Provinciaal Nieuws. Kerknieuws. Uit onze koloniën. Uit België. Gemengd Nieuws. getrouwen stond, salueerde. In vroeger jaren had men stellig in Augustus dade lijk aan de groote hitte gedacht, maar van het jaar is dit niet mogelijk, FRANKRIJK. Re kloostcrvcrvolging. Met onverholen vreugde constateert de officieuse ,,Matin'r, dat 43 conseils géné- raux zich hebben uitgesproken ten gunste van Combes, maar het blad verzwijgt, dat een groot getal anderen moties van afkeu ring der regeeringspolitiek hebben aange nomen. Bovendien bewijst de houding der conseils gènèraux niets, want zij zijn groo- tendeels samengesteld uit leden die geko zen worden in een tijd, dat men zich niet verwachtte aan dergelijke anti-godsdien stige maatregelen als die van Combes. De meening van de meerderheid des volks heeft zich uitgesproken bij de algemeene verkiezingen, toen de anti-ministeriëele candidaten eenige honderdduizenden stem men meerderheid kregen. De campagne tot weigering van belas- tingbetalen wordt voortgezet. In de „Li bre Parole" doet een oud-ambtenaar der belastingen een practisch middel aan de hand om langs dezen weg iets te be reiken. Volgens de wet mag men de be lastingen per maand betalen. De schrijver raadt aan dit te doen en zich dan iedere maand twee aanmaningen thuis te laten sturen alvorens te betalen. De kosten zul len dan zoo groot worden, dat het minis' terie wel zou moeten capituleeren. VERGADERING der Afd. Hulst van de Mij. tot bevordering van Landb. en Veeteelt in Zeeland. In de gelagkamer van het hotel «Het Wapen van Zeeland" te Hulst werd giste ren de aangekondigde vergadering gehou den van de Afd. Hulst der Mij. tot bevor dering van Landb. en Veeteelt in Zeeland. Te 1 uur (spoortijd) was de zaal flink gevuld met belangstellenden en opende de voorz. de lieer J. Vogelvanger de vergade ring, met de mededeeling, dat ze speciaal belegd was om baron Collot d'Escury ge legenheid te geven tot bespreking van de kwestie der bietencultuur. Deze zaak zou echter tot op 't laatst worden bewaard, nadat eenige punten der agenda zouden zijn afgehandeld. Daarna meldt de secretaris der afdeeling de heer Fr. v. Waesberghe, eenige nieuwe leden aan welke onder applaus der ver gadering worden aangenomen. Vervolgens leest de secretaris de notu len der vorige vergadering voor, die zonder op- of aanmerkingen worden gearresteerd. Ingekomen is verder, volgens de mede deeling van den secretaris, o. a. een schrij ven van 18 Juli j.l. van het hoofdbestuur, meldend, dat de heer Th. C. Vereecken benoemd is tot lid van het hoofdbestuur. De heer Vereecken heeft de benoeming aanvaard. Nog ingekomen een schrijven van 23 Juni waaruit blijkt dat de heer Berkvens voor de afdeeling een lezing zal houden over Raiffeisen-banken een ander schrijven meldend dat de Rijkslandb.-leeraar 'van Eindhoven een lezing zal houden over 't snoeien der boomen, en een missive uit Goes, behelzend dat de R. Landb.-leeraar van Goes voor de Afd. Hulst in November een lezing zal houden ove> groen bemesting. Deze en nog een paar andere ingekomen stukken worden voor kennisgeving aange nomen, zonder opmerkingen of vragen om inlichtingen door de vergadering. Aan de orde is vervolgens de verkiezing van drie Bestuursleden wegens periodieke aftreding van de Heeren Piet Moes te Ter Neuzen, Franpois van Waesberghe te Hulst en B. C. IJsebaert te Axel. De voorzitter verzoekt de hh. J. v. Hoe ven en Kooyman het stembureau te willen uitmaken. Tot stemming overgegaan worden inge leverd 75 biljetten. Uitgebracht worden op den heer P. Moes 07 stemmen op den heer F. v. Waesberghe 69 en op den heer B. C. Ysebaert 68stemmen. De heeren J. Dekker en C. Ysebaert van St. Jansteen bekwamen elk 1 stem, terwijl 5 briefjes blanco waren ingekomen. De Voorz. dankt de heeren van 't stem bureau en deelt den uitslag mee. Op zijn vraag, nemen do herkozenen de benoe ming aan. Alsnu komt aan de orde de benoeming van een Secretaris-Penningmeester, wegens periodieke aftreding als bestuurslid. De voorz. stelt aan de vergadering voor om den beer v. Waesberghe bij acclama tie te willen verzoeken deze functie te willen heraanvaarden, hetgeen dan ook eenparig geschiedt. De heer v. Waesberghe spreekt daarop een hartelijk woord van dank aan de aan wezigen, voor het vertrouwen in hem ge steld en belooft alle krachten te zullen in spannen om te werken in 't belang en tot bloei der vereoniging. Hiermee is de agenda afgehandeld en wordt door den voorz. bet woord gegeven aan Baron Collot d'Esci?ry. De heer Collot begint met een dankbe tuigiug aan den voorz. voor de gelegen heid hem geschonken, om hier zijn ge dachten te ontvouwen. Spreker zal niet wijzen op 't belang van de beetwortelkultuur. Doch wil deze kui tuur van belang blijven, dan is 't zaak om voor de vrucht een goeden prijs te be komen. Hij gaat vervolgens na wat de verschillende fabrieken besteden, en vraagt hoe 't komt dat de Belgische fabrieken van de Union hoogere prijzen kunnen geven. Dat komt zegt spr. wijl ze de beeten in een ander land verbouwen als het onze. De premie bedroeg daar een som van fr. 4.40 per 100 K.G. en daarbij kwam nog een extra premie van 2 fr. Wij hadden liier slechts f 1.19. Daarom kunnen dus de Belgische fabrieken hooge re prijzen voor de beeten besteden. De crisis in den suiker maakt in ons land op dit oogenblik eenieder ongerust. Men ziet de zaken donker in, en vooral ziet men een wetgeving daaromtrent bij de regeering met zeer duisteren blik te gemoet. Vervolgens komt spr. tot de conventie en wijdt daar in breedere trekken over uit. 't Gevolg van al de hooge premiën was den suiker goedkoop te kunnen brengen op de Engelsche markten. Dit was echter een groot nadeel voor de suikerfabrieken in de Engelsche koloniën, en daarom is van Engelsche zijde een sterke drang ge weest om de afschaffing van premiën op het vaste land te bekomen. Dan kwam nog iets anders. Van de conventie zelf waren de verwachtingen niet groot. Sinds 1865 werden al ver schillende conventiën tot stand gebracht, doch allen zonder gevolg. Thans is de conventie tot stand geko men, en wel juist door dei) heerschenden crisis. Die conventie zal vermoedelijk door alle landen worden aangenomen, en er zal dus rekening mee gehouden dienen te worden. De aangesloten landen zullen besluiten om alle premiën af te schaffen. Spr. wijdt verder in den breede uit o- ver het geven van vermomde premiën het geen verboden moet worden Daarna gaat spr. eenige artikelen der conventie na, en licht deze nader toe. Prof. d'Aulnis de Bourouil zegt, dat voor ons land de conventie niets dan voor deel kan afwerpen, omdat wij de laagste premie hebben. Dat is op zich zelf mooi, zegt spi., als dit werkelijk het geval zou zijn. Ten slotte komt spr. neer op 't groote gevaar, dat de rietsuiker de beetsuiker zal vervleugelen. Wat de conventie nu betreft, de voor standers zelf vinden haar een duistere zaak. Het is dus een sprong in 't duister dien we wagen, een sprong in 't water Alle landen voorzien zich van een zwem gordel in den vorm van een surtaxe. Wij nu zouden den sprong wagen zon der dien zwemgordel? Onze regeering ziet de zaak niet zoo duister in, doch ze is er van overtuigd dat de rietsuiker een grooter vlucht zal nemen. Wat wij hier noodig hebben is, in dien er meer suiker zal willen gebruikt worden een vermindering van den ac cijns. Thans is die accijns 27 gulden per 100 K. G. Dat is te veel, dus moet de accijns veel lager worden. En als dat komt is het groote voordeel dat men 1° goedkoo- per suiker eet en dat 2° de landbouw een grooten sprong vooruit maakt. Ten slotte toont spr. aan, dat de wet van surtaxe moet worden ingeleverd, eer der dan 1 Sept., omdat op dien datum de conventie ingaat, want de surtaxe moet zóó vroeg komen, dat men rekening kan houden met de bepaling van een prijs in het voorjaar. Hiermee besluit spr. zijn rede, die voor alle aanwezigen werd geapplaudiseerd. En dat allen met zijn beginselen instem den bewijst wel het feit, dat niemand het woord meer voerde, noch nadere inlichtin gen vroeg noch opposseerde. Do Voorz. stelt daarna voor een adres van adhaesie aan 't bekende adres van de Eerste Ned. Coöp. te zenden aan de re geering. Dit adres moet echter door middel van 't hoofdbestuur aan de regeering worden ingezonden. Het voorstel van de Voorz. wordt met alg. stemmen aangenomen. Dit adres luidt Aan Hunne Excellentiën de Ministers van Buitenlandsche zaken, van Financiën, van Waterstaat, Handel in Nijverheid en van Koloniën. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen het Bestuur der afdeeling „Hulst" van de maatschappij tot bevordering van Land bouw Veeteelt in Zeeland, vertegen woordigende ruim 400 leden dier afdee- •ing. dat de bietwortelcultuur hier zoo lang zamerhand de kurk is geworden waarop alles drijft, dat die cultuur zeer. moeilijk te vervangen is, zonder groot geldelijk na deel te bezorgen aari landbouwers, arbei ders en schilfers, dat adressant om bovengenoemde rede nen het verdwijnen van de suikerpremi- en bij aanneming der suikerconventie met ongerustheid te gemoet ziet en daarom, gevolg gevende aan het in de heden ge houden algemeene vergadering zijner le den met eenparigheid van stemmen geno men besluit, de vrijheid neemt zich tot Uwe Excellentiën te wenden met het eer biedig verzoek, om even als dit gevraagd werd door het Bestuur van de „Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek" te Sas van Gent, de bieten- verbouwers niet geheel onbeschermd te laten in den strijd tegen het buitenland, doch hen te helpen door eene belangrijke verlaging van den accijns en door het be schermen van de binnenlandsche suiker markt, door het heffen van de bij de Con ventie geoorloofde surtaxe op vreemde sui ker, dat adressant zich ten slotte veroor looft er in het bijzonder Uwer Excellen tiën s aandacht op te vestigen, dat het van zeer veel belang voor de landbouwers zou de zijn indien de eventueele invoering van surtaxe niet uitgesteld wordt tot. Sep tember 1903; doch dat die heffing zoo vroegtijdig in werking treedt, dat daar mede door de suikerfabrikanten bij het sluiten der beetwortelcontracten in het a.s. voorjaar rekening kan worden gehouden, 't Welk doende enz. Het Bestuur der Afdeeling Hulst v/d mij. tot bev. v. Landb. en Veet. in Zee land. VOGELVANGER, Voorzitter. 1's van WAESBERGHE, Secretaris. HULST, 25 Augustus Daar verder niemand meer het woord vraagt sluit de voorzitter de vergadering na een woord van hartelijken dank te hebben gebracht aan den heer Collot voor diens intressante lezing NIEU W-NAMEN. De vaars welke 13 Juni 1.1. uit de weide, toebehoorende aan de weezen Ferket in den Louisapol- der gestolen was, is verleden week te Be- veren (België) door de politie in beslag ge nomen. Zij werd aan hare zwarte bonte haren door de eigenaars erkend, dezen hopen haar spoedig in hunne kudde te mogen terugbrengen. Maandag morgen 25 dezer, omtrent 6 uur, vond men vrouw Johanna Brees (bijgenaamd mank Wanneke) gansch be bloed te bed liggen, hare dochter die dit het eerst bemerkte dacht aan eene bloed spuwing, riep de geburen ter hulp, doch weldra kwam men tot de verschrikkelijke ontdekking dat de arme vrouw dood was en eene groote wond aan den hals had, het mes dat daarvoor gebruikt was lag bij haar in 't bed; of hier misdaad of zelf moord heeft plaats gehad is nog onbekend doch men vermoedt het laatste, haar man was slechts l'/j uur vertrokken om in 't veld te gaan werken. Nadere inlichtingen worden verwacht. ZAAMSLAG. Onze dorpsgenoot, de heer K. G. Odink, thans onderwijzer aan het instituut «Benno" te Barneveld, slaagde Zaterdag voor de acte Fransch. op Een vrouw viel deze dagen van een ge laden wagen en kwam daarbij zoo onge lukkig op haar hand terecht, dat de duim brak en het beentje door het vel heen- stak. Natuurlijk moest de dokter er aan te pas komen. Aan het Veer, onder deze gemeente is een zangvereeniging opgericht. Gesteund door bijdragen van de ingezetenen is een eigen gebouw aangekocht, terwijl een aan vraag om rechtspersoonlijkheid reeds in gediend is. Tot voorzitter is gekozen de heer S. Buijze. HULST. De verplichte keuring van dekhengsten van 2'/« jaar en ouder zal alhier gehouden worden op Zaterdag September des voormiddags om 8 uur op het Marktplein. HONTENISSE, 21 Augustus. Ged. Sta ten van Zeeland hebben de stembiljetten opgevraagd der laatst alhier plaats gehad hebbende stemming voor een lid van den gemeenteraad. Er waren uitgebracht 280 stemmen, waarvan 9 van onwaarde; zoo dat de volstrekte meerderheid bedroeg 136, welk stemmencijfer juist behaald werd door den heer C. Vael, die door het stem bureau als gekozen verklaard weid. Nu zijn aan het stembureau no. 2 (Lamswaar- de) twee biljetten geldig verklaard, die eenjg kenmerk droegen. Aangezien die twee biljetten van invloed zijn geweest op de stemming, zal door Gedep. Staten een nader onderzoek plaats hebben. KOEWACHT. Van de paar zonnige dagen, die de vorige week ons schonk, is door de landbouwers uit deze en omlig gende gemeenten gebruik gemaakt om het nog op het land staande koren in de schuur te brengen. Vooral werd er in die dagen veel haver vervoerd. Heelo rijen volgeladen wagens reden dagelijks langs het grenskantoor hier naar België. Haver in het stroo be taalt, zooals bekend is, geen invoerrecht; terwijl uien voor gedorschen haver 3 francs per 100 kilo moet betalen. Geen wonder dus, dat de door België hier opgekochte haver ongedorschen over de grenzen ge bracht wordt. 1.1. omstreeks half tien had men de aar digheid de schuur van den landbouwer P. van Dijcke in de asch te leggen. Daar de bewoners reeds ter ruste waren kon niets gered worden, zoodat al de land bouwgereedschappen die er zich in bevon den, benevens 2 koeien, 1 rund en 2 var kens een prooi der vlammen werden. Ook het belendende stalletje van J. Totté brandde voor een groot gedeelte af. Het is zeker te hopen dat de burgerij met de politie de handen ineenslaat om den da der of de daders van die schanddaden te sporen. GRAAUW. Na 18 jaar als lid van den (gemeenteraad en tevens 5 jaar als wet houder gefungeerd te hebben heeft dezer dagen de heer J. J. van Gassen als zoo- danig zijn ontslag genomen. Ook heeft hij meteen bedankt voor 't lidmaatschap van t Burgerlijk Armbestuur. De verkiezing van een nieuw raadslid is bepaald op 3 Sep tember a. s. - De gewone jaarlijksche veemarkt al hier is bij besluit van den Gemeenteraad opgeheven. Bij den geringen handel en de weinige deelneming, zoowél van inwoners als vreemdelingen, had zij, als 't ware geen reden meer van bestaan. CLINGE, 24 Augustus. De graaf Yan Aremberg, eigenaar van schorren in het Verdronken land van Saeftinge, heeft het voornemen een uitgestrektheid van 300 H.A. te doen indijken en een haven aan te leggen onder deze gemeente. HONTENISSE. De heer A. W. C. Blij- denstijn is benoemd tot tijdelijk onderwij zer aan de Koningin Wilhelmina school te Bussum. Tot lid van de commissie van aan slag in de bedrijfsbelasting in het kanton Axel, is in plaats van wijl de heer A. Lu- teijn, benoemd den heer L. Lamaitre van Axel en tot heden toe waarnemend. AARDENBURG, 24 Aug. Heden werd aan den heer Marienissen der Kon. Mare- chaussée alhier, de bronzen medaille, voor 12 jaren trouwen dienst, voor het front der troep te Ter Neuzen uitgereikt. Het stukje speelt in de dreef, een o- penbare wandelplaats. Chamberlain, een bekend figuur, is aan het fietsen, maar jongen, die groote hond, die hem verge zelt, hindert hem toch en hij zelf is nog niet erg fietsvast, maar komaan, hem even aan een bank gebonden. Chamberlain weer aan het fietsen, de hond wil zich loswer ken. Maar, o wee, de bank staat niet al vast, krik, krak, de honden de bank ach- tor Chamberlain op de fiets, gevolgd door een jubelende straatjeugd. Tableau GROEDE. Door den gebrevetteerden meester op de wapenen, J. Morauw te Groede, worden pogingen in het werk ge steld assauts te geven in de dorpen van Zeeuwsch-Vlaanderen en misschien ook in Zuid-Beveland. nog juist losgesneden en gered konden wor den, wierp de hooge vuurzuil zich over twee rijen huizen, gescheiden door de gang Bahroe, heen, de ter rechterzijde achter die gang gelegen kampong mede in brand zettend. Ieder beproefde te redden wat te redden was; men droeg de huizen ledig, de straat versperrend met meubelen de in- inlanders wierpen hun goed in de Kali Bahroe; ieder deed wat hij meende te kunnen doen. Politie, brandweer, schut terij, nieuwsgierigen, belanghebbenden en belangstellenden liepen dooreen het was een tooneel van wanhoopige verwarring. Het was allerbedroevendst te zien het vol slagen gemis aan samenwerking, aan een begrip, hoe den brand te bestrijden. Zoo als het vijftig jaar geleden was, kreeg men het weder te zien. Autoriteiten en auto riteitjes door elkander, elkander toegillend, toeschreeuwend, toebulderenddaartus- schendoor goedwilligen die beproefden te helpen in den chaos, en intusschen werden de spuiten, die toch reeds ante-diluviaan- sche spuiten, slecht bediend, zwakke wa terstraaltjes gevend als die van het beken de mannetje op een Brusselsch plein. Cyeloon o|» Sol. krapoli. De De/i Ct. verneemt, dat een orkaan, die Donderdag 24 Juli 's middags 5 uur, boven de onderneming Sei. Krapoh heersch- te, de volgende schade aanrichtte De oogst nog te velde staande, werd door hagelslag vernield, de tabak in de fermen- teerschuur eenjgszins beschadigd en een gedeelte van het dak van een der droog schuren stukgewaaid. Een koeliehuis viel omver, terwijl ook de Javanenpondok niet bestand bleek tegen den woesten wind en voor den grond ging. Verder viel een groote boom op de bijgebouwen van een assistentenhnis, vernielde dat geheel, en werden nog de woningen van twee Ba takkers, schuurbouwers, vernield. Vele groote boomen werden ontworteld. GROENENDIJK. De brutaliteit gaat te genwoordig op ons anders rustig dorp al te ver. Nu eens vernielt men vruchtbou- men, dan breekt men ijzeren hekken af, dan weer vindt men zijn behagen in het inwerpen van glasruiten, en vrijdagavond Hevige brand to Weltevreden. In den namiddag van den 24sten Juli jl. heeft een hevige brand in Gang Baroe op Kramat gewoedten gevolge waarvan ze ven en veertig Europeesche en Inlandsche woningen werden vernietigd. Een kind werd verkoold gevonden en verder kreeg een oude man brandwonden. Het Bat. Nbld. van 25 Juli bevat een relaas over den brand. Wij lezen daar onder meer het volgende De onwillekeurige oorzaak van den brand had met het leven er voor geboet. Het was een inlandsch jongetje van een jaar of zes dat onvoorzichtig met vuur had ge speeld zijn kleederen vatten vlam, en 't schijnt dat hot kind, radeloos, tegen den kurkdrogen wand van het huis is gerold, waaraan het vuur zich aanstonds mede deelde. Men vond het verkoolde lijk la ter onder de puinhoopen terug. Hoe het eigenlijk gegaan is, weet nie mand met juistheid te zeggen. Zeker is echter dat de vlammen met razende snel heid om zich heen grepen de kurkdroge daken en de bamboe leverden maar al te gretig voedsel. Hoog stegen de vlammen op uit het eerste aangetaste huis in den hoek nabij gang Bahroe, een oogenblik zelfs het westelijker gelegen groote gas- reservoir bedreigend, zoodat men zich er op voorbereidde het gas elders te laten ont snappen. Hoog lekten de vlammen, aan gewakkerd door den opstekenden wind, om, plotseling nedergestooten, weder een ander huis in lichtelaaie te zetten. Naar links en naar rechts grepen zij om zich heen in steeds grooter kracht, steeds feller woede, overslaand op de laatste huizen ter linkerzijde in den gang Bahroe, ter wijl aan den anderen kant, van het uit gangspunt af, de vlammenzee met verbijs terende snelheid de bijgebouwen der aan den weg van Kramat gelegen huizen na derde. En terwijl een ongelukkige hand brandspuit tevergeefs naar water zocht; terwijl een compagnie soldaten van het twintigste bataljon, mot de brandspuit uit gerukt, zich wakker weerde maar krach teloos bleek, terwijl reeds de paardenstal len van de rijtuigverhuurderij Van der Vos sen vlam hadden gevat en de paarden, dank zij het kloek optreden der soldaten, Men schrijft ons uit Halle (België) In het alhier gehouden kapittel der Eerw. Paters Minderbroeders Conventueelen wer den de volgende benoemingen gedaan De Zeer Eerw. Pater Joseph Maria Ui- terhoeve, provinciaal. De Eerw. Pater Hieronymus Diris, se cretaris. De Zeer Eerw. Pater Bonaventura Boer lage, gardiaan te Hal. De Zeer Eerw. P. Bernardus Van de Perre, gardiaan te Brussel. De Z. E. P. Angelus Jurgens, gardiaan te Leuven. De Z. E. P. Dominicus Berx, gard. te Leuven (studiehuis). De Z. E. P. Leonardus Van de Ven, gard. te Urmond. De Eerw. Pater Theodorus Mathyi, mag. I' Semin. De Eerw. Pater Damianus Kortman, mag. II' Sem. Als definitores werden gekozen De Eerw. Pater Bernardinus Metz en de Eerw. Pater Petrus Clinquant. Als Custoden De Z. E. Pater Antonius Van der Bol en de Z. E. Pater Elzearius Tassbender. In België worden de varkens gevacci neerd tegen het roodvonk of St. Antoni- usvuur en de entstof wordt den landbou wers van rijkswege verstrekt. Daar zich in den laatsten tijd zekere ongevallen heb ben voorgedaan bij ingeënte varkens, heeft de Minister van Landbouw besloten geen entstof voor deze ziekte meer af te geven Hij hoopt echter binnenkort ter beschik king van belanghebbenden te stellen een zero-vaccin, dat de bezwaren niet zal op leveren, welke bij het gebruik van het gewone vaccin zich soms voordoen. Ruiven uit Ruïne. Te Gent heeft eene tentoonstelling plaats gehad van de duiven, welke van de prijsvlucht op Rome wedergekeerd zijn. Tot heden zijn er 250 van de 2835 op het hok wedergekeerd. Tal van duivenliefhebbers, militaire au toriteiten en nieuwsgierigen waren tegen woordig, waaronder ook eenige Duitschers en Engelschen, die eenige prijswinners op kochten tegen 100 a 200 francs per stuk. Voor de duif, dje den eersten prijs won, werd 2000 fr. geboden. Tegen «Irnnkmishruik. Om de nadeelige werking van den al cohol op het menschelijk lichaam aan tedoo- nen, gebruikt één mijner kennissen, een geneesheer, steeds het volgende middel. Wilt ge zoo goed zijn, terwijl ik hier sta, mijn pols te voelen en de slagen te tellen, verzocht hij aan den persoon, dien hij wil overtuigen. 74, mijnheer Goed. Daarom gaat hij zitten en verzoekt na een oogenblik nogmaals de slagen te tel len. t 70.

Zelandia | 1902 | | pagina 2