Binnenland. Provinciaal Nieuws. deze zorgvuldig in zijn zak wegborg. Toen de Keizer hem vroeg waarom hij de si gaar niet opstak, antwoordde de man, dat hij hem als aandenken bewaren wil de. Waarop de Keizer hem een tweede si gaar gaf om op te rooken. Deze sigarenroyaliteit heeft de Keizer bij de laatste legeroefeningen op ruime schaal toegepast en telkens reikte de Kei zer zijn koker aan schildwachten, uitkij ken en andere soldaten, met wien hij een praatje aanknoopte. Deze Keizerlijke sigaren, aldus in de wandeling gekomen, worden beschreven als van een dik model en langer dan een gewone sigaar; zij worden alleen voor Kei zerlijk gebruik gemaakt en worden niet in den handel gebracht. FRANKRIJK. Martinique. Uit de brieven te Parijs ontvangen van het eiland Martinique valt op te merken, dat men den lsten te Fort-de-France nog geen geheel overzicht over den omvang van den ramp kon hebben. De nieuw ge kozen afgevaardigde voor Martinique Clé ment zijn voorganger kwam bij de ramp van Saint Pierre om het leven ontving o. m. een brief waarin het aan tal dooden op 2500, wordt geschat en dat der gewonden op 15.000, waarvan slechts de helft in het leven zou kunnen blijven. Ook ontving hij een schrijven van den burgemeester van Fort-de-France, Sévère, die als het wenschelijkste noemt, dat een lijn worde getrokken van Le Carbet naar Le Lorrain en dat alles wat noordelijk daaraan is gelegen, wordt opgegeven. De ongelukkigen die naar het zuiden vluchten, zouden moeten worden gebruikt om straat- en spoorwegen aan te leggen en misschien een nieuwe haven te bou wen in plaats van die van Saint Pierre; Le Frapois zou daarvoor de gunstige plaats zijn. De burgemeester ziet echter met zorg aankomen, dat de vluchtelingen de arbei ders uit het zuiden van het eiland con currentie zullen aandoen het land is reeds zwaar genoeg beproefd om nog een crisis in de arbeidsloonen te kunnen ver dragen. De afgevaardigde Clément zal in de Ka mer de noodige credieten aanvragen om Martinique volgens de aanwijzingen in den brief te reorganiseeren. BELGIË l)oo(l der Koningin Per bulletin meldden wij reeds Zater dagochtend den dood van de Koningin der Belgen. Niet onvoorzien, maar toch onverwacht is de Koningin Vrijdagavond ten half acht te Spa overleden. Onverwacht, omdat de laatste berichten geenszins ongunstig luid den en de toestand van H. M. dan ook zóó was, dat zij in de laatste dagen ge regeld voedsel tot zich kon nemen. De omstandigheden van het overlijden bewij zen trouwens hoe onverwacht de slag nog kwam. H. M. zat aan tafel en gebruikte een lichten maaltijd, toen zij zich plotseling ongesteld gevoelde en het bewustzijn ver loor. Onmiddellijk werd een geneesheer ontboden, toen deze kwam, was de vorst in echter reeds bezweken aan een acute hartcrisis. De deken van Spa, de Zeereerw. heer baron Lafontaine, kon nog juist bijtijds de stervende bereiken om haar het H. Oliesel toe te dienen. Baron Goffinet en barones Fierlant wa ren bij de Koningin en seinden onmidde- lijk naar den koning te Bagnéres Luchon en aan de overige leden van het vorste lijk huis, van wie niemand aanwezig was. De minister-president kwam Zaterdag om de doodakte te teekenen. Zoodra het bericht van het overlijden bekend werd, liep een groote menigte voor het paleis te hoop, die de gebeurte nis besprak. De Brusselsche bladen zijn met een rouwrand verschenen en wijden lange, treffende artikelen aan de koningin. In den Brusselschen schouwburg de la Monnaie werd de voorstelling van Hamlet, op het vernemen van het bericht plotse ling afgebroken. Hamlet had juist de stro fe gezongen; ,,En entendant eet exécra- ble eveu toen de rigisseur, in naam der directie de mededeeling van het overlijden van H. M. kwam doen. Daarop viel het gordijn, en de bezoekers verwijderden zich in die sombere stem ming van de menigte, die steeds is waar te nemen als een ramp het volk treft. De koningin is nimmer op den voor grond getreden in haar land. Zij was een voudig, streng en hechtte zeer veel aan do lichamelijke opvoeding harer kinderen. Zij was een vijandin van de steden en de modes, bijna altijd was zij buiten. Haar godsvrucht was overeenkomstig haar geheele wezen zonder uiterlijk ver- loon en praal maar regelmatig, solied en blijvend, haar liefdadigheid wijs en ruim. Zij had het woord begrepen van het Evan gelie Als ge almoezen geeft, dat uwe linkerhand niet wete, wat uwe rechter doet. Op het laatst van haar leven was zij zeer zenuwachtig en kwaaddenkend ge worden, haar karakter werd lastig. Geen wonder, haar pad, hoewel dat eener vor stinne, was niet steeds met rozen be strooid. België zal om haar diep treuren, het verloor eene vorstin die goed was en lief had haar land. Marie Henriette, koningin der Belgen, was de jongste dochter van aartshertog Joseph van Oostenrijk, een oud-oom van Franz Joseph. Zij was geboren te Schön- brunn den 23n Augustus 1836 en trad 22 Augustus 1853 in het huwelijk met Leo pold II, destijds hertog van Brabant en kroonprins van België. Zij schonk haar echtgenoot een zoon, die zeer jong stierf, en drie dochters, van wie de oudste, prin ses Louise, gehuwd met prins Philips van Saksen-Coburg-Gotha, veel van zich heeft doen spreken en de tweede, prinses Ste phanie, bekend is geworden door het ge heimzinnig uiteinde van haar gemaal, den Oostenrijkse hen kroonprins Rudolf. De derde dochter, prinses Clementine is on gehuwd gebleven. Antwerpen en «Ie Generaals. De Boerengeneraals zijn te Antwerpen op schitterende wijze ontvangen. Aan het station had het comité van ontvangst al moeite tot hen door te dringen, doch nog geestdriftiger was de ontvangst in de stad. »Geen vorst," zegt het »Hbld. van Ant werpen" »heeft ooit in Antwerpen eene intrede gedaan, die in de verste verte kan vergeleken worden bij die van het roem volle drietal. De menigte schatten, die op den door tocht van den stoet verzameld stond, is onmogelijk. In de straten was het eene ware men- schenzee, waarboven hier en daar eene vlag uitsteekt. Op de De Keyserlei waren de vensters bezet met eene overtalrijke menigte en tot op de daken krioelde het van volk. Een juichkreet, zooals nog nooit er een door Antwerpen's straten weergalmde, be groette de generaals, toen zij zich buiten de statie vertoonden. En als een rollende donder zette zich die juichkreet voort en werd tot ver op de De Keyserlei herhaald. Bij de verschijning speelde de «Broeder band" het Transvaalsche Volkslied, dat door duizende stemmen werd meegezon gen. Het volk overrompelde de politie en het peloton soldatende generaals konden on mogelijk hun rijtuig bereiken en het duur de een heele tijd eer men ruimte had ge maakt. Eindelijk kon de stoet van maatschap pijen zich in beweging stellen. In het eerste rijtuig zat generaal Louis Botha met zijnen jongen zoon en twee co mité-leden, waaronder den heer Vander- ven. In 't tweede generaal de Wet met me vr. Ferreira, dochter van generaal de la Rey, de heeren van Kerckhoven-Donnez en M. G. Mertens. In het derde, generaal de la Rey, met mevr. Botha en twee comité-leden. In de twee volgende rijtuigen mej. H. Botha, leden van het gevolg en comité leden. De rijtuigen werden omringd door een kordon politieagenten. De geestdrift der bevolking was onbe schrijfelijk. Die ontelbare menigte riep on ophoudelijk »Leve de Boeren Op straat, uit de vensters, op de daken zag men enkel wuivende zakdoeken en hoeden. Op de De Keyserlei overrompelde de menigte andermaal de politie, die verplicht was de sabel te trekken om de rijtuigen vrij te houden. Men wilde met kracht en geweld de paarden ontspannen en allerwege wierp men bloemen in de rijtuigen der generaals. Het meest ovaties vond de Wet, wiens naam in Antwerpen ook boven alles po pulair is. Geen pen is bij machte de geestdrift te beschrijven, die de geestdrift bezielde. Aan de dwarsstraten stonden rijtuigen, trams en wagens tegen elkander gedrukt en boven op deze stond de menigte op el kaar gedrongen. Aan de meeste huizen op den doortocht wapperde de feestvlag. En zoo, te midden van een onbeschrij felijke ovatie bereikte de stoet de woning van den heer van Doosselaere in de Lan ge Nieuwstraat. Ontelbaar was het getal photografen op den doortocht. Generaal de Wet, die nooit kon gepakt worden door de Engelschen, is hier min stens honderdmaal gepakt. Men verkocht op den doortocht postkaar ten met de portretten der generaals. Minister v. Koloniën. De Haagsche correspondent van het Hbld. vernam, maar heeft zich nog niet kunnen vergewissen van de juistheid, dat de heer Sweerts de Landas, burgemeester van Arnhem, aangezocht is voor het Mi nisterie van Koloniën. Men zal zich herinneren, dat de heer S. d. L. een voormalig Indisch ambte naar, ook is genoemd bij de laatste vaca ture voor het Gouverneur-Generaalschap." I><» Tnriefwct. De Noordbrabanter verneemt uit goede bron, dat het wetsontwerp tot herziening van het tarief der invoerrechten weldra het Departement van Financiën zal ver laten, maar dat het niet in de Staten-Ge- neraal zal in behandeling komen, alvorens daarover eerst het gevoelen zal zijn inge wonnen van de Kamers van Koophandel. Nu dit bericht is openbaar gemaakt, meenen wij een kleine aanvulling daar van te mogen geven. Wij gelooven, dat het bericht in hoofd zaak nog niet volkomen juist is te noe men. Naar wij toch eveneens uit betrouw bare bron vernamen, zal niet het webont werp eerlang het Departement van Finan ciën verlaten, maar is het ontwerp- Tarief dat eerst in gereedheid moet gebracht worden, reeds zoover gevorderd dat het ten fine van advies naar een der andere Departementen verzonden werd. Rsb. Nationale militie. Prov. blad «o. 50 bevat een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij ter bepaling van het door de ge meenten dezer Provincie te dragen aandeel in de lichting, voor de nationale militie van 1903 worden samengevoegd de gemeen ten a. Burgh, Noordwelle en Ellemeet; b. Oudelande en 's Heer Abtskerke c. Osse- nisse en Hengstdijken d. Zuiddorpe en Overslag. De loting voor de lichting der natio nale militie van het jaar 1903 zal plaats hebben in de gemeenten en op dagen als hieronder zijn aangegeven Sluis Donderdag 16 October (gemeenten Sluis, Retranchement, Cadsand, Eede, St. Kruis en Aardenburg.) IJ z e n d ij k e Vrijdag 17 October ge meenten IJzendijke Biervliet, Schoondijke, Waterlandkerkje en Hoofdplaat.) Oostburg Zaterdag 18 October ge meenten Zuidzande, Groede, Breskens en Nieuwvliet.) Axel Dinsdag 21 October (gemeenten Axel, Westdorpe, Zuiddorpe-Overslag en Sas van Gent.) Hontenisse Woensdag 22 October (gemeenten Hontenisse, Ossenisse-Hengst- dijk, Boschkapelle en Stoppeldijk. Hulst Donderdag 23 October (gemeen ten Hulst, Olinge, Koewacht, Graauw en St. Jansteen.) Neuzen Vrijdag 24 October (gemeen ten Neuzen, Philippine, Zaamslag en Hoek.) V 1 i s s i n g e n Maandag 27 October (gemeenten Westkapelle, Ritthem, Oost en West-Souburg, Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke.) Vlissingen 28 October uitsluitend voor de gemeente Vlissingen. Men schrijft ons Verschillende suikerfabrikanten hebben met het oog op het ongunstige weder der laatste dagen, waardoor de groei der beet wortelen zeer belemmerd is, de termijnen van aflevering later gesteld dan in het contract bepaald was. De eerste aflevering van 2000 K. G. per gemet is thans bij de meeste fabrieken op 20 September bepaald. Bij de coöperatie ve suikerfabriek te Sas van Gent is ook de datum van aflevering later gesteld. In verband met de levcringsdagen zal de campagne aan die fabriek op 6 October beginnen. De Zuidhollandsche suikerfa briek, die in deze streken ook veel beet wortelen gecontracteerd heeft, zal met de campagne 10 October a. s. beginnen. ZUIDDORPE. Onze muziekanten, die Zondag heel vroolijk naar Stekene gingen, en daar flink de eer van Zuiddorpe hand haafden op de kiosk, hadden 's avonds een minder aangename ontmoeting. Toen zij 's avonds van het feest terug kwamen werden ze op de Koewacht ge- tracteerd op enkele steenworpen. De tuba kreeg een deuk, doch de muzi kanten hadden Goddank geen letsel. Het ware te hopen, dat de laffe daders bekend werden. AXEL. In onze gemeente schijnt 't dat de liefhebbers van baden niet erg ingeno men waren met 't badhuisje, staande, of liever gestaan hebbend, aan de z. g. Klei ne Kreek. Althans een of meer personen hebben het huisje met den grond gelijk gemaakt. De heeren P. Koster en L. Lamaitre zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks di recte belastingen. In de nabijheid van het gehucht Kijk uit onder deze gemeente had Vrijdagna middag een ernstig ongeluk plaats. De voerman J. Nacije alhier, die voor een nieuw aan te leggen weg keisteenen ver voerde, verplaatste onder het rijden de vracht, die blijkbaar voor zijn paard niet gemakkelijk lag. Na dit werk verricht te hebben sprong hij van de kar en viel, met het ongelukkig gevolg dat deze hem over het lijf ging. Zijne kameraden, die hem hoorden roe pen, kwamen terstond toegeloopen, om zoo noodig nog hulp le verleenen doch deze was niet meer noodig, want voor er iets kon worden gedaan, was Nacije reeds overleden. In onze gemeente zal dit jaar geen voorbereidend militair onderricht worden gegeven, wegens gebrek aan voldoende localiteit voor de oefeningen. TER NEUZEN, 20 Sept. Heden morgen gebeurde alhier een ongeluk dat naar om standigheden nog goed is afgeloopen. De werkman M. v. L., bezig met het graven van een put voor het verplaatsen van een telefoonpaal op de Heerengracht, kreeg door verschuiving een massa grond tegen het lichaam, waardoor hij met kracht- tegen de paal werd gestooten, met het ge volg dat hoofd en borst hevig is bezeerd en zijn lichaam gedeeltelijk werd bedol ven. De man werd bewusteloos in een brancard weggedragen. De kermis behoort weer tot het ver- ledene en is zonder noemenswaardige op stootjes of vechtpartijen geëindigd. De laatste dag van de kermis werd o. a. druk bezocht door personen uit de om streken, die ook voor een meerendeel tot het sluitingsuur vroolijk die plechtigheid meemaakten. De politie ontruimde om 12 uur alle za len en een half uur later was alles rustig. Naar men verneemt zijn grondborin gen tot het plaatsen van een kustbatterij in de Nieuw-Neuzenpolder geëindigd met gunstig resultaat. HULST. Maandagmiddag had in het logement «Het Bonte Hert" bij L. J. Brand alhier de aangekondigde publieke herver pachting plaats van de tollen aan 't Jager tje, de Zandberg en de Paal op den weg «HulstPaal" waarvoor respectievelijk geboden werden f 400 door A. A. d'Haens te Graauw, f 380 door P. J. Fransens te Graauw en f 720 door Désiré Stobbelaer te Graauw. De commissie van beheer en onderhoud van den weg verklaarde deze herverpach ting goed te keuren. Bij de verpachting acht dagen te voren, werd voor vermelde drie tollen slechts f 1270 geboden, zoodat de herverpachting eene vermeerdering aan wijst van f 230. Met den tol in de kom der gemeente Graauw verpacht voor f 320 zullen al de tollen nu per jaar opbrengen f 1820 tegen f 2100 gedurende de vorige pachttermijn. HULST. Maandag had de publieke aanbesteding plaats van kramwerken met onderhoud aan den Zeedijk van den Konin gin Emmapolder. Ingeleverd waren 5 biljetten n. 1. van A. Vermorken te Hontenisse voor de som van f 2695, A de waal te Lamswaarde voorf 2540, Abr. de Leeuw te 'sHeerarends- kerke voor f 2255; P. A. Warrens te Ossenisse voor f 2240 terwijl het minst werd ingeschreven door J. van Drongelen te Hoek voor de som van f 2198. De gun ning heeft niet onmiddelijk plaats gehad, doch is bepaald op a. s. Donderdag. HULST. Het Bestuur van het Fan faregezelschap Vlijt en Volharding" richt zich per circulaire tot hare con- trihuëerende leden en de inwoners in het algemeen, met uitnoodiging om aandeelen te nemen in eene rentelooze leening van f 450.- verdeeld in 100 aandeelen van f 4,50 aflosbaar te be ginnen in Mei 1904 in hoogstens 10 jaren met f 5 per aandeelwelke de vereeniging wenscht aan te gaan, on der garantie van de eigendommen van het gezelschap, daar zij in de noodzakelijkheid is gebracht groote en aanzienlijke kosten te moe ten maken, tot het in orde brengen van haar tooneelinrichting, daar beslo ten is dezelve geheel te hernieuwen en naar een beter sijsteem in te richten, zoo, dat de tooneelveranderingen vlug ger zullen kunnen geschieden en dat het geheele decoratief meer zal beant woorden aan de eischen die heden daags aan eene tooneelvoorstelling wor den gesteld. Het gezelschap bestaat thans 9 jaar en mag ook, naast hare zustervereeni- gingen, een sieraad voor de gemeente genoemd worden, terwijl reeds meer malen is gebleken dat het even goed reden van bestaan heeft als de andere gezelschappen, zoodat „Vlijt en Vol harding met recht op steun zal kun nen rekenen. ZAAMSLAG. Verleden week verloor de landbouwer de heer Abr. Dees Jacz. niet minder dan twee zijner beste paarden voor f 600 en f 525: verzekerd bij de onderlinge verzekeringsmaatschappij, in het voormalig V district van Zeeland. Naar wij vernemen zijn in de laatste dagen in het algemeen betrekkelijk veel sterfgevallen onder de paarden, meestal tengevolge van darmontstekingen, koud vuur enz naar men ons mededeelt meent men zulks ook al op rekening te moeten schrijven van het natte weder, daar er veel natte klavers enz gevoederd wor den. De landbouwer mag dezen winter ook wel nauwlettend toezien bij het voederen van stroo, opdat geen beschimmeld stroo in de kribbe kome. STOPPELDIJK. De geldleening groot f 17000 welke door het bestuur van den polder Stoppeldijk moest gesloten worden tot dekking der kosten voor het verharden van wegen, is in haar geheel toegewezen aan den heer Ls. van Waesberghe-Jans- sens te Hulst tegen eene rente van 3 s'jaars. HENGSTDIJK, 20 Sept. Er heeft zich bereids eene commissie gevormd, welke ook reeds vergaderd geeft, om het „in halen" van den nieuwen burgemeester fees telijk te doen plaats hebben. Daar men hier de kunst van feestvieren uitstekend verstaat, lijdt het geen twijfel op dit feest zal luisterrijk zijn en weer een recht vroo- lijken dag aan onze gemeente bezorgen. BOSCHKAPELLE, 21 Sept. Nu het le veren der beeten bijna aangebroken is, zijn schippers en dragers bezig een vaar geul in het Hellegat onder Zaamslag en Boschkapelle te maken. Deden ze dit niet, dan zou meu moeten laden aan de Schel de, waardoor de laders bijna een uur ver der van huis zouden zijn, aangezien het grootste deel onder deze gemeente woont, de schippers ook zoo gemakkelijk en rus tig niet lagen, en er heel wat minder zou geleverd worden, terwijl dan zeer ve le landbouwers dichter bij andere lever plaatsen zouden zijn. Dat dit uitdiepen echter telken jare lastiger wordt, laat zich begrijpen, daar de bodem in 't Hellegat zeer sterk aan slibt. Op vele akkers is men reeds bezig met het uitdoen der aardappelen, en hoe lan ger hoe meer blijkt het, dat het natte weer niet gunstig voor deze vrucht is ge weest. De gerooide perceelen zijn bedekt met aangestoken aardappels zoodat de op brengst nog geene middelmattige zal zijn. Het gevolg daarvan is dan ook de stij ging der prijzen. Voor de gewoue soorten wordt reeds f2 per 100 KG betaald, terwijl de zoogenaamde Rijsselaars reeds omstreeks f 3 gelden. De aardappels worden nu ook nauw keuriger opgezameld, dan anders het ge val is, zoodat de wintervoorraad bij behoef- tigen ook kleiner zal zijn. Deze sturen namelijk hunne kinderen of gaan ook zelf de achtergebleven aardappelen bijeen le zen, hetgeen nu natuurlijk minder zal op leveren dan bij een goed aardappeljaar. SAS VAN GENT. Een misplaatste grap? Zaterdag morgen stond met wit krijt op den muur van de school op manshoogte, de volgende vrij slecht geschreven mede deeling „Heden avond groot Vuurwerk bij Ch. Pauwels". 's Avonds gebeurde er ech ter niets. Intusschen waren alweer ver schillende mensehen ongerust gemaakt. De politie was natuurlijk verplicht extra nachtdienst te doen. Het is wel jammer dat zoo'n grappen(?)maker zijn laffe en laaghartige daad straffeloos heeft kun nen verrichten. De bouw der meelfabriek vordert goed. Er zijn al drie rijen ramen boven elkaar zichtbaar. Daar het heele front ge lijk wordt opgetrokken zal de fabriek grooter zijn dan voorheen en ook een flin ker aanzien hebben. Het maalvermogen zal evenwel niet grooter zijn. Wel is de inrichting zoo, dat later, zonder te moe ten verbouwen, enkel door bij plaatsing van eenige machines, (de maal-capaciteit kan verdubbeld worden. Van het aanvan kelijke plan om den stofmolen, of de z.g kuischerij, aan de overzijde van den weg te plaatsen is om verschillende redenen afgezien. De sluiswerken gaan gestadig voort. - Het terrejn lijkt wat beweging betreft op het emplacement van een middelmatig station, zoo rijden de twee lokomotieven met hunne zandwagens heen en weer. Nu zijn ruim 300 arbeiders op dat terrein, dat zich over een lengte van +3 kilome ter uitstrekt, werkzaam. NIEUW-NAMEN. Verleden Zaterdag zou Cornelis Lambrechts van Klein Meerdonck, de pannen van zijn huis wat gaan aanstrijken en afwitten. Daar ééne ladder te kort was om tot de kruin te geraken, klom hij met een tweede op het dak om die aan de on derste vast te maken, doch deze gleed uit, met het ongelukkig gevolg dat de man met de ladder in de handen van het dak op den grond viel. Zijn vrouw die zulks hoorde, kwam vérschrikt buiten geloopen en vond haar man kermend van pijn op den grond liggen. Met behulp der buren werd hij aanstonds op zijn bed gebracht, De dokter die intusschen geroepen was, verklaarde dat hij zich zeer erg bezeerd had aan armen en beenen, doch hoopte dat zulks geen ernstige gevolgen zou hebben. Cornelis zal voortaan dat werk van een metselaar laten doen. St. KRUIS. Een zoon van den landbou wer de B. onder deze gemeente, die Zon dagmorgen een geweer wilde afschieten dat reeds eenige wekengeladen was, had het ongeluk, dat het geweer uit een sprong, met het treurig gevolg, dat hem een paar vingers en een gedeelte van den duim der linkerhand werden afgerukt en hij voor zijn leven verminkt zal blijven. Dadelijk werd ingespannen en naar I)r. de Glopper in Aardenburg gereden, die heelkundige hulp verleende. Naar men zegt, was het geweer een zoogenaamd oud piston-geweer dat door een dorpssmid was vermaakt tot een ach terlader.

Zelandia | 1902 | | pagina 2