Binnenland. Provinciaal Nieuws. EEDE. Woensdag 11. maakten een 50tal leerlingen van de openbare school alhier, onder geleide van een onderwij zer en een onderwijzeres, benevens nog enkele bezorgde huismoeders, in twee camions een uitstapje naar Heijst. Goed voorzien van de voor school kinderen onmisbare boterhammen, toog men op reis, waar reeds spoedig de D.sche zanglust ontwaakte, en waarbij weldra bleek, dat er zich werkelijk zo nen onder bevonden van de bekende „grenszangers." Dat het jonge volkje zich op reis goed geamuseerd had, bleek ook nog bij te rugkomst door Aardenburg. Uit volle borst en al dansende voor zooveel zulks op den bodem der camion moge lijk was zongen de reizigers het „lang zal hij leven." Een woord van lof voor hunne bemoei ingen in deze, mag het onderwijzend personeel niet worden onthouden. AARDENBURG, 18 Sept. Wederom aan de katholieken feest vieren. Op insdag 14 October herinneren zij het 25-jarig bestaan der R. K. Meisjesschool. Gaarne willen zij dien dag hunne dank baarheid betoonen aan de eerw. zusters van het moeder-klooster te Dongen, die 25 jaren met onvermoeiden ijver aan het hoofd dier parochiale school staan. Plechtig zal dien dag ook de nieuwe school ingezegend worden door den Z. Eerw. heer P. Verhoeven, Deken te IJzendijke. AARDENBURG. Met ingang van 1 October a. s. is van hier naar Harlin- gen verplaatst, de heer H. L. J. N. Du- four, sedert bijna twee jaar Inspecteur bij 's Rijksbelastingen alhier. Zeer velen in dit gedeelte van Zeeuwsch Vlaanderen zien slechts noode genoem den heer heen gaan. Als humaan mensch, stipt ambte naar, minzaam in den omgang, was de heer Dufour ten allen tijde en voor iedereen toegankelijk en immer bereid zijn medeburgers raad te geven. Dat het Z. WelEdelgestr. op zijn nieuwe standplaats moge welgaan is onze wensch, waarbij vele burgers van Zeeuwsch Vlaanderens westelijk deel zich zullen aansluiten. Binnenkort zal onze Zeer Eerw. pastoor een katholieke leesbibliotheek openen, om aan zijne parochianen goe de lectuur te verschaffen. Landbouw. Zij heette eerst de beklagenswaardige vrouw, die wegkwijnde van verdriet over haar liuhtzinnigen man FRANKRIJK. Aullène. Die naam moet worden onthouden, zegt 't Centr. Aullène in de toekomst zal ieder school kind weten, wat het is, maar thans is misschien een kleine toelichting nog nuo- dig Aullène is een plaats, een stad of dorp op Corsica. Deze plaats heeft twee vroede vaderen, wat op zichzelf niets bi- zonders is, maar deze vaderen zijn de vroedste, dewelke ooit een gemeente be stuurden. Zij hebben het middel gevonden om Frankrijk te redden. Op aansporen van de plaatselijke afdee- ling van het «Verbond voor de Rechten van den Mensch," hebben d# burgemees ter, de meerderheid van gemeenteraadsle den en huisvaders van Aullène op Corsica een verzoekschrift gericht aan den minis ter van Eeredienst, in dezer voege: Wij ondergeteekenden, burgemeester, gemeenteraadsleden en ingezetenen van de gemeente Aullène in het district Sar- tène op Corsica, hebben de eer, den heer minister van Binnenlandsche Zaken en van Eeredienst dringend te verzoeken, de «betrekking" van Katholiek geestelij ke te Aullène op te heffen en daarvoor die van een Protestantschen predikant in de plaats te stellen. Wij gaan van de volgende overwegin gen uit lo. De leer der Roomsche Kerk is in strijd met de rede en het gezonde menschenverstand2o. wij, onze vrou wen en kinderen, verwerpen die leer en bezoeken daarom het Katholieke Gods huis niet meer; 3o. de leer van het Pro testantisme bevredigt onze godsdienstige behoeften. Wij hebben het vaste vertrouwen, dat de heer minister aan ons verlangen zal voldoen, en in die verwachting hebben wij de eer den heer minister de verze kering te geven van onze hoogste ach ting voorde republikeinsche instellingen en onze trouw daaraan. Niet waar, verdient de naam Aullène niet te worden onthouden als van een brandpunt van verlichting, vraagt 't blad. Zelfs de kinderen zijn daar al verheven boven de katholieke waarheid. Alleen zouden zij de wereld nog één genoegen kunnen doen. Zij spreken van «cfe leer van het protes tantisme." Welnu, zouden ze niet eens zoo goed willen zijn, teverklaren, wat nu eigenlijk de leer der protestanten is? On der welke omschrijving alle leerstellingen van orthodoxen en modernen, van Luthe ranen en Calvinisten, van Heilssoldaten en Wederdoopers kunnen worden saamgevat? Dan zou Aullène in waarheid onsterfelijk worden. We wett-n nu, wat ze niet ge- lowen, dan zouden we ook weten wat ze wel gelooven. Jaurés, de bekende socialistische leider, heeft het verkorven. Hij heeft naar aan leiding van het Italiaansch socialistencon gres een brief geschreven aan een Itali aansch partijgenoot en daarin gezegd, dat het Drievoudig Verbond een noodzakelijk tegenwicht was tegen het Fransche Chauvinisme. Eerst ontstaken de nationalisten in toorn, maar spoedig volgden ook bladen als de Temps, die wel minder luidruchtig, maar toch niet minder oprecht hun vaderland liefhebben en stelden den hoofdredacteur der Petite Rèpublique de vraag, deze uitdruk king toe te lichten of te herroepen. Maar de Petite Rèpublique zwijgt. Kunierverkiezing Amsterdam IX. In het 9e district te Amsterdam heeft gisteren de herstemming plaats gehad voor lid der 2e Kamer tusschen de heeren Bij- leveld, anti-revol. en mr. Troelstra, soc.- demokr. Het was een heftige strijd. De uitslag is, dat gekozen werd de heer Bijleveld, met 3330, terwijl op mr. Troelstra 3231 stemmen werden uitgebracht. Eerste Kamer. De Eerste Kamer hield gisteren een zit- tinkje, dat zich tot de gewone aanvangs- formaliteiten bepaalde. Heden begon de Kamer hare eigenlijke werkzaamheden. Alvorens het ontworpen adres van antwoord op de Troonrede werd goedgekeurd, vroeg de heer Van Zinnicq Bergmann nadere inlichtingen omtrent de verhouding van ons land tot andere Rij ken. Minister Melvil van Lynden ant woordde, dat inderdaad de vriendschaps betrekkingen onveranderd waren geble ven, daar er noch toenadering noch ver wijdering had plaats gehad, en daarop werd het adres goedgekeurd. Tweede Knmcr. H. M. de Koningin heeft baron Mackay herbenoemd tot voorzitter der Tweede Ka mer. 1 Gisterenochtend werd hij door den voor zitter, den nestor Van Alphen, als zooda nig in de Kamerzitting geëinstalleerd, waarna de afgevaardigde voor Ommen weer op zijn bankje plaats nam. Daarop hield de heer Mackay de ge bruikelijke speech van ambtsaanvaarding, waarin hij de leden vooral aanspoorde tot beknoptheid in de discussiën. Die is wél noodig bij het breede werk program, dat hun in de Troonrede is voor gelegd. De heer Mackay wist in zijn antwoord den goeden toon te treffen. Hij lokte zelfs een bravo uit van den heer Schaper bij zijn aansporing tot de leden om hun welsprekendheid een beetje in te perken. De troonrede was daartoe zijns inziens een zachte vermaning. Wilde men tot stand brengen wat daarin is toegezegd, dan voor al diende men bij de debatten steeds ge dachtig te zijn het «hora ruit" de tijd snelt voort. Het eerste werk van den nieuwen pre sident was de installatie van den heer Dolk, die door zijn medeleden welwillend werd begroet. De Kamer ging dan uiteen tot het aanhooren der Millioenenrede. Door den minister van Financiën werd gisteren de Staatsbegrooting voor 1903 aan geboden. De minister hield daarbij een rede, waarin o.a. werd medegedeeld, dat het dienstjaar 1901 waarschijnlijk geen rekeningtekort zal aanwijzen. Er valt een overschot te becijferen van f 144.501.55. Het dienstjaar 1902 zal belangrijk min der goede uitkomsten geven. Het eindcij fer voor de uitgaven, oorspronkelijk vast gesteld op f 167,333,726.22'/. is sinds met ruim 27. ton verhoogd, terwijl voorts sup- pletoire begrootingswetten 'zijn ingediend tot een totaal van f774.334. De middelen hebben echter in de 8 maanden van het loopende jaar f 3,460,000 meer opgebracht dan in hetzelfde tijdvak van 1901. Voor 1903 zijn de middelen geraamd op f 138,801,715 (gewone) en f 17,702,545 de overige, totaal f 156,504,260 en de uitga ven op f 164.574.169.94zoodat het te kortberekend wordt op f 8.069.909.94'/.. De minister zal voorstellen den accijns op het gedistilleerd te verhoogen van f 63 op f 70 per H.L. en de wet op de ver mogensbelasting te herzien. In de namiddagvergadering is het de finitief ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede ter tafel gebracht. De openbare discussie is bepaald op a.s. Dinsdag 's mor- 11 uur. Na afdoening van het adres van antwoord zal de eindstemming over de Beroepswet gehouden worden. StiilternceiJiiH. Het hoofdbestuur der Groninger Mij van Landbouw en Nijverheid heeft besloten, een adres op te zenden aan de ministers van Buitenlandsche Zaken, Financiën, Waterstraat, Handel en Nijverheid eu van Koloniën, waarin verzocht wordt, te wil len bevorderen, dat wetsvoorstellen worden ingediend: a. tot belangrijke verlaging van den suikeraccijns; b. tot heffing van eene, zoo spoedig mogelijk in te voeren, surtaxe, als bedoeld bij art. 3 der suiker- conventies. De N. C. kan mededeelen, dat het gerucht betreffende het optreden van den heer Idenburg, lid der Tweede Kamer voor het district Gouda, als minister van koloniën, meer en meer zekerheid krijgt. Men schrijft ons: De stand der suikerbieten is lang zoo gunstig niet als het vorige jaar, wat zeker vooral aan gebrek aan de noodige warmte moet toegeschreven worden. Volgens sommige contracten moest reeds thans 2000 a 3000 K.G per gemet geleverd worden, doch de leveringstijd is, met het oog op de geringe ontwikkeling van de biet, uitgesteld tot 28 Sept. Ook het bestuur der Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent heeft besloten de datums van levering later te stellen, dan zij in het reglement bepaald zijn. Thans moet vóór 30 Sept. */io deel en tusschen 30 Sept. en 30 Oct. deel van de te leveren hoeveelheid worden aangevoerd, terwijl vóór 25 Oct', niet meer dan de helft en vóór 30 Oct. niet meer dan van kwantum mag geleverd worden. De cam pagne zal op 6 October een aanvang ne men. ZUIDDORPE. Uit Roosendaal meldt men ons, dat zich voor de betrekking van hoofd der school aldaar 45 sollicitanten hebben aangemeld. Onder deze bevindt zich ook de heer Karstel, hoofd der school alhier. Een inwoner dezer gemeente die Maandag avond van de Overslagsche ker mis per fiets huiswaarts keerde, onderweg nog een pintje willende pakken, had zijn fiets aan de deur eener herberg laten staan. Zijne reis willende vervolgen bleek hem dat de fiets getrouw aan het devies «hard gaat ie" reeds vertrokken was. Het vermoeden van den eigenaar dat de fiets die nog slechts een kort oogenblik kon weggekaapt zijn, spoedig weder in zijn bezit zoude, zijn bleek waarheid. De fiets rijder heeft n.l. zulke lange beenen dat niemand meer in den omtrek deszelfs fiets berijden kan. Men vondt hem dan ook op den openbaren weg terug met de noodige werktuigen, waaruit dan duidelijk bleek dat men getracht had 't zadel lager te brengen doch door de komst van den eige naar het werk moest staken en de fiets laten liggen. HONTENISSE. Zijn het de voorboden van den naderenden winter? Hedenmor gen zagen wij twee vluchten met vries ganzen overvliegen, hetgeen zeer vroeg is voor het seizoen doch volstrekt niet te verwonderen, gezien het gure zomer(?)we- der, waarmede wij sinds maanden zoo goed bedeeld zijn geweest. TERNEUZEN. 18 Sept. Gisteren na middag had er een droevig ongeluk plaats. Het 11 jarig dochtertje van een voerman werkzaam aan de nieuwe sluiswerken al hier, bezig zijnde met het spoelen van waschgoed in het kanaal tegenover het station gleed onderuit en is jammerlijk verdronken. Het lijkje is reeds gevonden. TERNEUZEN. Met ingang van 16 Oc tober is de commies der posterijen 2ekl. S. Gaanderse verplaatst van het postkantoor Amsterdam naar het post- en telegraaf kantoor alhier. BOSCHKAPELLE, 18 Sept. Voorzeker mag de af'geloopen zomer geen gunstige tijd voor den landbouwer genoemd wor den. 't Was steeds regen en -Tog eens regen, zoodat van een goeden, górègëlden oogst geen sprake kan geweest zijn. Wat de opbrengst betreft, is er echter geen bijzondere reden tot klagen. Wel bleven heel wat erwten op het land lig gen, doch het gedorschte gaf een tamelijk goed beschot; ook gerst en tarwe kwa men nog al wel binnen, al had het stroo soms heel wat geleden haver alleen liet meer te wenschen overvele hokken wa ren op 't laatst geschoten, wijl men ze niet binnen durfde halen, omdat ze niet goed droog waren. Wat de voornaamste late vrucht, de beeten betreft, deze staan er nogal goed bij, en mocht het warm en droog willen worden, dan kunnen zij een goed beschot opleveren, te meer wijl de leveringstijd door de fabrikanten verlengd is. Dit gunstige weder is vooral te wen schen voor den arbeider. Deze rekent 's zomers op een week van 6 dagen, het geen langen tijd niet het geval is geweest, verre van daar. En daar hij aan de bee ten een flink daggeld kan verdienen, zou hij de schade van den natten zomer eenig- zins kunnen inhalen. LAMSWAARDE, 16 Sept. Heden had alhier, onder een grooten toeloop van ge- loovigen, wederom de plechtige viering van het St. Gornelius-feest plaats. Feestelijk klokgelui den avond te voren verkondigde den geloovigen over dijken en dalen dat het hoogtij van Cornelius weer een aanvang ging nemen. Als het weder nu maar eens bij uitzondering gun stig was, zoo verzuchtten de parochianen tot elkander, wat zou het eens te meer een heerlijken dag voor Lamswaarde ge ven. Want de Lamswaardenaars verwachtten van heinde en verre familieleden en vrien den om met hen het feest van hun groo ten Heilige te vieren, den patroon tegen vallende ziekte, jicht, kinkhoest en alle soort van zenuwkwalen, den beschermer vooral der jeugd. Ende de dag kwam, en de familieleden en vrienden kwamen, maar, eilasy 1 niet alzoo het gewenschte weder. Triestige lucht des ochtends, vochtig, druilerig weder, eindelijk regen, koude, morsige regen, regen overal. «O land van mist en regen dit woord van den dichter schijnt vooral voor onze dagen en onze streken gezegd. Én des ondanks togen parochianen en familieleden en vrienden ter kerke, in grooten getalle ter kerke; want zelfs ver re uit den vreemde zijn deze laatsten ge komen en met ieder jaar neemt de devo tie des Heiligen machtig toe. En zij dra gen op de armen of leiden aan de hand de lieve kleinen, de dreumesjes, die prat op hunne mooiste kleedij, het uitgieren van louter pret of hun lang onderdrukt en on bekend leed plotseling op onbedarelijke wijze ten gehoore brengen. We zijn in de kerk gekomen. Wat een schouwspel Wat een gevoel van verba zing moet zich meester maken, vooral van den vreemdeling, die het gebouw sinds eenigen tijd niet bezocht, bij het aanschou wen van de luisterrijke verfraaiing, de algeheele metamorphose mag ik zeggen, die het sinds dien he; ft ondergaan. Ik kon hier eene opsomming wagen, en niets wel sprekender dan cijfers, doch komt ziet en oordeelt lntusschen op gevaar af de nederige ge voelens te kwetsen van hem, aan wien wij dit alles te danken hebben - a tout seigneur tout honneur Hulde aan den energieken man die deze grootsche werken in een tijdvak van niet meer dan vijf jaren heeft tot stand ge bracht, ons eeresaluut den ijvervollen pries ter, wien niets te veel is wanneer het de eer geldt van God, den luister van Zijn Huis en het heil der zielen, onzen bemin den Herder de tol onzer hooge bewonde ring en diep gevoelde dankbaarheid 't Is waar, ik wilde eene beschrijving geven van het feest van Cornelius, den pa troon onzer parochie. Klokke half tien, zoo luidde de afkon diging, zou de plechtige H. Mis plaats hebben. Daar treden de priesters naar vuren, als celebrant de Zeer Eerw. Heer Pastoor der parochie, terwijl hem terzijde staan respec tievelijk als diaken en subdiaken de WelE. H. H van Loos en van Jole, de eerste kapelaan te Groenendijk, de laatste professor a/h Seminaire Ypelaar. Als cae- remoniarius merkten we verder op den WelE. heer Van Aken kapelaan te Nieuw- Namen terwijl fungeerden als thurifera- rius en acolythen de WelE. H. Durinks, kapelaan te Stoppeldijk, de WelE. H. H. Fruijtier en Buijsrogge, beiden theologanten van het Seminaire. Het koor, onder de kranige directie van den heer Van der Poel voerde op verdienstelijke wijze de mis van Singerbergen uit. De Corneliuskapel was dit jaar voor het eerst geopend. Wat zag zij er lief en keu rig uit de nieuwgebouwde kapel Hoe net geschilderd En daar midden tusschen rijen van kaarsen van groen en van bloe men, prijkt hoog het beeld van den H. Cor nelius, rustig en kalm als dat van den be woner des hemels, zijne weldaden uitsprei dend aan hen die er om vragen. Het ge heel is weder geflankeerd door twee nieuwe kunstig bewerkte lusters uit het gunstig bekend atelier van den heer Billot Grossé te Brussel. De Corneliuskapel is door een sierlijk hek van het schip der kerk afge sloten. En daarvoren, geheel den dag door eene aandachtig, eerbiedig biddende menigte, vertrouwvol op blikkend tot den grooten patroon, versterkt, bemoedigd door het heer lijk tafereel, dat zich op het vlak boven de kapel voor hunne oogen ontrolt. Want o nieuwe verrassing een paar dagen ge leden is daar een prachtig magnifiek ta bleau aangebracht Salustia, een heiden- sche vrouwe, wordt door den H. Cornelius plotseling van hare lamheid genezen en met heur hof tot het ware geloof bekeerd, een schilderstuk door conceptie en uitvoe ring den hoogbegaafden schilder, de heer van Doremalen te Antwerpen waardig, onzer kerk een blijvend sieraad. Des middags, om 2 ure, hadden de plech tige vespers en het H. Lof plaats, gezongen door den Zeer Eerw. Heer Pastoor, met assisteutie van de WelE. H. H. Billot en Buijsrogge, resp. kapelaan te Graauw en Ter Neuzen. De dag werd besloten met de uitvoering van eenige gelukkige num mers van de fanfare «Vrijheid Eendracht" die zij niet zonder talent op het kiosk ten gehoore bracht. En daarmede was de Corneliusdag ge ëindigd en zijn octaaf begonnen. En daar mede had de parochie Lamswaarde een feest gevierd harer waardig, want, als naar gewoonte, geen enkele dissonant heeft met de tegelijkertijd invallen de kermis het heerlijk accoord verbroken. Moge nu de devotie tot den grooten H. Cornelius meer en meer in de harten der geloovigen worden verbreid en telken jare talrijker pelgrims tot zijn genadeoord doen stroomen, om aan de zegeningen en wel daden van de Heilige deelachtig te worden Dit is onze vurigste wensch. GRAAUW. De uitslag van de op Vrij dag j.l. gehouden stemming voor een lid van den Raad alhier, ter vervanging van den heer J. J. van Gassen, die tengevol ge van voortdurende ongesteldheid, als Raadslid er. Weihouder bedankt heeft is als volgt; van het aantal kiesgerechtigden, volgens de kiezerslijst 274, hebben 140 hunne stem uitgebracht. Er waren 8 bil jetten van onwaarde, zoodat de volstrekte meerderheid 67 was. De kandidaten P. A. van Campen en G. Verstraaten bekwamen respectievelijk 52 en 80 stemmen, zoodat de laatste als Raads lid verkozen is. WESTDORPE. Gisteren morgen om streeks 8 uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de schuur van Jac. Tal boom. De koeien waren juist van stal, toen men den brand ontdekte. Het overige vee, met uitzondering van 17 konijnen en eenige jonge duiven, kon nog bij tijds gered wor den. Door het spoedig aanrukken en flink optreden der brandweer, werden de na bijgelegen gebouwen gespaard. Alles was verzekerd. SAS VAN GENT. In de raadszitting van verleden Dinsdag is eene poli tie-ver ordening vastgesteld. Bravo! De campagne aan de coöperatieve Suikerfabriek zal 6 October aanvangen. Zooals men weet, werkt de fabriek van den heer Malotaux dit jaar niet. AARDENBURG. De heer G. A. Vor- sterman van Oijen wien dezer dagen een brief onder „Dienst" werd toegezonden, welke brief door den brievengaarder al hier was belast met het gewone port ad 3 cent 5 cent strafport, heeft, nadat door hem in het Weekblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen Westelijk deel over het ge valletje een ingezonden stuk is geschre ven en hij bij de bevoegde autoriteiten over een en ander zijn beklag had gedaan, de 5 cent strafport terug ontvangen. St. KRUIS. Zondag had alhier het con cert plaats, veertien dagen geleden uitge steld wegens het slechte weder. Ook nu was 't weerom vervelend nat en daaren boven nog killig weer, in 't geheel niet geschikt om in de open lucht naar eene muziek-uitvoering te staan luisteren. Om wille van ons muziekgezelschap als ook die van St. Laureijns en St. Marga- rithe die elk eenige nummers ten beste gaven op onze nette kiosk, was het in derdaad jammer, dat zoo weinig vreemde lingen dien namiddag een bezoek aan ons dorpke brachten. Troosten we ons intusschen met de ge dachte, dat ook in andere plaatsen het onverbiddelijke hemelwater heeft gestroomd en het niet alleen St. Kruis was, dat Zon dag in zijne verwachtingen werd teleur gesteld. IJZENDIJKE. Van het reeds meermalen besproken groepje vreemdelingen, bij Veld zicht, onder de gemeente IJzendijke ge kampeerd, zullen we waarschijnlijk spoe dig verlost zijn, daar reeds maatregelen zijn genomen om hen als gewone vreem delingen zonder middel van bestaan on der politiegeleide per spoor door ons land naar Duitschland uit te leiden. De autori teiten zijn het er evenwel nog niet over eens hoe het met hunne bezittingen gaan moet, waaronder ook een voertuig, daar krachtens art. 46 van het reglement op de spoorwegen wel het vervoer der perso nen gratis geschied, maar dat art. niet van zulke voorwerpen spreekt en het rijk daarvoor dus zou moeten betalen. Het is dringend té hopen dat de voorgenomen maatregelen spoedig worden uitgevoerd, opdat de politie weei tot haren gewonen dienst kunne terugkeeren en de grens bewoners niet meer in hoop en vrees be hoeven te leven. Onwaar is, volgens vertrouwbare in lichtingen, wat uit Zaamslag werd bericht dat de Noren zouden voorzien zijn van vergunningen van Nederlandsche politie autoriteiten om door ons land te trek ken. VLISSINGEN 16 Sept. Heden morgen omstreeks 5 uren had alhier op de Schel de een droevig ongeluk plaats. De Hollandsche zeeloods B. van Vlis- singeir, viel bij het overgaan van een stoomboot naar de sloep te water en ver dween in de diepte. De ongelukkige laat een weduwe met zos kinderen achter. Het lijk werd in den loop van den dag drijvende gevonden, nabij de buitenha ven. Het schijnt dat op last der regeering een onderzoek ingesteld wordt naar het aantal hectaren dat dit jaar met suikerbieten be zaaid is. Naar men meent zou zulks in verband staan met het aannemen der bekende Brusselsche conventie, de verlaging van den accijns en de invoering eener surtaxe.

Zelandia | 1902 | | pagina 2