Provinciaal Nieuws. HONTENISSE (Groenendijk, 8 Sept. De vreeze, dat het Muziekfeest te Groe nendijk op Zondag 7 Sept. gehouden, weer zou besloten worden met eene brutale brandstichting is, helaasnaar 't schijnt, maar al te wel bewaarheid! De nieuwe schuur van den landbouwer J. Dekkers te Groenendijk is met al ha ren inhoud eene prooi der vlammen geworden. De brand is te ongeveer half- twaalf uitgebroken. Op het oogenblik, dat we dit schrij ven, (Maandagmiddag kon men de rook kolommen op een uur afstands nog zien opgaan. Wij vernemen nader, dat de zoon van een landman te Hengstdijk den heldhaftigen moed aan den dag legde, toen de schuur reeds in lichte laaie stond, nog al de beesten los te helpen snijden en te redden, zoodat slechts één paard door de vlammen is verteerd. De moedige jongeling moet maar juist in tijds het brandende ge bouw verlaten hebben, een oogenblik later zou hij zelf het slachtoffer van zijn heldenmoed geworden zijn! Naar men nader verneemt was op eenigen afstand van de hofstede een stuk papier aangeplakt met de woor den, „heden avond groot vuurwerk. BIERVLIET. Zondag ontvingen wij het voor ons teleurstellend bericht, dat onze alom beminde herder de heer Ernest Raaymakers benoemd was als pastoor te Bergen op Zoom. Niemand misgunt Zijn Eerwaarde deze zoo sohoone promotie maar toch hadden wij allen, roomsch alsonroomsch hem nog gaarne eenige jaren in ons midden gehouden. Gedurende zijn zesjarig verblijf werd het tempelgebouw uit- en inwendig gerestaureerd. De kerkschildering is stellig sierlijk te noemen, de beplanting verfraait den ingang. Naast de twee bestaande bewaarscho len vestigde pastoor R. een bewaarin- richting over de kinderen zijner paro chianen. Maar wat bovenal hem als een ver dienste mag toegerekend worden, is, dat Zijn Eerw. steeds met alle krachten in de weer is geweest, ook de belangen der gansche gemeente bevorderlijk te zijn. Aan zijn optreden is het dan ook voornamelijk te danken, dat de bestaan de spanning tusschen protestanten en roomsch-katholieken, bij zijn vestiging tot het kookpunt gerezen, thans voor een vriendschappelijke verstandhouding, die beide partijen ten goede komt, heeft plaats gemaakt. Het vorige jaar werd door de verkie zing van den heer Th. Buijze als raads lid met zeer groote meerderheid door de roomsch en een tweede zetel op het raadhuis iugenomen. Reeds bij 't kroningsfeest in 1868 en zoowel bij de feestelijke installatie van onzen eigen burgemeester ten vorige jare als in de commissie voor de fees telijkheden der vorige week op 1 Sept. had Zijn Eerwaarde als eerelid zitting. Door het heengaan van pastoor R. zal zijn kerkelijke gemeente een ge trouw zielenherder en uitnemend kin dervriend missen, terwijl de bevolking een welgezind mede ingezetene noode zal zien vertrekken. HEINKENSZAND. Dezer dagen werd de rijbeerhouder C. G. door zijn beer aangevallen. Het dier was zoo woest dat het zijn meester eene vrij diepe wonde in de knie toebracht. G. kon nog bijtijds over een sloot springen, waardoor hij zoo doende aan de woede van het dier ont kwam. Yoor de hem toegebrachte wonde werd geneeskundige hulp ingeroepen. Uit België. Dat er tegenwoordig ook in België veel margarine wordt gebruikt, blijkt uit de fabricatie. In de maand Juli is in België bereid 804,973 kilogram mar garine, waarvan 769,917 kilogram bin- nenlandsch verbruikt werd en slechts 36,672 kilogram werd uitgevoerd. Holland vooraan. Verleden Zon dag had de reeds lang aangekondigde groote wielerwedstrijd plaats te Ant werpen in de vélodrome van Zuren borg, tusschen Van den Boorn, den Belgischen, Meijers den Hollandschen en Momo den Italiaanschen kampioen. Reeds vroeg in den namiddag spoed den zich de sinjoorkens daar heen en men kon reeds aanzien, dat het druk zou wezen. Omstreeks 5 uur verschenen de kam pioenen voor den slotkoers. Met ang stige spanning wacht ieder af, wie als overwinnaar uit den strijd zal treden. Reeds bij den tweeden toer begint Mo mo te spurten, echter door Meijers op den voet gevolgd, de Belg had zich ge wond en kon niet meerijden, toen bij de finale van den derden of laatsten toer Meijers als een electrische vonk Momo voorbij schiet en de eerste op de pist aankomt. Een hoera voor Meijers steeg uit de menigte op, terwijl de mu ziek het „Wien Neerlandsch Bloed" deed weergalmen. Hulde aan Meijers, die Hollandsch glorie op het gebied van sport hand haaft in den vreemde. Te St. Nicolaas overleed in den ouderdom van bijna 81 jaren de Hoog- Eerwaarde Heer Petrus Ludovicus Stil lemans, eere-kanunnik van St. Baafs en Jubilaris-professor van het pensionaat St. Joseph. De plechtige uitvaart en begrafenis werd verricht door den Hoog Eerw. aartspriester en werd behalve door Zijne Doorl. Hoogwaardigheid Mgr. den Bisschop van Gent, zijn broeder, ook bijgewoond door een groot aantal van de hoogere geestelijkheid van alle bis dommen van België de ZEw. pastoors van St. Jansteen en Nieuw-Namen ge tuigden door hunne tegenwoordigheid, hoe de Hoogeerw. kannunnik in hooge mate de sympathie en hoogachting ge noot van de geestelijkheid van Breda. De heer Ter Laan, lid der Tweede Kamer, doet tegenwoordig voor het tijdschrift „De Aarde en haar Volken" uitstapjes in België. Dezer dagen bezocht hij Gent en om streken. Hij deed ook vergezeld van een paar voorname socialistische leiders uit Gent een uitstapje naar de bekende be devaartsplaats Oostakker. Wat zal de socialistische heer Ter Laan van dit heiligdom van Maria vertellen P Landbouw. Men schrijft ons; Treurig is het, als men tusschen de buien door, of op een dag, dat het weer aan zijne gewoonte van dezen zo mer ontrouw wordt, eene wandeling door de velden maakt. Wij schrijven heden den 8 September en op sommi ge boerderijen ziet men nog erwten als „mestkladden" op het veld uitgespreid liggen. Tarwe staat nog op menig stuk land aan stuik, terwijl stroo en aren veel overeenkomst vertoonen met oud dak op eene schuur. Haver is nog maar voor een klein gedeelte binnen gehaald, terwijl bij de meeste landbouwers nog alles ervan buiten staat. Hoe dit gewas, dat bovendien zoo spoedig ontkiemt, er aan toe is, valt licht te begrijpen. Algemeen klaagt men steen en Deen over kwade of rotte aardappelen, vooral op de zware klei gronden. Suikerpeeën staan, wat de bladmassa betreft al zeer weelderig, doch de biet zelf heeft op sommige gron den veel overeenkomst met cichorei wortelen. Gras en klavers kan men in- tusschen niet beter verlangenvoor kla verzaad is droogte echter zeer ge wenscht. Mogen de twee weken, dat de zomer nog duurt eene schoone voorbereiding geven voor een lieven herfst en de zon ons dan schadeloos stellen voor de ve le dagen, dat wij haren weldadigen invloed hebben moeten derven. Kerknieuws. Burgerlijke Stand. regeering hem naar Opper-Sdezië om al daar den hongertyfns te bestudeeren. Hij kreeg ontslag, uit staatkundige over wegingen, met Paschen 1849; werd ge woon hoogleoraar te WiirzLurg in den herfst van 1849hoogleeraar en directeur van het voor hem opgerichte Pathologische Instituut te Berlijn in 1856; hij deed een reis naar Noorwegen (lepra-onderzoek) in 1859; werd lid van den B 'jnschen ge meenteraad 1859, lid van het Pruisische Huis van Afgevaardigden 1862, deed zijn eerste reis naar KI.-Azië (ethnografie) in 1879; hij was lid van den Rijksdag van 1880—'93. Het eerste principieele grondbeginsel, waarheen hij ieder geneeskundig onderzoek geleid wilde zien, was de ontleedkundige gedachte. Vroeger observeerde men om den aard eener ziekte te bepalen meer uitsluitend haar verschijnselen, en volgens Virchow moest men niet alleen vragen, ,,wat is de ziekte", maar „waar is haar zetel", en hij ging daarbij zoover van staande te houden, dat geen arts zuiver over het verloop eener ongesteldheid kon oordeelen, wanneer hij niet in staat was aan te wijzen van welk deel van 't men- schelijk organisme zij uitging. Met deze stelling als uitgangspunt heeft hij de wetenschap op hot gebied der pa- tholgie de grootste dieasten bewezen en zich zelf een onsterfelijken naam verwor ven. In 1848, dus al zeer spoedig na zijn be noeming tot hoogleeraar, begon hij zich aan de staatkunde te wijden en gaf hij blijken van bezield te zijn met revoluti- onnaire denkbeelden. Hij werd gerekend tot de ijverigste leden van de National- Verein en toen hij in 1862 gekozen werd als lid van het Pruisische Huis van Afge vaardigden, telde hij onder de leiders der Fortschritt-partei. In een zijner oproepin gen tot de kiezers gericht, bezigde hij Kültürkampf, dat sinds dien altijd gebruikt werd om den strijd tusschen den staat en dé macht en den invloed van het katho licisme aan te duiden. Van 1880 tot 1893 was hij lid van den Rijksdag en trad hij als leider der oppositie zoo krachtig tegen de regeering op, dat het eens bijna tot een duel tusschen hem en von Bismarck gekomen zou zijn. Hij rekende zich echter niet tot de radicalen of democraten. Hij aanvaardde de grond wet, maar eischte daarin veranderingen, zoodra hij die noodig oordeelde. In de laatste jaren is hij ook altijd tegen stander geweest van Duitschlands koloni ale polftiek, omdat hij, vooral met het oog op de ongezondheid van het meerendeel der Duitsche overzeesche bezittingen, zijn landgenooten lichamelijk ongeschikt acht te, om er volksplantingen te stichtten. Men schrijft ons De beetwortelen beloven dit jaar weer een ruime opbrengst. Ondanks het vele regenachtige weder zijn de planten goed uitgesproeid. Het gewicht zal voorzeker niet tegenvallen. Of het suikergehalte ook zoo bevredigend zal zijn Daarvan valt nog weinig te zeggen, liet weder in Sep tember en October is daar voor het groot ste deel beslissend. Dat er uit ons land ieder jaar nog al wat beetwortelen naar Belgie gaan bewij zen de volgende officieele cijfers. In 1897 werden uit ons land naar Bel gie gezonden 118,524,000 kilogram beet wortelen, in 1898 steeg dit tot ruim 181,5 millioen en in 1899 tot ruim 198,5 milli- oen. Toen in 1900 1 frank per 1000 kilo gram aan invoerrechten moest betaald worden, daalde de invoer tot 187,728,000 kilogram. In het vorig jaar gingen er weer ruim 190 millioen over de grenzen. Wat zal het dit jaar zijn Algemeen is men van meening dat dit maar het 2/3 misschien maar de helft van het vorige jaar zal bedragen. Men schrijft ons Door den Minister van Justitie is aan de verschillende brigades marechaussées een opgave gevraagd van de diefstallen, die sedert 1896 in hun bewakiugskring zijn voorgekomen. Deze opvraag houdt verband met de voorgenomen aanvraag van gelden op de begrooting voor 1903 voor een drietal nieuwe brigades in ons district. Aan het verzoek om uitbreiding van rijkspolitie wordt dus eindelijk voldaan. Maar of we in den komenden winter die uitbreiding reeds zullen zien, is de vraag: onze staatsmachine werkt zoo uiterts lang zaam Toch dient er aan den onhoudbaren toestand een einde gemaakt te worden en een eenvoudig middel ligt voor de hand detacheering van de noodige manschappen. Zouden we dit laatste punt niet in de welwillende aandacht van onzen geachte afgevaardigde vanwien is dat hij in de zen niet stil gezeten heeft mogen aan bevelen ZAAMSLAG. Een knecht van den landbouwer A. Riemens had Zaterdag, ter wijl hij bieten trok, de onvoorzichtigheid om het gebit uit den bek van zijn paard te nemen. Het paard sloeg daardoor op hol en bij zijn poging om het dier te grijpen, kreeg de knecht het wiel over hoofd en schouder. Ook de zoon van R. beproefde het paard te grijpen, doch ook hij werd tegen den grond geslingerd, waarna het dier het hof opholde, in zijn vaart nog het hjek afslaande. Door het breken van de kar kwam het beest tot staan. Hevig bloedde de knecht uit den mond, zoodat direct de hulp van Dokter Van Delden werd ingeroepen. Deze constateer de, dat de onderkaak gebroken was. In 't gunstigste geval is de knecht stellig zes weken hP.mee opgeknapt. In de afgeloopen week hebben we bezoek van een paardenspel gehad, alles erg primitief, van de paarden en de tent tot de entrée toe. Een zeil om een paar boomen gespan nen, vier paarden, een dubbeltje entrée, ziedaar het vermaak, 't Was ook hier meer dan duidelijk, dat „de kunst" slechts aan de gelukskinderen een onbezorgd bestaan verschaft Door den landbouwer A. de K. is een proef genomen met het zaaien van zonne bloemen op een stuk van een paar hon derd roeden groot, 'tls een zeer eigenaar dig gezicht dit stuk vol met de bekende, groote, forsche bloemen. Mocht het den proefnemer niet gelukken de geheele par tij voor het bereiden van olie of anderzins te verkoopen, dan zal het door het kip penvoer worden gemengd, daar kippen van deze korrels groote liefhebbers schij nen. KOEWACHT. Bij gelegenheid van de kermis had Zondag alhier de groote na jaarsprocessie plaats. Het was een schoon gezicht die lange rij van biddende geloovigen afgewisseld van vaandels en vlaggen. De fanfare- maatschappij „DeEendracht" luisterde door het spelen van een prachtigen processie- roarsch de plechtigheid op. Begunstigd door heerlijk zomerweder had Zondag hier de schieting plaats uitge schreven door de Handboogmaatschappij „Sebastiaan." 76 schutters namen er aan deel. De hoogvogel werd geschoten door den heer Alph. Begheijn te Terneuzen, de zijvogels door de heeren Em. d'Hert ,te Moerbeke en Fr. Weemaes te Axel en de kallen door de heeren Michel Dhooge te Stekene en Corn. Everaerdt te St. Jan Steen. De jacht op patrijzen is verleden week geopend en onze jagers hebben van de vergunning al ruimschoots gebruik gemaakt. Het schijnt dat het aantal patrijzen nog al bevredigend is; er wordt ten minste menige vogel geschoten. Hazen worden bijna niet opgemerkt. De jacht op de hazen wordt pas met 1 October geopend, doch het is te vreezen dat er in 'tjaar weinig langooren gescho ten zullen wordenvooral omdat de Bel gische strooper nu en dan eens opruiming houden. AXEL. Het gesneden graan staat ,dit jaar al buitengewoon lang te velde, want van goed droog worden, is haast geen sprake. Doch zelden zal het voorkomen, wat men onder deze gemeente bij het mennen aantrof. Bij het opladen van een stuk graan, vond men daarin een nest met vier jonge vogeltjes. Zeker een groote zeldzaamheid, waarvan het in het belang onzer landbouwers te hopen is, dat ze niet meer kan voorkomen AXEL. Bij kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente, de heer D. J. Oggel. BOSCHKAPELLE. Ons dorp genoot dezer dagen de eer van bezoek te ont vangen van een gezelschap Belgische stroopers. De heeren hadden drie licht bakken bij zich en een briefje, waarop de polders vermeld stonden, die een beurt moesten hebben. Doodbedaard dronken zij hun pintje bier in een herberg om daarna hun jachterrein te gaan opzoeken. Voor veldwachter of jachtopziener waren ze blijkbaar niet bevreesd. Wat kan ook één, desnoods twee man, tegen zulke klanten uitrichten, die 'tis genoeg bekend niet zoo heel bang uitgevallen zijn? HULST. Jl. Zaterdag had op het rui me en het zich bij uitstek leenende markt plein, de verplichte Rijkskeuring plaats van hengshn minstens 2'/z jaar oud. Bij de keurings-commissie waren 46 die ren aangegeven, twee daarvan werden er niet voorgebracht, zoodat in het geheel 44 hengsten ter keuring werden aangeboden. Hiervan werden er 34 goedgekeurd en derhalve 10 afgekeurd, evenwel naar wij vernamen geen enkel dier wegens cornage. Er was van wege de landbouwers veel belangstelling en met vertrouwen mogen zij de toekomst te gemoet gaan, daar met een zoo goed fokmateriaal als getoond werd, de paardenfokkerij werkelijk loo- nend en winstgevend moet zijn, daar een goed gebouwd paard met goede gangen en vooral goede beenen steeds zijne waarde zal behonden en zoowel door den handel als door den landbouw zal gezocht wor den. Onlangs meldden wij dat nabij de markt de tramlijn in de bochten aan de buitenzijde merkelijk hooger gelegd was dan aan de binnenzijde, waardoor voorko men wordt het derailleeren der machine en wagons. Is nu dit kwaad daarmede verholpen een ander, zoo niet grooter kwaad, is daardoor ontstaan n. 1. de te groote onge lijkheid in de straatbaan zeer ten ongerie ve van rijtuigen en vooral van wagens en karren, waarvan er reeds verscheidenen, met oogst beladen, zijn omgeslagen. Het ware zeer gewenscht indien de technici dit groot ongemak uit den weg konden ruimen op de eene manier of op de andere, want zooals zulks thans is kan het onmogelijk blijven, wil men althans ongelukken vermijden. HENGSTDIJK, 8 Sept. In de afgeloo pen week deed zich hier het zeldzame geval vóór, dat eene vrouw haren kerk gang deed met een kindje, dat reeds flink alleen kon loopen. Eene langdurige ziekte van meer dan een jaar was oorzaak, dat vrouw C. sedert de geboorte van haar kind de kerk nog niet had kunnen be zoeken. Het vermoeiende maar aangename jachtvermaak is weer in vollen gang. Of het echter in onze gemeente zoo heel ver lokkelijk is, valt zeker te betwijfelen, als men weet, dat er dit jaar bijna geen wild te bespeuren is. De patrijzen zijn zeer schaarsch, misschien wel tengevolge van het natte weer in den broeitijd. Een landbouwer vertelde ons, dat hij dit jaar nog geen enkelen haas had ge zien. Dit is mogelijk wel wat overdreven, doch zeker is het» dat er hier al heel weinig hazen buitgemaakt zullen worden. Wij voor ons schrijven dit ook vooral toe, dat hier, door de verdelgende klopjachten der laatste tien en meer jaren, het wild als het ware is uitgeroeid, want zooge naamde stroopers zijn er niet te vinden. Om een denkbeeld te geven, hoe weinig de jacht thans oplevert kan dienen, dat verleden week eene jachtclub (met 3 ge weren) op een geheelen dag slechts enkele patrijzen kon schieten. 8 Sept. Naar wij met zekerheid vernemen zal de Eerw Heer J. Hermans van de Orde der E E. P. P. Lazaristen zich in den loop dezer maand als Missiona ris naar China begeven. De Eerw. Heer Hermans is de zoon van onzen gemeente Secretaris, den heer Ch. Hermans. Z E. W. heeft zijne opleiding genoten ten deele te Wernhout en verder te Parijs AARDENBURG. Een vroolijke Belgische jager, een echte Nimrod met een ruim ge weten, toog de vorige week op eenden- en patrijzen-jacht en kwam ook terecht in een polder onder deze gemeente, waar hier en daar ook nog een tiaas loopt. Of ze hem nu al te veel in den weg liepen, en of z'n geweer bij ongeluk af ging, hij schoot op een haas, die niet doo- delijk getroffen in een haverakker beland de, waar eenige arbeiders aan 't pikken waren, en waar langoor natuurlijk liefde rijk werd opgenomen. Met begrijpelijken jagertrots eischte de jager den haas op, daar het bij hem vast stond, dat de pikkers het beestje hadden afgemaakt. De pikkers in 't geheel niet van streek, noodigden den jager beleefd uit, om maar »brave" te blijven, daar zij anders bij 't naar huis gaan »en passant" de politie zouden kennis geven van het schieten van een haas buiten jachttijd. Dat de Nimrod beschaamd afdroop en zijn jagertrots was gebroken, behoeft zeker niet te worden gezegd. Zaterdagavond trad alhier in het »Hof van Holland" voor een eivolle zaal op de beer de Lange uit Middelburg, voor zitter van de Zeeuwsche Hoogerhuis ver- eeniging. Spreker begon met te zeggen, dat hij niet zou spreken als naar gewoonte over maatschappelijke misstanden, noch over de middelen ter verbetering daarvan. Zijn optreden gold enkel het doel, om de aan wezigen te overtuigen van de onschuld der gebroeders Hoogerhuis in Friesland, die beschuldigd van inbraak, voor ge noemd feit werden gevonnisd. Na een duidelijk tafereel te hebben ge schilderd van de bewuste inbraak, gispte hij streng de houding van den President der Rechtbank te Leeuwarden, alsook de wijze waarop met het getuigenverhoor was omgesprongen. Na de pauze sprak hij over de hier meer bekende zaak Petrus Neijsen uit IJzendij- ke. Ook hier werd een vrij duidelijk beeld gegeven van de bekende worsteling tusschen de IJzendijksche politiemannen en den landbouwer Buijsse, welke treuri ge zaak eindigde met de veroordeeling van een oppassend braaf jongmensch van 18 jaren wegens meineed, tot een jaar ge vangenisstraf. Hier werd vooral de houding van den wachtmeester van den Ameele gelaakt, die volgens spreker in deze zaak geen no bele rol had gespeeld. Hij spoorde de aanwezigen aan, om me de te werken tot het verkrijgen van re visie in beide zaken, door op de door hem daartoe aangeboden lijst te teekenen, van welk aanbod evenwel geen druk gebruik werd gemaakt. Hij eindigde met de opmerking dat voor willekeurige handelingen van politie-man- nen niemand veilig is, en eene veroordee ling als die van Petrus Neijsen t' avond of morgen ieder onzer kan ondergaan. Spreker die blijk gaf van redenaarsta lent, werd van 't begin tot 't eindg met aandacht gevolgd en aan 't slot met ap plaus beloond. Per advertentie wordt in de Bresken- sche Courant aangekondigd, de verschij ning met 1 Oct. a. s. van «oneerlijk," een open brief aan den heer G. A. Vorsterman van Oijen oud hoofd der school te Aarden- burg, door J. van den Berg Hz. Met spanning wordt door velen alhier de inhoud van dat geschrift te gemoet gezien Z. D. H. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Bergen op Zoom den zeereerw. heer E. Raaymakers tot pastoor te Biervliet den zeereerw. heer E. van Acker, tot kapelaan te Terheijden den weleerw. heer P. Martens, tot kape laan te Chaam den weleerw. heer A. Nooren, tot kapelaan te Nieuw-Vosmeer den weleerw. heer A. Vermunt, tot kape laan te Eede den weleerw. heer A. v. d. Bom. Koewacht. Huwelijks-aangiften. 18 Aug. Hippolyte Louis Philippe Delathou- wer (van Mechelen, België), oud 31 j,. jm. en Philomena de Guchteneire, oud 30 j>- jd- Geboorten. 21 Aug. Albertus Florenti- nus, z. van Petrus de Dauw en van Se- raphina de Wmne. 22 Aug. Maria Loui sa Josephia, d. van Henricus Maria Baert en van Pharaïlda Maria de Caluwe. 24 Aug. Bertha Blondina, d. van Hendericus de Vliegher en van Eugenia Sinack. 27 Aug. Bernardus Alphonsus, z. van Maria Jusephina Allefs. Sas van Gent. Geboorten. 24 Aug. Laurentia Regina Johanna d. van Henri Akersloot van Houten Roos en van Geer tje van Holst. 29 Aug. Oscar Jacobus, z. Petrus Bernardus Goethals en van Coralie Meireson. 31 Aug. Anthony Hubrecht. z. van Janis Hubrecht de Smidt en van Ja- cornina Stouthamer.

Zelandia | 1902 | | pagina 2