Binnenland. Provinciaal Nieuws. Uit België. Gemengd Nieuws. VerliooffingE van belasting. Ten einde het te kort te dekken in de Staatskas, ontstaan door de vermeerderde uitgaven ten behoeve der sociale hervor mingen, heeft de regeering besloten, eene verhooging te heffen op het gedistilleerd. Die verhooging zal, naar berekend wordt, acht millioen opbrengen. Hoofdoorzaken waaraan het te kort te wijten is moeten zijn de uitvoering van Ongevallen- en andere wetten. Nog moet een vrij belangrijke stijging van de gewo ne uitgaven te wachten zijn. Herziening Leerplichtwet. Naar men uit goede bron meent te weten, is aan het ministerie van bin- nenlandsche zaken, in verband met de te wijzigen Schoolwet, een ontwerp tot her ziening van de Leerplichtwet in bewer king. Vergadering van den Gemeenteraad van Hulst op Diusdag 19 Augustus. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter, de heer F. van Waesber- ghe, opent de vergadering en geeft het woord aan den Secretaris tot het voorle zen van de notulen der vorige vergade ring, welke ongewijzigd worden goedge keurd. De mededeelingen, dat de Naamlooze Vennootschap Stoomtram „Hulst-Walsoor den" de gewijzigde vergunning van 17 Juni j. 1. aanneemt, dat Ged. Staten het Raadsbesluit van zooeven genoemden da tum, betreffende ingebruikgeving van ge- meenteeigendommen goedkeuren en dat de boeken en kas van de gemeenteontvan ger op 29 Juli 1.1. zijn onderzocht en in orde bevonden, worden voor kennisgeving aangenomen. Besloten wordt adhaesie te betuigen aan het bekende adres van de Eerste Nederl. Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent in zake de bij aanneming van de suikerconventie te verwachten wijziging in de Suikerwet. Vervolgens heeft plaats de aanbieding van de rekeningen van de gemeente en het Burg. Armbestuur, beiden over 1901, en worden door den voorzitter, als com missie belast met het onderzoek daarvan, aangewezen de heeren F. Hombach, H. Verwilghen en H. Wauters. Overgaande tot de aanbieding van de begrooting der gemeente en die van het Burg. Armbestuur voor 1903, wijst de voorzitter tot commissieleden van onder zoek aan de heeren Joh. Adriaanse, Jos. Seydlitz en ziclizelven. Voorstellen van B. en W. betreffende in 1902 ten einde loopende verpachtingen en aanbestedingen worden na eenige ge- dachtenwisseling met alg'emeene stemmen aangenomen. Daar de heeren L. F. G. van Waes- berghe en C. J. Burm den laatsten De cember a.s. als zetters aftreden, wordt bij stemming met gesloten briefjes als eerste tweetal, dat aan den heer Commissaris der Koningin zal worden voorgedragen, be noemd de aftredende leden en als tweede tweetal de heeren C. L. de Cock-de Silva en Th. C. Fassaert. Een voorstel om tot publieke verkoo- ping van Oude schoolbanken te besluiten wordt zonder veel discussie aangenomen. Op voorstel van B. on W. wordt be sloten niet in te gaan op het verzoek van den heer Jacob Pohlmann, technisch in genieur te Delft, om hem vergunning te verleenen tot het oprichten en exploiteeren eener steenkolengasfabriek voor verlich- tiug, verwarmingen krachtsoverbrenging. Naar aanleiding van de bespreking van den heer Hombach wordt op voorstel van den voorzitter met algemeene stemmen besloten aan het dagelijksch bestuur en den heer Hombach op te dragen een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheid orn voor rekening der. gemeente een gas fabriek te stichten. Hierna worden behandeld eenige ver zoeken om afschrijving II. O. wegens overlijden of vertrek en om afschrijving Hondenbelasting. Ten slotte wordt overgegaan tot eene zitting met gesloten deuren ter behande ling van enkele bezwaarschriften tegen aanslagen in den Hoofdelijken Omslag. HULST. De strafzitting van het kan tongerecht welke meestal des Donderdags gehouden wordt, is thans bepaald op a. s. Maandag 25 dezer. HULST. Verleden week is de aanne mer van den stoomtram begonnen met zij ne werkmachine te rijden, doch heel voor den wind ging het hem tot heden nog niet. I)e wagentjes welke de koolasch vervoe ren en welke er op het oog ook maar plomp en laag uitzien, waren aanhoudend uit het spoor en de werkmachine beschikt over te weinig trekkracht om met wat flinke vracht de Steenstraat op te rijden. Thans heeft men de buitenzijde van de baan in de bochten wat hooger gelegd en de contra-rails afgenomen, zoodat men toch gelukt is om de wagentjes 'tspoor te doen houden. Heel wat nieuwsgierigheid wordt tel kens als de locomotief door de gemeente rijdt en de stoomfluit gilt, aan den dag gelegd en vooral de jeugd heeft weer eens een nieuw amusement door met den trein mede te draven. Naar wij hooren zou door de Directie van de werken de werkmachine zijn af gekeurd ook daar zij te weinig gewicht heeft, en zal er dus vermoedelijk binnen kort eene andere machine in gebruik wor den gesteld. Ai s. Maandag zal eene algemeene vergadering gehouden worden van de le den van de afdeeling «Hulst" van de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland, deze ver gadering zal gehouden worden in het ge wone lokaal 's namiddags 1 uur en zal door het bestuur o. a. worden voorgesteld aan de Regeering een adres te richten om adhsesie te betuigen aan het welbekende adres van de Eerste Nederlandsche Coöpe ratieve suikerfabriek te Sas van Gent. Landbouwers doet door eene goede op komst van uwe belangstelling blijken. OSSENISSE. Indertijd is in een verga dering van Ingelanden van de Vereenigde Polders van Ossenisse in beginsel besloten tot den aanleg van twee keiwegeneen in de Westsraat tot aan de hofstede van den Heer P. de Waal, dijkgraaf en een in den zoogenaamden Lange (n) Weg; in dezen laatsten evenwel, wanneer men aansluiting kon krijgen met een der har de wegen van Hengstdijk. Nu echter ge bleken is, dat Hengstdijk in die aanslui ting niets wil dragen en de meerderheid toch het plan wil doorzetten den Lange (n) Weg te verharden, heeft de minder heid een adres gericht tot Gedeputeerde Staten om dat plan niet te steunen, voor al ook om de groote kosten aan den aan leg verbonden. TERNEUZEN, 16 Augustus. Heden stapten alhier uit den trein vier heeren uit Gent genoemde heeren werden verbali- seerd, wegens het dragen van vuurwape nen. De geweren, die niet in een foudraal gedragen werden, zijn door de gemeente politie in beslag genomen. TER NEUZEN. Is ooit deze gemeente bezocht geworden door een uitgelezen mu ziekgezelschap, dan voorzeker was het Zondag 1. 1. De koninklijke harmonie van Vilvoorde, bestaande uit 70 executanten, gaf dan Zondagnamiddag 17 Augustus een buitengewoon concert in de Buitensocie- teit alhier. Het programma bestond uit negen nummers, n. 1. Jeanne d' Are, Cor- tége de Bacchus, Polonaise pour petite clarinette, Feuilles du Soir, Le domino noir, Dans la forge, Coppelia, Farcutelle, en 75e Anniversaire marche. Werden alle nummers uitstekend uitgevoerd en uitbun dig toegejuicht, toch waren er enkele muziekstukken o. a. Dans la forge, Cortége de Bacchus, die aller bewondering over troffen. Na het concert maakte de harmo nie nog eene muzikale wandeling door de stad. Alhier doen zich gevallen van ty phus voor. Men kan aan een paar wonin gen de biljetten van bovengenoemde ziek te zien. De personentrein, die 8 uur 's mor gens uit Gent naar Terneuzen vertrekt, kwam Zaterdag 1.1. een paar uren over zijn tijd aan doordat hij tusschen het Zui derstation en het kleine station ontspoord was. De drie voorste wagens en de loco motief zijn zeer beschadigd. Hoewel de passagiers ongedeerd bleven, is de machie- nist. Plets zeer erg gekwetst, de beenen en armen van den ongelukkigge zijn ge deeltelijk verbrand. Naar men zegt, be staat er toch geen gevaar voor 's mans leven, hoewel hij wel voor zijn leven lang ongelukkig en gebrekkig zal blijven. De oorzaak van 't ontsporen is nog niet gevonden. STOPPELDIJK. Op het graf van wij len den WelEerw. heer Chr. van Dijk, gedurende 14 maanden kapelaan te Ra penburg en aldaar op den jeugdigen leef tijd van 27 jaren, na eene kortstondige ziekte, overleden, is deze week een zerk geplaatst. De woorden daarop gebeiteld «dat zijn WelEerw. in 14 maanden tijds aller harten won" zullen wel door nie mand, die onzen «onderpastoor" gekend heeft, overdreven geacht worden. Het beste bewijs, hoe zeer zijne nagedachtenis in eere wordt gehouden, is dan ook wel, dat 'bij vele parochianen de wensch werd geuit, om in het bezit te komen van een portret van den overledene. Aan dit verlangen zal nu ook kunnen worden voldaan, daar men ons mededeelt, dat de portretten reeds bij den koster al hier verkrijgbaar zijn gesteld. KOEWACHT. Dezen winter zal in de openbare school te St. Andries onder deze gemeente weder onderwijs gegeven wor den in de landbouwkunde. Een tiental leerlingen zullen de lessen volgen. Als onderwijzer zal optreden de heer Fl. Iiemery, hoofd der school. Vrijdag, feest van O. L. V. Hemel vaart had alhier de groote, jaarlijksche processie plaats, waaraan behalve de leden der II. Familie en der Congregatie van St. Ainbrosius dit jaar ook de fanfarenmaat- schappij «De Eendracht" deelnam. De stoet trok langs de met groen en bloemen bestrooide straten naar het Ne- derlandsch grondgebied, waar een kapel opgericht was. Daar werd een oogenblik gerust en de zegen met het H. Sacrament gegeven. Onder het spelen der fanfaren trok de stoet thans door de dorpstraat weder naar het Belgisch gedeelte en van daar naar de kerk. In de huizen waar de processie voorbijtrok, waren kaarsen aangestoken en zaten de bewoners op de knieën. HONTENISSFI. E de Bruyn postbode te Kuithaert heeft tegen 28 Augustus- e k. eervol ontslag uit zijne betrekking aange vraagd. GROENENDIJK. Op Vrijdag 15 Au gustus had alhier bij gelegenheid der ker mis van Kloosterzande eene gaaischieting plaats op de nieuwe gaaisteng, waaraan door 58 schutters werd deelgenomen. De hooge vogel werd geschoten door Joh. Ver- durmen van Kloosterzande, de zijvogels door Joh. de Waal van Stoppeldijk en Th. Steyaert van Graauw en de twee kallen doorJac. Jonkheym van Groenendijk en P. Lemsen van Kloosterzande. GRAAUW. Benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Millin- gen de heer Th. Willems alhier. Hij stond no. 1 op de voordracht. GRAAUW. Uitgelokt door het prach tige zomerweer en gedreven door nieuws gierigheid, kwamen jl. Vrijdagmorgen van uren ver in den omtrek, vreemdelingen naar de kom onzer gemeente, om aldaar getuigen te zijn van het uittrekken onzer processie. Want deze verkeert thans door de flinke bemoeiingen van onzer ijvervol len herder in een staat, dat zij het zien wel waard is. Wanneer wij den stoet die uitblinkt door orde en regelmaat, goed bekijken, dan ontvalt ons onwillekeurig de uitroep: «Wat kan er in korten tijd veel tot stand worden gebracht!" Was het vroeger de eenvoudigheid, nu is het de groote verscheidenheid, die ons bewon dering afdwingt. Vanaf zijne komst alhier tot heden heeft onzer zeei eerw. Heer Pastoor de processie zoodanig weten uit te breiden, dat zij de trots werd onzer Parochie. Telkenmale, als de hooge feest dag daar is, weet zijn ZeerEerw. de belang stelling op te wekken door iets nieuws. Voor zoover wij ons herinneren, hadden wij op dien feestdag voor de eerste maal een Hoogmis met drie priesters. Onze Zeer Eerw. Heer Pastoor werd geassisteerd door den WelEerw. Heer Pillot, Kapelaan alhier, en den WelEerw. Heer Soffers, Kapelaan te Lamswaarde. Onder de Hoog mis werd door de koorzangers de muziek- mis Quintadeeima van Michale Haller uit gevoerd en daarna had de plechtige pro cessie plaats. Hierin kwamen o. a. voor de leden van Kerk- en Armbestuur om het baldakijn te dragen, waaronder de Priester met 't Allerh. Sacrament heeft plaats genomen de leden der Congrega tie met vaandels, voorstellende de ver schillende Mysteriën van den Rozenkrans, 't beeld van O. L. V. met offerandes, 't beeld van Godeliva en der H. Agnes de leden der H. Familie, secties-gewijze, met vaandels en de beelden van den H. An- tonius, Petrus en Paulus, Verder nog 't Kindje van Praag, gedragen door eeni ge jongens, netjes uitgedoscht, en verschil lende insigniën, die aan de zorg van ee nige jonge meisjes waren toevertrouwd. Het een en ander werd voorafgegaan door maagdekens of bruidjes, die groen en bloe men strooiden. Midden in den optocht marcheerde het Fanfarekorps met deszelfs bestuur en daar achter de koorzangersbeiden wisselden elkander af door beurtelings eenige toe passelijke stukken ten gehoore te brengen. Om 't feestelijk aanzien te verhoogen en als blijk van instemming wapperde van meest alle gebouwen de nationale drie kleur. OOSTBURG. Deze week werden we vergast op de voorstellingen van het be kende circus Roberti. Eiken middag prompt werden de muzikanteu van het gezel schap rondgevoerd per as om in de voor naamste straten muziekuitvoeringen te ge ven en het uur der voorstelling bekend te maken. Een flink gezelschap is het; 30 paarden en 25 personen. Verschillende voorstellingen worden gegeven als schoon- rijden, door hoepels springen enz. Een paar der best gedresseerde dieren zeggen u hoe laat het is of vermaken het publiek door op verzoek een paar personen aan te wijzen, die nogal heel graag een potje bier verschalken. Tusschen de opeenvolgende voorstellingen worden de omstanders be ziggehouden door de komieke grappen van den clown, terwijl het geheel gewoonlijk besloten wordt met een „stille pantomine." Door de plichtige bedevaart naar Groede, werden door de stoomtram een geweldig aantal personen vervoerd verle den Zondag. De congreganisten van Aar denburg, Sluis enz., onder geleide van hare geestelijken maakten van de gele genheid een ruim gebruik. BIERVLIET. Er zijn twaalf sollicitan ten voor de betrekking van onderwijzeres aan school A. Onder dit dozijn is een roomsche sollii- citante, en juist die, welke het best be kend is bij burgemeester en wethouders. Nu loopt het gerucht door de gemeente, dat de schoolopziener die dame op de voor dracht niet wil geplaatst hebben. 't Is waar, zjj mist de prulakte voor vak jdoch dat vak wordt in de aan- vangsklasse niet onderwezen en het dage lijksch bestuur stelt terecht een veeljarige werkzaamheid op hoogeren prijs. Wij willen hopen, méér voor den be trokken schoolopziener dan voor de onder wijzeres in kwestie, dat het gerucht spoe dig gelogenstraft worde door een publice ring van de voordracht. Of gaat de nog wel wat nieuwe school opziener bij een verkeerden adviseur te rade? De feestviering op Maandag 1 Sep tember bij gelegenheid van Koninginne verjaardag belooft luisterrijk te zullen zijn, wijl tot een hoog bedrag is ingeteekend door de ingezetenen. Alleen een paar tegenstanders van kerk en staat deden daar niet aan, zooals van dergelijke lieden is te wachten. Dinsdag is het programma opgemaakt. Een vierde deel der ingezamelde gelden komt de schooljeugd ten goedeer zijn twee gewone en drie bewaarscholen. Een gelijke part wordt aan de verschil lende volksspelen geschonken een derde deel is voor het vuurwerk bestemd, ter wijl het overige als uitgave voor nog be langrijker zaken dienen zal. IJZENDIJKE. Alhier is Vrijdag een twee-jarig kind, terwijl het met andere kinderen te spelen aat, in een wed ver dronken. VLISSINGEN, 16 Augustus. De heer T. C. Dommisse, gemeente-ontvanger alhier, heeft tegen 1 October eervol ontslag als zoodanig verzocht. Sedert 1869 vervulde de heer Dommisse deze betrekking. Hij ziet zich thans na een ernstige ziekte en ook wegens zijn 80- jarigen leeftijd, genoodzaakt rust te gaan nemen. Ook eerst onlangs nam de heer Dommisse ontslag als secretaris van de Kamer van koophandel, welke betrekking hij gedurende ruim een hal ve eeuw bekleedde. De uitvoer van geslachte varkens uit België neemt in de laatste jaren meer en meer af. In 1900 zond België, namelijk naar Frankrijk, 6,723,000 geslachte var kens; in 19Ö1 3,250,000 kilogram, terwijl de uitvoer in de eerste helft van dit jaar slechts bedroeg 746,000 kilogram. De oor zaak van deze vermindering wordt toege schreven aan het verbod van invoer van Nederlandsche varkens in België. In de eerste helft van dit jaar is de uit voer van aardappelen uit België naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika die vroeger geheel onbeduidend was plotseling zeer belangrijk geworden. In de 6 eerste maande» van dit jaar bedroeg die 42,363,000 kilogram. De uitvoer naar En geland is echter sterk afnemend en be droeg 26,520,000 kilogram tegen 62,536,000 in de eerste helft van 1901. Dank de A- merikaansche inkoopen overtreft de aard appelen uitvoer van België verre den in voer. Ziehier den in- en uitvoer in de 6 eerste maanden en drie laatste jaren. 1902 1901 1900 Uitvoer 97,863.000 88,877,000 100,064,000 Invoer 21,947,000 14,469,000 22,786,000 Primeurs, ('t Stukje speelt in een redactiekamer van het blad „de Klok" Twee lessenaars, eenige stoelen, een boekenkast en een papiermand. Aan den eenen lessenaar zit een oudere, aan den anderen zit een jongere redacteur). Eerste redacteur: Wel, allemachtig!... Tweede dito: Wat is er nu weer? le red.Daar heeft onze concurrent, „het Zuiderkruis", alwéér 'n primeur! 2e red.Nu, wat zou dat? Wij hebben er ook wel 'us een. Ieder zijn beurt, le red.Man, spreek zoo niet! Je bent nog te jong in 't vak. Anders zou je we ten, dat „de Klok" in alles de primeur moet hebben. In alles, versta je? Wij moe ten no. 1 zijn, altijd het best ingelicht, altoos vooraan. Wij hebben een positie op te houden. Wij moeten.... 2e red. Jawel, moeten, moeten! Maar dat gaat niet altijd, 'n Ander kan toch wel eens iets weten, wat wij niet le red. (met nadruk): Neen, jongeman, dat kan een ander niet. Wij weten alles, wat een ander weet,.... en wat hij niet weet. Wij. 2e red. (lachend): Maar waarom geven we daarvan dan niet geregeld blijk? le red.: Geen blijk geven? Jonge vriend daarvan geven we altijd blijk, en we zul len dat ook nü doen. 2e red.: 'k Ben benieuwd, hoe ge dat zult aanleggen, 't „Zuiderkruis" heeft nu eenmaal de primeur, zegt ge immers zelf, Laat eens lezen. (Hij neemt de op den lessenaar van zijn buurman liggende krant en leest met aan dacht. Daarna): Sapperloot, ja, een mooi bericht. Hoe komen de kerels eraan? Jammer, dat wij het niet 't eerst hebben gehad. le red.Ja, dat is om uit je vel te springen Wat zou 't niet 'n goed figuur maken, als zoo'n bericht door de heele pers liep met den aanhef„Naar „de Klok" verneemt En nu zal het heeten: „Het „Zuider kruis" verneemt, dat...." 2e red.Enfin, we zullen ons leed in lijdzaamheid moeten dragen, le red.Om de weerga niet 2e red.Een anderen keer nemen wij revanche, le red. (bromt iets binnensmonds). 2e red.'t Is anders niet prettig, van avond in „de Klok" een bericht van „het Zuiderkruis" te moeten overnemen. le red.: Waar denk je aan, jong- mensch? Genade, wat ben je nog groen Geef hier het bericht, dan zal ik je eens leeren, hoe wij, hier aan „de Klok", uit zoo'n impasse plegen te springen. 2 red.'t Bericht overnemen en de bron vergeten te noemen le red.: Ba, dat 's al te doorzichtig! Goed voor bladen als „de Omtrek" en dergelijke. Neen, je schrijft: „Een der bladen vermeldt...." 2e red.: „Een der bladen?".... le red.: Ja, zeker; wou je soms den naam noemen? Verbeeldje!.... Daarachter laat je de hoofdzaak van het bericht vol gen, maar je zorgt vooral, den lezers goed te laten voelen, dat we het al lang wisten maar het nog niet wilden publi- ceeren. 2e red.: le red.Zeker, kijk me maar zoo ver bluft niet aan. Schrijf bv., dat alles nog niet definitief is, of nog voor verandering vatbaar, of iets dergelijks, en dan laat je een paar bijzonderheidjes van minder be lang weg. Dat geeft het publiek den in druk, dat wij de ware discretie in acht nemen, en dat de ander voorbarig is ge weest.... 2e re'd.Maar.... 1 red. en dat zijn bericht niet geheel en al boven verdenken staat. Dan heeft hij zijn verdiende loon. Wat verbeelden die lui van 't „Zuiderkruis" zich wel 2e red.: 'k Dacht zoo.... le red. (met overtuiging): Alleen pri meurs van „de Klok" staan boven ver denking. 2e red.Maar zou.... le red.Stil even 'k Zal 't zelf wel re- digeeren. (Schrijft)... Ziedaar. Zóo is 't in orde. Lees 't goed over en prent je dit geval in 't geheugen, jonge vriend; dan zult ge mettertijd een ervaren ,,Klok"- redacteur worden. Uit oude tijden. Te Ingen, bij Tiel, werden dezer dagen bij het aan leggen eener villa, op het landgoed t Woud" van den heer J. van Wes- treenen, vier eikenhouten putten bloot gegraven met een doorsnede van 90 cM. en een diepte van 1.50 M. Hierin vond men verscheidene bodems, randen, ooren van aarden vaatwerk uit de 11e eeuw of iets later en uit de 13e en 14e eeuw. Voet en rand eener mengschaal dagteekenen uit den Romeinschen tijd. Naar de meening der oudheidkundi gen Breukman te Dienden en dr. Jesse te Leiden hebben de kuipen vermoede lijk tot een bierbrouwerij behoord, die gevestigd was in een groot klooster. De naam der tegenwoordige hofstede, de „Commanderij" herinnert nog aan dien tijd, dat een commandeur van St. Jan dat uitgestrekte klooster bestuurde. De veronderstelling, dat de putten van veel vroeger dagteekening zijn, vindt wel eenigen grond in de omstan digheid, dat een der putten is vervaar digd van een uitgeholden boomstam. Daarin werd o. a. gevonden een groo te slagtand van een everzwijn. NC.J Een wandelend slot. Een in den laatsten tijd vooral met het oog op het overlijden van Rudolf v. Bennigsen in Duitschland dikwijls genoemd slot, waarvan de geschiedenis, ofschoon wei nig bekend, wel verdient weer opgera keld te worden, is het slot Monbrillant bij Osnabrük. Het werd onder koning Ernst August van Hannover gebouwd en wel te Herrenhausen bij Hannover. In 't jaar 1857 werd het aan het »GeoryMarienBergwerks und Hüt- tenverein" verkocht, eenvoudig afge broken en in onderdeelen op karren, want een spoorweg tusschen Osnabrück en Hannover was er toen nog niet, naar zijn hedendaagsche plaats, Geory— Marienhütte bij OsnabrücK overgebracht Dit is een belangwekkend transport van een gebouw van 45 jaren! De wederopbouw had, merkwaardig ge noeg, zoo plaats dat het front naar het park kwam te staan en de achter zijde, die er weinig koninklijk uitziet, naar den weg gekeerd werd. Treurige dingen. De nieuwe fortuinen zoeken hun uitweg in telkens nieuwe en telkens zonderlinger weel de. Nu ziet men in Brighton aan het strand de groote beautés der badplaats met elkander wedijveren in mooie kou sen. Een Liverpoolsch bankier gaf aan zijn nichtje voor huwelijksgeschenk een paar opengewerkte kousen met allegorische

Zelandia | 1902 | | pagina 2