KERMIS Landbouw. Telegrammen. Hoogwatergetij te Ter Neuzen Marktberichten. Advertentiën. te BOSCHKAPELLÉ, op Zondag, Maandag en Dinsdag Daarop gaat de dokter op een rustbank liggen en zijn pols slaat na eenige minu ten 64. Dat is toch merkwaardig. Welnu, wanneer gij 's avonds sla pen gaat, dan doet gij zulks omdat uw hart rust behoeft. Elke minuut slaat het hart dan, zooals wij gezien hebben, 10sla gen minder dan anders, dat is in een uur 600 slagen; dus in 8 uur, door elkander gerekend den gewonen slaaptijd van den mensch, 4800 slagen. Het hart stoot met iederen slag 6 onsen bloed uit, zoodat het verschil gedurende den nacht 28,800 onsen bedraagt. Legt ge u 's avonds ter ruste zonder alcohol te hebben gebruikt, dan komt die rust het hart ten goede. Drinkt ge ech ter wijn of sterken drank, zoo verhindert gij die rust, daar door de werking van den alcohol het aantal slagen vermeerdert. In plaats van verkwikking te vinden, vermeerdert zij nog de werking van het hart met ongeveer 15,000 slagen. Het natuurlijk gevolg is, dat gij vermoeid en voor den arbeid ongeschikt opstaat. Een gelukkige gedachte. Het was tijdens den burgeroorlog in Amerika (18611865); de verpleging der gewonden was overal het onderwerp der gesprekken en in elke kleine stad werden met dit doel inzamelingen gehouden. Tegelijkertijd had te Austin in Nevada de verkiezing van een burgemeester plaats. De strijd tusschen de partijen was zeer hevig gevoerd en, zooals in Amerika gebruikelijk is, allerlei weddenschappen werden omtrent den uitslag der verkie zingen aangegaan. Zelfs de beide candi- daten namen daaraan deel; zij namen wederkeerig de verplichting op zich, dat de overwonnen candidaat des namiddags om twaalf uur op den dag na de ver kiezing een zak vol meel op zijn schouder door de voornaamste straten van de stad zou dragen naar eene plek, welke onge veer eene mijl ver gelegen was. De verkiezingsstrijd was afgeloopen, en den volgenden dag vervulde de overwonnen candidaat, Gridley geheeten, zijne belof te. Voorafgegaan door een muziekkorps met den zak vol meel op den schouder en zijn zoontje, die in een fantasie-uniform in de kleuren der Unie gekleed was, aan de hand, aanvaardde Gridley, gevolgd door zijne partijgenooten, onder het hoe- ageroep der tegenpartij, welke natuurlijk niet achterbleef, zijn tocht. Op de bepaalde plaats aangekomen, legde Gridley onder de geestdriftige toe juichingen zijner vrienden den zak neer, toen het hem eensklaps inviel, dat hij van de goede luim der menschenmenigte, die hem gevolgd was, gebruik kon maken tot het volbrengen van eene vaderlands lievende daad. Zoodra hij alle handen, die hem toege stoken werden gedrukt had, deed hij het voorstel, den zak met meel ten voordeele van de gewonde soldaten te verkoopen. Dit voorstel viel in goede aarde. De zak werd verkocht en telkens weder verkocht en had na korten tijd eene som van 5000 dollars opgebracht. Deze goede uitslag bezielde Gridley met zooveel ijver, dat hij besloot zijn gelukki gen inval nog verder dienstbaar te maken aan het goede doel. Reeds den volgenden dag begaf hij zich op weg naar Virginia eene reis van meer dan 300 mijlen. Hij kwam daar aan op een Zondag, juist toen er in den schouwhurg eene vergadering ten behoeve van de gewonden gehouden werd. Dade lijk begaf hij zich met zijn zak met meel daarheen en verhaalde in eene korte toespraak de geschiedenis van den zak, waarna deze verkocht werd. Na verloop van een uur had de zak 850 dollars opge bracht. Den volgenden dag bezocht Gridley, voorafgegaan door een muziekkorps, de omliggende plaatsen. Te Dayton ontving hij 873, te Gold Hill 5822 en te Silver- City 830 dollars en bij zijne terugkomst te Virginië verzamelde hij de aanzienlijke som van 12.025 dollars. Nu ging hij verder naar Sacramento en San Francisco, waar hij weder meer dan 800 dollars ontving en bovendien iederen goudgraver, tegen een bedrag van een halven tot tien dol lars ten bate van de kas voor de gewon den, de hand drukte. Na eene rondreis, welke ongeveer zes maanden duurde, bereikte hij New-York en stelde daar aan het hoofdcomité de opbrengst van zijne gelukkige gedachte, zijnde eene som van meer dan 40.000 dollars, ter hand. Twee kinderen verbrand. Men schrijft uit Velsen van Woensdag. Gisterenavond, toen juist de vergadering der Yereeniging tot bevordering van ge trouw schoolbezoek afgeloopen was, ver spreidde zich de mare, dat de boerderij De Ilofgeest in brand stond. Reeds van de Velser voetbrug af waren de vlammen te zien. Doch' dat daar, waar zoo pas was vergaderd voor een feest voor kinderen, twee die daaraan zouden heb ben deelgenomen, jammerlijk in de vlammen waren omgekomen, kon niemand bevroe den. Reeds eenige dagen was er hooibroei ge weest op de ouderwetsche Noord-Holland- sche boerderij, waar het hooi boven op de woning wordt geborgende hooisteker was er aan te pas gekomen, die had uit gemaakt dat er gewaakt diende te wor den, wat dan ook tot Woensdagnacht door vier man was geschied. Doch Donderdag was dit niet meer noo- dig geoordeeld en daarom was het huisge zin van Arie Schaarl gewoon naar bed ge gaan, hij en zijn zoon in den stal, de vrouw die Dinsdag bevallen was, met de baker, de jongst geborene en nog twee kleintjes beneden en de oudste meisjes, Neeltje en Bertha, 13 en 12 jaar, boven, op een afgeschoten kamertje vlak bij hét hooi. Tegen tien uur hielp de baker de pas geborene en, eerst geloovende dat het re gende, zag zij plotseling vonken en rook, maakte alarm, zoodat de vrouw en de baas wakker werden, en vluchtte naar buiten met de kleinste. De moeder stond op en vloog de deur uit met de twee andere kleine kinderen, en Schaarl, die zijn jongen had gewekt, wilde boven de twee meisjes redden, doch zag zich door rook en vlam want alles stond dadelijk in lichte laaie den door gang versperd. Een der meisjes, Bertha, schijnt dadelijk gestikt te zijn; het ande re, Neeltje, is nog gezien de trap afloopen- de, doch daar de deur gesloten was, is zij eveneens den verstikkingsdood gestorven. Daar de Hofgeest ongeveer een kwartier ligt van Santpoort en even ver van Vel sen, was er pas een goed uur later een spuit aanwezig, die echter niets kon uit richten Het eenige wat te doen stond was de lijkjes der kinderen te vinden en de moeder hulp te verschaifen. En daar voor zorgde de steeds onvermoeid werken de secretaris van het Witte Kruis, de heer Wynaldi Daniels, die onmiddellijk ter hulp riep de wijkverpleegster van Velsen zuster Klein, waardoor de kraamvrouw een uitmuntende verpleging vond, en ook de kapelaan van Driehuis, die zich met dokter Drendt vooral belastte met de zorg voor de lijkjes, waarvan het eene al spoe dig en nog niet geheel verkoold, het an dere later geheel misvormd werd gevon den. De overblijfselen werden overgebracht naar de begraafplaats. De boerderij is totaal uitgebrand. Goede vangst. In Juni 1898 werd uit een der groote hotels in de Warmoes straat te Amsterdam eene belangrijke par tij tafelmessen, servetten en tafellakens, vorken, lepels enz. gestolen. Geruimen tijd werd door de politie gezocht naar de schuldigen, maar zonder resultaat. Gis terenavond is een vrouw aangehouden en aan het hoofdbureau van politie gehoord, verdacht van den bedoelden diefstal, ter wijl in hare woning tal van voorwerpen in beslag genomen zijn, die als bewijs stukken zullen dienen Een oudje Te Slochteren is overle den de weduwe A. Begeman in den leef tijd van 100 jaren en 9 maanden. Modem huishouden. De districtschool opziener te Alkmaar trouwt in de volgen de week met de schoolopzieneres in het arrondissement Texel; deze blijft haar be trekking na het huwelijk bekleeden. Amerikaansche en Engelsche studenten. Onder de Amerikaansche stu denten zijn er honderden, die den weg naar de wetenschap slechts door groote opofferingen bereiken. Het geval van den jongen Harcourt Johnson, een stu dent van Yale College, is teekenend. Toen deze naar Newhaven ging, had hij geen dollar op zak en hij gevoelde zich gelukkig, pension en inwoning in een studentenlogies te kunnen verdienen als kelnner enz. De terugreis naar Maine in de vacantie deed hij als chauffeur op een automobiel. Op de wereldtentoon stelling te Chicago, werden de rolstoelen bijna zonder uitzondering door studenten voortbewogen anderen dienden den be zoekers als gidsen. Een student uit Columbia hield zich gedurende zijn stu diën door een kleinen melkhandel te drijven in het leven. Andere Amerikaansche studenten zijn werkzaam als schrijvers, stemmenwer- vers, schrijvers, kelnners, journalisten, stenografen, typewriters en velen heb ben zich in het leven gehouden met het geld, dat zij met schoenpoetsen en het verkoopen van couranten verdienen. Velen krijgen plaatsen in winkels in 't kort zij verrichten alle mogelijke be zigheden. Even ijverig zijn de vrouwe lijke studenten om een universitaire op leiding te krijgen. Ook zij verrichten allen mogenlijken arbeid. Dit geldt eveneens van de Engelsche en in 't bij zonder van de Schotsche vrouwelijke studenten. Een man, die thans beroemd geworden is, was in zijn tijd blij, 2 shillings daags te verdienen met de be diening in een restaurant en een bekend theoloog verzamelde handteekeningen op uit te geven boeken en verdiende eenige shillings als reporter. Zelfs in Oxford en Cambridge, de uni versiteiten van gegoede studenten, zijn steeds een aantal studenten, die gaarne handenarbeid verrichten om hun lichte beurs beter te spekken. Gedurende de groote vacantie hebben sommigen geld verdiend als muzikanten op badplaatsen en als landbouwers, koetsiers en club- kellners. Hoe een beer leert dansen, ver haalt een oppasser uit de diergaarde. De manier die men ook zoo dikwijls in leesboeken leest n.l. dat men den beer op heete ijzeren platen leert dansen is in ieder geval een sprookje. De zaak is veel eenvoudiger en voor denbeer zoo niet aangenaam dan toch niet pijnlijk. Misschien trok het de aandacht van menigeen bij het zien van een dansenden beer, dat hij altijd achteruit maar nooit vooruit danst. Dat is tengevolge der manier waarop de beer leert dansen. De berenleider houdt de strik waaraan de neusring van het dier bevestigd is, zoover, dat de beer genoodzaakt is, op de achterpooten te gaan staan. Dan trapt de berenleider met kracht op een achterpoot van zijn dansleerling, die natuurlijk dadelijk teruggetrokken wordt waarop het spel met de andere poot herhaald wordt. Op deze manier krijgt de beer zoo'n respect voor de voetzolen van zijn heer, dat hij de volgende kennis making daarmede in 't geheel niet meer afwacht maar gewillig datgene doet, wat van hem verlangd wordt. Bij jonge beren, die nog niet goed op de achter pooten kunnen staan moet dat nog ap- part geleerd worden. Deze manier is ook nu juist niet mooi maar toch altijd beter dan met heete ijzeren platen. Het beste is, dat dergelijke dierenplagerijen over 't algemeen van markten en stra ten verdwijnen. Te veel gevergd. «Heeft je neef al een goede praktijk als dokter. »Nu, dat gaat zachtjes aan. Wij fami lieleden doen wel ons best, maar we kunnen toch niet altijd ziek zijn." Menschen die van stilte houden. Wie tot voor eenigen tijd de deftige straten, vooral in het Westeinde van Londen be zocht, moet het opgevallen zijn voor hoe- vele huizen er een laag stroo over de straat gespreid was en daaruit opgemaakt hebben, dat er vele zware zieken waren. Voor de gemeentereiniging was dit kost baar, daar de bedekking door haar opge ruimd moest worden en voor de buren, die hunne stoepen schoon wilden houden, een voortdurend ongerief. Bij een onderzoek bleek echter, dat dit middel om het straatrumoer te dempen, niet alleen voor zieken werd toegepast. Een bekend schrijver, b.v liet telkens, als hij eene bijdrage voor de pers te maken had, eene buitengewoon dikke laag stroo voor zijn huis nederleggen. In een ander geval beklaagden de buren van een be roemd whistspeler zich bij het gemeente bestuur, dat telkens als hij een kaartpar- tijtje gaf wat nogal dikwijls gebeurde, hij op bovengenoemde wijze voor de stilte in zijn huis zorgde. Lampen, lampenglazen en lampen pitten. Lampen moeten zorgvuldig behan deld worden om te voorkomen, dat men andere zaken met olie bevlekt en zelfs brandgevaar loopt. Bijna alle petroleumlampen zweeten en druppelen af, zoo men ze niet dagelijks goed droog wrijft en dus voorkomt, dat de fijne oliedeeltjes zich tot druppels vereeni gen. De luchtgaatjes moeten evenals de andere openingen tusschen raadjes en bran ders goed open en schoon gehouden wor den. Men strijke den verkoolden rand met een doekje af en knippe ongelijke punten bij, zorge dat de pit goed sluite en gemak kelijk kan worden op en neer gedraaid en de lamp voldoende gevuld is, om het on dereinde der pit goed vochtig te houden. De mindere lichtsterkte, het flikkeren der vlam of het stoomen der lamp wijst er- duidelijk op, dat de lamp niet goed is schoon gemaakt, de pit niet. goed sluit of te kort is of wel de petroleum onzuiver is. Mengt men een weinig keukenzout of kamfer door de petroleum, dan verheldert zulks de vlam. Natuurlijk moet voor schoone glazen worden gezorgd, die niet rr^et vochtige handen mogen worden opgezet of afgeno men. Men denke er toch vooral aan de beves tiging van hanglampen nu en dan eens na te gaan, opdat ze niet door dreunen of trekken kunnen afvallen en brand veroor zaken. Staande lampen op tafeltjes, of op tafels met lang afhangende kleeden be dekt, blijven een bron van gevaar. Ontstaat er ongelukkigerwijze brand, blusch dan niet met water, doch gebruik een grooteu doek, deken, tafelkleed, jas, rok of japon, of ook melk, zand of aarde om de vlam te dooven. Vul nooit een lamp bij, die nog brandt of nog warm is. Die onvoorzichtigheid kostte duizenden het leven. Lampenglazen meer weerstand te geven tegen 't springen wordt verkregen door ze in een pot tusschen stroo te leggen, ze daarna mot koud water te overgieten, zoodat ze niet geheel onder water zijn, en ze vervolgens langzaam op te koken. Neem den pot van het vuur, l.iat het water af koelen en haal dan de glazen er uit, laat ze goed drogen en poets ze schoon. Lampenpitten in sterken azijn gelegd en daarna goed gedroogd, geven bij tgebruik een helder, fraai licht (Ons Huis). Zekerheid van winnen. Een tooneelspeler, die op eene familiepartij was aangenomen om het gezelschap aan genaam bezig te houden, sieldena afloop van de voorstelling nog een spelletje voor, dat hij had bedacht. Ieder van het gezelschap, hij zelf ook, moest twee kwartjes inzetten en het aldus bijeengebrachte geld zou worden gewon nen door dengeen, die het meest bezat van het artikel, dal de tooneelspeler zou vragen. De acteur verzekerde,, dat alles eerlijk in zijn werk zou gaan Hij zelf zou de zelfde kans hebben als ieder ander van het gezelschap. Weldra lag er voor f 15 aan kwartjes op tafel. De acteur legde daar zijn twee kwartjes bij en sprak toen met een fijn glimlachje: ,,Zegt mij nu eens, dames en heeren, wie van u heeft de meeste valsche tan den?" Er volgde eene minuut van doodsche stilte en daarop een luid gelach, waarme de sommigen echter niet van ganscher harte instemden ,,Ik heb er zes", vervolgde de acteur, ,,wie heeft er meer?" Er kwam niemand op en zoo wa ren de kwartjes gewonnen. Men schrijft aan de N. R. Ct. Zooals bekend is, hebben de landbou wers de teelt van bieten dit jaar in de provincie Zeeland zeer ingekrompen en dit tengevolge van den lagen prijs, dien de vereenigde fabrikanten hadden vastgesteld en waar de agenten in geen geval afweken. Slechts enkele parti culieren konden eenigszins hoogeren prijs bedingen van een ongenoemde fa briek. De stand der bieten is thans zoo, dat de beste verwachtingen kun nen gekoesterd worden betreffende ge wicht, indien geen onvoorziene omstan digheden teleurstelling brengen. Men zegt dat eenige landbouwers dit jaar een gedeelte van hun land beschikbaar hebben gesteld voor eigen rekening en dat ze verkocht hebben tegen hoo geren prijs aan een Belgische fabriek, en wel f9 per 1000 KG., waardoor zij betere zaken hebben gemaakt. DEN HAAG, 26 Aug. De Minister van koloniën is van verlof terugge keerd. Het bericht van het huren eener vil la door De Wet te Neerbosch wordt te gengesproken. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag- 28 Augustus 8.36 9.20 Vrijdag 29 10.4 10.45 Zaterdag 30 11.23 11.56 Zondag 31 12.25 Maandag 1 September 0.50 1.13 Hulst, 25 Aug. Middenprijs per 100 k°. Tarwe /"9,Rogge 6,50, Wintergerst 7,50, Zomergerst Haver 9,25 Erwten fPaardenboonen 0,00, Dui- venboonen/"0,Witteboonen/Brui- neboonen /"0,00, Boekweit ƒ0,00, Lijnzaad ƒ00,00, Aardappels 3,75. Koolzaad per zak van 106 liters ƒ10,50. Boter per kilo ƒ1,20. Eieren per 26 stuks ƒ1,00. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 24 stuks hoornvee, 24 varkens, verkocht: 12 15 IJzendijkb, 23 Aug. Ter graanmarkt van heden bestond de aanvoer alleen uit tarwe, die volgens noteering verkocht werd. Het marktbezoek was zeer gering. Men besteedde voor: nieuwe tarwe f7.75 a f8. Schiedam, 2 Aug. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn 8'/» a per heet. ct., zonder fust en zonder de belas ting. Spoeling-commissie per ketel ƒ1,10. Rotterdan, 25 Augustus. Buitenland- sche Granen vast. Rogge, per 2100 kilos, 9 Pud 30/35 Odes- sa einde Augustus gewacht f 148 cassa; 9 Pud 30/35 Odessa, 8 Sept. gewacht, f 145; 75/76 ko. Helena, 10 Sept. gewacht, f 152. Gerst, per 2000 kilos, 60/61 ko. Odessa, uit zeeboot, f 131; 60/61 ko. Odessa, Zon dag gewacht, f 124, f 125; 61 ko. Donau, Zaterdag gewacht, f 132, cassa. Boekweitgrutten, per 2100 kilos, Pe- tersb. Jadritza, uit zeeboot, f 252. Mais, per 2000 kilos, grove Donau, f 126, f 128grove Donau stoomend f 126, f 128; Hongaarsche f 128, f 129; dito paardetant f 130, f 132. Binnenlandsche Granen. Tarwe. Jarige- werd heden, bij afne- menden aanvoer, verkocht van f 7.75 tot f 8.50 per Heet. en per 100 Ko. van f 10 tot f 10.50. Nieuwe-, Het aangebodene was meeren- deels wak. Enkele beste partijtjes brach ten f 7.75 a f 8 op, het overige f 6.25 a f 7.25 per Heet. Voorts per 100 kilo f 9'25 a f 9.75 en mindere kwaliteit, f 8. 50 a f 9. Rogge, meestal wak, werd verkocht van f 5 tot f 5.40 per Heet. en betere daarbo ven. Gerst. Winter- bracht per 100 naar kwaliteit f 6.90 a f.a.0 op. Haver. Jarige- werd naar kwaliteit ver kocht van f 9.60 tot f 10.15 per 100 kilo. Nieuwe- was nog niet noemenswaard aan gevoerd. Blauwe Erwten. Het aangeboden was meerendeels van onvoldoende kwaliteit. De beste brachten van f 9.50 tot f 10 in kooksoort op, voorts naar deugd f 8.50 a f 9.25 en geringere kwal. f 6 a f 7. Uit gezochte partijtjes konden boven de hoog ste noteering opbrengen. Koolzaad werd heden verkocht van f 8 tot f 8.50 puik zwart zaad daarboven. Geringe kwaliteit f 7.25 a f 7.50. Kanariezaad zonder handel. Rotterdam, 25 Aug. Ter veemarkt waren aangevoerd 161 vette runderen, 293 vette kalveren, 0 nuchtere kalveren, 1693 schapen of lammeren, 471 varkens, 0 big gen, 0 bokken. Koeien en ossen 24 tot 36 c., stieren tot c., kalveren 33 tot 45 c., scha pen 25 tot 39 c., lammeren 33 tot 36 c., varkens 23 tot 26 c. en lichte varkens voor export 21 a 24 c. per kilo. Gent, 22 Augs. Vlas Inlandsch geniet tot vaste prijzen goede vraag, maar de aanvoeren zijn onbeteekenend. Russisch prijshoudend, met beperkten omzet. Garens van vlas en van snuit, voor den tijd van het jaar, met bevredigenden gang van za ken. De prijzen zijn vast. Katoenengarens eerder flauwer en stil Linnen is tot de vraagprijzen moeilijk te plaatsen. GENT, 22 Aug. Ter veemarkt van he den (Vrijdag) werden te koop gesteld: 3 schapen, 0 lammeren, 127 kalvers, 178 vet te varkens, 10 loopers, 545 biggen, 19 melk koeien, 4 groote ossen, 83 jonge ossen, 98 vaarzen, 95 vette koeien, 61 stieren, 144 magere dieren. Prijzen waren per kilog voorossen en vaarzen vleesch fr 1,48 a fr. 1,55; jdem 2de qual fr. 1,35 a 1,43koeienvleesch fr. 1,35 a fr. 1,40; idem 2de qual. fr. 1,20 a fr. 1,30; stierenvleesch fr. 1,28 a fr. 1,40; kalfsvleesch fr. 1,45 a fr. 1,60; schapen- vleesch fr. 1,38 a fr. 1,50; lammerenvleesch fr. 1,95 a fr. 2,15; varkensvleesch fr. 1,33 a fr. 1,38. Huiden. Vaarzen, ossen, koeien fr. 0,85 a fr. 0,86stieren fr. 0,73 a fr. 0,75kal veren fr. 1,10 a fr. 1,17. Verseh roet fr. 0,60 a fr. 0,70. Koers rail het geld. Belgisch per 100 frs. ƒ47,975 a ƒ48,00. lieiies van Antwerpen. Chili-salpeter 15.5 a 16 pet. fr. 20,10 per 100 K. G. Sept. fr. 20,10, markt vast. Sulfaat van ammoniak 20 a 21 pet. stik stof frs. 29,75 per 100 K. G. Sept. fr. 29,75, markt vaster. Superphosphaat 12 a 14 pet. phosphorz. fr°. bestemming fr. 4,70 a fr. 4,80 per 100 KG. Tarwe steeds goed verhandeld. Kurra- chee 157/a a 153/*Walla 16'/* Donau nieu we, op Oct./Nov. 14V* a 17'/» volgens kwaliteit. Gerst. Bulgarije Sept./Oet. 12.75, mar- mara Sept. 137/«, Donau ll'/s, Groninger 15.75. Maïs. Odessa 127/«, Cinquantino 135/a Ondergeteekende betuigt zijn oprech ten dank aan de Paarden-Verzekering Zwolle en aan haren Hoofdagent, de Heer C. VAN GASSEN, voor de goede en vlugge uitbetaling van zijn gestor ven paard. St. Jansteen, 14 Augustus 1902. AUGUST AERTS. Mijnen hartelijken dank aan de Paarden- en Vee-verzekering te Zwolle voor de goede uitbetaling van mijn af gemaakt paardik kan Landbouwers en Negocianten van 't land van Waes deze MiJ als de beste aanbevelen. Kemseke, 14 Augustus 1902. A. VAN VLIERBERGHE. den 7, 8 en 9 September aanstaande.

Zelandia | 1902 | | pagina 3