Kunst en Letteren. Binnenland. Provinciaal Nieuws. tot 12000 francs zou gebracht kunnen worden. Mgr. Zvierowitch, weigerde het aanbod en gaf ten antwoord, dat de Paus over hem te beschikken heeft. De Russische Regeering kan door de weigering van Mgr. Zvierrwitch om zijn ontslag te nemen, niet doen overgaan tot het kiezen van een nieuwen Bisschop voor Wilna. SPANJE. Dubbele gezichten. De Spaansche Bisschoppen hebben ge poogd eene groote Katholieke partij te stichten, die, op politiek gebied, eerst en vooral voor pjgramma zou hebben de be langen der Kerk te verdedigen, en die hare medewerking slechts aan een goed ministerie zou verleenen. Die pogingen zijn mislukt omdat zij te genkantingen hebben ondervonden bij ka tholieken met twee aangezichten die op politiek gebied, nu zich katholiek en straks liberaal noemen. FRANKRIJK. Do Kerkvervolging:. Zondag-namiddag waren de socialisten en de vrijdenkers te Parijs allen op de been. Eenige priesters werden in 't voor bijgaan op straat uitgejouwd, een hunner ontving zelfs een paar vuistslagen, hij werd ten gronde geworpen en zijn kleeren ver scheurd. Later vielen de socialisten een betooging aan, toen kwamen ze van een slechte kermis t' huis, ze werden van de Place de la Concorde geranseld. Er wer den bij dit gevecht 80 aanhoudingen ge daan, waaronder ook graaf De Mun. In den afloop van den avond werden de aan gehoudenen in vrijheid gesteld, tegen en kelen hunner is proces-verbaal opgemaakt. De minister-president Combes zal eene nieuwe vervolgingswet in het leven roe pen. In de laatst gehouden vergadering van den ministerraad heeft de renegaat aangekondigd, dat hij een wetsontwerp bij de Kamer zal indienen om de Bisshoppen, die tegen de sluiting der vrije scholen pro testeeren, te kunnen straffen. Toen de politie de betoogers wilde be lettenLeve de Zusters! te roepen, had er een algemeene vechtpartij plaats. De gendarmen moesten aanrukken en chrges uitvoeren om de orde te herstellen. Eduard Drumont spot in zijn Libre Pa role met het verjagen der zusters, hij zegt Als de zwaluwen zullen de religieusen te rugkomen. De aartsbisschop van Albi, mgr. Mignot, heeft een schrijven gericht tot de overste der „Zusters" van Jesus te Massae. De bisschop schrijft o. a. „Gij hebt nooit eraan gedacht, u aan de wet te onttrekken, hoe hard en onbillijk deze ook moge zijn. „Wij, Katholieken, zijn overtuigd en onder ons niet het minste de „Zuster" van Jesus dat men vooral in de eeuw van regeeringloosheid en wanorde een voor beeld behoort te geven van gehoorzaam heid." Mgr. Mignot raadt de vervolgde Zusters aan, zich naar het moederhuis te begeven en vandaar een verzoek om autorisatie in te dienen. In Bretagne kan men een hevigen strijd te gemoet zien, zoodra Combes met het verjagen der Zusters zal beginnen. De scholen worden er voordurend be waakt. De rijken vergoeden de bewakers hun verloren dagloonen. Men dreigt de politie met het opwerpen van barricades. De commissaris van politie te Brest, die met vancantie was, is teruggroepen. De uitsmijting der religieusen uit hun eigen dommen schijnt in aantocht te zijn. Onder hen die Zondag te Parijs zijn ge arresteerd is barones de Cairvaux, die met haar man zal vervolgd worden. De Baro nes heeft met haar parasol agenten van politie geslagen. Erkend wordt thans door de Fransche Regeering dat minister Coinbes te ver is gegaan. I)e Prefecten hebben een aanschrij ving gekregen om een nader onderzoek in te stellen; dit is maar een doekje voor den bloede. Uit het verzet, dat niet enkel van clericalen wordt vernomen, is het der Regeering duidelijk geworden dat zij met meer bezadigdheid behoort op te treden. Nu het Fransche vrijmetselaars-minis terie meent met de religieusen en hun leerlingen uit de scholen te jagen de Kerk te kunnen kortwieken, vergist het zich met al haar trawanten ter dege. De Hau wen onderde katholieken worden opgewekt en de slapenden wakker geschud. Tegen de Roomsche Kerk vermag het duidevelsche geweld niets. Niet onaardig is de volgende anecdote: Minister Combes, zegi Patriote, mocht wel eens de boutade overwegen, die de Germania in de felste dagen van den Cul tuurkamp tegen Bismarck schreef. De groote Kanselier wandelde in het park van Potsdam, toen hij werd aange sproken door een zeer net gekleeden vreemdeling. Het gesprek liep weldra over de godsdienstige vereeningingen en Bis marck riep heftig uit: „Binnenkort zal er geen enkele meer over zijn, geen enkele zeg ik u „Gij zijt nog machtiger dan ik„ ant woordde de vreemdeling. „Reeds negen tien eeuwen heb ik getracht ze te doen verdwijnen en nog ben ik er niet in ge slaagd." „Wie zijt gij dan?" vroeg de ijzeren Kanselier verwonderd." „De duivel!" Dit zeggende verdween hij. BEMilE. Alibé Daensi Abbé Daens heeft het niet gemakkelijk te Aalst. Hoe vaak wordt hij er uitgescholden »As men verklaarde hij mij één frank schadevergoeding gaf, eiken keer dat ie mand me smeerlap heeft gescholden, dan was ik nu rijk." Ongelukkig heeft de abbé verzuimd, ge tuigen daarbij te roepen. Een stadgenoot heeft dit wel gedaan, toen de veelgescholden abbé zich in April had laten verleiden, hém een smeerlap te noemen. En zoo heeft die stadgenoot de voldoe ning kunnen hebben, den abbé door den kantonrechter te hooren veroordeelen tot een boete van 20 francs, wegens gebruik van het woord smeerlap. De abbé is in hooger beroep gekomen, en de rechtbank te Dendermonde heeft hem nu veroordeeld tot een boete van de helft. De rechtbank heeft «verzachtende om standigheden" voor den abbé aangeno men. Een Kunstcriticus! Een amusante vergissing komt voor in het jongste uommer van de Algemeine Musikzeitung. Men vindt daarin een be spreking van nieuwe compositiën van onze landgenooten Constantin van de Wall, L. Adr. van Tetterode, Cornèlie van Ooster zee, Dirk Schafer en Emil von Brucken Fock, die bij A. A. Noske te Middelburg zijn verschenen. De criticus Heinrich Lang, die blijkbaar niet weet dat. in ons land ook eene stad ligt die Middelburg heet, noemt deze com ponisten Transvalers, en fataseert op dat thema voort. Hij erkent zelfs in de muziek de koele majesteit van die natuur en van dat heldenvolk, en verheugt er zich over dat in dat ongelukkig land zulke prach tige muziek wordt gecomponeerd. liet puin van Sau Marco. De massa puin, die door de instorting van de Sari Marco veroorzaakt werd, heeft men niet beter weten op te ruimen dan door ze op een schip te laden en in zee te laten zinken. Voor de bevolking werd de ze begrafenis een soort plechtigheid, die dan ook door eene groote menigte werd bij gewoond. Er voeren twee schepen in zee; op het eene stonden de ingenieurs en de onvermijdelijke genoodigden, het andere was geladen met de historische vracht. Bij het afvaren moeten veel toeschouwers tranen in de oogen gehad hebben. De bei de schepen voeren 5 mijlen in zee, toen had de ontlading plaats. Sommigen waren verontwaardigd erover, dat ook steenen, die best een plaatsje in een museum waard waren geweest, met de gewone baksteen in de diepte gestort zijn. Dc komst van Stcijn. Het schip, waarmede president Steijn en zijn gezin de reis naar Europa maakt wordt Zaterdag in of nabij de haven van Southampton verwacht. In die haven of wellicht in volle zee zou de heer Steijn met de zijnen overgaan op een Hollandsch schip, een boot eener bekende firma, die hem naar Hoek van Hollahd zou brengen. De Vrijstaatsche leden van het Bóeren- driemanschap, de heeren Fischer en Wes- sels, zullen, naar men verneemt, op die Hollandsche boot den president tegemoet reizen, wiens aankomst te Scheveningen dan Maandag zou kunnen verwacht wor den. Van a. s. Vrijdag af staat de villa Nor- ma ter beschikking van de familie Steijn. Omtrent het juiste uur van aankomst te 's-Gravenhage kan op dit oogenblik niets gemeld worden. Het is niet onwaarschijn lijk dat men dit zal geheim houden, in verband met den wensch van den heer Steijn om bij zijn aankomst geen betoogin gen te hebben. J u ni-Fremieken ringen. A. Prijzen van f 150,toegekend door de Maatschappij ter bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland, met subsidie uit de Provinciale fondsen, aan de eigenaars van merriën van 3 8 jaar. le Keuringsdistrict. M. C. Steendijk Az. te Stavenisse voor de merrie Ada L. de Vlieger te Schudde- beurs voor de merrie Flora; A. J. Akker mans te St.-Annaland voor de merrie Ma dam L. de Vlieger te Schuddebeurs voor de merrie Emma. Plaatsvervangsters zijn de merriën Ada, Madam, Marie, Lies van de eigenaars J. M. Wagemaker te Tholen, C. Steendijk Az. te Nieuwerkerk, H. van de Zande te Bruinisse en A. de RijkeLz. teOud-Vosmeer. 2de Keu rings-dist ric t. H. A. Hanken te Wilhelminapolder voor de merriën Polly en MergoL. Bierenste Kamp. rland voor de merrie Mirza; H A. Hanken te Wilhelminapolder voor de mer rie Baronesse. Plaatsvervangsters zijn de merriën Bour- geoise, Zus, Marie, Lies, Mina, L'Elégan- te van de eigenaars II. A. Hanken, L. Bierens, L. Bierens, C. Franse te Klevers- kerke, Ch. G. Harison te Rilland-Bath en H. A. Hanken. 3de Keuringsdistrict. Aug. Blondeel te St.-Kruis voor de mer rie Lies; P. J. Maenhout te Groede voor de merrie Madam; J. W. de Zwart te Zuidzande voor de merrie Mina; H. F. Aeruaudts te Sluis voor de merrie Keppe. Plaatsvervangsters zijn de merriën Fan ny, Vijncke, Loone, Roza, Plume, Lies van de eigenaars C. de Bruyckere te Breskens, Jac. B. Louage te Sluis, Em. Bonte te Sluis, Th. Buysse te Biervliet, H. F. Aer- naudts, H. F. Aernaudts. 4de Keuringsdistrict. Wed. Jos. Daelman te Wesldorpe voor de merriën Muus en Fleurette; Ph. J. van Dixhoorn te Axel voor de merrie Liza; J. van Hoeve te Axel voor de merrie Meis. Plaatsvervangsters zijn de merriën Trees en Suzanna van P. de Maat te Ossenisse en K. de Koeijer te Terneuzen. II. Prijzen van /T00,toegekend aan eigenaars van hengsten beneden 2'A-jarigen leeftijd. a. zonder stamboek-ouders. Pierre Vael te St. Jansteen voor den hengst Jupiter; Joz. de Jonge te Hoek voor den hengst Jonker; S. Janse Sr. te Nieuw en St. Joosland voor den hengst Paul Kru- ger; G. Luyk te Vlake voor den hengst Fox; M. C. Steendijk te Stavenisse voor den hengst Luctor; C. de Hartogte Scher- penisse voor den hengst Chris. b. met stamboek-ouders. Wed. Jos. Daelman te Westdorpe voor den hengst FleuretH. F. Aernaudts te Sluis voor den hengst LeonH. A. Han ken te Wilhelminapolder voor den hengst Apollo; D. Koopman te Nieuwerkerk voor den hengst Botha. Dc oogKt in Zeeland. De St-Ct. bevat de volgende meededee- lingen omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland, einde Ju li 1902. Tarwe, rogge en wintergerst. Staan al gemeen zeer goed. Zomergerst en haver. Geven, behoudens enkele uitzonderingen, uitzicht op zeer gunstige uitkomsten. Paardenboonen. Zeer voldoende. Groene erwten. Middelmatig; van een gedeelte wordt de opbrengst laag geschat. Bruine-en witteboonen. Zijn achterlijk; uitkomst nog zeer onzeker. Winterkoolzaad. Is vrij algemeen goed uitgevallen. Vlas. Kan grootendeels als voldoende geslaagd worden beschouwd. Suikerbiet. Is min of meer achterlijk; de stand is echter in den laatsten tijd ver beterd eene goede opbrengst mogelijk. Aardappelen. Gaven tot dusver een middelmatig beschot; bleven nog vrij van ziekte. Ajuin. Bij veelal dunnen stand, matige verwachting. Paardepenen en mangelwortels. Zeer vol doende. Voedergewassen. Groeiden uitstekend; de hooi-oogst is ruim en komt in goeden staat binnen. AXEL. Dinsdag 5 Augustus a. s. 's na middags 2 uur vergadert in het logement «Het Gulden Vlies" alhier de administra tieve vereeniging van Burgemeesters, Se cretarissen en Ontvangers in Oostelijk Zeeuwsch-V laanderen HULST. Aan den bode op St. Nicolaas N. van R. overkwam jl. Dinsdag een ern stig ongeluk. Op de hoogte van de gemeente Kemseke brak de as van zijne kar en raakte hij met zijne vingers bekneld, waardoor een vinger hem werd afgedrukt en de andere ernstig gekwetst zijn, zoodat onmiddellijk geneeskundige hulp moest ingeroepeu wor den. De voerman N. B. alhier, welke reeds geruimen tijd voor de aannemers van den tram van Hulst naar Walsoorden, materiaal vervoert en daardoor een goed brood verdiende, was Woensdag met zijn paard en door dezen vervoerden vracht tusschen Kuitaart en Kloosterzande, toen het paard plotseling eene geraaktheid kreeg en tegen den grond smakte. Het liet zich aanzien, dat van het paard niet veel rneer te recht zou komen en daar om is het ter plaatse afgemaakt doch ge lukkig voor den man dat het dier verze kerd is bij de Onderlinge-Veeverzekerings- maatschappij gevestigd alhier, waardoor zijn verlies zeer beperkt wordt. HULST Aan het postkantoor Hulst en de, daaronder ressorteerende, hulpkanto ren werd gedurende de maand Juli 1902, ingelegd f 10565,80, terugbetaald /"9052,29. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1559. SAS VAN GENT. Door het bestuur van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek alhier, handelen de in opdracht van de 292 beetwortelver bouwers, leden hunnrer coöperatie, is aan de ministers van Buitenlandsche Zaken, van Financien, van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Koloniën een re kwest gezonden gedagteekend 28 Juli jl. vragende, na uiteenzetting der gronden, dat hunne Excellentien hunne hooge me dewerking verleenen tot het doen van wetsvoorstellen 1° tot belangrijke verlaging van den suikeraccijns. 2° tot heffing van de volgens art. 3 der suikerconventie aangewezen surtaxe. Het bestuur deelt in haar rekwest o. a. mede «dat niettegenstaande de uitsteken- »de inrichting en de zoo gunstige ligging «der fabriek in de afgeloopen campagne blij- «kens de op 22 Juli jl. in de algemeene «vergadering van leden vastgestelde winst- wen verliesrekening voor de beetwortelen «een gemiddeld suikergehalte van 15.6% «niet meer kan worden betaald dan ge- «middeld f 8.26 per 1000 K. G., een be- «drag te laag voor loonende cultuur, dat «verwerkt werd eene voldoende hoeveel- «heid beetwortelen (i43 millioen K. G.), «terwijl zich geene enkele storing in de «fabricatie voordeed, zoodat het ongunstig «resultaat geheel te wijten is aan de lage «suikerprijzen dat onder den prijs ad f 8.26 ook be- «grepen is de suikerpremie over 1901-1902 «ad f 1.35 gemiddeld per 1000 K. G., zoo- »dat zonder die premie de beetwortelprijs «slechts f 6.91 zoude bedragen hebben." SAS VAN GENT. Aan het postkantoor Sas van Gent en de, daaronder ressortee rende, hulpkantooren werd gedurende de maand Juli 1902, ingelegd /"7021,86. Te rugbetaald f6088,69. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 1727. Met 1 Augustus treedt de gezond heidswet in werking, ook te Sas van Gent. Of we het een of ander van de wer king dier wet zullen bespeuren, in onze gemeente! We zijn er erg benieuwd naar. Er zal hier misschien toch wel iets op het gebied van gezondheid te verbeteren zijn? De brigadier der marechaussée de heer Westerveld alhier is bevorderd tot Wacht meester-titulair. TERNEUZEN. Jl. Dinsdagavond zou de deurwaarder, aangesteld voor de ver volging der plaatselijke belastingen welke niet tijdig voldaan worden, beslag leggen bij een bewoner der Donze- en Visserstraat, welke in gebreke bleef het schoolgeld te voldoen, doch betrokkene weigerde de deur te openen, zoodat er ook de burge meester bij te pas kwam, welke gelastte de deur door een smid te openen. Toen de achterstallige belastingbetaler merkte dat het ernst was, kwam hij tot inkeer en werd het zaakje spoedig opge knapt. KOEWACHT. Woensdag 30 Juli is te Moerbeke de huisvrouw van Jozef Nieunis verdronken in een sloot gevon den. Haar naam is Maria Volkrijk. Zij was naar haar land gereden met een kruiwagen en heeft denkelijk eene be roerte gekregen, waaraan zij onderhe vig was. Zoo is zij naar men denkt in een sloot geraakt en verdronken. De ongelukkige was 39 jaar oud. KOEWACHT. In het gehucht Bosch dorp alhier vond woensdag j.l. een jongen eenige jonge hoenders in een stuk haver. De knaap hoorde de beesten schreeuwen en liep naar de plaats vanwaar het geluid kwam. Do rijksveldwachter v. d. B. in kennis gesteld, werd nog gevolgd door J. W. naar de plaats door den jongen aan gewezen. In de haver, niet ver van de plaats, waar de hoenders lagen, verborgen zij .zich. Om 8 uur in den avond kwam een man D. B. geheeten en uit Stekene afkomstig om den zak Hij werd door drie mannen gevangen genomen en naar de gevangenis alhier gebracht. De hoenders behoorden zooals bij nader onderzoek bleek, aan de w"d. Dieleman, welke zoons Don derdagmorgen alhier kwamen kijken naar de hennen. Donderdagavond is D. B. door de marechaussee's naar Axel gevoerd. AARDENBURG, 30 Juli. Onzen Wel- Ew. heer A. Oomen kapelaan dezer paro chie gaat ons weldra verlaten. Zijn Wel- Eerw. gaat naar Algerië, eene Fransche bezitting in Africa, om zich geheel te wijden aan de bekeering der ongeloovigen. Voor enkele jaren ging ook zijn broeder R. C. Priester voor hetzelfde groote doel naar Africa, om na een tweejarig verblijf aldaar, door de moordende koorts, die daar steeds regeert in de volle taak van zijn verheven doel te worden weggemaaid. Geve Goddat Zijn Ew. bestand moge zijn tegen het ongezonde klimaat en na enkele jeren gezond en frisch bij zijne dierbare bloedverwanten en vrienden mo ge terugkeeren. Onze parochie verliest in Zijn Eerw. een goed en ijverig priester. Moge Zijn Ew. eene voorspoedige reis hebben is de wensch van alle parochianen. Met den bouw der nieuwe zuster school is men thans zoo ver gevorderd dat men onder dak is. Nog een paar maa - den hoogstens en het gebouw is voltooid, en zal dan zeker weldra in gebruik wor den genomen. Begrijpelijk dat de klei nen dat tijdstip met spanning te gemoet zien, in de hoop natuurlijk, dat de ope ning met een feestje zal gepaard gaan. St. KRUIS. Een flinke verbetering in 't verkeer met België zal hier eerlang tot stand komen. Binnen enkele weken zal worden begonnen met den aanleg van een nieuwen keiweg tusschen het Belgische dorp St. Marguerithe en de Nederl. Bel gische grens tegen deze gemeente, daar waar onze keiweg eindigt. Zij, die weten hoe erbarmelijk slecht het bedoelde eind weg in den winter kan zijn, zullen begrijpen dat de aanleg van den nieuwen keiweg met vreugde zal wor den begroet. BIERVLIET. In verschillende gezin nen komt de dyphteritis voor. Opmerkelijk daarbij is, dat de gevallen alleen in het noordelijk deel der gemeen te voorkomen. De heeren notarissen en zaakwaar nemers ondervinden zachtjes aan last van de Belgen, die uit de hand veldvruchten, voornamelijk, haver opkoopen. Op de koopdagen worden zulke hooge prijzen niet besteedwant dan krijgt de kooper geen vrij vervoer, en de meerdere roeden krijgt hij ook niet zonder betaling toe. Op enkele veilingen hebben de verkoo- pers hun vruchten ingehouden. OOSTBURG. Door den storm van ver leden Zondag zijn hier in den omtrek ver scheidene hoornen ontworteld. Op den weg van Oostburg naar Waterlandkerkje waren een vijftal door de hevige rukwinden omge worpen en ook in de richting van Zuid zande waren ettelijke boomen geheel of gedeeltelijk van hun kruin beroofd. Het schijnt, dat het den Belgischen grondeigenaren niet meer zoo voor den wind gaat met hunne Nederlandsche be zittingen als in vroegere jaren. Voorheen wanneer er landerijen ten verkoop aangebo den werden, stroomde een macht van Vlaamsche kooplustigen toe om den buit machtig te worden. Nu echter schijnen die zaken niet meer zoo voordeèlig te gaan. Niet alleen wordt het aantal koo- pers telkens minder, maar ook worden de eigenaren van over de grenzen hoe langer hoe meer geneigd hunne bezittingen van de hand te doen. Zou het ook eindelijk eens geen tijd worden, dat de Zeeuwsch- Vlaamsche gronden in handen van Neder landsche eigenaren kwamen? Ondanks het slechte weder was ver leden Zondag toch onze muziekvereeniging naar het badhuis te Oadzand gereden, op de heenreis over Groede en Nieuwvliet en terug langs Zuidzande. Aan de uitvoeringen was het zeer goed merkbaar, dat door den directeur geen moeite noch tijd gespaard wordt om het gezelschap eene waardige plaats onder hare zuster, vereenigingen te doen inne men. Na de uitvoering van een vijftal nummers werd de terugreis naar hier on dernomen. De gevreesde kwaal onder de aardap- pellen is weer, tengevolge van het slechte weer, gearriveerd. Het is jammer, want de aardappeloogst stond bijzonder mooi en be loofde veel. Hopen we, dat de ziekte in in hare gevolgen blijkt niet al te kwaad aardig te zijn. Met de andre localen voor post-en telegraafkantoor wil het nog niet erg vlot ten zoo nu en dan wordt het zaakje nog eens opgerakeld. Een eigenaar van gronden in de Nieuw- straat, gelegen naast de pastorie der Ned. Herv. gemeente, heeft beslist geweigerd naar het schijnt gronden voor dat doel te verkoopen. Een ander plan wordt ook nog al eens besproken. Voor eenige weken werd reeds gemeld, dal het huis van bewaring met 1 Jan. a s. opgeheven werd, en nu fluistert «men," dat genoemd gebouw zou ingericht wor den voor kantoor. Het grootste bezwaar is echter, dat dat gebouw 5 minuten bui ten het middelpunt staat. De eigenaren der christelijke school schijnen te veel geld te vragen voor hun gebouw. Dit was anders voor het doel zeer geschikt. Twee zeer ruime localen en juist op de markt naast het wachthuis voor de tram, dus alleszins geschikt. Mo gelijk lukt ten laatste de koop nog wel. 's HEERENHOEK, 31 Juli. Druk, zeer druk, was het gisteren op de verkooping van den boereninspan, van M. L. de Vos, te Heinkenszand, gehouden door deur waarder Holleman te Goes. Voor de 12 paarden van 1—-12 jaar werden zeer hoo ge prijzen besteed, De koeien liepen soms ver boven de f200. Volgens berekening van sommigen zoo de gemiddelde prijs der koeien nog de /200 te boven gaan. Qok voor de varkens, vooral de magere wer den schandalige prijzen besteed. Keutjes waren het voor f28 f 30 gerust /T0 boven de waarde. Maar niet alleen het beestiaal maar ook het overige van den inspan ging flink van de hand. Men zag er o. a. een wagen verkoopen welke reeds een heele tijd geloopen had voor

Zelandia | 1902 | | pagina 2