VERPACHTING UITLOTING. DE TOLLEN Uit de hand te koop Uit België. Kerknieuws. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. 370ste Staatsloterij. Prijs van f 1000No. 1360 4214 14839 400: 6482 10818 15209 17128 200: 4462 8164 15043 100: 2026 2822 10974 Hoogwatergetij te Ter Neuzen DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 18 September 2. 2.16 Vrijpag 19 2.32 2.51 Zaterdag 20 3.7 3.26 Zondag 21 3.44 4.4 Maandag 22 4.22 4.44 Marktberichten. de prijzen per k°. Verkocht le qual. 2e qual. 3e qual. 26 ossen fr. 0,98 fr. 0,88 fr. 0,78 108 koeien 0, 0, 0,— 26 vaarzen 0,92 0,82 0,72 37 stieren 0,86 0,76 0,66 70 kalvers 1,15 1,05 0,95 schapen 0, 0, 0, Advertentiën. Heerenhoek en Heinkenszand zoek geraakt. De politie doet onderzoek. ZIERIKZEE. De gemeenteraad alhier heeft tot leeraar in de aardrijkskunde aan de hoogere burgerschool aldaar benoemd den heer J. Pot, doctorandus in de Neder- landsche letteren te Giessendam. Men schrijft ons In België blijft het vee, voornamelijk het slachtvee, nog altijd duur, vandaar dat door vele slagers en landbouwers in den laatsten tijd weer pogingen in het werk gesteld zijn om den minister van Landbouw te bewegen de grenzen open te zetten voor den invoer van Nederlandsch vee. Wij vernemen echter, dat de minister niet voornemens moet zijn vooreerst eeni- ge verandering te brengen in het tegen woordige stelsel van invoer van melkkoei en en slachtvee. SELZAETE. Toen Donderdagmiddag de bargeschipper W. uit Sas van Gent hier inklaarde, had hij geen aangifte gedaan van eenige kistjes sigaren, die in een bed verscholen waren. Dit werd door de dou anen ontdekt. Tegen een borgstelling van 1700 francs werd W. vrijgelaten. Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft aan den Zeereerw. heer J. van Mens eer vol ontslag verleend als pastoor te Woens- drecht en in diens plaats benoemd den Zeereerw. heer J. Middelaer. Een moordaanslag. Men meldt uit den Haag omtrent den door ons jl. Vrijdag onder telegrammen reeds gemelden moord aanslag In het gebouw van het kantongerecht op het Binnenhof, waar Vrijdag burgerlij ke terechtzitting werd gehouden, heeft des middags, omstreeks 12 uur, een moord aanslag plaats gehad, waaraan de bedreig de echter gelukkig wist te ontkomen. Het had reeds vóór den aanvang der zitting de aandacht getrokken dat eene Zeeuwsche vrouw, die zich in de gang op hield, niet goed gezind bleek tegen den zaakwaarnemer B., die voor den kanton rechter een zaak te behandelen had. Her haalde malen werd zij door ambtenaren van de griffie gewaarschuwd zich rustig te houden, wilde zij niet uit het gebouw verwijderd worden, ên vooralle zekerheid werd een politieagent gewaarschuwd, die dan ook in het gebouw kwam om een oogje op haar te houden. Tijdens de terechtzitting nam de vrouw plaats op de voor het publiek bestemde banken in de zaal. Toen de zaakwaar nemer B., na behandeling zijner zaak, de zaal verliet langs de voor de practizijns bestemde uitgangen, verliet de vrouw te gelijkertijd de zaal. Plotseling werden de in de zaal aanwezigen opgeschrikt door het knallen van een schot in de vestibule, en toen bleek dat de vrouw, op het oo- genblik dat B. in de vestibule verscheen, op hem was toegeloopen met een revolver in de hand. B. vluchtte ijlings de naar de griffie leidende trap op, maar tegelijk loste de vrouw een schot. Gelukkig miste zij en kwam de kogel terecht in een der muren langs_ den trap. Met de revolver omhoog gericht bleef zij toen beneden aan de trap even staan. Da delijk echter sloeg de compagnon van den heer B. het wapen neer, dat zij toen in haar zak stak. Het werd haar echter door de politie en de beambten van het kanton gerecht ontnomen. De agent arresteerde haar en bracht haar over naar het bureau aan de N. Haven. In d» vestibule weigerde de vrouw te zeggen wat haar tot deze daad bewogen had. Dat zou zij later wel voor de recht bank zeggen verklaarde zij. De vrouw is genaamd Nelly Lockerse en is 29 jaar oud. In hoogst overspannen toestand werd zij overgebracht naar het politiebureau waar, wegens hare opgewondenheid, van een verho jr door den commissaris, den heer Dietz, voorloopig geen sprake kon wezen. Volgens een algemeen gerucht zou vroe ger een zekere verhouding tusschen den zaakwaarnemer en de vrouw hebben be staan en moet de houding, welke hij daar na tegen haar aannam, haar tot de daad hebben geleid. Verschillende personen, die in het kan tongerecht-gebouw vertoefden verzekeren dat de zaakwaarnemer en de personen die hem vergezelden, zich onbehoorlijke uit drukkingen tegen de vrouw hebben ver oorloofd in het openbaar. Op de revolver werden nog vier scherpe patronen bevonden. Een stuk van den kogel werd teruggevonden in de wacht zaal, voor het publiek bestemd, grenzende aan de audiëntiezaal. Dit stuk is vermoe delijk bij het in aanraking komen van den kogel met den muur tot daar terugge sprongen. De dichter en de Shah. Door iemand uit het gevolg van den Shah werd de volgende anecdote verteld, die betrekking heeft op den grootvader van Mouzaffer-ed-Din. De vorst was eens geïnspireerd en maakte verzen, die hij den hofpoëet liet lezen, waarbij hij hem Verzocht eerlijk zijn meening over de litteraire waarde ervan te zeggen. Deze, geen hoveling zijnde, durfde, cri- tiek uit te oefenen, waardoor de Koning der Koningen weinig gesticht was. «Breng dien ezel naar den stal," riep de vorst uit, «leg hem vast naast zijn langoorige broeders." Het bevel werd uitgevoerd. De onge lukkige dichter bleef daar eenige weken. Toen vond de Shah, dat de les voldoen de was en gaf hem zijn vrijheid terug. Hij liet de dichter weer voor zich ver schijnen en las hem opnieuw een ge dicht voor. De dichter luisterde zonder iets te zeggen, toen stond hij op en liep haas tig heen. «Waar gaat ge heen P" vroeg de Shah. «Sire, ik ga naar den stal terug." De vorst lachtte hartelijk. Het ant woord had hem ontwapend. Amerihaansch. Het volgende vreemde verhaal komt natuurlijk uit het land, waar alle vreemde verhalen van daan komen Amerika. Een broeder van den politierechter, Travis reed met zijn familie op een mooi- en avond in de omstreken van Helena, de hoofdstad van Montana, toen plotse ling een gemaskerde roover met twee revolvers in de handen te voorschijn sprong en hem beval halt te houden. De roover inspecteerde de in het rij tuig zittenden en ontlastte hen van 24 dollars, benevens van ringen, broches en horloges. Daar hoort Travis plotseling het snor ren van een naderende electrische tram. HiJ meent reeds gered te zijn, maar de roover bleek iemand te zijn, die niet voor een kleintje vervaard is. Snel haalde hij een tweede masker te voorschijn, dat de uitgeplunderde pater familias voorkreeg en toen nu de tram naderbij kwam stond deze vermomd als een echte roover aan den weg. De echte roover stond op de rails, dreigde den machinist met zijn revolvers, waarop deze remde tot de tram stilstond. Bevende van angst moest nu de broe der van politie-rechter en roover tegen wil en dank, op het bevel van den ge wapende, de tram binnen, waar hij van alle reizigers geld en kostbaarheden in ontvangst nam. Daarna kon de tram weer verder rij den en goedkeurend nam de echte roo ver den buit van leerling in ontvangst. Nog waren de kwellingen van Travis niet ten einde de roover sprong op den bok zette met trotsch gebaar den rossinant in draf en liet de onthuste familie Travis staan eenige ureu van haar woonplaats verwijderd. De bewoners van Helena vinden het jammer dat dit avontuur niet den poli tie-rechter maar diens broeder over komen is. Het weer in September. Er heerscht geen eenstemigheid onder de profeten. Wij hebben de weervoorspellingen gehad van Falb, en gezien dat de werkelijkheid juist het omgekeerde bracht van hetgeen deze profeet ons had beloofd. Daarna kwam Capré, die tot nu toe tenminste heel wat gelukkiger was en deze maand met uit zondering van een gelegenheidsbuitje prachtig weer voorspelde. Maar nu is de derde profeet ^opgestaan, die voor deze maand minder aangenaam nieuws voorspelt. Het is de Oostenrijker Dr. Fallet, die profeteert, dat het van 918 September zeer droog zal zijn. De temperatuur stijgt eenigzins en bereikt 12 September een buitengewone hoogte. Die datum zal een dag zijn van onweer voor het Zuiden en het Westen van Europa en daarna daalt de temperatuur beneden de normale. De 17'1'1 September is een kritieke dag van den eersten rang. Van 19—24 September zal het overal een beetje regenen. Dan gaat de temperatuur plotseling in de hoogte, stijgt boven de normale en gaat daarna plotseling even ver weer naar beneden. Van 2330 September buitengewoon koud weer. De regens nemen langzamer hand toe en worden in de laatste dagen der maand algemeen, niet alleen in Duitschland, maar ook in Oostenrijk, Frankrijk en België! Precies dus het tegendeel van hetgeen Oapré heeft voorspeld, die mooi weer geeft behalve van 1118 September, die vol gens hem de slechtste dagen, volgens Fal let de mooiste dagen (zeer droog) zullen zijn V'on Wöllner. Onder Frederik den Groote van wien de bekende uitdrukking: „kranten mag niets in den weg worden gelegd" afstamt, was de Berlijnsche cen suur bizonder mild, om onder Frederik Willem II des te strenger gehandhaafd te worden. Het was voornamelijk minister Von Wöllner, die de censuur te baat nam om iedere gedachte, ieder flink gezegde in de kiem te smoren. De censor Cosmar heeft echter eens kans gezien den geduchten minister zelf een niet onaardige poets te bakken. Hij had aan de uitgave van een in Berlijn ver schenen vlugschrift, getiteld „Algemeene toestanden" zijn goedkeuring gehecht; het werkje maakte opgang en werd door jong en oud met het meeste genoegen gelezen. Aan het slot kwam echter de zin voor „Wee het land, welks ministers ezels zijn". In de drukte was het gevaarlijke vlug schrift aan Wöllner's aandacht ontsnapt en kwam hem eerst onder de oogen, toen gansch Berlijn reeds kennis van den in houd had genomen. Schuimbekkend van woede liet hij Cos- mar bij zich komen en voegde hem toe: „Heb ik u daarom tot censor benoemd? Zeg mij waarom gij de uitgave van dat werkje toegestaan hebt." „Zou het Uwer Excellentie aangenamer zijn geweest, luidde het kalme antwoord, wanneer ik had laten drukkenGelukkig land, welks ministers ezels zijn?" Von Wöllner bleef op die drieste vraag het antwoord schuldig en moest, inwen dig woedend, den vermetelen spreker on gestraft laten heengaan. De Engelschen bezig. Van de Scheve- ningsche bom 205, reeder L. Vrolijk, is door een stoomlogger een bericht overge bracht, dat een Engelsche stoomtrawler 40 netten met toebehooren van de haring vloot dezer bom heeft afgekapt. De bom is nu op de thuisreis. De schade bedraagt wel f 1500. Verduistering. De onderofficier H. van de 4e comp. 4e bat. 2e reg. infanterie, garnizoen houdende te 's Hertogenbosch, is, naar van daar gemeld wordt, in voor loopig arrest gesteld en zal zich wegens een beduidend tekort in de kantinekas, zich voor den krijgsraad hebben te ver antwoorden. Niet aangestoken. Op een grens- dorpje in het Noorden des lands trad de zer dagen een handelaar uit Winschoten een eenvoudige herberg binnen en bestelde een kop bouillon. De kasteleinsvrouw zag den vreemden be zoeker verwonderd aan; blijkbaar kendezij- dien vreemden drank niet. Zij wilde 't ech ter niet laten bemerken, en verontschuldigde zich zeer gevat met de woorden: „Dat vat heb wie nou juust niet ansloken, meneer!" Opening «Ier §taten-Generanl. DEN HAAG, 16 Sept. H. Majesteit de Koningin opende heden de Staten-Generaal gekleed in wit satijn met witte aigrette. Zij droeg het grootkruis van den Neder- landschen Leeuw over de borst. H. M. de Koningin Moeder droeg een zwart toi let met witten kant. Prins Hendrik was gekleed inde uniform van Schout-bij-nacht. Nadat H. M. de Troonrede had uitgespro ken, werd luid »Leve de Koningin" uitge roepen, gevolgd door een driewerf «Hoera De Troonretle. DEN HAAG, 16 Sept. Uit eene ernstige krankheid genadig hersteld en door de liefde, Mij betoond, te inniger aan Mijn volk verbonden, aldus begint de Troon rede, door H. M. de Koningin heden uit gesproken ben Ik in Uw midden ver schenen, om ook nu in persoon de nieuwe zitting der Kamers ie openen. De betrekkingen met de andere mo gendheden bleven, wat zij waren, want zij behielden een zeer vriendschappelijk ka rakter. De toestand van Handel en Nij verheid is bevredigend. De Landbouw heeft geen ongunstige uitkomsten opgele verd. Op arbeidsgebied blijft verbetering noodig. Onder de aangekondigde wetsontwer pen komen voor: de gedeeltelijke wijzi ging der Provinciale- en Gemeentewet; de meerdere vrijmaking van Hooger en Mid delbaar onderwijs; de beperking van den Vaccine-dwang; de meerdere ontwikke ling van het Hooger en Middelbaar Vak onderwijs; de pensioneering der bijzondere onderwijzers, en de weduwen van alle onderwijzers; de vervanging der arbeids wet; de regeling op het houden van lote rijen; op 't arbeids-contract; op het bewijs in burgerlijke zaken; de wet op 't nota risambt; de militaire strafrechtpleging; de afschaffing der Staatsloterij; de gedeeltelij ke herziening der personeele- en vermo gensbelasting; de nadere regeling van het suiker vraagstuk en de bankkwestie; de regeling van de Landbouw vertegenwoor diging, van het telefoon- en telegraafwe- zen; van het invoerrecht; van de bevloeïn- gen; van de opsporing van delfstoffen door den Staat. Verder bestaat het voornemen om den spoorwegaanleg in het Lawa-gebied van rijkswege te bevorderen. Er zal worden benoemd een staatscom missie om te komen tot betere aaneenscha keling van de verschillende deelen van Onderwijs. Hiermede verklaarde H. M. de zitting der Staten-Generaal geopend. 16 Sept. Heden werden benoemd tot voorzitters der afdeelingen de heeren Mi- chiels v. Verduynen, Schaepman, De Sa- vornin Lohman, Heemskerk en Travaglino; tot ondervoorzitters de heeren van Dedem, v. Alphen, Mutsaers, van Vlijmen en Seret DEN HAAG, 16 Sept. De Middagver gadering der Tweede Kamer werd heden gepresideerd door het oudste lid in jaren, de heer Van Alphen, die hulde bracht aan 't overleden lid, Conrad, en zijn dank uitsprak jegens God, dat na maanden van onrust en bange spanning H. M. de Konin gin heden geheel hersteld te midden der Staten-Generaal kon verschijnen (Bravos). Bij de nominatie voor 't voorzitterschap werd gekozen de eerste candidaat, baron Mackay de tweede candidaat was Jhr. Michiels van Verduynen de derde Jhr mr. Roëll. BRUSSEL, 14 September Het dagblad Le Soir bericht, dat de toestand der Ko ningin hopeloos is en men een noodlottig eind «spoedig heeft te duchten. Het is waarschijnlijk, dat de Koning zijn verblijf te Luchon zal bekorten om te Brussel te rug te keeren. 5de klasse. Trekking van 15 Sept. GETROKKEN PRIJZEN 15328 Hulst, 15 Sept. Middenprijs per 100 k°. Tarwe /"9,50, Rogge 6,50, Wintergerst /7,50, Zomergerst /"0,—, Haver 6,75 Erwten f 10,Paardenboonen 0,00, Dui- venboonen f 0,Witteboonen/ Brui- neboonen ƒ0,00, Boekweit /0,00, Lijnzaad ƒ00,00, Aardappels /2,50. Koolzaad per zak van 106 liters ƒ8,25. Boter per kilo ƒ1,30. Eieren per 26 stuks /"0,95. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 87 stuks hoornvee, 47 varkens, verkocht40 20 Schiedam, 15 Sept. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn /"91/* Per heet. ct., zonder fust en zonder de belas ting. Spoeling-commissie per ketel /"0,90. Rotterdam, 15 Sept. Ter veemarkt waren aangevoerd 202 vette runderen, 264 vette kalveren, 0 nuchtere kalveren, 2470 schapen of lammeren, 397 varkens, 0 big gen, 0 bokken. Koeien en ossen 25 tot 36 c., stieren tot c., kalveren 35 tot 47 c., scha pen 22 tot 28 c., lammeren 32 tot 35 c., varkens 23 tot 26 c. en lichte varkens voor export 21 a 23 c. per kilo. Rotterdam, 15 September. Buitenland- sche Granen kalm. Rogge, per 2100 kilos, 9 Pud 30/35 Nicolajaff, uit zeebaot, f 140 cont.; 9 Pud 20/25 Taganoz, 27 dezer gewacht, f 139; 9 Pud 20/25 Nicolajeff, stoomeud, f 135. Gerst, per 2000 kilos, 60/61 ko. Zwarte Zee f 115; en dito uit zeeboot f 111, f 112; 60/61 ko. dito uit stoomend f 110.50, f 111. Boekweitgrutten, per 2100 kilos, Petersb. Jadritza f 238, f 240. Mais, per 2000 kilos, Amerik. Eixed Sept. aflading f 146; Grove Donau f 137, f 140; grove Donau uit zeeboot f 136 f 137, grove Donau stoomend f 146, f 137; La Plata f 135 aan boord bezorgd; Odessa f 132, f 134. Binnenlandsche granen. Tarwe als voren. Jarige- per Heet. f 7.75 a 8.50, en per 100 kilo f 10 a f 10.50. Nieuwe- per heet. f7 f7.50 in de bete re soortenhet vorige moest per 100 kilo worden verkocht, en bracht zoodanig van f7.50 tot f 8.60 naar kwaliteit op. Rogge ging tot vorige prijzen vah de hand. Per heet. f 4.90 a f 5.50, ed uitge zochte daarboven. Gerst Winter lager, per 100 kilo f6.75 a f 7.36. Zomer- was weinig ter markt, en Chevalier- lager, per 100 kilo f 7.30 a f8. Haver ruim aangevoerd en wederom be duidend lager. De zeer uiteenloopende kwaliteit werd verkocht van f 6 tot f 7 per 100 kilo, en puike blanke daarboven. Blauwe Erwten, waarvan de aanvoer meerendeels uit afwijkende kwalt. bestond werden in de beste kwalt. uitgezocht van van f 9 tot f 9.50, en overigens naar deugd verkochr van f 6.50 tot f 8.50 per heet. Koolzaad. Hierin gaat weinig meer om. Kanariezaad zeer schaars. Per heet. f7.50 a f6.50. Gent, 12 Sept. Vlas en snuit. Russisch vlas weinig begeerd maar prijshoudend. Er beginnen aanbiedingen te komen op lev. uit den nieuwen oogst tot zeer onre gelmatige prijzen. Inlandsch met iets rui mer aanvoer en goede vraag tot vaste prij zen. Garens van vlas met vrij regelmati- gen omzet tot vorige prijzen. Snuitgarens met goede vraag, maar de spinnerijen vor derden prijzen, welke de fabrikanten wei gerden te betalen. Linnen stil maar vast. GENT, 12 Sept. Ter veemarkt van he den (Vrijdag) werden te koop gesteld: 4 schapen, 0 lammeren, 122 kalvers, 162 vet te varkens, 2 loopers, 602 biggen, 22 melk koeien, 3 groote ossen, 60 jonge ossen, 69 vaarzen, 79 vette koeien, 34 stieren, 134 magere dieren. Prijzen waren per kilog. voor ossen en vaarzenvleesch fr 1,55 a fr. 1,62; idem 2de qual fr. 1,40 a 1,50koeienvleesch fr. 1,40 a fr. 1,50; idem 2de qual. fr. 1,25 a fr. 1,33; stierenvleesch fr. 1,30 a fr. 1,50; kalfsvleesch fr. 1,50 a fr. 1,70; schapen- vleesch fr. 1,38 a fr. 1,50; lammerenvleesch fr. 1,95 a fr. 2,15; varkensvleesch fr. 1,30 a fr. 1,35. Huiden. Vaarzen, ossen, koeien fr. 0,85 a fr. 0,86stieren fr. 0,73 a fr. 0,75kal veren fr. 1,12 a fr. 1,17. Versch roet fr. 0,60 a fr. 0,70. Antwerpen, 15 Sept. Veemarkt. Betaal- Koers van het geld. Belgisch per 100 frs. 47,92° a 47,95. Beurs van Antwerpen. Chili-salpeter 15.5 a 16 pet. fr. 19,60 per 100 K. G. Oct. fr. 19,60, markt kalm. Sulfaat van ammoniak 20 a 21 pet. stik stof frs. 29,25 per 100 K. G. Oct. fr. 29,25, markt kalm. Superphosphaat 12 a 14 pet. phosphorz. fr°. bestemming fr. 4,70 a fr. 4,80 per 100 KG. Tarwe. Dezelfde vastheid in de tarwe, zoo voor de beschikbare als zeilende. Phi ladelphia 16, Kurrachee 15'/d Donau 16'/» a 167«. Gerst standhoudend. Douau 125/«, Che valier 15, Varna 12'/», Groninger 15*/. a 16, Californië onder zeil 15a/«- Maïs vast. Odessa en Bessarbic 13'/« a 13s/«, Plata gele en witte 13, Cinquantino 13'/., Mixed 12. EN De COMMISSIE van beheer en onder houd van den weg Hulst-Paal, brengt ter kennis van belanghebbendendat zij op Maandag 22 September 1BOS, in het logement «Het Bonte Hert" bij L. J. Brand te Hulst, des namiddags om twee uur, zal overgaan 1°. Tot de publieke her ver pachting, ten overstaan van den Notaris Mr. J. G. VAN DEINSE, te Hulst, van aan Jagertje, Zandberg, Paal op dien weg voor den tijd van drie jaar, in te gaan 1 October 1902, en 2°. Dat zijn uitgeloot Twee Aandeelen der Geldleening ad f 36.400,en wel nos. 29 en 58 welke aflosbaar zijn gesteld op 2 November 1902. De Commissie voornoemd, De voorzitter, Fr. VAN WAESBERGHE. De secretaris, BURM. a. Een WOONHUIS, SCHUUR, ERF en TUIN, alles in de nabijheid der Sassing en aan den grindweg naar Schapenbout, gemeente Axel, groot 12 aren 35 centiaren of 83 roeden. Geschikt voor alle bedrijf. b. 8 aren 80 centiaren of 48 roeden BOUWLAND, geschikt voor bouw grond als voren. Alles bewoond door de Wed. L. Schuitvlot. Te bevragen ten kantore van onder- geteekende Notaris DREG MANS.

Zelandia | 1902 | | pagina 3