Binnenland. Provinciaal Nieuws. der Kamer, waarin de regeering over haar gedoe zal worden geïnterpelleerd, zal den ex-abbé de denr worden gewezen. Want niet alleen zal de geheele oppositie als één man tegen de regeering stemmen, maar ook een groot deel der regeerings- partijen. Dat kan men o. a. opmaken uit het protest van mannen als René Goblet en Gabriel Monod. De eerste oud-premier, radicaal, drukt «als leider der radicale partij", aldus zijn oordeel uit: »Ik volhard in mijne meening, dat een regiem van ware vrijheid met toepassing der schoolwetten, oneindig beter de zaak der republiek zou dienen dan een even pla gend als doelloos stelsel van dwang, om niet te zeggen van vervolging, waartoe de republikeinsche partij thans haar toevlucht neemt." Gabriel Monod, oud minister va» justitie, eveneens radicaal, betreurt het, dat de ge slagen oppositie de kreet van »Leve de vrijheid" kan aanheffen in plaats van de zegepralende meerderheid. Nu meene men niet, dat deze mannen vrienden zijn van de Katholieken, want zij verklaren zich voorstanders der schei ding van Kerk en Staat; en Goblet gaat zelfs zoover, dat hij de verbanning der Jesuiëten en de vrijheidsbeperking der con gregaties goedkeurt. Maar in hunne harten staat nog eene ruïne van het gebouw des rechts, die de herinnering levendig maakt aan vroeger, glorierijker tijden van overvallen rechts begrip. En die herinnering is nog sterk genoeg om hen te doen zien de tastbare onrechtvaardigheid van deze regeering, een onrechtvaardigheid, die alleen niet gezien wordt door hen die blind zijn, ofdie in arren moede de oogen afwenden. Merkwaardig is het terugtrekken der regeering tegenover de algmeeene bewe ging van protest. Thans heeft Combes weer een nieuwe circulaire uitgevaardigd, waarbij hij nog verder terugtrekt dan in 't begin. Hij beveelt in zijn schrijven den prefec ten hun departement niet te verlaten voor de algeheele toepassing der wet op de ver- eenigingen en de sluiting der «Conseils généraux." Verschillende prefecten, die op vacantie waren, zijn teruggeroepen op hun post; en allen is verboden naar Parijs te komen zonder daar ontboden te zijn door den mi nister. Al deze maatregelen zijn genomen in de verwachting van het eerstdaags uit te vaardigen bevel, dat de prefecten moeten wachten met de sluiting der vrije scholen, zelfs al zijn deze in verzet, wanneer door de onvoldoendheid der openbare school de vrije als onontbeerlijk wordt beschouwd. „Wordt beschouwd". Door wie? Door den prefect? Maar dan heeft deze alle macht in handen voor zoover betreft de uitvoering der wet, en zal het uiteenloo- pende oordeel der verschillende prefecten aanleiding geven tot de meest zonderlinge toestanden. Intusschen, dit is de hoofdzaak niet. Hoofdzaak is, dat de regeering weder eene zeer groote schrede achterwaarts heeft ge zet en hot behoud van zeer vele vrije scho len, die eerst werden getroffen, thans voor eerst verzekerd is. Met spijtige woede zien bladen als de Brusselsche „Petit Bleu", dat de houding der Katholieken overal even correct is. Ze hadden zoo dolgaarne gehad, dat er nu eens 'n werkelijk „Katholiek oproer" was gekomen. Dan zouden ze hun tegenstan ders een wapen uit de hand kunnen slaan, wanneer dezen het onrechtvaardige van het eigen-rechter-zijn volhouden. Hunne eenige hoop is nu nog gevestigd op Bretagne, waar een heetbloedig volk. misschien spoedig tot geweld zou overgaan. Maar ook die hoop vervliegt in rookte Landernau, het middelpunt van verzet, hebben de zusters reeds de school verlaten en bijna overal elders keert de kalmte terug Het protest was overal even waardig, de vrijdenkers kunnen er uit leeren, dat de ware Katholieken niet hunne eigen rech ters zullen zijn, zoolang zij nog gelooven in een God, die de Rechter is bij uitne mendheid, alle eeuwen door. ItKIAilK. Het Christelijk On<lerwijs. In het land der Belgen heeft de gewezen minister Graux ter gelegenheid van de in huldiging van het gedenkteeken van Van Humbeek te Brussel, zich weer als een vijand van het christelijk onderwijs doen kennen. Deze papenvreter schaamde zich niet te verklaren, dat hij de outchristelijking der scholen vooropstelt; zoo ooit de liberale partij weer aan het bewind zou komen, wenscht hij de vrijheid van onderwijs op geheven te zien. En dat een groot deel der goddeloozen daarmede instemt, bewijst de vreugde waarmede zij de kerkvervol ging in Frankrijk toejuichen. Hoe rijmt zich nu de houding, die twee liberale bladen aannemen n.l de Chronique en de Rcforme. Deze bladen protesteeren tegen het werk van den Franschen minis ter-president Combes. De Chronique zegt: zij die de vrije scholen sluiten, zijn geen vrienden van het onderwijs, het blad hoopt dat de oogen der eerlijke liberalen en ra dicalen zullen opengaan. De Rèfbrme, noemt de sluiters der reli- gieuse scholen in de Fransche Republiek on verdraagzamenonmogelijk, zegt het blad, kan zoo iets in ons land plaats vinden. Hoewel, laat de Rèforme er op volgen, zijn er liberalen die zoo de Belgische grond wet zulks niet belette, het voorbeeld van Waldeck-Rousseau en Combes, wel willen volgen, om de kloosterlingen over de gren zen te jagen en hun scholen te sluiten. Gelukkig, dat de Katholieke Belgen wakker zijn, om zich de vrijheid van on derwijs niet te laten ontnemen Ikc komst van Steijn. De heer Steijn en de zijnen zijn Zondag om 9 uur met de Batavier III van de Ne- derlandsche Stoomboot-Maatschappij uit Southampton te Hoek van Holland aange komen en per rijtuig naar Scheveningen doorgereisd, geheel overeenkomstig het pro gram Om zooveel mogelijk een oploop van menschen te voorkomen, was het reis plan tot het laatst goed geheim gehouden. Te Hoek van Holland was weinig pu bliek. Daar waren o.a. de heer Wolmarans, per rijtuig uit den Haag gekomen, de heer Grobler en eenige Afrikaansche dames. Langzamerhand groeide het publiek aan. Het stortregende. De president werd ver volgens verwelkomd en hem werden bloem stukken aangeboden onder toepasselijke toespraken. Omtrent tien uur werd de zieke uit het salon op dek gedragen. En aller oogen aan den wal richtten zich op de baar, waar op hij uitgestrekt lag. Daar lag hij, het hoofd, door een reispet gedekt, diep in het kussen een donkerblauwe bril verborg de oogen. Het gezicht stond strak, maar rus tig. De gelaatskleur, misschien door de spanning van het oogenblik verhoogd, was gezond bruin. Het was niet het volle ge zicht, dat men van de portretten kent, maar magerder geworden. Over het lijf lag een reisdeken. Omstreeks twaalf uur kwam men in Scheveningen op den Badhuisweg aan. Ten slotte was besloten, dat de familie Steijn toch nog op de Villa Norma intrek zou nemen. Te Scheveningen werd de president voorzichtig uit zijn rijtuig op een matras geplaatst en door de heeren Fischer en Wessels, benevens eenige heeren naar de villa gedragen. De aangekomene werd onmiddellijk naar zijn slaapvertrek gebracht en ging dade lijk rusten op het bed. De vertrekken, door den heer Steijn en zijn gezin bewoond, waren heden getooid met planten, waar- tussche,n verschillende portretten waren geplaatst, o. a. van president Kruger, een fotografische groep van de leden der depu tatie, enz. Kort nadat de president was aangeko men, werd aan de villa een reusachtig bloemstuk gebracht van 2'/i M. hoogte en 1.30 M. breedte. Onderaan bevindt zich een strik met breede linten in de Vrij- staatsche kleuren, op welke de opdracht vermeld staat »Hulde den Vrijstaatschen Held en Staatsman." Dat huldebetoon kwam van de Haagsche Pro-Boer vereeniging, de sympathieke cor poratie, die reeds zooveel goed tot stand bracht in het belang vooral van de slacht offers van den oorlog. Opening der jaelit. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is de jacht op patrijzen geopend op 1 Sep tember a. s. Bij Kon. besl. is benoemd tot ontvan ger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Tilburg A. L. Thierens, ntvauger der zelfde middelen te Middel burg. ZUIDDORPE. Wij meldden onlangs dat een redacteur van de Greenock Herald uit Greenock, Schotland, een reisje maakte per fiets .en ook in ons dorpje een oogen blik verpoozing zocht. Het is geen kleinigheid per fiets zulk een reis van honderde uren af te leggen, maar ook onder de mannen van de Pers, hoewel over 't algemeen geen sport-man- nen, zijn toch veelal ondernemende gees ten, die ter wille van hun beroep, ont wikkeling en ondervinding, soms eigen aardige dingen doen. Deze journalist van de Greenock Herald, de lieer Blair, kwam onlangs op een mooi en zomernamiddag in ons dorpje per fiets aan, en bleef higeeren bij den heer Th. Moer dijk in de Klok alhier. Den volgenden dag zette hij zijn reis per velo door België voort. Er stonden toen nog veel plaatsen en plaatsjes op zijn program. Gisteren echter ontving de heer Th. Moerdijk, organist alhier, in wiens loge ment hij destijds, zooals wij zeiden, vertoef de, een schrijven uit Greenock van den journalist, met de mededeeling, dat hij we derom in zijn woonstede was gearriveerd. Het deed hein genoegen, in zijn stad daarginds over den Oceaan aangekomen, nog eens aan Zuiddorpe terug te denken, en hij zond daarom een »Ansichtskaart", met een opname uit Greenock, in de na bijheid van het redactiebureau der Gree nock Herald genomen. De heer Blair toont zich ongetwijfeld niet alleen een ondernemende geest maar ook een dankbaar logé. Een hevige stortbui ontlastte zich gis teren namiddag boven onze gemeente. De straten waren in een oogenblik herscha pen in een ware zee. Om half 3 ongeveer klaarde de lucht weer op, en wie toen het veld doorwan delde, kon de koren maaisters veilig hoo- ren zingen onder de korenschoven waar ze een heenkomen hadden gezocht. Ze had den echter vergeten hun schorten en bo venrokken onder den droge te brengen, en toen ze daarop opmerkzaam werden gemaakt, schaterden ze 't uit van de pret. Och, met te laten droogen was het zaak je weer opgeknapt, dachten de vroolijke, levenslustige zielen, en onder het zingen van een lustig liedje trokken ze met hun bagage en gereedschap naar huis. Merkwaardig is het zeker, dat het hondje van een onzer dorpsgenooten, dat een nieuwen eigenaarde Stekene had ge kregen en daarheen was vervoerd, heden op zijn dood gemak en vroolijk kwispel staartend weer hier iu Zuiddorpe bij zijn vroegeren bezitter terugkeerde. 1 Men zou zeggen, hoe vindt zoo'n beestje den weg. TERNEUZEN, 2 Augustus. Door de scherpschutters vereenigiug «Voor Vader land en Koning" alhier, werd ter gele genheid van de verjaardag van Hare Ma jesteit de Koningin Moeder een telegram van gelukwensch gezonden. Hierop ontving men het volgende tele gram terug. Soestdijk. Koningin moeder laat u en uw vereeniging danken voor het telegram. Kamerheer Pauw. 3 Augustus. Heden avond gaf de Fanfaren-Maatschappij «Vreugd en Deugd" uit Oostacker een welgeslaagd concert in de buiten sociteit alhier. Hoewel het weer zich minder gunstig liet aanzien was toch de tuin goed bezet, en men kon genieten van het mooie muziek. Tot klerk der posterijen en telegrafie le klasse is o. a. bevorderd de heer H. v. Nieuwenhuijze alhier. ZAAMSLAG. De opbrengst der ooft- boomen belooft hier niet veel; glechts weinig boomgaarden hebben een middel matig gewas, over 't geheel zal er weinig fruit zijn. Een treurig verschijnsel is het, dat zich op verschillende plaatsen de bloed- luis vertoont, soms in hevige mate. Neemt men hiertegen niet tijdig maat regelen, dan gaan de aangetaste boomen onverbiddelijk dood. Nu het vlastrekken afgeloopen is, zijn onze buren weer precies op de hoogte, waar op de hofsteden de kippen gezocht moeten worden Bij de wed. D. is het hok reeds gelichtde dief had er een aar dig reisje voor over gehad, heel vai. Ste kene. Gelukkig is de dader gesnapt, 't Zal dus weer zaak worden, zijn pluimge dierte goed op te bergen Op het gehucht Reuzenhoek heeft zich een geval van typhus voorgedaan bij een hoogbejaarde vrouw. In de Maandagavond gehouden ver gadering van den gemeenteraad is beslo ten om te voldoen aan het verzoek van bewoners van den Reuzenhoek en van het Zaagplein tot plaatsing van lantaarns. Op de voordracht voor zetters werden geplaatst de heeren W. de Klerk (aft.) J. P. Geelhoedt (aft.) C. Leunis en Jac. Verpoorte. De gemeente-rekening werd ingediend sluitende met een ontvangst van f 46862,395 en een uitgaaf van f 45397,385, zoodat er een batig saldo van f 1465,01 was. HENGSTDIJK, 2 Aug. Gisteren zou een voerman van Rozenberg bij Lamswaarde boomen vervoeren van den dijk, tusschen de Mariapolder en de Zoutepolder, onder deze gemeente, nabij de buurt, genaamd „Strooie Stad." Daar één dier boomen in de sloot onder den dijk lag, was het voor den man een vrij moeielijk werk, die zwa re, onhebbelijke vracht weer naar boven te krijgen. Die moeielijkheid werd nog verhoogd door de omstandigheid, dat juist daar ter plaatse een nieuwe „opril" was aangelegd, welks losse grond den paarden geen voldoenden steun bood. Een en ander had dan ook tot gevolg, dat één der paar den in de sloot te recht kwam en zie If zoodanig bezeerd heeft, dat men voor het leven van het dier vreest. Wel is het verzekerd, doch, naar men zegt, voor slechts f 125, zeker een te klei ne som voor een paard van 10 jaar oud. Donderdagavond was de werkman P. Scheers nabij ons dorp aan het gerst snijden op het land van den heer E. V. Wijl S. in den laatsten tijd sukkelend is, was dit werk wellicht te zwaar voorden ouden man, wiens onverrnoeiden ijver zij ne behoefte aan rust deed vergeten. Na eenigen tijd werkens voelde de goede man zich onwel, trachtte daarom zijn woning te bereiken, doch miste de kracht zich verder voort te slepen, en werd door eene flauwte overvallen. Men vond hem althans in de zoogenaamde Karnemelkstraat lig gen, waar tijdige hulp den man spoedig „bijbracht" en hij naar zijne woning kon vervoerd worden. Naar men zegt, is zijn toestand op dit oogenblik bevredigend. HULST. Daartoe uitgenoodigd door den heer Burgemeester alhier vergaderden he den (Maandag) ten gemeentehuize de col leges van Burgemeesters en Wethouders betrokken bij de te benoemen gezondheids commissie voor de gemeente Hulst en 9 andere gemeenten, teneinde zoo mogelijk tot overeenstemming te geraken ten aan zien van de aanbeveling van leden der voormelde Commissie. Aangenomen werd dat de commissie zou bestaan uit 2 heeren medici en 3 leden van gemeentebesturen, terwijl tweemaal meer personen zullen worden voorgedra gen dan plaatsen te vervullen zijn. Tot stemming overgaande werd als 1ste vijftal gekozen de heeren, A. A. Vossenaar arts to Hontenisse, P. M. Fruijtier, arts te Hulst, P. A. Baert, Burgemeester van Graauw, K. J. A. G. baron Collot d'Es- cury, Burgemeester van Hontenisse en F. J. L. M. van Waesberghe, burgemeester van Hulst. Als 2de vijftal werden aangewezen de heeren Dr. J. E. Callenfels en Th. F. Mar tin, geneesheeren te Hulst, J. F. Rosseel, Burgemeester van Ossenisse, D. Ph. F. Vercauteren burgemeester, van Clinge en C. IJsebaert Burgemeester, van Sint Jan steen. HULST. Door de onderlinge Veeverze- ringsmaatschappij in het voormalig V« di strict. van Zeeland is sinds 1 Januari tot heden voor 27 gestorven of afgemaakte paarden uitbetaald eene totale som van f 7125.63 Al. Mannaert alhier is met ingang van 16 dezer benoemd tot postbode van Hulst op Kloosterzande. De heer F. Hombach alhier, welke, naar men ons mededeelt, voornemens was jl. Donderdag mede te rijden in den automo bielen-wedstrijd, welke te Bastenaken (Bastogne) in de Ardennen gehouden werd, deed den dag te voren een proeftocht om den weg te verkennen en had daarbij het ongeluk van eene helling afrijdende te stooten op eene andere automobile, waar door zijn «auto" omsloeg en hij zich aan den schouder bezeerde, hetgeen evenwel niet van zeer ynstigen aard is te beschou wen, ofschoon de arm in rust dient ge houden te worden. HONTENISSE. Door eenige ingezete nen van Groenendijk is besloten op den eersten Zondag van de maand September een luisterrijk muziekfeest te houden. Ver schillende vereenigingen uit den omtrek zullen uitgenoodigd worden dit feest door hare tegenwoordigheid op te luisteren. Waarschijnlijk zullen dan tevens volks spelen plaats hebben. St. JANSTEEN. Naar wij vernemen zal 't den eersten Dinsdag in September 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. v. d. Pluym gekozen werd tot lid van den ge meenteraad. Thans is hij eerste wethouder. KOEWACHT. In deze gemeente heeft zich een geval voorgedaan van pokken (variolae en varioloïdes) bij een meisje van 14 jaar. GRAAUW. Den 2en jl. slaagde te 's Hage voor het examen Fransch l.o. mejuffr. Louise Th. Dalmijn, leerlinge van de R. K. Kweekschool voor onderwijze ressen te 's Bosch. Naar wij vernemen is er op den oever voor de Paal mosselzaad gevallen. Als nu de stroom de visschers maar gunstig is en het niet onder het zand begraaft, zal hot voor hen een gewenschte zaak zijn. Er zal na verloop van een drietal maanden een mooi duitje te verdienen vallen, zoodat zij onbeschroomd den naderenden winter kunnen afwachten. En wat een moeite zullen zij zich niet kunnen besparen. De reizen naar de Zuiderzee, vol bezwaren en moeielijkheden, zullen immers vooreerst achterwegekunnen blijven en kunnen wij na een paar jaar weer volop genieten van die blanke, heerlijke Zeeuwsche schelp-dieren. Want 't is boven allen twijfel verheven, dat de mosselen uit onze wateren verre te verkiezen zijn boven die uit de Zuiderzee. Hier blanke, fijne visch, de geheele schelp vullenddaar geel en rood, mager en schraal, als hout. Van groot belang zal het echter zijn, dat wij van de stormen, die zoo vaak in September en October woeden, mogen verschoond blijven. Im mers zij zijn het, die dikwijls in een oo genblik tijds de hoop van den mosselvisscher vernietigen. STOPPELDIJK. Op het laatst alhier gehouden wielrijdersfeest, gegeyen door de club «Albatros" vielen de prijzen ten deel, als volgt a. Ringsteken le prijs A. Jansen, Hulst; 2e pr. A. Hermans, Stoppeldijk; 3e pr. A. Boogaert, St. Jansteen b. Koekbijten le pr. Colman, St. Jan steen; 2e pr. A. Schuerman, Stoppeldijk; 3e pr. A. Sehillemans, Stoppeldijk c. Vogelpikle pr. A. Boogaart, St. Jansteen 2e pr. H. Kerckhaert, Stoppel dijk3e pr. V. Hermans, Stoppeldijk; d. Poppengooienle pr. Firn. Kerck haert, Stoppeldijk; 2e pr. A. Boogaert, St. Jansteen3e pr. de Kort, Ossenisse De prijs voor de mooiste flets Werd toe gekend aan Fl. de Moor te Boschkapelle. Niettegenstaande het zeer ongunstige weder, namen 43 personen aan den wed strijd deel. GROENENDIJK. Zondag jl. vermaak ten zich alhier eenige kinaeren met het spelen van verstoppertje. Bij dit spel had het elf-jarig zoontje van F. Stoele het ongeluk te vallen en een zijner ar men te breken, die kort na het onge luk door dokter Vossenaer werd ingezet. IJZENDIJKE, 31 Juli. Gisteren waren wij getuige van een ergerlijk tooneel. Ee nige dronken mannen en vrouwen trok ken dansend en schreeuwend (zingen kon men het niet noemen) door het dorp. Bo vendien, of het de drank was, die in hen spookte en hun den moed gaf, eene oude veete uit te vechten, kregen twee onder hen, zwagers nog wel, zulke hooggaande ruzie, dat zij elkaar met stokken te lijf gingen, tot het bloed hun over het ge zicht stroomde. E» wat was nu de oor zaak van die dronkenschap en van dat tooneel, dat ieder zou doen lachen, als het niet zoo treurig was? Zij hadden «zaad" gedorscht, en nu is het een oud, maar mijns inziens heel verkeerd gebruik, om de zaaddorschers onder het werk en voor al, als het afgeloopen is, overvloedig te trakteeren op jenever. Is werkelijk het zaaddorschen zoo'n kwaad werk, dat daartoe eene opwekking noodig is? En als er eene opwekking noo- dig is, moet die dan gegeven worden in den vorm van sterken drank? Is er nu geen ander middel om de werklui aan te moedigen en te trakteeren Onzin, een boer, die het goed met zijne arbeiders meent, zou met een goed maal of eene fooi in geld zeker veel meer suc ces hebbe», want er zijn werkmenschen, die liever niet zouden drinken, maar uit valsche schaamte niet durven weigeren. En bovendien, is er nog niet dikwijls ge noeg op gewezen, hoe nadeelig sterke drank op lichaam en ziel werkt? Laat ons hopen, dat aan die verkeerde gewoonte door de boeren spoedig een ein de aal gemaakt worden. IJZENDIJKE, 3 Augustus. Yreeselijk! Gisteren kreeg een knecht van den land bouwer C. Verplanke te Sasput zulke he vige slagen van een paard tegen het hoofd en de borst, dat de hersens bloat lagen en de borstkas ingedrukt werd. Eenige oogenblikken later was de man een lijs. AARDENBURG. Een relletje. Het too neel de jnarkt te Aardenburg, het stuk twee groote vechtende henden, de een, welks eigenaar zekere zonderling, een ou de kluizenaar, door de schooljeugd «Cham berlain" gedoopt, z'n hond aan een band houdend. Een groote bullebijter, tot schrik dor kinderen steeds losloopend, opgehitst door straatpubliek, valt den hond van Chamberlain aan, die zich dapper verde digt, daarbij trouw geholpen door z'n baas die ongemakkelijk den stok hanteert. Van tijd tot tijd rolt Chamberlain 't onderst boven, doch geeft geen krimp, en jast er op «van heb ik jou daar." Geen tijd om z'n flesch bier neer te zetten, laat hij ze maar vallen, oprapen is natuurlijk on- noodig, slaan en nogmaals slaan is de boodschap, tot ten slotte de bullebijter af druipt. Slot van 't stuk: de gegronde opmerking van den man, dat het schande is, zulke kolossale groote honden te laten losloopen dreigement erop te zullen schie ten, en verder uitbundig gelach van het straatpubliek, dat misschien beter had ge daan, de honden te scheiden en den ouden kluizenaar heel wat moeite te be sparen. Liefhebbers van relletjes kunnen zich eenige keeren per week aan iets als het vorenstaande te goed doen in het stille Aardenburg. BIERVLIET. Vrijdagavond kwamen tal van ingezetenen bijeen in de openbare school ter bespreking voor het plan. om 1 Sept. den verjaardag van H. M. de Koningin feestelijk te vieren. Dit plan vond alge meen instemming, en er werd onmiddelijk een commissie gevormd, bestaande uit de heeren De Bats, voorzitter, Maarleveld, se cretaris, Pastoor Raaymakers en dominé Val als eereleden, Onghenae, Van Poucke, Ceulenare, dr. Huykman, de onderwijzers en andere ingezetenen als leden. Op dien feestdag zal ook de nieuwe mu ziektempel ingewijd worden door onze fan fare. St.-KRUIS. Begunstigd door goed weder, en onder een ontzaglijken toeloop van menschen, had Zondag in de aangrenzende Belgische gemeente St.-Laureijns het aan gekondigde Internationaal festival plaats. Een en twintigmuziekgezelschappen, waar onder drie Nederlandsche, namen daaraan deel. Daar St.-Laureijns nog verstoken is van spoor en tram, moest natuurlijk alles per as, te voet of per fiets derwaarts. Reeds kort na den middag zag men dan ook de groote omnibussen bij tientallen het dorp binnenrollen, en vervulden schetterende fanfares vermengd met het doffe gebons der trommen de lucht. Voegt men hierbij nog het getoeter en gebel der duizenden fietsrijders, dan kan men zich een klein denkbeeld vormen van het „lawijt" ge durende een paar uren in voornoemd dorp. Om half drie werd de stoet geformeerd,

Zelandia | 1902 | | pagina 2