zoo lang weerstand had geboden, zeide zij met eene stem, welker gemengde verrukking en vastbera denheid mij zelfs nu nog in de ooren klinkt «En zal zoo iets, zoo iets, dat slechts nietige geldelijke belangen betreft, den afgrond overbruggen, die u en mij scheidt Zal het geven of verkrijgen van een vermogen de eeuwige vereeniging van twee menschen noodig maken, over wier leven een heiliger invloed en verhevener hoop heeft gestraald Neen, neen, bij den glimlach, waarmede uw stervende vader mij aan zijne borst trok, liefde alleen, met de hoop en ver trouwen, die zij geeft, zal de band zijn, die ons vereenigt, en van de twee geschei den werelden waar wij staan, een gemeen- schappelijken grond maken, waar wij el kaar kunnen ontmoeten en gelukkig zijn." En met een enkel gebaar scheurde zij het testament, dat zij in de hand hield, in stukken, en zonk, blozend, met de verhe- venste vreugde eener vrouw in de armen, die uitgestrekt waren om haar te ont vangen. Ik was tegenwoordig bij de bruidspartij, die te hunner eer door de Gravin te Mirac in hare elegante vertrekken in het Wind- sorhotel gegeven werd. Nooit heb ik een

Zelandia | 1902 | | pagina 1