No. 70. Zaterdag 23 Augustus Anno 1902. voor Na een eeuw. FEUILLETON. Wedergevonden. Brievenstukken en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur van „ZELANDIA" te Zuiddorpe. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 ure op den dag der uitgave. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Even onzaglijk als de strijd is de zegepraal die de Roomsche Kerk be haalt over hare vijanden. Het eertijds machtige, ruwe en drei gende heidendom verheft zich wel weer in onze dagen, maar het alvermogen van den godsdienst schittert boven het werk der duisternis in het helderste licht. Diepe verdorvenheid treedt op met brutale kracht met zijn kunsten en we tenschappen, met zijn onhandelbaar heid en verlokkende valsche bescha ving, om de Kerk afbreuk te doen. Niets echter vermag ruw geweld, dat wij vooral in onze dagen aanschouwen in Italië, Frankrijk en Spanje tegen de Kerk die over de geheele wereld zich ontwikkelt. De Roomsche Kerk kan den meest woedenden storm en den meest verbol gen oceaan trotseeren, haren vooruit gang te stuiten is niet mogelijk. Dit blijkt dan ook duidelijk uit een over zicht over verschillende landen, dat wij hier laten volgen. In 1800 had ons land, waar de pries ter de Mis toen nog niet kon lezen dan in een in het oog gehouden vertrek, slechts 300,000 kath. zonder bisschop, door een apostolischen gemachtigde be stuurd. In 1900 telt het 1 millioen 888,000 kath., bestuurd door 5 bischop- pen en door 2.794 priesters, alle vol- edlige vrijheid genietend. In Zwitserland was het aantal kath. in 1800 slechts 422.000. Op dit oogen- blik zijn er 1 millioen 223,000 met 6,000 priesters en 6 bisschoppen. In 1800 waren er in Denemarken, Zweden en Noorwegen slechts 200 kath. verspreid. Irr 1885 waren er in Denemarken 14,000 kath. met één Je- suïeten-college, 1,145 kath. in Zweden en 875 in Noorwegen. Het Ottomaansche Rijk, zoo langen tijd de nachtmerrie van het Westen, heeft Griekenland, Kreta, Egypte, Roe menië, Servië, Bulgarije, Tunis, Algiers welke nu aan Christenen behooren, verloren. De Middellandsche Zee is an dermaal een Christen meer. Het Chineesche keizerrijk had, in 1800 187,000 kath., het heeft er onge veer 1 millioen in 1900. Indo-China had in 1800 230,000 kath., in 1900 telt het ongev. één en een haif millioen. Hindostan, van af Afghanistan tot China, telde in 1800 475,000 kath. met 22 missionarissen, in 1900 heeft het 2 millioen kath. met 2000 missionaris sen. Australië en Nieuw Zeeland, die in 1800 niet éen priester kenden, tellen in 1900 één millioen geloovigen. In de tallooze eilandengroepen- in Australië oefent het kath. apostolaat pas zijn werking uit van af het jaar 1860. Die eilanden tellen in 1900 100.000 geloovigen en geheel Australië is het cijfer van 1,150,000 katk. te bo ven. Japan heeft 45,000 geloovigen, be stuurd door vijf bisschoppen. Algiers en Tunis bezaten in 1830 niet meer dan 7000 en Egypte 7000 kath. In 1900 tellen die landen er 500,000 waarvan 400,000 voor Algiers. Zuid-Afrika, in acht diocesen ver deeld, telt 40,000 geloovigen. Madagascar had in 1860 nog geen en kelen kath. inboorling, in 1901 telt het Afrikaansche eiland bij de 400,000 ca- tecumenen. Zuid-Amerika telt in 1900 meer dan 40 millioen kath. De Yereenigde Staten hadden in 1800 slechts een enkelen bisschop, 30 pries ters en 30,000 kath. In 1900 telt men er 92 bisschoppen, waarvan 12 aarts bisschoppen, 9000 priesters en 11 milli oen katholieken. In 1800 had Canada 63000 kath., in 1900 heeft het er 2 millioen. In Newfoundland bestond de kath. Kerk niet in 1800. In 1900 telt zij 75,796 geloovigen. Engeland met Schotland had, in 1800, slechts 6 apostolische vicarissen 120,000 kath. In 1900 zijn er 2 millioen kath. en meer dan 3000 priesters. Duitschland, in 1800, had 6 millioen kath. en eenige duizenden verspreid; in 1900 20 millioen katholieken. In 1800 bedroeg het aantal kath. in Roemenië, Bosnië, Her*:- gowina, Bul garije, Servië, bisdom van Athene, 60,000; in 1900 is het 530,000. Onder het droeve en barbaarsche be stuur der Turken zijn de katholieke gemeenten verviervoudigd. Te Con- stantinopel, in Bulgarije, te Smyrna, te Aleppo, in Armenië, klommen de katholieken der verschillende ritussen in 1900 van 164,000 tot 421,000 zie len. Voegen wij bij die welsprekende sta tistiek deze bijzonderheid. Pius IX heeft gedurende zijn regeering 130 bisdommen, 2 vicariaten en 13 apostolische prefecturen gesticht. Leo XIII heeft vanaf 1878 twee pa triarchaten, 101 bisdommen, 61 vicari aten en 24 apostolische prefecturen ge vestigd. Zal men, tegenover deze cijfers en de- ze feiten, durven volhouden, dat de Roomsche Kerk achteruit gaat? Buitenlandsch Overzicht. ZELANDIA Prijs per 3 maanden: franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling Voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor flederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een UltLlJSTBEERD ZONDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent per 3 maanden, \b?taalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Advertentiën van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij driemaal plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor AO cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. 31.) Zij spiong verheugd op. »Gij hebt haar lief? O, Goddank!" herhaalde zij weer, maar ditmaal zacht fluisterend bij zichzelf. »Goddank en weenend van onbedwing bare vreugde, trok zij zich in een hoek terug. Natuurlijk was al, wat er nu voor ons te doen overbleef, samen te raadplegen over de beste wijze van onze nasporingen naar het ongelukkige meisje voort te zetten, die nu dubbel belangrijk voor ons waren door de feiten, die wij juist hadden vernomen. Dat zij weggevoerd was van het huis, dat haar eene schuilplaats verleende, door haar vader en broeder, was natuurlijk niet langer aan twijfel onderhevig. Die beiden op te sporen, zou ook zijn haar te vinden. Het is dus niet vreemd, dat„ van het oogenblik, dat wij het huis van den heer Blake verlieten, de gevan genneming dier beide dieven het hoofd doel van ons beider leven werd. XV Den volgenden morgen kwamen Gryce en ik bijeen om ernstig te overleg gen. Hoe en in welke richting zouden wij het onderzoek uitstrekken, dat noodig was tot de ontdekking dezer Sc hoen ma- kers? «Ik ben er voor de Duitsche wijk gron dig te doorzoeken," zeide hij. «Schmidt en Rosenthal zullen ons hel pen het resultaat moet wel bevredi gend Ajn." Maar ik schudde het hoofd hierover. «Ik geloof niet," zeide ik, »dat zij zich verbergen onder hunne landgenooten. Gij moet bedenken, dat zij niet alleen zijn, maar eene jonge vrouw bij zich hebben van een oenigszins voornaam uiterlijk, wier verschijning in zulk eene dichtbe volkte wijk zeker opzien zou verwekken, iets, dat zij voor alles moeten wenschen te vermijden." «Dat is waar; de Duitschers zijn vreese- lijke babbelaars." «Indien zij haar slecht durfden kleeden of mishandelen, zou het eene andere zaak zijn. Maar zij is voor hen eene kostbare be zitting, ziet gij een uitgezocht voor werp van waarde, dat het in hun belang is in goeden staat te bewaren, tot de dag komt om er over te beschikken. Want ik neem aan, dat gij er niet aan twijfelt, dat het is met het doel om den heer Blake geld aftepersen, dat zij zijne jonge vrouw ontvoerd hebben." «Om die reden of eene dergelijke. Hij is een invloedrijk man, misschien hebben zij gehoopt, dat hij hen zou helpen uit het land te vluchten." «Zoo zij zich niet verborgen hebben in de Duitsche wijk, zeker zullen zij niet in de Italiaansche, Fransche of Iersche wijk zijn. Wat zij noodig hebben, is dichtbij te blijven en geen opzien te verwekken. Ik denk, dat wij hen ergens verder op de ri vier zullen vinden of dat zij naar Jesey zijn gegaan. Het zou ook niet kwaad zijn Schmidt eens naar Hoboken te zenden." «Gij vergeet, wat zij op hun geweten hebben; bovendien zou zulk een in 't oog vallend gezelschap als zij zijn niet in eene landelijke wijk kunnen wonen, zonder meer aandacht te trekken dan in het dichtstbevolkte huurhuis in de stad." «Waar denk\ gij dan, dat zij vermoede lijk heengegaan zijn?" «Wel, na rijp nadenken over dit onder wei p," antwoordde Gryce, na een oogen blik gewacht te hebben, «kom ik tot dit besluit. Gij zegt, en ik ben het met u eens, dat zij zich met die vrouw belast hebben al leen met het doel later van haar gebruik te maken in hun plan om den heer Blake geld af te persen. Hij moet dus de spil zijn, waarom hun ne gedachten draaien en waarop alle plan nen en ondernemingen, waarin zij mis schien gewikkeld zijn uitgeloopen. Wat volgt hieruit? Als een paar mannen het plan hebben ontworpen, eene bank te be stelen, wat is dan het eerste, dat zij doen? Zij huren, als het mogelijk is, een huis naast het bewuste gebouw, dat zij van plan zijn binnen te gaan, en werken maandenlang aan de geheime verbinding, waardoor zij de brandkast en haar inhoud hopen te bereiken; of zij sluiten vriend schap met den man, die de schatten be- ITALIË. Uit Home. Gelijk ieder jaar op St. Joachim, den feestdag van des Pausen Patroon, heeft ook Zondag de H. Vader in de particulie re bibliotheek audiëntie verleend. I)rie-en-twintig kardinalen en een nog grooter getal andere prelaten waren aan wezig, die, zoo wordt gemeld, met eeni ge spanning verwachtten, wat de H. Va der zeggen zou aangaande den strijd die in Frankrijk wordt getreden. Maar over dezen strijd werd door Z H. niets gezegd. Wel werd meermalen Frankrijk genoemd en o. a. verklaarde de H. Vader: ,,Het heeft altijd aan het hoofd der katholieke naties gestaan," terwijl een suortgelijk woord van lof werd gezegd naar aanlei ding van den bloei der missies op Mada gascar. De H. Vader sprak /uitvoerig over de bijdragen, door verschillende volken waaronder zooals men weet ook het Ne- derlandsche bijeengebracht tot stich ting van kapellen in de St. Joachimskerk. De H. Vader sprak zijn groote ingeno menheid uit met deze offervaardigheid en maakte in 't bizonder weer melding van de 50,000 franks, voor dit doel in Frank rijk bijeengebracht, wat de H. Vader in verband met de tegenwoordige omstan digheden een groot bedrag noemde. FRANKRIJK. De KIooh ter vervolging;. Alle decreten omtrent 't sluiten der scho len zijn thans uitgevoerd en de zaak der congregaties treedt in een nieuw stadium dat der rechterlijke behandeling. In afwachting van de eerste uitspraken der rechtbanken en vooral van de uit spraak van den Raad van state en het Tribunaal des Conflicts, vallen nog eeni ge merkwaardige feiten te vermelden. De campagne tot weigering van het be talen der belastingen wordt krachtig voort- waakt, en den portier, die de deuren o- pent en sluit. In 't kort, zij sluipen om hunne prooi heen, voor zij er op toeschie ten. En dat zullen die Schoenmakers ook doen bij den eenigszins anderen diefstal, dien zij vroeg of iaat denken uittevoeren. Wat hen op dit oogenblik ook beweegt zich rustig te houden, de heer Blake en diens huis, dat is het punt, waarheen hun ne oogen gericht zijn, en als wij tijd had den «Maar dat hebben wij niet," viel ik hem driftig in de rede. 't Is vreeselijk er aan te denken, dat die edele vrouw weg kwijnt in de macht van die schurken." «Als wij tijd hadden," hield Gryce vol, «zou alles, wat wij te doen hadden, zijn, eenvoudig te wachten; zij zouden ons e- ven gemakkelijk en natuurlijk in de han den vallen als een valk in het net van een vogelaar. Maar, zooals gij zegt, dat hebben wij niet, en daarom zou ik er voor zijn, de buurt van het huis van den heer Blake eens te doorzoekenwant, indien mijne ervaring mij niet bedriegt, zijn de men- schen reeds dicht bij de prooi, die zij wil len verslinden." «Maar," zeide ik, ik woon zelf in die buurt, en weet nu alle bijzonderheden van elk huis in den omtrek. Er is geene plek in de Laan, wel tien blokken ver, waar zij zich twee dagen, laat staan twee weken, zouden kunnen verbergen. En wat de zijstraten aangaat, wel, ik zou tot op een grooten afstand de namen kunnen noemen van hen, die er wonen' gezet. Zoo hebben o. a. te Perpignan 200 personen besloten te weigeren hunne be lasting te betalen. Er is weer een nieuw feit voorgekomen van dienstweigering door een officier. Ditmaal is het een kapitein, Lerdy Ladu- rie geheeten, die geweigerd heeft de zus ters te gaan verdrijven te Douarnenez De weerspannige officier is opgesloten in de vesting Port Louis. De Conseils generaux, die thans aan 't vergaderan zijn, hebben zich bijna allen bezig gehouden met de zustervervolging. Waar de meerderheid regeeringsgezind was werden adressen van felicitatie aan Combes gestuurd, waar ze anti-ministeri eel was, werden moties van afkeuring aangenomen. De FTansche bladen prijken nog altijd met namen van burgemeesters, die ontsla gen werden, omdat ze naar Combes' zin te veel in den geest der vervolgde zusters optraden. Do Grande Chartreuse. De Karthuizers hebben hun klooster, de Grande Chartreuse, tegen een jaarrente van acht millioen francs verkocht. De Fransche paters zijn tot groot nadeel voor Frankrijk naar Oostenrijk vertrokken. Het klooster de Grande Chartreuse met zijn uit de 14e—17e eeuw stammende ge bouwen en kerk ligt in de Westelijke Alpen van het departement Isère in een dal door wonden en steile rotswanden om geven, aan den voet van den Grand-Som. In de nabijheid staat een kapel op de plaats van de voormalige hermitage van den Heiligen Bruno, den stichter van de Karthuizer orde. Over de geheele aarde zijn de groene, gele en witte kruiden-likeuren, die de monniken in het naburige plaatsje Four- voirin bereiden en die onder den 'naam Chartreuse in den handel komen, bekend. DUITSCHLAND. Tentoonstelling te Diisscl<Io>*|>. De Tentoonstelling te Dusseldorp werd Vrijdag door 75,189 personen bezocht. Dit was het hoogste cijfer dat tot nog toe op een dag bereikt was. Maar als gij wilt, zal ik aan .het werk gaan «Doe dat; en intusschen zullen Schmidt en Rozenthal de Duitsche wijk doorsnuffe len, en zelfs tot Williamsburgh en Hobo ken gaan. Het doel rechtvaardigt alle moeite, die in deze zaak kan genomen warden." «En gij?" vroeg ik. «Zal het mijne doen, als gij uwe taak vervuld, hebt." XVI. En welk resultaat had ik van mijn werk. Het best mogelijke. En hoe ik dat bereikte? Door de eenvoudigste, aar digste ontdekking, die ik deed. Maar laat mij het uitleggen. Toen ik, na een verinoeienden dag te hebben doorgebracht met vruchtelooze na sporingen in de buurt, weer naar mijne kamer ging, eene bovenvoorkamer, zooals gij u zult herinneren in een hotel garni tegenover het huis van den heer Blake, was ik zoo afgetrokken, misschien moet ik zeggen zenuwachtig, door de spanning, waarin ik eenigen tijd had verkeerd, dat ik een tweede trap opstrompelde en zon der het te bemerken de deur van de ka mer boven de mijne beproefde te openen. Het verwondert mij nu nog, dat ik zulk eene vergissing kon begaan, want de gan gen geleken niets op elkaar, de boven gang was veel nauwer dan de beneden gang, en bevatte ook een grooter aantal deuren. Wordt vervolgd.

Zelandia | 1902 | | pagina 1