Maastrlcïlscle HypottalM Pensionaat voor meisjes V-Br.) Openbare Verkoopirig. 4 hectaren Haver, 5- Tarwe, 2]/2 Aardappelen, Uit België. Onderwijs. Landbouw. Gemengd Nieuws. Hoogwatergetij te Ter Neuzen Marktberichten. Advertentiën. van den gegoeden stand, Een Antwerpsche kar Eene ijskast. voor Nederland, gevestigd te MAASTRICHT. badinrichting voor een ieder gratis toe gankelijk. Overigens zijn bij den bewaker der Oesterput abonnementen en coupon boekjes verkrijgbaar, benevens zwembroe ken en handoeken. 28 Juli. Heden is alhier aangekomen de nieuw benoemde betaalmeester de heer J. P. Haitsma, die de functie van den heer Bungenberg benoemd tot betaalmeester te Almelo heeft overgenomen. HULST. Had de letterlievende vereeni- ging »Ernst en Luim" met haren vori- gen wedstrijd in komische voordrachten enz. een schitterend succès, thans heeft zij besloten een grooten internationalen wed strijd uit te schrijven in uiterlijke welspre kendheid. In vervolg op ons bericht in ons num mer van Zaterdag 19 dezer, kunnen wij thans nader melden dat de heer Dr. P. M. Fruijtier eene woning gehuurd heeft en bezig is dezelve in te richten, zoodat zijne definitieve vestiging als arts zeer spoe dig kan worden tegemoet gezien. SAS VAN GENT. Maandagavond gaven eenige muziekliefhebbers, van wie vele hun werkkring in de Poel hebben en die we dus gemakshalve Poel-Harmonie zouden kunnen noemen eene uitvoering op een in het kanaal gelegen barge. Om mogelijke ongepaste vergelijkingen te voor komen, wil ik beginnen met de verklaren, dat ze alleen dit met hun kwakende Poel- genooten gemeen hadden, dat ook zij het natte element als het terrein hunner mu zikale evolutiën hadden uitgekozen. De uitvoering verdient veel lof. Te oordeelen naar hetgeen opgevoerd werd, komt men tot het besluit, dat er vele goede krachten in dat gezelschap ver- eenigd zijn. Niettegenstaande het vrij gure weer, was de belangstelling langs onze donkere ka den tamelijk groot, hetgeen vooral bij ap- plaudissement bleekvan alle kanten hoor de men handengeklap. We hopen, dat het gezelschap de Sas- sche bevolking nog meermalen op een.mu zikaal avondje zal willen vergasten. KOEWACHT. De heer A. Verscheure, armendokter dezer gemeente, is door den Koning van België begiftigd met het bur- gelijk kruis 2e klasse voor zijn moedig ge drag bij het heerschen van de pokziekte in zijne gemeente, Stekene. Zondag had hier in de buurt Oude Molen wielrijdersfeest plaats. Hoewel het weder ongunstig was, waren veel nieuws gierigen en wielrijders van verschillende zijden komen opdagen. Aar ^9 wedstrijden namen 30 perso nen deel. Bij het vogelpik betaalde de eer ste prijs A. Baert alhier, de tweede Fr. Naessens te Moerbeke, de derde L. v. d. Eeckhout en de vierde Arth. IJsebaeft bei den alhier. Arth. Usebaert, A. de Blieck en Arth. Geerards konden de meeste eier schalen stuk rijden. Den geheelen avond was er veel volk dp de been. HULST. De rijkslandbouwleeraar de heer J. G. J. Kakebeeke te Goes zal op een Maandag in de maand November voor de leden van de afdeeling »Hulst" van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland eene lezing komen houden over «Groen bemesting" een onder werp dat van zelf ook brengt tot een be handeling van de andere meststoffen. SLUISKIL. In de Paters-Kerk alhier is van af den 1 Augustus na den middag ten half drie tot zonsondergang van den 2 Au gustus de aflaat van Portiuncula te ver dienen, onder voorwaarden van rouwmoe dig te biechten, waardig te communicee- ren en te bidden tot de intentie van Z. H. den Paus zoo dikwijls als men die kerk zal bezoeken. AARDENBURG, 25 Juli. Gisteren is men voor 't eerst begonnen aan de steen bakkerij alhier een veldoven op te richten. De gedroogde steenen worden hiertoe in een vierkant opgestapeld van rook en vuur- gangen voorzien en vervolgens met steen kool gestookt. De gebakken steenen die nen dan later om er den vasten oven van te bouwen. Wij wenschen voor de onder nemers dat alles goed moge uitvallen. AARDENBURG. Verleden Zondag werd door ruim een honderdtal leden van de Aartsbroederschap der H. Familie alhier, eene bedevaart gedaan naar het genade oord van O. L. Vrouwe van Lourdes te Oostacker bij Gent. Is zoo iets geen zeld zaamheid, het kan niet worden ontkend dat voor dergelijke openlijke betuigingen van geloof en godsdienstzin vooral onder eene gemengde bevolking nog al moed vereischt wordt. Met den tram van 12.06 uur uit Aarden burg vertrokken, arriveer den de bedevaartgangers des avonds om 9.24 uur alhier terug. Het in verschillende bladen voorko mende bericht omtrent aanhaling van koei en door de douane-beambten te Stroobrug- gée, het lossen van meer dan 15 schoten en het vinden van bloedsporen door die beambten, is van A tot Z verzonnen. Bij de douanen is van een zoodanige aanha ling of vechtpartij niets bekend. Opmer kelijk is zeker, dat een degelijk bericht van fraudeguerithe een paar maanden ge leden de ronde deed, welk bericht even eens berustte op een hersenschim van een of ander berichtgever. Volgend jaar zullen wij hier de land en tuinbouw tentoonstelling hebben. Dat zal weer heel wat leven in de brouwerij brengen, en den neringdoende weer een beetje opknappen. OOSTBURG. Zeer ten gerieve der voet gangers is het nu verboden aan de wiel rijders om van de klinkerpaden in de kom der gemeente gebruik te maken. Het des betreffende artikel uit de plaatselijke poli- tieverordering is aan de ingangen van het dorp opgehangen. Van hier is alweer treurig nieuws te melden. Een zekere Dan. de N. vroeger als militair in Oost-Indië gediend hebbende en hier sedert eenige jaren gehuwd, was ver leden Donderdagavond uitgegaan om te peuëren. Hij kwam niet tehuis denzelfden avond. De vrouw, ongerust geworden, ging uit om hem op te sporen, doch vond hem niet. Eindelijk, Vrijdagmoren te ongeveer half negen ure, werd de man dood thuis gebracht. Hij was achterover dood gevallen bij zijn peuerstok. Waarschijnlijk is de dood een gevolg van hartverlamming, want reeds lang klaagde de man van pijn in de borst. Heden Zaterdagmiddag vergaderde in het hotel van den heer Duste de afdeeling Oostburg van den Bond v. Nederl. Onder wijzers. Aan de orde was: ingekomen stukken, inning der Contributie en een lezing van den heer van Zandvoort over den Sporenslag bij Kortrijk. Na opsomming der bronnen, waaruit hij zijne verhandeling geput had, begon de heer van Z. met zijne voordracht. Het geheel gaf doorslaande blijken van den ernst, waarmee de „Lezer" zijn onderwerp had bestudeerd, en het is dan ook niet te ver wonderen, dat zijn gehoor dankbaar was voor het genotene. Na gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Van rijkswege zijn weer nieuwe iso latoren aan de telegraafpalen bevestigd. Dat zulks noodig was, daarvoor hadden de straatjongens gezorgd. Als gevolg daarvan heeft nu de burgemeester bij aanplakbil jetten ouders, voogden en onderwijzers verzocht hunne pupillen te willen waar schuwen voor het vernielen dier dingen. Het is te hopen, dat dit verzoek niet wor de in den wind geslagen. BORSSELEN, 28 Juli. De hofstede van de landbouwer J. van Liere gelegen opeen afstand van 10 min. van de steiger is to taal in de asch gelegd niets is gespaard gebleven als een bakkeet. Het vee is gered kunnen worden, ter wijl huisraad, goud, papieren, enz. bene vens schuur gevuld met haver en hooi een prooi der vlammen is geworden. Haver en hooi was niet verzekerd, overigens dekt assurantie de schade. Oorzaak op heden nog onbekend. 's-HEERENHOEK, 28 Juli. Zondag 20 Juli gaf de postduiven-societeit «De Vogel vlucht" alhier met de duiven-societeit «De Volharding" te Roosendaal 2 duiven mede naar Posen, de eerste prijskamp, welke ooit door Roose'ndaalsche liefhebbers is ge houden. Vrijdagmiddag ten half drie ar riveerde de duif van den heer Jac. Clarijs, alhier. MIDDELBURG, 28 Juni. Aan dr. W. A. Poort, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool alhier, is, vernemen wij, het deskundig en wiskundig onderzoek opge dragen van de berekeningen en kosten voor de oprichting van een pensioenfonds voor weduwen en weezen van gemeenteamb tenaren, beambten en werklieden te 's- Gravenhage. Duiven uit Rome. Deze week zijn nog eenige duiven van de prijsvlucht uit Rome op hare hokken wedergekeerd. Verleden Maandag waren er echter nog maar 17 thuis. Maandagmorgen om 11 uur 56 minuten kwam de eerste Gentsche duif van de hon derden die medegezonden waren, terug. Zij behoort aan den heer Delobel. Van Antwerpen alleen zijn nog 300dui ven achter. Daar de prijskamp 30 dagen duurt, heb ben alle duiven, die deze week wederge keerd zijn, nog prijs. Nader meldt men ons Zaterdag waren er van de prijsvlucht uit Rome 60 duiven thuis. De prijsvlucht wordt den 17 Augustus a. s. gesloten en men hoopt dat dan de meeste duiven op het hok zullen zijn. Velen zullen echter nimmer terugkeeren. Het uioimI- en klauwzeer. Deze gevreesde besmettelijke veeziekte die gedurende langen tijd in België ge- heerscht heeft, begint dank de krachtige maatregelen door regeering en particulie ren genomen, sterk te verminderen. In de laatste helft der vorige maand wa ren nog slechts 19 ervan gelegen in 11 ge meenten besmet. West-Vlaanderen, Luik, Limburg en Luxemburg bleven geheel van de ziekte verschoond. Men schrijft ons uit Roosendaal De 4de algemeene vergadering van den Roomsch-Katholieken Onderwijzersbond in het Bisdom Breda, alhier den 20 Juli ge houden, was goed bezocht. Onder de aan wezigen werd opgemerkt de heer Schu- linck, sedert kort schoolopziener in het arrondissement Bergen op Zoom en de heer Tummers, voorzitter van den R.-K. Onder wijzersbond van 's-Hertogenbosch. In zijne openingsrede deelde de voorzit ten o. m. mede, dat de Bond in het afge- loopen jaar was werkzaam geweest in za ke salarisregelingen, pensioenen, wacht gelden, drankbestrijding, enz. Door de be moeiingen van het Hoofdbestuur was een onderwijzer te Oud-Gastel, die wegens oprichting eener bijzondere school op wacht geld was gesteld, in eene andere gemeen te benoemd. De secretaris gaf een zeer uitvoerig ver slag van de vorige algemeene vergadering. Daarna werden de middelen besproken om propaganda te maken voor den Bond, en bracht de bibliothecaris verslag uit over den toestand der boekerij, hierbij den wensch uitsprekende dat daarvan een ruimer ge bruik mocht worden gemaakt. Uit het verslag van de Commissie voor het onder steuningsfonds bleek, dat dit Fonds zich in bloeienden toestand bevindt. De vraag, of men de Katholieke school als orgaan van den Bond zou behouden, werd na langdurige besprekingen, waar bij de grieven tegen genoemd blad wer den opgesomd, bevestigend beantwoord. Na afloop van den gemeenschappelijken maaltijd was aan de orde: eene betere re geling der wachtgelden. De vergadering vereenigde zich in hoofdzaak met de con- clusiën van den inleider, en besloot, in vereeniging met de R.-K. onderwijzers bonden van 's Bosch en Roermond eener commissie naar den Haag af te vaardigen, om bij Z. Exc. den Minister voor eene be tere regeling der wachtgelden te pleiten. Tot commissielid voor den bond van Bre da werd benoemd de heer Lauret van Overslag. Werd nog besloten om te Roosendaal een cursus te stichten ter opleiding voor de hoofdacte, om later ook in bet Zeeuw- sche gedeelte van het bisdom eene derge lijke instelling in het leven te roepen. Het ledental van den Bond gaat vooruit en bestaat thans uit 177 gewone leden, 205 donateurs en 201 begunstigers. De |tnd. Algemeen is de pad steeds als een grie zelig dier beschouwd. Sommigen beweer den zelfs, dat zij vuur kan spuwen, an deren, dat zij vergiftig is. Ofschoon men reeds lang het bespottelij ke van dergelijke beweringen heeft aan getoond, blijft men het dier verafschuwen en vervolgen. Dat zij dit niet verdient, blijkt duide lijk uit de onderzoekingen van een Ame- rikaansch natuurkenner den heer Kirland. Deze geleerde heeft onlangs eene belang rijke studie omtrent de pad het licht doen zien, waarin hij duidelijk aantoont, dat de veelgesmade kruipster volstrekt niet onze verachting verdient, maar veeleer als een ware weldoenster der menschheid moet beschouwd worden. Hij heeft de magen van 140 padden on derzocht en bevonden, dat daarin voorko men Stoffen, waarvan de aard niet viel na te gaan 5 procent, zand 1 pro cent, plaatselijke overblijfselen 1 proc., re genwormen 1 proc., slakken 1, duizend- pooten 10, spinnen 2, krekels 3, mieren 19, loopkevers 8, bladkevers 6, zaadkevers 5, verschillende andere insecten 9, verschil lende larven 19, rupsen 9 procent. Verder heeft hij nagegaan, hoeveel der verteerde dieren als nuttig voor land- en tuinbouw moeten beschouwd worden en hoeveel schadelijk en hij kwam tot de o- vertuiging, dat de pad op vier nuttige die ren er zeven schadelijke verorbert; zoodat daardoor het nut van de pad bewezen is en wij haar dienen te beschermen in plaats van te vervolgen en te dooden. Kirland gaat zelfs zoo ver, dat hij be weert, dat elke pad jaarlijks zooveel scha delijke insecten kan dooden, dat daardoor eene schade van f 40 tot f 50 vermeden wordt, welke deze insecten zouden heb ben kunnen aanrichten, als zij in leven gebleven waren. Kermis. De gemeenteraad te Frankfort a/M. heeft besloten bij de jaarmarkten geen kijkspellen meer toe te laten. Daartegen zijn nu de belang hebbenden opgekomen en trachten van de hoogere besturen de vernietiging van het besluit te verkrijgen. Zij beweren, dat paardenmarkten en hondententoon stellingen heel wat meer overlast be rokkenen. In den Raad werd er op aangedrongen, dat ook carrousels en dergelijke zouden worden verboden, waartegen de burgemeester tot alge meene vroolijkheid opmerkte„Dan zullen onze Kleinkinderen niet meer weten wat een carroussel is!" Schuimverbod. Zeer teekenend is een bepaling, welke het gemeentebe stuur van München heeft vastgesteld voor de kermis, die in October gehou den wordt. De staanplaatsen voor ten ten, waar bier getapt mag worden, zijn onlangs bij opbod toegewezen en daarbij is o.a. als uitdrukkelijke voor waarde gesteld, dat van gemeentewe ge toezicht zal worden gehouden dat de geleverde glazen bier voldoende ge vuld zijn en geen te hoogen schuim rand vertoonen. Hierop is boete gesteld en de kellners, die zich er aan schul dig maken, moeten terstond worden ontslagen. De klacht over meer schuim dan bier is in het bierland Beieren al gemeen men beweert dat alleen £e München de bierhuishouders uit dat kunstje elk jaar 1 mill, mark slaan. Een tunnel. Een grootsch werk is thans in Noorwegen in aanleg, de doorgraving van den Gravenhalsberg, ten einde het westen des lands van Bergen uit met het oosten door een spoorweg te verbinden. De lijn loopt van Bergen naar Yoss, dan door het woeste Rundalendal tusschen steile, hooge rotsen en tal van watervallen tot Opsaet, waar de tunnel begint 1300 meter boven de zee. De tunnel krijgt een lengte van 5311 meter en leidt naar Myrdalen, een der heerlijkste dalen van Noorwegen. De berg is reeds geheel doorboord, maar nog slechts een kwart van de tunnel is op de volle hoogte en breedte gebracht. Het zal dus nog wel eenige jaren duren, alvorens dat groot- sche werk, waaraan men in 1896 is begonnen, voltooid zal zijn. De kosten worden op slechts 3 millioen kronen geraamd. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 31 Juli 10.15 10.55 Vrijdag 1 Augus. 11.30 Zaterdag 2 0.1 12.30 Zondag 3 0.58 1.23 Maandag 4 1.48 2.10 Hulst, 28 Juli. Middenprijs per 100 k°. Tarwe ƒ8,75, Rogge 6,75, Wintergerst 0,Zomergerst ƒ0,Haver 9, Erwten Paardenboonen 0,00, Dui- venboonen ƒ0,Witteboonen/Brui- neboonen ƒ0,00, Boekweit ƒ0,00, Lijnzaad ƒ00,00, Aardappels ƒ5, Koolzaad per zak van 106 liters ƒ0,00. Boter per kilo ƒ1,05. Eieren per 26 stuks ƒ0,85. Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 17 stuks hoornvee, 55 varkens, verkocht13 20 Schiedam, 28 Juli. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn 73/i a per heet. ct., zonder fust en zonder de belas ting. Spoeling-commissie per ketel ƒ0,80. Rotterdam, 28 Juli. Buitenlandsche gra nen vaster. Rogge, per 2100 kilos, 72/73 ko. Novo- rossisk f141, f 142; 9 Puds Dnieper uit zee boot f141; 9 Pud 10/15 Taganrog stoo- mend f 142, f 144; 75/76 ko. N. Helena ge laden f 146; 74/75 ko. N. Helena prompt f135, f136; 70/71 ko. Donau stooment f136; 116/118 ko. Petersburger stoomend f142. Gerst, per 2000 kilos, 60/61 ko. Odessa uit zeeboot f 140; 60/61 ko. Taganrog stoo mend f 135, f 13660/61 ko. Odessa/Nico- lajeff afiading Juli oude stijl f 121. Mais, per 2000 kilos, grove Donau f 120 grove Donau stoomend f 117.50; La Plata uit zeeboot gestort f 116, f 117. Binnenlandsche granen. Tarwe. Zoowel de kleine aanvoer als het ongunstige weder der laatste dagen was oorzaak dat heden eene kleine verhooging bedongen kon worden. Per Heet. f 6.75 a f 7.80, extra puike iets daarboven. Per 100 kilo f 9 a f 9.60, uitgezochte daarboven. Rogge met onbeduidend weinig aanbod f 5.60 a f 6 per Heet. Haver vaster. Per 100 kilo f 9.30 a f 9.50, puike daarboven. Koolzaad. De aanvoer was nog onbedui dend en koopers flauw gestemd. Kanariezaad onveranderd genoteerd. Per Heet. f 6.50 a f825 Rotterdam, 28 Juli. Ter veemarkt waren aangevoerd 216 vette runderen, 388 vette kalveren, 0 nuchtere kalveren, 2170 schapen of lammeren, 331 varkens, big gen, 0 bokken. Koeien en ossen 27 tot 36 c., stieren tot c., kalveren 32 tot 41 c., scha pen 24 tot 28 c., lammeren 32 tot 36 c., varkens 22 tot 25 c. en lichte varkens voor export 22 a 23 c. per kilo. GENT, 25 Juli. Ter veemarkt van he den (Vrijdag) werden te koop gesteld: 1 schapen, 1 lammeren, 92 kalvers, 95 vet te varkens, 14 loopers, 405 biggen, 10 melk koeien, 4 groote ossen, 85 jonge ossen, 100 vaarzen, 72 vette koeien, 94 stieren, 177 magere dieren. Prijzen waren per kilog voorossen en vaarzenvleesch fr 1,45 a fr. 1,50; idem 2de qual fr. 1,33 a 1,38koeienvleesch fr. 1,30 a fr. 1,37idem 2de qual. fr. 1,18 a fr. 1,23; stierenvleesch fr. 1,27 a fr. 1,35; kalfsvleesch fr. 1,45 a fr. 1,55; schapen- vleesch fr. 1,38 a fr. 1,50; lammerenvleesch fr. 1,95 a fr. 2,15; varkensvleesch fr. 1,31 a fr. 1,35. Huiden. Vaarzen, ossen, koeien fr. 0,85 a fr. 0,86; stieren fr. 0,73 a fr. 0,75; kal veren fr. 1,12 a fr. 1,17. Versch roet fr. 0,60 a fr. 0,70. Antwerpen, 28 Juli. Veemarkt. Betaal- de prijzen per k°. Verkocht le qual. 2e qual. 3e qual. 28 ossen fr. 0,98 fr. 0,88 fr. 0,78 94 koeien 0, 0, 0, 32 vaarzen 0,94 0,84 0,74 24 stieren 0,88 0,78 0,68 64 kalvers 1,15 1,05 0,95 schapen 0, 0, 0,— Koers van liet gcl<l< Belgisch per 100 frs. ƒ48,a 48,02s. Beurs van Antwerpen. Chili-salpeter 15.5 a 16 pet. fr. 20,10 per 100 K. G. Aug. fr. 19,80, markt standhoudend. Sulfaat van ammoniak 20 a 21 pet. stik stof frs. 29,— per 100 K. G. Aug. fr. 29,—, markt kalm. Superphosphaat 12 a 14 pet. phosphorz. fr°. bestemming fr. 4,80 a fr. 4,90 per 100 KG. Tarwe markt altijd vast en zaken gewoon. Kansas 17'/2, Milwaukee 153/«, Baltimore 17. Gerst vast. Odessa, Victoria 14 a 14'/i, Californië 14'/«- Maïs prijshoudend. Dedeagatch 12'/s, Hongarie witte 14'A, Galatz en La Plata gele 12, Cinquantino roode 12"/». bestuurd door de rel. Ursulinen, Dit Pensionaat is gunstig gelegen aan de spoorlijn BoxtelWezel. De gezon de luchtstreek en ruime speelplaatsen bevelen deze inrichting ook in het be lang der gezonheid ten zeerste aan. Het onderwijs omvat alle vakken, die tot eene beschaafde en degelijke opvoeding hehooren. Er wordt zeer veel werk gemaakt van de nuttige en fraaie hand werken, knippen, enz. Het nieuwe schooljaar begint 15 Sept. Prospectus op aanvraag. Door gcDrek aan plaafs te koop: op ressorts; alsmede Te bevragen onder letters V. D. aan 't bureau dezer courant. Opgericht in 1882. Maatschappelijk kapitaal 1,000,000, Loopende leeningen op 31 Maart 1902 6,210,923,79' Uitgegeven Pandbrie ven op 31 Maart 1902 6,171,450, Reserve-fonds >.- 85,238,39. De Bank sluit leeningen tegen bil lijke voorwaarden en biedt de ge legenheid aan tot soliede geldbeleg ging in hare 4 pCt. pandbrieven, welke zij in stukken van /'1000, ƒ500, 100 en ƒ50 uitgeeft, thans tegen ÏOO pCt. Voor een en ander wende men zich tot den heer Ls. VAN WAESBERGHE- JANSSENS Kassier te Hulst, tevens Com missaris-adviseur der Bank. De Directie, J. D. 8 C II O O IV. De Notaris P. DREGMANS te Axel, zal ten verzoeke van de Erven ABR. DE MUL, op Maandag 4 Aiisiusius I!R)2. des namiddags ten 2 ure, verkoopen wassende op landen in den Zaam- slagpolder en Aandijkepolder, ge meente Zaamslag. Te vergaderen op de hofstede.

Zelandia | 1902 | | pagina 3