Buitenlandsch Overzicht. Binnenland. Provinciaal Nieuws. verhooging. Nederland mocht niet wor- een quantité négligeable en zich laten onderdrukken door het buitenland. Nu zal de Minister misschien zeggen: ik mis dat geld niet gaarne. Dat kan ik best begrijpen. Maar of hij dat geld niet kan missen is de vraag, en daar voor zal dan toch noodig zijn dat de opbrengst niet de raming overtreft wanneer ik mij niet vergis overtreft juist de eerste de laatste en kan dit bezwaar bij den Minister niet overwe gend zijn. Een tweede middel is een recht van invoer, een zoogenaamde surtaxe. Zullen wij deze voor 1 September 1903 krijgen? Het antwoord op die vraag schijnt mij niet zeer moeilijk. Laat de Regeering zich de vraag zóó stellen: waarom moeten wij, klein landje in Europa, het eenige land zijn dat geen surtaxe heft Engeland, dat geen binnenlandsche industrie heeft te vrijwaren, heft wel een invoerrecht en waarom zullen wij dan de Chineezen van Europa blijven en niet doen wat elk ander doet? Wat kan de reden zijn, dat wij ons niet stellen op het standpunt als ande re Rijken? Op 1 September 1903 zal de groote worstelstrijd beginnen de Regeering zal mij dit toestemmen de groote worstelstrijd tusschen de industrieën van de geheele wereld. Zal nu deze Regeering toelaten, dat onze nationale industrie, en zij alleen, arm, uitgeput en geslagen in het strijdperd moet tre den In Duitschland, Frankrijk, België maakt de suikerfabrikant nog groote winsten, dank den steun der Regee ring, maar Nederland alleen zal, tegen 1 September 1903, met een ver trapte, verlamde industrie in het strijd perk moeten treden. Ik zal niet ingaan op alle omstan digheden, die onzen toestand zoo hope loos maken tegenover het buitenland; de quaestie van de export-premiën, de quaestie van de kartels enz., een en ander is voldoende bekendgenoeg, het valt niet tegen te spreken, dat de Neder- landsche industrie in verdrukking is, door gebrek aan steun van hooger hand. Ik heb hier voor mij liggen het pro ces-verbaal van de gehouden conferen tie, daarin wordt voortdurend gespro ken van; ,,1'année critique" het jaar van 1 September 1902 tot 1 September 1903. Daarna leest men o. a. hoe En geland, niettegenstaande het reeds een invoerrecht heft, zich uitdrukkelijk heeft voorbehouden om voor dat tijd vak buitengewone maatregelen te ne men. Zoo men mij vraagt, welk recht ik dan wel zou willen heffen, tot welk bedrag ik de surtaxe op 1 September 1903 zou willen gesteld zien, Mijnheer de Voorzitter, dan verwijs ik naar den gedelegeerde der Nederlandsche Regee ring op de conferentie, die toen duide lijk heeft aangetoond, hoe hoog de sur taxe kan zijn. Professor d'Aulnis heeft herhaaldelijk en breedvoerig betoogd, dat bij een surtaxe van 10 francs geen vrees behoeft te bestaan voor kartels of dergelijke leelijke dingen. Met dit be drag zijn niet medegegaan Frankrijk en Engeland, die de surtaxe hebben te ruggebracht tot 6 francs, maar de Ne derlandsche gedelegeerde heeft ge- wenscht en voorgesteld 10 francs. Be hoeft men dan nog te vragen hoe hoog de surtaxe moet zijn, coram de geheele wereld is betoogd dat het zelfs kan zijn 10. francs? Nu hoort men wel het groote pu bliek spreken van verhoogde prijzen, kartels en dergelijke, maar in een ern stige vergadering als deze doet men be ter daarover te zwijgen. Toch veroor loof ik mij ten deze ééne opmerking en ik verzoek daarvoor wel de bijzon dere oplettendheid van den Minister van Waterstaat. Wanneer hier zal worden ingevoerd een invoerrecht, laat dan de Minister van Waterstaat gerustelijk zijn collega van Financiën influisteren: maak in de wet een bepaling dat de Regee ring, wanneer de productie in het bin nenland minder mocht bedragen dan bijv. 40 pet boven de consumtie, het recht heeft om het invoerrecht te schor sen, bijv. hoogstens voor 5 of 6 maan den. Ik vraag den Minister van Water staat thans geen gevoelen omtrent deze opmerking, hij overwege haar kalm en mocht die bepaling in de aanstaan de wet komen, dan zullen naar mijn bescheiden meening èn de landbouw èn het publiek, dan zal iedereen gebaat worden. Niemand zal dan nog kunnen zeggener hangt ons een gevaar of zelfs maar een chimère van een gevaar boven het hoofd. Ten slotte een kort woord tot aan sporing dat de Regeering niet talme met het nemen van wettelijke maatre gelen tegen de saccharine. Ik heb hier voor mij een besluit van den President van de Fransche Republiek, waarbij het gebruik van saccharine in Frank rijk verboden wordt, behalve in de apo theken. Ik heb hier een wet, aange nomen in den Duitschen Rijksdag, waar bij de Duitsche Regeering de sacchari- nefabrieken annexeert en tot regie maakt. In Oostenrijk is eenzelfde wet aanhan gig. En nu vraag ik: is er geen peri- culum in mora, dat wij die lieve in richtingen bij ons krijgen of dait, zoo wij de instellingen zelf al niet krijgen, de Fransche fabrikanten, die op grond van de volksgezondheid hun product in Frankrijk niet mogen verkoopen, ons Nederlanders komen goed doen met dit gevaarlijk product? Is dit niet hoogst noodig Zooals achter mij wordt opge merkt heeft de maatregel op dit oogen- blik niets vrijheid krenkends, want er bestaat nog geen saccharine-fabriek. Laat de Regeering zorgen dat de voor volksgezondheid, fiscus en suikerindus trie schadelijke saccharine niet in Ne derland komt. De vragen, die ik de eer heb aan de Regeering te doen, zijn de volgende: 1°. Is de Regeering niet van mee ning, dat in het algemeen belang be hoort te worden voortgegaan met in voldoende mate de inlandsche suiker industrie te vrijwaren tegen de protec tie van het buitenland 2°. Nopen de omstandigheden niet tot het nemen van maatregelen in die rich ting Kan de zoo wenschelijke inlich ting daaromtrent niet gegeven worden en zijn zoodanige maatregelen, voor zoover zulks van de Regeering afhangt, spoedig te wachten 3°. Kan door de goede zorg van de Regeering een voldoend aantal exem plaren van het officieele proces-verbaal van de laatste Brusselsche suikerconfe rentie ter beschikking worden gesteld van de Staten-Generaal Omtrent de laatste vraag nog deze toelichting. De suikerindustrieelen ver langen slechts licht over de vraag en dit licht is in de volste mate te putten in het officieele verslag. En wanneer ik aan de Regeering de verzekering geef, dat kort na het sluiten van het tractaat, aan ieder lid van de vertegen woordiging van Frankrijk een exem plaar van dat verslag werd ter hand gesteld om die ernstige zaak te bestu- deeren, dan geloof ik niet te veel te vragen, wanneer ik beleefd verzoek aan de Regeering te zorgen, dat ook wij volksvertegenwoordigers in staat wor den gesteld om ons in deze zaak fond in te werken. Wij zullen in ons volgend nummer zeer beknopt 't antwoord van den Mi nister mededeelen. ITALIË. De Marco-Toren. De algemeene stemming iu Italië is ten gunste van den wederopbouw van den Mar- cotoren te Venetië. Er zijn wel enkele personen die er op aandringen kalm te re deneeren en den toren niet op te bouwen, omdat het Marcoplein er niet door ver fraaid zal worden, maar er wordt niet naar hen geluisterd. De meeste geraad pleegde artisten spreken zich uit vóór den herbouw en wel geheel overeenkomstig den ouden toren, mits natuurlijk betere voor zieningen getroffen worden. Een journalist heeft den profeet van de ramp, den architect Vendrasco, opgezocht in het stadje Stra, waarheen hij zich na het ongeluk teruggetrokken heeft. Ven drasco zegt bezorgd te zijn, dat ook nog eenmaal het Dogenpaleis zal instorten. Het verhaal van zijn vergeefsche waar schuwingen is droevig. Sedert jaren zond hij zijn rapporten naar commissies en mi nisters, totdat hij in 1898 als 77-jarig man gepensiooneerd werd. Hij zette echter den strijd vóórt. Op den morgen van de ramp was hjj al om 4 uur 's morgens op het Markusplein. Hij beklom de loggia van de kerk en be keek den toren lang door zijn binocle. Toen ging hij naar huis en zei hoofd schuddend tot eenige personen »Het is ge daan I" Om acht uur schreef hij op een te legram formulier »De Campanille heeft in het gunstigste geval nog een paar uur te leven. Ze kan echter ook binnen een uur instorten." Bij het bericht van den val zei hij: »Ge verwondert u erover? Ik zou mij verwon derd hebben als ze niet omgevallen was, Ze is ook niet omgevallen, ze hebben den armen reus omgeworpen." FRANKRIJK. Kerkvervolging* Een storm van verontwaardiging is op gestoken tegen de tyrannieke maatregelen der regeering. Kardinaal Ooullié, aartsbis schop van Lyon en Vienne, de bisschepen van Moulins, Nimes, Angers, Saint-Die, Bayeux en Grenoble, hebben op hunne beurt geprotesteerd. Ook verschillende politieke personen on der wie Jules Roche en Lasies zijn krach tig opgekomen tegen het ministerie. Het volk, dat steeds meer ziet in het ge bruik van geweld, heeft op vele plaatsen op hardhandige wijze van zijne ontevre denheid blijk gegeven. Te Roanne moesten 18 Zusterscholen worden gesloten, maar de bevolking om ringde de gebouwen, en de commissaris van politie werd ontvangen met het geroep van «Leve te vrijheid! Te water met hem!" Hij achte het geraden met den meesten spoed terug te trekken, zonder dat hij de scholen had kunnen naderen. Te Bain in de Vogezen hebben de boe rinnen, met hooivorken gewapend, de gen darmes van de nonnenschool verdreven. Te St. Ambroix hebben vele mannen de bijzondere school bezet met het besluit haar tegen alle aanvallen te verdedigen. De burgemeester van Villedieu heeft ge weigerd aan de zusters het uitdrijvings- decreet te beteekenen. Dientengevolge werd hij afgezet. Een officieus orgaan van het ministerie publiceert thans eene nota, waarin de slui ting der scholen rechtvaardig wordt ge noemd een vlakaf wordt geloochend, dat weeshuizen of andere liefdadige instellin gen zijn gesloten. Te Pons heeft Combes durven zeggen, dat zijne maatregelen rechtvaardig waren, daar men niet protesteerde! En te Quiberon beweerde Pelletan, dat het ministerie den godsdienst niet vijandig was. Hoe zou het er in Frankrijk wel gaan uitzien, indien het ministerie dat eens wél werd Z. H. Leo XIII is bezig met een pro testnota op te stellen tegen de Fransche Regeering in zake de vervolging der Kerk. Z.Em. de Kardinaal-aartsbischop van Pa rijs, Mgr. Richard, heeft reeds een brief van protest geschreven en de senator Cha- mallard zal den kerkvervolger Comhes in den Franschen Senaat interpelleeren over zijn schandelijk werk. Het Fransche Ministerie stoort zich aan niets, het voert een anti-Vatikaansche po litiek, terwijl zelfs de regeerinspartijen in veel belangrijke quaesties niet harmo nieeren, gaan zij in den strijd tegen de re- ligieusen steeds te samen. Wie Frankrijk kent, wie weet hoe ellendig het er daar uit ziet, wie weet hoe diepgezonken daar sommige katholieken zijn en wie dan ook weet, dat de religieusen de hechtste steun zijn van het Roomsche geloof, moet het niet verwonderen, dat helsch geweld zich gericht heeft tegen de Congregaties. Ziende blind, heeft men niet gelet op do stormen die in aantocht warenhet zal zoo'n vaart niet nemen, dachten de valsche vrededichters en zij nebben het volk on verschillig gemaakt voor het hoogste wat de mensch bezit. De vrijmetselaarsloge voort den scepter over Frankrijk en Combes is de uitvoerder van wat de Loge beslist. De gewezen re ligieus leent er zich toe en hij weet, dat elke aanranding tegen de Kerk, hem een nieuwe parlementaire overwinning bezorgt. Het ongelukkige Frankrijk kan ons al len tot voorbeeld dienen, om in tijds en wel ernstig zorg te dragen, dat niet een valsche vredelievendheid de menschen in vertwijfeling brengt. Zachte dokters ma ken stinkende wonden. Het gaat er zelfs zoo brutaal aan toe in de Fransche Republiek, dat bij de promo tie drie generaals zijn gepasseerd, omdat zij goede katholieken zijn. Het zijn de ge neraals der cavalaric graaf Bellegarde, graaf Portignac Fèlèlan en markies Ver- geunes. Zij hebben hun ontslag ingediend en gekregen. De kerkvervolgers noemen deze gene raals Jezuiëten ENGELAND. Re Koning;. Het bulletin van het koninklijk jacht luidtDe Koning blijft zonder stoornis vooruitgaan. Ofschoon Z. M. nog niet van zijn rustbed kan opstaan, nemen zijn krach ten bevredigend toe. Tijdelijk premier. Gedurende de afwezigheid door verblijf in het buitenland van den minister-presi dent, dr. Kuyper, treedt de vice-president van den ministerraad, generaal Bergansius, tijdelijk als premier op. In de eerstè helft van dit jaar zijn uit ons land langs de grenskantoren naar België gevoerd 27148 runderen. In het jaar 1901 bedroeg de geheele uit voer 60,248, zoodat de uitvoer een weinig blijft ender de helft van het vorige jaar. Dekhengsten-keuring. Wij maken er onze ahonné's- landbouwers attent op «lat aan giften van dekhengsten van 2'/» jaar en ouder voor de Verplich te Rijkskeuring, vóór den Augustus a. S. vrachtvrij ingezonden moeten worden aan den heer G. A. Vor- sterman van Oyen te Aarden- Imrg, secretaris der Provinciale Regelings commissie, die op vrachtvrije aanvrage lijs ten ter invulling zendt. Benoemingen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot burge meester- van Schoondijke P. van Houte, van Hoedekenskerke J. M. Slegt en van Oud Vossemeer G. J. de Graaff, secretaris dier gemeente. Is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau dr. A. van der Loeff, in specteur van het geneeskundig staatstoe zicht voor Zeeland en W. Noord-Brabant te Teteringen, en dr. H. Goemans, ge neeskundige te Zierikzee, lid van den ge neeskundigen raad voor Zeeland en W.- Noord-Brabant. De St.-Ct. van heden bevat de wet tot naturalisatie van H. w. Wiebols, koop man in manufacturen, geboren te Berge (Pruisen) en wonende te Zierikzee. ZUIDDORPE. In de op heden Woens dag 23 Juli gehouden vergadering van den raad werd de gemeente rekening over 1901 vastgesteld in ontvang op f 9214,26 in uitgaaf op f 8890,27 zoodat het goed slot bedraagt f 323,99. HULST. Naar wij vernemen bestaat het plan om alhier voor de leden van de maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt binnenkort eenige lezingen te doen houden, o. a. eene door den heer J. F. Berkvens, directeur der coöperatieve centrale Boerenleenbank te Eindhoven over «Raffeisenbanken," welk onderwerp ook door genoemden heer is ingeleid op het onlangs gehouden landbouwkundig congres te Zierikzee. TERNEUZEN, Door den heer P. v. d. Hooft gemeente bouwmeester alhier, is te gen 1 Augustus a. s eervol ontslag uit zijn beroep aangevraagd. HONTENISSE. De heer Theod. C. Ver- eecken alhier (Kruispolder) in de verga dering van het hoofdbestuur van de maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland gehouden te Zierikzee op 25 Juni, benoemd tot lid van de com missie van toezicht op den cursus in land bouwkunde, welke hier gehouden wordt, heeft zich bereid verklaard die benoeming te aanvaarden. HONTENISSE, 24 Jnli. De verkoopin- gen van vruchten te velde zijn thans af- geloopen. Dit jaar werden, vooral door Belgen, zeer hooge prijzen besteed. Gerst gold per gemet (44.56 are) f 100 tot f 120, erwten f 85 tot f 110, haver f 130 tot f 150, behalve de opcenten. ZAAMSLAG. Ook in deze gemeente zijn enkele stukken haver verkocht. De gemaakte prijzen beloopen ruim f 100 per gemet, wat zeker niet zooveel is, als de prijzen die men meer naar de grenzen be steedt. Verschillende stukken aardappels zijn van de hand gedaan tegen f 140 per gemet. KOEWACHT. Door Ged. Staten is het gemeenteraadsbesluit, waarbij vak j (vrije- en ordeoefeningen) uit de rij der leervak ken waarvoor f50 verhooging van salaris werd verleend, is geschrapt, goedgekeurd. Voor de betrokken hoofden en een on derwijzer, die om vernietiging van dit be sluit iiadden gevraagd, is dit dus een scha depost van f 50 's jaars. OOSTBURG. Dinsdag 22 Juli werd de eerste paarden- en veulenmarkt gehouden en met een kolossaal succes. Wie men van te voren ook sprak, belanghebbenden of niet, allen noemden deze zaak een „dood geboren kind". Gelukkig is het tegen deel gebleken. Ongeveer 180 stuks waren aangevoerd op het daarvoor aangewezen terrein op den Zuidzandschen weg. Reeds in de vroegte was de handel in vollen gang. Tot zelfs uit Duitschland waren koopers aanwezig en 't waren die vooral, welke 't eerst tot koopen aanmoedigden door hunne voort varendheid. Reeds om half negen waren door die hoeren een paar mooie vossen aan gekocht, later nog meerdere exempla ren. De handel wees zeer levendig. Wie geld vroeg kon er verzekerd van zijn, dat zijn beest bij niet te uitzinnige eischen verkocht was. Een paar uren na den middag was de markt afgeloopen. Dit welslagen is een goed voorteeken voor de aanstaande najaarsmarkt. Het is zeker, dat dan de aanvoer grooter zijn zal, niet alleen door meer tijd, maar ook door de meerdere bekendheid en de herinnering aan deze eerste markt. Aan de oprichters een eeresaluut. Het vlasvoeren is in vollen gang. 's Morgens kan men lange rijen van 20 en meer wagens achter elkaar naar België zien trekken, waar al het vlas ongeveer naar toe gaat. Het wemelt dan ook op wegen en in velden van Vlamingen, die 't land binnenstroomen om het vlas te helpen trekken. Deze week werd alhier verwacht de Commissaris der Koningin, die zijne ge wone inspectiereis doet. Omtrent dag en uur, was echter niets naders bekend. Voor het examen hoofdacte te Ar nhem slaagde o.a. de heer Hoste, onderwij zer te Groede. IJZENDIJKE, 23 Juli. Veel menschen, vooral vrouwen, zijn hier in de laatste da gen met een bang hart naar bed gegaan. Men vertelde, dat een man, die bij Eecloo eene vrouw vermoord had, hierheen ge vlucht was en zich onder deze gemeente verscholen had. Hij moest eens ergens in huis zitten De marechaussées met een agent uit Eecloo hebben hem gezocht en gezocht, maar niet gevonden. Ja toch, eindelijk zou men hem te pakken hebben. Hij zat in 't Zoute, zei men. (Eene streek tusschen IJzendijke en Biervliet). De heele politie macht uit den omtrek, acht man sterk, omsingelde de streek, en maakte jacht op hem. Men doorzocht alle akkers, deed misschien heel wat schade, maar heeft tot heden toe den man niet gevonden. En dat is maar goed voor hem, want de poli tie is niet bang, hoor, vooral niet, als ze 't maar gezamelijk tegen één man te doen heeft. Een dezer dagen had zich bij den landbouwer Ch. v. H. onder deze gemeen te een kalf in den stal verhangen. Het beest werd door den veearts afgekeurd en in den grond gestopt. Een slachter, J. M. echter heeft het, zegt men, opgegra ven en trachten te verkoopen. Het schijnt zelfs, dat hij er al heel wat van verkocht had, vóór aan fraude gedacht werd. Sma kelijk eten BIERVLIET. Voor de betrekking van onderwijzeres aan school A, vacant wegens aanstaand vertrek van mej. Scheele naar Neuzen, zijn twaalf sollicitanten komen opdagen. AARDENBURG. Een paar Belgische douaniers van de zoogenaamde «vliegende brigade" te St. Laureijns, deden in den nacht van Dinsdag op Woensdag een goe de vangst. Bij een smokkelpartij van viggens onder de hier dichtbij liggende Belgische ge meente Middelburg, vielen een 15 tal vig gens den douaniers in handen, benevens een kruiwagen en een daarvoor gespannen hond. De smokkelaars wisten te ontko men. Terecht vraagt menigeen zich af, hoe 't mogelijk is dat dergelijke aanhalingen zoo zelden voorkomen. Zoodra n.l. de beestjes de grenzen over zijn, hebben de smokkelaars niets en nie mand meer te vreezen. De viggens wor den dan hier en daar in hokken gestoken, de houder van het hok gaat naar den bur gemeester en vraagt een certificaat van de aanwezigheid van de zoo of zooveel vig gens, wat de burgemeester moet afgeven, en met welk certificaat bij den ontvan ger een passe-avant (geleibiljet) gelicht wordt, voor vervoer binnen 's lands. Dat van de vrijgevigheid waarmede die certificaten worden uitgereikt druk gebruik wordt gemaakt, kan o.a. daaruit blijken, dat aan zeker klein grenskantoor een tijd geleden op één dag geleibiljetten werden afgegeven voor den vervoer van meer dan 100 viggens. Onder de 18 aanvragers waren er slechts 2, zegge twee, die nota bene elk houder waren van één «keutje", de overige 16 hadden niet eens de kost voor een konijn veel minder voor een varken. Toch gaan die lui maar stout om een passe-avant, en winnen naar het schijnt daarmede nog ee i aardig duitje. Dat door bovenbedoelde handelwijze de smokkelarij zeer in de hand wordt gewerkt zal niemand tegenspreken. De Belgische Regeering schijnt er wel niet op uit te zijn den smokkelhandel in varkens te belet ten, wijl anders niet zoo grif bovenbedoel de certificaten zouden worden uitgereikt. MIDDELBURG. Heden middag half een brak door onbekende oorzaak brand uit in de meubelfabriek der firma F. M. Beunke en Zoon, die zich in den beginne vrij ernstig liet aanzien. Door het flink optreden der brandweer was zij na een half uur overmeesterd. Het dak in de bo venste verdieping brandde geheel uit, ter wijl aan de lagere verdiepingen en de zich daarop bevindende meubelen door het wa ter veel schade is toegebracht, die door verzekering wordt gedekt. VLISSINGEN, 23 Juli. Omtrent de concessie-aanvraag voor een stoomtram van Vlissingen via station over den ouden Vlis- singschen weg naar Middelburg, vernemen wij nader, dat de route zich uitstrekt tot

Zelandia | 1902 | | pagina 2