No. 59. Woensdag1 16 Juli. Anno 1902. FEUILLETON. 21Wedergevonden. Brieven, stukhen en aduertentiën te zenden aan den Redacteur-Administrateur van „ZELANDIA" te Zuiddorpe. Een vriendelijk verzoek. Deze courant verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Abonnementen worden aangenomen op post- en hulpkantoren. Inzending van advertentiën vóór 3 uye op den dag der uitgave. Ter voorkoming van alle moei ten en vertraging, verzoeken wij vriendelijk maar dringend, alle stukken, artikelen, berichten, ad vertentiën, adresveranderingen, enz. voor ons blad steeds te rich ten aan den Redacteur-Adminis trateur, en alle opmerkingen of klachten enkel en uitsluitend de verzending der courant be treffende, aan den Drukker-Uit- gever A. MOERDIJK. P. N. BROUNS, Redacteur-Administrateur. Buitenlandsch Overzicht. Prijs per 3 maanden i franco per post 75 cent. Bij vooruitbetaling voor een geheel jaar bedraagt de abonnementsprijs slechts f2,50 voor Nederland en voor België frs. 6,50. Aan deze uitgave is verbonden een GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD tegen den prijs van 45 cent1 per 3 maanden, betaalbaar tegelijk met de abonnementsgelden. Advertentlën van 1 tot 5 regels 50 cent, voor elke regel meer 10. Bij [[driemaal^plaatsing van dezelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen om dienstpersoneel ter grootte van hoogstens 8 regels worden bij vooruitbetaling geplaatst voor 40 cent per advertentie. Bij abonnement of herhaalde plaatsing belangrijke reductie. MARTINIQUE. Go«Im straffende liand. De Cour. de Brux. geeft enkele bijzon derheden over de goddeloosheid, die op het ongelukkige en zoo zwaar geteisterde ei land Martinique heerschte en welke voor hen, die erkennen dat God soms zichtbaar straft de gruwelen waaraan een volk zich overgeeft, een duidelijk bewijs zijn van de wrekende Rechtvaardigheid die zich thans nog even als vroeger soms aan de wereld openbaart. Martinique riep inderdaad Gods wraak over zich af. Reeds een jaar geleden ver namen wij uit den mond van een Italiaan- schen prelaat, die van de Antillen was teruggekeerd, de droevige getuigenis van de goddeloosheid en onzedelijkheid van dit land; »Het is een waar Sodoma en God zal het straffen." Aldus was de voorspel ling, die thans vervuld is. «Gij loochent dus," zeide hij, »alle betrek king tusschen uzelf en de vrouw, dame of naaister, die de kamer boven ons hoofd elf maanden lang heeft bewoond tot den Zon dagmorgen, toen ik voor het eerst de eer had kennis met u te maken." »Ik ben niet gewoon mijne verzeke ringen te herhalen," zeide de heer Blake, eenigszins streng, zelfs niet als zij betrek king hebben op eene minder onaangena me zaak dan de besprokene." Gryce boog, en stak langzaam de hand uit naar zijn hoed. Ik had hem nooit zoo ontdaan gezien. «Het spijt mij," begon hij en hield op, terwijl hij zenuwachtig langs den rand van zijn hoed streek. Eensklaps legde hij den hoed weer neer, en richtte zich. op met zooveel waardigheid, als zijne gezetheid toeliet. «Meneer Blake," zeide hij, «ik heb te veel achting voor den man, waarvoor ik u hield, toen ik dit huis vanavond betrad om heen te gaan, zonder datgene te zeg gen, wat mij op het hart ligt. Ik durf u niet verlaten en het stilzwijgen bewaren; want mijn plicht zal mij eens tot spreken dwingen, en dat in eene omgeving, waar gij misschien niet de gelegenheid hebt zoo als hier om eene bevredigende verklaring te geven. Meneer Blake, ik kan u niet gelooven, als gij zegt, dat het meisje, dat Bij de processie op H. Sacramentsdag van het vorige jaar werden, terwijl Mgr. de Carmont, bisschop van St. Pierre,, het Allerheiligste droeg, de gemeenste belee- digingen tegen God zeiven uitgebraakt, en wel zóó verschrikkelijk, dat de prelaat met droefheid in het hart de plechtigheid onderbrak en in zijn kathedraal terug keerde. Hij beklom 1oen den predikstoel en in profetische taal riep hij uit, dat hij meen de te kunnen zeggen, dat God niet lang meer zijne straffende hand zou inhouden en dat Hij, om de eer van Zijn Zoon te wreken, wellicht het v-uur zou doen op vlammen, dat in den schoot van het ge bergte bij St. Pierre smeulde, om de schuldige stad onder een regen van vuur te verdelgen, zooals Hij voorheen deed met Sodoma. Geloofwaardige getuigen hebben deze woorden gehoord, en de gebeurtenissen hebben bewezen, dat zij een voorspelling waren. Brieven van missionarissen hebben ons meegedeeld, hoe verregaand de goddeloos heid en de ondeugd op Martinique waren. In hun droefheid hadden de priesters hun toevlucht genomen tot een plechtige missie, gepredikt in de stad St. Pierre en andere steden, en als een andere Jonas, hadden zij dit moderne Ninive de straffen des Hee- ren voorspeld: «Nog veertig dagen en Ni nive zal verwoest worden." Op Paaschdag, veertig dagen vóór de ramp, werden de heilige plechtigheden in de straten van St. Pierre op gruwelijke heiligschennende wijze nagedaan. En op den dag, waarop onder het oog der Fransche autoflteiten, die er vermaak in hadden, een volk de Hemelvaart van den Verlosser zou gaan bespotten door een varken in de lucht te heffen, slaat Gcrdde schuldige stad!.... «Dat is de wrekende hand Gods!" dur ven wij luidop zeggen. Welk een les voor de Fransche regeering Een volk, dat niet ontwaakt bij deze vreeselijke straf Gods, is een gestorven volk Den dag na de vreeselijke ramp drong een Franciscanerpater van Fort-de-France in de kathedraal van St. Pierre, die ge in dit huis gewoond beeft, eene vreemde voor u was." De heer Blake richtte zijne trotsche ge stalte op met eene verachting, die slechts bedwongen werd door de blijkbare eer lijkheid van den man voor hem. «Gij bezit tenminste moed," zeide hij«het spijt mij, dat gij niet evenveel doorzicht hebt." En hij nam Gryce's hoed van de tafel en gaf hem dien in de hand. «Vergeef mij," zeide Gryce«ik zou mij gaarne willen rechtvaardigen, eer ik ga. Niet met woorden," ging hij voort, toen de ander zijne armen kruiste met eene sarcastische buiging. «Ik heb met woorden afgedaan; daden zullen nu spreken. Me neer Blake, ik hoop, dat gij mij als eerlijn beambte en een vertrouwbaar man be schouwt. Wilt gij mij een oogenblik naar uwe studeerkamer vergezellen Daar be vindt zich iets, dat u kan overtuigen, dat ik noch dwaas, noch overmoedig sprak, toen ik dat zeide, wat ik een oogenblik geleden heb gezegd." Ik verwachtte den trotschen heer des huizes zulk een zonderling verzoek te hooren weigerenmaar hij boog slechts, ofschoon verrast, hetgeen bewees, dat zij ne nieuwsgierigheid, zoo niet meer, was opgewekt. «Mijne kamer en begeleiding zijn tot uwe beschikking," zeide hij; maar gij zult daar niets vinden, dat u tot uwe verzekeringen kan rechtvaardigen." «Laat mij tenminste eene poging daar toe doen," smeekte Gryce. De heer Blake glimlachte bitter en ging ons onmiddelijk voor naar de deur. «Uw begeleider mag ook medegaan," merkte heel in puin lag en nog rookte. Hij moest over de lijken loopen om de kerk te bereiken en overal zag hij dood en verderf. Op het verwoeste altaar vondt hij de ci borie en de heilige hosties ongeschonden. Het was de Christus, Hij, «die regeert en heerscht," het was de wrekende God ZUID-AFRIKA. De toestand. Laat men zich niet verbeelden, dat in de beide geannexeerde landen alles in rust en vrede is sinds de beëindiging van den oorlog. In de Oranje-kolonie, alwaar de Boeren, naar het heette, lang niet zoo anti-Britsch waren als in de Transvaal, heerscht eene doffe verbittering tegen de Engelschen. Dezen hadden bij het vredesverdrag zich verbonden den Boeren geen oorlogsbelas tingen te zullen opleggen, en nu doen ze het toch, omdat zij de belastingen in het moederland niet hooger kunnen op drijven en er toch geld wezen moet. Vooral de Boerenvrouwen in beide ver overde republieken planten onder hunne mannen en kinderen den haat tegen de «Rooineks" voort. Belangwekkend is on der dit opzicht hetgeen aan de Temps uit Natal geschreven wordt omtrent de wijze waarop de vrouwen de bekendmaking van de overgave hebben opgenomen. Toen Schalk Burger in het concentra tie-kamp Marebank aan de Boerenvrouwen kwam mededeelen, dat zij spoedig zouden worden losgelaten, daar de oorlog ten ein de was door de overgave, ontstond er, in plaats van vreugde, eene uitbarsting van droefheid. Die heldinnen dachten niet aan zichzelven maar aan haar arm vader land. Nauwelijks had de waarnemende Tranvaalsche president de vredesvoorwaar den voorgelezen, of de vrouwen grepen stokken en wat haar voor de hand kwam en wierpen ze Schalk Burger naar het hoofd, hem toekrijschend, dat hij hen ver raden en verkocht had aan de Rooineks. De Engelsche kampwacht moest den Boe- ren-aanvoerder uit de handen der woeden de vrouwen ontzetten. Ook in het kamp der Boerenkrijgsge- vangenen is Schalk Burger mededeeling hij onverschillig op, toen Gryce met de hand wuifde in mijne richting; «uwe rechtvaardiging, zoo niet de mijne, heeft misschien getuigen noodig." Verheugd over dit verlof, want mijne nieuwsgierigheid was nu tot eene koorts achtige hoogte gestegen, volgde ik terstond niet zonder angst envenwel. De zekere houding van den heer Blake scheen te be wijzen, dat het vertrouwen van Gryce mischien geschokt zou worden en ik ge voelde, dat het een zware slag voor zijn trots zou zijn nu eene nederlaag te lijden. Maar toen ik eerst boven in de studeer kamer' was, verdween mijn twijfel spoe dig. Daar was iets in Gryce's gelaat, waarin iemand, die hem kende, zich niet kon vergissen. Wat ook het geheimzinnige iets mocht zijn, dat de kamer bevatte, het was blijkbaar in zijne oogen voldoende om zijn gedrag te rechtvaardigen. «Nu meneer," zeide de heer Blake, zich met zijne strengste houding tot Gryce wendend, «de kamer en haar inhoud zijn voor u; wat kunt gij nu tot uwe verde diging zeggen V' Gryce, even strak, zoo niet even bedaard, overzag met een zijner ondoorgrondelijke blikken het vertrek, en stapte, zonder een woord te spreken, op het portret toe, dat, zooals ik reeds gezegd heb, de eenige ver siering van de anders kale en ongezellige kamer was. Ik dacht, dat de heer Blake verwonderd zag, maar zijn gelaat was niet een, waar op licht eene aandoening te lezen stond. «Een portret van mijne nicht, de Gra vin de Mirac," 'zeide hij op een zekeren gaan doen van het sluiten van den vrede, en over hetgeen daar gebeurd is heeft de Engelsche commandant geen enkele mededeeling willen doorlaten. De TLwips-correspondent somt vervolgens de redenen op, die Schalk Burger aan voerde als hebbende geleid tot het opge ven van verderen tegenstand. Ze zijn le. het platbranden van het land door de Britsche brandstichters beroofde de Boe ren van levensmiddelen 2e. de Engelschen hadden reeds 20,000 kinderen en vrouwen doen wegsterven in de concentratie-kampen als dit zoo voort duurde, liep het gansche ras gevaar van uitsterven 3e. de Engelschen wapenden Kaffers, die allerlei barbaarschheden bedreven 4e. zij roofden de bezittingen weg van de te velde staande Boeren 5e. de Boeren hadden geen mogelijk heid om de gemaakte gevangenen te be houden, terwijl de Engelschen door het ver-wegvoeren van de Boeren-gevangenen het republikeinsche leger voortdurend de den slinken 6e. dientengevolge was de overmacht van den vijand te groot geworden. De correspondent is overtuigd, dat de Boeren van den vrede zullen gebruik ma ken om zich van de geleden schade te herstellen en eerst, wanneer zij zich sterk genoeg zullen voelen en de gelegenheid gunstig achten, opnieuw hunne onafhan kelijkheid zullen pogen te heroveren. Maar daar zullen nog wel tal van jaren mee heengaan. CHINA. De eliolera. De cholera woedt hevig in Peking on der de Chineezen. De ziekte verbreid zich zoo snel, dat een opgave der dooden niet te geven is. Dagelijks worden een hon derdtal lijken de poorten uitgedragen. In Tientsin neemt de epidemie af. Daar entegen komen weer slechtere berichten van de Philippijnen. Zondag werden in Manilla 50 gevallen met doodelijken afloop geconstateerd. AUSTRALIË. Verschrikkelijke droogte Brieven uit Australië brengen bizonder- drogen toon, die niet gemakkelijk te ver klaren was. Gryce boog en stond een oogenblik met een zonderling gemis aan belangstelling naar bet trotsche, prachtige gelaat op de schilderij voor hem te starentoen trad hij, tot onze groote verbazing, dichterbij en keerde met eene vlugge beweging de schilderij naar den muur en genadige hemelwelk een gezicht verscheen daar voor ons aan de keerzijde van dat geschil derde doek Geen weelderig brunettengelaat nu, smachtend en trotsch, maar een gezicht laat mij eens zien of ik het kan be schrijven. Maar neen; het was een dier ge zichten, die niet te beschrijven zijn. Maar ik weet, dat het gelaat ivoorbleek van kleur was, de oogen diep en donker, en het haar eene vreemde en opvallen de combinatie eene prachtige en eigen aardige goudblonde tint had. «Hoe waagt gij hetkwam in afgebro ken klanken over de lippen van den neer Blake. Ik keerde mij onmiddellijk naar hem toe. Hij zag met een half verontwaardigden, half dreigenden blik naar den zwijgenden détective, die met neergeslagen oogen en den vinger naar het portret gericht, er op scheen te wachten, dat hij uitgesproken had. «Ik begrijp de vermetelheid niet, waar mee gij gij Was dit de hooghartige heer, dien wij kenden, deze aarzelende, ontroerde man met bleeke lippen en be vende handen? «Ik heb het verlangen geuit mij te heden over de verschrikkelijke droogte, die daar begin Juni heeft geheerscht. Nooit, heet het daarin, heeft een droog te sedert de kolonisatie van dit werelddeel het binnenland zóó versteend. Sir Wil liam McMillan, vroeger thesaurier van Nieuw-Zuid-Wales, schat de door de droog te in Australië aangerichte schade op pd. st. 130,000,000 (d. i. bijna tweederde van wat de oorlog in Zuid-Afrika heeft gekost.) Van de 60,000,000 schapen, die vroeger in Nieuw-Zuid-Wales graasden, zijn er nog slechts 33,000,000 over en ook die worden nog met gedeeltelijke vernietiging be dreigd. In het Westen der kolonie is een vruchtbaar en bloeiend gebied in één uit gestrekte boerderij herschapen. Ook Queens land heeft zwaar geleden. ENGELAND. Door brand verwoest. Dezer dagen is een der centrale bureaux van de National Telephone Company te Londen door brand verwoest. Niet minder dan 3000 aangeslotenen is daardoor het zwijgen opgelegd. Daar de apparaten, waarmede de aan sluiting geschiedt, ook vernield zijn en de ze uiterst gecompliceerd zijn, zal het ge- ruimen tijd duren voor de dienst weer normaal is. Alleen de vernietiging van die toestellen beteekent reeds een schade van tusschen de f 210,000 en f 360,000 overi gens is veel telefoondraad enz. verloren gegaan. Men is druk bezig aan de inrichting van een hulpbureau. Ziekte (les Koning;*. De Koning gaat uitmuntend vooruit. Als gevolg van den bevredigenden toestand zullen de bulletins voortaan maar eens in de twee dagen verschijnen. Men hoopt, dat de Koning in staat zal zijn heden uit Buckingham-Palace naar het koninklijk jacht te vertrekken, dat nu te Portsmouth ligt. De geneesheeren achten een verandering van lucht zeer noodig in deze phase van het genezingsproces. DUITSCHLAND. Do relik wieön te Aken. Te Aken zijn dit jaar weer gedurende veertien dagen de relikwieën voor de ge- loovigen te zien. rechtvaardigen," zeide Gryce met eene eerbiedige buiging. «Dit is mijne recht vaardiging. Ziet gij de kleur van het haar der vrouw, wier portret met het ge laat naar den wand gericht hier in uwe kamer hangt? Gelijkt die al of niet op de kleur van de streng, die gij eenige oogen- blikken geleden in uwe hand hield eene streng, die, dat zweer ik u, haar voor haar uit den kam van het arme schep sel is genomen, dat de kamer hierboven bewoonde Maar dat is niet alles, ging hij voort, toen de heer Blake eenige schreden ach teruit ging; «let eens op de kleeding, waarin deze vrouw, geschilderd is. Blauwe zijde, zooals gij ziet, donker en kostbaar, een wijde kraag, kunstig weer gegeven, men kan het patroon bijna vol gen; eene broche; dan de rozen in de hand, ziet gij ze? Kom nu mede naar boven." Te zeer ontsteld om te spreken, keerde de heer Blake, de trotsche aristocraat, zich om en volgde gehoorzaam als een kind den détective, die met een zekeren tred en bewolkt gelaat hem voorging naar de verlaten bovenkamer. «Gij beschuldigt mij u te beledigen, wanneer ik geeri geloof sla aan uwe ver zekeringen, dat er geenerlei betrekking was tusschen u en dat meisje Emily," zeide Gryce, terwijl hij" het gas aanstak en de bewuste lade ontsloot. Wordt vervolgd.

Zelandia | 1902 | | pagina 1