77. Woensdag 17 September. Anno 1902. Over betaling. FEUILLETON. W edergevonden. Brieuen, stukken en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur can ZELANDIAte Zuiddorpe. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Zij, die zich met 1 October a. s. op ons blad wenschen te abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschij nende nummers gratis. Buitenlandsch Overzicht. ZELANDIA Prijs per 3 maanden: franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZONDAGSHLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. A d v e r[t entiën van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvrager om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. Hieromtrent zijn allen het tegen woordig met elkander eens, dat het el lendige borg-stelsel een maatschappelij ke ramp is; en dat, wanneer het con tant betalen als algemeen gebruik werd ingevoerd, de strijd om het bestaan in de maatschappij door zeer velen gemak kelijker zou kunnen gestreden worden. Het kapitalisme en het borg-stelsel moeten den middelman in het maat schappelijk leven ruïneeren, te gronde helpen. Deze wetenschap is niet een bevinding van onze dagenneen, zij werd reeds erkend, voor eeuwen gele den zij werd reeds, voor honderden jaren terug, openlijk verkondigd door de zoogenaamde «machten der duister nis." De beroemde volksprediker der Mid deleeuwen, de Franciscaan Berthold van Regensburg (1272) vermaande in zijne predikatiën de heeren, om bij de uitbetaling aan hunne arbeiders zoo stipt mogelijk, zoo vrijgevig mogelijk te zijnwant de arbeider is even edel als zijn heer, en het lichaam, dat den harden arbeid heeft verricht, is door God met eene onuitsprekelijke waar digheid bekleed. Aan de dienstboden en daglooners het verschuldigde loon, ook maar één enkelen nacht, tegen hun wil onthouden, noemt de vrijmoedige kloosterling een om wrake roepende zonde. 38.) »Werp den ring uit het venster, en ik beloof mijn mond te houden over elke zaak, die gij verkiest. Ik ben niet gek." »Ik evenmin," was mijn haastig ant woord, terwijl ik den ring weer in mijn zak stak. «Zoolang deze in mijn bezit blijft, verbonden met eenige feiten betref fende uwe gewoonten in dat oude huis, die mij kort geleden ter oore zijn geko men, hangt uw leven aan een draad, dien ik iedere minuut door kan snijden. Dh heer Blake hier heeft een gedeelte van een nacht in uw huis doorgebracht en weet, hoe dicht het bij een zekeren af grond ligt, op welks bodem «Mijn God, vader, waarom zegt gij niets klonk het schuw en angstig van de witte lippen van den zoon. «Indien zij willen, dat wij ons stil houden, laat hen het dan zeggen, en niet voortgaan met dingen, die «Luistert nu eens, kwam Gryce tus- schenbeide met een blik, die hen onmid dellijk deed zwijgen. «Ik zal u eens zeg gen, wat wij van plan zijn te doen. Gij moet terug naar de gevangenis en daar uw tijd uit blijven, daar is niets aan te doen, maar zoolang gij u goed gedraagt en een volkomen stilzwijgen bewaart om trent uwe bloedverwantschap met de vrouw van dien heer, zal hij in zekere bank, Eveneens dringt dezelfde volkspredi ker bij de achtelooze schuldenaars aan, om toch contant en spoedig te betalen. Ook in de Middeleeuwen en zeker ook voor dien tijd zijn er lieden ge weest die op allerlei wijze woekerhan del dreven met hun geld. Yan dezul ken zegt dezelfde volksprediker Bert hold Yelen zijn gewoon om niet rechtstreeks, maar door allerlei kunst grepen de menschen te bedriegen. Zij leenen b. v. aan behoeftigen ee- nig geld om later het dubbele terug te eischen. Dezulken maken zich schul dig aan een groote zonde. De rijken, die in overvloed leven, zijn verplicht den in nood verkeerenden medemensch te helpen en zij mogen den werkzamen mensch niet in zijn bestaan, dopr het onthouden van steun, benadee- len. Juist 200 jaren later (1471) stierf de kloosterling Dionysius, die tot de strenge orde der Karthuizers behoorde. Hij heeft, behalve veel andere geschrif ten, ook eene verhandeling geschreven over den lof der echtelieden. In deze verhandeling drukt hij den overheden hunne plichten op het hart jegens de dienstboden en onderdanen en in 't bijzonder vermaant hij, dat de dienstbo den niet met arbeid mogen worden overladen en dat zij liefdevol moeten worden behandeld. Toen de H. Franciscus Xaverius, tot de orde der Jezuïten behoorende, in 1548 pater Caspar Barseas naar de havenstad Ormütz zond, gaf hij hem eene bijzon dere aanwijzing mede, waarin het o.a. luidt »De rijke heeren, in 't bijzonder degenen, die veel met handel en geld omgaan en die dan meenen, dat alles geoorloofd is, wat gebruikelijk is die zonder recht met Staatsgelden alles op- koopen, om het naderhand voor den hoogsten prijs wederom op te dringen die hij nader zal noemen, maandelijks eene som voor u storten, die na uw ontslag uit de gevangenis u uitbetaald zal worden met den daarop verschenen intrest. Dat wilt gij beloven, nietwaar?" vroeg hij, zich tot den heer Blake wendend. De heer Blake boog en noemde de som, die ruim genoeg was, en de bank. «Maar," ging de détective voort zonder zich te bekommeren om den haastigen blik, dien vader en zoon wisselden, «laat mij of een van ons vernemen, dat er een woord door u geuit is, waarin maar eene enkele toespeling ligt, dat gij in de we reld eene bloedverwante bezit als me vrouw Blake, en niet alleen houdt het geldstorten op, maar oude zaken zullen weer tegen u opgerakeld worden met een spoed, die, als gij uw mond niet op de ee ne wijze sluit, het toch zeker op eene an dere doet en dat wel zoo haastig, dat gij het niet zeer aangenaam zult vinden." De mannen keerden zich om en zagen met een norsch gelaat, dat er nu echter zeer neerslachtig uitzag, ons beurtelings aan met een hangen, vragenden blik, die duidelijk sprak van den krachtigen in druk, dien deze woorden op hun langzaam, maar niet geheel verstompt begrip hadden gemaakt. «Belooft gij drieën ons geheim te bewa ren, als wij het uwe bewaren mom pelde de vader, met een onrustigen blik naar mijn zak. «Zeker doen wij dat," was ons ernstig antwoord. «Heel goedroep dan het meisje maar en laat mij haar nog eens zien, voor dat aan den arme degenen, die woeker drijven, armengeld achterhouden of de betaling daarvan uitstellen, ten einde hun eigen verdiensten te vermeerderen, of slechts dan betalen, wanneer de be treffende persoon 'ri gedeelte der geldsom laat «vallen" deze en andere dergelijke lieden moet gij over dit alles met zacht moedigheid ondervragen en hun inscher pen, dat zij, zonder restitutie, niet zalig kunnen worden." Deze vermaning bevat ook het duide lijkste bewijs voor de onhoudbaarheid van de bewering, door Bebel en consor ten opgesteld, dat de dienaars der Kerk in de vervlogen eeuwen zich niet be kommerden om de armen en onderdruk ten, maar steeds aan de zijde van de onderdrukkers stonden. Dat niet enkel in vroeger tijd, maar ook tegenwoordig nog de kloosterbe woners de waarde van contante beta ling weten te waardeeren, getuigt de levensgeschiedenis van zeer vele kloos teroversten uit deze c- uw dit- herhaal delijk hunne onderhoorigen vermanen toch te zorgen voor gereede en flinke betaling aan hunne werklieden. Uit het bovenstaande blijkt klaar en duidelijk, dat de zoo vaak gesmade kloos terlingen uit vroegere eeuwen, bij hun streven naar den Hemel, de aarde vol strekt niet vergeten hebben, maar een werkdadig aandeel namen in het leven en streven van het arbeidende volk en de rechtmatige eischen van dat volk ondersteunden met woord en daad. ITALIË. Electrincli brievenvervoer. De Temps, gewag makende van het plan voor electrisch brievenvervoer van wij gaan. Wij zullen niets zeggen," ging hij voort, den heer Blake ziende te rugdeinzen maar het is mijne eenige dochter, en als ik haar niet vaarwel kan zeggen «Laat hem zijn kind zien," riep de heer Blake, zich huiverig afwendend naar het venster. «Ik ik verlang het," voegde hij er bij. Onmiddellijk verliet ik snel de kamer. Ik ging naar het kameVtje, waar ik zijne vrouw gezegd had zich verborgen te hou den, klopte aan en trad binnen. Zij knielde op den vloer neer als in ge bed verzonken, haar gelaat in de handen verborgen, terwijl uit hare geheele persoon die vreeselijke spanning sprak, welke ee ne marteling is voor eene gevoelige ziel. «Mevrouw Blake," zeide ik, nadat ik de huisjuffrouw, die in hulplooze versla genheid naast haar stond, had weggezon den, «de arrestatie is naar genoegen ge schied, en uw vader vraagt naar u om afscheid van u te nemen, voordat hij met ons medegaat. Wilt gij komen?" «Maar mijn mijn meneer Blake riep zij uit, terwijl zij opsprong. «Ik weet zeker, dat ik zijn voetstap in de gang heb gehoord «Hij is bij uw vader en broeder, 't Is op zijn bevel, dat ik u kom halen." Eene moeilijk te vertolken uitdrukking kwam voor een oogenblik op haar ge laat, Met hare oogen op de deur gericht, verhief zij zich in hare vrouwelijke waar digheid, terwijl ontelbare gedachten haar snel door den geest gingen. «Wilt gij niet komen?" drong ik aan. den ingenieur Piscicelli, weet te vertellen, dat de aluminiumbussen, waarin de post stukken gestoken worden langs in de lucht gespannen draden worden voortbewogen. De Temps bevestigt, dat zulks met een snel heid van 400 K. M. per uur zal geschie den en dat de minister van posterijen en telegrafie Galimberti met zijn onder-staats secretaris baron Squitti, benevens een aan tal hooge ambtenaren van zijn departe ment het plan onderzocht heeft en het vervolgens voor het uitbrengen van een rapport aan een commissie van deskundi gen heeft ter hand gesteld. RUSLAND. Dreigbrieven. Het is gebleken, dat het meerendeel der dreigbrieven die de Czaar heeft ontvangen, afkomstig waren van de geheime politie mannen, die aldus de noodzakelijkheid eener sterke geheime politie meenden te bewijzen. De hoofdman der Russische geheime po litie, zekere Rotschkowski te Parijs, is reeds uit zijn ambt ontzet. OOSTENRIJK. Zigeuners. De Zigeuners hebben een tweehonderd tal pelgrims ter bedevaart naar Maria Reb- na in Hongarije, die geen onderkomen konden vinden in een hotel en in een schuur moesten overnachten, overvallen en uitgeplunderd. Ten slotte staken de on menschen het stroo in de schuur in brand, terwijl de pelgrims nog in den slaap waren. De scherpe rook deed hen ontwaken. De vlammen verspreidden zich snel en hoewel een der wanden werd opengebro ken om het vluchten te vermakkelijken, bekwamen een aantal bedevaartgangers zeer ernstige brandwonden, waaraan acht nog dienzelfden nacht stierven. FRANKRIJK. Kerkvervolgi 11 g. De Fransche Regeering gaat voort met de religieuse scholen te verwereldlijken, doch in de meeste plaatsen weigeren de gemeenteraden daarvoor hun toestemming te verleenen en zij weigeren beslist gelden «Ik zij hield op. «Ik zal mijn vader gaan zien", prevel de zij, «maar Eensklaps sidderde zij en week terug; een stap werd gehoord in de gang, op den drempel, naast haar; de heer Blake was gekomen om zijne vrouw op Ie eisch en. «Meneer Blake Zij zeide dit op een zachten toon, die trilde van al de smart van deze vele maanden van verlangen en wanhoop, maar de klank was niet aanmoedigend, en hij, die zijne armen had uitgebreid, liet ze weer zinken en zeide, terwijl hij haar aanzag met een smeekenden blik in zijn trotsch oog. «Gij hebt gelijk; ik moet eerst eene bekentenis afleggen en uwe vergiffenis vragen, eer ik kan hopen «Neen, neen," viel zij in, «uwe komst hier is genoeg, ik vraag niet meer. Indien gij een onvriendelijk gevoel je gens mij koesterdet «Onvriendelijk?" Een wereld van lief de trilde in dat woord. «Luttra, ik ben uw echtgenoot, en ik verheug mij daaroverslechts om de toe wijding van mijn hart en leven aan uwe voeten te leggen, zoek ik in dit uur uwe tegenwoordigheid. Dit jaar heeft mij geleerd och, hoe heeft dit jaar mij niet geleerd de waarde van haar, die ik op mijn trouwdag zoo roekeloos van mij verwijderde. Lutr a" hij stak zijne hand uit «wilt gij al uwe daden van toewijding bekronen met eene vergiffenis, die mij beschikbaar te stellen om scholen te bou wen waarin een godsdienstloos onderwijs zal gegeven worden. Inmiddels worden door 'geheel Frankrijk betoogingen gehou den tegen het verjagen van de religieusen uit hun schoolgebouwen. Te Ferriére heeft de Raad der gemeente een gedenkteeken doen plaatsen in het schoolgebouw door de Zusters verlaten mel dende het feit der overweldiging door mi nister Combes; ten teeken van rouw is uit het gemeentehuis de vlag halfstok ge stoken. De geheele bevolking heeft de Zusters in optocht naar het kasteel van Baron de Villebois-Mareuil gebracht, dat ter hunner beschikking is gesteld. Te Sint-Servan is de zusterschool door de bevolking weder geopend, hoewel een verbod van de Regeering was uitgevaardigd. Dit verbod werd door het volk met Leve de Zusters 1" «Leve de vrijheid begroet. De Zusters zijn weer in hun school en het onderwijs wordt op den ouden voet voort gezet. Een modern ('nndhlaat. 't Is al ver gekomen met de verkiezings- kwasterij. Boerenbedrog, omkooperij en andere heerlijkheden van het onovertreffe- lijke parlementaire stelsel zijn aan de orde van den dag, maar gewoonlijk gaan ze althans gedekt onder den schijn van «op offering voor de goede zaak" of zoo iets. Van deze huichelarij heeft burger Ray mond Bayle, socialistisch candidaat voor de senaatsverkiezing in het departement Drome, geheel afgezien. Hij komt er rond voor uit waarom hij senator wil worden en zegt in zijn aanbeveling Ik ben een kerel om te trouwen en als ik het geluk heb uw vertegenwoordiger te zijn, kan ik een goed huwelijk sluiten gij, mijn waarde afgevaardigden, die gekozen zijt onder de meest vereerde kiezers uwer gemeente, gij kunt mij de echtgenoote be zorgen, die ik verlang. Op den dag, dat ik mij zal mogen vereenigen met een uwer bevallige en edele dochters, zult gij een onvergelijkelijk genoegen smaken. Zij die mij van den goeden kant zal weten op te nemen, zal met mij een volmaakt geluk genieten. Zij zal eerst een mooien naam hebben, van den dag af waarop zij me- weer in mijne eer zal herstellen en in die plaats in uwe achting, welke ik boven alle andere aardsche goederen begeer?" Haar gSlaat, dat naar het zijne was op geheven met dien ernstigen blik, welken wij zoo goed kenden, werd verzacht door een onvergetelijken glimlach, maar toch legde zij hare hand niet in de zijne. «En dat zegt gij tot mij juist op het oogenblik van de gevangenneming van mijn vader en broeder Met de herinnering in uw geest aan hunne geboeide, afzichtelijke gestalten, op den grond voor u liggend en door politie agenten bewaaktterwijl gij tevens weet, dat zij hunne schande en de lange gevan genschap, die hen wacht, ruimschoots ver dienen «Neen, ik zeg het op den dag van de ontdekking en eerherstelling der vrouw, naar wie ik lang gezocht heb, en wie ik, nu ik haar gevonden heb, geen ander woord kan toeroepen dan welkom, wel kom, welkom." Met denzelfden innigen glimlach boog zij het hoofd. «Laat er nu gebeuren, wat er wil, ik zal nooit weer ongelukkig zijn," waren de woorden, die ik opving, hoewel zij zacht gefluisterd werden. Maar een oogenblik later hield zij haar hoofd weer rechtop, en eene groote ver andering was over haar gekomon. {Wordt vervolgd.)

Zelandia | 1902 | | pagina 1