Binnenland. Provinciaal Nieuws. Uit België. Gemengd Nieuws. Onderwijs. Een ree in een winkel. Uit Schijndel wordt gemeld, dat daar gis teren in de kom der gemeente een tweejarig ree is gevangen. Genoemd beestje kwam na menigen sprong door veld en over heg eindelijk verzeild in den openstaanden werkwinkel van den heer J. M. Na van den eersten schrik bekomen te zijn, werden door J. M. weldra pogingen aangewend het dier te bemachtigen, wat hem ten slotte mocht gelukken. T zocht, of zij het doen mochten of niet en zij zullen zich uit alle hunne macht verzet ten tegen het neerhalen der barrikaden. Te St.-Méén helt de meerderheid der be volking over tot verzet tot het uiterste de raadgevingen van abbé Gayraud, om zich te bepalen bij kalm verzet, zullen zeker in den wind geslagen worden. Wat er omgegaan is in de gemeente Lanouée en Lechiagat toont tot welk eene hoogte de opgewondenheid der bevolking is gestegen. Te Lanouée zijn 15 brigaden gendarme rie machteloos en men heeft een eskadron jagers te paard ter hulp moeten roepen. Te Lechiagat is de toestand hetzelfde. Toen de commissaris daar was aangekomen met brigaden gendarmerie stond hij tegen over 1500 vastberaden boeren. Alles is vruch teloos geweest om hen te doen wijken. De vrouwen hingen aan de teugels der paar den en men heeft niet durven chargeeren. Door hunne eerste overwinning aangemoe digd, beloven de boeren voort te gaan. Het gerucht loopt dat 2 bataljons voet volk uit Brest zijn ontboden. Admiraal de Cuverville zegt, dat met de uitvoering der decreten, de republiek in Bretagne alles verloren heeft, wat zij er in 30 jaar had gewonnen. De regeering heeft ook nog vervolgingen ingesteld tegen twee journalisten, de een redacteur der „Indépnadonce Bretonne" wegens aansporing tot betoogingen de ander, redacteur van de „Croix de Lo- zère" omdat hij twee gendarmes had uit gemaakt voor „beesten, moordenaars, laag crapule en apaches." Voor dien laatste be staat er althans reden tot vervolging, maar wat te denken van de vrijheid van druk pers, als men niet eens aansporen mag tot een waardige betooging? ZUID-AFRIKA. Foil portret van Kriiger. In de Kölnische Zeitung wordt een ver haal overgenomen uit de La Plata Post. Daarin vertelt G. Mannchen van het leven, dat hij op de Boerencommando heeft doorgebracht. In dit stuk heeft hij het over de welge slaagde poging om president Kruger te fotografeeren te Waterval Onder. Het kostte moeite, maar het resultaat was het bekende portret met de snor, ge nomen onder de veranda. Aanhouden, list en sluwheid", zegt Mannchen, »en niet het minst het offer van mijn laatste pondstuk als een fooi voor den lievelingskleinzi on en lijfkoet sier van den president brachten mij ten slotte toch nog tot het gewenschte doel." Mannchen vertelt dan hoe deze lieve lingskleinzoon, over wie hij in verdere bi- zonderheden treedt, alles van den presi dent gedaan kon krijgen. Ten slotte ging het zoo. De kleinzoon zeide Oom, die kerl is nou dar! Mann chen, die buiten de deur stond, hoorde de zware stem van den president terugroe penWat, kerl? Die kerl met die fotografie. Mag ik hom Tin late? Nee, antwoordde de president. Ik wil die kerl nie sien 1 Maar de kleinzoon, den fotograaf bin nenbrengende Oom, ik laat hom toch 'rin. De presideut was boos, stond op en riep! Is jelle heelemaal gek Maar de kleinzoon stemde den president kalmer. Hij zeide, dat de burgers niet gelooven wilden van die snor en dat zo 't nu maar zien moesten. Enz. Dc stoel werd naar buiten geschoven en ten slotte onderwierp de president zich. KVdlïLAAD. Do Kroningsfeesten te Londen. De Engelsche bladen deelen mede dat het feest tamelijk goed is afgeloopen. Er vielen te Londen wel 1324 menschen flauw, tengevolge van de drukte en het gedrang; dooden zijn er niet gevallen. Een sergeant van het koloniale leger werd door een rijtuig aangereden en vrij ernstig gekwetst. Toen de plechtigheid in de kerk afge loopen was, was de drukte op straat door de menschen en de rijtuigen zóo groot, dat verschillende pairessen meer dan een uur op hun rijtuigen moesten wachten. Op het laatst werden er enkele onder hen zóo ruoe, dat zij zich niet ontzr met hun mooie fluweelen japon te gaan zitten op de drempels. Sommige dames wandelden in hun ga lakostuum naar huis, beschermd door een soldaat. Toen de Hertogin van Devonshire de Westminster Abdij verliet, gleed zij uit en viel op den grond. Haar kroon viel af en brak in stukken waardoor de edelge steenten over den grond rolden. BELGIË. Gulden sporenslag. Het Handelsblad van Antwerpen schrijft: „Zondag 17, Maandag 18 en Dinsdag 19 Augustus hebben te Kortrijk de groote Groeningher-foesten plaats, die op plechti ge, schitterende wijze den Gulden Spo renslag, hot grootste feit in onze nationa le geschiedenis, zullen herdenken. „Op Maandag 18 en Dinsdag 19 Augus tus, telkens ten 9 ure 's ochtends, groote Vlaatnsche Land- en Zitdag, belegd door den Vlaamsch Katholieken Landsbond en het Algemeen Vlaamsch Studentenverbond „Groote muziekfeesten worden te Kort rijk gehouden op 17, 18, 21, 22 en 24 Au gustus. „Het XVIIe Nederlandsche Taal- en Letterkundig Congres is van 20 tot 24 Augustus. „Nooit of te nimmer zal de Vlaamsche stam, sinds zijne hergeboorte, zulk een feestweek hebben beleefd. „Ieder ware vaderlander zal het als.een plicht aanzien eene of meer dezer gewich tige feestelijkheden bij te wonen." Dood van Generaal Meyer. Het toevallig overlijden van ge neraal Meyer en de in verband daarmee eerstdaags te verwachten en uitteraard op zienbarende verschijning der drie Boeren- generaals-bij-uitnemendheid in de Belgische hoofdstad, heeft natuurlijk de gemoederen van het, ook hier ter stede warm pro- Boersch gezinde publiek in beweging ge bracht. Tèrwijl het kijkgiage en door optoch tenmanie aangetaste Londensche volk reeds rekende op deze Zuid-Afrikaansche pri meur en zich op geestdriftige aandoenin gen voorbereidde men had zich deswege gemakkelijk getroost over President Steijn's enkel meteorische verschijning aan de En gelsche kust bracht het onverbiddelijk noodlot opnieuw de verwachtingen der Britsche metropolis in verwarring, indien althans de onderstelling dat de Bóeren-ge neraals dadelijk naar Brussel zullen gaan, de aannemelijkste is. Daar de eventueele komst van het be roemde drietal te Brussel in onmid- delijk verband staat met een, voor de Afri kaners, nationaal verlies, zullen de betui gingen van openbare hulde wel moeilijk in een feestgewaad kunnen gestoken worden. Dit neemt intusschen niet weg dat de begrafenis-plechtigheid volop gelegenheid zal aanbieden voor de Boeren-bewonde- raars in België om van hun gevoelens te doen blijken. Reeds hebben vele vereenigingen van Brussel bij mevrouw de weduwe Meyer aanzoek gedaan om aan de lijkstatie te mogen deelnemen. Het zal nu van de be slissing der weduwe en harer raadgevers afhangen welken vorm de uitvaart van den bekenden Tratisvaalschen bewindsman zal aannemen. Tot dusver hepft het streng privaat karakter der treurige gebeurtenis wijziging ondergaan, ofschoon van vele zij den treffende bewijzen van belangstel ling werden gegeven. Van 't Hof. Volgens een bericht uit Den Haag aan de Daily Telegraph zou koningin Wilhel- mina den koning van Engeland een eigen handig schrijven hebben gezonden, waar in zij hem haar felicitaties toezendt met zijn spoedig herstel en haar beste wenschen voor het geluk van zijn regeering. .1. F. W. Conrad, f Te 's-Gravenhage is gisteren onverwacht overleden de heer J. F. W. Conrad, lid der Tweede Kamer voor 's-Gravenhage. De heer Conrad werd in 1825 te Maas tricht geboren. Opgeleid tot ingenieur werd hij in 1874 benoemd tot hoofdingenieur v n den Waterstaat in het IX district., Noord- Holland en in 1881 tot inspecteur. Sinds 1891 was hij lid der Tweede Ka mer, waar zijn deskundige adviezen zeer werden op prijs gesteld. De heer Conrad behoorde tot de liberale partij. Hij was versierd met tal van rid derorden. Ongevallen-Berocjwwet. I Van volkomen vertrouwbar»; zijde ver neemt het Vad., dat door de Commissie van Voorbereiding in zake de Ongevallen- Beroepswet het verslag is vastgesteld en er gegrond vermoeden bestaat, dat de Twee de Kamer ter behandeling van dat onder werp tegen 3 September a. s. zal worden opgeroepen. Benoemingen. Bij Kon. besl. zijn benoemd in de pro vincie Zeeland: tot dijkgraaf van den Paulinapolder, L. I. de Bats, te Biervliet; in het bestuur van het waterschap Loven en Willemskerke, tot dijkgraaf A. Franse Cz. en tot gezworene M. de Regt, beiden te Hoek; tot gezworene van den van Alsteinpol der, A. Staal, te Graauw; tot gezworene van het waterschap St. Annaland, J. Boogaard, te St.-Annaland tot gezworene van den Westerlandpolder J. de Wolf, te Wolphaartsdijk tot gezworene van het waterschap Oud Wolphaartsdijk, A. Remijnse, te Wol phaartsdijk tot voorzitter van het bestuurd.fr water keering van den Calamiteusen Suzauna polder, A. J. Bierens Jr., te St.-Annaland tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Nieuwen Veerpolder, V. M. Kropel, te Nieuw erkerk tot plaatsvervangend dijkgraaf van den Bijleveldpolder, P. Hage, te Nieuw- en St. Joosland in het bestuur van het waterschap Ooster Zwake, tot dijkgraaf S. Paul, en tot plaats vervangend dijkgraaf J. Tolhoek, beiden te 's-Gravenpolder tot voorzitter van het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen, J. F. Hennequin, te Sluis; in het bestuur van den Clarapolder, tot dijkgraaf E. Ceulenaere, te Philippine, en tot gezworene V. Yerrosste, te IJzendijke; tot gezworene van het waterschapNieuw- Bommeuede, C. J. H. Hoogenboom, te Zonnemaire; tot gezworene van den van Lyndenpol- der, J. de Feyter Jz., te Stoppeldijk tot gezworene van den Nieuw Othene- polder, C. P. Butler, te Ter Neuzen. ZUIDDORPE. J.l. Dinsdagavond hebben eenige straatjongens den schoenmaker Jan Roels alhier een minder aangename poets gebakken. Terwijl een paar werklieden in de werkplaats aanwezig waren om de afgewerkte schoenen te halen, werd van buiten door eenige bengels de deur vast gebonden door middel van een jongen boom te bevestigen aan de 4: ling. De schoenma ker en de werklieden waren dus in tijd van een oogenblik gevangen gemaakt. Gelukkig dat de werklieden nog in huis waren, anders zou Roels waarschijnlijk de deur niet hebben los gekregen. Het ware te hopen, dat de bengels be kend werden om aan dusdanige minder aangename grappen een einde te maken. ZAAMSLAG. Door den onderwijzer de heer P. Ie Feber te Axel, welke ook de akte-landbouw heeft, zal dezen winter een landbouwcursus worden geopend waarvoor zich bereids een 12-tal leerlingen hebben aangemeld, terwijl er waarschijnlijk nog wel enkelen zullen volgen. Dergelijke landbouw-cursussen juichen wij ten zeerste toe, vooral in tijden als thans, waarop de landbouw zoo intensief wordt gedreven theoretische kennis komt aan de praktijk dubbel ten goede. KOEWACHT. Het is tegenwoordig hier bijzonder stil met het smokkelen van vee. Het behoort tot de uitzonderingen als men nog een drietal runderen ontmoet, die over de grenzen geleid moeten worden. Het schijnt, dat de veekooplui moeilijk en al leen tegen hooge prijzen aan geschikt vee kunnen geraken. Doordat Engeland den invoer van Argentijnsch vee verboden heeft, gaan tegenwoordig uit ons land groote hoeveelheden geslachte ossen en kalveren naar Engeland, vandaar dat er minder vee beschikbaar is voor de Belgi sche markten. IJZENDIJKE. Yan hier schrijft men aan de M. Ct. Het bestuur der staatsspoorwegen in Bel gië heeft besloten den tiein, die tegen woordig om 3,38 uit Gent naar Eecloo vei trekt, met 1 October aanstaande te la ten vertrekken om 4,15 's namiddags, zoo dat hij in laatstgemelde plaats eerst om 4,49 zal aankomen, derhalve 18 minuten na het vertrek van de tram EeclooBel gische grens, die aansluiting heeft met de lijn Hollandsche grens IJzendijkeSchoon- dijke. Hierdoor wordt niet alleen het reizend publiek geschaad, maar zal ook de Belgi sche namiddagpost ons niet meer berei ken immers de tegenwoordige avondloop van onze tram wordt in den regel des winters opgeschort, ze dat men, wordt de bovengenoemde maatregel doorgezet, om aansluiting met onze tramlijn te hebben, voor het laatst om half één uit Gent zal moeten komen. Dat men bij sommige hoofdbesturen vaak onoordeelkundig tewerk gaat, js al meer malen gebleken, maar dat meh zich zoo weinig bekommert om het publiek, of zoo weinig met de locale toestanden bekend is als hier het geval schijnt te zijn, is op vallend, want niet alleen zal de maatre gel schadelijk werken voor ons, maar hij zal ook veel last veroorzaken aan de be volking der Belgische gemeenten Water vliet, Waterland, Oudeman, Sint Margue rite en Sint Jean in Eremo die geen an dere gemeenschap hebben. Waarschijnlijk zijn de hoofdbesturen der posterijen in België en Nederland over den uit te voeren maatregel niet geraadpleegd, want dan zouden deze daartegen zeer krachtig hebben geprotesteerd. Bij de Bel gische grensbewoners zal ongetwijfeld ook ontstemming heerschen doch daar komt men er niet zoo toe zich te laten hoeren ZIER1KZEE. Met- intrekking zijner verplaatsing naar Sellingen, is de hoold- kommies le cat. bij 's rijks belastingen B. Gartsen te Zierikzee verplaatst naar Te- gelen, ingaande 1 Sept. a. s. Duiven if Rome. Deze week is te Gent de prijsvlucht van reisduiven op Rome gesloten. Van de 2835 duiven, op 15 Juli 11. te Rome opgelaten, zijn slechts 218 duiven op de plaats harer bestemming teruggekeerd. Daar er 300 snelheidsprijzen te winnen waren, heeft men 82 prijzen niet kunnen toekennen. Deze zullen onder de prijswinnende duiven verloot worden. Nog ruim 2600 duiven, waaronder van groote waardezijn afwezig. De mees- ton dezer zullen waarschijnlijk wel nimmer terugkeeren. De prijsvlucht trok in België steeds zeer de aandacht, niet alleen van alle duiven- liefhebbers, maar ook van vele hoogge plaatste personen. Zelfs Prins Albert liet zich steeds van den uitslag op de hoogte houden. Op de voordracht van onderwijzer aan de openbare school te Millingen komt als nummer een voor de heer Th. Willems te Graauw en als nommer twee de heer J. J. Nuyten te Middelburg. Te 's-Gravenhrge slaagde o. a. voor de akte Fransch I. o. de heer G. G. is- scher van Sluis. Grand hotel de houten lepel''. Het volgende ontleenen wij aan het »Dbl." Een hotel, waar tal van Hagenaars tot hun geluk nooit gelogeerd hebben, mocht zich heden in het bezoek verheugen van... ja misschien wel twee, drieduizend belang stellenden Wij bedoelen het groote Huis van Bewaring aan de Prinsegracht, in den volksmond, „hotel de Houten lepel" ge noemd. t Was kijkdag van den ouden rommel die verkocht zou worden. Men mocht vrij naar binnen loopen, alles stond open, gan gen, zalen, keukens, kelders, cellen, de zolders, kortom het huis tot aan den nok toe. In de nauwe donkere gangen, 't geleek er wel of we al diep in December zaten, verdrongen zich honderden mannen, vrou wen, ook dames, heeren en kinderen, om toch maar alles te kunnen zien. De totaal indruk dien 't gebouw bij velen maakte is, dat men nauwelijks gelooven kan, dat in den tegenwoordigen tijd zoo iets voor straf gevangenis gebruik is geworden. Onmid dellijk geven wij natuurlijk toe dat tijdens de bewoning de noodige voorzorgsmaatre gelen van reinheid wel in acht genomen zijn, maar wanneer wordt opgemerkt, dat in eenige cellen de toiletemmers (waar schijnlijk door logés) gewoonweg over de vloeren zijn uitgegoten en ginds weer lo kalen dienden tot stapelplaats van bergen vuil linnen, dan dient daarbij gezegd, dat men nu niet direct zijn best gedaan had, de impressie van het geheel bij de bezoe kers te verhoogen. Smalle trapjes, waar men elkaar nau welijks passeeren kan, brachteu het pu bliek soms zoo in de verdrukking, dat nieuwsgierige dikke juffrouwen en kinde ren het soms uitgilden, 't Was een buiten gewoon amusement voor de Maandag-hou ders, die nu met hun respectieve dames(?) het alleraardigst vonden hier in den mid dag te verpoozen, in plaats van achter de orgels mee te slenteren. Buiten was het een typisch gezicht al die troniën achter de tralies te zien, vol opgewektheid. De kerels zaten met hun pet schuin op het hoofd in de kozijnen sigaartjes te roo- ken. Ze gevoelden zich blijkbaar op hun gemak, zoo in volle vrijheid nu eens hier te zitten. Aan het wisselen van ruwe aardighe den van uit het gebouw naar de straat vice versa ontbrak het niet. 't Was curieus hoe daarbinnen sommi gen uitstekend den weg wisten, ter wijl anderen weer door vrienden op hun plaats gezet werden omdat ze net deden of ze den weg vergeten waren. Sommi gen kwamen er rond voor uit en zeiden brutaalweg: »Hier had je nou onze keuken, daar de ziekenzaal, hier weer 't wasch- hok" enz. 't Meubilair prijkte met tal van opschriften. Op twee banken waren zeer keurige damborden geteekend en een der bezoekers had de vriendelijkheid in te lichten dat men damde met... bruine boo- nen en grauwe erwten. Twee heeren met joekcypetten op en blauwe boezeroenen aan stonden voor een celletje te watertanden. De deur was dicht en door het observeergaatje zag men oude koperen buizen, waterkranen en oud roest opeengestapeld. „Sjonge sjonge riep er een, „er legt wel voor honderd gulden. Looie pépe same deelen, Jo!" Onder de kunstschatten was er niet veel. Alleen een oud schilderstuk in een nis der krijgsraadkamer, de geblinddoekte Justitia voorstellende, maar zoo leelijk dat het in plaats van op het Mauritshuis wel terecht zal komen bij een opkooper, die 't misschien nog kan van de hand doen aan het kijkspel van Spriet! Op de jeugd, die ook in grooten getale aanwezig was, maakte de omgeving na^ tuurlijk verpletterenden indruk. Valsche munters. Het is gebleken zegt het Hhl. dat de drie aangehoudenen ter zake van het uitgeven van valsche rijkdaalders de daders zijn. Na een weken lang voortgezet onderzoek zijn de gedeti neerden, De Groot, Bakker en Van Bree- rnen, ter beschikking gesteld van de jus titie. Er zal tegen hen reehtstingang worden verleend. De twee eerstgenoemden hebben bekend, de valsche muntstukken te hebben vervaardigd; de derde zegt ze alleen te hebben uitgegeven. Dat komt er van. Een heer, die Zondagavond te Haarlem wat te veel ker mis had gehouden, en daarbij flink aan Bacchus had geofferd, legde zich in de Olieslagerslaan te slapen. Bij zijn ontwa ken kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat zijn portefeuille met f 900 was verdwenen. Geboycot. Te Bourtange (Gr.) wordt de caféhouder Van der Mei, de voormali- gen hospes van de ontslagen onderwijzeres en tevens een der hoofdaanslagers, geboy cot. Geen ingezetene komt meer over den drempel van het van ouds zoo gunstig be kende logement Heeres. Een aardige voetreis. Een meisje van vijftien en een jongen van veertien jaren, zuster en broeder, hebben van Rotterdam naar Goes een voetreis gemaakt. Des mor gens te zeven uren gingen zij op marsch en tegen den avond van den derden dag arriveerden zij te Goes, waar hun ouders vertoefden. Over vijf overzetveren waren zij getrokken en twee nachten hadden zij in hotels doorgebracht. Zij waren van reis geld voorzien en ook van een pas voor eventueele aanhouding. Voordeelig zaakje. Te Borssele werd verleden week een ingezetene in staat ge steld te beschikken -over de erfenis van zijnen in Indië overleden zoon, die aldaar eenige jaren had gediend. Het hem toe gezondene mandaat bedroeg de kapitale som van f 0,66, die betaalbaar is gesteld bij den betaalmeester te Middelburg. Om genoemd stuk in te wisselen moet de man een daggeld missen grooter dan de nala tenschap en dan nog eene voetreis van on geveer tien uren maken. Om een hondje. Zondagavond kre gen te Princenhage zekere W. v. R. en A. S. twist over een hondje. d. R. had van S. een hondje gekocht en dat beestje bij S. afgehaald, toen deze niet thuis was. S., die later thuis kwam, had intusschen berouw gekregen, en haal de het hondje terug uit de woning van d. R. Doch de R. wilde toen het dier niet meer missen en ging S. achterna. S. was intusschen al aan zijn huis ge komen, liep zjjn erf op en kwam in woe de terug met een schop in de hand. Daar mede sloeg hij met den scherpen kant met alle kracht op het hoofd van d. R. tengevolge waarvan d. R. bewusteloos - neerviel met eene groote wonde in het hoofd, waaruit hij hevig bloedde. De officier van justitie, mr. baron Spijaert van Woerden, toevallig ter plaatse aan wezig, stelde terstond een onderzoek in. De dader is gearressteerd. Uit een Maandagmiddag ingesteld genees kundig onderzoek bleek, dat de verwonde een schedelbreuk heeft bekomen. De her senen schijnen echter niet geraakt. De R. verkeert niet terstond in levensgevaar of schoon zijn toestand hoogst zorgwekkend is en nog steeds ernstig gevaar oplevert. Moord te Maastricht. Men schrijft uit Maastricht van eergisteren De stad was gisteren weer in rep en roer. Nu was het een moord, die allen in be roering bracht. Zekere F., onlangs voor de vierde maal uit de gevangenis ontsla gen wegens vechten en steken, kreeg ru zie met Beckers, glasblazer. Terwijl bei den worstelden viel B. Hierop kwamen achtereenvolgens drie andere personen bij- geloopen, die door F. zoo werden toege takeld, dat de een een flink stuk van een oor kwijt raakte, de tweede een steek in het voorhoofd en de derde een steek boven het oog opliep, waarop alle drie met de hand op de wonden wegstoven. Eerst meende men dat B. slechts gevallen was, doch naderbij gekomen hoorde men een zacht gekreun en ontdekte men een gapende wonde. Het mes was door het hart ge woeld. De Eerw. heer kapelaan van Eijs kon nog enkele woorden met den versla- gene spreken, waarop deze slechts hoofd schuddend kon antwoorden. Daarna stierf hij. F ging kalm zijn gang tot op Kraaijen- dorp, waarna hij het op een loopen zette langs de Maas in de richting van Smeer maas, België. Hier werd hij achterhaald door 2 maréchaussées. Met eene hoonenden lach om den mond, werd hij binnenge bracht. De broeder van den overledene wilde F. met een mes te lijf, waarbij de politie nog krachtdadig moest optreden. De aanleiding schijnt ontstaan te zijn Zondagavoud in een danshuis, 't oude liedje, en de Maandag moest het uitvech ten. Brandstichters ondeht. Te Merxem bij Antwerpen is in het begin van Juli een herberg afgebrand, naar algemeen vermoe den tengevolge van brandstichting. Er is toen een andere herbergier gearresteerd die

Zelandia | 1902 | | pagina 2