Letteren en Kunst. Binnenland. Provinciaal Nieuws. Onderwijs. Kerknieuws. Uit België. Landbouw. Gemengd Nieuws. RGLG1B. Feesten te Kortrijk. Kortrijk, het Belgische provinciestadje, was Zondag jl. overrompeld door eene woe lige menigte, uit alle streken van België, vooral van het Vlaamsche land, daar saam- gekomen ter herdenking van den Gulden sporenslag, en ter viering van - gelijk een onzer beste historieschrijvers zich uitdruk te »het ontwaken van het nationaal ge weten." Nimmer zag men te Kortrijk meer be weging, nooit zag men meer banieren en vlaggen ontplooid dan op dezen Zondag morgen, zelden een zoo groot aantal mu ziekkorpsen. Van bijna alle huizen wapperde de Bel gische driekleur of de gele vlag met den Zwarten Vlaamschen Leeuw, hier en daar waren eerepoorten en triumfbogen opge richt. Om een denkbeeld te geven van de o- vergroote drukte, die er heerschte, moge dienen, dat alleen op den staatsspoorweg te Brussel 20,000 kaartjes werden geno men met bestemming naar Kortrijk. In het Academiegebouw was een ten toonstelling ingericht«Kortrijk door de eeuwen heen." Men heeft daar de meest verschillende voorwerpen bijeengebracht: oude wapenrustingen, oude kostumes, gou den sporen, manuscripten, enz. enz., alles betrekking hebbende op de viering van dezen 600en verjaardag. Eindelijk naderde het uur der betooging. De vereenigingen stelden zich in rangorde, ontplooiden hunne banieren, en vingen den tocht aan naar de kleine kapel van Groe- ninghe. Er waren niet minder dan 450 vereenigingen uit alle oorden van het Vlaamsche land bijeengekomen oude pit toreske gilden met hun nar, zooals de ou de Kamers van rhetorica. De optocht, die reusachtig genoemd mag worden, had een half uur noodig om voorbij te trekken. Door prachtig, zonnig weder begunstigd, kwamen al deze vereenigingen omstreeks vijf uur op het Groeningheveld aan, voor het monument dat de beroemde overwinning van 1302 verheerlijkt. De aanblik was werkelijk hartverheffend. Het monument, dat eerst over twee jaren gereed zal we zen, stelt eene vrouw voor, symbool van De Vlaanderen, figuur houdt den standaard van Vlaanderen in de ééne hand, met de andere steunt zij op een brullenden leeuw. De bas-reliefs stellen het vertrek naar en de terugkomst van den beroemden slag voor. Het kunstwerk is van de hand van den beroemden beelhouwer De Vreese, van Kortrijk. Alle vereenigingen schaarden zich zooveel mogelijk om het afgietstel van het gedenkteeken, en de burgemeester van Kortrijk, de heef Reinaert, sprak de ge bruikelijke feestrede uit. De muziekkorp sen speelden het van Arteveldlied en daar na werd door de duizenden uit volle borst ,,de Vlaamsche Leeuw" gezongen. De eerste feestdag eindigde met eene uitvoe ring door 400 zangers eener gelegenheids cantate, getoonzet door den heer Mest- dagh, der Brugsche muziekschool. Ministerie van Nijverheid. De minister van nijverheid en arbeid, baron Arthur Surmont de Vdsberghe, zal zijn portefeuille neerleggen. Gustave Fran- cotte zal zijn opvolger zijn. Louter beweegredenen van particulieren aard hebben Surmont de Volsberghe doen besluiten den zetel in te ruimen, dien hij sedert 5 Februari 1900 bekleedde. Francotte zit voor Luik in de Kamer van Afgevaardigden sinds 27 Mei 1900. Men verwacht in Belgie, dat zijn optre den zeer ten goede zal komen aan het onderwijs in de kunstnijverheid. Handel in meisjes. De Belgische justitie heeft dezer dagen de voldoening gehad een handelaar in blanke slavinnen in zijn afschuwelijk werk te hinderen. Vijf jonge meisjes van Brussel waren bij na in den val geloopen, omgepraat door een Amerikaan, die haar gouden bergen had beloofd en ze reeds te Antwerpen had ingescheept. Gelukki? werd de politie der hoofdstad door familiën verwittigd over de verdwij ning van jonge dochters, allen omtfent de 18 jaar oud. Te Antwerpen werden zij op eene stoom boot gevonden, en de aanwerver aange houden en naar de gevangenis van St.- Gillis vervoerd. Het parket heeft een onderzoek bevolen in de groote steden van België, omdat men overtuigd is dat de bende daar agen ten heeft. Te Brussel is een medeplichtige van den begeleider der meisjes gearresteerd. Er schijnen echter reeds andere meisjes door dezelfde personen verzonden te zijn. Een geval daarvan is een formeele op lichting en schaking. De vrouw van een gemeente-ambtenaar van Schaerbeek (Brussel) kwam do poli tie vragen haar behulpzaam te zijn bij het terugvinden van haar sedert acht dagen vermiste 17-jarige dochter. Uit het onderzoek bleek dat zij door vier personen 's avonds op straat is opge licht en in een rijtuig gezet, dat in de richting van het «Gare du Nord" weg reed. Een van de twee bovengenoemde gear resteerde personen wordt nu door de ge tuigen herkend als een van de vier indi viduen die haar oplichtten, hoewel hjj zelf ontkent. Uniliiirgsclie It. K. Journalistenkring. De N. Tilb. Ct. schrijft: Uit Limburg komt het bericht, dat de katholieke journalisten in dat bisdcm zich gaan vereenigen. Zooals met meer andere nuttige zaken, is de provincie aan gene zijde der Maas weder de eerste om te beginnen. Het Nederlandsche Episcopaat heef n.l. wanneer onze inlichtingen juist zijn goedgevonden, dat in ieder bisdom een vereeniging van katholieke journalisten zal worden opgericht; een eigen afdeeling dus. Z. D H. Mgr. Drehmans heeft den zeer- eerw. heer J. Vrancken, pastoor te Reuver, die weldra 25 jaren in de katholieke jour nalistiek met eere doorbracht, opgedragen zijn gewestelijke mederidders van de ka tholieke pen ter vereenigings-vergadering bijeen te roepen. En zoo is geschied. Woensdag zijn de deelnemers aan het 27ste Nederlandsche Taal- en Letterkun dig Congres aan het station te Kortrijk verwelkomd door den voorzitter van de voorbereidingscommissie, Julius Sabbe. In optocht ging het door de straten naar het stadhuis waar de gebruikelijke officieele receptie plaats had, waarbij ook het woord gevoerd werd door den vertegenwoordiger van onze regeering, prof. G. Kalff uit Utrecht. Dat bij deze ontvangst de Boeren werden herdacht, spreekt van zelf. Coenen. Aan het lid der Eerste Kamer voor Lim burg, den heer Coenen, zijn Zaterdag de sacramenten der stervenden toegediend. Aan de hoofden van scholen uit het ar rondissement Hulst is door den schoolop ziener opgave verzocht van het aantal kin deren, die de school bezoeken en tengevol ge van zwakzinnigheid, achterlijkheid of spraakgebrekkigheid het onderwijs met zoo onvoldoenden uitslag kunnen volgen, dat zij, ook na meerjarig schoolbezoek, het tweede leerjaar niet behoorlijk kunnen doorloopen Zigeuners. Uit Zeeuwsch Vlaanderen (W. D.) schrijft men aan de M. Ct: De Zigeuners zijn gelukkig Maandagna middag vertrokken naar Moerkerke, na in de richting van Eede's grenskantoor toch nog even de grens te zijn overgeko men. 't Was voor de alhier waakzame politie eon heele toer om de lui in België te houdenmarechaussée te paard en te voet, de rijksveldwacht en de gemeente politie moesten nacht en dag langs de grens aanwezig zijn. Nu was deze troep niet groot en of het echte Zigeuners waren, valt te betwijfe len. Zij verstonden en spraken ten minste zeer goed Vlaamsch. Bij dergelijke voorvallen doet zich de vraag voor, hoe het moet gaan als er ster kere en meerdere troepen van dit volkje komen opdagen, dat zijn bestaan vindt in diefstal en al stroopende door het land trekt. HULST. Bij het gemeentebestuur wa- j. 1. Dinsdag voor den verkoop van 1540 en 5575 straatkeien, liggende aan den Rijksweg van hier naar Kapellebrug, drie biljetten ingekomen een voor de massa welke de inschrijver Aug. v. Duyze te Nieu w-Namen wenschte te koopen voor f 81., terwijl de burgemeester van Bel gische- Clinge f. 17 inschreef per 1000 stuks voor de 1540 keien welke hem zijn gegund en de J. Maayer Prosper-polder voor al de keien f. 15 per 1000 stuks bood; aan hem zijn 5575 stuks toegewezen. Deze week zijn een paar dagen te ver melden, welke wel als ongeluksdagen zouden kunnen aangemerkt worden. Te Terhole schrok een bereden paard voor de stoommachine van den tram en deed een zijsprong, waardoor het tegen den gevel terecht kwam van een huisje onder aan den dijk gebouwd, waardoor de gevel (ook niet erg solide) werd ingedrukt; de berijder bekwam geen letselde schade aan den gevel is reeds hersteld. In de Steenstraat alhier schrok een aangespannen paard, eveneens van de stoommachine, (de voerman was nog ge waarschuwd dat de machine in aankomst was en dat hij beter deed even te wach ten) kwam door een zijsprong op een trottoir terecht, viel, tengevolge waarvan de beries van het rijtuig braken een an der aangespannen paard eveneens schrik kende deinsde achteruit tegen de machine aan, waardoor het rijtuig nog al werd be schadigd. Ten slotte moest de stoommachine het zelf Woensdagavond opgeven aan den draai komende uit de Steenstraat, sprong zij uit de rails en na lang werken kon zij er te rug opgebracht worden, waarba met stbörh- en mebschenkracht het Stalen stoomros naar het station werd gebracht en buiten dienst is gesteld. Een werkman welke medehielp de ma chine naar het station te duwen, schijnt zich tusschen de bolles bij den doorsteek aan de wal, beklemd en ernstig bezeerd te hebben, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wij hooren zouden de fiscusamb- tenaren den Kantonrechter Mr. P. H. W. van Alphen alhier bekeurd hebben wegens te lage aangifte van den huurprijs zijner woning en zou van deze bekeuring proces verbaal zijn opgemaakt CLINGE. Door het Huis van Arenberg is vergunning gevraagd tot bedijking van ruim 300 Hectaren schorren, met aanleg van eene haven in deze gemeenten aan de Schelde, en zulks in de schorren van Saef- tingen tegen den Prosperpolder. PHILIPPINE, 20 Augustus. Zooals be kend is, hebben de visschers van de na burige Belgische gemeente Bouchaute reeds meermalen beproefd vergunning te verkrijgen voor het lossen van mosselen aan de Isabellasluis. Daar door zoodanige vergunning onzen mosselhandel belang rijke schade zou worden toegebracht, werd die telkens door onze regeering geweigerd. Ondanks die weigering be proefden eenige Belgen telkens aan die sluis mosselen te lossen. Aan de regeering* werd een klacht ingediend. Thans is van den minister tijding ontvangen, dat een onderzoek ingesteld is en dat reeds twee Belgen bekeurd zijn. SAS VAN GENT. Van het Departe ment van marine kwam hier bericht, dat de heer Eugène Nolson, machinist bij de kon. Nederl. marine (zoon van den heer stationchef alhier) te Soerabaia (Neder- landsch Oost-Indië) aan oholera is overle- leden. August Nimmegeers, die reeds een paar nachten onder den blooten hemel had doorgebracht, kwam Dinsdagmiddag in «Hotel America" en verzocht den herber gier van Hecke om even bij hem te mo gen uitrusten. Dat verzoek werd toegestaan. Toen Van Hecke ëenigen tijd daarna boven moest zijn, om logies voor een an deren gast gereed te maken, ontdekte hij dat N. mot een foulard aan het ledikant verhangen was. Hij waarschuwde de politie, die den dood ponsta teerde. Het ongelukkige slachtoffer, een be kwaam timmerman, was vroeger in goe den doen. Door den drank was hij tot armoede gekomen en kon hij zelfs geen onderdak meer krijgen. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn hier verschillende baldadigheden ge pleegd. Men vermoedt, dat slechts één persoon de dader is. Waarschijnlijk is het iemand, die te veel Maandagsrust genoten heeft, hetgeen hier in Sas niet voor ieder een goed en heilzaam is. St. JANSTEEN. Gisterennacht zijn voor de zooveelste maal de dieven weer eens aan 't werk geweest. Zij hebben ten na- deele van P. Verstraeten uit Absdale een rund gestolen. Vermoedelijk is 't gesto- lene naar België gevoerd. KOEWACHT. Door de Rederijkerska mer «Tot Nut en Genoegen" alhier is be sloten pogingen in het werk te stellen om samenwerking te verkrijgen met de fanfa- renmaatschappij «De Eendracht" met het doel de winterconcerten voor het publiek nog nuttiger en aangenamer te maken. Eene commissie is benoemd, die met het bestuur der fanfaren-maatschappij in on derhandeling zal treden. ZAAMSLAG. Deze week zijn gelukkig de laatste erwten binnen gehaald. Voor menigeen heeft deze oogst aanleiding tot herhaald nutteloos werd gegeven. Pas waren de erwten soms weer gekeerd of een regenbui maakte al het werk onge daan, zoodat opnieuw kon begonnen wor den. Dat zoodoende een groot verlies van erwten te constateeren valt, is te begrij pen. GROENENDIJK. Aan het muziekfeest, dat alhier op 7 September e.k. zal worden gehouden, zal deelgenomen worden door de muziekgezelschappen van Kloosterzande, Lamswaarde, Stoppeldijk en Graauw. Tevens zal op dien dag een groote schie ting door de handboog-societeit «Concordia" worden gegeven. Bij gunstig weder wordt een groote toe loop van volk verwacht. HONTENISSE. Alhier heerscht onder de varkens de besmettelijke vlekziekte. Reeds deden zich verscheidene gevallen voor, waaronder enkelen met doodelijken afloop. De verzekering «Eendracht maakt Macht" heeft tot heden dit jaar voor nog geen enkel geval moeten uitkeeren. Wel zijn er een paar ziekte-gevallen geconsta teerd HONTENISSE. Ons dorp Groenendijk is in den iaatsten tijd meermalen het too- neel van baldadigheden. Zoo heeft weer een onverlaat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op de slaapkamer van Dr. Vos- senaar een ruit stuk gegooid. De politie dofet ijvferig onderzoek, en naar wij verne men is men den dader op het spoor. Te ho pen is, dat de booswicht gevonden wordt, en voor eenigen tijd achter slot en gren del wordt gezet, om daar betere manieren te leeren. Naar wij vernemen, zijn door Gede puteerde Staten van Zeeland de stembil jetten opgevraagd der laatst alhier plaats gehad hebbende stemming voor een lid van de raad. Zooals men zich herinnert, werden uitgebracht 280 stemmen, waarvan 9 van onwaarde, zoodat de meerderheid 136 was. Dit getal werd juf^t bereikt door den heer Cyrille Vael, die door het stem bureau, als verkozen werd verklaard en tot wiens toelating door den raad in haar laatste vergadering is besloten. Volgens het proces-verbaal der stemming zijn in het district Lamswaarde 2 biljetten van waarde verklaard, die eenig kenmerk droegen, doch die het bureau aldaar, ge meend heeft, geldig; te moeten verklaren. Aangezien die 2 biljetten van invloed kun nen zijn geweest op de stemming, hebben Gedeputeerde Staten de pakketten stem biljetten opgevraagd tot nader onder zoek. HONTENISSE. Naar wij vernemen zou als vaststaande mogen aangenomen wor den, dat te beginnen met 1 October a. s. speciaal met het oog op het bietenvervoer, de stoomtram «Hulst-Walsoorden" in ex ploitatie zal komen, alleen voor wat be treft het goederen-vervoer; het personen vervoer zou alsdan vermoedelijk nog niet kunnen plaats hebben doch ook dit zal zich alsdan niet lang laten wachten. Door de zorgen van de Directie zal de aannemer thans eene nieuwe en flinke werkmachine krijgen n. 1. eene machine van den in exploitatie zijnden stoomtram van St. Nikolaas naar Kieldrecht. 1JZENDIJKE. Alhier is door het water schap Eiland en Brandkreek aan besteed a. de aanleg van verschillende grindbanen in genoemd waterschap; b. het aanleggen van een brug over het ka naal de Linie. Er waren 19 inschrijvers, waarvan de laagste voor beide perceelen samen was de heer A. van Male, te Schoondijke, voor f 26,563. Voor perceel b. was de laagste inschrijver de heer A. du Burck, te Bres- kens, voor f 4693. Het werk is gegund aan deze twee heeren voor f 26,563 tezamen. 19 Augustus. De liberale kiesvereeni- ging in het district Oostburg heeft tot zijn voorzitter gekozen den heer H. G. Ham- macher te Groede, tot secretaris J. A. Nee- teson, burgemeester van IJzendijke, en tot penningmeester P. de Jong, ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg. AARDENBURG, 21 Augustus. Gisteren kwam een troep zigeuners voor onze gren zen te Eede om te trachten binnen te ko men. Doch hier hadden zij buiten de grens beambten en politie gerekend, want zij werden onmiddelijk terug gedrongen. Toch is het hun gelukt langs andere wegen o- ver de schreef te komen, want van daag waren zij al gebivakeerd op de markt te Retranchement. Hieraan kan men wederom zien dat het een slim en brutaal volkje is. Natuurlijk zal de politie weder trachten ze op Belgisch gelded te krijgen dan zijn we ze weer kwijt. Voor hoe lang? MIDDELBURG, 19 Augustus. Heden verspreidde zich het gerucht dat weder een onzer aanzienlijke ingezetenen overleden is. Later bevestigde zich deze tijding. En alzoo bleek dat dr. A. van der Swalme, op zijn buitenplaats «Molenbeek" bij Oost- kapelle op 61-jarigen leeftijd was overle den. Dr. v. d. Swalme was lid van den Ge meenteraad en van het Bestuur van den Polder Walcheren. Hij behoorde tot de stillen in den lan de, wier rustige ontwikkeling kracht en vastheid, soliditeit en vertrouwen schenkt. Het plotseling overlijden van een gelief de dochter voor weinige maanden schijnt den vader zoozeer aangegrepen te hebben, dat vader en dochter thans weer vere nigd zijn, maar in den dood. Door de regeering is een onderzoek in gesteld naar: a het aantal zwakzinnige, achterlijke en spraakgebrekkige kinderen, dat met zóó onvoldoenden uitslag onder wijs ontvangt, dat zij ook na meerjarig schoolbezoek het tweede leerjaar niet behoorlijk kunnen volgen, b. of reeds af zonderlijk onderwijs aan dergelijke kinde ren gegeven werd en zoo ja, op welke wijze, tot welk aantal en met welken uitslag. Ituwenbei'gV (ioiuli-n l'Vest. Op de plaats, waar volgens oude overle veringen vroeger, in den tijd der Romei nen, Hercules werd vereerd, verheft zich thans een gesticht van onderwijs en opvoe ding, dat met recht een monument der Christelijke beschaving genoemd mag worden. Ruwenberg heet het gesticht, er zuilen er velen zijn in ons land, die dezen naam kennen. Het heeft mannen voortgebracht, op wie de nederig zich verbergende fra ters-onderwijzers met trots al op hunne leerlingen kunnen terugzien. Een der Nederlandsche ministers, mr. Loeff, was leerling van Ruwenberg maar, waarom zouden wij namen noemen? Bisschoppen, prelaten, tallooze priesters en hooggeplaatste leeken hebben op Ruwen berg hunne eerste leiding ontvangen. Over het feest op het gesticht zelf wordt ons het volgende geseind's Ochtends vroeg waren reeds zeer vele oud-leerlin gen, die in de omstreken woonden, gear riveerd; zij, die verderaf woonden, kwa men later; maar tegen 10 uur, toen de pontificale Hoogmis begon, waren de oud leerlingen reeds in grooten getale bijeen. In den loop van den dag nam dat aan tal niet onaanzienlijk toe. De II. Mis werd opgedragen door Mgr. v. d. Ven, bisschop van s'-Hertogenbosch. Na afloop der H. Mis had de reünie der oud-leerlingen plaats; het laat zich ver staan, dat menige oifü-kameraad met een stevigen handdruk werd begroet, dat heel wat oude herinneringen werden opgediept en ook heel wat over de nieuwe posities werd gesproken, vooral onder hen, die nog niet zoo heel lang van elkaar gescheiden waren. De fraters vooral werden onthaald op allerlei oude verhalen en welbekende tooneeltjes, zij hadden het alleen reeds druk met iederen te woord te staan. Treffend was vaak het wedererzien van reeds 25 jaren en langer gescheiden leerlingen en onderwijzers of broeders. In een woord, er heerschte een geest, zooals die tusschen oud-schoolgenooten bestaan kan, en die een vleugje had van den traditioneelen Ruwen- bergschen geest, welke steeds van de bes te hoedanigheid is. In België blijven de veeprijzen steeds hoog en men verwacht nog verderen op slag altijd zeker het instandhouden der te genwoordige hooge prijzen gedurende een lang tijdperk. De slagers der groote steden sloegen het vleesch reeds met 10 cent per kilo op. De oorzaak dezer hooge prijzen wordt toegeschreven aan den sinds twee jaar mislukten maïsoogst in Noord Amerika; waardoor minder vee daar kan worden ge voederd en geëxporteerd worden, want men kweekt in Amerika het vee meest met maïs op. In Engeland alleen zijn in de 6 eerste maanden van dit jaar 44,000 runderen minder uit Amerika aangevoerd dan het vorige jaar. In 1901 werden in België ingevoerd 380,000 ton Amerikaansche maïs tegen 526,000 ton in 1900. Hei gehruik van pit arilenvleeseli. Het vooroordeel tegen het gebruik van paardenvleesch is in den Iaatsten tijd sterk afgenomenzoodat het in vele landen reeds een voorname plaats in de voeding begint in te nemen. Van in Frankrijk, waar een speciaal veeartsenijkundig toe zicht op het ter markt te koop aangebo den paardenvleesch bestaat, neemt het ge bruik sterk toe. Ook in Belgié vooral in Antwerpen en Gent neemt de handel in paar den, bestemd om geslacht te worden, eene groote uitbreiding. Een groot aantal paar den komen daar per stoomboot uit Ame rika en Engeland aan. De opzichter der gezondheid is bij de ontscheping tegen woordig en onderzoekt nauwkeurig de die ren om degenen uit te vinden, welke naar het slachthuis mogen gaan. Een bediende steekt elk dezer dieren een koperen ring in het oor. De aldus gemerkte dieren blij ven drie dagen op eenen stal staan, waar men bijzondere inspuitingen doet om te zien of de dieren niet door de snotziekte zijn aangetast. Zijn zij na een verblijf al daar gezond bevonden dan eerst mogen zij geslacht worden. De zieke paarden wor den afgemaakt en begraven. De ondervinding heeft bewezen, dat paardenvleesch zeer geschikt is voor de voeding en bijzondere voedende eigenschap pen bezit. Het bevat o. a. meer eiwitstof fen dan ossen- of koeienvleesch. Gerookte paardentong is verre te verkiezen boven buffeltong. Als soepvleesch aangewend is paardenvleesch voordeeliger dan ander; maar het moet lang gekookt worden. Ge kookt zijnde is het gemakkelijk te ver teeren gebraden doet het denken aan wildbraad. Waar de stuivertjes blijven. In de nalatenschap van een ingezetene vau Borse- le vonden dezer dagen de erfgenamen een bedrag van f272 aan opgespaarde stuiver tjes, dus 5440 stuks. Gehoord op den Stationsweg in den Haag: Even voordat de generaals in de rijtui gen stapten, reed een gevangeniswagen midden door de drukte naar het station.

Zelandia | 1902 | | pagina 2